De wilde Zwanen Thans de Hongaarsche eischen aan de beurt. Jachf op het IJselmeer omgeslagen. Praag tot onderhandelen bereid. In een officieel communiqué van de Tsjecho-Slowaaksche regeering wordt er aan herinnerd, dat in de protocol len omtrent de besluiten van de te München gehouden vier-mogendhe- denconf eren tie op indirecte wijze te kennen gegeven, dat thans ook het Hongaarsche vraagstuk in Tsjecho- Slowakije geregeld diende te worden. De Hongaarsche minister-president Imredy - zoo vervolgde het communiqué heeft zich in zijn radiorede van Zaterdag met dit probleem bezig gehouden. Hij nam als grond slag het verlangen van Hongarije, dat met de Hongaren op dezelfde wijze gehandeld wordt als met de andere nationaliteiten. Nadat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de kwestie van de Poolsche minderheid in Tsje- eho-SIowakije geregeld had door tot aanvaar ding van de Poolsche voorstellen te besluiten, heeft zij het initiatief genomen tot stappen, welke regeling van het Hongaarsche vraag stuk beoogen. Zaterdagavond heeft de Tsjechi sche minister van Buitenlandsche Za ken Krofta aan den Hongaarschen gezant te Praag een nota overhandigd met een voorstel der Tsjecho-Slowaak sche regeering, volgens hetwelk bin nen een zoo kort mogelijk tijdsverloop een gemengde commissie van Hon gaarsche en Tsjecho-Slowaaksche deskundigen moet worden gevormd om het vraagstuk der Hongaarsche minderheid in Tsjeeho-Slowakije te bestudeeren en voorstellen tot oplos sing voor te bereiden. Vrijwel tegelijkertijd heeft de Hon gaarsche gezant aan Krofta een nota over handigd, waarin de Hongaarsche regeering, rekening houdende met het besluit dei- conferentie van München, het verlangen te kennen geeft, dat direct tusschen de regee ring te Boedapest en Praag onderhandelin gen worden geopend en aan de regeering te Praag verzocht wordt, spoedig te antwoorden, wanneer en waar de Tsjecho-Slowaaksche regeering bereid zou zijn, deze onderhande lingen aan te vangen. De Hongaarsche regee ring is van oordeel, dat het in het belang is niet alleen van de beide betrokken staten, doch van geheel Europa, dat deze onderhan delingen spoedig worden gevoerd en dat zij een positief resultaat hebben. Tegenover een medewerker van het Hon gaarsche Telegraaf agentschap heeft de Hon gaarsche minister-president een verklaring afgelegd, waarin hij zeide. dat het lot der Hongaarsche minderheden geregeld moet worden volgens het standpunt van de regee ring te Boedapest op den grondslag van het recht tot zelfbeschikking en op voet van ge lijkheid. „Ik ben van meening", aldus Imredy, „dat sedert de besprekingen te München de aan hechting van de geheel Hongaarsche gebie den, krachtens deze beginselen, een geregel de kwestie is". De meening van den minister-pre sident wordt versterkt door de opvat ting die in bevoegde kringen te Boe dapest wordt uitgesproken. Volgens deze kringen schijnen de besprekin gen op de meest gunstige wijze te ver- loopen, Sommigen verwachten reeds zeer spoedig de afsluiting van een accoord tusschen Boeda pest en Praag gelijk aan dat tusschen Praag en Warschau. Chamberlain dankt Daladier. Britschc minister-president wenscht den vredesarbeid uit te breiden. PARIJS, 2 Oct. (Havas-A.N.P.) Neville Chamberlain heeft een boodschap van den volgenden inhoud aan Daladier gezonden: „Bij mijn terugkeer in Londen wensch ik jegens U mijn dankbare waardeering tot uit drukking te brengen voor Uw loyale hulp en medewerking tijdens de afgeloopen dagen van bezorgdheid, evenals mijn bewondering voor den moed en de waardigheid, waarmede gij Uw groot land hebt vertegenwoordigd. In de verklaring, die de Duitsche rijkskanselier en ik Vrijdag geteekend hebben, erkenden wij eensgezind, dat onze volken samengaan in hun verlangen naar vrede en vriendschappe lijke raadpleging over alle geschillen, die kunnen rijzen. De harten onzer beide volken zijn zoo nauw vereenigd, dat ik weet, dat deze gevoelens niet minder die van Uw land dan die van het mijne zijn. Ik zie in de toe komst een hernieuwde en voortgezette samen werking met U, welke haar uitdrukking zal vinden in nieuwe inspanningen ter verste viging van den Europeeschen vrede, dank zij de ontwikkeling van den goeden wil en het vertrouwen, die op zoo gelukkige wijze tusschen onze beide landen bestaan". Hitler in Sudetenland. WILDEN AU, 3 October. Hitler is te 11.20 uur bij de grens te Wüdenciu aangekomen. Hij loerd verwelkomd door Henlein. De auto van Hitier werd o.a. gevolgd door twaalf auto's met officieren. De bevolking had spandoeken aange bracht 'met het opschrift „Sudeten land verwelkomt zijn bevrijder". Eenige minuten later reed Hitier Asch binnen. Hij werd luide toege juicht. Auto op onlicwaakten overweg gegrepen. Bestuurder gedood. IJLST, 3 October. Op den onbewaak- ten overweg te Nijezijl, gemeente Sneek, is vanochtend een personen auto door den trein gegrepen. De be stuurder is hierbij om het leven ge komen. De auto werd bestuurd door den zes tigjarigen heer Iïaagsma, uit Snoek, directeur van de Kon. Ned. Roomboter fabrieken. Haarlemsche werkloozen gearresteerd. Zij stalen en heelden fietsen en belasting- merken. HAARLEM. Maandag. De Bloemendaalsche recherche heeft de laatste dagen vijf personen gearresteerd, ver dacht van ontvreemding en heling van rij wielen en rijwielbelastingmerken. Reeds geruimen tijd kwamen in Haarlem en omgeving, vooral te Aerdenhout verschei dene rijwieldiefstallen voor, zonder dat men een spoor van de daders kreeg. Eenige dagen geleden ontving men bericht dat bij een fietsenstalling van de school aan den Van Lennepweg te Aerdenhout plaatjes van 19 fietsen waren gestolen! Met een tang- moesten de plaatjes uit de houders gerukt zijn. Een melkslijter meldde zich bij de politie en vertelde dat hij twee mannen op den Van Lennepweg was tegengekomen, die hem ver dacht voor kwamen. Een signalement kon hij niet geven, doch wel herinnerde hij zich dat de fiets van één der mannen mooie glinste rende velgen had. Intusschen bleek de Bloemendaalsche politie uit een krant dat de politie te Velsen iemand had aangehouden, die 15 belastingplaatjes had verkocht. Men onderzocht de zaak en deze man had de plaatjes voor een ander ver kocht. En die andere man wasde man met de fiets met de glinsterende velgen! De politie te IJmuiden arresteerde dezen man. Het bleek een werklooze uit Haarlem te zijn. In aansluiting op deze arrestatie hield de Bloemendaalsche recherche nog een werk looze, zekere B. uit Haarlem, in het stempel lokaal aan. In de afgeloopen dagen werden verder nog gearresteerd de Haarlemsche werk- loozen P. G. en A. J., Verdacht van ontvreem- ding en N. C,, verdacht vah heling. Volgens hun opgave hadden deze personen een tiental rijwielen en ruim 100 belastingmerken ont vreemd. Er werd blijkbaar goed door deze oneerlijke werkloozen aan deze ontvreemding en heling verdiend, want bij ieder van hen trof men be dragen, wisselend tusschen 27 en 170 gulden, aan. Dit geld werd in beslag genomen. De politie kon dertien rijwielen o.a. te Zand- voort als mede verschillende onderdeelen, opsporen. Twee der opvarenden vermoedelijk verdronken. MONNIKENDAM, 3 October. Gistermiddag omstreeks half twaalf uur is op het IJselmeer, tusschen Mar ken en Ditdam, een jacht omgeslagen. Aan boord bevonden zich twee dames en twee hccren, allen uit VVeesp. Een dame en een heer hebben zich aan een plank vastgegrepen en zoodoende ge tracht den wal te bereiken. Men vreest echter, dat het hun niet gelukt is, daar nog geen enkel bericht van hen is in gekomen. De twee anderen zijn door een motorboot op gepikt en aan land gebracht, waarop het twee tal naar Weesp is teruggekeerd. Om onbe grijpelijke redenen hebben zij eerst om tien uur 's avonds bij de politie van Weesp van het on geval aangifte gedaan. Onmiddellijk heeft men zich hierop met de politie van Monnikendam in verbinding gesteld, die terstond met het on derzoek is begonnen.. Vanochtend had men nog niets van de vermisten vernomen, zoodat men het ergste vreest. Een boot is uitgevaren, om ëen onderzoek in te stellen. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen Op het nippertje bereikten de elf zwanen met Elize den rotstop. Reeds was de zon niet veel grooter meer dan een ster, toen hun voeten den vasten bodem raakten. Meteen ook verdween het laatste restje zonlicht, zoodat de elf zwanen weer hun gewone gedaante konden aannemen. Toen eerst beseften zij goed aan welk groot gevaar zij ontsnapt waren Nader vernemen wij, dat vermist worden de 24-jarige mej. L. Lodewliks en de 27-jarige H. Veldhuizen, beiden uit Weesp. Op een luik afgedreven. Zij waren Zondagochtend omstreeks tien uur jnet den heer en mevrouw S. Heideman uit Weesp met een Stnversche jol uit de jachtha ven van Muiden vertrokken voor een zeiltocht op het IJselmeer. Tusschen 11 en 12 uur is de jol tijdens den hevigen wind, die toen kwöm opzetten, ten zuiden van de Gouwzee omgeslagen. De heer en mevrouw Heideman wisten op den zijkant van de omgeslagen jol, die nog 10 c.M. boven water uitstak, te klimmen. Mej. Lodevvijks en de heer Veldhuizen, beiden goede zwemmers, evenals de heer en mevrouw Hei deman, wilden trachten zwemmende de Noord- Hollandsche kust te bereiken. Met een luik dreven zij af en men heeft van hen niets meer gezien. Omstreeks half twee merkte de heer B. Cu perus uit Amsterdam, die met zijn beide kin deren eveneens in een jol op het IJselmeer zeil de, het echtpaar op. Aanvankelijk dacht hij, dat visschers met hun netten bezig waren, doch toen hij dichterbij kwam, zag hij met schip breukelingen te doen te hebben. De heer en mevrouw Heideman zaten, door en door nat ,op de omgeslagen boot. Zij waren aldus deelde do heer Cuperus ons in een on derhoud, dat wij hedenochtend met hem had den, mede nagenoeg geheel versuft. Het was op de woelige zee zeer moeilijk bij de omgesla gen boot te komen en daarom ging ik op on geveer tien meter afstand voor anker. Ik riep beide zich in nood verkeerende personen toe in het water te springen en naar mijn boot te zwemmen. Ik zou ze dan gemakkelijk aan boord hebben kunnen trekken. Ze gaven ech ter in het geheel geen antwoord, bleven maar voor zich uit staren. Vier maal ben ik toen langs de boot gevaren om ze beiden moed in te spreken en te bewegen van het wrak af te komen. Ze waren daartoe echter niet te be wegen. Tenslotte besloot ik met mijn boot maar recht op het wrak aan te varen en toen kon ik de beide schipbreukelingen overnemen. De heer Cuperus vertelde ons verder, dat de heer en mevr. Heideman zoo in de war waren, dat zij omtrent 't gebeurde nagenoeg niets wist te vertellen. Voor zoover ik aldus de heer Cuperus in mijn kleine boot daarover be schikte, heb ik beiden van droge kleeren voor zien en ze met een hartversterking weer wat op dreef gebracht. Nadat men eerst voor anker was gegaan om den heer en mevrouw Heideman te helpen, voer men zoo spoedig mogelijk naar de jacht haven te Muiden, waar ook de heer Cuperus zijn jol gewoon is te meren, terug, waar de heer en mevrouw Heideman op de fiets stapten om zich naar hun woning te Weesp te bege ven. Het vreemde is, dat eerst gisteravond laat bij de politie te Weesp aangifte is gedaan van de vermissing van mej. Lodewijks en den heer Veldhuizen. Onmiddellijk heeft de politie zich toen in verbinding gesteld met den brigade commandant van de marechaussee te Monni kendam die het onderzoek naar de vermiste personen direct aanvatte. De autoriteiten langs de kust werden gewaarschuwd. Tot vanmor gen had men echter niets van de vermiste per sonen ontdekt. Men vreest, dat beiden in de zeer woelige zee, welke er gisteren stond, zijn ver dronken. van den Bosch. ffordt 19 October 70 jaar. HAARLEM. Maandag. *-* h pieter - - - J'JCÖ '«-kunstenaar en schilder, werd ge- ó:leC\ Amsterdam 19 October 1868. Na het tfren '^ei-wijs kwam hij in de leer bij een ^öüe° firma ter voorbereiding van de op- „ijns vaders boekhandel. Reeds jong en schilderen zijn groote liefde, yd 'e liet na veel weerstreven eindelijk ge- jn 1884 op een schildersatelier bij c-jn W" J. decorateur Smits te Amsterdam in •in ar j!g Van 18851890 bezocht hij in de je l#r i 'avonduren (winter-- en zomercur- lekenschool voor Kunstambachten en fJj) ie Queilinusschool en tenslotte de Rijksschool I' Kunstnijverheid. Tot leermeesters had hij oj'de architecten van Delden dr. P. J. H. Cuvoers cn L. Beier; de schilders: Jan Visser, Pmüier Delin, J. D. Huibers, George Sturm. Theorie: J. R. de Kruyff, dr. (thans prof.) E. Dubois, J. Vcrsluys, dr. P. J. H. Cuypers e.a. Na deze studie vestigde hij zich als archi- lect-decorateur (welke vakken toen veel wer den gecombineerd) om spoedig daarna in 1891 alj meubelteekenaar bij de firma Gebr. van Houtum in dienst te treden. Aldaar maakte hij kennis met dr. H. P. Berlage waardoor zijn le ven een besliste richting kreeg. Hij werkte veel met Berlage samen en maakte in overleg met hem de decoratieve versieringen voor tal van bouwwerken van Berlage o.a. „De Algemeene" 00 het Damrak, de Ass. Mij. „De Nederlanden van 1845" te Amsterdam en Den Haag. De sta tionsgebouwen te Haarlem, Aemrsfoort, IJmui- den enz. werden naar zijn ontwerpen ornamen taal beschilderd. Zijn ontwerp voor een studeerkamer-ameu blement. dat mr. Henri Viotta bij zijn vertrek uit Amsterdam door de Wagner-Vereeniging werd aangeboden, was het eerste werk dat naar rijn moderne opvatting werd uitgevoerd. Van 1898—1900 trad hij op als commercieel vertegenwoordiger voor de Tegel- en Faience- fabriek „Holland" te Utrecht en maakte voor deze fabriek voor de oud-Hollandsche tegeltjes moderne ontwerpen (o.a. in de Witte Sociëteit inden Haag). Aan het einde van 1900 (opening 1 Oct. 1900) maalden vermogende kunstminnaars het moge lijk dc eerste „Inrichting voor meubileering en versiering der woning de N.V. ,,'t Binnen huis" (op het Rokin en later in de Raadhuis straat) te stichten met Berlage en Hoeker als mede-directeuren van Van den Bosch. Dit is zijn levenswerk geworden. Deze inrichting be oogde de moderne begrippen omtrent de meu bel- en versieringskunst ingang te doen vinden. Van 1900 tot de luqqidatie in 1929 was hij van deze inrichting directeur en de tsuwende kracht. Na zich te hebben teruggetrokken uit de kunstnijverheidsbeweging, in 1929, wijdt hij zich aan zijn liefde voor het maken van ar chitectonische fantasieën en de schilderkunst nl. vooral door het maken van „documentaire schilderijen" bestaande uit interieurs en kunst- nijverheidvoorwerpen uit de moderne bewe ging der „negentigers". Hij was mede-oprichter van de Ned. Ver. voor Ambachfs- en Nijverheidskunst V.A.N.K. (de titel is een creatie van hem) en gedurende mim vier jaren was hij voorzitter dezer Ver eeniging. In „Onze Kunst" had deze vereeni- ging een afdeeling voor kunstnijverheid en een redactiecommissie, waarvan hij een reeks van jaren secretaris was. Van hem verschenen publicaties in „Onze Kunst", De Jonge Kunst, „Het Getij", Wereld kroniek en tal van dag- en weekbladen. Voor zijn bemoeiingen bij de collectieve in tending van de V.A.N.K. op de wereldtentoon stelling in 1910 te Brussel ontving hij een eervolle erkenning door zijn benoeming tot Sidder in de (Belgische) Orde van de Kroon; verder tal van bekroningen op verschillende binnen -en buitenlandsche tentoonstellingen o.a. Ie Turijn, Milaan, Zurich, Krefeld, Brussel, Arnhem, Amsterdam, Groningen enz. Bij het 25-jarig jubileum van ,,'t Binnen- r.uis" gewerden hem vele blijken van waardee- ®g o.a. een album met handschriften van tal van! vooraanstaande kunstenaars en bekende persoonlijkheden en van de V.A.N.K. een op Perkament, door van Krimpen, geschreven oor sonde. Boor schenking van al de werken van Con rad Busken Huet door den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem en boek- en plaatwerken en «Rige meubels door van den Bosch werd het Mogelijk op zijn initiatief met de heereri J. D. Rutgers van der Loeff en Mr. Piet Tideman op 26 October 1937 de „Busken Huet Stichting" op te richten. Van den Bosch bewoonde van 1903 tot 1925 nat thans afgebroken „Sorgh-Vliet" te Bloe- rnendaal aan den Bloemendaalsche straatweg tegenover de Busken Huetlaan, dat door Pot gieter jn een gedicht van 1868 bezongen werd, «en zijn vriend Con. Busken Huet dat huis ver let om naar Ned.-Indië te gaan. Met de verbouwing van „Sorgh-Vliet" in 1913 net van den Bosch in den gevel een gedenk- 1 Plaatsen ter herinnering en ter eere van Bneken Huet. Het zal den nog steeds enthousiasten kunste- -aar zeker op 19 October niet aan bewijzen van «langstelling ontbreken. Up de eerste Groepstentoonstelling van j Unst z'i ons Doel" wordt een door de Haar- inUu beeldhouwster Nel Bakema voor dit ileum vervaardigde buste van Van den Bosch tentoongesteld. tFEEK-ABONNEMENTEN ®«nen uiterlijk Woensdags avonds betaald ie zijn, daar de bezorgers op "onderdag moeten alrekenen, DE ADMINISTRATIE. Duitsche gevangenen te Praag vrijgelaten. Wagenbestuurder overreden. Doodelijk ongeval op het terrein van de Centrale Werkplaats te Haarlem. HAARLEM. Maandag. Elize keek nieuwsgierig rond. De elf broers stonden in een kring hand aan hand om haar heen. Meer plaats was er niet op hun toevluchtsoord, dat zoo precies op tijd bereikt was. Nog altijd was het onweer niet voorby. De golven sloegen tegen de rots, waarop zij stonden, te pletter, zoodat een stofregen van zeewater hen telkens omhulde. Aantal gijzelaars wordt nog vastgehon**-~ PRAAG. 1 Oct. (D. N. B.) Alle Duitsche staats burgers, die in de politïegevangenis gevangen hebben gezeten, werden heden vrij gelaten. In tegenwoordigheid van drie leden van de Duit sche legatie is gisteren proces verbaal opge maakt over de. mishandelingen, welke zij heb ben ondergaan. De politie-president te Praag bericht verder, dat zich nog tallooze Sudeten Duitschers, man nen en vrouwen, in de gevangenissen te Praag, Pilsen, Kuttenberg, Brünn en Znaim, alsmede in de concentratiekampen te Tabor, Jitschin en Unholst bevinden. Er is hier alleen sprake van gijzelaars. De bestuurder van een driewieligen motor- spanwagen, de 43-jarige F. uit Haarlem heeft Zaterdag j.l. bij een ongeluk op het terrein van de Centrale Werkplaats alhier het leven ver loren. 'n Kleine locomotief, welke bestuurd werd door K., reed gevolgd door 5 wagens in de richting Amsterdam. Van links naderde uit de stelplaats een transportwagen. De bestuurder van deze wagen merkte de treinwagens te laat op. doch probeerde door scherp naar links te draaien nog een botsing te voorkomen. Hij viel door deze manoeuvre van den wagen en kwam tus schen de rails te liggen. De wielen van de lo comotief reden over hem hefcn. De ongelukkige werd naar de Mariastichting vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. IWordt vervolgd). Voortdurend bliksemde het. De hemel leek wel in vlammen ge- Koningskinderen niet bang. Zij hielden elkaar stevig vast en huid te zyn en donderslag volgde op donderslag. Toch waren de zongen een psalm, waaruit zy den moed putten om het gevaar onder de oogen te zien.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7