BEÜiCHT VOETBAL Witte negers. BEVERWIJK Bij het overlijden van Jhr. G. S. Boreel. Oud-Burgemeester van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Jhr. G. S. BOREEL. In ons blad van jl. Zaterdag konden wij nog melding maken van het over lijden van Jhr. G. S. Boreel, oud-bur- gemeester van Beverwijk en van de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, oud-lid van de Provinciale- en Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Jhr. Boreel is Zaterdagmorgen zacht en kalm heengegaan na een vruchtbaar, welbesteed le ven. Hij bereikte den hoogen leeftijd van ruim 83 jaar. Met het verscheiden van den heer Boreel ver loor de gemeente Beverwijk een van haar eer ste burgers, een man, wiens naam in stad en omgeving zal blijven voortleven. Als bewoner van het landgoed „Westerhout" genoot hij al- gemeene bekendheid en hoewel hij na 1905 in het openbare leven niet meer op den voorgrond trad al stelde hij daar nochtans levendig belang in, kende iedereen in Beverwijk en omgeving den heer Boreel. Als landeigenaar had hij tal rijke pachters en het zijn vooral deze menschen, die den heer Boreel als een nobel mensch heb ben leeren kennen en als een pachtheer, die met zijn pachters geheel medeleefde niet het minst in dagen van tegenspoed. In de stille werk kamer van den bewoner van „Westerhout" is veel nood gelenigd! Jhr. Gerard Salomon Boreel, die op 30 April 1855 uit een oud-adellijk geslacht te 's-Graven- hage werd geboren, was van 7 Februari 1882 28 December 1897 burgemeester van Beverwijk, als opvolger van Johannes Paulus de Zwaan, die zich uitsluitend ging wijden aan de belangen van de toenmalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, waarvan hij eveneens burgemeester en tevens secretaris was. Het was zeker een merk waardig feit, dat deze beide burgemeester schappen na het overlijden van den heer J. P. de Z\yaan toch weer vereenïgd werden in één persoon. Tot groote vreugde van de burgerij werd Jhr. Boreel in Mei 1896 eveneens tot bur gemeester en secretaris van Wijk aan Zee en Duin benoemd. Lang duurde deze ambtsperiode niet, want in December 1897 legde het politieke leven beslag op de kennis en den arbeidslust van den heer Boreel. In dat jaar werd hij namelijk gekozen als lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, waarin hij voor de Unie-liberalen zit ting nam. De Staten moeten hooge verwachtingen heb ben gehad van den heer Boreel, want reeds in de vergadering, waarin hij geïnstalleerd werd, zag hij zich benoemd tot lid van het College van Gedeputeerde Staten. Deze eervolle benoe ming bracht evenwel mede, dat Jhr. Boreel als burgemeester ontslag moest nemen. Dit ge schiedde op 28 December 1897, in welk jaar hij den ambtsketen overdroeg aan Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. In 1901 zag de Boreel zich niet herkozen als lid van de Provinciale Staten. En toen deed zich wederom een merkwaardigheid voor in zijn loopbaan. Hoewel de heer Boreel niet herkozen was als lid van Provinciale Staten deed een van de Haarlemsche leden afstand van zijn zetel ten behoeve van den Jhr. Boreel, dien de Sta ten niet als Gedeputeerde niet konden en wilden missen. Tot 1905 heeft hij zijn beste krachten aan de behartiging van de belangen der pro vincie Noord-Holland gegeven. Op 60-jarigen leeftijd kwam aan dezen arbeid een einde. Van dat tijdstip af wijdde hij zich geheel aan zijn uitgebreid landgoed „Westerhout", een ar beid, dien hij tot kort voor zijn ziekte zou mo gen blijven vervullen. In 1932 herdacht Jhr. Boreel, die in 1882 in het huwelijk was getreden met freule S. G. F. Gevers, zijn gouden huwelijksfeest. Deze echt verbintenis heeft dus 56 jaren mogen voortdu ren. Het stoffelijk overschot van Jhr. G. S. Boreel zal a.s. Woensdag des middags te 12.30 uur op de begraafplaats „Duinrust" aan den schoot der aarde worden toevertrouwd. AANVOER CACAO-AFVAL. Het Nederlandsche m.s. „Zeemeeuw" arri veerde Vrijdag met een lading cacao-afval, -koeken van Huil voor de N.V. Land en Zee, alhier. De Keiinemers—E. D. O. (1—2) Nog geen winst voor onze tweede klassers. Horeman scoort voor Kennemers het eenige doelpunt. Het voorhocdespel baart zorgen. Een bekend spreekwoord zegt: „Een goed begin is het halve werk" De Kennemers schij nen dit gezegde niet te kunnen toepassen, want de eerste twee wedstrijden voor de com petitie eindigden in een nederlaag en ook in den wedstrijd tegen E.D.O. liet Kenne mers het in het begin liggen. Pas toen de gastheeren eenigen tijd voor de rust den ge lijkmaker in het net deponeerden kwam er meer vaart in het spel van de Kennemers. In deze periode, die ook na de rust nog even voortduurde, ontsnapte het E.D.O.-doel me nigmaal aan een doorboring en E.D.O. ont kwam toen aan een nederlaag door het knap pe doelverdedigen van Verhagen. De Kenne mers hielden het tempo echter niet vol en langzamerhand kreeg E.D.O. weer het beste van het spel. Hoewel voor de rust de bezoekers het ge vaarlijkst waren kreeg Van Urk in het begin heel weinig moeilijkheden op te lossen, want het aanvalskwintet van E.D.O. hield het spel zóó kort dat Bos en Balder steeds konden in grijpen. Bovendien zette de Kennemersver- dediging de buitenspelval open, waarin de bezoekers hun aanvalllen gestuit zagen. Mid- half Schijvenaar voedde de voorhoede uit stekend, maar in deze linie ontbrak een aan valsleider, die het spel openhield. Niettemin kwam de middenlinie het achtertrio te hulp, waardoor de aanvallende taak van deze Ken- nemerslinie te kort schoot.De vroegere E.D.O.- speler Dinkla was een eenige, die een vooruit geschoven positie innam, maar hij liep in het begin zoo naar zijn vorm te zoeken, dat van hem al weinig kracht uitging. Dankbaar pro fiteerde Schijvenaar dan ook van het vrije veld voor hem en zette keer op keer met lange passes zijn voorhoede aan het werk. De uitvallen van de Kennemers in deze pe riode waren lang niet van gevaar ontbloot, maar Zandstra was het groote struikelblok voor den Kennemersaanval, die vrijwel aan hetzelfde euvel mank ging, als die van E.D.O. Boom kon als middenvoor maar matig vol doen, daar hij het leder veel te lang bij zich hield om succes te bereiken. Horeman en Stee man hadden als verbindingsspelers een zwa re taak door de verdedigende houding van de middenlinie, waarin Six de beste was. De tweede overwinning van de roodbrocken. (Wij lezen dat het, na zeer veel moeite, als experiment gelukt is, vijf negers blank te maken). Het is maar al te goed bekend, 't Behoort tot de gewoonste zaken, (En heusch niet als experiment) Om blanke menschen zwart te-.maken. Maar 't is een ongewoon geval, Wanneer men' negers doet verbleeken, Waardoor men zeker hop ei) zal. Een nieuw blank negerras -te kweeken. De zware proef is goed geklaagd, Tenminste dat heb ik gelezen. Waarbij ik ine heb afgevraagd: - Zouden zij zelf" ook dankbaar wezen? Die bruine huidskleur is het ras Toch ook maar zoo niet meegegeven, Die komt hun, denk ik zoo, te pas Om goed gezond te kunnen leven. En mooglijk staat hun ook niet aan, (Wat inderdaad toch is te vreezen) In hun familie nu voortaan. Als't witte schaap bekend te wezen. P. GASUS. staande voorhoede is niet in staat den voor sprong te vergrooten. Een harde schuiver op het Beverwijk-doel wordt door Hoogewerf gestopt en even later stompt hij den bal juist voort de aanstor mende voorhoedespelers weg. Ook enkele cor ners op het Beverwijk-doel worden wegge werkt. Een uitval van de roodibroeken levert bijna het derde doelpunt op, maar de keeper weet op het nippertje te redden. Met een verdiende overwinning voor de roosbroeken breekt dan het einde aan. Gliick Auf—Black Boys (3—4) Na verlenging. SuccesBeverwijk (02) Na het beginsignaal is de eerste aanval voor Beverwijk. Een vrije schop op het Succes- doel genomen, wordt door Markx overge- kopt. Dan is het woord aan de thuisclub. Een corner op het Beverwijk-doel wordt goed weg gewerkt. De roodbroeken nemen den aanval direct weer ever. Teeling schiet hard op doel, doch de keeper houdt den bal. Weer krijgen de be zoekers een vrijen schop te nemen op onge veer 20 meter afstand van het doel. Deze, door Maenhout genomen, levert bijna een doel punt op, maar de bal wordt op tijd wegge werkt. Het is echter uitstel van executie, want wanneer Koning in het bezit van den bal is, geeft hij goed over naar Markx, die den bal langs den keeper schiet (01). Beverwijk wordt nu steeds sterker en her haaldelijk zwerft de voorhoede voor het doel der gastheeren, die met kunst en vliegwerk de gevaarlijke aanvallen afweren. Tweemaal achtereen ontsnapt de thuisclub aan een doelpunt, doch wanneer bij een aanval van rechts Markx den bal handig laat loopen voor Maenhout, schiet deze den bal langs den keeper (02). De thuisclub probeert het ook af en toe eens, maar verder dan de backs komen zij meestal niet. Ook door buitenspel gaan eenige kansen voor hen verloren. Meestal is Beverwijk aan het woord, maar de juiste richting weten de roodbroeken niet altijd te vinden. Vele schoten gaan over of. naast. Een kogel van Maenhout kan de keeper slechts ten koste van een corner redden. Deze, hoewel niet best genomen, bezorgt Succes een hachelijk ^ogenblik, maar ten slotte wordt de bal weggewerkt. Een daarop volgende uitval levert niets op en dan is de eerste helft ver verstreken. Rust 02. Na de thee neemt de thuisclub het spel in handen. Keer op keer stormt de voorhoede op Hoogewerf af, maar deze is paraat en laat zich niet verschalken. Hard werken de Wieringers om den achter stand in te loopen. De aanvallen worden te slordig afgewerkt om het gewenschte succes te hebben, terwijl hun linksbuiten een pracht kans om zeep brengt door van dichtbij naast te schieten. Ook een vrije schop dicht bij het Beverwijk-doel wordt hoog overgeschoten. Van der Steen valt dan wegens een opgeloo- pen blessure en wordt vervangen door P. Markx, die linksbuiten gaat spelen; Teeling verhuist naar de rechtsbinnenplaats. De ver andering is niet gelukkig voor de roodbroeken. De combinatie in de voorhoede klopt niet zoo goed meer. Succes krijgt enkele corners te nemen, maar leveren niets op. Succes blijft dan een periode sterker. Alles zet zij op den aanval, maar het backstel en de middenlinie van Beverwijk zwoegen dat het een lust is, en ge holpen door de binnenspelers weten zij het gevaar te bezweren. De bezoekers bepalen zich tot enkele uit vallen, doch de meestal uit drie man be- Zaterdagmiddag hebben de kolenhandelaren uit Beverwijk een voetbalwedstrijd gespeeld op het D.E.M.-terrein tegen hun zwarte col lega's uit IJmuiden. Na een spannenden wed strijd wisten de Black Boys eerst in de ver lenging het winnende doelpunt te scoren. In het begin van den wedstrijd was Black Boys sterk in den aanval, maar toch gelukte het aan het Beverwijksche Glück Auf om de leiding te nemen (10). De bezoekers stellen echter verwoede pogingen in het werk om de partijen weer op gelijken voet te brengen, maar vooral de rechtsback en doelman Van Roon waren een groot struikelblok voor de voorhoede van Glück Auf. Aan den anderen kant schiet Jansen eens juist over, terwijl Van Roon nog eens fraai redt. Even later moet van Roon toch zwichten- voor een hard schot (11). Even voor de rust weten de bezoekers zelfs de leiding te nemen (12). In de tweede helft is Glück Auf doorloopend in den aanval geweest en het doel van Kreuzer moest een ware belegering doorstaan. Schoten van middenvoor Kochx en Jansen vlogen juist naast of over. Toch is het Black Boys, dat den voorsprong tot 31 vergroot. De gastheeren, in het geheel niet ontmoedigd, vallen weer aan en dringen de bezoekers op hun eigen helft terug. Eerst ma een wijziging van het eerste elftal gelukte het om vlak ach ter elkaar twee doelpunten te scoren (33). Tot aan het einde van den wedstrijd bleven de gastheeren sterker, maar gedoelpunt werd er niet meer. In de verlenging wisten tenslotte Black Boys het winnende doelpunt te scoren, waarmede zij tevens in het bezit kwamen van den beker. Sclioolkorfbal op Watervliet. De U. L. O. kampioen. Zaterdagmiddag zijn op het terrein van „Watervliet" schoolkorf bal wedstrijden ge speeld, waaraan verscheidene Beverwijksche scholen hebben deelgenomen. Het twaalftal van de U-L.O. toonde zich over de deelnemende scholen de meerdere en be haalde ongeslagen het kampioenschap. Het tweede twaalftal van de U.L.O. werd kam pioen van de verliezers. De uitslagen luiden als volgt: U.L.O. I—U.L.O. n 20 Centrale School I—U.L.O. III 3—2 U.L.O. IV—U.L.O. V 2—1 U.L.O. I—Centrale School I 4—1 U.L.O. III—U.L.O. H 1—6 U1.0. I—U.L.O. IV 9—0 Na afloop van de wedstrijden heeft de voor zitter van den Haarlemschen Korfbalbond de diploma's uitgereikt aan de kampioenstwaalf tallen. Voorts werd nog een woord van dank gericht aan den heer H. J. Blauw voor de punctueele voorbereiding. De heer Blaauw bracht nog dank aan den Haarlemschen Korfbalbond voor de organisa tie en aan de korfbalvereeniging „Watervliet" voor het beschikbaar stellen van haar mooie terrein. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DE STRAFZAAK TEGEN Mr. M. M. ROST v. TONNINGEN. Geen bewijs van de ten laste gelegde feiten toegelaten. VOORWAARDELIJKE GEVANGENISSTRAF EN GELDBOETE GEëlSCHT. Nadat Donderdag j.l. de strafzaak tegen den hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, mr. M. M. Rost van Tonningen voor het be- teekenen van een wijziging in de dagvaarding was uitgesteld, diende deze zaak Zaterdag op nieuw voor de Haagsche rechtbank, president was mr. J. H. van Laer. Mr. Rost van Tonningen was verschenen en werd in rechte bijgestaan door mr. W. J. C. A. Nijgh te 's-Gravenhage. Na voorlezing van de dagvaarding, volgden eenige formeele vragen, waaruit bleek, dat mr. Rost van Tonningen zich voor het bedoelde artikel aansprakelijk stelde. Verdachte verzocht vervolgens tot het be wijs van de feiten te worden toegelaten. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge gaan, wees zij dit verzoek af. Mi*. Nijgh deelde daarop mede, dat hij zich het recht op hooger beroep voorbehield. Hierna nam de officier van justtitie, jhr. mr. van Asch van Wijok requisitoir. Deze zeide o.m.: Verdachte doet een beroep op het algemeen belang, maar dat beroep gaat niet op. Volgens constante jurisprudentie van den hoogen raad verspeelt iemand zijn beroep op het algemeen belang, wanneer zijn beleediging noodeloos krenkend van vorm en inhoud is. Rechtmatig is wetmatig. De minister heeft het recht in een strafvervolging in te grijpen, zooals elke officier van justitie dat mag doen, en de moreele motieven daartoe doen niets ter zake. Daarover heeft de rechtbank niet te oordeelen. Ook in vorm is het stuk noode loos krenkend. De minister had al in de Kamer verklaard, dat hij geen tweeërlei recht toepaste en ver volgde zonder aanziens des persoons, toen het geïncrimineerde artikel verscheen. Tot de beoordeeling van het feit komende, zeide jhr. mr. van Asch van Wijck, dat dit artikel niet alleen staat. Talloos zijn de klach ten, die bij het O.M. binnenkomen over arti kelen in het Nationale Dagblad. Het artikel, waar het hier over gaat, staat niet alleen. Het is er één uit een groote reeks, waarvan spr. er enkele aanhaalde en aan de rechtbank overlegde. Als verzachtende oen- standigdheid kan hoogstens aangevoerd wor den, dat men in die dagen zich door de groote beroering, die toen heerschte, liet meesleepen. Wat de straf betreft, zeide de officier, „het O.M. is lankmoedig. Wij willen niet een on voorwaardelijke gevangenisstraf eischen. Na gewezen te hebben op de bijkomende straf van in beslagneming der drukpersen" eischte spr. een geldboete van f 200.subs. 100 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van drie maanden, met een proeftijd van drie jaar met de bijzondere voorwaarde, dat, zoolang verdachte werkzaam is bij het Nationale Dagblad, hierin geen ar tikelen van beleedigenden inhoud worden ge publiceerd. Op zijn speciaal verzoek heeft mr. Rost van Tonningen daarna nog vóór zijn verdediger het woord gevoerd. Verdachte was er zich niet bewust van beleedigende woorden gebruikt te hebben en meende, dat zijn artikel niet noode loos krenkend is geweest. Hij is niet verder gegaan dan het algemeen belang eischt. Hierna weidde mr. Rost van Tonningen uit voerig uit over de katholieke moraal, het ka tholieke recht en de collisie van plichten, wel ke in ieder katholiek, volgens verdachte, aan wezig is. Telkenmale moest de president, verdachte's uitvoerig betoog interrumpeeren en er op wij zen, dat bewijs van de feiten niet was toege laten, en dat verdachte zich wat moest be perken, daar ook zijn verdediger het woord nog moest voeren. Verdachte noemde het een tragisch con flict in iederen katholiek, dat hij dikwijls het kerkelijk boven het burgerlijk recht moet laten gaan. Tenslotte zeide verdachte nog enkele woor den over de parlementaire behandeling van de zaak Oss. „Op grond van het reglement van orde", zoo riep mr. Rost van Tonningen uit, „wordt mij in de Kamer telkens het woord ontnomen, wanneer ik nu ook in de krant niet meer de waarheid mag schrijven, hoe moeten wij het volk dan voorlichten?" Mr. W. J. C. A. Nijgh, het juridische gedeel te van het verweer op zich netmend, betoogde dat hier niet van beleediging van minister Goseling sprake is. Pleiter meende, dat andere kranten zich veel krasser hebben uitgedrukt dan het Nationale Dagblad, hetgeen pleiter aantoonde door en kele zinsneden uit artikelen op te lezen. Nadat na het pleidooi mr. Rost van Ton ningen nog enkele opmerkingen had gemaakt, werd de uitspraak bepaald op Donderdag 6 October. Schuilloopgraven voor de Haagsche Burgerij. B. en W. van 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad de noodige machtigingen ge vraagd om, indien noodig, snel te kunnen overgaan tot den aanleg van schuilloopgraven op de speelplaatsen van alle scholen en op eenige andere plaatsen in de gemeente. Ten einde ervaring op te doen wordt voorgesteld reeds thans enkele loopgraven als proef aan te leggen. De kosten worden in totaal op 160.000 ge- ontvangen raamd, welk bedrag bijna geheel aan in werk verschaffing te werk gestelde werkloozen zal worden betaald. Voor rekening van de ge meente zal slechts 30.000 komen, de rest komt ten laste van het werkloosheidssubsldle- fonds. Prof. mr. B. M. Telders der Liberale Staat: vo°f% spartij. Als opvolger van mr. IV. c. Weajtlj In de Zaterdag Jl te Aaatufo, gehouden buitengewone algemt vergadering van de Liberale staat"-' partij werd prof. mr. B. M. Telaets Leiden bij enkele crJ!J- tot voorzitter gekozen. In zijn openingswoord wees de an. voorzitter, mr. W. C. Wendelaar on tengewoon moeilijken internationalen ft!" stand en sprak daarbij de hoop uit h vrede bewaard moge blijven. in L.,\ woorden herdacht spreker het overbid mr. P. Droogleever Fortuyn. JQen Na de verkiezing van den nieuwen ter richtte mr. Wendelaar enkele J?0®" van waardeering tot den eere-voorzitt» Fock en tot zijn naaste medewerkers 7 ®r' stalleerde vervolgens prof. Telders i ln' zitter van de partij. v°m- Prof. Telders dankte hierna de veraart» voor het in hem gestelde vertrouwen en de verzekering dat hij, geschraagd doo?E~ in het diepst van zijn ziel gewortelde levensovertuiging, al zijn krachten »l spannen aan het liberalisme de nlaatTL 'c' ven welke het toekomt. 16 8®* Mr. de Boer bracht vervolgens aan den edenden voorzitter dank voor de vele Im feringen, welke deze zich voor de partij h tredenden voorzitter dank voor de vele nimf feringen, welke deze zich voor de partij h getroost, en voor het vele werk, dat hii In 7 moeilijke jaren in het belang van de llK partij heeft verricht. De vergadering st^ door een warm applaus met deze woorden* en bracht den aftredenden voorzitter staand een ovatie. Teraardebestelling ir. A. Heldi Inng, Groote belangstelling op den doodenatter. Onder zeer groote belangstelling is zater dagmiddag op de begraafplaats Zorgvlied té Amsterdam het stoffelijk overschot van ir a Heldring, in leven directeur-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad ten grave ge dragen. De stoet kwam te ruim één uur op de bi graaf plaats aan, nadat voor het gebouw van het Hndelsblad, waarlangs de laatste °anj van den overleden directeur ging, een'krans aan de baar was gehecht namens het techni- sche, redactioneele en administratieve perso neel. Op den doodenakker waren honderden bij eengekomen om ir. Heldring de laatste eer te bewijzen. In de aula stond de kist opgebaard, bedol ven onder een schat van bloemen van de ver- eeniging de Nederlandsche Dagbladpers, hst bestuur van den Nederlandschen Journalis tenkring. van het personeel van het Handels blad en van vele couranten en vereenigingen, Het orgel speelde Gezang 198 „De Heer is mijn herder". Rede mr. van Eeghea De president-commissaris van het Alge meen Handelsblad mr. Chr. P. van Eeg'ntn, trad vervolgens naar voren. Het Handelsblad kan Heldring niet dank baar genoeg zijn voor hetgeen hij in de zes tien zoo bewogen jaren voor de krant heeft gedaan. En er laat zich geen betere plaats van werkzaamheid denken voor hem met zijn encyclopaedische kennis en zijn levendigea geeest, wiens belangstelling gelijkelijk naar verleden en toekomst uitging. „Lux et ïibertas", de kernspreuk, waaronder het Handelsblad in 1828 verscheen, herstelde Heldring in 1928. Hij gaf daarmede zijn hooge opvatting te kennen van hetgeen een cou rant, zijn courant moet zijn: leiding moet ze geven en weerklank vinden bij haar lezers in het hoog houden der geestelijke en zedelijke waarden, die der menschheid zijn toever trouwd. Daarop trad de heer J. W. Henny, voorzit ter van ,De Nederlandsche Dagbladpers' naar voren. De heer Heldring zoo zeide spr. was geen man van veel woorden, ik zsl daarom kort zijn en dat is mogelijk, omdat wat ik zal zeggen recht uit het hart komt, Toen ir. Heldring in ons midden kwam wis ten wij en ook hij was daarvan overtuigd dat een zware taak hem wachtte. Gij hebt toen een belofte afgelegd dat gij alles zoudt doen om onze vereeniging tot bloei te brengen in het belang van de Nederlandsche pers en ons volk en die belofte hebt gij volkomen in gelost. Gij waart een humaan mensch, een fijne geest en een goed collega, die alles wat hij deed goed deed. Wij zullen u missen met heel ons hart. Rust in vrede. Namens de maatschappij „De Konaor, waarvan ir. Heldring president-commissaris was, sprak ir. G. L. Tegelberg, die allereen. woorden van troost tot het zwaargetrotea gezin sprak. Vervolgens herdacht spr. da heer Heldring als zijn Jeugd- en studievriend. Ds. J. Eykman las vervolgens een gedeelte voor uit het tiende hoofdstuk van het ^va!1' gelie van Johannes, waarna hij het beeld van den goeden herder nader uitwerkte. Bij het uitdragen van het stoffelijk over schot speelde het orgel Gezang 271, ,.als k eens van de aarde scheid". Aan de groeve dankte de oudste zoon van den overledene, de heer B. Heldring, voor belangstelling. Daarna heeft ds. Eykman w» „Onze Vader" gebeden. AANGEKOMEN. 23 September: Poseidon s.s. Albany Inga Essberger s.s. Tallinn K. H. Fisser s.s. Huelva Zeemeeuw m.s. Huil Bollsta s.s. Kopenhagen 24 September: Patria m.s. Anklam Zeeland s.s. Newcastle Schokland s.s. Swansea Lily s.s. Londen Rim m.s. Skiensfjord 25 September: Orestes s.s. Antwerpen Laertes s.s. Batavia Alcinous m-s. Hamburg Colombia m.s. West Indië Tabaristan s.s. Londen Caribia m.s. Hamburg Algol m.s. Kopenhagen VERTROKKEN. 23 September: Oranje m.s. Boston (Line.) Stuyvesant s.s. West Indië Myrmidon m.s. Swansea Dalegarth Force s.s. GooIp Odysseus s.s. Gdynia Rio Novo s.s. Rotterdam Hebe s.s. Kopenhagen Ajax (Du.) s.s. Bremen Queen worth s.s. Newcastle 24 September: Svenor m.s. Vlissingen Baron Erskine s.s. Casablanca Bameveld s_s. Chili Ask s.s. Malmö Uddeholm s.s. Newcastle Mudo m.s. Gr. Yarmouth Pan Gothia m.s. Falmouth The Duke s.s. Sheemess Tempo m.s. Antwerpen Inga Essberger s.s. Danzig Euterpe s.s. Bordeaux Diana s.s. Rotterdam Breda s.s. Hamburg Trajanus s.s. Hamburg Ambel Tasman m.s. Yxpila Borthwick s.s. Leith Ek s.s. Oslo Lowick m.s. Newcastle Wilbo m.s. Londen IJstroom m.s. Huil Mersey s.s. Goole Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Olga m.s. Londen Irene s.s. Gothenburg 25 September: Melampus m.s. Batavia Bollsta s.s. Oslo Eriksborg s.s. Malmö Poelau Tello m.s. Londen Zeeland s.s. Schiedam Caribia m.s. West Indië Aanvoer teerolie. Evenals het Zweedsche s.s. „Rigel" voerde het m.s. „Algol" van dezelfde nationaliteit een lading teerolie van Kopenhagen aan, be stemd voor het Hoogovenbedrijf, Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komende Duitsche m.s. „Caribia" kwam gisteren in de Buitenhaven alhier om de voor de West geboekte passa giers met hun bagage in te nemen. Na een kort oponthoud, zette het schip de reis naar Puerto Barrios voort. Groote diepgangen. Het Noorsche tankmotorschrip „Svenor" en het Nederlandsche s.s. „Barneveld" vertrok ken resp. naar Vlissingen eri Chili met een diepgang van 8 en 8,1 Meter, terwijl het Ned. m.s. „Melampus" door de sluis geschut werd met een diepgang van 8,2 Meter. IJzerverscheping. Ten einde voor Malmö een lading ijzer in te nemen kwam het Zweedsche s.s. „Ask" van Amsterdam naar het Hoogovenbedrijf, waar na het schip -inmiddels de reis heeft aan vaard. Met het zelfde doel kwam het Ned. s.s. „Irene" van Amsterdam, dat inmiddels naar Gothenburg vertrok. Aanvoer steenkolen. Het Nederlandsche s.s. „Zeeland" voerde eergisteren van Newcastle een lading steen kolen aan voor de Hoogovens. Celluloseverscheping. Met het Britsche s.s. „The Duke" werd Za terdag j.l. van de papierfabriek te Velsen een lading cellulose verscheept naar Londen. Invoer natuurijs. Na een tusschenruimte van eenige maan den kwam het Noorsche m.s. „Rim" van Skienfjord weer met een lading natuurijs in de Visschershaven aan, bestemd voor een plaatselijken importeur. Koopt geen gasmaskers zonder het officieele goedkeuringsmerk. Waarschuwing van officiëele zijde. De dienst der volksgezondheid van het depar tement van Sociale Zaken schrijft ons: Er bestaan gegronde redenen te vermoeden, dat onverantwoordeliike elementen trachten in deze dagen van internationale spanning gasmas kers aan het publiek te verkoopen, welke niet voldoen aan de van overheidswege gestelde eischen en dan ook niet zijn voorzien van nel officieele goedkeuringsmerk. Dergelijke gasmas kers bieden den drager geen enkele waaroor dat zij hem bescherming geven tegen oorlof- gassen. Het bezit van een dergelijk m35Kf.r_ een gevaar, omdat men in geval van nood daar op vertrouwt en dit vertrouwen met verlies v gezondheid of leven zal kunnen bekoopen. Het publiek wordt derhalve met klem aan geraden. bij aankoop van een gasmasker te ie op het officieele goedkeuringsmerk. Dit besta uit twee ovale ringen, waarin boven een w ,c' links de letter g, rechts het getal 37, onder letters S.Z. en in het midden het nummer. Dit merk komt op het gelaatstuk en op filterbus voor. Op beide onderdeelen moeten vens voorkomen het jaar van aanmaak naam en adres van den fabrikant of imp°r De medewerking van het publiek worm zocht om te voorkomen, dat ondeugdelijke g maskers in omloop worden gebracht. BU bieding van gasmaskers welke niet van goedkeuringsmerk zijn voorzien men den directeur van den keuringsdien- waren in het gebied waarin die aan» plaats vindt, zoo noodig door tusschenkom- de plaatselijke politie.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2