KREYMBORG I fe München kwamen ie mogendheden overeen ^BUDAPEST U N G(( A R N /RUM&N1EN Opluchting. 'S E P T E M B E R 1938 (Vervolg van pag. 1.) j De ontruiming begint op den „Kten October. T Het Vereenigd Koninkrijk, „„irijk en Italië komen overeen de ontruiming van het gebied 1 ID October voltrokken wordt en zonder verniehng van welke he- Taiide inrichtingen ook, en dat de ;Lho Slowaaksche regeering er de antwo»'de,ijhheid T00r draast' dat ontruiming der aangeduide inrich- Len ten uitvoer wordt gelegd. Be modaliteiten der ontruiming worden in bijzonderheden vastgelegd I r een internationale commissie, samengesteld is uit vertegenwoor- nvers van Duitschland, het Veree nd Koninkrijk, Frankrijk, Itaüë en ^jecho Slowakije. 4 De étappegewijze bezetting van het overwegend Duitsche gebied door Duitsche troepen begint op den eersten October. ne vier op de bijgevoegde kaart aangege- jf *ebiedssectoren worden in de volgende lorde door de Duitsche troepen bezet: de tl aangegeven gebiedssector op den Iten en tweeden October, de met 2. aange ven gebiedssector op den tweeden en der- October, de met 3. aangegeven gebieds- Sorop den 3en, 4en en 5en October, de met r^ngegeven gebiedssector op den 6en en w October. "Her overblijvende gebied van overwegend Mscben aard, zal zonder verwijl door de ovengenoemde internationale commissie siuaïd en Voor den tienden October bezet 5 De onder 3. genoemde internationale commissie zal de gebieden bepalen, waarin Kn volksstemming moet worden gehouden. zullen voor het einde der volksstemming door internationale troepen tcorden bezet. Dezelfde commissie zal de mo daliteiten vastleggen, waaronder de volks- pnming ten uitvoer moet worden gelegd, vaarbij de modaliteiten van het Saarplebis- tiet als grondslag moeten worden beschouwd, je commissie zal eveneens den dag bepalen, vaarop de volksstemming plaats vindt: deze fcg mag echter niet later dan einde Novem- ber liggen. 6. De definitieve bepaling der gren zen zal geschieden door de inter nationale commissie. Deze commissie is gerechtigd, den vier mogendheden Duitschland, het Vereenigd Konink rijk, Frankrijk en Italië, in bepaalde uitzonderingsgevallen geringe afwij kingen van de streng ethnografi- sche bepaling der zonder volkstem ming over te dragen zones aan te bevelen. 7. Er wordt een recht van optie voor het verhuizen naar de afgestane ge bieden en voor het vertrekken uit deze gebieden vastgelegd. De optie moet binnen zes maanden, te reke nen vanaf het tijdstip der afsluiting van deze overeenkomst, uitgeoefend worden. Een Duitsch^Tsjecho Slo waaksche commissie zal de bijzonder heden der optie vastleggen, proce dures ter vergemakkelijking van de uitwisseling der bevolking overwegen en principieele problemen ophelderen, welke voortvloeien uit deze uitwis seling. 8. De Tsjecho Slowaaksche regee- ring zal binnen een termijn van vier weken, te rekenen van den dag van afsluiting dezer overeenkomst, alle Sudeten Duitschers ontslaan uit hun militaire en politieorganisaties, voor zoover zij dit ontslag wenschen. Bmnen denzelfden termijn zal de Tsjecho Slowaaksche regeering Su- ceten Duitsche gevangenen ontslaan, die wegens politieke delicten vrij heidsstraffen ondergaan. München, 29 September 1938. De Poolsche en Hongaarsche minderheden. aanvullende verklaring. De regeeringshoofden der vier mo- genheden verklaren, dat het pro bleem der Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjecho Slowakije, voorzoover het niet binnen drie maan den door een overeenkomst tusschen de betrokken regeeringen geregeld wrdt, het voorwerp vormen zal van efm verdere bijeenkomst der hier aanwezige regeeringshoofden der vier mogendheden. München, 29 September 1938. "8 "aarborgen der nieuwe grenzen. "voegsel bij de overeenkomst. z - M. regeering in het Vereenigd Koninkrijk Groot Brittannië en de ransche regeering hebben zich aan sloten bij bovenstaande overeen- met dien verstande, dat zij het komst, aanbod handhaven, dat vervat is Paragraaf 6 van de Engelsch- Jfansche voorstellen van 19 Septem- et' ^effende de internationale sarantie der nieuwe grenzen van den sJ0cho Slowaakschen staat tegen niet uitgelokten aanval, en R0tlra kwestie van de Poolsche Hongaarsche minderheden in Tsje cho Slowakije geregeld is, zullen Duitschland en Italië van hun kant Tsjecho Slowakije een garantie geven. München 29 September 1938. De samenstelling der internationale commissie. AANVULLENDE VERKLARING. De vier aanwezige regeeringshoofden zijn overeengekomen, dat de in de heden gesloten overeenkomst vastgestelde commissie bestaan zal uit den Duitschen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, de te Berlijn ge accrediteerde ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Italië, en een door de Tsjecho Slowaaksche regeering te benoemen lid. München 29 September 1938. AANVULLENDE VERKLARING. Alle kwesties, die voortvloeien uit de gebiedsoverdracht worden gere kend te behooren tot de bevoegdheid van de internationale commissie. München 29 September 1938. Spanje ter sprake op de conferentie Mussolini zou terugtrekking der vrijwilligers geopperd hebben. Havas meent te weten, dat Mus solini op de conferentie van vier het vraagstuk van den burgeroorlog in Spanje heeft ter sprake gebracht. Men verzekert zelfs, dat hij de terug trekking van vrijwilligers geopperd had. Japanners bombardeeren Joenanfoe. Veertig dooden, Havas meldt uit Hanoi, dat negen Japansche vliegtuigen, vermoedelijk afkomstig van een vliegtuigmoederschip, dat hij Hainan ligt, bommen hebben geworpen op Joenanfoe, de hoofstad van Joenan. Veertig personen wer den gedood. Voorts verneemt Reuter uit Tokio, dat de Japansche troepen Tien Kia Tsjen hebben bezet. De Japanners beweren thans alle groote versterkingen benedenstrooms van Hankau in handen te hebben. Onteigening der olievelden in Mexico wettig verklaard. Uitspraak van het Hooggerechtshof. MEXICO, 29 Sept. Het hooggerechtshof heeft een uitspraak gedaan, welke hierop neerkomt, dat de onteigening der bezittingen van de buitenlandsche oliemaatschappijen wettig geacht wordt. De definitieve uitspraak zal echter op 6 October worden gedaan. (Reuter). Nog incidenten in Sudetenland. Overval van Sudeten Duitschers op het dorp Zeizenheim. Het Tsjechische Telegraafagentschap be richt, dat in den nacht van Woensdag op Don derdag bij Komotau Sudeten Duitsche ordebe waarders in uniform het dorp Zeizenheim heb ben aangevallen. Een van hen werd gedood en twee gewond. Tijdens een onderzoek in het station van Bodenbach aan de grens van Saksen is een geheime radiozender ontdekt. Te Lucenec in Slowakije is een organisatie ontdekt, welke vlugschriften onder de soldaten verspreidde, bestemd om onlusten te verwek ken De voorzitter van de arbeidersorganisa ties der Hongaarsche Eenheidspartij, is gear resteerd. tezamen met andere leden van de organisatie. Andere leden van de partij heb ben aan de politie verklaard, dat de Hongaar sche bevolking het niet eens was met den in houd van de vlugschriften, welke door de ge- arresteeerden werden verspreid. Concessies van Praag vóór de conferentie begon. Afstand van gebieden met een Duitsch bevolkingspercentage van meer dan 50 pCt. In officieele Tsjechische kringen te Praag werd gisteren, naar Reuter meldt, vernomen, dat vóór de con ferentie van ,München begon, de Tsjechische regeering erin heeft toe gestemd die gebieden, welke voor meer dan 50 pCt. door Duitschers worden bewoond, aan Duitschland af te staan. Tsjecho-Slowakije vroeg evenwel voor zichzelf een dusdanige grensregeling, waardoor het den nieuwen staat mo gelijk zal zijn zijn bestaan te ver dedigen. Verder stelde de Tsjecho Slowaaksche regee ring zich op het volgende standpunt: De Tsjecho Slowaaksche regeering kan echter niet accoord gaan met een volksstem ming, noch in de gebieden met een groote Tsjechische meerderheid, noch in die welke geheel Tsjechisch zijn, zooals door Duitsch land geëischt wordt en wel om militaire redenen. De Tsjecho Slowaaksche regeering gaat ac coord met de tijd-limiet, die voor de defini tieve regeling is gesteld. Al deze regelingen moeten tgen 15 December uitgevoerd zijn doch het is mogelijk, dat alles reeds tegen 31 Octo ber is geregeld. De Tsjecho Slowaaksche regeering gaat eveneens accoord met controle door een inter nationale commissie en door het Britsche Legioen, alsmede met bezetting door Brit sche troepen voordat het gebied aan de Duit schers wordt overgedragen. De Tsjecho Slowaaksche regeering is bereid te onderhandelen over demobi- satie en het terugroepen van haar troepen, alsmede over herziening van haar verdragenstelsel, doch in het belang van haar eigen defensie en van de Tsjechische en de democratische Duitsche minderheid en ook van de Joden in het gebied, kan zij niet tot ontruiming en demobilisatie of het prijsgeven van haar versterkings- werken overgaan voor de grenzen zijn afgebakend, garanties zijn ver strekt voor de uitwisseling der bevol king en een nieuw systeem van inter nationale waarborgen is ontworpen. Zij wil niets liever dan deze onderhande lingen verhaasten en wenscht in geen geval uitstel van de definitieve regeling, waartoe op advies van Engeland en Frankrijk eens en voor altijd is besloten en waarvoor zoovele beroepen zijn gedaan door zoo vele staatshoofden onder leiding van Roosevelt. Op dit kritische oogenblik stelt de Tsjecho Slowaaksche regeering de belangen van de beschaving en den wereldvrede voor den nood van haar eigen volk en is zij besloten tot het brengen van offers, die nooit in de historie met zooveel aandrang van een onoverwonnen staat zijn verlangd. Zij is derhalve gerech tigd te verlangen, dat ook de andere partij begrip voor den vrede in Europa en in de ge- heele wereld toont. Voor het geval, dat de onderhandelingen in dit stadium zouden mislukken, stelt de Tsjecho Slowaaksche regeering voor, dat het geheele geschil tot onderwerp van een in ternationale conferentie wordt gemaakt, of ter arbitrage aan Roosevelt voorgelegd.. De Tsjecho Slowaaksche regeering onderwerpt zich bij voorbaat aan zulk een procedure. Batafabrieken niet langer in T s jecho-Slowakije Fabrieken zouden naar Nederlandsch-Indië en Amerika verplaatst worden. Naar de Deutsche Bergwerks-Zeitung meldt, zal de Tsjecho-Slowaaksche schoenfabrikant Bata zijn fabrieken te Zlin verplaatsen naar Nederlandsch- Indië en de Vereenigde Staten. In Amerika zouden bij Belcamp in de buurt van Baltimore nieuwe fabrie ken worden opgericht, waartoe reeds grond zou zijn aangekocht. Van semi-officieele zijde te München ver neemt het A.N.P. het volgende over het tot standgekomen accoord: Inzake de in punt vier van de overeenkomst der vier mogendheden vastgestelde Sudeten- Duitsche gebieden, welke van 1 tot 7 October door Duitsche troepen zullen worden bezet verluidt van welingelichte zijde dat zij onge veer de volgende plaatsen betreffen: Het eerste gebiedsdeel dat op 1 en 2 October bezet moet worden, bevindt zich aan de zuid westelijke grens van Tspecho-Slowakije in het zuidelijk deel van het Boheemsche woud, resp. aan de grens van Oostenrijk en het Su- detengebied, dus ten noorden van Passau en Linz. Het omvat o.a. als groote plaatsen Wal- lem en Hohenfurth, alsmede een reeks kleine plaatsen, in het bijzonder langs de Moldau. Het tweede gebiedsdeel dat op 2 en 3 October bezet moet worden, bevindt zich aan de noordelijke grens van Tsjecho-Slowakije en omvat o.a. de groote plaatsen Bodenbach, Tetsohen, Friedland, Schönlinde, Gross- Schönau, Schluckenau, Rumburg en Warns- dorf. Verreweg het grootste dezer vier gebiedsdeelen is het derde, dat op den derdeil, vierden en vijfden October bezet moet worden. Het omvat het bekende Egerland met de steden Eger, Karlsbad, St.-Joachimstahl, Mariën- bad, Tachau, Franzensbad, Neu- markt, Hostau en vele andere plaat sen. Het vierde gebiedsdeel, dat op den zesden en zevenden October bezet moet worden, ligt aan de noord-oostelijke Silezische grens van Tsjecho-Slowakije en omvat o.a. de plaatsen Jagerndorf, Freudenthal, Freiwaldau, Alt- sta dt en Jauernig. Bij de opsomming van deze plaatsen welke slechts een greep zijn van de in de aange duide gebiedsdeelen liggende steden en dor pen, gaat het uitsluitend om die gebiedsdee len welke overeenkomstig den tekst van de overeenkomst van 1 tot 7 October door Duit sche troepen bezet worden. Overeenkom stig punt vijf van de gepubliceerde overeen- Sudeten-Duitsche gebied de volksstemming komst zal over de toewijzing van het verdere beslissen. Orkaan eisclit twintig dooden en honderden gewonden. Charleston ernstig geteisterd. CHARLESTON (Zuid Carolina), 29 September. Charleston is geteisterd door een orkaan, welke acht uur duurde. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Twintig personen zijn om het leven gekomen, tweehonderd wer den gewond. WAARBORG-KLEEDING is voor He^en die goede kleeding het meest waardeeren. Waarborg-Kleeding alléén bij: (Adv. Ingez. Med.) Tsjecho-Slowakije en zijn verschillende nationaliteiten. Mede Spaamestedelingen, Dagenlang waart gij beducht, Voor de dreiging van de dingen En nu zijt gij opgelucht. Ook al vallen stroomen regen Strakjes herfstig op u neer, Niet alleen kunt gij er tegen. Maar gij ziet slechts zonnig weer. Opgewekt loopt gij te fluiten En veerkrachtig is uw pas, Ja, het kriebelt in uw kuiten Zoo voelt gij u in uw sas. En dat is dan ook natuurlijk, 't Loopt tenslotte toch niet mis En het spreekt dat u figuurlijk 'n Zware last ontnomen is. Hè. we mogen wel elkandren Filsiteeren, u en ik, En daarbij miilioenen andren. Vriend, uw hand een oogenblik.... Maar nu wou ik nog wat zeggen, U doet nu toch extra mee. Om een gift op zij te leggen, Voor het Crisiscomité. Morgen is weer de collecte, Die elk jaar in dezen tijd, U tot een klein offer wekte. Altijd vond ze u bereid. Ditmaal wed ik dat u morgen Het nog extra extra doet, Dankbaar voor verlichte zorgen, Uit een opgelucht gemoed Vliegtuig botst tegen kerktoren. Een der inzittenden gedood. Donderdag is een militair vliegtuig in den mist tegen een der torentjes van de Onze Lieve Vrouwekerk te Brugge gevlogen en neer gestort in den tuin voor het Bisschoppelijk paleis. Een der inzittenden kwam om het le ven, de tweede werd gewond, evenals twee voorbijgangers. DE NIEUWE LORD MAYOR VAN LONDEN. Sir Frank Bowater is gekozen tot Lord Mayor van Londen voor het jaar 1938-'39. PBCERAMMA ZATERDAG 1 OCTOBER 1938. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Cauaserie „De handelsreiziger en de vakbewe ging". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Voor de kinderen. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Cause rie „Redelijke dierenbescherming". 5.00 Flit sen van de 100-jarige herdenking van de in voering van de Burgerlijke Wetgeving (opn.).' 5.45—6.15 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Sobrië- tas-werk is een stuk apostolaat". 7.35 Actuee- le aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., me- dedeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.40 Geva- vieérd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Filmpraatje. 10.55—12.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM n, 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in de continubedrijven. 12.00 Gramo foonmuziek (Om 12.15 Berichten). 1.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Radiotooneel. 2.20 Cem balovoordracht en Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.304.00 en 4.05 Gramofoonmu ziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 The Four Blue Stars m.mv.. soliste en gramofoon muziek. 5.10 Reportage. 5.30 Filmland. 6:00 Orgelspel. 6.30 Herdenking van het 100-jarig bestaan van het Burgerlijk Wetboek. 7.10 Po litiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest en soliste. 9.00 Orgelspel. 9.30 „En nuOké". 10.45 Toespraak. 10.55 Damnieuws, Berichten A. N. P. 11.00 De Ramblers. 11.30—12.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.05 Sportreportage. 1.35 Bobby Howell's Band. 2.20 Troise's Mandoline orkest en solist. 2.50 Orgelspel. 3.20 Sport reportage. 3.35 Het Morris Motors orkest. 4.10 Sportreportage. 4.50 Het Parkington kwintet. 5.20 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Or- pheans m.m.v. solisten. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Cello en piano. 7.50 Orgel spel en zang. 8.20 Variété-programma. 9.20 Actueel programma. 10.00 Berichten. 10.25 Declamatie. 10.50 Uit Amerika: Bob Crosby en zijn Band. 11.20—12.20 Jack Harris en zijn Band m.m.v. solisten. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10; 9.00; 10.10 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Bailly-orkest. 1.35 Vervolg concert. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.05 Pianovoor dracht: 6.05 Zang. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété programma. 10.20 Symphonie-orkest en solist. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 W. Noack's or kest. 8.50 Danziger Landesorkest. 12.20 Weensch Symphonie-orkest. 2.30 Gramofoon muziek. 4.20 Gevareerd concert. 7.20 HJ- Ensemble. 8.30 Omroep-orkest en -koor m. m. v. solisten. 10.3512.20 Amusements-orkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroepdansor- kest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepdans- orkest. 4.50 Pianovoordracht. 5.20 Garmofoon- muziek. 6.20 Omroeporkest en solist. 8.20 „Prinses Zonneschijn", zangspel. 11.1012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.20; 2.55 en 3.10 Gra mofoonmuziek. 3.20 Kamermuziek. 4.00 M. Burton's Musette-ensemble en solist. 4.20; 5.35; 6.35; 7.15; 7.35 en 8.20 Gramofoonmu ziek. 8.35 Piano en zang. 9.20 Omroepklein- orkest. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Jean Omer en zijn orkest. 11.20—12.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Operette „Die Dubarry". 10.20 Berich ten. 10.50 Kamermuziek. 11.05 Berichten. 11.20 Het Berlijnsche Omroeporkest. 12.0512.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5