HET NIEUWE AVONDBLAD gen Nieuwe Koers. Wintertijd. JAARCANC No. 283 MAANDAG 3 OCTOBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 127e ets., per maand 527e cents, per kwartaal f1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOITRENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N-V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT POSTGIRO 310791. vijf i ,/JinDIJ «O.CIJ.U vvu w UCl«lIUt uiigviai "vil uuuu vclli V IJ Ir e afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten leden duim f 100.—. een üd duim 50.—, alle leden wijsvinger 60. polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. meer abonnés tengevolge mocht hebben. kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De dat het accoord van Mün- zou leiden tot nog grooter dingen dan nlossing van het Tsjecho-Slowaaksche hil is nu al ten deele bewaarheid door het gefhen Hitler en Chamberlain gesloten Sch-Engelsche vriendschapsverdrag, in wordt overeengekomen „nimmer meer eikander oorlog te voeren en ook de ndere vraagstukken, welke beide landen n te behandelen volgens de methode van 13 jg'gii Het is duidelijk dat dit de spoedige behandeling en oplossing van het koloniale agstuk in uitzicht stelt. Inmiddels wordt An f TVffnconlini Vief fireion. opnieuw bevestigd dat Mussolini het Spaan se vraagstuk reeds te berde heeft gebracht München en bereid zou zijn tot een spoe dige beëindiging van den burgeroorlog mede te werken. Ook verwacht men in Berlijn de sluiting van een Fransch-Duitsch vriend schapsverdrag op denzelfden grondslag als de reeds tusschen Hitler en Chamberlain geslo ten overeenkomst. Wij weten allen dat men den wereldvrede n>et bereikt door op een stuk papier te schrij ven dat men nooit meer oorlog tegen elkaar al voeren, en dit dan te onderteekenen. Als het hierbij'bleef zou men niet veel uitrichten; in de duurzame waarde van „platonische" vriendschapsverdragen is de wereld nog meer teleurgesteld dan in die van de feitelijke in ternationale overeenkomsten. Maar het oogenblik waarop ze gesloten en ondertee kend worden kan ze als uitgangspunt voor verdere daden groote waarde verleenen. Dit oogenblik is van groot belang. Niet alleen tot het Engelsche en het Fransche maar ook tot het Duitsche en het Italiaansche volk, onvol ledig ingelicht omtrent den stand van zaken als de beide laatste enkele dagen geleden nog waren, is nu het besef van de mogelijkheid van een nieuwe koers in Europa doorgedron gen. Die volken zelf hebben bovendien duide lijk, evenals de andere, getoond dat zij den vrede en niet den oorlog wenschten. Er zijn, zooals iemand mij dezer dagen met 'n herinne ring aan 1914 zei: „nergens bloemen in ge- weerloopen gestoken". Er is niet gejuicht toen de oorlog op het punt scheen uit te barsten, er is evenmin in Berlijn „Nach Paris!" als in Parijs „A Berlin!" geroepen. En een dag later hebben Chamberlain en Daladier in Mün chen de ovaties van het Duitsche volk in ont vangst kunnen nemeneen nieuwe ge beurtenis in de wereldhistorie. Men weet nu overal dat het anders kan; de volken willen en verwachten het. Algemeen is de vreugde over het groote feit dat de vrede gered is en de ontzettendste ramp, die ooit de wereld bedreigd heeft, door God's hulp voorkomen. Maar weldra zullen er weer moeilijkheden rijzen vandaag al is er een gerezen door Polen's poging om Teschen door dreigementen te bemachtigen - en men vraagt zich afzal de nieuwe koers waarlijk sterk genoeg zijn om die te overwinnen en een duurzame practische sa menwerking te verzekeren tusschen staten, welker bewindsmethoden en -begrippen, welker „ideologieën" (zooals dat met een leelijk woord heet omdat men het woord idealen lichtelijk vreest) zoozeer uiteenloo- pen? De hoop daarop moet zich gronden op het besef, dat Europa de eenheid hard noo- dig heeft om zich te handhaven. En de hoop dat met Hitler en Mussolini zaken te doen zullen zijn zal bij de Westersche mogendheden gevoed worden door de gedachte, dat zij eco nomische versterking behoeven en dat hun optreden ten zeerste beïnvloed is door wan trouwen.... vooral bij de Duitschers geen wonder na hetgeen hen door het vredesver drag van Versailles was aangedaan. Ik heb deze week de aandacht gevestigd op de mees terlijke formuleering van Roosevelt's brief aan Hitier, waarin hij den term „wij leiders van groote naties" bezigde en daarmee aan Hitier zelf en aan Duitschland een erkenning schonk die zeer diepen indruk moet hebben IJMUIDEN Noodlottig ongeval op den stoom trawler Mary IJM 189. Machinist door een drijfriem gegrepen en gedood. Aan boord van den stoomtrawler Mary IJM 189 is, Vrijdagavond, ter wijl deze op de thuisreis was, een vreeselijk ongeluk geschied, dat den dertig-jarigen machinist Carl Arthur von Hertaberg het leven heeft gekost. Zondagmorgen 10.15 uur kwam de Mary met de vlag half-stok van haar noodlottige reis in de Visschers- haven aan Per radio had de schipper, de heer A. de Goede zijn directie, de V.E.M. reeds van het ongeluk in kennis gesteld. Deze had de noo- dige maatregelen voor het vervoer van het lijk genomen, zoodat toen de Mary aan de kade kwam, dr. Rutten, leden van het Roode Kruis en ook de politie reeds aanwezig waren. Een groot aantal ingezetenen was mede ge tuige van het droevige einde van deze reis. Nadat het stoffelijk overschot, van het slacht offer, dat de bemanning in de scheepsboot had neergelegd, aan boord gekist was, werd het naar de begraafplaats overgebracht. Schipper de Goede, nog zeer onder den in druk van het tragische ongeval, waardoor hij een machinist verloor, dien hij op de twee reizen, welke deze met de Mary had meege maakt, had leeren kennen als een trouw ka meraad en een goed vakman, vertelde ons, dat het ongeval zich in enkele oogenblitoken had afgespeeld. De machinist was in de schroef- tunnel gegaan, vermoedelijk om een onklaar geraakte drijfriem van de dynamo weer in orde te maken. De oudste stoker bevond zich eveneens in de machinekamer. Deze zag plotseling, dat het lichaam van den machinist rondom de as werd geslingerd. Hij riep direct om hulp, terwijl hij tevens de machine tot stilstand bracht. Maar voordat de trawler gestopt lag, draaide de as nog ge- ruimen tijd rond met het lichaam van het slachtoffer. De hevig ontstelde bemanning kon geen hulp bieden, welke toch ook te laat zou zijn gekomen, daar vaststaat, dat von Hertz- berg onmiddellijk nadat hij gegrepen was, dood moet zijn geweest. Met veel moeite heeft men het verminkte lichaam uit de tunnel door de machinekamer aan dek gebracht; men meende het niet beter te kunnen bergen dan in de scheepsboot. Het slachtoffer laat een vrouw en één kindje achter. Zoo eindigde deze reis, die zoo hoopvol was begonnen en die zoo gunstig verliep, wel heel droevig. DANSSCHOOL W. SCHAAP. AANVANG 1ste LES WOENSDAG 5 OCTOBER van 8—10 uur, in „HET WAPEN VAN VELSEN" Er kunnen nog eenige Dames geplaatst worden. (Adv Inqez. Med.) De nieuwe koers zal in de eerste plaats moe ien beteekenen: Duitschland's welvaart toe pten, in eerste instantie zelfs bevorderen, in- P-aats van die te remmen, inzien dat ieders welzijn aller welzijn is, bereidheid te toonen tot het Voeren van een Europeesche po rtie k. Als dat Chamberlain's doel is, zooals Brland's streven in een vorige periode was, 2al hij zich een groot staatsman toonen. Alles schijnt dit te bewijzen. „Het houdt een groot nsico in," zullen sommigen zeggen. „Hitier zal sterker worden". Wat heeft hij in den laatsten tijd anders gedaan dan sterker wordenin ewapening, in achterdocht, in gevaarlijk ste? Waarom zou men het niet liever in de toeiwe koers beproeven, die thans is ingesla- ecn. en met hem trachten tot herstel en her- •sving van Europa te komen? Grooter risico Qan het teleid der voorgaande jaren kan men - dat is in deze weken wel bewezen niet nenien! Het vertrouwen der mogelijkheid van Menwerking is nu ontwaakt.... de velden wit om te oogsten. R. P. UITVOERING „ZIEGFELD" Voor een tot in alle hoeken bezette zaal heeft Zaterdagavond de Ontspanningsvereeniging „Ziegfield" in Het Wapen van Velsen een pro- paganda-uitvoering gegeven. Ofschoon het de eerste uitvoering van de jonge vereeniging was. slaagde de avond uitstekend. Het programma bestond in hoofdzaak uit zang, muziek en de clamatie, uitgevoerd door eigen krachten, waarbij Rina's Musicband, de Happy tramp boy en Rina de Loof als occardeoniste, voorts de heeren Niek Karsen en Osendarp als step- danser en mondaccordeonist zich vooral deden gelden. In de pauze had een verloting plaats en de avond eindigde met een gezellig bal. AANBESTEDING VAN DEN RIJKS WATERSTAAT. Vrijdag 1 October a.s. zal door den Rijks waterstaat te Haarlem worden aanbesteed het onderhoud van de diepte in de buiten haven, de toeleidingskanalen naar de sluizen, de berghaven, gedeelte hoogovenkanaal en het zeevak buiten den mond van de Noordzee haven alhier, gedurende de jaren 1939 tot en met 1943. Voorts zal op denzelfden dag worden aan besteed het maken en aanbrengen van beton blokken en het onderhouden van de haven hoofden, zeeweringen (duinen), gebouwen, sporen, kranen, spoorwegmaterieel, lichtop- standen, steigers enz. van en bij de Noordzee haven alhier, gedurende de jaren 1939 en 1940, Raming f42000 per jaar. PLAN VAN UITBREIDING VOOR DE GEMEENTE VELSEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 3 October 1938 af gedurende veertien dagen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeen tesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, het plan van uit breiding, gemerkt AI, Velsen ten noorden van het Noordzeekanaal, omvattende een gebied, liggende ten oosten van den Wijkerstraatweg en in het zuidwaarts verlengde van de Lad derbeekstraat, de Schoonoortstraat en de Geelvinckstraat te Velsen. zulks met de daar bij behoorende bebouwingsvoorschriften, zoo- als dat plan en die bebouwingsvoorschriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 Sep tember 1938 no. 14. Het moment is weer gekomen, Waarop 't uur ons wordt ontnomen, Dat ons extra daglicht bracht, Wintertijd wordt weer van kracht. Niemand zal het u beletten, Als ge u soms mocht verzetten En 't dus bij uw klokken liet, Dat 's een recht dat u geniet. Maar 't is beter, u te schikken, Want het klokje thuis moet tikken. Als elk ander klokje doet, Of het loopt (met ons) niet goed. Houd het in zijn staag bewegen, Strakjes dus weer even tegen, Houd het stil een heel uur lang, Zet het daarna weer in gang. Doe met dit verzetje mede, Want elk klokje tikt van vrede, En het voert ons zonder spijt, Rustig in den wintertijd. P. GASUS. ,Verduisteriiig"-en-gros bij Hoog ovens. Interessante en tevens zeer geslaagde proefneming. Ook bij het Hoogovenbedrijf en haar beide nevenbedrijven, de Mekog en Cemij zijn als onderdeel van de luchtbeschermingsoefeningen in de gemeente Velsen, verduisteringsproeven genomen, die in alle opzichten geslaagd mogen heeten. Aan den eisch, dat bij alarm 't geheele bedrijvencomplex in het duister gezet moet kunnen worden, zoodat de fabrieken vanuit de lucht niet te zien zijn, terwijl toch het be drijf van Hoogovens en buizengieterij, zoowel als Mekog en Cemij zooveel en zoo rustig mo gelijk zal moeten kunnen doorgaan, is geheel voldaan. Dit- is bereikt, door zooveel mogelijk alle ver lichting uit te schakelen, waarvoor in iedere bedrijfsafdeeling eenige personen zijn aange wezen. Op plaatsen, waar het lich absoluut noodzakelijk was ter verlichting van onmisbare controle- en meetinstrumenten of waar zon der licht gevaarlijke situaties zouden kunnen ontstaan, waren geheel afgeschermde verlich- tingspunten aangebracht, waarbij iedere uit straling naar buiten voorkomen werd. De Directie heeft tezamen met enkele afdee- lingschefs zich boven op den watertoren der Hoogovens ervan overtuigd dat de verduiste ring zoowel binnen in de fabrieksgebouwen als buiten langs de wegen en in de open fabrieks- af deelingen, volkomen is geweest. Het was interessant te zien hoe op een be paald sein de verlichting zeer snel gedoofd werd, zoodat de bedrijven, die zich in een zee van licht baadden, in een oogenblik in dichte duisternis gedompeld werden, waarin geen enkel lichtschijnsel bespeurd werd. Wanneer men hierbij in het oog houdt, dat een lampje van kleine lichtsterkte in het duis ter een brandende fakkel lijkt, dan kan met recht gezegd worden, dat ondanks den zeer korten tijd van voorbereiding de organisatie voor het verduisteren der fabrieksterreinen in orde is en dat de poefneming als uitstekend geslaagd aangemerkt moet worden. Volledigheidshalve zij hieraan nog toege voegd, dat voor het aftappen van den hoog oven, het uitdrukken der kooksovens en het uitgieten der slak, die 's avonds den bekenden rooden gloed veroorzaken, speciale regelingen getroffen zijn, waardoor een verduistering ge durende geruimen tijd volledig en afdoende kan zijn. uiteen hoe het ouderwetsche geloof van voor 20 eeuwen, zich ook thans in dezen gemoder- niseerden tijd zal en moet handhaven. Het opkomend geslacht kan zich hier echter niet voldoende mee vereenigen, maar de feiten toonen aan, dat alleen op deze basis een her stel van sociale en economische toestanden kan volgen. Bij het einde van de achttiende eeuw werd door verschilende groepen der bevolking ge poogd, een idealen staat te vormen. Spreker acht 'n idealen staat alleen mogelijk als allen mannen en vrouwen werden van een Nieuw- Testameatisch, ouderwetsch geloof. Maar he laas heeft de moderne mensch gebrek aan houvast, voortvloeiend uit gebrek aan inzicht. Dit voert met zich mede, dat velen zich laten meesleuren met de horde, die gedreven wordt in een bepaalde richting, afwijkend van het katholieke geloof. Spr. zou als St. Paulus allen willen toeroepen „Depositum conserva": Be waar wat u in bewaring gegeven is, n.l. het geloof. In den breede zette pater H. de Greeve uit een, waarom en met welk doel de roemrijk- regeerende Paus Leo XIII veertig jaar geleden de vereenigingen in het leven riep, n.l. om door een katholiek leven het sociale- en eco nomische leven te veranderen en te ver beteren. Duizenden zijn er nog die het doel van deze Encycliek niet hebben begrepen en daardoor de werkzaamheden van de priesters en leeken-leiders bemoeilijken. Het is niet mogelijk iets, wat men 200 jaar afgebroken heeft in 40 jaren op te bouwen, want wat afgebroken is moet steen voor steen weer worden opgebouwd. De wereld maakt thans een economische crisis door tengevolge van een geestelijke crisis. Hoe zal de wereld hierop reageeren? Zal God tenslotte besluiten het Christendom weg te nemen van Europa? Pater de Greeve besloot zijn redevoering met de waarschuwing: Katholieken, luistert niet naar communisme en nationaal socialis me, blijft niet staan, maar redt u op de Rots van Christus. Redt u zelf, uw gezin, uw land, uw volk en de maatschappij en dan zullen de poorten der hel de wereld niet overweldigen". Een daverend applaus bewees hoezeer de spreker er in geslaagd was zijn gehoor te boeien en te overtuigen. De heer Straatsburg dankte pater de Greeve voor zijn rede. Na de pauze zong de R.K. Gemengde Zang- vereeniging „Inter Nos" enkele liederen, waarna mej. L. Smits eveneens een paar lied jes ten gehoore bracht. Zilveren jubilaris bij Openbare Werken. „Keerpunt in de Europeesche politiek". VELSEN Propaganda-avond R.-K. Volks bond. Indrukwekkende rede van Pater H. de Greeve. Onder zeer groote belangstelling vond gister avond in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg de eerste propaganda-avond in dit sei zoen plaats van de Centrale Propagandacluib van den R.K. Volksbond, afd. Velsen. Na met den christelijken groet de vergade ring geopend te hebben, heette de heer C. B. Straatsburg, als voorzitter der Centrale Pro- pagandaclub, allen hartelijk welkom en in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer C. P. Maas, den spreker van dezen avond, pater H. de Greeve en pater Rector O. M. Cap. Hierna werd door allen het strijdlied van het R.K. Werkliedenverbond gezongen, waar na het woord gegeven werd aan pater H. de Greeve, die als onderwerp behandelde „De diepste grond in het ouderwetsch Geloof". Met een hartelijk applaus werd de spreker be groet. Spreker ving zijn rede aan met allen te waarschuwen: Katholieken, houdt wat u he'bt! Het zedelijk verval onzer dagen is een van de grootste problemen, waarmede de lei ders, zoowel priesters als leeken, te kampen hebben. In de tegenwoordige maatschappij dringt langzaam maar zeker het gif van het bederf door. Wij zijn moderne menschen en houden er moderne ideeën op na. Dit is rede lijk. Maar, dit mag niet de overhand hebben. Als men zich steeds meer op de toekomst wil richten, moet men allereerst een terugblik werpen op het verleden. Deze ouderwetsche waarheid dreigt echter op den achtergrond te verdwijnen. Dit is het grootste probleem van dezen tijd. Wij zijn in een kenteringstijdvak: uit ons wordt de nieuwe wereld geboren. Met ons is afgerekend met het verleden en na ons begint een nieuwe toekomst. In ons loopt af het tijdperk van de zestiende eeuw, van de Renaissance met haar gevolgen. Spr. zette met voorbeelden uit het dagelij'ksoh leven De heer F. D. Raadman hartelijk gehuldigd. Zaterdag j.l. herdacht de heer F. D. Raad- man, opzichter le klasse bij het bedrijf Open bare Werken, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente Velsen trad. Het spreekt vanzelf, dat deze dag niet onopge merkt voorbij is gegaan. Om 12 uur 's middags werd de jubilaris en zijn echtgenoote door den directeur van het bedrijf, Ir. J. A. Verhoef, ontvangen in diens werkkamer. Hier hadden zich tal van ambte naren van het bedrijf en van het Bouw- en Woningtoezicht verzameld. Ook de loco-ge meentesecretaris, de heer E. W. de B'oer, was daar aanwezig, alsmede eenige ambtenaren van de Secretarie, waarmede het bedrijf in vele gemeentezaken samenwerkt. Het anders zoo ambtelijke werkvertrek van den directeur had een waarlijk feestelijk aan zien gekregen door de vele bloemstukken die door verschillende belangstellenden waren ge zonden. De directeur, Ir. Verhoef richtte zich in har telijke bewoordingen tot den jubilaris. Spreker zeide den heer Raadman slechts vier jaar te kennen. Van hem mocht dus feitelijk niet ver langd worden, dat hij een overzicht zou geven van de 25-jarige ambtsperiode van den jubi laris en van al hetgeen hij in die 25 jaar aan het bedrijf heeft meegemaakt. Evenwel heeft spreker in den korten tijd, dien hij directeur is, den jubilaris leeren kennen als een nauw gezet en plichtsgetrouw ambtenaar. Wat spre ker vooral steeds heeft getroffen is de groote objectiviteit waarmede de heer Raadman zoo vele zaken, die aan hem toevertrouwd werden, heeft behandeld. Het juiste oordeel daarover en de kalme en rustige wijze waarop hij in tal van aangelegenheden van zijn meening en inzicht blijk gaf, dwingen zeker respect af. En de nadruk wilde spreker leggen op de wijze van samenwerking, die niet alleen met hem maar ook met alle ambtenaren van het be drijf steeds in de beste harmonie en op de meest vriendschappelijke wijze heeft plaats gehad. Hierna was het woord aan den boekhouder van het bedrijf, den heer Bal jet, die de tolk was van de ambtenaren en in eenige welgeko zen woorden de gevoelens van hoogachting en vriendschap to* uiting bracht. Een stoffelijk bewijs van aller medeleven en van de goede kameraadschappelijke verhou dingen werd den jubilaris daarop aangeboden in den vorm van een schilderstuk, een mooi bloemstilleven van den bekenden schilder Piet Collaar. De heer Raadman dankte daarop den direc teur en de ambtenaren voor deze hulde hem en zijn echtgenoote bereid. Het is voor spr. een vreugdevolle dag en dat bewijs van nauwe vriendschap en collegialiteit zal zeker niet uit zijn herinnering vervagen. Hierna werd de jubilaris en mevrouw Raad man door alle aanwezigen gecomplimenteerd. Een kopje koffie en een sigaar werden geser veerd, waarna men nog eenigen tijd genoeg lijk bijeen bleef. De heer J. C. Dunnebier, wethouder van de Bedrijven, was door ambtsbezigheden die hem elders riepen, zeer tot zijn spijt verhinderd van zijn belangstelling blijk te geven. De direc teur bracht daarom den jubilaris de hartelijke gelukwenschen van den Wethouder over. Britsche pers constateert twee „verrassingen". LONDEN, 1 October. (Reuter). De geheele pers begroet de overeen komst van München als een keerpunt in de Europeesche politiek en een persoonlijke overwinning van Cham berlain, de bladen verheugen zich in het bijzonder over de tweede verras sing die Chamberlain uit München heeft teruggebracht: „De Duitsch- Engelsche verklaring". De „Times" zsgt: „Geen overwinnaar is met zoo edele lauweren gekroond ooit van het slagveld teruggekeerd als Chamberlain, toen hij gisteren van München aankwam. Hij heeft den volken nieuwe hoop voor de toe komst gegeven". Over de Britsch-Duitsche verklaring zegt het blad: „Er zijn tijden ge weest, dat men kon aannemen, dat derge lijke verklaringen vergeten zouden zijn lang voor zich de gelegenheid van practische toe passing voordeed. Het is een prettige gedach te, dat dit nu niet het geval zal zijn. Cham berlain heeft concessies gedaan uit kracht en niet uit zwakheid". De .Daily Telegraph" zegt intusschen, dat de overeenkomst van München gelegenheid biedt voor critiek, niet zoo zeer om den in houd als wel om de wijze, waarop onderhan deld is, nl. over de hoofden der Tsjechen heen. Ten aanzien van de Britsch-Duitsche verklaring is voorzichtigheid geboden: het is zeker, dat zij niet de herhaling van een poli tiek van bedreigingen en verrassingen, die Europa aan den rand van een algemeen con flict gebracht heeft, zou overleven. De „Dail> Herald" acht ook critiek op vele punten mogelijk, maar is van meening, dat Hitier zijn brutaalste eischen heeft laten val len. Voor het eerst heeft hij moeten erva ren dat er kracht,en in de wereld zijn, die machtiger zijn dan de absolute wil van een dictator. „Daiily Mail" en „Daily Express" keuren Chamberlain's houding onvoorwaardelijk goed het laatste blad betreurt het echter, dat Enge land een garantie voor midden-Europa heeft gegeven. De „News Chronicle" vreest dat de kracht van het democratische stelsel ernstig verzwakt is. De Fransche pers. PARIJS, 1 October (Havas) Ten aan zien van de vraag, welke resultaten mogen worden verwacht van het pact van vier, is de Fransche pers verdeeld. De „Jour" schrijft: „In zijn Lagerhuisrede heeft Chamberlain zeer duidelijk uiting gege ven aan zijn indruk, dat Hitier, toen hij dreigde met oorlog, onwrikbaar besloten was de vijandelijkheden te openen. Dan hadden wij moeten kiezen tusschen een slecht voor bereiden oorlog op een ongunstig terrein en de oplossing van berusting en gezond ver stand. Het zou niet prettig zijn, als iemand emmers water wierp op de vreugde en het herstelde vertrouwen, maar wij hebben een duren prijs betaald". In de „Epoque" schrijft De Kérilllis: „De vrede van München maakt ons zwakker, want wij hebben een bondgenoot verloren. Als wij dus voorheen geen weerstand konden bieden aan de geduchte Duitsche bedreiging, toen wij de sterkste waren, hoe zullen wij den vol genden keer ons verzetten, nu wij minder sterk zijn?" De „Journal" schrijft, dat op 30 September een Europeesch directorium geboren is. Men heeft werk voor verscheidene maanden voor bereid. Blum schrijft in de „Populaire": In de eerst volgende weken zullen Engeland en Frankrijk een dubbele taak hebben te vervullen. Zij moe ten de Tsjechische regeering zoo goed moge lijk bijstaan bij de handhaving van den na- tionalen samenhang en het democratische stelsel. Zij moeten het Fransch-Russische pact dat een zekerheid blijft, repareeren en werken voor een Britsch-Russische toenade ring, die een mogelijkheid moet worden. Maar in de voornaamste plaats moet men zich af vragen, in welke richting Engeland en Frank rijk Europa, dat nog niet uit de gevaarlijke zone is, zullen sturen". Chamberlain naar Rome. Duce zou den Britschen staatsman tijdens de conferentie te München uitgenoodigd hebben. ROME, 30 Sept. Volgens be trouwbare, doch tot op dit oogenblik nog niet bevestigde berichten welke men hier verneemt heeft Mussolini in München Chamberlain uitgenoodigd tot een bezoek aan Rome ter bespre king van de Britsch-Italiaansche be trekkingen. Indien dit bezoek verwezenlijkt wordt ge looft men, dat bij deze gelegenheid Mussolini zal aandringen op de inwerkingtreding van het Britsch-Italiaansche verdrag. Het feit, dat Italië reeds een begin heeft gemaakt met de ontbinding van zijn troepenformaties in Spanje, vermoedelijk als een voorbereiding voor hun terugroeping, maakt het volgens de meening van buitenlandsche waarnemers waarschijnlijk, dat Mussolini bereid is de deel neming van Italië aan het krijgsbedrijf in Spanje te liquideeren als hij er zeker van is, dat daardoor tegelijkertijd het Britsch-Ita liaansche pact van kracht zou worden. (United Press).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1