Brie mannen en hun Noodlot FEUILLETON Naar het Engesch door A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 28) Gisteravond had hij geloofd dat Barrett, in de verwachting dat O'Malley volgen zou, hem naar het huis had gelokt, den moord be gaan had even voor hij binnengekomen was en toen gevlucht was om O'Malley voor de gevolgen op te laten draaien Het leek waar schijnlijk dat Barrett de politie had gewaar schuwd om er zeker van te zijn dat O'Malley gearresteerd zou worden Nu hij de zaak rustiger overdacht viel er een nieuw licht over een paar bijzonder heden, dat deze theorie aan het wankelen dreigde te brengen Ten eerste, Barrett had geen tijd gehad om. na O'Malley ontmoet te hebben de politie te waarschuwen. En bovendien als hij het plan had gehad een moord te begaan, zou hij niet zoo roekeloos zijn hem van te voren op het spoor, zelfs van den vermeenden moordenaar te brengen, want Barret kon toch niet zeker weten dat O'Malley hem volgen zou. Neen. Barrett had de politie niet gewaarschuwd. Ten tweede, er was geen sprake van twist of ook maar de minste onaangenaamheid tusschen Barrett en O'Malley geweest, die een motief kon opleveren voor een dergelijke wraakneming. Eerder het tegendeel, tenzij Barrett hem uit den weg wide hebben om hetgeen hij wist, in welk geval het dwaas heid zou zijn om hem te laten arresteeren, Daarbij zou Barrett het niet noodig vinden er een ander in te halen zoolang hij zelf kon ontsnappen. Ten derde, en dit was belangrijker omdat het de moord zelf betrof, was er de kwestie van den tijd. Barrett was het huis misschien twee minuten voor O'Malley binnengegaan; waarschijnlijk was het tijdsverschil nog kor ter. Als hij de trap even behoedzaam was op- geloopen als de Ier, kon hij die verlichte kamer nauwelijks twee minuten eerder dan de man die hem volgde zijn binnengetreden, zelfs als hij het huis kende. O'Malley herinnerde zich duidelijk de toe stand van de brandkast. Hij had geen teeken gezien dat er op wees dat deze geforceerd was. Mogelijk had Bindles hem open laten staan en had Barrett de brandkast zoo ge vonden. Maar dat leek te onwaarschijnlijk om waar te zijn zoo'n verbij sterénde bui tenkans voor den man, die gekomen was om de brandkast leeg te halen! Maar de safe was duchtig doorzocht: de rommel van papieren er omheen sprak een te duidelijke taal. Aan alles in de kamer kon men zien dat er een ordelijk man huisde en het stof op de schrijftafel bewees dat hij niet wilde dat iemand aan zijn papieren kwam. Daarom zou Bindles die papieren nooii op den grond hebben laten liggen. Maar om de brandkast te openen en te doorzoeken of alléén te doorzoeken, als de kast open was geweest, zou minstens een minuut of vijf in beslag nemen. En Barrett had maar twee minuten gehad om Bindles te vermoorden, de brandkast door te snuffelen en uit de kamer te ontsnappen Tensotte was er nog de vermoorde zelf als factor waarmee rekening moest gehouden worden. Bindles, als hij het tenminste was moest kort te voren aangevallen zijn. Maar ook hier waren meer dan twee minuten in net spel. O'Malley was niet in staat geweest den loop van de wond te onderzoeken, maar hij was ervan overtuigd dat de oude heer door de longen gestoken was, te oordeelen naai de kleur van het bloed Het feit dat het bloed bijna, maar niet geheel, opgehouden had uit den mond te vloeien wees er op, dat het wa pen het hart niet had geraakt Aan den buitensten rand van de bloedplas op de tafel was het reeds begonnen te stollen en het hart had juist opgehouden te kloppen. Al deze verschijnselen stelden het buiten twijfel dat de misdaad minstens twee minuten vóór Bar rett het huis binnentrad, gebeurd moest zijn. Wanneer deze redeneering foutief was en Barrett den ouden man toch vermoord had, had hij het alleen kunnen doen terwijl O'Malley de souterraintrap opsloop. Maar de Ier had scherp geluisterd Er waren geen deuren gesloten en hij had geen schreeuw of hijgend geluid gehoord. O'Malley was zich volkomen bewust dat er drie redenen waren waarom hij niet wenschte te gelooven dat" Barrett schuldig was aan den moord: Louise, Claudia Hunt en 'n zekere onwillekeurige sympathie en eerbied, die hij zelf voor den man voelde. Doch als Barrett het niet gedaan had wie dan wel? Uren piekerde O'Malley dien morgen over deze vraag en ten slotte kwam hij tot de hoogst onbevredigende slotsom, dat hij er geen antwoord op kon vinden Maar er was voldoende twijfel in zijn geest, geheel af gescheiden van het gevaar dat hij zelf daar door zou loopen, om hem te weerhouden naar de politie te gaan. Ze moesten er zelf maar probeeren achter te komen. Hij moest eerst meer omtrent Barrett zien gewaar te worden, voor hij het net om den man heen haalde. En hij voelde er ook niet veel voor om een verklaring van zijn eigen aanwezig heid in het huis te moeten geven een ver klaring, die zeker van hem gevraagd zou worden als hij Barrett aanklaagde. Hij kon Uleen maar de waarheid vertellen, en die zou verdacht genoeg klinken om hem ernstige on aangenaamheden om van erger niet te spreken te bezorgen O'Malley lunchte in een restaurant in de buurt, kocht alle middagedities en keerde daarmee naar zijn kamers terug. Genesteld m zijn gemakkelijken stoel, met een pijp in den mond en de kranten op zijn schoot, kreeg hij, in snelle opeenvolging, twee lichtelijk- verbijsterende schokken. Hij vond een gedetailleerd en sensationeel verslag van den moord in de „Evening Tur moil". Kolommen vol, want Bindles was in zijn tijd een bekende figuur in Wall Street -geweest. Zijn eerste verrassing werd veroorzaakt door een „vette kop" op de voorpagina. Wolfram Schenk, bekend financier ziet man binnengaan en waarschuwt politie. Weer Schenk! O'Malley las het heele relaas snel door, toen las hij het nog eens over. Daarna leunde hij achterover in zijn stoel, stomverbaasd. Het verhaal was wel zoo sensationeel als een verslaggever het zich maar kon wenschen. Na een beschrijving hoe het lichaam ge vonden was, gaf het blad in bijzonderheden de feiten, zooals Schenk ze aan de politie mee gedeeld had. Schenk had Bindles vroeger in den avond opgebeld over zekere financieele aangelegenheden, die hij voor den gewezen effectenhandelaar behandelde. Hij had bii kennissen gedineerd en gedanst en had afge sproken op zijn weg naar huis nog even bij Bindles aar te komen. Deze laatste had de gewoonte laat op te blijven en hij had Schenk verzocht toch nog te komen, ook al werd het héél laat; hij zou hem zelf binnenlaten. He» betrof een belangrijke en dringende zaak Even na tweeën was Schenk buiten adem ?en politiebureau binnen komen vallen en had den wachtcommandant verteld dat. toen hij het huis van Bindles naderde een slui pende gestalte in het souterrain verdwenen was en dat hij daarom de politie waarschuwde Toen hem later gevraagd werd, waarom hij te voet was, had hij verklaard dat hij vrien den in zijn auto naar huls had laten bren gen en naar Bindles' huis gewandeld was om nog wat frisschen lucht en beweging te heb ben Het was maar een twaalf blokken van het huis waar hij had gedineerd. Daarop volgde een beschrijving hoe Schenk met een aantal agenten en detectives naar het huis was teruggekeerd en hoe ze het omsingeld hadden: één ging naar den sou terrainingang, die geforceerd was, een ander begaf zich naar den achteruitgang, terwijl drie zich met Schenk bij de voordeur pos teerden. Schenk had aangebeld, de politie had op de deur gebonsd en na een tusschenpoos van verscheidene minuten was een angstige be diende in nachtgewaad naar beneden komen loopen, verbaasd dat zijn meester hen niet had binnengelaten, daar hij nog op scheen. Vervolgens kwam een aanschouwelijk schil derij van wat ze in de bibliotheek hadden aangetroffen en een uiteenzetting van de wijze waarop de moordenaar ontsnapt was. Het gaf O'Malley een onbehaaglijk, kil ge voel langs zijn ruggegraat, want van zijn sprong uit het keukenraam ontbrak geen enkele bijzonderheid, zoo min als van zijn daaropvolgenden aanval op den agent, die hem over den muur gevolg dwas. Deze, ging het verder, had hem vanuit het raam op den muur zien springen, maar had zich gehurkt verborgen gehouden in de hoop dat de moor denaar in zijn armen zou vallen als hij bleef wachten Het blad verkondigde de meening dat de moordenaar een van de meest verdor ven misdadigers moest zijn die New Yon: bevatte en het verslag eindigde met het mt- spreken van de gebruikelijke verwachting dat de politie binnenkort de hand op den dader zou leggen. iWojtft v«®lï41 Hr. Ms. kruiser „Sumatra" is Maandag voor een kruistocht naar de Middellandsche Zee vertrok ken. Het vertrek uit Den Helder Van het vliegveld Croydon vertrok Maandag een Britsche commissie naar Kraag, die met de Tsjechische autoriteiten de huisvesting der manschappen van het Britsche Legi0en z"a| regelen Mevr. Van Broekhuyzen, kleindochter van Paul Kruger en echtgenoote van den Zuid Afrikaanschen gezant, heeft Maandag te Den Haag aan een aantal oud strijders uit den Boerenoorlog de oorlogsmedaille uitgereikt Groenewegen en Boeyen na hun over winning in den 100 K.M. koppelwed strijd bij de opening van het wieier- seizoen op de Parijsche winterbaan De heer G. W. J. Zitter- steyn is benoemd tot voor zitter van den Kon. Neder- landschen Schaakbond De Pangeran Hangabehi bracht Maandag een bezoek aan de Ned. Ford Automobielfabriek te Amsterdam, waar de Indi sche vorst een dankbaar ge bruik van zijn filmapparaat maakte De Zweedsche vereeniging voor luchtbescherming heeft een tentoonstellingstrein ingericht, welke geheel Zweden zal afreizen, om de bevolking vertrouwd te maken met de desbetreffende maatregelen De ministers Colijn en Van Dijk waren met hun dames aanwezig bij de uitreiking van een aantal oorlogsmedailles aar- oud-strijders uit den Boerenoorlog, welke plechtigheid door mevr. Van Broek huyzen. kleindochter van Paul Kruger en echtgenoote van den Zuid Afrikaanschen gezant, verricht werd

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8