Het Fransche volk bewaart zijn kalmte Uetsefiinies wet HUiets tede: Deur voor onderhandeling schijnt niet gesloten 9 Mobilisatiebevelen verwekken geen paniekstemming. Chamberlain tot Berlijn Als Ts jecho-Slowakije aangevallen wordt DINSDAG 27 SEPTEMBER '1938 Men hoopt op vrede, doch blijft paraat. FRANKRIJK is nog steeds het oude Frankrijk: wanneer puntje bij paal tje komt, bestaan er geen communis ten en geen vuurkruisen, geen volks- fronters en nationalisten meer, alleen maar Franschen! Wanneer wij, om tot die conclusie te komen, rond zouden neuzen in politieke kringen, zouden we op het oogenblik nog mis schien bedrogen uitkomen, maar wanneer we eens rondslenteren tusschen het volk, dan ko men we tot conclusies, die voor een gewonen Hollander werkelijk verbijsterend zijn. Na dien laatsten nacht van Godesberg, dien angstigen nacht, die zoo tragisch benauwend was, meer door het uitblijven van betrouwbare berichten dan door den overvloed van oncon troleerbare geruchten, die ons overstelpten, zagen we in den vroegen morgen de Parijsche muren beplakt worden met dezelfde plakkaten die in alle Fransche steden en dorpen duizen den mannen opriepen tot bescherming der grenzen. Goddank waren de vlaggetjes, die boven die aanplakbiljetten gedrukt stonden, niet in de nationale blauw-wit-roode kleuren, wat een algemeene mobilisatie beteekend zou hebben, doch in eentonig grijs gedrukt, doch het feit op zichzelf was al ernstig genoeg, dat alle manschappen, die de noord-oost grens beschermen moeten, opgeroepen werden en dat de militaire autoriteiten zich het recht voor behielden de voor het onderhoud en vervoer der troepen benoodigde requisities uit te voeren. HOE heeft Parijs hierop gereageerd? We hebben getracht dit te peilen door rond te dwalen over de boulevards, waar het Parijsche leven het beste tot uiting komt, langs de ka zernes, waar de reservisten bijeen kwamen, langs de stations en speciaal bij de Gare de lTSst, vanwaar de manschappen naar de hun aangeduide garnizoenen vertrokken. Op dien rondtocht hebben we merkwaardige dingen gezien, die oogenschijnlijk volkomen tegen strijdig zijn en die toch op slot van zaken een merkwaardige illustratie zijn van dat uiterst- ingewikkeld complex, dat de geest van den Franschman-uit-de-groote-stad uitmaakt.En we zijn thuis gekomen met de overtuiging: Frankrijk is nog niet verloren! Wat we dan gezien hebben? Groote groepen arbeiders, die heel vertrouwelijk een majoor of een kolonel vroegen, welken trein ze moesten nemen om hun garnizoen te bereiken. En dit, enkele oogenblikken later, toen een trein vol reservisten zich in beweging zette: achter de afzetting op het perron stonden er een paar, die nog niet opgeroepen waren en dus niet beter wisten te doen, dan nog eens uiting te geven aan hun ultra-politieke opvat tingen door Daladier te verwenschen en de komst der Sovjets in Frankrijk te eischen. En wat was het antwoord van de mannen in den trein, die hoogstwaarschijnlijk een paar uur te voren met die kreten hadden ingestemd: „Komt met ons mee! Vive la France!" gevolgd door een daverende Marseillaise. Die Fransche volksgeest is werkelijk onbe rekenbaar. Een opgewonden standje? Integen deel! Wanneer het gaat om een kleinigheid, ja, dan misschien wel, maar wanneer diep-ern- stig de toekomst van het vaderland op het spel staat, dan is de Franschman zich even serieus zijn verantwoordelijkheid bewust als wie dan ook. En misschien meer nog dan een ander, want bijna geen volk is er, dat zich zoo hecht aan eigen grond als de Franschman. Wat ze deden, toen ze bij hun gang naar werkplaats of kantoor het mobilisatiebevel aangeplakt zagen? Niets bijzonders! Of ja, wel iets bijzon ders! Kalm bleven zij even praten en dan ke ken ze in hun militair zakboekje, dat de meesten bij zich droegen, na, of daarop misschien het cijfer gedrukt stond, dat hen naar de gren zen riep. En was dat het geval, dan maakten ze- doodeenvoudig rechtsomkeert, gingen even naar huis toe. moeder of vrouw en kind een afscheidskus geven en even doodbedaard als of ze naar hun werk gingen, sloegen ze den weg in naar het station, vanwaar de trein ver trekker* zou naar Metz of Nancy of Straats burg. Mooie kerels zijn het, met een tikje senti mentaliteit onder een dikwijls ruwe korst. In de metrotreinen zag je ze zitten, hand in hand met hun moeder, met hun vrouw, met hun ver loofde, met hun kinderen ook. Want ze zijn van alle leeftijden degenen, die opgeroepen zijn: piepjongen, die net hun eerste dienstpe- riode achter den rug hebben en mannen met reeds grijs haar, die ook in den vorigen oorlog hun plicht hebben gedaan. Veel woorden wer den er niet gewisseld, maar dat was ook niet noodig. Ze zaten stil naast elkaar. Hand in hand. Nu en dan keken ze elkaar aan. En je kon dan raden, dat even die handen dan in elkaar knepen. Zouden ze elkaar terugzien? Och, al te tragisch moest het niet opgevat worden, maar je kon nooit weten! En daar bij die Gare de l'Est gingen ze verloren tusschen al die anderen, die meegekomen waren met dezelfde en andere metrotreinen, met auto bussen, met taxi's en ze gingen in de lange, .lange rij staan, die langzaam voortschuifelde langs de tafels, waar officieren hun papieren nakeken. Hoevelen er vertrokken? Met geen mogelijkheid te schatten, maar velen waren het, ontzaglijk veel. De meesten waren nog in burger.en slechts zij, die zich in de Parijsche kazernes hadden moeten melden, traden in oorlogsuitrusting en in militaire formatie aan. Met treinen vol vertrokken ze en achter bleven de vrouwen en de kinderen. En tochgeen spoor van opgewonden heid, maar een kalme zekerheid en overtuiging dat het ergste slechts voorkomen kan worden door eendrachtige plichtsvervulling En die plicht wordt vervuld door degenen, die ver trekken, maar ook door degenen, die blijven. Kalm en rustig wordt de dagelijksche arbeid verricht, langs de boulevards schuifelen nog steeds de wandelaars en in de cafés worden even talrijke borreltjes geschonken als steeds Slechts in de nabijheid der kazernes en der concentratieplaatsen, waar de gerequireerde vrachtauto's worden gekeurd, staan groepjes nieuwsgierigen de gebeurtenissen gade te slaan, terwijl in den loop van den avond eenige proeven werden genomen met de noodverlich ting, die in tijd van oorlog dienst zal moeten doen. Maar dit zijn ook de eenige uiterlijke teekenen, dat we in een bewogen tijd leven. bewaren en er eventueel ook een prijs voor be talen. maar nu meent men tot het uiterste te zijn gegaan en verdere concessies acht men algemeen in strijd met de nationale waardig heid. Ofschoon ernstig kan men de stemming over het algemeen niet zwart-pessimistisch noemen. Alles blijft hopen, maar tegelijk is ieder klaar om van het eerste oogenblik af, zijn plicht te doen, al moge die nog zoo zwaar zijn. (Nadruk verboden.) J. W. KOLKMAN. rN ATUURLIJK wordt er druk over de ge beurtenissen gesproken en dezelfde vastbera denheid, die in de daden tot uiting komt, hoort men hier uitdrukken. Den vrede wil men gaarne Daladier antwoordt Roosevelt: ,Wij blijven naar een formule voor ontspanning zoeken." Daladier heeft aan president Roosevelt het volgende antwoord op de vredesboodschap gezonden: „Uw oproeping heb ik te Londen ontvangen op het oogenblik, dat Frankrijk in nauwe samenwerking met de Britsche regeering bovenmensche- lijke pogingen in het werk stelt om het conflict, dat den vrede bedreigt, op vreedzame wijze op te lossen. Ik hecht er veel waarde aan u op zoo plechtige wijze te hooren herinneren, onder uw hooge moreele autoriteit, dat het geheele Amerikaansche volk gehecht blijft aan de beginselen, welke door aXle onderteekenaars van het Kellogg-verdrag plechtig werden er kend. Wij blijven trouw aan den geest en de letter van deze overeenkomst en zullen ons door geen moeilijkheid laten ontmoedigen om te zoeken naar een formule voor een ontspanning, welke in overeenstemming zou zijn met de waardigheid en de belangen van de betrokken partijen. Wij heb ben vertrouwen om tot het einde het ideaal van rechtvaardigheid en vrede na te streven, dat onze beide volken vereenigt". w.g. Edouard Daladier. In antwoord op de oproeping van president Roosevelt heeft de Britsche minister-president Chamberlain een telegram gezonden aan minister Huil, waarin hij verklaarde, dat de Britsche regeering den oproep van Roosevelt begroette. „Op dit kritieke oogenblik moeten allen zich herinneren wat op het spel staat. De Britsche regeering doet alles om een vreedzame regeling tot stand te brengen. De ivoorden van den Amerikaanschen president kun nen slechts een aanmoediging zijn voor alle goedwillenden." Benesj heeft Roosevelt op diens boodschap een antwoord gezonden, waarin hij o.a. verklaart, dat hoewél Tsjecho Slowakije tijdens de onder handelingen reeds zeer groote offers heeft gebracht, offers, die zijn vitale belangen raken, de regeering de on derhandelingen niet afbreekt daar zij het conflict met vreedzame middelen, door een accoord geregeld wil zien. „Ik geloof zelfs thans nog," aldus Benesj, „dat het conflict in een geest van rechtvaardigheid kan worden opge lost, zonder wapengeweld Engeland mobiliseert kust verdediging en defensieve eenheden der luchtmacht. Maatregelen te* Gibraltar. De Britsche minister van luchtvaart heeft opdracht gegeven al het perso neel van de defensieve eenheden van de hulpeenheden der luchtmacht, hierbij inbegrepen het personeel van de hulpescadrilles jachtvliegtuigen en ballonversperringen, te mobili- seeren. De bombardementseenheden van hulpluchtmacht zijn op het oogen blik nog niet gemobiliseerd. Ook de manschappen van de kust verdediging zijn gemobiliseerd. De Britsche marine-autoriteiten te Gibral tar hebben dezelfde voorzorgsmaatregelen genomen als voor de thuisvloot zijn geno men. Officieren, onderofficieren en man schappen mogen de basis tot nader order niet verlaten. Verder is een duizendtal vreemdelingen ver zocht het gebied zoo spoedig mogelijk te ver laten. De autoriteiten hebben een beroep ge daan op vrijwilligers van 40 tot 55 jaar voor de passieve verdediging. Te Alexandrië worden volgens United Press in koortsachtige haast verdedigingsmaatre gelen genomen. Naar verluidt, zouden de in de haven liggende oorlogsschepen bevel heb ben ontvangen om gereed te zijn. De regee ringsgebouwen alsmede verscheiden groote zaken hebben ter bescherming zandzakken ontvangen. Voor de civiele bevolking echter zijn nog geen zankzakken beschikbaar. Chamberlain's brief aan Hitier. Nieuw beroep op den Führer? Tezamen met den Britschen ambassadeur, Henderson en Kirkpatrick heeft Sir Horace Wilson gistermiddag een bezoek aan de Duit- sche Rijkskanselarij gebracht. Bij den Führer bevonden zich tevens Von Ribbentrop, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken en staatssecretaris dr. Meissner. Een correspondent van Reuter meent te we ten, dat Chamberlain's boodschap de verkla ring bevat, dat het Duitsche plan volkomen onaanvaardbaar is. Op Hitier wordt een be roep gedaan te bewijzen, dat hij een vreed zame regeling wenscht door er in toe te stem men de bijzonderheden van de gebiedsover dracht rechtstreeks met de Tsjechen te be spreken. Tenslotte schijnt in de boodschap te worden opgemerkt, dat onderhandeling meer dan oorlog in overeenstemming is met wat, naar men meent te weten, het Duitsche standpunt is, nl. dat de geschilpunten slechts betrek king hebben op de procedure. Onze beloften worden nagekomen". Britsche premier zet zijn vredespogingen voort. „In officieele kringen te Londen wordt volgens Reuter verklaard, dat Chamberlain de vorige week heeft getracht met den Duitschen rijkskan selier een vreedzame oplossing voor het Tsjecho Slowaaksche vraagstuk te vinden. Het is nog steeds mogelijk, dit door onderhandelingen te doen. In den Duitschen eisch, inzake over dracht van de Sudeten Duitsche ge bieden is reeds toegestemd door de Fransche, Britsche en Tsjecho Slo- waaksche regeeringen. Indien echter ondanks alle pogin gen, die door den Britschen minister president zijn aangewend, door Duitschland een aanval wordt gedaan op Tsjecho Slowakije, moet het on middellijk gevolg zijn, dat Frankrijk verplicht zal zijn, laatstgenoemd land te hulp te komen en Engeland en de Sovjet Unie zullen Franrkijk zeker steunen. Het is niet te laat om deze groote tragedie te doen eindigen en voor de volken van alle landen om aan te dringen op een regeling door vrije onderhandeling." Londen, Parijs en Moskou zouden Praag hun steun toegezegd hebben. Maandagavond is te Londen de volgende verklaring van den Britschen minister-presi dent gepubliceerd: „Ik heb de rede van den Duitschen rijkskanselier gelezen en ik waar deer hetgeen hij gezegd heeft over de pogin gen, die ik gedaan heb om den vrede te redden. Ik kan deze pogingen niet opgeven, aangezien het mij ongelooflijk voor komt, dat de Europeesche volken, die geen oorlog met elkaar willen, in een bloedigen strijd zouden kunnen wor den gewikkeld, over een kwestie waaromtrent reeds in aanzienlijke mate overeenstemming is bereikt. Het schijnt dat de rijkskanselier er geen vertrouwen in heeft, dat de gedane beloften zullen worden nagekomen. Deze beloften wer den niet rechtstreeks aan de Duitsch regeering gedaan, doch in de eerste instantie aan de Britsche en de Fransche regeering. Uit naam van de Britsche regee ring verklaar ik, dat wij ons moreel verplicht achten er op toe te zien, dat de beloften eerlijk en volledig worden nagekomen en wij zijn bereid er voor te zorgen, dat zij op dusdanige wijze met allen redelijken spoed worden uitgevoerd, mits de Duitsche regeering toestemt in een regeling van de voor waarden der gebiedsoverdracht door onderhandelingen en niet door ge weld. Ik vertrouw, dat de Rijkskanselier dit voorstel, dat gedaan wordt in den zelfden geest van vriendschap als waarin ik in Duitschland werd ont vangen, en dat, indien het aanvaard wordt in overeenstemming za-1 zijn met den Duitschen wensch tot aansluiting van de Sudeten Duitschers bij het Duitsche rijk, zonder dat in eenig deel van Europa bloed wordt vergoten, niet zal verwerpen. Gen officieele verklaring. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn aan het A.N.P. gemeld, dat, naar aanleiding van deze verklaring, in Berlijnsche politieke kringen opgemerkt wordt, dat uit de reactie van Tsjecho Slowakije op de voorstellen tot regeling van het Sudeten Duitsche vraagstuk duidelijk blijkt, dat Praag thans in strijd met het eens gegeven woord weigert van de Su deten Duitsche gebieden afstand te doen. Wanneer Frankrijk zich bij een poging van Duitschland Tsjecho Slowakije tot nakoming van zijn belofte te dwingen, verplicht gevoelt Tsjecho Slowakije bij te staan, dan is deze verplichting dus door een Tsjechische woord breuk komen te vervallen. Het heeft hier, zooals van semi- officieele zijde wordt verklaard, nau welijks verrassing gewekt, dat de oor spronkelijk als officieel gekenmerkte mededeeling, naar later gemeld werd, geenszins van bevoegde officieele kringen afkomstig is. LONDEN, 27 Sept. (Reuter). De bladen zijn 't er over eens, dat Hitier, wiens dreigenden en agressieven toon zij betreuren, „de schepen niet geheel achter zich verbrand heeft, hoe weinig soepel hij ook was". De verklaring ten aanzien van de Franseh-Britsch-Russische hulp aan Tsjecho-SIowakije wordt warm toegejuicht. De „Times" zegt, dat Hitler's rede een on stuimige en vrij agressieve verklaring was over een geval, dat volkomen redelijk wordt geacht: Het recht der Sudeten Duitschers zich met het rijk te vereenigen. De taal was heftig en onge matigd, maar en dit is het belangrijkste de deur scheen niet geheel voor onderhande lingen gesloten te worden. Het schijnt duide lijker dan ooit, dat een oorlog, indien hij uit breekt, niet door Benesj maar door Hitier wordt begonnen. De nota van Godesberg viel terug tot den slechtsten vorm van Pruisischen geest, doordat de taal van een „bullebak" gebruikt wordt. De rede van Hitier echter gaf blijk van eenige ver betering ten aanzien van sommige punten van het memorandum, doordat Hitier zich blijkbaar bereid toonde het „Britsche legioen" uit te noo- digen voor de handhaving der orde. Verder maakte de rede iets goed door aan wijzigingen omtrent garanties voor de nieuwe Tsjecho-Slo- waaksche grenzen, waarover de nota zweeg. Dat is een belangrijk punt. Maar al deze ver zekeringen ten spijt bestaat in de openbare meening nog ernstige twijfel aan een behoor lijk en dragelijk voortbestaan van het Tsjechi sche volk. Wat zijn de uiteindelijke bedoelingen van het naziregime? Wil men het volk vermoor den, omdat het in den weg staat, om dan op te rukken naar de graanschuren van Donau en Balkan? Engeland wil beslist, dat de gerech tigheid zal overwinnen en het vertrouwt, dat dit zelfs zonder geweld mogelijk is. Wanneer ech ter de eene partij geweld aangrijpt, is geweld het eenige antwoord. Gerechtigheid en gezond verstand verdwijnen en de slachting begint. De „Daily Telegraph" twijfelt aan de waarde van Hitler's verzekering, dat hij zijn laatsten territorialen eisch in Europa heeft gesteld. Het zou een belangrijke belofte zijn, doch de erva ring maant tot voorzichtigheid. De scheldpartij tegen Benesj zal geen schade doen aan de re putatie van een staatsman, wiens waardigheid en beheersching gedurende de geheele crisis een gunstig contrast vormen met Hitler's ongebrei delde uitbarstingen van hartstocht. Volgens de „Daily Herald" zullen Engeland, PRAAG'S ANTWOORD OP DE DUITSCHE EISCHEN. Tsjecho-SIowakije door economi- schen ondergang bedreigd. ONTWERP VAN BERCHTESGADEN WORDE GEHANDHAAFD. In een door de Tsjechische radio omgeroepen communiqué wordt de inhoud weergegeven van het Tsjecho- Slowaaksche antwoord op het Duit sche memorandum. In dit antwoord verklaart de Tsjecho-Slowaaksche re- geering o.a., dat de nieuwe eischen van Hitier iedere bestaansmogelijk heid voor een vrij Tsjecho-SIowakije goeddeels vernietigen. De Tsjecho-Slowaaksche republiek zou in industrieel, economisch en militair opzicht volkomen verlamd worden. Zij zou bovendien in drie stukken worden gedeeld. Er zouden geen rechtstreeksche verbindingen meer zijn tusschen Praag en Noord- en Zuid-Slowakije, noch tusschen Praag en Zuid- en Zuid-oost Moravië. De aanvaarding van het Duitsche memorandum zal geheel West-Tsjechoslowa- kije geheel Bohemen en geheel Moravië aan de genade van Duitschland overleveren. Deze poging om den Tsjecho-Slowaakschen staat te verlammen zou de suprematie van Duitsch land in Europa voorbereiden. In het Tsjechische antwoord wordt er aan herinnerd, dat de regeering te Praag blijk heeft gegeven van haar bereidwilligheid het Sudeten-Duitsche vraagstuk op te lossen. Zij is tot de grens van haar concessies gegaan, toen zij het Fransch-Britsche plan als basis voor overeenstemming aanvaardde. De nieu we regeering onder leiding van generaal Syrovy is bezield van denzelfden onwrikbaren wil als de vorige regeering. Zij Is ervan overtuigd, dat men tot een werkelijk accoord kan komen en den vrede handhaven, indien Frank rijk en Engeland hun ontwerp van Ëerchtesgaden, zooals dat op 19 Sep tember aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering is voorgelegd, en dat door haar aanvaard is, handhaven. Uitbreiding der militaire maat regelen in België. Nog meer manschappen onder de wapenen. Gistermiddag hebben de Belgi sche ministers van 3 tot 5 uur beraad slaagd. Na de bijeenkomst is een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de regeering besloten heeft de eerder genomen militaire maatregelen uit te breiden en de manschappen van de Ardensche ja gers,, de gemotoriseerde cavalerie en zekere eenheden van de fortenhezet- ting, die zich met groot verlof bevon den, onder de wapenen te roepen. Minister Patijn in ons land terug. De Nederlandsche minister van Buitenland sche zaken, minister Patijn, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Genève naar Nederland teruggereisd. Professor Francois wiens bijzondere deskundigheid op het ge bied van het onzijdigheidsrecht wellicht dezer dagen diens aanwezigheid op het departe ment van Buitenlandsche Zaken dringend noodig zal maken, vergezelde minister Patijn. Frankrijk en Rusland de gevolgen en vertrouwen onder het oog zien 7-- dat zij alles hebben gedaan om dén bewaren. ue „news t_nronicte - schrijft: Als h ment morgen bijeenkomt, zal 't "het h da van een vereenigde Britsche natie d - misschien tot staan zal brengen vlak daad, die zijn land en het grootste d°°? Europa in een ramp zou voeren". Wederantwoord van H. M (je Koningin. Aan de Eerste Kamer. De Voorzitter van de Eerste Kamer u een brief ontvangen van den directe,,, het kabinet der Koningin naar aanleidi ?c het adres van antwoord dier Kamer ie antwoording van de troonrede. De inhoud van dezen brief "luidt als v0'~ Soestdijk, den 23en September is Voldoende aan de bevelen van teit de Koningin, heb ik de eer U boren te verzoeken de betuiging van v Majesteits dank te willen overbreng Eerste Kamer der Staten-Generaal mn? adres van antwoord op de troonrede Majesteit aangeboden bij uw den 22 September 1938. Hare Majesteit heeft mij opgi aan de Eerste Kamer tevens te kenffente ven, dat Hare Majesteit met ingenomen- de instemming vernam met hoogst dek bede dat de Almachtige God ons aller noodige kracht en wijsheid schenke" op, Auto botst tegen boom MOERGESTEL, 26 September Gisteravond kwart voor acht is" een personenauto met zes jongelui vijf heeren en een dame, allen uit Eind hoven, door nog niet bekende oorzaak te Moergestel tegen een boom gebotst Alle inzittenden werden gewond. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend zijn de gewonden naar de ziekenhuizen te Eindhoven en Til burg overgebracht. Een van hen, de heer Ed. Schroder, is kort na aan komst overleden, terwijl de toestand van mej. Martin zorgwekkend is. De overige gewonden zijn de heeren Mar tin, een broer var. mej. Martin, Som- mer, Janssen en Hoppenbrouwers. Het gezelschap was op weg van Eind hoven naar Tilburg. „Een nieuw Europa kan geboren worden." De meening van Mussolini. VERONA, 26 September Vanochtend heeft Mussolini hier een rede gehouden, de achtste in één week tijd. Na een defile yande fascistische strijdkrachten nam hij het woord. Hij zeide, dat de tegenstanders van verzameld rondom het teeken van sikk hamer, den laatsten tijd vorm hebben gege ven aan hun armzalige verwachtingen. Mar het Italiaansche volk is niet gedesorgani seerd en zielloos, zooals verscheidene ance:: volken. Het is zwaar gewapend. De inspan ning, die Chamberlain zich getroost heel: voor de regeling van het Tsjecho Slowaak sche vraagstuk, moet men waardeert Duitschland heeft blijk gegeven van eeriö- de lankmoedigheid. Het Duitsche memora:- dum verschilt niet zeer van de lijnen van hel Londensche ontwerp. Het is duidelijk, da; Tsjecho Slowakije indien men het in een toe stand liet, dat het alleen op zichzelf kon re kenen, zich wel tweemaal zou bedenken, al vorens het een strijd begon, waarvan de uit slag niet twijfelachtig zou zijn. Er zijn nog eenige dagen voor het v van een vreedzame oplossing. Slechts door bovenmenschelijke krachtsinspanning kan een conflict vermeden worden. De diplomaten geven zich vergeefsche moeite, wanneer ni het verdrag van Versailles willen redden, het lot van dit verdrag wordt thans besiii In dezelfde week kan een nieuw Europa gw> ren worden, gekarakteriseerd door den vrs- tusschen de volken. Wij, zwarthemden, SP voorstanders van dat Europa. VOOR DEN KANTONRECHTS OVERTREDING LOTERIJWET. Veertien dagen geleden stond een dertig- jarige agentschaphouder uit Velsen-Noo terecht wegens een hem ten laste gelegdeoi treding van de loterij wet. De Beverwijker had een soort rebuspw-' uitgevonden waardoor men tegen betaling 10 ct., geldbedragen, radiotoestellen en sw. zuigers kon winnen. De Officier had r 15 dagen geëischt. De kantonrechter ven» deelde den verdachte conform. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren aangevoerd: 385 Vette koeien, waarvan de prijzen lé kwaliteit 70—76, 2e kwaliteit 60-6^ kwaliteit 50-58 ct. per K.G. slachtg»® 30 Melk- en kalf koeien f 180—270 per 39 vette kalveren: 2e kwaliteit 42—52 ct. per K.G. levend gewicht, 82 Nuchtere kalveren 7—12 Schapen f 18—22 per stuk. 525i.vanej; Vleeschvarkens, wegende van 90—hd 64, zware varkens 62—63, vette varse. 61 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runue« Denemarken. wj» Runderen matige aanvoer, handel afloop zeer flauw, met terugloopenae p- Melkkoeien, geringe aanvoer en hanoe-. kalveren zeer matige aanvoer, hanc prijzen lager. Nuchtere kalveren, voer, handel kalm, prijzen constant, aanvoer en handel onbeteekenena, ruimere aanvoer, sleepende hanaei, lager.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6