HET NIEUWE AVONDBLAD Rijwieistatistiek. Moreele en geestelijke herbewapening. JAARCANC No. 290 DINSDAG 11 OCTOBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 52'/2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. rads ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000 of twee leden wijsvinger f 25.alle leden ^anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.- overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.eén lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. deren vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ31).enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, we afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongi en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Veiligheidsdagen Hoogovens. Inleidingen over luchtbescherming. werd in het Kennemer UZTeen bijeenkomst gehouden, waar de 1 n Ir 1 H. Ingen Housz, De Roever, Hoofd ïcn Luchtbeschermingsdienst van de Zmat Maatschappij „Nederland" en Ir. [«ineen hebben gehouden over het on- K Taak en houding van personeel, SB en E.H.B.O. bij explosies, groote 'Sen en luchtaanvallen". i a H Ingen Housz opende de bijeenkomst, Ivoor'zeer groote belangstelling bestond, r7«>n kort woord van welkom, waarin hij 2fi den heer De Roever betrok, va pen korte inleiding vestigde de heer Ingen er de aandacht op in welk ontzaggelijk S tempo de geschiedenis zich afspeelt, n" luchtbescherming kan, aldus spr., in Arte onderdeden verdeeld worden, n.l. in ver- f-rerine om^at <ie aa.nvalien meestal «arhts gebeuren; bescherming vormen tegen Mimen uit vliegtuigen geworpen en gasge- ïde eerste plaats wordt groote aandacht lied aan de vernielingsaanvallen. De ver- ï'iringsproef, die genomen .is, is prachtig £*d Spr. had zelf van den watertoren 5 effect gezien en in enkele oogenblikken ":i pr °een enkel punt van het groote bedrijf e te vinden. De heer Ingen Housz geloofde •ïr ook dat dit onderdeel van de luchtbe- Srraing onder de knie te krijgen was. Wel ïn er nc* eenige moeilijkheden, maar door Hideliike bedrijfsonderbrekingen kunnen deze onbevredigende wijze worden geregeld. Voor de bescherming van het personeel zijn pwneens voorzieningen getroffen. Bovendien •in er maatregelen genomen om te trachten bij een luchtaanval de schade zooveel mogelijk ^Onwrmijdelijk is het echter hierbij, dat op sommige plaatsen menschen op hun posten boeten blijven, omdat het gevaar bij het ver- Sten van de betrokken plaatsen nog grooter ijn. - een gasaanval was spr. de overtuiging toegedaan, dat de inrichtingen aan alle eischen moeten voldoen. In de eerste plaats moeten zij dan de beschikking hebben over een ploeg menschen om de getroffenen te helpen. Voor den centralen E.H.B.O.-dienst is hiervoor een groote- en een nieuwe taak weg gelegd, Bij bedrijfsongevallen is reeds geble ken, welke groote waarde deze dienst heeft voor het bedrijf. Vervolgens heeft de heer De Roever, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" een in leiding gehouden over hetzelfde onderwerp. Eenige jaren geleden, aldus spr., is men ook bij de maatschappij „Nederland" daadwerke lijk aan de luchtbescherming beginnen te wer ken. Bij de voorbereiding hiervan werd uit gegaan van de ervaringen en de voorbereidin gen, die in andere landen reeds voor de lucht bescherming waren opgedaan en getroffen. Voor bijna alle inrichtingen of fabrieken moet de luchtbescherming weer anders georgani seerd worden. Na deze korte inleiding heeft de heer De Roever een groot aantal lantaarnplaatjes ver toond, dat met de toelichting, een duidelijk beeld gaf van de voorbereidingen, die reeds hij de maatschappij „Nederland" zijn getrof- ien tegen eventueele luchtaanvallen. Nadat de heer Ingen Housz den inleider dank had gezegd voor zijn woorden, heeft de beer De Roever nog op uitvoerige wijze een ar°ot aantal gestelde vragen beantwoord. Bescherming tegen gas aanvallen, Na de pauze heeft Ir. Spies in hoofdzaak behandeld het beschermen van het bedrijf te- |en gasaanvallen. In de voorbereidingen i, hiervoor een werkterrein opengebleven. Tijdens den wereldoorlog, is gebleken, dat gifgassen uitsluitend gebruikt zijn in de ge- vechtzones en niet in het achterland. In China en in Spanje heeft men bijna ook nooit gifgas- -n gebruikt en zeker niet voor het achter end. Dit mag ons evenwel niet in slaap sus- «n, aldus spr. Gassen brengen alleen 'n korte en tij del kestil- 1 m wei'kzaamheden en zijn bovendien seneei afhankelijk van de eventueele weersom- MngMeden. De eventueele vijand wil niet !if?en ijf tijdelijk verstoord wordt, maar ifl V001'keur aan een bombardement, waar- ,ee^ bedrijf eenige maanden de werk zaamheden niet kan uitoefenen, ue heer ir. Spies besloot zijn betoog met dank ssSf11 voor de medewerking die bij het or- van de veiligheidsdagen is onder- DE S.O.V. GEEFT EEN FILMAVOND. ,e S-U-V., vereeniging van geheelonthouders j..ef.spoor~ en tramwegpersoneel geeft Zater- vnr „^ober een filmavond in het Ned. Her- w yereenigingsgebouw, waar een aantal ic1 films vertoond zal worden, o.a. de film va w ®P°or''" vervaardigd ter gelegenheid "het 30-jarig bestaan der vereeniging. e heer W. G. L. de Haas, algemeen secre- ]V, van de S.O.V. houdt een „inleidend praat- MEJ. HOOTSCIILLR I2« JAAR BIJ HET FRÖBELONDERWIJS. Zaterdagmiddag werd op de Werf Conrad le Haarlem een zeesleepboot, gebouwd in opdracht van de Russische regeering, te water gelaten. Het schip loopt van de helling. Het hoofdbureau van politie. mai u ""'*"UQS is het 12K> jaar geleden, dat l- H°°ysehuur werd benoemd tot Fröbelon- diencf^reS" Van deze 12^ ziJ Gx/2 ^aar in ton gemeente. Toen het gemeentelijk door v i W1JS werd opgeheven en de school TJ°Wonderwijs werd voortgezet, bleef iooyschuur op haar post en wel als hoofd Qei school. bc kinderen a mogen haar graag en de ouders lo! 0 bestuur van Volksonderwijs zijn vol ZÓodlid^6Wijze' waarop zij haar taak vervult. - de dag van haar jubileum wel niet zon- i Keer voorbij zal gaan. Aanbesteding op 27 October. Donderdag 27 October zal worden aanbe steed het bouwen van een hoofdbureau van po litie met dubbele woning op een terrein aan het Tiberiusplein. Het is even later geworden dan men oor spronkelijk had gedacht, maar nu zal dan toch spoedig met den bouw begonnen kunnen wor den. Reeds worden maatregelen genomen ten aanzien van de opruiming van de op het ter rein staande heesters enz. en op de plaats daar van zullen spoedig de grondwerkers komen om de sleuven voor de fundeering te graven. Papyrus opent Zaterdag het winterseizoen. Tooneelavond in Concordia. De eerste „groote" avond die „Papyrus" haar leden zal bieden wordt gehouden op Zaterdag 15 October a.s. in gebouw „Concordia", waar het reeds van een vroeger optreden voor „Pa pyrus" bekend ensemble Tula en Johan Schmidt-Di Vista een tooneelavond zal uitvoe ren. Daar dit gezelschap juist van een succesrijke tournee in Nederlandsch-Indië is teruggekeerd, zal deze avond een prachtige inzet van het win terseizoen zijn. Op dezen avond zal een viertal werken wor den uitgevoerd en wel een tooneelspel naar het Fransch door J. S.: „Bankier Everaree"; een humoristische fantasie van Johan Schmidt: „De Proef bruidegom"; een bekend transformatie spel van Otto Zeegers: „De Dief", waarin de heer Joh. Schmidt zelfs 6 metamorphoses on dergaat en uit het Rongaarsch een komisch dis cours: „De Groene Hagedis". Op dezen tooneelavond zullen in den loop van het seizoen nog volgen een avond met de be kende declamatrice rpej. N. Menagé Challa uit Hoog Soeren, een muziekavond van het Hol- landsch Instrumentaal Kwintet, waarin o.a. Martin Zagwijn medewerkt, en een voordracht avond van Dr. Van der Sleen, de beken de globetrotter uit Haarlem. Verder zijn nog verzocht voor „Papyrus" op te treden de hee- ren Jo Spier, de bekende teekenaar en de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen. Het bestuur overweegt alsnog het winter- programma te doen besluiten met een revue avond of een of anderen bij zonderen stêmmings avond. GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN VERGADEREN IN DEN HAAG. De Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen heeft op Maandag 17 October a.s. te Den Haag een groote openbare vergadering uitgeschreven in verband met de op Dinsdag 18 October a.s. in behandeling komende wijzi ging in de Pensioenwet door de Tweede Kamer der Staten Generaal. De adviseur van den Bond. Kamerlid van Houten, zal op deze ver gadering, welke eehouden zal worden in Ami- citia Westeinde 15 te 14 uur, een rede houden over de intrekking van de 10% korting, welke de gepensionneerden ten onrechte is opgelegd. Het bestuur van de afd. Velsen/IJmuiden en Omstreken raadt zijn leden in hun belang aan, deze vergadering bij te wonen en tijdige opgave te doen aan den secretaris van boven genoemde afd. G. Pekelharing, Kerkerinklaan no. 19 Santpoort (Dorp). BONTE AVOND VAN DE RADIOCENTRALES. De radiocentrales in de gemeente Velsen geven a.s. Donderdagavond een bonten avond in Thalia in den vorm van een non-stop-revue. Medewerking verleenen The Musical R.C.B. Band, The Hodlars, The Crooners. Renee van Eist, voordrachtkunstenares, Roland Wagter, snelteekenaar en caricaturist het danspaar Lilly en Lex en „Jan Ganzebord". Dat belooft een mooie avond te zullen wor den. R.K. VROUWENBOND. Donderdagavond opent de R.K. Vrouwen bond afd. IJmuiden-West het winterseizoen met een filmavond die gratis toegankelijk is voor alle leden. (Volgens een Engelsche statistiek zijn op de geheele ivereld thans 60 millioen fietsen in gebruik.) Zestig millioen exemplaren Op de aard van 't rijtuig fiets, Dacht u dat er zooveel waren? Tjonge, dat is nogal iets. Stel 11 voor, dat-een parade Van die alle kon bestaan. Wat een machtige rol-lade, Als die voetstoots voorwaarts gaan. Wat een wenteling van wielen Zit in dit millioenental, Wat een pompsport van ventielen, Wat een stuurlui aan dpn wal. Wat een banden (gummibanden) Binden heel dien fietsersdrom, Saam in aller heeren landen, Tot één kettinggangerdom. Zestig millioen, 't is reusachtig, Wat een leger vol van vrêe En wat telt ons landje krachtig In die wereldsterkte mee. Druk bezochte cabaret-avond van de IJmuider Federatie. Hoe warm het was en hoe vol. De gisteravond in Thalia door de IJmuider Federatie gehouden cabaretavond mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Er bleef geen stoel onbezet en het gevolg was, dat de temperatuur in de zaal steeg tot Augus- tus-peil. Maar dit heeft aan het succes van den avond niet de minste afbreuk gedaan. Alice Dorell en haar cabaret-ensemble heb ben een aardig, vlot programma uitgevoerd en alle medewerkers kregen hun deel van het applaus. De avond werd geopend door den secretaris der IJmuider Federatie, den heer J. v. d. Veer, die wees op het plan van den Centralen Bond, ook dezen winter een grootsche propaganda- actie te voeren. Deze avond is de inzet dezer actie in IJmui den en het doel is, allen op te wekken aan deze propaganda-aetie deel te nemen. De opzet is een ledenwinst van 10 pCt. te behalen Op verzoek van den heer v. d. Veer werd een stille hulde gebracht aan de slachtoffers van den te Scheveningen verongelukten ha- ringlogger Sch 102, waarna spreker de moe dige bemanning van de reddingboot huldigde voor haar kranige redding. Alice Dorell en haar ensemble begonnen met een geestig „Goeden avond", er werd een liedje gezongen, een aardige schets opgevoerd, John Charly teekende snel en raak. En daarna verkreeg de heer J. A. Brand stede!*, die met luid handgeklap werd begroet, het woord. Hij wees op de algemeene wijzi ging, die de laatste jaren in de positie van den arbeider is gekomen. Dit in verband met de aanpassingspolitiek van minister Colijn. Sedert September 1936 is er een belangrijke wijziging in het bedrijfsleven gekomen, ge tuige de opleving in de scheepvaart. Er was in de crisis 2'5 pCt. der tonnage naar buiten verkocht. Iii dit belangrijke onderdeel van het transportbedrijf trad èen groote verbete ring. De ontvangsten aan vrachten stegen van 154 millioen m 1933 tot 273 millioen in 1937. En zoo ging het ook in andere transportbe drijven. Zoo zag de Nederlandsche Vakbewe ging zich voor de taak gesteld, den verslapten strijd om lotsverbetering te verscherpen. De socialistische vakbeweging had in de crisis jaren het vertrouwen bij den arbeider niet verspeeld. In de crisis 19221923 verloor de Centrale Bond 37 pCt. van zijn ledental; in 19301936 daarentegen steeg het ledental met 18 pCt. Na 1923' waren tien volle jaren noodig om de geslagen gaten ie herstellen, maar in 1938 was de situatie geheel anders. De organisatie was onverzwakt en in staat, zoodra er een opleving in het bedrijfsleven kwam, den strijd te hervatten. Er is deze jaren wel het een en ander bereikt, maar lang niet genoeg. Maar waardoor niet? Spreker somde een' drietal oorzaken op: le het verschijnsel van de rationalisatie, waardoor steeds minder arbeiders in fabrieken, havens enz. noodig zijn. Spreker demonstreerde dit met eenige cijfers. Een tweede factor, misschien nog belangrijker is het nog steeds te groote aantal ongeorgani seerden. Van de 240.000 arbeiders in het transportbedrijf zijn sechts 60.000 georgani seerd. De derde factor is de verbrokkeling" van krachten. In ons landje hebben we niet minder dan zeven vakcentralen. Tegenover- een N.V.V. met 300.000 leden staat een Oud Katholiek Verbond met 2000 leden en een syndicalistische vakcentrale met 600 leden. Welk een factor kunnen dergelijke organisa ties zijn in den strijd ter verbetering van de positie van den arbeider? Maar na het con flict in het haringvisscherijbedrijf zijn 1000 leden van den Christelijken Bond tot de con clusie gekomen, dat deze bond van geen be- teekenis meer kon zijn voor hun strijd om lotsverbetering. Gemeenschappelijke strijd zal moeten wor den gevoerd tegen deze factoren. In deze dagen moeten we begrijpen, dat versterking van de socialistische vakbeweging allernood zakelijkst is voor den strijd tegen het fas cisme, dat spreker noemde het extremistische stootblok van het kapitalisme. De oorlog is ditmaal voorkomen, maar Chamberlain Daladier zijn bij Hitler als kind in huis en wie niet ziende blind en niet hoorende doof is, zal moeten vaststellen dat het noodzakelijk is, dat eiken dag het S. O. S. door de rijen der arbeidersklasse klinkt. Op de rede van den heer Brandstcder volg de een krachtig applaus. Na de pauze kwam weer het ensemble aan de beurt. Snel volgde het eene nummer op het andere en zoodoende vloog de avond om, zoodat de aanwezigen geheel voldaan huis waarts keerden. Voor het naleven van tie wettelijke voorschriften. Organisaties van handels- en kantoor bedienden vormen een contactcommissie. De afdeeling Velsen van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden organi seert Vrijdag 14 October a.s. in de bovenzaal van café De Feber aan den Zeeweg een leden vergadering, waarin behalve de gewone agen da, besprekingen zullen worden gevoerd be treffende de wintercampagne. Den leden-reizigers van deze afdeeling wordt reeds gewezen op den datum 21 Janu ari 1939, waarop te Am-sterdam een zeer be langrijke districtsvergadering voor handels reizigers wordt gehouden. In aansluiting aan het bovenstaande kun nen wij nog mededeelen, dat de afdeelings- besturen te Velsen van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, den Na- tionalen Bond v. Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius", de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden en den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assi- sie" in hun gecombineerde vergadering van 21 September j.l. een commissie in het leven hebben geroepen, welke beoogt het onderhou den van het contact tusschen de plaatselijke afdeelingen van deze bonden eenerzijds en het Hoofd van de Arbeidsinspectie in het 6e dis trict, gevestigd te Haarlem, anderzijds. Derge. lijke commissies bestaan reeds in verschillen de andere plaatsen, waar zij goed functio neeren. In deze contact-commissie hebben zitting de afdeelingssecretarissen van de vier voren genoemde bonden, terwijl voorloopig voor den tijd van een jaar het secretariaat dezer com missie berust bij den heer P. F. Janzen, Ken nemerlaan 145. secretaris van de „Algemeene' Het doel dezer commissie is, dat elk lid van de vier organisaties, kwesties en klachten be treffende overtredingen van de winkelslui tingswet, van het werktijdenbesluit voor de kantoren, overwerkvergunningen enz. ter ken nis brengt van zijn bondsafdeelingssecretaris, die lid is van de contactcommissie. Dit geldt ook voor de forenzen. De commissie draagt zorg, dat evt. klachten spoedigst ter kennis van de bevoegde autoriteiten worden bracht. Een woord van H. M. de Koningin. „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons lig gen, waarin het dreigend gevaar ons zoo dui delijk voor oogen stond, nu voor het oogen- blik de mogelijkheid van de algeheeie ver nietiging onzer beschaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg. Wil die vrede duurzaam zijn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij per soonlijk bijdragen tot den groei en de ont plooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en gees telijke herbewapening: dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tus schen personen en volken. Behoef ik u te verzekeren dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst. Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt een daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijken moed, en van geloof. WILHELMINA. Prot. Clir. Militair Tehuis. Niet in het Koning Willemshuis. Het Comité tot oprichting van een Prot. Chr. Mil. Tehuis in het garnizoen IJmuiden heeft in verband met- de groote kosten, moe ten afzien van het plan om het Koning Wil lemshuis als zoodanig in te richten. Het hoopt echter met 1 November a.s., wan neer een nieuwe lichting het garnizoen komt versterken, toch een Tehuis te kunnen ope nen en wel in het pand Keizer Wilhelmstraat hoek Bloemstraat. Om daartoe te geraken is echter finantieele hulp dringend noodzakelijk. Enkele Jeugd verenigingen zijn aangezocht om in teeken lij sten voor dit doel te laten circuleeren. FAMILIE-MATINEE IN THALIA. Woensdagmiddag 3 uur wordt in het Thalia-Theater een groote familie- en kin dermatinee gehouden met Shirley Temple in Wee Willie Winkie, een film van humor, geest en kinderlijke charme. Voor verdere bijzon derheden ziet men dit blad van gisteravond. DE FüHRER IN SUDETENLAND. Adolf Hitler en minister Goering verlaten het stad huis te Jagerndorf. Scheepvaart. Vlootuitbreiding. Van de scheepswerf der firma Gebr. San der te Delfzijl is met goed gevolg te water gelaten een voor rekening van kapitein H. Pepping te Nieuf-Buinen gebouwd vracht motorschip. Het schip heeft een draagvermo gen van 275 ton en zal worden uitgerust met een motor van 150 P.K. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen van Batavia aangekomen Nederlandsche stoom schip Johan de Witt passeerde naar Amster dam met een diepgang van 8V2 Meter. Bijlegger. Het Nederlandsche m.s. „Leny" liep Zondag j.l. alhier binnen op reis van Gdynia naar Scheveningen met een lading duigen. Wegens het stormweer was het onmogelijk om de reis te vervolgen, waarom het schip een haven binnenliep, waar het in het toeleidingskanaal vastmaakte om de weersomstandigheden af te wachten. Zoodra deze zich beter laten aan zien, zal het schip de onderbroken reis vervol gen. Groote lading papierhout. Het van Archangel komende Sovjet-Russische m.s. „Maxim Goi'ky" voerde voor de Papierfa briek zoo'n groote lading papierhout aan, het schip had een diepgang van 70 decimeter, dat het eerst in het Spuikanaal moest ligplaats nemen om aldaar een gedeelte der lading vast te lossen, opdat het met een geschikte diep gang aan de fabriek kan komen. IJzerverscheping. Ten einde voor verschillende Oostzeeha vens een partij ijzer te laden kwam het Noor- sche s.s. „Akershus" van Oslo en het Zweed- sche s.s. „Venersborg" van Stockholm aan het I-Ioogovenbedrijf. Aanvoer steenkolen. Met het Nederlandsche s.s. „Sint Philips- land" werd gisteren van Newcastle een lading steen kolen aangevoerd voor het Hoogoven- bedrijf

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1