Een Veilig Gevoel PER AUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA. Rubriek voor Vra Naar de Victoria-watervallen. De Victoria-watervallen der Zarabesi-rivier, uit de verte gezien. Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN De grootste waterval der wereld. De voor den toerist of student belangrijke punten van Zuid-Afrika zijn wel heel bij zonder en merkwaardig, maar ze liggen schandalig ver uit elkaar. Tusschen Zimbab we en de Victoria-watervallen der Zambesi- rivier ligt eigenlijk niets, dat de moeite waard is om naar te kijken en ze liggen maar even' tjes achthonderd kilometer van elkaar verwij derd. Dat beteekent met onze kruissnelheid zoowat vier dagen autorijden! Om moed te scheppen voor den langen zit tippelen we omstreeks zonsopgang nog even de Acropolis van Zimbabwe op. Het schitte rende kleurenspel heb ik u reeds beschreven, maar dezen keer was er nog wat bijzonders. Wij hadden er overdag al meermalen groote schaduwen zien wegschieten, dieren als een alpenmarmot, maar nog een stukje grooter. Nu, in het vroege morgenuur, zie ik plotseling zoo'n rotskonijn, zooals de Engelschen ze hier noemen, boven mij op een rots zitten. Ik blijf doodstil staan en naast den grooten kop van moeder verschijnen plotseling twee kleine kopjes van haar jongen. Moeder gaat iets meer overeind zitten en de jongen gaan zui gen. Meteen verschijnt rechts papa en links opa en oma of iets dergelijks. Nog wat klein tjes komen ook over den rand kijken en even later zitten veertien potsierlijke kopjes ons van de hoogte af op te nemen. Een greep naai de cameraen de heele familie is verdwe nen. Kakelend vliegt een groote Iorie met knalroode vleugels langs; de bulbul, een leuke, gekuifde dubbele musch, de straatjongen van Britsch-Indië, zingt in een doringboom zijn hoogste morgenlied en beneden in het dal zwermen de koeien uit, weg van de omhei ningen, waarin ze den nacht hebben doorge bracht. Want luipaard en leeuw eischen nog altijd hun tol van de kudden van den menseh in deze weinig bewoonde streken. Ook wij gaan weer aan het werk. Tenten afbreken en verstouwen in den aanhangwa gen na een haastig ontbijt en dan voortduren lang, langs de „tars and stripes", de geteerde banen van Rhodesia's wegen. Over Fort Vic toria naar Gwelo en den volgenden dag naar Bulawayo. Ik herinner mij niets van het heele traject, omdat er niets was waarschijnlijk, behalve één keer een paar ossen voor. een heel primitieve slede. Verder eindelooze vlak ten boschveld en geen enkel levend wezen, geen stukje wild in eenige honderden mijlen van wild, onbewoond Afrika. Bulawayo. Dan komt Bulawa3ro. Werkelijk een stad! De eerste na Johannesburg, hoewel van een heel ander karakter. Wijder uit, meer open gebouwd. Want Rhodes had order gegeven, dat de straten der nieuwe stad zoo breed moesten zijn, dat een ossenwagen met acht span ossen ervoor gemakkelijk in de hoofd straat kon keeren! Wel merkwaardig, dat de wijde, ruime aanleg van de echt nieuwer- wetsche stad met haar rechthoekige straten nu juist in verband staat tot zoo'n ouder- wetsch vervoermiddel. Want Bulawayo werd gebouwd in 1893 en volgende jaren, direct na het einde van den eersten Matabelen-oorlog, die door de Engelschen was uitgelokt om macht te krijgen over het land, waar zij toen, als laatste redmiddel, een rijk goudmijnge- bied hoopten te vinden. Lobengula's leger werd gemakkelijk verslagen, zijn kraal ver brand, en vrijwel op de plaats, waar die ge staan had verrees de nieuwe hoofdstad van Zuid-Rhodesia, gebouwd volgens de geniale plannen van den genïalen Rhodes. Het is wel een echte tropenstad. Geen wolkenkrabbers zooals in Johannesburg bijvoorbeeld, maar wel forsche gebouwen voor postkantoor, ban ken enz. en zeer behoorlijke winkels. Wel erg duur. Niet alleen omdat alles van grooten af stand moet worden aangevoerd, maar vooral ook omdat de invoerrechten hier zeer hoog schijnen te zijn. Voor benzine bijvoorbeeld betalen we hier bijna twee en een half maal zooveel als in Kaapstad. Alleen corned beef is er goedkoop, maar dat wordt vlak bij Bu lawayo gemaakt. Er is een aardige kampeer plaats in het stadspark, iets, dat we ons in het Vondelpark moeilijk zouden kunnen voor stellen. Een fijn volksbadhuis en een aardig museum vragen onze belangstelling, terwijl onze negerboy, ons dadelijk toegewezen door den parkopzichter onze kleeren wascht en al tijd heet water heeft voor thee en thee en nog eens thee en dan rijst en weer thee. Want overdag is het warm tot heet in Rhodesia, al zijn de nachten zoo koud, dat men aan nacht- torst denkt, die dan ook geregeld voorkomt. fcij het verlaten van Bulawayo maak ik mijn eenige foto van deze bloeiende stad, namelijk van een nieuwen parkaanleg, gesierd met een dozijn leege asphaltvaten, waarin met den kijker geraniumstekken te ontdekken zijn. Verder is er een standbeeld van Rhodes en een kanon uit den wereldoorlog. Als overal, behalve in het gelukkige Holland. Een „prachtige" weg. De weg naar Livingstone bij de Zambesi- watervallen heet prachtig. Goed nieuws. Jam mer dat de eerste vijftig mijl juist worden herzien en wij er dus naast den weg door her bosch moeten rijden. Dan zijn tien kilometer of iets meer klaar en dan....l Ik weet niet waar ik het mee vergelijken moet, met een zandweggetje in de duinstreek of een karre- spoor in den Veluwezoom. Af en toe heeft het weer meer van een rotsachtige rivierbed ding en telkens weer moet je door diepe gleu ven, waar een beekje den weg passeert. In den regentijd. Nu is alles hopdroog en dus zit al gauw het stof ons tot achter de ooren en tus schen de kiezen, om van de bagage maar niet eens te spreken. Maar we schieten op. Bre ken maar vier bladen van mijn voorveer, en zienniets! Geen stuk wild. Een paar kafferkralen, maar meest met te netjes aangekleede men- schen. En wat Inlandsche dracht aan heeft, vlucht voor de camera als een leeuw voor een brandend stuk hout. In een kraal, die wij bin nen loopen, vinden wij tusschen de ronde hutten met kegelvormig dak een paar vrou wen aan het kafferkoren stampen en er zit ten een paar kerels bij te kijken op aardige, uit één stuk hout gesneden bankjes, zooals de boschnegers in Suriname ze ook maken en ge ze kunt vinden in het prachtige Congo- museum van Ter Vueren bij Brussel. Loven en bieden is lastig als men de taal niet ver staat en ik ken geen woord Kafferseh! Maar blinkend zilver kent men overal en ik word eigenaar van een mooi stoeltje voor vier tickies, dat zijn zilverstukjes van drie pence. Die zijn voor een kaffer meer waard dan een shilling. Afdingen hoefde ik gelukkig niet, want een met de hand gemaakte stoel voor 45 cent is niet te duur en ik gebruik hem min stens eens in de week. als ik mij voor de tent zit te scheren. En dan maar weer zand, rotsen, bosch, ri viertjes, enkele groote boabab-boomen, wat reuzen-euphorbia's, tot bovenop een heuvel een paar alleraardigste villa's voor ons lig gen; nog een hoek om, daar is een garage, een paar winkels, een station en daarachter tore nen schoorstenen omhoog en puinhoopen, daar rijden kleinspoorlocomotieven en kip karretjes aan. Ineens een druk fabrieksleven. We zijn in Wankie, waar de kolenmijn van Rhodesia met kracht ontgonnen wordt. Nu nog tachtig mijl en wel een weggedeelte, waar iedereen over praat en schrijft, zoo nauw, zoo kronkelend! Zouden al die men- schen er nooit geweest zijn? Het is het beste deel van den heelen weg! Een oude spoorbaan overal breed genoeg voor twee wagens en nergens steil, alleen, er zijn slechts éénper soons bruggetjes, maar daar staan overal keurige voorrangsbordjes bij, dus dat kan ook geen kwaad. Naar de kampeerplaats. We schieten dus snel op en haasten ons wat om nog voor donker kamp op te slaan bij de watervallen. Zou het lukken? Er is te voren nooit veel van te zeggen. De weg kan ieder oogenblik onberijdbaar slecht worden en de kilometer-aangiften verschillen nog al eens. En op de heele tachtig mijl staat één huis en dat is verlaten, dus zoo eens even naar den weg vragen gaat ook niet. De zon staat nog maar even boven den horizon als wij, over een heuvelrug komend, gaan afdalen in het dal van een breede rivier. Dat zou de Zambesi kunnen zijn! En op het oogenblik zelf, dat ik dit denk, komt er even wat ruimer uitzicht tusschen de boomen door. Daar hangt nevel, mist, rook misschien. De remmen knarsen. En meteen als de motor stopt, weet ik, dat „die rook wat donder", de groote Zambesi wa terval, voor ons ligt. Tot waar wij staan, op een kilometer of drie afstand, dringt het don derend gebruis van den grooten waterval door. De rook schijnt te voorschijn te komen uit een smalle kloof, echt een spleet, die op een kwaden dag hier het aardrijk vaneen heeft gescheurd, waardoor de rivier dadelijk een honderd meter dieper bed heeft gezocht; tot groote schade van het omliggende terrein natuurlijk, dat nu zijn natuurlijken water toevoer mist. Boven den val zien wij de meer dan een kilometer breede Zambesi-rivier met tallooze eilandjes, die het zilveren watervlak breken. Een later rijden we over de spoorbrug, die sedert 1905 de beide oevers met elkaar ver bindt. In 1930 werd het bovengedeelte ver hoogd en verbreed, zoodat thans ook motor rijtuigen en wandelaars veilig kunnen passee- ren. Dan duurt het niet lang of onze wagens rijden over zacht groen gras, iets wat wij in geen maanden gezien hebben, op den rivier oever aan. Een kafferboy is gauw gevonden. Voordat de tenten staan, vlamt een lekker vuurtje op en kan de thee worden gezet. Dat is wel verbazend gemakkelijk in dit land. Overal waar veel gekampeerd wordt, hoef je maar even op de claxon te drukken en er komt een kafferboy aanhollen, die voor een shilling of te wel 45 centen per dag altijd een vuurtje heeft branden, altijd warm water bij de hand heeft, de vaten wascht. je kleeren uitkookt, al zeg je hem honderdmaal, dat wollen kousen geen heet water verdragen en bovendien alle restjes opeet. Daarbij past hij overdag op het kamp, zorgt dat je niet te véél betaalt voor de melk en houdt alle ver- als Uw Voor- of Achterdeur goed geslot,, Wij geven gratis advies maken, repareren en leveren Alle Sleutels, Sloten I Lange Veerstraat. Hang- en Sluitwerk I De Sleutel.sDe i Vert. v. BLERKS Brandkasten, koopers van mandjes, kralenkettingen enzoo- voort, op een veiligen afstand. En zoo staat ons kamp dan aan de Zambesi en het geraas van den grooten waterval zal ons straks in slaap zingen. Een prachtige, donkere hemel met flonkerende sterren geeft nog net genoeg licht om te zien, dat er flink stroom is in de rivier en een paar eilandjes het groote watervlak onderbreken. Palmblad- veeren steken donker af tegen oplichtend wa ter en sterrenlucht. Het lijkt hier goed en de moeite waard om vroeg op te staan. De tent jes worden extra goed gesloten, want een van ons heeft al vlak voor zijn tent een klein slangetje dood getrapt, 's Nachts word ik wakker van een krabbend, knagend geluid. Ksss! roepen doet het even ophouden dan begint het weer. Voorzichtig maak ik een paar drukknoopen los en kijk naar buiten. Een kleine donkere schaduw tegen een licht tentje. Een lichtstraal uit mijn flashlight en daar gaat hals over kop een rotskonijn er van door, dat bezig was een muis onder de tent. van mijn buurman uit te graven, die van zul ke kleinigheden niet? merkt. Gelukkige jeugd! Even later beginnen de sterren te verblee- ken. Er komt een lichtschijn uit het Oosten en ik fluit zachtjes de reveille. Uit één tentje komt antwoord, dat is genoeg. Getweeën gaan we in die morgenschemering op weg naar den grootsten waterval der wereld. (Nadruk verboden). GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. HAARLEM, Vrijdag. Na voortgezet examen zijn nog toegelaten tot: le klasse: C. Bloeme; G. de Boer; M. v. d. Boogaard; A. Hofman; D. A. Huig; W. Jan sen; W. de Jong; H. J. v. Kapel; J. Lourens; G. Makkelie; M. G. Scheepers; L. C. v. d. Steen; J. v. d. Wereld; N. de Jong; G. Heit- lager. 4e klasse: G. A. v. Asten; T. de Jong; Schreur; I. D. Smits; P. Tollenaar; J. Vallenduuk; D. Vethaak; J. Wildeboer. Toegelaten tot 5e klas: H. Oddens; Jonker. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen Het was eenzaam op het groote strand, dat zoo wit in de zon I! op het warme zand, tuurde zij over het water, waarvan de golven lag te blinken. Maar Elize merkte die eenzaamheid niet. Zittend steeds weer kwamen aanrollen, tot zij niet verder konden, terug moesten, om door een volgenden golf weer meegesleurd te worden. Zij zag ook plotseling een groote zwarte wolk de lucht bedekken, en het was toen net alsof de zee iets fluisterde. Aandachtig luisterde het prinsesje. Ja, daar was die fluistering weer: „Pas op, ik ben niet altijd zoo vriendelijk als zooeven". En Elize sprong op en liep dan haastig door, totdat de zwarte wolk wegtrok en de lucht rood begon te gloeien. Dan was de zee weer gelijk een rozenblad, en de kleur wisselde van blauw tot wit. Hoe stil het echter ook was, aan het strand was er toch altijd beweging. Het gen DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad een spectalen Redacteur en ?n w medewerkers zoo mogelijk en tSlA beantwoord. «Poedt-jf, De vragen moeten worden het bureau van dit blad, met melding van naam en 'wotmmnü - waaraan naam en adres ontbrïï.' terzijde gelegd. tj-j De namen der vragers geheim. De antwoorden worden GEHrn LOOS thuis bezorgd. !<®f, Alleen die vragen, welker beantwmi, vele anderen behalve den o™,» kan zijn, worden tevens tn ok, ffi plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik hars uit f blauw plooirokje? ANTWOORD: De vlek eerst tusso' gels der duimen „brekon". Daarna Tb»5 afwrijven met perchlooraethyleen. 8 VRAAG: Hoe maak Ik mayonnaUi da tels opgediend wordt? ANTWOORD: Mayonnaisesaus- 1 «uv 2& dl. slaolie, 1/4 a y dl. azijn, W1, JZi mosterd. *5 Klop met een goed vertinde gard, met de kruiden on 1 eetlepel van a( elkaar. Voeg er steeds roerende lansmirt in een dun straaltje de olie bij tot de vereischte dikte heeft en mooi glansend 1. zoo noodig nog wat azijn toe. (Het is ons niet bekend of dit hetzelfde tK cept is als hetgeen in hotels wordt gebruik; V recept geeft in elk geval goede resultaten. kruiden kunt u eventueel weglaten). VRAAG: Hoe maak ik komkommers In h zuur? Kan ik dat bewaren Hoe in het zoetzuur? ANTWOORD: Benoodigd: 6 komkommen flesschen inmaakazijn, een paar Spaansch* pers, 50 gr. mosterdzaad, 2l/2 gr. kurkuma,;',, gedroogde gember, een paar takjes dragon :c paar laurierbladeren. Schil de komkommer! *q af, proef of de punten bitter zijn, verwijde- zoo noodig. Snijd de komkommers in de lecgte tweeën en schep er met een lepel het zaad Snijd ze in blokjes, zet deze laag om hag zout bestrooid een nacht weg, laat ze ultlekkü op een vergiet of droog ze in een doek, Mui flesch of pot schoon, laat 20 minuten uitkok' Doe de komkommers er in, schik de kruid» daartusschen en giet er azijn overheen, tot i komkommers goed onderstaan. Sluit de M of pot af met vochtig perkamentpapier. PLANTEN. water bewoog daar net als de borst van een slapend kind. Juist toen de zon op het punt stond geheel onder te gaan, zag II Zij vlogen op een rij achter elkaar en zooals zij daar aan kwamen Elize elf wilde zwanen met gouden kronen naar het land vliegen. vliegen leek het net of er een breede witte band door de lucht vloog. Wordt morgen vervolgd.) VRAAG: 1. Mijn hortensia (met Luilak gt- kocht) heeft mooi gebloeid en staat nu al weke in den tuin. Wat moet ik doen om de plant m mooi in bloei te krijgen? 2. Verleden jaar kocht ik een pruimebooB.Ii Januari is hij overgeplant en dezen zomer hii hij wat gebloeid. Nu zijn er vijf pruimen een groote wordt blauw en de andere blije nog groen. De boom heeft dezen zomer vol In gezeten en de bladeren kleefden erg. Hoe ZX ik hem behandelen om volop pruimen te bi) gen. ANTWOORD: 1. U heeft haar zeker uit du pot genomen en in den grond gezet. Zoo ja, te moet u zorgen dat de scheuten flink sterk i» den, want daaraan komen de bloemen. I». zwakken scheutjes kunt u in het najaar get weg snijden. Meestal snoeit men de plant kv in, direct na den bloei, doch dit is nu te Indien u de plant in het voorjaar vroeg in tte- wilt hebben, zet haar dan in October wee: li den pot. U kunt ze ook in den grond laten sün doch dan niet insnoeien want dan snoi bloemen weg. 2. In het voorjaar, vóór de knoppen beglnnu te ontluiken, bespuiten met een 5 pCt. oploste van vruchtboom-carbolineupi. Dit is om de el'Je van de bladluizen, die op de jonge takjes zte te dooden. Het eerste jaar zal het boom geen bemesting noodig hebben omdat de er? gering geweest is. VRAAG: Hoe maakt men zuurkool? ANTWOORD: Benoodigd: 4 witte kooien, savoyekoolen, 60 gr. zout, 12 zwarte peperto- reis. Ontdoe de kooien van de buitenste blic* ren, snijd ze in tweeën, verwijder den stronk snijd ze met een koolmes of -schaaf In b® dunne reepen. Kleed de kool met het zouts- lang door elkaar, tot zich pekel gevormd bi - Doe er de peperkorrels door en druk de £•- zoo stevig mogelijk in een goed schoongeflite ten Keulschen pot. bedek ze met een scb# doekje, leg er een plankje en een steen op. bruik de zuurkool eerst na 6 of S weken, DIVERSEN. VRAAG: Ik ben in Santpoort in betref voor dag en nacht voor 25.p- ni. Ken meente mij verplichten maandelijks van s.- loon af te staan aan de gemeente voor op stand aan mijn ouders te Beverwijk? Zoo .- hoeveel per maand? ANTWOORD: Ja. Hoeveel het bedrag aljj kunnen wij niet zeggen. Bij de bepaling w worden allerlei omstandigheden in aanraer genomen en elk geval wordt op zlcbze schouwd. VRAAG: Waar moet lk mij vervoegeni« - ccrrespondeeren met een Engelsch raeb's" ,.p tot de vereeakw secretarüJ- ANTWOORD: Wend „Internationaal Jeugdverkeer; Witte Rozenstraat 56a, Leiden. RECHTSZAKEN VrIaG: Mijn das- on MchtJieraW" weekbetrekking) is ziek geworden en mij thuis verpleegd. Hoe lang moet ik uitbetalen en verplegen? ANTWOORD: Loon uitbetalen dagen en verplegen gedurende 6 we' alleen als de dienstbetrekking eveneens duurt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6