Zwitser» voor che Dieselmotoren de „Oranje". CRÈME Benzinedampen ontploften. Opkomst van dienst plichtigen. Moutfabriek ingestort. Bliksem richt groote verwoesting aan. Twee broertjes B enX'G "4 OCTOBER 193S Enorme afmetingen en enorme capaciteit. wii vernemen, zijn dezer dagen fabrieken van Gebr. Sulzer A, G. «intertlwr (Zwitserland) de mo- wen voet bet nieuwe vlaggeschip je stoomvaart maatschappij „Ne- üld". ..°rani6"' die op 8 Sep" c'Mr jj, door H.M. de Koningin L ie water gelaten, gereed geko- Jf en draaien deze thans in te- ÏJwordigbeid van Nederlandsche Lstomiigen proef' Het de in Winterthur gebouwde ^.installatie zal de „Oranje" der grootste en snelste motor- 601 ter wereld worden. De be- schepen ux- ekende snelheid zal minimum 21 zee mijlen per me bedragen. machine-installatie van de „Oranje" a uit drie zelfstandig werkende Die- voor de voortstuwing en vijf hulp- c°r!fÏÏv)te Dieselmotoren zullen elk een tt ontwikkelen van 12500 PK, bij 145 Stelingen per mi"™4- Df Stoomvaart- ZZtomii /Nederland beste de voor de nrtnle" tweetakt-motoren, die in hun soort 1 tikte zijn, welke ooit gebouwd werden. c' m motoren heeft een lengte van 20.285 hoogte ÏM1 8'14 M' en een bredte van M Dergelijke atmeütagen kende men tot -rt nog "slechts voor dubbele scheepsmo- 2» In dit opzicht houdt de volgens Sulzer- 5e sebouwde motor van het Italiaansche «hip .Saturnia" met een dieselmotor 3 20.000 P.K. het record. van de voor het motor- Oranje" bestemde motoren is echter uitsluitend de buitengewone en impo- 'ifflde omvang. Een groote bijzonderheid Zmm de twaalf cylinders. Cylinders van --dergelijke afmeting een boring van 760 X 'werden tot nu toe niet gebouwd en S"«cia!e studie was noodig om tot den -r van deze twaalf cylinder-motoren met eroote capaciteit te komen. /den bouw van de motoren zijn ver- -Siene nieuwe vindingen toegepast. Een Sneu betreft het trillingsvraagstuk, dat wal voor een passagiersschip van groot vat is Door een gewijzigde constructie van frame, waarin de cylinders zijn geplaatst, BBthtmen dat de „Oranje" geheel trilling- mi zal zijn. week worden de motoren gedemon- wrd en tegen het einde van de maand zul- de onderdeden van de geweldige maohine- iclallatie naar Amsterdam worden gezonden a daar in de „Oranje" opnieuw gemonteerd worden. een weldaad Hwhuid (Adv. Ingez. Med.) Britsch postcontract voor de K. L. M. Voor den nachtelijken luchtvrachtdienst Schiphol—Croydon. Bij het ingaan van den winterdienst der K. L, M. is Maandag in den vroegen ochtend is nieuwe luchtvrachtdienst der K. L. M. tus- shen Londen en Amsterdam geopend. Voor dezen dienst, die uitsluitend vracht- |osd en post vervoert, is speciaal ingericht tstD.C. 2 toestel FH—AKN, (de Nachtegaal), it weiher cabine de stoelen verwijderd zijn, terwijl het interieur geschikt is gemaakt voor bi vervoer van goederen. Voor de eerste maal in dezen dienst vertrok ie Nachtegaal Maandagochtend te 5 uur G. X. T. van Croydon naar Schiphol, met niet 3der dan 900 K.G. vracht en post aan boord. Daarbij was van principieeüe beteekenis, dat ce Britsche posterijen de post aan de K.L.M. baden toevertrouwd. Tot nog toe werd de ïail op dit traject verzorgd door de Engelsche !üchtvrachtonderaeming3 International Air height Ltd., welke evenwel haar dienst tus schen Londen en Amsterdam heeft gestaakt. Bit het feit, dat de KL.M. in den nacht jan Zondag op Maandag de Britsche mail feit meegekregen, mag worden afgeleid, dat :nplaats van de International Air Freight Ltd., ie KL.M. het postcontract met de Britsche- posterijen voor het vervoer van post tusschen 1 en het continent op de lijn Londen zal krijgen, .ivoncl te 11.15 vertrok de Nachte gaalvan Schiphol naar Croydon, vanwaar het toestel hedenmorgen te 5 uur is gestart om 'e 7.20 op Schiphol terug te keeren Tegen verlaging der spoorweg pensioenen. vakgroep gepensionneerden der Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en tramweg- porwijeel, heeft in een Maandag te Utrecht ge- ouden druk bezochte vergadering, de volgende ®otie aangenomen: „Gehoord de uiteenzettin- pa ter zake van de bestuursleden P. C. Orgers Kanne, van oordeel dat de in 1936 in- ^•oerde verlaging der pensioenen van het -.«rwegpersoneel als een groot onrecht moet ord® beschouwd, verder van oordeel, dat het andere mate onbillijk is, deze pensioenen eriagen, nu de verlaging der rijkspensioe- met is voltrokken en die van de Indische is vervallen, spreekt de hoop ï«amt ^.ans in behandeling zijnde voor if wijziging van de pensioenwet fca pr?n?00nveSambtenaren 1925 de artikelen vveer uit deze wet zullen worden tfcr en de reeds verlaagde pensioenen ifojJl et °°rspr onkel ijk peil zullen worden en §aat over tot de orde van den dag". Al wie WAARBORG-KLEEDI1VG kent is er bijster mee content (Adv. Ingez. Med.) Mag een politie-agent in burger buiten dienst een gummistok dragen? Advocaat-generaal meent van niet. De wapenwet, waarbij is verboden het dra gen van diverse wapenen, waaronder ook de gummistok wordt genoemd, zondert in art. 3 sub 2 die gevalen uit, waarin het wapen be hoort tot de uitrusting van o.a. den politie beambte. Nu was de Bossche politie-agent F. de L. op zekeren dag in zijn vrijen tijd en buiten uniform aanwezig te Vught, waar hij zich tegen een aanvaller had verdedigd met den gummistok, dien hij bij zich droeg. Afgezien van de kwestie welk gebruik de L. van dien stok had gemaakt welke zaak afzonderlijk is berecht had hij zich voor den Bosschen kantonrechter te verantwoorden op grond van de omstandigheid, dat hij met het dragen van den wapenstok buiten dienst de wapenwet zou hebben overtreden. De kantonrechter evenwel ontsloeg den agent van rechtsvervolging, oordeelende, dat deze politieman, hoewel In burgerkleeding in een andere gemeente vertoevend, niettemin „in dienst" (van de gemeente 's-Hertogen- bosch) was. Nadat de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie beroep had aangeteekend bevestigde de Bossche rechtbank de kantonrechterlijke uitspraak. Daartegen teekende de officier van justitie, die een veroordeeling had geëischt, cassatie aan. De advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Rombaoh, was van meening, dat men van een gemeentepolitieman, die zich buiten eenig verband met zijn dienst (met tijdelijk verlof bijv.) buiten zijn gemeente bevindt, wel kan zeggen, dat hij deel blijft uitmaken van de politie eener gemeente, maar niet dat het wapen, dat hij bij zich heeft, tot zijn uit rusting behoort. Hij mist onder die omstandigheden immers elke politioneele bevoegdheid en mag om die reden van zijn wapen geen gebruik maken. Hij heeft tijdelijk zijn functie van politieagent afgelegd en kan dus niet meer als zoodanig zijn uitgerust. Mr. Rombach concludeerde daarom tot ver nietiging van het vonnis der rechtbank en tot verwijzing van de zaak naar het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. De Hooge Raad zal 31 October arrest wijzen. Drie meisjes min of meer ernstig gewond. Maandagmiddag omstreeks kwart voor vier werden de voorbijgangers op de Schiekade O.Z. te Rotterdam opgeschrikt door een hevi- gen knal, welke werd veroorzaakt door een ontploffing in pand 172, waar gelijkvloers is gevestigd 'de N.V. Eerste Nederlandsche Siga renfabriek van den heer Jacq. W. Hakkert. Toen alom hulpvaardigen toescho ten, bleek, dat drie meisjes min of meer ernstig met brandwonden over dekt waren. De 15-jarige G. Brusse rende, hevig geschrokken, het huis uit en sprong luid gillend in de Schie. Met vereende krachten bracht men het meisje op het droge. Het bleek brandwonden aan armen en ge laat te hebben opgeloopen, evenals de 17 jarige F. van Rooyen. Beide meisjes werden met een wagen van den met drie auto's uitgerukten geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Het derde slachtoffer de 26-jarige mej. A. Kros was er ernstiger aan toe, haar ge- heele lichaam was overdekt met brandwonden. Mej. K. werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. De ravage, die in het oorspronkelijk als heerenhuis gebouwde pand werd aangericht, was aanzienlijk. Door de ontploffing ontstond brand in den kelder en op het middenalarm rukten vele slangenwagens uit, terwijl de mo tor reservewagen onder leiding van den heer Keizer goede diensten bewees. Het brandje werd met twee stralen op de waterleiding gebluscht.. De niet gewonde, maar hevig geschrokken meisjes van het personeel werden bij de bu ren ondergebracht. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. De politie heeft de oorzaak van de ontploffing spoedig kunnen vaststel len. Het 15-jarige meisje Brusse wilde met een van haar collega's een mand- flesch met 25 liter benzine in den kelder brengen. Samen droegen de meises de zware flesch door het kan toortje en over de gang naar het trap je, dat toegang tot den kelder geeft. Ongelukkigerwijze struikelden de meisjes daar, en tot haar grooten schrik viel de zware flesch in scherven op den steenen vloer, tengevolge waarvan de benzine direct den kelder vloer blank zette. Een ontploffing was toen niet meer te ver mijden, want op slechts enkele passen afstand van de plek, waar de flesch was gevallen, brandde de groote kachel van de centrale verwarming. De meisjes trachtten nog, inder haast de benzine op te dweilen, doch het was reeds te laat! Met een ontzettenden slag ontploften de benzinedampen. Op 10 October. De regeerïngspersdienst meldt, dat de opkomst ter inlijving van hen, die bestemd waren om op 4 October 1938 te worden ingelijfd, en de opkomst van hen, die als gevolg van verleend uit stel enz. wel zijn ingelijfd, doch op 4 October 1938 de eerste oefening moes ten aanvangen, thans op 10 October 1938 moet plaats hebben. Dit geldt ook voor hen, die bestemd waren om op 4 October 1938 op te komen voor op leiding tot reserve-officier. Op 10 October moet de opkomst ge schieden, op plaats en uur, zooals voor 4 October was bepaald, ook al wordt geen nieuwe oproeping ontvangen. De genen, die voor vrij vervoer naar de plaats van opkomst een vervoerbewijs noodig hebben en niet in het bezit zijn van een bewijs, geldig voor 10 Octo ber, kunnen zoodanig bewijs aanvragen ter gemeente-secretarie van hun woon plaats, bureau voor militaire zaken. Ten aanzien van de herhalingsoefe ningen van de dienstplichtigen, voor wie het opkomen voor deze oefeningen in verband met de buitengewone omstan digheden werd uitgesteld, is nog geen beslissing genomen. Hollandsche Bank-Unie handhaaft 6% dividend. Winstcijfer vrijwel gelijk aan vorig jaar. Aan het jaarverslag van de Hollandsche Bank-Unie over de periode 1 Juli 1937 tot 30 Juni 1938 ontleenen wij het volgende. Dat ondanks alles, onze instelling met een behoorlijk resultaat voor den dag kan komen gelijk uit de winst- en verliesrekening blijkt, waarvan de cijfers slechts zeer weinig verschil len van die, welke ten vorlgen jare aan aan deelhouders konden worden voorgelegd stemt tot groote tevredenheid. De groote, steeds voortgaande, uitbreiding onze relaties droeg in belangrijke mate bij tot dit bevredigende resultaat. Voorgesteld wordt over het thans afgeloopen boekjaar dezelfde winstuitkeeringen vast te stellen als vorig jaar (6 pet. dividend), waar bij afschrijvingen en reserveeringen op het zelfde peil kunnen worden gehandhaafd. Het batig saldo der winst- en verliesrekening bedraagt f 749.749 (f 758.903). Wij stellen voor, het dividend 'van de Hol landsche Bank-Unie N.V. over het boekjaar 1 Juli 193730 Juli 1938 te bepalen op 6 pet., waardoor de uitkeering aan houders van op- richtersbewijzen f 1.66 per stuk zal bedragen, Evenals wij zulks in vorige jaren deden, zou den wij ook thans weder ter verdere verster king van de positie onzer Bank, van de winst een bepaald bedrag willen bestemmen voor toevoeging aan de niet afzonderlijk opgevoer de reserve tegen eventueele risico's. Dit bedrag stellen wij u voor wederom te bepalen op f 200.000 waarnaast wij op gebouwen ca. f 123.000 zouden wenschen af te schrijven. In verband hiermede stellen wii de volgen de winstverdeeling voor: Toevoeging aan de reserve tegen eventueele risico's f 200.00 (onv.), afschrijving op gebou wen f 123.449 (130.778) dividenduitkeering aan aandeelhouders f 360.000 (onv.), uitkeering aan houders van oprichtesbewijzen f 6640 (onv.) dividendbelasting f 44.180 (36.847) saldo op nieuwe rekening f 15.480 (24.637). Doodelijk gewond arbeider twee uur lang bedolven Maandagmiddag omstreeks twee uur heeft te Swalmen een instor tingsongeluk plaats gehad in de mouterij der firma J. Hendrickx Crijns. De moutfabriek bestaat uit twee gedeelten, een oud en een nieuw. In dit laatste deel, dat drie jaar geleden gebouwd werd en een op pervlakte bestrijkt van vijftig bij dertig me ter, is het ongeluk gebeurd. Twee arbeiders waren daar aan het werk, Zij waren bezig met het „omzetten" van gerst. Eén van hen, P. Walenberg bevond zich op de bovenste étage van het uit vier ver diepingen bestaande gebouw, Even vóór de instorting, voelde hij den grond lichtelijk trillen. Hij schonk daaraan echter weinig aandacht. Op een gegeven oogenblik evenwel hoorde de man een hevig gekraak. Tegelijker tijd zakte de grond onder hem weg. Geluk kig bezat hij nog de tegenwoordigheid van geest zich aan een. balk vast te grijpen, welke slechts langzaam doorzakte. Hierdoor be reikte deman zonder letsel den beganen rond. De tweede arbeider, de 32-jarige H. Geer lings, die zich op het gelijkvloersche gedeel te bevond, werd onder het vallende hout en ijzer bedolven. Op zijn hulpgeroep en het la waai, waarmede de instorting gepaard ging, schoten de arbeiders uit het oude fabrieksge deelte onmiddellijk te hulp. Men begon dadelijk met het reddingswerk, waaraan ook werd deelgenomen door enkele inwoners van Swalmen, de rijks- en gemeen tepolitie en den burgemeester van Swalmen, dien men spoedig na het ongeluk gewaar schuwd had. Het reddingswerk ging evenwel met groote moeilijkheden gepaard, aangezien men een ijzeren balk en twee houten dwarsbalken electrisch moest doorzagen om het slacht offer te bereiken. Met dit karwei was meer dan twee uur gemoeid. Inmiddels had het slachtoffer kans gezien zich zoodanig los te werken, dat zijn lichaam vrij kwam. De man bleek een bekkenfractuur te heb ben opgeloopen, terwijl zijn rechterbeen bij na geheel verbrijzeld was. Verder had hij een bloedende wonde aan het hoofd. Het slacht offer werd naar het Sint Laurentiuszieken- huis te Roermond overgebracht, waar hij gis teravond is overleden. Omtrent de oorzaak van de instorting tast men in het duister. Op den zolder van het nieuwe gedeelte lag een hoeveelheid gerst van 80.000 K.G. opgeslagen. Het parket uit Roer mond kwam eenigen tijd na het ongeluk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Maar deert wonderlijk genoeg niemand. De bliksem heeft Maandagmor gen om vijf uur op zeldzaam vreem de wijze huisgehouden in de woning van den landbouwer K. Hooyveld aan den Veenhuizermiddenweg te Heer- hugowaard. Tijdens een kort onweer sloeg de bliksem in de woning en richtte een enorme ravage aan. In het dak werd een gat geslagen van ongeveer tien vierkante meter en op hetzelf- j de oogenblik werden alle pannen weggesla gen en tot vijftig meter in den omtrek ver spreid. De bliksem veroorzaakte vervolgens een ruïne in alle kamers: geen raam bleef heel, geen meubelstuk bleef op zijn plaats. Het echtpaar Hooyveld was door den harden slag wakker geworden en voelde plotseling een hevige luchtdruk. Het ledikant werd uit eengereten. Man en vrouw lagen te midden van glasscherven, die in het bed terecht ge komen waren. Boven sliepen vier kinderen, driemeisjes van zeven, zes en vier jaar en een jongen van vijf jaar. Geen van hen was gewond, hoewel de ledikanten waren ver splinterd en een zware dakspant boven hun hoofden was omgebogen. Nadat een begin van brand met een emmer water was gebluscht, konden de bewoners een onderzoek in het huis instellen. In de keuken waren de emmers als blik in elkaar gedrukt. Sommige kozijnen waren niet meer te vinden. Deuren op de verdiepingen waren in duizend stukjes versplinterd. Alleen de klok en een portret was onbeschadigd gebleven. Ook de halfsteensmuur, waarmede de woning was opgetrokken, bleek intact gebleven te zijn. door vrachtauto aangereden Een van hen op slag gedood. De vijftienjarige Evert Jan van de Hoef was Maandagmorgen met zijn tienjarig broertje Willem aan het aardappelrooien geweest en wilde om half een per fiets huiswaarts keeren. Toen zij van het land af de Gelder- schekade tusschen Ede en Veenendaal wilden oprijden de jongste broer zat op den stang naderde juist een vracht auto van de firma Nab uit Ederveen. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. De oudste jongen werd in de sloot langs den weg geslin gerd en was op slag dood, zijn broertje kreeg zware verwondingen aan hoofd en lichaam. Dr. de Waard uit de Klomp verleen de eerste hulp en liet den jongen naar het Diaconessenhuis te Arnhem over brengen. Uit het onderzoek van gemeente- en rijkspolitie uit Ede is komen vast te staan, dat den chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. HET AUTO-ONGELUK OP DEN MUIDER- STRAATWEG. Bij het auto-ongeluk, dat Zondagnacht op den Muiderstraatweg heeft plaats gehad, werd de personenauto niet bestuurd door den heer Blij denstein, maar door den heer v. Lanschot. Leiden's Ontzet herdacht. Een Hutspot-Estafetterace. Gisteren heeft de Sleutelstad haar ontzet herdacht, Des morgens waren er de gewone feestelijkheden van elk jaar. Haring en brood, benevens koffie en tabak, werd aan rond 2200 personen uitgereikt. Een groot succes vormde de Hutspot-estafetterace. Het hoogtepunt in de feestviering was de groote historische, allegorische optocht, welke den geheelen middag door bijkans alle straten van de stad trok. Het onderwerp van den op tocht was „In en om het Leidsche Stadhuis' volgens het plan van den oudgemeente-archi varis vq,n Leiden, mr. dr. J. W. Verburgt. De teekeningen en artistieke verzorging waren toevertrouwd aan den Haagsehen. architect Jan de Quack, en de heer R. van Eecke had voor het schilderwerk gezorgd. Pluvius was den deelnemers niet gunstig ge zind, want een uür na den aanvang viel de re^ gen bij stroomen omlaag. Wel is waar duurde dit natte intermezzo niet lang, doch de costu mes werden er vanzelfsprekend niet mooier door. En van die costumes was dit jaar zoo bijzonder veel werk gemaakt. De verschillende groepen waren verdeeld over een tijdsverloop van 1413 af tot heden ten dage. Tegen vijf uur werd de optocht ontbonden en toen kwam dë hutspot met klapstuk op ta fel, want de inwendige mensch moest extra aangesterkt worden voor het avondprogramma waarvan het „hossen en deinen" op het gere serveerde gedeelte van het feestterrein op het Schuttersveld een onmisbaar bestanddeel vormt. Wie niet zoo dartel aangelegd was, be gaf zich naar de cabaretvoorstelling in de Stadsgehoorzaal of naar den Schouwburg, maar waar ieder zich ook vermaakte, het groot- sche vuurwerk sloeg niemand over, en toen om 11 uur de eerste pijl de lucht in schoot, was het overal zwart van de menschen. Grensbeveiligingstroepen keeren terug. Feestelijke intocht. Heden zijn de troepen, welke op last van de regeering onder de wapenen zijn geroepen ter versterking van de grensbeveiliging, naar de mobilisatie-centra teruggekeerd, waar een fees telijke intocht heeft plaats gehad en voor de militaire en burgerlijke autoriteiten is ge defileerd. De territoriale bevelhebbers, die in hun ge- zagsgebied met de grensbeveiliging zijn be last, hebben het défilé in verschillende plaatsen afgenomen. Donderdag 6 October zal op overeenkomstige wijze de terugkeer van de grensbataljons in hun garnizoenen plaats vinden. BEGROOTING NOORD HOLLAND. Een verlaging van opcenten. WAT DE PROVINCIE DOET VOOR WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Gedeputeerde Staten van Noord-Heiland hebben de financieele begrooting voor 1939 opgemaakt. De eindcijfers zijn f51.553.400. In de toelichting wordt gezegd: Het bedrag, waarop wij de opbrengst van één opcent hebben kunnen ramen, overtreft aanzienlijk het bedrag, dat uit dien hoofde naar raming aan de vorige begrooting ten goede komen kon. Het totaal van de op brengst op alle daarvoor in aanmerking ko mende belastingen hebben wij, gezien de ons door de rijksadministratie verstrekte gegevens op f 220.500,— kunnen stellen. In verband hiermede hebben wij een voorstel tot verla ging van het te heffen aantal opcenten en wel met 2, zoowel voor de grondbelasting als voor de belastingen naar inkomsten en ver mogen, gerechtvaardigd geacht. Het totaal der raming van de opbrengst der opcenten gaat dan nog eenigszins het deswege op de vorige begrooting geraamde te boven. Er zullen dus nu geheven worden 18 op centen op de gebouwde eigendommen, 18 op de ongebouwde, 18 op de Inkomstenbelasting en 18 op de Vermogensbelasting. Hierbij mag niet over het hoofd gezien wor den, dat, terwijl op grond van de thans be kende gegevens verwacht mag worden, dat het voor 1938 geraamde bedrag door de wer kelijkheid zal worden overtroffen (met het gevolg, dat de dienst van dat jaar weder met een batig saldo sluiten zal), het thans ge raamde bedrag voor de verwachting van eene meevallende werkelijkheid geen speling laat. Van het fonds tot gedeeltelijke reservee ring van batige saldi wordt thans het restant verbruikt f 250.000 ten behoeve van de bestrij ding van de werkloosheid. Ged. Staten hebben, mede gelet op de door hen in de tweede gewone zitting van de Prov. Staten van 1937 overgenomen motie van de leden F. van de Walle e.a., waarin op uit breiding van werkgelegenheid werd aange drongen, de vraag onder het oog gezien op welke wijze de provincie, naast haar be staande bemoeienis, hare medewerking ter zake het beste zou kunnen verleenen. Overweging van deze vraag heeft Ged. Staten tot de overtuiging gebracht, dat uit breiding van de gelegenheid tot werkver schaffing in deze provincie op eenigszins uit gebreide schaal het best zou kunnen geschie den door het ter hand nemen van droogleg ging en verbetering van complexen gronden, ten einde aldus de oppervlakte cultuurgrond in deze provincie te vergrooten. Door dien ge- daehtengang geleid, hebben zij voor eenige maanden reeds een uitgewerkt plan tot droogmaking en ontginning van een uitge strekt complex gronden in deze provincie aan den Minister van Sociale Zaken doen toeko men met verzoek de uitvoering daarvan te willen bevorderen. Gelet op diverse uitspraken van de zijde van de Regeering, waarbij als geschikte objecten voor werkverschaffing in het bij zonder werden genoemd werken, welke bij dragen tot verhooging van het voortbren- gingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot blijvende werkgelegenheid, meen den Ged. Staten de kansen op uitvoering van een dergelijk plan door het Rijk als gunstig te mogen beschouwen. Al hebben Ged. Staten omtrent bedoeld plan nog geen bericht van den voornoemden Mi nister ontvangen, de in troonrede en millioe- nennota gegeven bevestiging van bedoelde uitspraken wettigt onzes inziens het vertrou wen, dat het Rijk bereid zal zijn, in samen werking met de provincie tot uitvoering van dat plan en van andere thans nog in voor bereiding zijnde plannen van soortgelijken aard over te gaan. Dat, gelet op de zeer hooge bedragen, welke met deze werken zijn gemoeid (de kosten van het ingezonden plan zijn begroot op f 6.400.000) alleen het Rijk zich met de uitvoering daar van zal kunnen belasten, staat voor Ged. Staten wel vast. Dat echter ook van de provincie voor de uit voering van deze werken een geldelijk offer zal worden gevraagd, b.v. in den vorm van een bijdrage in de z.g. bijkomende kosten of in het geraamde uiteindelijk tekort, achten Ged. Staten, mede gelet op ter zake gevoerde officieuse voorbesprekingen, waarschijnlijk. Ged. Staten achten dit ook niet onredelijk, daar toch ook de provincie bij een verhoo ging van de opbrengst van uitgestrekte com plexen gronden binnen haar gebied blijvend zal zijn gebaat b.v. door verhoogde belasting opbrengst. Bovendien zal het verleenen van bijdragen door de Provincie er ongetwijfeld toe mede werken het Rijk tot uitvoering van ontgin ningswerken in deze provincie, welke met het oog op de gesteldheid van den bodem in het algemeen kostbaarder zijn dan soortge lijke werken in het Oosten des lands, te be wegen. Ged. Staten meenen nu, dat voor de uitvoe ring van dergelijke werken van de zijde dei- provincie in totaal een bedrag beschikbaar gesteld zou kunnen worden van f 500.000, en dat dit bedrag ten laste van de gewone mid delen van den dienst 1939 zou kunnen worden gebracht. Daar niet te voren is na te gaan, in welken omvang en wanneer van Rijkswege tot uitvoe ring van dergelijke werken in deze provincie zal worden overgegaan en op de geldmidde len van de provincie daarvoor een beroep zal worden gedaan, achten Ged. Staten het het meest gewenscht, voornoemd bedrag van f 500.000 te storten in een te vormen fonds voor ontginningswerken, waaruit dan door de Prov. Staten bijdragen voor de bovenomschre ven doeleinden kunnen worden verleend. Op de begrooting is daarvoor een post op genomen „Storting in een fonds voor ontgin ningswerken": f 500.000. De post voor onvoorziene uitgaven ia f 582.640.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5