èatak jteaudet, Berucht type De wilde Zwanen Een reden tot echtscheiding te Eindhoven vermoord Dader over de grens gevlucht? iets over de filmster en een ander. Bij. de diva ap, visite in het -Amstecdatnsche AmsteUiotel D'r is veel leelijks verteld van filmsterren. Sedert ze de filmsterren begonnen met uit hun filmhemel tot ons aardsche sterve lingen af te dalen hebben ze zoo nu en dan uit de school geklapt; 't was heelemaal zoo mooi niet in dien filmhemel, oh jé nee, het was er net zoo hard werken en precies zoo'n alledaagsche sleur als bij ons het publiek en je was blij als je eens geen studio zag, eens niet zoo permanent door die schijnwer pers in 't zonnetje werd gezet, eens niet steeds moest probeeren een ander te spelen, en wel 's doen kon waarin je zelf zin had. Enfin, wat hebben die sterren al niet meer gezegd. Zarah Leander. En de menschen. die hen zagen, wanneer ze eens niet omdanst werden door het studio- licht maar het daglicht moesten verdragen, fluisterden in 't rond dat die filmsterren heelemaal niet zoo mooi waren als op de film. 't Werd verder gefluisterd enniemand Vond 't erg dat 't zoo was. Neem bijv. Garbo, de kampioene-filmster. Niemand, die haar zag. heeft er een geheim van gemaakt dat die „Göttliche" in werkelijkheid lang niet zoo mooi is als op de film. Sommigen vonden haar be paald leelijk. Maar ja, de camera kan toove- renZe nemen zoo'n ster onder een bepaalden hoek, mobiliseeren den coiffeur, den grimeur en andere-euren, overstrooien het gezicht met licht, en ziet, het wonder ontstaat; Garbo. Of Mariene. Of Zarah. Of wie al niet meer. En het publiek vindt het best dat die filmsterren niet zoo mooi zijn als je ze overdag buiten tegenkomt, want 't publiek komt ze niet tegen. Als ze op de film maar mooi zijn. En de perschefs, die hun sterren dag in dag uit angstvallig bewaken opdat ze 't publiek niet teveel gewoons zullen vertellen, kunnen rustig zijn. Vroeger waren ze al bang als Jan en alleman wist met wie of die en die ster ge trouwd was en of ze kinderen had en of ze gelukkig was, want dat kon wel eens afbreuk doen aan die microscopische kans van één op de millioen. die elke bioscoopganger zich bij het bezoek aan de nieuwste film van zijn lie velingsster toedacht om haar eens te kunnen veroveren! Ach, professoren in de massapsy chologie zouden er misschien wel een uitleg van weten te geven want een Mariene Dietrich met een gelukkigen echtgenoot en een groote dochter, en Garbo met piekhaar en een langen neus bestaan eenvoudig niet. Een filmster leeft alleen op het witte doek. Het is een nieuw wezen geworden, een filmwezen, dat buiten dat doek eenvoudigweg niet bestaat. Voor 't publiek niet. En of ik nou van Zarah Leander vertel dat ze rood haar heeft, en dat ze niet dadelijk van „Yes Sir" begint te zingen als je 'r ontmoet, en dat je heusch niet flauw valt door de charme, die van haar afstraalt, ach U zult daarom glimlachen. Want er bestaat voor U maar één Zarah Leander. En die zat gisteren niet in het Amsterdam- sche Amstel hotel. Maar die leeft in Uw ver beelding. En met geen stokslagen of penne- streken is ze eruit te krijgen. Eén ding moet ik voorop stellen. U verwacht van een verslaggever, dat ie z'n plicht doet en dat hij U omdat U tenslotte niet allemaal tegelijk naar 't Amstelhotel toe kon gaan vertelt wat hij gezien heeft, ook al heeft die Zarah van de film volgens U niets te maken met de Zarah uit het Amstelhotel. En dan moet 'k zeggen dit- is geen verzoek van den perschef van de U.F.A. Dick Schiferli dat de Zarah in het Amstelhotel bijna even mooi is als die van de film. Het was geen tegenvaller. Oh neen. Haar stem was even diep en sonoor als in de film! 't Is heusch geen ander, die in de film voor haar zingt. Neen, die stem zat wat je noemt aan 'r vast! Alleen dat roode haar en die zomersproeten zie je op de film geloof 'k niet. Voor 't overige; er gebeurden geen wonde ren. De diva had in 't begin niet zooveel zin om iets te vertellen. Zij liet het maar aan den perschef over. Nou 't lijkt me ook niet zoo leuk overal waar je komt zoo'n kring men schen met blocnootjes en potloodjes om je heen te voelen ontstaan, die je nooit wat an ders vragen dan hoe je bij de film gekomen bent en of je 't fijn vindt, en hoe of de aan komst in het nieuwe land was en wat of je plannen zijn. Wat moet je anders vragen op zoo'n theevisite? Verslaggevers zijn ook geen wonderen. En de perschef vertelde, dat Zarah een kort oponthoud aan de grens had gehad, want ze had haar arbeids vergunning voor de A.V.R.O. niet bij zich. Die lag echter in Amsterdam ge reed. En dank zij de persoonlijke charme dit compliment nam de actrice met een Leander- schen glimlach in ontvangst wist zij de grensmoeilijkheden te overwinnen. Zarah Leander's komende films zijn „Blaufuchs" (samen met Willy Birgel onder regie van Toerjansky) Maria (onder regie van Carl Froelich) een film naar 't leven van Tsj ai- kofski Ein rauschender Ballnacht" en „Mona Lisa". We waren voorts getuige van een schok kende primeur; Zarah Leander heeft haar contract met de U.FA. voor een jaar ver lengd! Dan vertelde Zarah zelf een beetje, over den tijd dat ze nog bij de operette was want ze is nog maar kort bij de film („Première" was ook haar film-première), over het feit dat ze Zweedsche is en dat ze haar naam van de ge boorte af draagt! Over de film „Maria" waar aan ze 6 maanden gewerkt heeft. Toen werd haar gevraagd wat of ze drin ken wilde, en een serie zoetklinkende dranken werd opgenoemd. „Een glaasje water" was de keus. Stel U voor, een doodgewoon glas water! Hoe prozaïsch! Het kan U niet schelen zegt U? Morgen ziet U haar op de film toch weer mysterieus naar een glas zoetschuimende champagne staren, dat is Uw Zarah en dat blijft ze. Goed, goed, 'k zal niets leelijks meer vertellen. Nog één ding. Of de ster zal U zelf zeggen: „Vanmorgen is me wat grappigs over komen, een meisje kwam in 't Amstelhotel en vroeg me of ik haar adopteeren wilde, want ze had geen ouders meer. Dat vond ik lief van haar". Maar ze hééft 't kind niet geadopteerd. Stel U voor, het is niet altijd film. Ja, in de film, daar kun je van die mooie menschlievende dingen doen, maar niet in werkelijkheid. Ja. ja, ik zal ophouden. U wordt boos. 't Is be paald gemeen om zooiets te zeggen. Maar waarom eigenlijk. Er bestaat voor U immers maar één Zarah Leander. En over die gaat het hier niet. Die kunt U straks weer in een bioscoop gaan zien. Daar zal ik geen woord kwaad van zeggen! v. H. Demobilisatie in Duitschland begonnen. Honderdduizenden reservisten naar huis. BERLIJN 18 October (Havas-A. N. P.) Vandaag is een aanvang gemaakt met de de mobilisatie van honderdduizenden reservis ten, die tijdens de internationale crisis onder de wapenen waren geroepen en van de sol daten, die na hun diensttijd in dienst waren gehouden. De demobilisatie zal ongeveer veertien dagen duren: vele transportmiddelen van ver schillenden aard moeten daarvoor gebruikt worden. In de voorsteden van Berlijn is het autobusverkeer voorloopig gestaakt. Koopen in Joodsche winkels: FRANKFURT A. D. MAIN 18 October (Reu ter). Hier heeft een man echtscheiding verkregen, omdat zijn vrouw in Joodsche winkels kocht. Ondanks zijn uitdrukkelijk verzoek hét na te laten, was de vrouw in Joodsche zaken blijven koopen. Hij zeide, dat hierdoor voortdurend twisten ontstaan wa ren en de vrede van het huwelijksleven ver stoord was. Met zulk een vrouw, zoo zeide hij, kon hij niet verder samenleven. Bij de om schrijving van de uitspraak, zeide de rech ter: In het nationaal socialistische Duitschland is een huwelijk onmogelijk, in dien een der partijen voortdurend en welbe wust handelt tegen de principieele natio naal socialistische wereldbeschouwingen en daarmede ernstig inbreuk maakt op het huwelijksleven. PROVINCIALE STATEN. HAARLEM, Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf zijn de Provin ciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen gekomen. In memoriam Dr. L. Heijermans. Onmiddellijk na de gebruikelijke opening herdenkt de President, Mr. Dr. A. baron Röell, het overlijden van het Statenlid Dr. L. Heijer mans (S.D.A.P.). Spreker zei o.a.: „Ditmaal zal er wel een communis opinio zijn, dat op 22 Juli van dit jaar met uw mede lid L. Heijermans een van de allerverdienste- lijksten is heengegaan. Bij zijn afscheid als directeur van dén Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst te Amster dam op 2 Januari j.l. is wel op de meest on dubbelzinnige wijze gebleken, hoe groot de achting en de waardeering waren, die hem door breede kringen werden toegedragen, en ook de leden van de Staten van Noord-Hol land hebben bij die gelegenheid niet nagela ten, hem den tol hunner hulde te betalen. Weinigen wisten toen, dat zijn gezondheids toestand in die mate wankel was, dat zijn da gen geteld waren. Maar reeds in uw eerste gewone zitting van dit jaar nam hij geen deel meer aan onze werkzaamheden, die in de zeven jaren van zijn Staten-lidmaatschap steeds zijn volle belangstelling hebben gehad. Vooral blonk hij uit, als het de verrichtingen gold van de Staten op het gebied van de Volksgezondheid in het algemeen en op dat van de Provinciale Ziekenhuizen in het bij zonder. Zijn heengaan is dan ook voor de Staten een groot en onherstelbaar verlies. Zoo aan stonds zal zijn plaats weder worden ingeno men; dan gaan de zaken weder haar gewonen gang. Zoo is 's werelds loop. Maar de herin nering aan een man als Heijermans zal niet verbleeken. Zijn werken volgen hem en zijn nagedachtenis, alom in eere gehouden, zal ook blijven voortleven in de provinciale ver tegenwoordiging. Hij ruste in vrede". De leden hoorden deze rede staande aan. Daarna worden onderzocht de geloofsbrie ven van de nieuw inkomende leden mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi (vacature Mr. A. J. Enschedé), Mr. A. de Roos (vacature wijlen dr. L. Heijermans) en L. Harms (vacature A. Gravestein). De nieuwe leden leggen in handen van den voorzitter de vereischte eeden (resp. belof ten) af. De Voorzitter wenscht hen met hun benoeming geluk. Benoemingen. Tot eersten geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik wordt benoemd Dr. H. Hirschfeld, tweede genees heer-directeur van de Stichting Beilen te Beilen. Tot voorzitter tevens lid van den Raad van Hooger Beroep wordt benoemd Mr. J. Kruse- man; tot eersten, tweeden en derden plaats vervanger resp. Prof. Mr. F. G. Scheltema, Mr. M. van Regteren Altena en Mr. D. K. G. de Jong, allen te Amsterdam. Tot leden van dien raad de heeren Prof. Mr. A. Anema te Haarlem en Mr. J. H. Worst te Amsterdam; tot plaatsvervangers resp. de heeren Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, Mr. R. R. W. Janssen en Mr. A. E. M. Povel, allen te Am sterdam (voor Prof. Mr. Anema) en de heeren Mr. W. P. Vis te Haarlem Mr. F. M. Hage- meijer te Haarlem en Mr. C. A. de Groot te Alkmaar (voor Mr. Worst). Tot voorzitter tevens lid van het Scheids gerecht wordt benoemd de heer J. J. Roovers te Amsterdam; tot eersten, tweeden en derden plaatsvervanger resp. de heeren Mr. M. Men- dels te Amsterdam, W. J. A. C. Bins te Wees- perkarspel en Mi'. G. P. Haspels te Nieuwer Amstel. Na het trekken der afdeelingen werden de overige agendapunten commissoriaal ge maakt. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 29 November, des morgens half elf. MR. ROST VAN TONNINGEN IN HOOGER BEROEP. Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredac teur van het Nationale Dagblad, die bij von nis van de Haagsche rechtbank van October j.l. wegens smaadschrift tegen minis ter Goseling veroordeeld is tot een geldboete van f200 subs. 100 dagen hechtenis, heeft bij monde van zijn raadsman, mr. W. J. C. A. Nijgh, hooger beroep van dit vonnis aan- geteekend. Gisteren nacht omstreeks half twee werd de politie in Eind hoven meegedeeld, dat in de Hemel rijken een man was doodgestoken. Onmiddellijk ging men naar de aangeduide plaats, waar men het levenlooze lichaam vond van den 34-jarigen gehuwden L. A. Sanders, een berucht type uit Veldhoven. Het bleek, dat het slachtoffer, na sluitings tijd van een café in de Hemelrijken, plotse ling op een groep café-bezoekers, die op straat nog wat stonden na te praten, was losgestormd. Hij had zich tevoren op de achterplaats van het café voorzien van enkele bierflesschen en hiermede gewapend stoof hij, zonder dat daartoe eenige aanlei ding bestond, op den motorrijder J. J. van der Velden uit Zeelst af, die ook tot de be zoekers had behoord. Er ontstond een vechtpartij, waarbij Van der Velden, even eens een oude bekende van de politie, zijn mes trok én Sanders met een steek in hartstreek het leven benam. Van der V. sprong daarop op zijn motor en reed in volle vaart weg. Het is niet uitgeslo ten, dat de man de wijk naar België heeft genomen. Als smokkelaar is hem de streek zeer goed bekend. Copyright P. I. B. Bo> 6 Copenhagen Toen schoten Elize weer de woorden binnen, welke zij in haar droom, na de eerste ontmoeting met haar broers, had gehoord. De brandnetels rond het hol zijn geschikt en de brandnetels die op een kerkhof groeien.Ze zou dus naar het kerkhof moeten, want de brandnetels, die het vlas leverden, moest zij zelf plukken. Hoe kon zg echter uit het paleis wegkomen? Elize zuchtte! „O, wat beteekent de pijn in mijn vingers bij de smart in m'n hart?", zoo vroeg ze zich af. „Toch moet ik het wagen. Ik moet uit het slot zien te komen om de noodige brandnetels te verzame len. En Onze Lieve Heer aal mij vast en zeker willen heipen." Voorzichtig opende zij de deuren, kwam in den tuin van het paleis, slipte door het hek Hoog stond de maan aan den hemel, Elize's pad belichtend. Snel liep het meisje door de eenzame en verlaten straten en lanen. Na elk geluid dat zg hoorde, bleef ze stokstijf, met bonzend hart, staan. Maar eindelijk, eindelijk kwam zij bij het kerkhof aan. Angstig deed zij het hek open. Daar zag zg, op één der grootste grafsteenen, een aantal heksen zitten. Zij moest langs hen om de brandnetels te bereiken.. Even aarzelde Elize. Zij zag hoe de heksen naar haar keken. II haar moed. Met haar handen voor de oogen zei zij een gebed op. Zou zij het wagen langs hen te loopen? Toen verzamelde zij al En ziede heksen lieten haar ongedeerd. Vlug plukte zij zoo- veel brandnetels als zij kon dragen en snelde daarmede huiswaarts. Wordt vervolgd). ONBEKENDE N.V. oppv» DIENST HAARto,^ AMSTERDAM, Passagiers moeten verklar geen gebruik van tramot wenschen te maken druk vervoer, HAAHUa^w Nadat de N.V. studie en tours ingevolge het vonnis in J?4 ding van de rechtbank in jji"!i' den autobusdienst tusschen Baa'f Amsterdam gestaakt had, heeft dere N.V., die onbekend blijven, de autobussen van de Du Mee en Bouckaert gehuurd5,.""" dat materieel een Amsterdam en Haarlem geopena De standplaats van de bussen i, Kruisweg 27. Naar wij vernamen deze bussen door het publiek een 52 gemaakt. 01 u* geb>> De N.V. S. en A. Tours werd omdat de Amsterdamse!» rechih..u :SiÜ dat de N.V. in de tweede heml1»* schade had berokkend aan de De onbekende N.V., die tham s, tusschen Haarlem en Amsterdam rieel van de la. Du Mee en Bouck.l w->- teert heeft derhalve besloten alleen d®"1' nen te vervoeren die uitdrukkelijk 7f*®- geen gebruik van tram of trein te ken nog zulks niet wensehen t: "e Een en ander is door middel van a»..m jetten duidelijk op de bussen aange.ev,. J'1' gens een brochure, welke de passasif,, i - houdt het koopen van een reisbili.t gend in dat de passagier niet alleen m bepaling op de hoogte is doch bovenrli..1® mede accoord gaat. De onbekende N.V. is - naar ons TOki„ werd zeer zeker van zins om, indi,„ Nederlandschen busondernemers op 1 basis wordt verboden om te rijden zichT/k neer te leggen. Maar dan moet IfciïF zonder onderscheid voor iedereen gelden Sf Sommeling rijdt nu al 4 of 5 jaar met'w tusschen Amsterdam en Haarlem en de-e andere ondernemingen zijn niet verboden S N.V. S. en A. Tours, die wel verbÏLJ achtte een dergelijke regeling, waard», eene dienst wel en de andere dienst niet nu, rijden, willekeurig en de N.V., die thans j™ dienst met het materieel van Du Mee en Bouckaert exploiteert, is dezelfde meening toe gedaan. Zij vindt dat de N.Z.H.T.M. en I Spoorwegen eigenlijk concessies verleenen de busdiensten, die niet van gegrepen worden. Als voorbeeld van den toe. stand, die momenteel op het gebied van de busexploitatie heerscht werd ons het feit ge. noemd dat de wilde busdienst, die tusschen Alkmaar en Amsterdam rijdt en die veel af- breuk doet aan den geconcessioneerden dienst die tusschen dezelfde plaatsen rijdt, doch vol- gens een andere route, en die hooge tarieven berekent, niet verboden wordt! Waarschijnlijk juist omdat de wilde busdienst den geconcesróJ neerde beconcurreert, en de bussen elkaar hie onderling de das om doen. Aldus werd ons va de zijde van de onbekende N.V. meegedeeii Men acht het ook zeer onbillijk dat de NV, S. en A. Tours op een Donderdagavond eea dagvaarding ontving om den volgenden dag om 2 uur te verschijnen zoodat er een minimum aan tijd was om voor een goede verdediging te zorgen. Een andere busdienst - van de 5, die er tusschen Amsterdam en Haarlem rijden werd ook in kort geding aangegrepen doch kreeg 8 resp. 14 dagen uitstel voor repliek. Voorts is de onbekende N.V. van meening dat de schade, die de N.V. S. en A. Tours vol gens de Amsterdamsche rechtbank aan de N.Z. H.T.M. in de tweede helft van September heeft toegebracht, aanvechtbaar is. want in dt tweede helft van September heeft elk bedrijf de reactie ondervonden van de feestweek voor het regeeringsjubileum van de Koningin. Comité van Actie opgericht. Gisteravond hebben de buexploitanten, die geen concessie voor hun diensten hebben, in een vergadering in Amsterdam een Comité van Actie opgericht, dat de richtlijnen voor Jiet optreden van deze exploitanten zal De rechtskundige adviseur van il N. Z. H. T. M. zegt: „Er zullen meer vervolgingen tegen wilde-busondernemingen worden in gesteld." De rechtskundige adviseur van de Noord- Zuid-Hollandsche Trammaatschappij, mr. J- Deenik, deelt ons, naar aanleiding van het fel dat een onbekende N.V. met het materieel van Du Mee en Bouckaert een wilde busdienst tus schen Amsterdam en Haarlem heeft geopend, mede dat in het algemeen meer vervolgingen tegen ondernemers van wilde busdiensten zul len worden ingesteld. ROME ACCOORD MET BENOEMING VAN PONCET. De Italiaansche regeering heeft haarjJ8r£' ment verleend tot de benoeming van ïran* gois Poncet tot ambassadeur van Frans y te Rome. JAPANNERS VERWACHTEN VAL VAN KANTON BINNEN VEERTIEN DAGEN. Hevig gevecht woedt op 70 KM van de stad. HONGKONG, 18 October (Reuter' A.N.P.). De bladen bevatten versttj gen over een hevig geveent du Tsanghsing, 70 K.M. ten oosten van Kanton. A. Zij zeggen, dat de Chineezen Japansche troepen daar reeds 36 u hebben tegengehouden, doch K«ai verneemt uit betrouwbare bron, aa de Japanners hun opmarsch mv Kanton snel voortzetten zonder veel tegenstand te stuiten. Te Hongkong gelooft men, dat Kan ton eerder dan Hankau zal 1'allen in Japansche kringen wordt ae overing der stad binnen veertien

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6