HET NIEUWE AVONDBLAD Het Aftreden van Benesj. JAARGANG NO. 287 VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. tis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.- rn of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden fffln.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijd w. oo {jog 'afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore 'van dit blad" verkrijgbare voorwaarden. overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim 1100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, „n 0f twee icizc" wiju.-u6ti 3 «u.auc «ucu anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartulgen enz. ,m— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. TTP^pVpririff VPPT phnnupc rvn lipt. r^ïllnefrofll.^ Alloc? IncHfln hof nro.rr.lr. «nr. oon or.nro.rol or. .mlrmn. rrrnf-lr 4-r.r. PJ4- T-?1c.3 pe president der Tsjecho-Slowaaksche «publiek dr. Edward Benesj, die drie jaar eleden dr. Masaryk als staatshoofd opvolgde, heeft zich genoodzaakt geacht zijn ontslag te remen om daarmee een vriendschappelijke verhouding met de aangrenzende staten en het bereiken van samenwerking door de Tsjechen met de Slowaken mogelijk te ma- hen. Immers Italië steunt niet alleen de joneaarsche maar ook de Slowaaksche eischen. En BenesJ achfc wat zeer begrij pelijk is, voor den verkleinden staat Tsjecho- c'owakije noodzakelijk in vriendschap met fijn machtige buren, de Duitschers te leven. Mijn positie is zoozeer gewijzigd", zegt hij in jijn brief aan den premier Syrovy, „dat mijn aanblijven een hinderpaal zou kunnen zijn voor de aanpassing van ons land aan de nieuwe situatie." Men kar. Benesj' afscheidsbrief, die in waar in toon is gesteld, niet lezen zonder eer bied te gevoelen voor dezen man, die volgens sijn overtuiging in het belang van zijn land zijn plicht heeft gedaan, die den ontzaglijken moreelen moed heeft gehad er onder pij nigende omstandigheden toe mede te werken, cat een Europeesche oorlog werd vermeden, die steeds, zijn kalmte en voorname waar digheid heeft behouden terwijl de Duitsche pers en Hitier zelf hem in grove termen be jegenden, ja uitscholden en die thans heen gaat.... uit vaderlandsliefde. Benesj toont in zijn afscheidsbrief hoop voor de toekomst van zijn land. Hij zegt: „Onze nieuwe staat zal een meer homogene jamenstelling krijgen. Er zullen geen redenen voor oneenigheid meer zijn tusschen ons en onze buren en ik hoop, dat de eenheid in de toekomst de grootste kracht van ons land zal zijn. Dat zal ons de moreele basis geven, die wij tot nu toe niet hebben bezeten. Wij zijn nog talrijk genoeg, om met vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. Wij hebben een ramp vermeden en moeten ons hoofd niet verliezen, zelfs niet in dit uur van groote ellende. En wij hebben niet minder heldhaf tigheid getoond toen wij handelden als wij deden, als wij getoond zouden hebben wan neer wij ten strijde waren getrokken". Deze passages in Benesj' brief houden een erkenning in van het gebrek aan eenheid, dat Tsjecho-Slowakije een „moreelen grond slag" zooals hij het onomwonden noemt-, deed missen. De gebeurtenissen hebben de juistheid van dit oordeel bewezen. Het is geen klein, geen bekrompen mensch die dit in het uur van zijn persoonlijke nederlaag naar voren brengt in het streven, zijn landgenoo- 'en nieuwen moed te schenken in de thans dagende nieuwe staatseenheid. ,,Wij zijn nog talrijk genoeg", zegt Benesj. Inderdaad zal de nieuwe staat, naar te ver wachten is, ongeveer tien millioen inwoners lellen, twee millioen meer dan ons land. Het lste vroeg om zich een eenigszins helder beeld van de economische vooruitzichten te kunnen vormen. Uit den toon van Benesj' brief zou ®en geneigd zijn op te maken dat hij om trent de levenskansen van den nieuwen staat niet zwartgallig gestemd is. Natuurlijk was zijn bewind geheel georiën teerd op de protectie der Westersche groote mogendheden. Uit zijn aftreden kan men op maken, dat zijn opvolger zich voornamelijk op Duitschland zal gaan verlaten. Benesj' korte presidentschap en het einde daarvan zullen een belangrijke episodie in de geschiedenis blijven. Zijn houding in moeilijk- Wen, zooals maar zeer weinig menschen in t leven beschoren zijn, in een dilemma zoo- els schier geen enkel mensch ooit gesteld is, zal blijven gelden als voorbeeld van het ge- Qrf?van een man van grooten moed en ka rakter. Thalia vertoont IJMUIDEN ESPERANTO-CURSUS. U October zal de Federatie van rs Esperantisten weer met haar Espe- •auto-cursussen beginnen. P® W01'den gegeven in het gebouw Nesto" in de Kalverstraat. HINDERWET. -«swueester en wethouders der gemeente r'fn °rengen ter openbare kennis, dat door AjrPuteerde Stoten der provincie Noord- 2 h bij besluit van 28 September 1938 richt vei'gnnning is verleend tot het op- van een rioolwaterpompstation op de v ceeien, kadastraal bekend gemeente Vel- 366' selesen aan de „Wee Willie Winkie" en „Charlie Chan in Monte Carlo" Shirley Temple in „Wee Willie Winkie". Shirley Temple en Victor McLaglen in één film en wat voor een film „Wee Willie Win kie", „de film der contrasten". De kinderlijke humor van Shirley Temple tegenover den grimmigen ernst van den strijd in Engelsch-Indië. De massa-regie van John Ford, schepper van vele meesterwerken is van ongekende hevigheid en genre-beeldjes vol humor en fijnheid. Wee Willie Winkie, speelt film van romantiek, spanning en actie, speelt in het land der Bngaalsche Lanciers waar op roerige en wilde bergstammen in opstand komen en een aanval wagen op de macht van Engeland. Maar de Schotsche Hooglanders staan pal aan de uiterste grenzen van het Britsche Imperium, in de woeste berglanden en in de verzengende heete woestenijen van Britsch-Indië slaan zij lederen aanval af. Maar „Wee Willie Winkie" is ook een film van humor, geest en kinderlijke charme, om' dat naast den forschen en oersterken Victor Mc. Laglen Shirley Temple een hoofdrol speelt in het prettige verhaal, dat geschreven is door Engeland's beroemden schrijver Rudyard Kipling. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia Char lie Chan in „Monte Carlo". Dit is de laatste film van den onsterfelijken acteur Warner Oland in zijn schitterende creatie als de Chi' neesche detective Charly Chan. Een film welke U moet gaan zien, in de eer ste plaats om Warner Oland nog eenmaal te aanschouwen en om zijn boeiende handeling. De directie van Tlialia heeft met dit pro gramma weer een goede keuze gedaan. Rex Theater: De Olympiadefilm. Men is geneigd om de Olympische film een meesterlijk journaal te noemen. Volkomen te recht. Doch dan moeten we de vergelijking met hetgeen we gewoonlijk aan journaal te slikken krijgen een aantal snapshots, die ons vrij onbewogen laten hier niet trekken. De Olympiadefilm is eigenlijk het eerste vol ledige filmverslag van een belangrijk evene ment, dat we te zien krijgen. En zij bezit in tegenstelling tot de films die we journaal plegen te noemen alle goede hoedanighe den van een verslag. De evenementen worden stelselmatig opgebouwd uit het belangrijkste dat gebeurd is, en de zenuwstreng van de spanning loopt er doorheen. Het resultaat: men ziet niet onbewogen plaatjes passeeren, doch men leeft mee. Dat is de les, die de tot nog toe niet bepaald sterk ontwikkelde film- journalistiek uit de Olympiadefilm kan trekken. Het eerste deel van de film gaat over de periode van de athletiek in het groote stadion en duurt reeds uren. (Het tweede deel geeft de zwemprestaties weer). Stel u voor een urenlang journaal! Met de hand op het hart durf ik verklaren dat 'k me geen oogenblik, geen fractie van een seconde verveeld heb. Voortdurend zitten de toeschouwers in een gezonde sportieve spanning. Letterlijk in alle hoeken en gaten van het Berlijnsche stadion moeten filmoperateurs met hun alziende lenzen verscholen zijn ge weest. De hardloopprestaties, korte en lange afstanden, zien we alle in de meest span nende stadia voor onze oogen, de atbleten volgen we letterlijk op den voet mét de pols stokhoogspringers springen we in alle gratie over de lat mee, het lot van de discussen en speren verbindt zich als het ware voor eenige oogenblikken met het onze, we hebben neiging tot juichen, tot aanmoedigen, en we bedwin gen die niet en de zaal schijnt soms vol van sportief gerucht als weleer het Berlijnsche stadion. Ook de teleurstellingen worden ons niet gespaard; zij vormen een essentieel deel van de sport. Doch hoe bewegelijk de evenementen ook zijn de camera's vatten hen met een voor name rust in het oog. Geen oogenblik is het beeld onbeheerscht. Geen moment vermoeit het den toeschouwers op de tribunes, pardon in de stalles, parket, fauteuils en loges. (Deze slip of the pen bewijst beter misschien dan woorden de rechtgeaarde sportieve herinne ring, die de film bij ons achterlaat). Maar nu we het toch over die tribunes heb ben, de filmoperateurs hebben als rasfilmver slaggevers niet vergeten ook daar eenige kijk jes te nemen om zoodoende hun verslag het onmiskenbare ingredient van humor te geven. En zooals elk goed verslag is dit filmjournaal voorzien van een inleiding, die klinkt als een klok. Misschien wel als de Olympische klok zelf, die we er in zien bengelen. Die inleiding groeit uit tot een episode filmkunst zooals ik er nog nooit een op het witte doek heb gezien. Uit de ruïnes van Griekenland doemen de prachtige Grieksche menschenfiguren op, die zich in den tegenwoordigen tijd transponee- ren. Hetgeen daarop volgt is ongekende rhyth- mische filmplastiek; op de maat van de mu ziek ontwikkelt zich in harmonieuze opeen volging uit het primitieve spel van het indi vidu het gemeenschapsspel. Het overbrengen van de brandende fakkel ut Griekenland naar Berlijn vormt een fan tastisch gezicht. Deze inleiding van de film is niet na te vertellen. En dat is een goed ding. Want ware filmkunst kan niet in woorden worden omgezet. Die moet men als film zien en beleven. Het woord is het woord. En de film is film. En als het woord hier te kort schiet is dat het beste compliment voor deze mees terlijke Olympiadefilm. In Bioscoop De Pont: „In stormenden Galop" en „Zij is gevaarlijk'. Bioscoop de Pont zet haar bezoekers ditmaal twee films voor, die vol spanning zijn: een Wildwestfilm en een spionnagefilm en de be zoekers zullen heel wat bekende sterren op het doek zien verschijnen, o.a. Ken Maynard. De inhoud van „In stormenden Galop" is als volgt: Johnny, bediende op het kantoor van een bank in Westville, heeft met spelen veel geld verloren, en dit verlies door schuldbekentenis sen tijdelijk gedekt. Deze schuldbekentenissen zijn in het bezit van Buil Lampson en deze bandiet wil Johhny dwingen het tijdstip van ae verzending van een groote som gelds te verraden. Voordat Johnny echter in de ge legenheid is, iets te vertellen, wordt hij in een schietpartij betrokken en ernstig gewond. De bende van Lampson neemt hem mee naar een schuilplaats, doch zij worden achtervolgd door Joan, Johnny's zuster. Ken ziet de ruiters voorbij rijden, maar ziet ook, dat Joan de paarden van het voertuig niet meer baas is". Ken redt Joan en samen zetten ze de achtervolging voort. In Buli's kamp geeft Ken zich uit voor den beruchten bandiet Lightning Smith, om zoodoende het vertrouwen van de bende te verwerven. Hij zegt ook, dat Joan zijn verloofde is, om haar te kunnen beschermen. Voor Johnny wordt een dokter gehaald. Ken belooft Johnny alles in orde te maken, als hij den waren datum van de geldverzen- ding geheim houdt en doet alsof het geld transport dien nacht plaats zal vinden. Aan Buil vertelt Ken dat dien nacht het geld in de bank te vinden is. Joan tracht den dokter een briefje voor den sheriff mee te geven, maart dit wordt, zonder dat Ken het weet, door Buil onderschept. Ken rijdt dien nacht met de bende mee. Tegen zijn verwachting is de j bank niet bewaakt en Ken moet lijdelijk toe zien, hoe de kas geplunderd wordt. De sheriff is inmiddels gearriveerd en er volgt een hevig gevecht. Ken wordt door een bendelid, dat zijn handelingen verdacht vindt, neergeslagen. Maar als hij zijn bewustzijn herkregen heeft, springt hij op zijn paard en achtervolgt Buil, die met den buit vooruit gegaan is. Ken wordt echter op zijn beurt achtervolgd door de rest van de vluchtende bende, maar weet hen. door een troep wilde paarden op hol te laten slaan, den pas af te snijden. Ken verwacht Buil alleen te treffen, maar inmiddels is de echte Lightning Smith komen opdagen en in het volgende gevecht kan Ken slechts dank zij de intelligentie van zijn paard, overwinnen. Als de sheriff binnenkomt, levert Ken zijn gevangenen uit en identificeert zich tevens als politie-beambte, waarna Ken's paard als Cupido optreedt en Joan in de armen van zijn meester duwt. „HULP IN NOOD". De Vereeniging „Hulp in Nood" hield deze week haar veertiende jaarvergadering, welke door de voorzitster mevr. Loendersloot met 'n woord van welkom geopend werd. Uit het daarna uitgebrachte verslag van de secretaresse mevr. Bakker, bleek, dat de ver- eenigingen beschikt over 400 stuks kleeren, 40 paar kousen en 23 paar sokjes. Er werden 436 stuks in bruikleen gegeven. Verder werd uitgedeeld 35 paar schoenen, 335 L. melk, 402 eieren, 11 pond boter, 213/5 p. vleesch, 151 fleschjes room en voor f 15.35 fruit. Volgens het verslag van de penningmeesteres mevr. Besse werd uitgegeven f 266.41 en ont vangen f 171.40, zoodat er een tekort was van f 92.31. Mevr. Loendersloot die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herkozen. Zij dankte voor het in haar ge stelde vertrouwen. Tot leden van de kascom- missie werden gekozen mevr. Krab en mevr. Aalbersberg. Duitschland bouwt sup er trawlers. De Falkenstein en de Jan Mayen meten 670 ton! Aan de Deschimag, Werk Seebeck in Weser- münde werd indertijd opgedragen de bouw van acht supertrawlers. Hiervan is inmiddels de eerste, de Falkenstein aan de opdracht geefster, de Norddeutsche Hochseefischerei A.G. overgedragen en is dezer dagen de tweede, de Jan Maijen van stapel geloopen. Deze trawlers zijn van een bij zonderen bouw en zijn thans de grootste van de Duitsche trawlervloot en dus al weer grooter dan de Gustav Hugo Deiters, waarvan wij onlangs een beschrijving gaven. De Falkenstein en de Jan Mayen hebben een lengte (over alles) van 62.6 M., een breedte van 8.6 M. en een hoogte van 5.1 M. Met hun bruto-inhoud van 670 ton zijn - ze thans dus de grootste der Duitsche trawler- vloot. (De grootste Nederlandsche trawlers, de Haarlem en de Delft meten 445 ton). De triple-expansie stoommachine met turbine voor afgewerkten stoohi is 1250 P.K. en geeft den trawler een vaart van 13 mijl. De vang- capaciteit bedraagt 5000 manden. Bij den bouw is er op gerekend, dat eventueel een installatie tot het fabriceeren van vischmeel ingebouwd kan worden. In het achterschip bevindt zich een groote traankokerij en de bunkerruimte is zoo groot, dat de actiestraal van de trawlers 40 dagen bedraagt, hetgeen beteekent, dat zij de vischgronden bij Groenland en Newfound land gemakkelijk kunnen bewerken. De traw lers zijn natuurlijk met de modernste hulp middelen uitgerust. De brug heeft een bijzonderen vorm, in het belang van de navigatiemogelijkheden. Hier door hebben de schepen niet alleen een model gekregen dat min of meer afwijkt van het normale, maar heeft men ook een practische ruimteverdeeling gekregen. Voor de huisvesting van de uit 27 koppen bestaande bemanning is uitstekend gezorgd In het voorlogies bevinden zich wasch-, bad en en douche-inrichting met warm en koud water. Het nautische en technische personeel, kok enz. zijn in het achterschip ondergebracht. Door een telefoonverbinding is de bemanning voor en achter steeds met de brug verbonden. HET HOOGELAND. Gisteravond werd ih het Evangelisatielokaal J. P. Coenstraat een propaganda vergadering ten bate van de vereeniging Het Hoogeland, gehou den. De avond werd geopend door den heer B. Schipper, die na een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de propagandiste me juffrouw Cl. Scheps uit Den Haag, sprak over de plicht die van ieder Christen geëischt wordt. Nadat het zangkoor Nieuw Hosanna,, direc teur de heer S. Wiersma, eenige liederen had gezongen was het woord aan mejuffr. Scheps, die allereerst wees op de tragedie der mensch- heid, waarin reeds van af het begin der we reldgeschiedenis, haat, nijd en liefdeloosheid de boventoon voerden. Hier tegenover stelde zij de naastenliefde, als het hoogste gebod. Ofschoon dit geregeld gepredikt wordt, hoort men toch nog steeds, al is het in andere woorden het: „ben ik mijns broeders hoeder?" Hierbij ver wees spreekster naar Math. 25. Naar aanleiding hiervan bracht zij het mooie en nuttige werk der reclasseering onder dé aandacht. Dit werk kan niet persoonlijk door particulieren gedaan worden. Dit moet langs organisatorischen weg geschieden. Onder de op dit terrein werkzaam zijnde vereenigingen, neemt Het Hoogeland een waardige plaats in. Deze vereeniging, die 46 jaar bestaat is in al die jaren velen hulp en steun geweest voor hen die dreigden ten onder te gaan. Zij deed een greep uit den arbeid van deze vereeniging: het laatste boekjaar 1937 vermeldt dat er 411 ver pleegden waren en het aantal nieuw opgenome- nen bedroeg 221. Door het reclasseeringsbureau werden 247 gevallen in behandeling genomen terwijl het bureau bezocht werd door 131 per sonen, aan wie hulp en advies werd gegeven. Op deze wijze werden 79 personen in de maat schappij teruggebracht en het patronaat over dezen geregeld. Met nog tal van feiten en cijfers bepleitte spreekster het werk van de vereeniging, met het gevolg dat de vereeniging versterkt werd met 8 leden. De avond, die goed geslaagd kan heeten werd beëindigd door Nieuw Hosanna, voordracht en een tooneelstukje getiteld: „Ein delijk gewonnen". HET PROGRAMMA VAN R. C. BREDERODE. Het programma van R.C. Brederode voor a.s. Zondag luidt: D. S. K.Brederode 1 10 uur. Brederode 2D.O.A. 12 uur. Schoten 4Brederode 3 10 uur. DeCeO 5Brederode 4 12 uur. D.O.A.-jun.^Brederode-jun. 2 uur. "laaauooA Mn on inoa OZ—01 uapaq juuua uazCucl op iOWiaUA 'os oaMaaz 'laaNVHNaaniDVdnNVW - (Adv. Ingez. Med.) VELSEN BONTSHOW IN VELSERBEEK. De dames, die dezen winter aan een nieuwe bontjas toe zijn krijgen straks gelegenheid, om hun keus te bepalen. En ze behoeven daar voor niet naar den Haag. Amsterdam of Parijs maar kunnen in hun eigen stad de manne quins, omhangen met zilvervossen, hermelijn enz. bewonderen. Het is de af deeling Velsen-IJmuiden der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen, die voor deze mondaine bontshow zorgt. De show wordt a.s. Dinsdagmiddag in Velserbeek gehouden en de elegante mannequins zullen de nieuwste modellen presenteeren. Verder wordt een causerie gehouden over het bewaren van bont. AANBESTEDING RIOLEERINGSWERKEN. Gisteren werd ten kantore van het bedrijf Openbare Werken de openbare aanbesteding gehouden van het uitvoeren van rioleerings- werken overeenkomstig Rijksvoorwaarden in werkverschaffing, volgens bestek no. 13. Ingeleverd werden 7 biljetten als volgt: 1. A. J. de Later en Co., Oegstgeest A f 32.593, A en B f 37.775. 2. Fa. Joh. Dienaar en Zn., IJmuiden, A f 34.871, A en B f 39.593. 3. Comm. Venn. „Utiliteitsbouw Bloemen- daal" M. C. Bolsenbroek en Co.. Bloemendaal A f 35.567. A en B f 39.540. 4. Firma A. Schoorl, Haarlem A f 36.741, A en B f 41.123. 5. Fa. Gebr. J. A. en P. G. Brand. Dubbel dam A f 39.319, A en B f 43.468. 6. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Lei den A f 44.900, A en B f 50.900. 7. G. Hulsebosch, Bloemendaal A f 45.867, A en B f 49.924. De gunning wordt later bekend gemaakt. DE OPBRENGST DER DUITSCHE HARING- VTSSCHERIJ. De opbrengst der Duitsche haringvisscherlj bedroeg tot 29 September j.l. 369.168 kantjes van 170 schepen in 528 reizen, tegen 552.535 kantjes van 173 schepen in 758 reizen in het zelfde tijdvak van verleden jaar. VERGADERING VRIJZINNIG DEM. BOND. De afdeeling Velsen van den Vrijzinnig De- moeratischen Bond houdt Maandagavond 10 October a.s. in het gebouw der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden aan den Stations weg een ledenvergadering, waarin de samen stelling der candidatenlijst voor de in het vol gende jaar te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten besproken zal worden. Leeuwen in de kerk. SITTARD, 5 October. Voor den kanton rechter te Sittord heeft gisteren terecht ge staan een dierentemmer van het Circus Friso omdat hij geen voldoende zorg had gedragen voor het onschadelijk houden van gevaarlijke dieren. Het betrof hier de bekende leeuwenhistorie op Zondagmorgen 28 Augustus j.l. te Sittard, toen twee leeuwen van het circus Friso uit hun kooien wisten te ontsnappen, over het Marktplein wandelen en de Sint Michielskerk binnenliepen. TTe ambtenaar van het O.M. vorderde zes gulden boete, subs, drie dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot dezelfde straf. HET PROVINCIAAL WEGENFONDS. Begrooting 1939. De begrooting van het Prov. Wegenfonds, dienst 1939, sluit met een bedrag aan baten en lasten van f 3.165.700. Begroot is een nadeelig saldo, te dekken door een bijdrage van den kapitaaldienst, van f 2.211.700. Onder de lasten komen voor de posten: grondwerken: f 1.205.000; beharding, rijwiel paden en beplantingen «f 500.000. Bij de baten is een geraamde uitkeering uit de middelen der provincie van f 250.000. De Falkenstein op haar proeftocht Uitspraken van de Rechtbank. Pastoors opgelicht. Door een handige truc was een 59-jarige bankwerker uit Utrecht erin geslaagd een pastoor uit Bloemendaal voor vijf gulden op te lichten. Ook andere pastoors waren door hem op dergelijke wijze bedrogen. De Officier re- quireerde V/2 jaar gevangenisstraf. Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi drong op clemen tie aan. Door de Rechtbank werd de verd. tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een chique landlooper. Een Amsterdammer maakte er zijn gewoon te van in eerste rangs hotels te gaan logeeren en dan te vertrekken zonder te betalen. Ver schillende bekende Amsterdamsche hotels wa ren hiervan de dupe geworden, evenals hotel Duin en Daal te Bloemendaal. Drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd luidde de eisch van den Officier. De rechtbank ver oordeelde verdachte conform.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1