jjoe het laatste onderhoud Hitler-Chamberlain verliep Een Mijnhardtje bi Dampo geneest alle verkoudheden Militaire bedrijvigheid in Beieren. Na het onderhoud Hitler—Chamberlain. rt TER DAG 24 SEPTEMBER 1938 (Vervolg van pag. 1). hpt onderhoud, dat de Fransche Tijden5 „istermiddag met den Brit- «istfter Kadeur heeft gehad, heeft hij «ten am° aPdaan van de inlichtingen, ont- -^fdeehHo =»-e besprekingen te Godesberg. tó® ^lichtingen maakt men op, dat de deze tóhcnm| tusschen Hitler en cham. vaag zou zijn gebleven. jtrislD n0= Chamberlain. reniee door Hitler opgeworpen linn nViamnpr mn kwesties r- on reserves" van Chamberlain gestuit. Ï.Joj wordt, dat een der belangrijkste r-';iikheden werd gevormd door den eisch rn ffitler dat de Duitsche troepen een zone Tiieche' Slowakije zouden bezetten, voor er Sntere besprekingen gevoerd zouden worden. Daarentegen zou Hitler er in toegestemd in dat de definitieve grenzen door een Internationale commissie zouden worden Vastgesteld. Hitler schijnt geen onmiddellijke Hlglng van de Poolsche en Hongaarsche 'tóen te hebben verlangd. Verder schijnt hii 'een onoverkomelijk bezwaar gemaakt te hebben tegen een eventueele garantie der nieuwe grenzen zoowel door de andere mo eheden als door Duitschland. 'Chamberlain wilde echter een nauwkeuri gs; omschrijving van de Duistche eischen en iè strekking daarvan hebben en gaf daarom ie voorkeur aan een voortzetting der onder handelingen door uitwisseling van nota's. Daarom zond hij Hitler een brief, waarin üj aanvullende inlichtingen vroeg over de snten, welke den dag te voren waren opge- wrpen. Hitler. Een speciale correspondent van Havas meldt uit Godesberg: Nadat Hitler geweigerd had zijn in stemming te verleenen op basis van bet Britsche regelingsvoorsfcel, heeft Chamberlain, zoo meldt men in Brit sche kringen, op zich genomen, aan Praag de Duitsche oplossing voor te leggen, inhoudende een veel groote ren en veel spoediger gebiedsafstand, en zonder Duitsche verplichtingen. Het pessimisme bij sommige leden <ler Britsche delegatie is te wijten aan den duidelijken indruk, dat de Tsjecho Slowaaksche regeering deze voorstellen niet zal kunnen aanvaar- den. De voorstellen zijn vannacht wk medegedeeld aan Parijs en andere hoofdsteden. Ajeheelen nacht, zoo meldt Reuter, heb' torfitii ciei' Bl'itsche delegatie het me' w ndum van Hitler over de Tsjechische saarm deer^- Wegens het late uur, baf JeJnlmisfcei,-President zich ter ruste Pelrawü .?e:sloten het vertrek uit hotel mor Jf m} stellen tot 9 uur 30, he den tin "in p at vanmiddag ongeveer 12 Londen zal aankomen. De ontkenning van Chamberlain, ae nieuwe toestand een mislufc- kan genoemd worden en de ver- "ng weIke hij aflegde, toen hij naar zijn slaapkamer begaf, n.l. et woord is thans aan de Tsjechen" rtegenwoordigen het hier heer- JZ* alSemeene gevoelen. Volgens j e dingen was het laatste on- wï tusschen beide staatslieden van toon. Den geheelen dag passeer den troepen naar de Tsjechische grenzen. Terzelfdertijd als het mobilisatie- bevel in Tsjecho-Slowakije, bereik ten ons berichten over groote mili taire bedrijvigheid in Zuid-Duitsch- land. Stefani meldt, dat Vrijdag onop houdelijk troepen in de richting van de Tsjecho-Slowaaksche grens wer den vervoerd. München biedt een ongewonen aanblik. Den geheelen dag zijn troependetachementen gepas seerd, voor het grootste deel gemoto riseerde afdeelingen in oorlogsuitrus ting. Het vervoer geschiedt ook met behulp van opgcëischte particuliere voertuigen. Op verschillende punten van de stad is luchtdoelgeschut ge plaatst. De schuilplaatsen voor de be volking zijn duidelijk kenbaar ge maakt Volgens Reuter was het geheele verkeer in München ontwricht door de troepenbewegin gen. In de stad heerscht een atmosfeer van bezorgdheid en spanning. Vrachtauto's, veld geschut en honderden opgeëischte personen- en vrachtauto's rijden langs de wegen. Laat in den middag vlogen verscheidene escadrilles bombardementsvliegtuigen boven de stad in Noord-Oostelijke richting. Op den Grooten Beierschen weg zijn verscheidene gemotoriseerde afdeelingen gezien: de regi mentsnummers waren van de uniformen ver wijderd. Henlein's antwoord op het mobilisatie-bevel. Henlein heeft tot de Sudeten Duitschers den volgenden oproep gericht: „Benesj heeft in zijn hazardspel de laatste kaart uitgespeeld. Hij heeft, steunende op een in strijd met de grondwet zijnde militaire re geering, de algemeene mobilisatie afgekondigd. Gij, mijn volksgenooten in het vaderland, weet waarom het gaat. Geen Duitseher zal op Duitschers schieten, geen Hongaar op Hon garen, geen Pool op Polen. Benesj heeft niet het recht, u tot een vreeselijken broedermoord te dwingen. Aan zijn mobilisatiebevel zal geen Duitseher gevolg geven. Over korten tijd zult gij vrij zijn". Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct. 12 stuks 50 ct. (Adv. Ingea. Med.) Polen antwoordt op Russische démarche. Generaal Faucher stelt zich ter beschikking van de Tsjechische strijdkrachten. Generaal Faucher, het hoofd der Fransche militaire missie in Tsjecho Slowakije heeft bij de Fransche regeering'zijn ontslagaanvrage ingediend en gevraagd van zijn functies ont heven te worden. Tezelfdertijd wordt medege deeld dat hij zich ter beschikking heeft ge steld van de Tsjechische strijdkrachten. De Tsjecho-Slowaaksche legatie bevestigt, dat generaal Faucher ontslag heeft gevraagd en Tsjecho-Slowaaksch burger is geworden. Fransche regeering roept reservisten op. Aanvullingsmaatregelen voor de grens- verdediging. PARIJS, 24 September (Havas/ A.N.P.) In geheel Frankrijk is van morgen aan de gemeentehuizen een biljet aangeplakt, waarbij de reser visten van sommige lichtingen ter stond worden opgeroepen. Deze maat regelen vullen de voor de dekking van de grens noodzakelijke strijdkrachten aan. Het is een der laatste veiligheids maatregelen vóór de algemeene mo bilisatie. Maatregelen gaan uitsluitend de Poolsche regeering aan. Het Poolsche telegraaf-agentsehap publi ceert het volgende communiqué: „De viee-volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken, Potemkin, heeft den Poolschen zaakgelastigde te Moskou het volgende me degedeeld: Uit verschillende bronnen heeft de Sovjet Regeering berichten ontvangen, vol gens welke aan de PoolschTsjecho Slowaak sche grens Poolsche troepen worden bijeen gebracht, die zich voorbereiden met geweld een deel van 't Tsjecho Slowaaksche gebied te bezetten. De Poolsche regeering heeft deze berichten niet tegengesproken. De Sovjet re- geering verwacht, dat een dergelijke tegen spraak onverwijld wordt bekend gemaakt. Indien dat niet zou geschieden en de Poolsche troepen gebied van de Tsjecho Slowaaksche republiek zou bezetten, zou de Sovjet regee ring het noodig achten de Poolsche regeering mede te deelen, dat krachtens artikel 2 van het non-agressiepact van 1932 de Sovjet re geering verplicht zou zijn dit pact zonder waarschuwing op te zeggen wegens de daad van agressie. De Poolsche zaakgelastigde heeft opdracht gekregen het volgende te antwoorden: Maat regelen met betrekking tot de verdediging van den staat gaan uitsluitend de Poolsche regeering aan, die niemand daar van uitleg schuldig is. De Poolsche regeering kent den tekst der door haar gesloten overeenkomsten volledig. Verder heeft de zaakgelastigde order gekregen uiting te geven aan zijn verwonde ring over den Russischen stap, aangezien aan de Russische grens geen enkele speciale maatregel van Poolsche zijde is genomen.'' Beraadslagingen in Polen. Vrijdag is op het koninklijk slot een be langrijke conferentie gehouden, waarbij pre- siden Moscicki, de chef van het leger, maar schalk Smigly-Rydz, minister-president Skladkowski en de minister van Buitenland- sche Zaken, Beek, tegenwoordig waren. In een officieele mededeeling, na de conferentie uitgegeven, wordt gezegd, dat „de loopende zaken" besproken zijn. Rusland en Tsjecho-Slowakije. In de politieke commissie van den Volken bond heeft Litwinof verklaard, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering, nadat zij het Duitsch- Fransch-Engelsche ultimatum reeds aanvaard had, gevraagd heeft, of de Sovjetregeering zich nog gebonden achtte door tiet verdrag met Tsjecho-Slowakije, indien Duitschland nieuwe eischen zou stellen, de Britsch-Duitsche onder handelingen zouden mislukken en Tsjecho- Slowakije zou besluiten zijn grenzen met de wapenen te verdedigen. De Sovjet-regeering, aldus Litwinof, heeft geantwoord, dat, wan neer Frankrijk in deze omstandigheden hulp zou bieden, het verdrag in werking zou treden. Litwinof heeft gisteravond een onderhoud gehad met den Britschen lord-grootzegelbe- waarder graaf de la War. Een verklaring van Daladier. Bij een onderhoud tusschen Dala dier en een delegatie der radicaal- socialistische partij, maakten eenige gedelegeerden een toespeling op de mogelijkheid, dat de besprekingen met Duitschland zouden worden verdaagd of zelfs verbroken. De minister-presi dent zeide daarop, dat Frankrijk en Engeland zouden moeten béraadslagen over eventueele maatregelen. Wanneer Tsjecho-Slowakije het slachtoffer zou worden van een niet uitgelokten aanval, zou Frankrijk onmiddellijk de noodige hulpmaatregelen nemen. Op een andere vraag verklaarde Daladier, dat, als de omstandigheden het noo dig maakten, het parlement zal wor den bijeengeroepen om tezamen met de regeering verantwoordelijkheden op zich te nemen. Blum herinnert aan het Fransch- Russisch-Tsjechische pact. Léon Blum schrijft in de „Populaire": Gaat de Führer zijn leger bevel geven datgene te overschrijden, dat nog de Tsjecho Slowaak sche grens is? Zoo hij het doet, ondanks de Engelsch-Fransche voorstellen, ondanks het offer, dat Praag zich getroost heeft, dan zou het Fransch-Tsjechische pact in werking tre den. Daladier heeft het gisteravond ver klaard. Het Tsjechisch-Russische pact zou in werking treden. Litwinof heeft het verzekerd. Engeland zou er noodzakelijk aan te pas ko men. Heeft Chamberlain zich daartoe niet verplicht door de nieuwe eischen van den Führer als onaanvaardbaar te verwerpen? Ik durf er zelf niet op te antwoorden. Laat Roosevelt, de grootste autoriteit ter wereld toch eens spreken. De tijd gaat voorbij en elk uur telt. Aan de Poolsch-Tsjecho-Sloioaak- sche grens. Aan de Poolsch-Tsjeehische grens schijnen zich geen noemenswaardige wijzigingen meer te hebben voorgedaan. De troepenbewegingen schijnen te zijn gestaakt. Verschillende een heden, die Donderdag in het grensgebied ge- stationneerd waren zijn ondergebracht in tal rijke dorpen aan den hoofdweg, die langs de Tsjecho Slowaaksche grens loopt. De Poolsche troepen zijn in staat van alarm in afwachting van -de ontwikkeling van den internationalen toestand. Britsche admiraliteit neemt maat regelen. Naar Vrijdag te Londen werd vernomen, worden door de admiraliteit bepaalde voor zorgsmaatregelen genomen buiten die welke reeds zijn aangekondigd. Deze maatregelen omvatten het terugroepen van een aantal manschappen van verlof en het op volle sterkte brengen van de beman ning van een paar schepen. Sudetenland thans geheel door de Tsjechische troepen bezet. Aanvankelijke tegenstand der Sudeten-Duitsche vrijcorpsen. Rust weer hersteld. In den namiddag werd gisteren te Praag op winding veroorzaakt door het bericht van een algemeene invasie in het Sudeten Duitsche gebied. Uit officieele mededeelingen bleek echter later, dat de vorige berichten overdre ven waren, hoewel zich een aantal incidenten had voorgedaan. In een officieele Tsjechische mededeeling werd melding gemaakt van de volgende fei ten: in het district Schluckenau hadden zich groepen S.A. en S.S. mannen gemengd tus schen de opstandelingen, die verscheidene kilometers in Tsjecho Slowakije binnendron gen. Uit 'het feit, dat te Castehamry tien Tsje chische grenswachten door Duitsche grensbe wakers gevangen waren genomen, zou men kunnen opmaken, dat de Duitsche autoritei ten de opstandelingen in sommige gevallen steunden. Te Gotesgab zijn achttien douane beambten door opstandelingen gevangen ge nomen, te Weipert is een grensbeambte gedood. Te Vitrava in Silezië zijn vier menschen ge dood en twaalf gewond. Te Bolasni Kladryly vielen opstandelingen militairen aan, die grensbeambten te hulp kwamen. Daar werden vier menschen gedood en acht gewond. In het district Plana is een soldaat uit een hinder laag doodgeschoten. In Graslitz werd een grensbewaker aangevallen. Er volgde een ge vecht, waarbij twee menschen gedood en vier gewond werden. In een ander district werden verscheidene aanvallen van Gorkau in Saksen laan, twee gendarmes werden zwaar ge wond. De meeste opstandelingen hielden zich op in Asch, Rumberg. Schluckenau en Warns- dorf. In Eger hebben de Sudeten Duitschers eenige bureaux, die zij bezet hadden, ontruimd. In Aussig was het volkomen rustig. De Tsje chische autoriteiten handhaafden de orde in het geheele gebied. Zij traden met de grootste omzichtigheid op en hadden opdracht onnoo- dige botsingen te voorkomen. Intusschen is Vrijdag de toestand in het Sudeten Duitsche gebied geheel veranderd. Nadat de Sudeten Duitschers Donderdag vrij wel het geheele Sudeten Duitsche gebied in handen hadden hebben de Tsjecho-Slowaak sche troepen Vrijdag een aanvang gemaakt met de herbezetting van het Sudetenland. Hier en daai- stuitten zij op tegenstand van gewa pende Sudeten-Duitsehers. Vooral in de buurt van de grenssteden Asch in het Westen en Rumberg en Wamsdof in het Noorden was de toestand gespannen. Werd aanvankelijk melding gemaakt van ernstige gevechten, die zouden hebben plaats gehad, later werden deze geruchten niet be vestigd. Wel staat vast dat generaal Sirovy het leger bevel heeft gegeven de werkelijke grens met Duitschland te bezetten. Aanvankelijk hadden de Tsjechen zich tot op de Tsjechische Maginotlinie, die op 8 tot 32 K M. van de grens ligt, teruggetrokken. Ook in de stad Eger is het bestuur van de Opluchting was te Godesberg merkbaar. Hitler's memorandum het laatste „vredesaanbod"? GODESBERG, 24 September (A.N.P.) Semi-offlcieel wordt medegedeeld: Het communiqué over het onderhoud van gisteren tusschen den Führer en den Britschen minister-president heeft hier een bijzonder gunstigen indruk ge maakt. De stemming na afloop der be sprekingen staat in opvallende tegen stelling tot de zenuwachtige spanning, welke gisteren onder de journalisten heerschte, toen de ontmoeting tot later op den dag werd uitgesteld. De bijzonderheden van het slotcommuniqué zijn terstond aandachtig bestudeerd. Een zeer goeden indruk vooral heeft het gemaakt, dat de slotbesprekingen tusschen Hitler en Cham berlain niet minder dan drie uur geduurd heb ben en in vrèendsehapeplijken geest gevoerd zijn. De Führer kreeg het bericht over de mo bilisatie in Tsjecho-Slowakije terstond na het begin der besprekingen met den Britschen mi nister-president en bracht zijn gast hiervan ter stond op de hoogte. Chamberlain zou door de mededeeling zichtbaar ontsteld geweest zijn. Niettemin vermocht dit alarmeerende bericht de besprekingen der beide staatslieden niet op te houden of te storen. Algemeen schijnt men zich thans be wust te zijn, dat 't Duitsche memoran dum, met welks overdracht aan Praag de Engelsche regeering zich belast heeft en dat opgebouwd is op grondslag van de in Godesberg voortgezette besprekin gen van Berchtesgaden, een laatste vre desaanbod van den Führer aan Tsjecho- Slowakije vormt. Sudeten Duitschers weer door de Tsjechische autoriteiten overgenomen. De Tsjechische troepen zijn geconcentreerd in de voorsteden van Eger en het vliegveld. Spoorwegverbindingen in Noord- Bohemen verbroken. In eenige deelen van Noord-Bohemen tus schen Tannendorf en Oberkreibitz, in het ge bied van Rumberg en tusschen Lbau en Trau- tenau, is de spoorwegverbinding onderbroken. De speciale correspondent van Reuter in het Sudeten Duitsche gebied meldde Vrijdag avond, dat de politie te Gablonz. waar de Su deten-Duitsche partij gisteren de overhand had, is teruggekeerd. De Sudeten Duitschers staakten hun politiedienst, zonder dat het tot incidenten kwam. Regeering is den toestand meester. De vertegenwoordiger van Havas, die &en tocht heeft gemaakt door het Sudeten Duitsche gebied van TJsti tot Liberec (Reichenberg) meldt, dat het overal'rustig is. De boeren werken op het veld en de kinderen spelen op straat. Nergens worden incidenten ge meld. De regeering is den toestand volkomen meester. De staat van beleg is uitgebreid tot het district Kaplice in Zuid-Bohemen. De Amerikaansche gezant der Vereenigde Staten te Praag heeft gisteravond allen Ame rikanen aangeraden Tsjecho Slowakije te ver laten. bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Een foto van betoogingen van Tsjechen te Praag. Duitsche pers-aanvallen op Praag duren voort. Het officieele communiqué over de bespre kingen te Godesberg was te laat bekend voor de Duitsche bladen om er nog commentaar op te kunnen leveren De ochtendbladen zetten inmiddels, naar Havas uit Berlijn heden morgen meldde, haar felle actie tegen de Praagsche regeering voort. De „Völkischer Be- obachter" publiceerde op de eerste pagina een groote karikatuur, voorstellende den nieuwen minister-president van Tsjecho Slowakije met het onderschrift: „de moordenaar Sirovy, schepsel van Moskou". Het vertoog van Potemkin, den waarnemend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, bij den Poolschen zaakgelastigde, lijkt de Duitsche pers Iteric te verontrusten, zij blijft althans op verachtelijken toon over Sovjet- Rusland spreken. Tsjechisch-Poolsclie grens gesloten Havas meldt d.d. heden uit Cieszyn, dat, ingevolge de in Tsjecho Slowakije afgekon digde militaire maatregelen, de Tsjechisch- Poolsche grens te middernacht is gesloten. JOHN. T. SCHEEPERS t. Te New-York is overleden de bekende Ne- derlandsche bloembollenexporteur John T. Scheepers. Hij kwam tijdens de tentoonstelling „Flora" te Heemstede naar ons land als leider van een gezelschap Amerikaansche tuinbouwlief- hebbers. Scheepers heeft voor onze blombol- len in Amerika propaganda gemaakt op een buitengewoon doeltreffende wijze. Hij sticht te o.a. een proeftuin te New-York, om de Amerikaneen de Hollandsche bollen te leeren kennen en deed ook zeer veel voor de onper soonlijke reclame. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Vrijdagmiddag heeft de 50-jarige arbeider Beens uit Koolhorn, die werkzaam was bij den aanleg van den provincialen weg van Langeres naar Opmeer onder de gemeente Hoogwoud, door het breken van een staaldraad een ijzeren bak met zand op het lichaam gekregen. De man was op slag dood.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5