HET NIEUWE AVONDBLAD Oud-Santpoort DE MOLEN DE SANTHAES WORDT „VERSTELLINGD" Vogeltrek. lAARCANC No. 297 WOENSDAG 19 OCTOBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/» ets., per maand 52V* cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OP GEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 31079L verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim 1100,—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, ,nnnn J3 - i arm" of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. iflin— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, cog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. r atis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, nf twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5. een i f onnn j;_iuj. Lazen wij in voorgaand stukje ge schiedenis van „De Santhaes" dat de eigenaar Beuderman zich genood zaakt gevoelde den molen van de v lid te doen, wij laten hier uit oude beschei den V geboorte van den tegenwoordigen ^nnvoK^van Beuderman werd Arie Roge- ctpin die kapitaalkrachtig genoeg was om de mote verbouwkosten te betalen. Gedrongen r" de taUooze klachten van dorpsgenooten bakkers richtte hij zich in 1778 tot den J" W Hendrik Hoeufft, Ambagtsheer van Slsen en de Santpoort, Raad-Or dinar is in de cnuvereinen Raade van Overmaaze etc. met het vohende verzoek: „dat hij Suppliant door Se menigvuldige digtplantinge met Boomen en Sïder Houtgewas rondom zijne tegenwoordige moolen door zijn Buuren en Belendenen niet staat is om de respectieve Bakkers ter zij- rer Moolen malende, zoo omtrent quantiteit flk oualiteit van het bij hem gemaalen wer ende graan te kunnen met genoegen bedie- :pn en aan hem Suppliant sedert langen tijd #1 zeer kla-gtig zijn geweest; Edog zooveel in Jiin vermogen is de voornoemde Bakkers trag- 'tpnde genoegen te gee ven; te raaden is ge worden een andere nieuwe Koornmolen in nlaatse van de tegenwoordige hij hem ge bruikt wordende Moolen te doen stellen en d t ter beste convineerende plaatse veertig voeten hooger als de oude Moolen thans staat. Hebbende hij Suppliant met de voornoemde respectieve Bakkers op den 14 December 1778 voor Cornelis van Diepen als secretaris van Velsen en Scheepenen als getuygen gepas seerd een acte van accoord, waarin hij Sup pliant van zijne Zijde aanneemt de voornoem de Moolen en maniere voornoemt te doen stel len en haar alsdan met alle genoegen te zul len bedienen; dat vervolgens de voornoemde Bakkers van haare zij de belooven aan de Sup pliant te zullen betaalen voor den tijd van tien eerstkomende en agter een volgende jaaren, ingaande primo Januari 1779 en eindigende ultimo December 1788 een stuyver meerder per sak voor maalloon als tot hiertoe is be taald. En als dan de voornoemde tien jaa ren geëxpireerd zijnde de vijf daaraanvol gende Jaoren ingaande met primo Januari 1189 en eindigende ultimo December 1793 vier duyten meer per sak voor maalloon als het oude maalloon. Dat bewust zijnde hij Suppliant zoo tot het een als tot het ander niet is bevoegt zonder goedkeuring van UwEd. Gestr. zoo keert Suppliant zig tot Uwe Ed. Gestr. goedgunstige approbatie en aan hem Suppliant te verleenen de noodige acte. t Welk doende enz. was geteekent Arie Ro- gestein. Op dit verzoek verleende de Ambagtsheer te Velsen op Watervliet den 28sten December 1178 bij acte de verzochte approbatie „mits deeze acte an Schout en Scheepenen der Am- bagts Heerlijkheid zou worden vertoond en van haar meede geapprobeerd". De approbatie werd verleend en Arie Roge- stein kreeg verlof den molen te „verstellin gen". Een reuzenwerk, dat wel de moeite waard is om even gememoreerd te worden. Met zorg werd dë nieuwe plaats bepaald. Deze mocht niet te ver weg zijn, maar in elk geval ook niet te dicht in de nabijheid. Tusschen den ouden molen en de nieuwe plaats werd een aarden dam opgeworpen van een dusdanige breedte dat de geheele molen overal rijkelijk geplaatst kon worden. Deze liep schuin naar boven tot 40 voeten dus bijna 12 meter hoog te, Nemen wij de helling 1 op 10 meter lengte dan lag er minstens 120 meter tusschen de oude plaats en den nieuwen molen. De oude molen werd gedeeltelijk gesloopt. Dat wil zeggen: de wieken de as, de konings- spil, kroonrad en bonkelaars werden afgeno men, en de koppels steenen verwijderd. Alleen de romp bleef dus over. Met windassen, katrol len enz. werd de oude molen langs de helling voetje voor voetje opgetrokken tot ze einde lijk ter plaatse arriveerde en op de vooraf ge stelde stijlen van het nieuwe onderstel kon worden neergezet. Alles wat uit den molen was weggenomen werd daarna bij de helling opge vuld en naar den eisch gemonteerd. Een nieuw verguld Santhaesje werd als windvaan op het dak geplant en in het voorfront bracht de rietdekker een kunstig medaillon aan met de letters S. H. en het jaartal 1779, waar door nog heden den volke wordt verkondigd dat in dat jaar de nieuwe Santhaes zijn loop wwr kan hervatten tot volle tevredenheid •an bakkers en burgers. Nog is de geschiedenis van Santpoort's molen met ten einde. Een der latere eigenaren was «e heer Van Brussel, lid van den kerkeraad ru ouc*e k"ei'k Velsen en welbekend als stichter en mede-oprichter van Santpoort's voor enkele jaren verbrande oude kerkje. Van orussel was eigenaar van het bekende Molen- park en woonde in het overoude huisje naast de oude school, ongeveer ter plaatse waar momenteel het houten- hulpschoollokaal staat, «et molenpark bestond uit de terreinen van ce school, schoolplein, Molenstraat, gedeelte elaan en de bollen tuin tusschen en Boschbeek. Als molenaar be- hij de belangen van den molen door servituut op die terreinen, dat nooit ofte ®®er °P die gronden huizen gebouwd VMt wort*en hooger dan ten hoogste 37 in vAan die bepaling is bij den bouw van J? hervoor genoemde huizen stenig de hand ton Uit oogpunt was de molen dus femÜ! verre toekomst beschermd tegen be- ö.JmennSen in den toevoer van den benoodig- en m°lenwiiid. v. Brussel heeft bij den ver- lijk n koop echter een belangrijke zaak uit het oog verloren. Aan de „Boomen en verdere Houtge wassen" heeft ook hij niet gedacht ze zijn niet in het servituut opgenomen met als ge volg dat de boomen op het schoolplein de stel linghoogte verre overtreffen. Gezien de wel willende houding van Velsens burgemeester twijfelen wij er niet aan, of indien noodzake lijk zal deze windbelemmering wel tot 12 me ter hoog te worden teruggebracht. Of de molen verder op medewerkng van Boschbeek zal mo gen rekenen blijft een open vraag. Santpoorts burgers staan in dit geval voor een uiterst moeilijke beslissing. Zonder twijfel is de mo len mooi en een malende molen nog mooier, doch ook de prachtige oprijlaan van Bosch beek met de verdere hooge boomen in de om geving zijn een waardevol bezit. De keuze in dit geval is wel zeer moeilijk. En nu het slot van de molenhistorie. Laat ons hopen dat het niet meer dan een mijlpaal is. De molen vraagt een belangrijk bedrag aan reparatiekosten. Aan wieken, krui-mrichting, stelling, enz. Deze kwalen gevoegd bij andere omstandigheden hebben den molenaar aan leiding gegeven er ernstig over te denken de molen gedeeltelijk te sloopen. Feitelijk heeft hij alleen belang bij de paar onderste verdie pingen voor pakhuisruimte. Desondanks en wel voornamelijk omdat de molenaar van zijn molen houdt, is hij bereid geweest om te luis teren naar de verlangens van de Vereeniging Santpoort's Bloei, die het zeer te prijzen ini tiatief genomen heeft den molen te behoeden voor afbraak. Ze mocht hierbij den steun ver werven van tal van vooraanstaande burgers, van „De Nederlandsche Molen", van de Stich ting „Oud-Santpoort" enz. enz. Wanneer nu de burgers van Santpoort en verre omgeving, en andere belangstellenden en molenvrienden hun penningske bijdragen, dan zal de molen vermoedelijk weer voor tal van jaren bewaard blijven en wij twijfelen er niet aan of de mo lenaar of diens maalknecht zal straks in het eindresultaat aanleiding vinden om na het volledig herstel onze Santhaes „mooi" te maken J. S. VISSER. Santpoort IJMUIDEN CHR. DEMOCRATISCHE UNIE De afdeeling der Chr. Democratische Unie houdt Donderdag 20 dezer een ledenvergade ring, waarin de voorstellen voor het volgende week te Zwolle te houden partijcongres zullen worden behandeld en een afgevaardigde daar heen zal worden benoemd. Voorts zal een aan vulling van het bestuur plaats hebben. N. A. S. B., GROEP VOETBAL. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden luiden als volgt; Voorwaarts 1—Sport Vereent 1 51 Voorwaarts 2Sport Vereent 2 56 Sperwer 3Sport Vereent 3 60 Voorwaarts 1Sport Vereent 1. Sport Vereent 1 heeft in dezen wedstrijd geen geluk gehad. Zij heeft voor de rust het spel geheel op de Voorwaarts helft gespeeld er deze moesten ook alle zeilen bijzetten om er ger te voorkomen. De rust brak aan met blan ken stand. De regen die tijdens de rust ging vallen deed aan het terrein geen goed. En het was Voor waarts dat zich op het gladde terrein het beste thuis voelde, en dan ook dadelijk succes had, door een schot van hun linksbinnen. Sport Vereent raakte de kluts kwijt en kort daarop was het 20. Toeji G. v. 't Veld met een mooi schot 21 maakte en van Kempen keihard on der de lat schoot herleefde de hoop weer. Maar de Voorwaarts-middenvocr maakte aan alle illusies een einde door den stand op te voeren tot 51 waarmede de scheidsrechter het einde aankondigde. Voorwaarts 2Sport Vereent 2 56 Voorwaarts nam na 10 minuten spelen de leiding, 10. Kort daarop was het 11. Voor waarts maakte er toen 21 van. Sp. Vereent nam het spel geheel in handen en met de rust was het dan ook 52 in hun voordeel. Na de rust maakte ze er 6—2 van. Doordat S. V. het te gemakkelijk opvatte kreeg Voor waarts de gelegenheid drie keer te doelpunten. Onder groote spanning kwam het einde met 5—6. Het derde elftal verscheen met 3 invallers. Na een prettigen wedstrijd verloor S. V. 3 met 6—0. Zondag a.s.: Sport Vereent 1Sperwer 1, 2 uur. Sport Vereent 2Sperwer 2, 12 uur. Sport Vereent 3Hou stand 2, 10 uur. VEREENIGING VAN KENNEMERLAAN- BEWONERS. De Vereeniging van Kennemerlaanbewoners (voorheen Buurtvereeniging „Kennemerlaan" houdt morgenavond een vergadering in de groote bovenzaal van Hotel Kennemerhof. Voor deze vergadering zijn behalve de leden in het bijzonder uitgenoodigd de niet-leden, wonende in het nieuwe gedeelte. Op deze vergadering zal wegens het aftreden in verband met de reorganisatie van het oude bestuur ,een nieuw bestuur gekozen wor den. Verder zullen er besprekingen worden ge houden in verband met plannen voor het a.s. winterseizoen. (Het vogellrekstation Texel heeft medegedeeld, dat de weersomstan digheden thans gunstig zijn voor de trekwaarneming). De vogels trekken op de vlucht, Naar zuidelijker, milder streken, Het trekken is niet van de lucht, Of wel juist, letterlijk bekeken. De winter kondigt zich weer aan, De vogels hebben maar voor 't kiezen. Zij trekken zich er niets van aan, Dat zij ons en wij hen verliezen. Bij ons, gebonden aan ons huis, Kan dat wel jaloezie verwekken. Wij krijgen onze trekken thuis, Om aan het kortste eind te trekken. Helaas, wij gaan niet op de wiek, En als wij trekken met de beenen, Dan is het van de rheumatiek, Of mooglijk van de winterteenen. De arbeid houdt ons vast, de plicht. Gemis van vleugels om te strekken. Wij trekken straks een lang gezicht En krijgen slechts een niet te trekken. De vogels trekken op de vlucht, Nu vocht en koude weer gaan dreigen, Wij zien ze heengaan met een zucht, Omdat w' er zelf vaak trek" in krijgen. P. GASUS. Kampeeren op het verpachte strand. Openbare Werken in de Gemeente- begrooting. LEDENVERGADERING O.K. ONDER STEUNINGSFONDS. Maandagavond hield de afdeeling van het Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds een le denvergadering in het Oud-Kath. vereeni- gingsgebouw, die flink was bezocht en welke inplaats van den door verhindering afwezi gen voorzitter, kapelaan P. J. Jans, werd ge leid door pastoor Th. Moleman. Na een kort welkomstwoord en goedkeuring der notulen, gaf pastoor Moleman verslag van van de vereeniging Oud-Kath. Ondersteu ningsfonds te Dordrecht, gehouden op 31 Mei 1.1. Hieruit bleek, dat mei groote meerderheid van stemmen dezer vergadering tot hoofdbe stuurslid was gekozen mevr. Joha. Heykoop- van der Plas, alhier, terwijl één der belang rijkste punten, daar behandeld, was, dat een commissie zal worden gevormd door eenige vooraanstaande figuren uit verschillende ker kelijke bonden en vereenigingen ter nauw- ge bestudeering van het algeheele vereeni- keurige bestudeering van het algeheele ver- eenigingswezen in de Oud-Katholieke Kerk. De besprekingen over het win terprogram ma hadden tot resultaat, dat de serie lezingen samengesteld door de vereeniging Oud-Kath. Ondersteuningsfonds in samenwerking met de Oud-Kath. Oecumenische Vereeniging ook voor deze afdeeling wordt gehouden. De eerste dezer lezingen wordt gehouden 16 November a.s. in de Bethlehem kerk, waar Kapelaan P. J. Jans te IJmuiden zal spreken over het onderwerp: „Wat weten wij van het bestaan van God?" Deze lezing zal evenals de daaropvolgende lezingen voor een ieder toegankelijk zijn. In December zal vervolgens pastoor M. A. Zwart te Aalsmeer spreken over den persoon van den Christus en in het volgende voorjaar zullen achtereenvolgens nog spreken pastoor C. Wijker te Delft over „De plaats der Oud- Katholieke Kerk in de Oecumenische Bewe ging en pastoor J. van der Oord te Amster dam over de „Verrijzenis van Christus". Na een vlotte rondvraag sloot pastoor Mo leman deze geanimeerde vergadering met een dankwoord voor de opkomst. OPVANGPRIJZEN VOOR HARING De prijszettingscommissie van de reeders- vereeniging voor de Nederlandsche haringvis- scherij heeft voor het tijdvak 19 tot en met 25 October de volgende opvangprijzen vast gesteld voor haring: Volle haring Zuid f 8—8.80; ijle haring Zuid maximum f 7; steurharing Zuid f 6.507.50; volle haring wellen f 8.50-9; steurharing wellen f 77.50; volle haring Enigelsche wal f 99.50 steurharing Engelsche wal f 7.508. HARING Scheveningen, 18 October. Volle haring zand f 9.7010.20 Volle haring wellen f 9.8010.20. Hom en kuitziek f 8.909.80 IJle haring zand f 6.807.10 Steurharing zand f 7.40—7.90 Steurharing wellen f 7.30—8.20 Alles per ton naar kwaliteit en stukstal. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Voor het diploma B reddend zwemmen van bovengenoemde vereeniging slaagden; de hee- ren J. Barg, E. J. J. Burghoorn, C. J. v. Ginne- ken, H. van Vliet. H. Vrenegoor en J. van Beelen; en de dames W. Haanepen, J. Bak ker, W. v. Niekerken, J. Sloot. H. Wijker Blom en M. Bakker. De examen-commissie bestond uit de heeren Weyburg en Duvergé. V.D.J.O. A.s. Donderdagavond houdt de afdeeling Velsen der V.D.J.O. een gezelligen avond in de bovenzaal van Café Centraal aan den Zeeweg. Dr. A. J. van Leusen uit Velsen zal spreken over Christendom en Ontwapening. 50 JAAR VOLKSBOND. De R.K. vereeniging voor Werkloozenzorg organiseert Donderdag 20 October een lezing vor haar welklooze leden, 's Morgens 9.45 uur, na stempeltijd zal de heer A. Aengenent districtbestuurder van den Dioc. Volksbond een voordracht houden over 't onderwerp: „50 jaar Volksbond". Nader vernemen wij dat het in de bedoe ling van het bestuur ligt, iedere maand lezin gen te houden afgewisseld met excursies. Niet 36.75, maar 6.per seizoen. In ons blad van Vrijdag 14 October deelden we op gezag van een abonné mede, dat een kaart voor het kampeeren op het verpachte strand voor het geheele seizoen 36.75 kost. Een der pachters deelt ons naar aanleiding daarvan mede, dat dit niet juist is. Reeds ja ren is de prijs voor een dergelijke seizoenkaart 6.—, waarvoor men tevens recht heeft op vrij baden, terwijl bovendien het opbergen van een tent des nachts hierbij inbegre pen is. Bedoelde pachter wijst er nog op, dat de pachters onkosten moeten maken voor het ge regeld toezicht houden tijdens het baden en steeds reddingsmateriaal beschikbaar moeten hebben, hetgeen op het vrije strand niet aan wezig is. C.J.M.V. ,,'T MOSTERDZAADJE". De tooneelclub van de C.J.M.V. 't Mosterd zaadje heeft voor haar eerste optreden in dit seizoen in studie het nieuwe werk van Mr. Janssen en Gerard Nielen „Het spook van de Vrij burcht" onder regie van den heer F. Hunsche. De opvoering zal plaats hebben in de eerste helft van November in het Gebouw voor Christelijke Belangen. IJMUIDENSCHE TEGEN ZANDVOORTSCHE POLITIE. Donderdagmiddag 2 uur wordt op het Stormvogels-terrein een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen de politie-elftallen van IJmui den en Zandvoort. Dat kan een spannende wedstrijd wor den. VELSEN Velser Jeugdluchtvaartclub. Een propaganda-avond op 26 October. Op verzoek van de Besturen van de Jeugd Luchtvaartclubs, welke aangesloten zijn bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, kan jaarlijks een groote filmavond worden georganiseerd door genoemde veree niging. In vele plaatsen van ons land worden dan ook jaarlijks filmavonden georganiseerd om de Nederlandsche Luchtvaart in haar ge heel te propageeren onder de landgenooten. Dit is zeer zeker noodig gezien de verschillen de deelen, waarin onze luchtvaart nog niet op dat peil is, hetwelk zij in het buitenland be reikt heeft. Om ook in onze gemeente meer dere bekendheid aan de Nederlandsche lucht vaart te geven, heeft de Velser Jeugd Lucht vaart Club, als eenige luchtvaartclub in de ge meente Velsen, besloten thans ook hier een luchtvaartavond op touw te zetten. Op Woensdagavond 26 October a.s. zal in het Vereenigingsgebouw van de Ned. Herv. Gemeente in de Kalverstraat te IJmuiden- Oost een propaganda-avond worden gehou den voor de luchtvaart in het algemeen en de jeugd-luchtvaart in het bijzonder. Als hoofdfilm zal worden vertoond de film ..Luchtvaartopleiding in Nederland". Deze film is samengesteld met medewerking van de Nationale Luchtvaart School, de Lucht vaart Afdeeling te Soesterberg. de Zeevaart school te Amsterdam en c's Luchtvaar taf dee ling van het Departement van Waterstaat. Ook het bijprogramma zal niet te versmaden zijn en bevat: Opnamen uit eigen club; ter afwisseling een geestige teekenfilm en een film over modelvliegerij, zweefvliegerij en motorsportvliegerij, opgenomen door den heer S. Luttik te Velsen-Noord. In deze laatste film is tevens verwerkt een tochtje met een N.L.S.-toestel boven eigen gemeente, met sluizen, kanaal, brug, ponten, papierfabriek, enz. enz. en is als kleurenfilm opgenomen. Tevens zal een tentoonstelling in de zaal worden gehouden van zelf vervaardigde vlie gende-en schaalmodellen. Luchtvaartreclame zal aanwezig zijn. Een ieder zal een duidelijk beeld krijgen van wat gepresteerd wordt op het gebied van de sportvliegerij e.d., kortom alles 100% Nederlandsche Luchtvaart. De avond zal worden opgeluisterd met muziek. Niets is nagelaten om ook de luchtvaart in onze gemeente die plaats te doen innemen waarop zij recht heeft. ONZE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst te Velsen brengt ter kennis, dat in de komende maanden in de gemeente Velsen bet onderzoek wordt voortgezet naar aanwezige materialen, vervoermiddelen, kelders, inrich tingen enz., welke voor den dienst van belang kunnen zijn. Dit onderzoek wordt verricht door vrijwil ligers, die zich daarvoor beschikbaar stelden en voorzien zijn van een legitimatiebewijs, afgegeven door het hoofd van den luchtoe- schermingsdienst. Men wordt verzocht in alle opzichten mede te werken en dezen personen alle inlichtingen te verstrekken, welke zij in verband met den dienst noodig hebben. VER. VAN AQUARIUM- EN TERRARIUM- HOUDERS „KENNEMERLAND" De Vereeniging van Aquarium- en Terra riumhouders „Kennemerland" houdt a.s. Vrij dagavond haar 3e jaarvergadering in de lunchroom Anneta. Er zal een bestuursverkiezing plaats heb ben wegens periodieke aftreding van de hee ren G. Vermeulen, J. B. Schoos en C. Rood- zant. Deze stelden zich allen herkiesbaar. In de pauze zal de verloting plaats hebben van de door kweekers beschikbaar gestelde visch. Batig slot ƒ7697.57. Hoofdstuk VI der gemeentebegrooting Open bare Werken is belangrijk doordat onder de inkomsten daarvan is verantwoord de belas ting met den langademigen titel; belasting wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn en wegens ongebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uit gang hebben. In de wandeling heet dit „straatbelasting". Onder de inkomsten staan o.a. vermeld: Heffing voor het gebruik van openbare gron den en wateren (precario) f 4500 (v.j. f 1800; thans hooger geraamd in verband met de be lasting voor het hebben van geleidingen ten behoeve van radiodistributie), begrafenis rechten f 5000 (onv.), straatbelasting f 182.000 (v.j. f 172.000), ontvangsten in verband met de verpachting van het zeestrand f 2896 (v.j. f 3601), rechten ingevolge het reglement op het kampeeren en overige ontvangsten ter zake van kampeerterreinen f 7000. bijdrage ingevolge art. 12 der Boschwet 1922 f 3500 (onv.) Een belangrijke post vinden wij voorts onder de uitgaven: Onderhoud van straten en plei nen. Hiervoor is geraamd f 47832.79 (v.j. f 47268.74). In 1931 werd hiervoor nog ruim f 95.000 uitgegeven, wel een bewijs hoe deze post besnoeid is. En dat terwijl onze straten in zulk een desolaten toestand verkeeren, dat Velsen bij eiken automobilist berucht is ge worden. Uitgetrokken is thans: voor kleine herstel lingen f 12000, voor het aanbrengen van ver nieuwingen en herbestratingen in de Keizer Wilhelmstraat en de Bik- en Arnoldkade en het vernieuwen van het hek langs de Konin gin Wilhelminakade f 7000, voor het aanbren gen van vernieuwingen en herstratingen in de Lijsterlaan c.a., Lagersstraat, Zeeweg en J. P. Coenstraat f 7600, voor het aanbrengen van vernieuwingen en bestratingen in den Duin en Kruidbergerweg, Vinkebaan, Noorderdorp straat en Wüstelaan f 15345 en voor bestratin gen in verband met overneming van grond- strooken en voortuinen f 2500. Totaal f 44445, te verhoogen met opslag indirecte kosten f 3387.79, totaal f 47832.79. Voor onderhoud van wegen, voetpaden en rijwielpaden is uitgetrokken f 8400 (onv.). voor onderhoud van wandelplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen f 33620 (v.j. f 34220). Verder is geraamd voor onderhoud van pom pen en riolen f 10425 (v.j. f 4675). Deze post is aanzienlijk verhoogd in verband met het feit, dat in 1939 in gebruik zijn het pompsta tion Doodweg (tot Juli 1939), het pompstation Meervlietstraat (van Juli 1939 af) en het pompstation Jan Gijzenvaart (van 1 Januari 1939 af). Deze drie (twee) pompstations kosten aan vastrecht resp. f 500, f 1500 en f 1500 en aan stroomverbruik resp. f 500, f 1200 en f 1200. Andere posten op dit hoofdstuk zijn o.a.: kosten van havens, vaarten, kaaimuren, slui zen en andere waterwerken f 1300 (onv.), be graafplaats f 4365 (v.j. f 3655), kosten ge meentereiniging f 97448.08 (v.j. f 98540.03), uitgaven in verband met de verpachting van het zeestrand f 641 (onv.), kosten van kam peerterreinen f 4741.67 (v.j. f 4650). Totaal der inkomsten van hoofdstuk VI f 313695.09, der uitgaven f 305997.52, batig slot f 7697.57. GEM. ARBEIDSBEURS. Overzicht van het aantal ingeschreven werk zoekenden op Zaterdag, 15 October 1938. Waarbij Ingeschre- Ged. Werk- Wer ven loos kend Bouwvakarbeiders 358 11 Metaalbewerkers 188 10 11 Houtbewerkers 17 Landarbeiders 29 1 Havenarbeiders 136 136 Visschers 139 1 1 Kantoorbedienden 41 17 Losse arbeiders 656 85 35 Overige beroepen 256 13 9 Mannen boven 18 j. Mannen onder 18 j. Vrouwen boven 18 j. Vrouwen onder 18 j. 1820 17 20 257 73 18 2 1 Tot. aantal ingeschr. 1924 260 94 De totale werkloosheid bedroeg over de over eenkomstige week van 1937 1849 1936 2372 1935 2497 1934 2140 LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN IN DE GEMEENTE VELSN. Gevonden te IJmuiden: Grijze ceintuur, gouden oorbelletje, idem, étui inh. kam en spiegeltje, gouden ring, dameshandschoen, bruine actetasch, blauwe ceintuur, blauwe dameshandschoen, rijwiel- belastingmerk, paar zwarte dameshand schoenen. Gevonden te IJmuiden-Oost. Zilveren potlood, zwarte oliejas, witte jonge kip, alpinomuts, blauwe kinderbeurs, porte- monnaie met rozenkrans, zware schroefdop, twéé lipssleutels met loodplaatjes, ijzeren ge wicht, honden belastingpenning, kinder schoentje, paar zwarte regenpijpen, zwart zeiltje van een kinderwagen, kinderporte- monnaie, radiateurdop. Gevonden te Velsen-N. Blauwe sjaal, fluweelen sjaal, bril, pakje margarine, kinderlaars, rozenkrans, zwart damestaschje. Gevonden te Driehuis. Rijwielbelastingmerk.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1