Afstand van gebieden met overwegend Hongaarsche Belgisch vliegtuig in Duitschland neergestort. bevolking. rhandelingen te Komaron duren voort. Bulgaarsche legerchef vermoord. Alle twintig inzittenden omgekomen. Het toestel bij Soest in Westfalen neergestort. Japansche opvatting over „het conflict" ,;pA"G OCTOBER 1938 }ncessies van Praag aan Hongarije ■AAzt is te Komaron de twee- rktcrmlCiaaë m&W gouden tusschen de en Tsjecho-Slowaaltsche pe Tsjecho-Slowaaksche de- r'Je verKlaarde zich, naar United meldt, bereid, aan Hongarije de mpt een overwegend Hongaar at te staan. Batie plaatste zich evenwel op het 3f 0D de ethnografische kaart, welke n!: aM de conferentie voorlegden, - '^-nraken voorkwamen, die niet in ff fuming waren met de tegenwoordige Tsjecho-Slowaken hebben daarop --e- llpn gedaan, welke gebaseerd wa- ,voorsteu Hongaarsche afwiikendi 5jav; van °de Hongaarsche afwijkende •BeHongarén^den^daarop^oo^d^be; De tot morgen te verdagen, ten einde ^*!Laiheid te zijn de tegenvoorstellen ('•EL Daarop werd een nieuwe con- i, heden morgen vastgesteld. Inrmd- "'leen commissie van deskundigen, waar- 1 Hongaren o.a. graaf Teleki den Hon- h minister van Buitenlandsche Zaken h eft beide kaarten onderzoeken en l-Meti tot een compromis te komen. Tan bevoegde zijde geen mede- omtrent de details der onderliande- èedaan, meent men volgens Havas /.hid te weten, dat de hevigste „strijd" de aanhechting van de steden v mi Kaussa. Te Boedapest toont men vooral wat de stad Kaussa feBtf. ötuatie te Powwy ww<» rteed» ingewik- Men weet, dat de Duitsehers te Berlijn ining hebben gekregen, het door de Hon- 'Leeischte brughoofd m deze stad te -pn Dit bericht heeft bij het Hongaarsche «ïk croote teleurstelling gewekt. >iaf Teleki, die deel uitmaakt van de Hon- .;Jte delegatie, heeft aan de pers ver- tCd dat de Hongaren de besluiten van Zi- tU een binnenlandsche Slowaaksche aan- «cnheid beschouwen. De Slowaken, zeide 'moeten vrij zijn om over zichzelf te be- ïilken Vijfhonderd geëmigreerde en andere Sen zijn gisteren te Boedapest bijeenge- :_:n om voox de Slowaken in Tsj echo-Slo fje zelfbeschikkingsrecht en de organisa- rail volksstemmingen te eischen. Een Tsjechisch-Duïtsche tolunie? fan bevoegde zijde verneemt United Press Praag, dat de Duitsche regeering aan de sjechische economische deskundigen te B'er- i -heeft voorgesteld de stichting van een 'mie tusschen Duitschland en Tsjecho Slo- iHije, Volgens onzen zegsman houdt het iciie voorstel zich zelfs bezig met een lueel later invoeren van een gemeen- kiappelijke munteenheid, wat dan de rijks- afzon zijn. Dit laatste beschouwt men in jijtieke kringen hier als de hardste slag, die Pauselijke nuntius te Weenen aangekomen. in het paleis van, kardinaal Innitzer. Uit Weenen verneemt Reuter, dat de pauselijke nuntius te Berlijn, mgr. Or- seiüco, gisteren aldaar is aangekomen cm er de jongste gebeurtenissen te onderzoeken. Zijn aankomst wordt niet officieel het paleis van kardinaal Innitzer is ■rmiddag een conferentie begonnen. Aan bidinaal Innitzer was toegestaan aan de be- "ig deel te nemen, doch hij mocht zijn «mug nog niet verlaten of telefoneer en. De officieele woordvoerder te Weenen heeft aa uitkomen, dat de hechtenis van mgr. hiizcr een maatregel is, welke uitsluitend is pnomen ter bescherming van den kardinaal, üsar United Press van betrouwbare zijde uraeemt hoopt kardinaal Innitzer spoedig Kt den rijkskanselier een onderhoud te helb- b over de ernstige incidenten. Uiterlijk gaat in Weenen het leven zijn ge mzen gang, doch onder de oppervlakte gist st. Men acht het dan ook niet uitgesloten e; nieuwe incidenten zich zullen voordoen, *®er zijn de gemoederen in beroering ge coat, De middag-godsdienstoefeningen en ^•lezingen, die Zaterdag begonnen waren, -jü door de politie verboden. De kerkgangers, Maandag om zeven uur bij den Stephans- zi aankwamen, vonden de deuren gesloten •e op het plein en in de aangrenzende straten «groote poltiemacht. Omstreeks dien tijd dreigden opnieuw on- en dientengevolge werden het plein en -i.raten eromheen ontruimd. Een groot aan- - personen, die probeerden de menigte door troepen op te hitsen, is gearresteerd. j[^.ar(^naal Innitzer zelf zoo meldt United Press verder beschouwt zijn ontsnapping aan de onlusten Zaterdag «seen wonder. De kardinaal had een «el van den avond doorgebracht in een oer gedeelte van de stad en kwam por auto aan het paleis, toen het op- 0er m vollen gang was. ai dn n*e^' waarom er onlusten waren fc-rihu nig^e om auI° wist niet, wie zich «J? ?n<^' De Politie liet de auto niet pas- •4 e" beSai bevel door te rijden naar een -„^.Vandaar begaf de kardinaal zich sTiJV waar hij vernam, wat er gaan- te,;.,. ,aar werd hem ook verteld, hoe de fcfd fJn, .secretaris met geweld had ge- niet wilde vertellen waar de Vc- bevond. Zelfs had men gedreigd, In! Venster te werpen, eer ,]fnngen van het Vaticaan verklaart W'ciinn. Reoterbericht uit Rome, dat, het nieuws ook zij, het niet bij— %!r!fen^ was' ^aar in Duitschland ge- fei en haar vertegenwoordigers tegen ^laatstPh üi'j'" ^l%eid ic tü w?er met opmerkelijke veel- 5 B v°orgekomen. men ontvangen heeft. Immers hierdoor zou het land, dat er zich toch al in geschikt had, een deel te worden van Duitschland's in vloedssfeer, alle economische en financieele vrijheid prijs moeten geven. Adjudant eveneens omgekomen. Dader richt het wapen op zichzelf. De chef van den Bulgaarschen generalen staf, generaal Peeff, is gisteren te Sofia, toen hij op weg was naar het ministerie van oor log, door zekeren Kiroff met re volverschoten vermoord. De ad judant van den generaal, majoor Soyanoff, die den legerleider vergezelde, werd eveneens ge troffen en overleed later in het ziekenhuis. De dader richtte ha zijn daad het wapen op zichzelf. Omtrent de beweegredenen be staat nog geen zekerheid. Gisteravond is een officieel communiqué uitgegeven over den moord. Het bepaalt er zich toe het feit te vermelden zonder eenige bijzonderheid. Men geeft slechts te verstaan, dat het onderzoek op den goeden weg is. Op het eerste gezicht en ondanks de ver schillende lezingen, die de ronde doen, is het moeilijk aan te nemen, dat het hier een poli tieke misdaad betreft aldus meldt Havas uit Sophia want het slachtoffer heeft zich nooit beziggehouden met problemen buiten zijn militaire beroep en zijn naam is nooit genoemd tijdens de verschillende gebeurtenis sen der binnenlandsche politiek in de laatste jaren. Het zou kunnen zijn, dat hier een per soonlijke wraakneming in het spel is of dat het een daad van een onevenwichtig persoon was. De moordenaar is gisteren in het ziekenhuis tot bewustzijn terugge keerd. Hij werd terstond ondervraagd en, naar verluidt, heeft hij verklaard, dat hij 20.000 levas gekregen heeft om de misdaad te plegen. Op de vraag, hoe de mannen, van wie hij zijn be velen had gekregen, heetten, wilde hij slechts antwoorden, dat het twee mannen waren, die een Macedonisch dialect spraken. Toen hem vroeg, of hij wist wien hij ge dood had antwoordde hij: „Ja, ik heb den chef van den generalen staf gedood". Men meent dat de toestand van Kiroff hopeloos is. Volgens andere berichten heeft Kiroff tijdens zijn verhoor in het ziekenhuis ver klaard, dat hij uit wraak heeft gehandeld, gedreven door ellende. Er werden echter tegenspraken in zijn verklaringen gevon den. Zoo zou hij eerst gezegd hebben, dat hij de twee revolvers, waarmede hij geschoten heeft, van onbekenden had gekregen, doch later dat hij de wapens had gekocht voor 3500 levas. Hij verklaarde verder tot geen enkele politieke organisatie te behooren. Volgens inlichtingen, die uit niet officieele bron zijn ontvangen zou Kiroff, die afkom stig is uit Kustendil, vijf jaar geleden tot een gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens moord op den burgemeester van een gemeente in de omgeving van Sliven. Enkele dagen ge leden was hij vrijgekomen. Hij zou Zondag reeds hebben getracht zijn misdaad te vol voeren, toen de generaal zich bij de opening der tentoonstelling „arbeid en vreugde" be vond. De omstandigheden beletten hem toen zijn plan ten uitvoer te leggen. De politie leidt het onderzoek in verschil lende richtingen. Een aantal individuen, die in contact ston den met den dader, is in arrest gesteld. Russische vliegers verontwaardigd op Lindbergh. „Domme leugens en laster over de Sovjet Unie". In een schrijven, dat eenige der bekendste vliegers van de Sovjet-Unie o.a. Molokof, Baidoukof, Tchkalof en Gromof, hebben gezonden aan de Pravada" worden de woorden, welke kolonel Lindbergh eenige dagen ge leden tegenover Lady Astor heeft ge bezigd over de waarde van de Sovjet- Russische luchtmacht „domme leugens en laster" genoemd. Lindbergh die twee maanden geleden een bezoek heeft gebracht aan de Sovjet Unie zou gezegd hebben, dat de Duitsche lucht macht in staat Zou zijn de gezamenlijke luchtvloot van Engeland, Frankrijk, Sovjet- Rusland en Tsjeeho-Slowa'kij e te verslaan en dat de Russische luchtvloot zonder leiders en in een chaotischen toestand zou verkeeren. Het schrijven der Russische vliegers is in bijzonder heftige bewoordingen vervat. Zij zeggen o.a. „Lindbergh heeft zulk een vlucht zonder tusschen- landing in het land der sprookjes, leugens en laster gemaakt, dat hij met één slag alle records van baron von Münchhaussen heeft verbeterd". Maandag is een vliegtuig van de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena, dat om half elf des morgens van het vliegveld Haren bij Brussel vrtrokken was, bij Soest ten Zuiden van Dortmund (Westfalen) ver ongelukt. Alle twintig inzittenden zijn om he leven gekomen. De bemanning bestond uit den gezagvoerder Van den Eynde, den tweeden bestuurder Moulin, den marconist Baus en den werktuig kundige Delleuse. De zestien passagiers zijn vermoedelijk allen van Duitsche nationaliteit. Het verongelukte toestel stond geregistreerd onder de letters O. O. A. G. T. en vloog op den vasten dienst naar Berlijn. Volgens Belga zijn de namen van de verongelukte passagiers: Menzen, Rossner, Ullman, het echtjaar Dimer, Berr, Piespestock, Kischees, dr. Witt, Maurach, Lothaer en het echtpaar Keppes met hun drie kinderen. Wat de oorzaak van de ramp geweest is, heeft men nog niet kunnen vaststellen; des kundigen zijn uit België voor het instellen van een onderzoek naar de plaats van de cata strofe vertrokken. Volgens personen uit de omgeving van Soest, die het vliegtuig hebben zien neerstorten, scheen het reeds door mid den gebroken te zijn toen het op een hoogte van 300 meter uit de wolken te voorschijn kwam. Deze veronderstelling wordt zoo lezen wij in de Tel. bevestigd door de om standigheid, dat de wrakstukken van het vliegtuig over een groote oppervlakte ver spreid gevonden zijn. De machine werd bestuurd door den 34- jarigen Joseph van den Eynde; tweede piloot was André Moulin, marconist was de 26- jarige Joseph Baus, mecanicien de 28-jarige Charles Delleuse. Opmerkelijk is, dat er op de geheele lijn geen berichten omtrent onweer zijn ontvan gen. Ook kan de machine onmogelijk tegen een berg gebotst zijn, terwijl het evenzeer uit gesloten is, dat de piloot, een der ervarenste die België bezat, een foutieve manoeuvre uit gevoerd heeft. Het vliegtuig had op reis van Londen enkele vooraanstaande personen aan boord, o.a. Sir Harry Twyford, lord-mayor van Londen, majoor Malcolm en John W. Wheeler- Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten (Adv Ingez. Med.) 1ST het hoekje, dat de Japanners over het „conflict" hebben uitgegeven staat o.a.: Wij gelooven, dat het in overeenstem ming is met het recht van zelfverdedi ging en met het welzijn der menschen, dat ons land besloot China van de dwalingen zijns weegs terug te brengen." Wanneer wij 't dus nog niet wisten: Japan voert een verdedi gingsoorlog! „Waar China, onze ware beweegredenen ne- geerend, haar groote legers tegen ons mobili seerde, konden wij niets anders doen dan er gewapend geweld tegenover stellen". Als het niet zoo diep ellendig was, zou men er over kunnen lachen, dat de Kyotosche zakenmenschen, die wel de algemeen gedeelde opinie van het Japansche volk zullen uitspre ken, meenen aldus de Amerikanen voor hun zaak te winnen. „Japan heeft geen andere be doeling dan een gelukkig en rustig Noord- China en een heel China, bevrijd van aan Japan vijandige machten". En daarom moet dat China maar worden verwoest en uitgemoord! Het doet ons denken aan een plaat in het vredestijdschrift „Head way" van eenige maanden geleden: een kleine Japanner, met onder den arm een geweldig stuk van China. Tot een grooten Chinees, die hem met een prachtig weergegeven minach ting uit de hoogte beziet, zegt hij dan: „Waar om kunnen wij nou toch geen vrienden zijn?" En die aan Japan vijandige machten? Hier mede wordt natuurlijk het bolsjewisme be doeld. Japan, heet het altijd, en Farrère is van deze meening mede een voorvechter, wil in China orde scheppen. Maar het heeft de laatste jaren nooit iets anders gedaan dan de orde, waarnaar de Chineezen, onder leiding van den kranigen Tsjang Kai-Sjek. zoo ernstig streefden, te verstoren. Het liet oogluikend toe, dat Koreansche smokkelaars, Japansche onderdanen dus, zilver uit- en verdoovende middelen invoerden; het heeft eiken generaal, die tegen de officieele regeering was, gesteund en „gestopt". En wanneer de Chineezen dan daartegen het wapen der boycot hanteeren. dan wordt een „strafexpeditie" noodig en ge motiveerd geacht. Het gaat dan daarbij, zoo wordt herhaaldelijk verzekerd, niet tegen het Chineesche volk zelf. maar tegen de militaire kliek en de „warlords". Maar ondertusschen worden honderdduizenden van het volk ver moord. Toen ik in 1935 in Sjanghai was, kon men uit de wijk Sjapei, bevolkt door 500.000 measchen, nu door Japan uitgebrand en uit gemoord, honderden Chineesche vluchtelingen zien die, toen al. voor een herhaling van de gruwelen van '32 vreesden. En wat de bestrij ding van het communisme betreft. Japan ver geet gemakshalve, dat China zelf daarmede reeds zeer effectief bezig was. Juist door hun optreden in China drijven de Japanners het volk daar in handen van de communisten, die immers zoo graag in troebel water visschen. Het laatste „Special Number" van „Japan in Pictures" is geheel gewijd aan het .conflict". En op dezelfde „eerlijke" manier! Men plaatst er afbeeldingen van de overoude kunstwerken Bekende motieven in Peking, die Japan er gespaard heeft en ver meldt er dan tevens fijntjes bij en ditmaal zeer terecht! dat de Engelschen en Fran- schen dat in I860 geenszins deden. Dan volgen foto's van alles, dat door China zelf werd ver woest. Men vermeldt de aanvallen op Ameri- kaansche schepen en, naar aanleiding van de torpedeering van de Panay, dat deze in Japan „een groote en spontane golf van spijt en sym pathie" deed ontstaan. Van de 27 andere ge vallen, waarin Japan aan vreemde mogend heden excuses had aan te bieden, wordt geen melding gemaakt. Het is natuurlijk heel moelijk om nu met Japanners te correspondeeren, althans wan neer men niet in staat is het „conflict" gewoon te negeeren. En dit niet terwille van de cen suur, want daarvan merkt men niet veel. maar omdat de geadresseerden, alleen Japan sche kranten lezend, de zaken uiteraard alleen uit dien gezichtshoek bezien. Ik schreef aan mijn vriend, den Japanschen student, dat de secretaresse van den bekenden Christen- Japanner Kawaga mij had verzekerd, dat 95% der Japanners den oorlog niet willen, maar hij antwoordde, dat Kagawa te lang huiten Japan heeft vertoefd om te weten, hoe thans de geest daar is en dat juist omgekeerd, 95% van de bevolking achter den keizer en de mili tairen staat. Op mijn verwijzing naar de vele dienstweigeraars in Japan ging hij wijselijk niet in. En dan te bedenken hoe Japan de beste din gen van het leven; godsdienst, cultuur, en kunst alle oorspronkelijk uit China kreeg. Het gaf daaraan wel een eigen cachet, maar dat China de bakermat is van dat alles, wordt ook in Japan, zij het ook schoorvoetend, erkend. En voorts te bedenken, dat in China alleen reeds over de vijftig universiteiten en colleges werden verwoest! Ik wil toegeven, dat de „man-in-de-straat" Japan te verkiezen is boven zijn soortgenoot in China. Hij is zindélijker, ordelijker en rustiger, klaar vergelijkt men den gestudeerd hebbenden. Japanner met den dito Chinees, dan wint de laatste 't ongetwijfeld. Hij is de aristocraat. De Japanner blijft een parvenu. Met de dom heid en de verwaandheid van deze. Zonder ook maar het minste inzicht in eigen tekortko mingen. Ik denk hier aan een lezing, die in ons land voor een vereeniging van naam door een Japanschen „professor" werd gehouden.De man was werkzaam aan een Engelsche universiteit en doceerde daar Japansche cultuur en kunst. Maar hoe de Engelsche studenten hem ooit kunnen volgen, is een raadsel, want zijn uit spraak van het Engelsch was zoodanig, dat wij ons schertsend afvroegen of hij misschien Ja- pansch sprak. En het tóch aan te durven in een vreemd land een lezing te houden, is een typisch staal van Japansche zelfoverschatting. China en Abessynië. J APAN voert voor zijn actie in China de zelfde motieven aan als Italië voor de hare in Abessynië. En, laten wij eerlijk zijn, golden deze driehonderd jaar geleden en zelfs in mindere mate niet evenzeer voor de lan den, die toen uitbreiding van grondgebied en afzetmarkten zochten? Dank zij den „vooruit gang" van de techniek gebeurt het nu echter op zooveel barbaarscher manier. Maar het is alles zoo ver weg en China is zoo grootDat verklaart zeker de betrekkelijke lauwheid, waarmede men hier, in het Westen, tegenover al die verschrikkelijkheden staat. En die zijn toch ontzettend. Een Amerikaan, dien ik in Hangsjou leerde kennen en die zich nu geheel wijdt aan de verzorging der Chineesche vluch telingen, zond mij een verslag door ooggetuigen van de schandelijke manier, waarop de Japan ners in Nanking en Hangsjou zijn opgetreden tegenover het volk, waartegenover zij steeds beweren alleen vriendschappelijke gevoelens te koesteren. En waarom al deze ellende? Want ook al mocht Japan erin slagen grootere gedeelten van China aan zich te onderwerpen of er „stroopopregeeringen" te vestigen als thans in Mandsjoekwo, dan is het nog zeer de vraag of het, vooral na jarenlangen uitputtenden krijg, de middelen wel zal hebben om die nieu we gebieden te ontginnen, zoodat het moeder land daarvan profijt heeft. Vast staat wel dat, tot nu toe, Mandsjoekwo in dit opzicht vrijwel een mislukking is geweest. De Japanners zelf willen er niet heen, niettegenstaande de trac tementen er soms 60 pet. hooger zijn dan in Japan. Men probeert 't nu door den Koreaan over te halen d.w.z. te dwingen erheen te gaan, de Japanner zou dan naar Korea kunnen emigreeren, dat dichterbij en meer aan het stamland verwant is dan het Mongoolsche Mandsjoekwo, waar sojaboonen en bandieten de meest voorkomende producten zijn (Japan beweert wel, dat het banditisme er is uitge roeid, maar dit schijnt nog lang niet het geval te zijn), Maar ook dit schijnt niet te lukken. Ik vroeg aan Wit-Russen in Charbin wat zij verkozen: het Chineesche of het Japansche regime en. zij antwoordden mij: „Het eerste. De Japanners zijn hard en ruw". Ik zelf zag hoe een Chineesche rikshaman er op straat door de politie werd afgerost! En dit is geen wonder. Hun jonge koloniale mentaliteit is als de Westersche van driehonderd jaar geleden! En het hooger e salaris trekt nu juist niet in de eerste plaats de geestelijke elite aan, die men in Japan natuurlijk ook vindt. Ik geloof wel, dat het verloop van het „con flict" voor Japan zelf een hoogst onaangename verrassing is. Men heeft waarschijnlijk ge dacht, dat het een kwestie was van enkele maanden. De stereotype Japansche zelfover schatting! En hun „eergevoel", de vrees „to lose their face", houdt hen ervan terug hun fout openlijk te belijden en den veldtocht te staken. Integendeel, het is psychologisch ver klaarbaar, dat hij met des te meer hardnekkig heid en wreedheid wordt voortgezet. Dat de regeering in Japan zich nu genood zaakt heeft gezien de wereldtentoonstelling en de Olympiade in 1940 af te gelasten, is even eens een geduchte slag voor hun nationale ijdelheid. Paedagogischer ware het echter ge weest, wanneer alle landen de medewerking daaraan hadden opgezegd, Japan had dan „zijn gezicht verloren" en er zijn weinig dingen waarvoor zij zoo gevoelig zijn. J. H. FRANcOIS. Bennett, alsmede drie chefs van het Britsche legioen, die op weg zijn naar Praag. De lord-mayor had een bedrag van 30.000 pond sterling bij zich, die in de Britsche hoofdstad verzameld zijn voor de Tsjechische vluchtelingen uit 't Sudeten-Duitsche gebied. Deze Engelsche passagiers verlieten te Brussel het toestel, dat een uur later is verongelukt, om in de machine voor Praag over te stappen. Zoodra de vliegtuigramp te Brussel bekend werd heeft de minister van Verkeerswezen en Luchtvaart, de heer Marck, drie deskundigen van den Luchtvaartdienst opdracht gegeven, ter plaatse een onderzoek in te stellen. Ook de Sabena heeft vertegenwoordigers naar Duitschland gezonden en op dit verslag wordt thans gewacht. Maarschalk Goering en het rijksministerie van Luchtvaart hebben on middellijk rouwtelegrammen aan de Belgische regeering gezonden. PPOERAMMA WOENSDAG 12 OCTOBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 301,5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzoek. (9.30—9.45 Gelukwen- schen.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12,15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Berichten, hierna or gelspel. 1.30 Ensemble van der Horst en gra mofoonmuziek. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.30- 3.55 Gramofoonmuziek. (Om 3.45 Berich ten). 4.00 Cello en piano. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmu ziek. 6.00 Causerie „De sociale wetgeving op agrarisch terrein". 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de grondslagen der muziek. 7.45 Reportage, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. Het avondprogramma wordt afgewisseld door Damnieuws). 8.15 Christelijk Harmoniecorps .Looft den Heer" en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „Wat ligt er achter onze psalmen?" 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP 10.05 Causerie over leerbewerking. 10.20 Viool en piano. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 11-11.30 en 6.30-7.00 RVU. 7.30-8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8,15 Berich ten.) 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbei ders in de Continubedrijven. 11.00 Causerie. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.40 Causerie „Ar beidsdienst en jeugdwerkloosheid". 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12,15 Berichten). 12.451.45 VARA-orkest, en gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Paedag. causerie. 7.00 gelukwenschen. 7.05Koor zang. 7.30 Causerie „Werk en Werkloos heid", 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8,03 Be richten ANP, VARA-Varia. 8.15 Residentie orkest, en solist. 9.15 Declamatie. 9.30 „Orvitropia". 10.00 Damnieuws. 10.05 Be richten ANP. 10.10 Gramofoonmuziek. 11.00 Noviteiten-orkest m. m. v. de VARAlMount- Girls en solisten. 11.3012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11,25—11.50 Gramofoonmuziek. 12.10 Het BBC-Northern Ireland Orkest. 12,50 Dansmu ziek. 1.20 Het Cedric Sharpe Sextet. 2.00 2.20 Declamatie. 3.10 Orgelspel. 3.30 Sportre- portage. 3.45 Jan Berenska en zijn orkest. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Bert Firman en zijn orkest en solisten. 6.20 Berichten. 6.40 Orgelspel. 7.05 Het Brig- house en Rastrick-orkest. 7.35 De Village Band, en solisten. 8.05 Radiojournaal. 8.35 Het Blech strijkkwartet en solisten. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Het BBC-koor, het BBC-orkest en solisten. 10.50 Gramofoon muziek. 11,20 Oscar Rabin en zijn „Romany"- dansorkest. 11,5012.20 Jazzmuziek (Gramo- foonplaten). RADIO PARIS. 1648 M. 8.10, 9.00, 10.35 en 11,20 Gramofoonmuziek. 12,35 Stafmuziek van de Garde Républicaine. 3.05 Zang. 4.20 Cello en piano. 5.20 Derveaux orkest. 6.25 Gramofoonmuziek. 8.50 Piano- voordracht. 9.20 Variété-programma. 10.50 11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 6.30 Amusementsorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 12,35 Om- roepkleinorkest en solisten. 1,30 Populair con cert. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroep orkest en solist. 5.50 Westduitsch Strijkkwar tet. 6.35 De „Drei Musikanten". 7.35 Rijks uitzending „Stunde der jungen Nation". 8.05 Gramofoonmuziek. 8.50 Vocaal dubbelkwar- tet. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Kamermu ziek. 10.20 Omroepkleinorkest, solisten en het Tautenhayn-kwartet. 11.202.20 Omroep orkest en kleinorkest. BRUSSEL. 322 M. 12,20 Gramofoonmuziék. 12,50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Zimmerkwartet. 5.40 en 7.20 Omroepsa- lonorkest. 8.20 Omroeporkest. 9.20-11.20 Uit Turijn „La, Forza del destino", opera. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.05 De Kyffhauser-kapel 8.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Berichten. 9.50 Karl Ristenport's Kamerorkest. 10.05 Be richten. 10.20 Omroepkleinorkest (Opn.) 11,05 11.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5