Drie mannen en hun Noodlot Aan het Victoriabeeld te Alkmaar werd Zaterdag bij de herdenking van het ontzet van Alkmaar een krans ge hecht Ter gelegenheid van de 8 October-viering te Alkmaar werd Zaterdag voor de woning van den burgemeester, jhr, mr. F. H. van Kinschot, door de schooljeugd een massale zanghulde gebracht Bij den aanvang van October wordt de suikerbieten-campagne weer ingezet Een kijkje bij de suikerfabriek te Roosendaal, waar met paard en kar de bieten worden aangevoerd FEUILLETON Naar het Engesch A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). Zijn hersens werkten nu bliksemsnel en in een flits zag hij het heele complot. Barrett had geraden dat O'Malley hem volgde en hem ook in het huis zou volgen. Hij was binnen gegaan, had Bindles vermoord, was op het laatste nippertje gevlucht door de kleine voorkamer, toen O' Malley de bibliotheek was binnengegaan. Maar hij had kans gezien de politie een wenk te geven, zoodat ze nog op tijd zouden zijn om O'Malley te pakken. O'Malley was prachtig van pas gekomen om voor den moord op te draaien Het was een val en hij was er met open oogen ingeloopen, had aan het aas gebeten en was lang genoeg gebleven om in handen der politie te vallen. Want het leed geen twij fel, gezien de geuniformde gedaante, dat het heele huis omsingeld was. In vliegende vaart rende O'Malley weer de trap op; het geluid dat zijn voetstappen maakten werd overstemd door het lawaai op de voordeur. Zonder te wachten om zijn omgeving nader te verkennen, vloog hij nu tot achter in de hall, ontdekte een deur en trok die open. Hij kwam in een smallere gang, zooals zijn tastende vingers hem ver telden. Verder rende hij, op goed geluk, want hij dorst geen lucifer af te steken. De gang kwam uit in een warme, donkere keuken, zoo als de geur van wei-toebereide spijzen, die er nog hing, hem verried. O' Malley bleef staan. Weldra zag hij den vagen omtrek van een venster, met een blind ervoor. Hopend en biddend dat zijn gelukkig gesternte hem ook nu niet in den steek zou laten, snelde hij er heen en maakte het blind los. De nachtelijke hemel, scheme rig door de lichten der stad deed zich aan zijn oogen op. Met zoekende vingers maakte hij de schuif los en schoof het raam zoo zacht mogelijk open. Hij klauterde over een smal aam-echt, boog zich naar buiten en staarde in een stik- donkeren tuin. De bel van de voordeur galm de door tot in de keuken en hij werd zich toen bewust dat, als er daar beneden een politieagent stond, de kans niet uitgesloten was, dat hij, ondanks alle voorzichtigheid, gehoord kon hebben dat er boven zijn hoofd een raam opengeschoven was. Maar het was nu erop of eronder! Plotse ling toenemend rumoer uit het huis achter hem, vormde een waarschuwing dat de voor deur geforceerd of door iemand van binnen geopend was Op hetzelfde moment ving hij het dreunen van snelloopende voetstappen buiten langs het huis op. In hurkende houding werkte hij zich op den vensterbank en sprong toen, na nog geen seconde van aarzeling, om laag. In het vage licht had hij den bovenkant van een steenen muur opgemerkt. Deze scheidde den tuin van die ernaast en bevond zich maar een paar voet rechts van het raam waar hij stond. Het gevaar van een dergelijke sprong was ongetwijfeld neit gering, maar het scheen zijn eenige kans, want hij had weinig lust in de armen te vallen van den man, die beneden op wacht stond. Gelukkig had hij den afstand juist ge schat. Zijn voeten kwamen op den bovenkant van den muur terecht, glibberden en gleden eraf; maar zijn lichaam kwam er pardoes op neer, gedeeltelijk op zijn knieën, gedeel telijk op zijn schouder, en onmiddellijk had hij zijn evenwicht hersteld Het was een hooge muur en de boven kant ervan was bijna een voet breed. Terwijl hij even daar hoog bleef zitten, hoorde hij iemand rechts om den hoek van het huis hollen. Snel bedenkend dat zijn silhouet tegen de lucht afgeteekend was, ging O'Malley plat op den muur liggen. Daarna wierp hij zijn beenen. over den anderen kant van den muur, liet zich aan zij narmen omlaag zakken en deed een sprong. Uit den tuin van Bindles' huis kwam een schreeuw en een vuurflits juist toen OMalley zich liet vallen. Hij was er zeker van dat de man die was komen aanrennen, geen tijd had gehad om hem te zien. Dus was zijn veronderstelling juist geweest, dat een ander daar op post had gestaan. Met uitgestrekte armen en beenen kwam hij neer. Hij krabbelde overeind en keek vlug om hoog, hijgend van inspanning. Over de rand van den muur verscheen een hoofd met een politiehelm en een paar breede schouders Te oordeelen naar de manier waarop de ach tervolger in het gezicht kwam, had de eene agent den ander tot de muurkap omhoog ge duwd. Een oogenblik dacht O'Malley erover het op een loopen te zetten, maar hij was in een te onvoordeelige positie. Hij wist dat de agent boven hem elke beweging van hem zou zien en als hij wegliep, zou hij niet aar zelen hem een kogel achterna te zenden. Dus kroop hij in de schaduw van den muur en wachtte. De agent gooide zijn beenen over den muur, hing aan zijn armen en liet zich vallen zooals O'Malley gedaan had. Hij verloor eveneens zijn evenwicht. En terwijl hij overeind krab belde kwam O.Malley op hem toe en liet zijn vuist met alle kracht waarover hij beschikte, achter het oor van den man neerkomen De agent viel als een steen neer, voorloopig buiten gevecht gesteld O'Malley rende den tuin door, onderwijl over zijn schouder achterom kijkend. Hij struikelde ergens over, viel, kwam weer over eind en was bij den achtermuur van dezen tuin, juist toen weer een hoofd boven den muur achter hem verscheen. Maar zijn geluk was nog met hem. Dicht bij dezen tweeden muur en er boven uitstekend stond een rustiek tuinhuis. O'Malley zag de omtrekken ervan op het oogenblik dat hij het tweede hoofd in de gaten kreeg en zijn kans schoon ziende, dook hij weg tusschen het tuinhuis en den muur waarheen hij op weg was Deze laatste muur was iets lager dan de eerste. Met een fikschen sprong slaagde hij erin zijn handen op den bovenkant ervan te krijgen en trok zich, klauterend en zich in allerlei bochten wringend, omhoog. Zonder te wachten om achterom te kijken, kroop hij er over heen en gleed aan de andere zijde omlaag .En toen hij met zijn voeten in muilen grond .terecht kwam, klonk er een scherp politiefluitje uit den tuin, dien hij juist ver laten had. De tweede agent had zijn kameraad ge vonden. Maar O'Malley was voor het moment veilig. Haastig om zich heen glurend stelde hij vast dat hij zich op een strook grond be vond, die vermoedelijk als doorgang voor tuinlieden diende en aan den anderen kant waarvan zich opnieuw een muurtje verhief, veel lager echter dan de beide hindernis sen, die hij daarnet met zooveel moeite ge passeerd was. Hij snelde er naar toe en keek er overheen Daar lag wederom een tuin en wat verder lagen huizen, die aan de ach terzijde uitkeken op de rij, waar hij juist vandaan kwam Met een sprong was hij over dezen muur, kwam in zijn volle lengte in den aangrenzenden tuin neer en glipte langs het huis, want zóó zou hij in een andere straat belanden. Hij bereikte een betegeld pad, dat hij veronderstelde voor de leveranciers bestemd te zijn en dat vermoedelijk naar de keuken ingang leidde. Hij volgde het tot voor het huis, hurkte in de schaduw neer en zag links en rechts een verlaten straat. Na een oogen blik van onzekerheid raapte hij al zijn moed bijeen en sloop naar het trottoir. Daar kwam hij overeind en wandelde het trottoir at, Er klonk nog geen politief luit je, dat hem noopte het op een loopen te zetten, geen ge er na aan toe geweest de zijn schreden, kwam aan een hoek en liet Bindles' huis achter zich. Zonder hindernis bereikte hij weer een hoek; daar stond geluk kig een taxi met een slaperige chauffeur achter het stuur en met een diepen zucht van verlichting klom hij naar binnen. Vijf minuten later was hij een heel eind van het tooneel van de misdaad verwijderd. O'Malley had nog nooit met grooter vol doening de voordeur van zijn woning achter zich gesloten dan hij dien nacht deed, maar hij' droeg naar de voordeur en verder een ziedende woede tegen Ward Barrett mede, De val was niet dichtgeklapt, maar het was er na aan toe gewest. HOOFDSTUK XIV. Thee in de „Plaza". Toen O'Malley terug was op zijn kamers, kwam de reactie en hij was te vermoeid om nog veel na te denken. Half kleedde hij zich uit, nam een bad en tuimelde in bed. Binnen een minuut was hij vast in slaap. Den volgenden morgen, toen het meisje hem zijn ontbijt bracht, werd hij pas wak ker. Hij viel half uit bed, zoo slaperig was hij nog, opende de deur en nam het blad aan. Toen strompelde hij naar de badkamer, zijn oogen uitwrijvend. Tien minuten later, verfrischt en klaar wakker na een koud bad, ging hij ontbijten. Onderwijl liet hij de gebeurtenissen van den avond te voren nog eens aan zijn geest passeeren. En het resultaat was, aat hij voor den zooveelsten keer weer twijfelde. (Wordt venolgQ)' De logger Sch. 102 is Zondag in het gezicht van de haven even buiten het havenhoofd te Scheveningen vergaan. Het moment, waarop de reddingsboot het laatste lid der bemanning, den schipper, van het zinkende schip haalt Van 8 tot 12 October worden op de terreinen van het hoogovenbedrijf te Velsen yeiligheidsdagen gehouden, ter gelegenheid waarvan een veiligheid- en arbeidsmuseum is geopend Serge Rachmanioff, de beroemde pianist componist, in gezelschap van prof. dr. Willem Mengelberg in het Concert gebouw te Amsterdam Te Londen zijn uitgebreide oefe ningen gehouden met de ballons, welke bij een even- tueelen luchtaan val op Engeland's hoofdstad hun diensten moeten bewijzen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10