HET NIEUWE AVONDBLAD Modern werk in ouden bodem Er verandert iets in Velsen. IAARGANC NO. 299 VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 1272 ets., per maand 5272 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.— rratis ongevallenverzekering voor be -■riot twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.- r bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100,—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van vlsschers-, marinevaartuigen enz. Veilkheidsdagen. Inde hoofdstad treedt de Vereeniging „Vei- •cr verkeer" weer eens krachtig en nuttig op orgrond op drie veiligheidsdagen: aeh- il... n.i fin i.nnfrpnvïn'ftrp fietsers, de automobilisten en de voetgangers. in het bijzonder gewijd aan de Donderdag tot Zaterdag as. zijn de inisterdamsche bussen en trams gesierd gi. erroote opschriften: „Veilig Verkeer - het t om menschenlevens". Fietsers zullen met S zichtbare motto: „Ik houd goed rechts. U vf rondrijden. En zoo meer. Iedere cate- frie wordt met haar tien verkeersgeboden hpwerkt, er wordt een verkeerstentoonstelling houden en hedenavond krijgen de beroeps- ^„ffoirs, die (volgens verklaring van hun patroons) 'een jaar lang zonder ongevallen •ebben gereden, in een feestelijke bijeen- komst het embleem van de Vereeniging, dat m dan een jaar lang op hun wagen mogen weren. Dat is een onderscheiding, die ook nog bizonder nut heeft bij sollicitaties. Enfin, de vindingrijkheid op verkeersgebied Is onuitputtelijk. Tenminste als het den weg betreft. Men zou wenschen dat dergelijke toe wijding eveneens bestond voor de veiligheid T3n het internationale verkeer tusschen sta ten Maar dat is een andere aangelegenheid en daar wou ik het nu niet over hebben, al zou de daar bestaande onveiligheid al onze yeiligheid-op-den-weg wel eens met één slag te niet kunnen doen. De politie en de Vereeniging Veilig Verkeer hebben nog wérk en zorgen genoeg eer het in ons land werkelijk goed zal zijn op den weg. De tijden zijn nu wellicht gunstig om belang rijken vooruitgang te maken, want terwijl zooveel wegen en verkeersregelingen verbe terd zijn en nog worden, neemt het aantal auto's niet of nauwelijks meer toe. Dat is na tuurlijk een gevolg van de zeer zware belas tteen die op het automobilisme drukken en die" men overigens als een groot nadeel moet beschouwen. Maar er zit dan misschien dit eene voordeeltje in, dat zij een soort adem pauze opleveren, waarin men den toestand kan overzien en ten beste regelen. Uit de genomen maatregelen blijkt dat men groote waarde hecht aan den factor „opvoe ding van het publiek". En met reden. Die factor is belangrijker dan alle kunstige tech nische maatregelen en alle waarschuwings borden bij elkaar. De menschen moeten mee werken. Het is zeker een goede tactiek, daar toe een beroep op hen te doen op speciale verkeersdagen. Overigens zullen er altijd overblijven die het bepaaldelijk weigeren te doen. Er zijn er veel die het uit pure balda digheid weigeren en sommigen brengen hun eigen leven en dat van anderen daarmee vrij geregeld in gevaar. De „slipperigste" tijd des jaars is nu weer aangebroken en dus is dat gevaar nu op z'n ergst. Op natte wegen, vooral als die gedeeltelijk met gevallen blaren zijn bedekt, moet plotseling remmen vermeden worden. Dat weten alle automobilisten, maar wanneer iemand, als een auto al dichtbij hem 'is, op sarrend-langzame wijze den weg oversteken, is er voor den bestuurder vaak geen andere uitkomst meer. Komt er een on geluk van, waarop de kans in zoo'n geva groot is, dan zal het publiek prompt partij voor den voetganger kiezen die alle opzichten de schuldige zal zijn. Dergelijke prestaties worden vaak geleverd door fietsers, die meenen alles te kunnen doen als zij maar een arm uitsteken. Zelfs in regenweer en 's avonds, als de automobilist door zijn zijrui ten vrijwel geen uitzicht heeft, steken zij plotseling vlak vóór hem over, liefst van links tomend. Het loopt vaak nog goed af, maar de sarrend-grijnzende „held" die triomfantelijk wegrijdt kan de volgende maal het slachtoffer van zijn eigen domme baldadigheid worden. Ik wil niet beweren dat automobilisten geen fouten maken en dat er geen roekelooze rijders bii öjn, die eveneens behoefte aan verkeers- opvoeding hebben. Maar bij den tegenwoor dig stand van zaken geloof ik dat er onder ton heel wat minder overtreders van verkeers pels schuilen dan onder een zeker soort fiet sers en voetgangers, dat er vooral in de steden zooiets als een baldadige sport van schijnt te maken. Misschien is ook dit de oorzaak, dat het ver keerslawaai, in enkele jaren tijds zoo sterk penomen, in den laatsten tijd weer aan het toenemen is. Er wordt weer meer en soms erg hinderlijk met klaxons gewerkt. Een kundiL lawaai-bestiij der, een van die zeer kundigen die zelfs de decibels doorgrondt, waarin men hwaai meet, heeft het mij in zooveel woor den bevestigd. Dat is dus een achteruitgang. is een tijd geweest waarin vooral jeugdige autorijders het mooi schenen te vinden, de aandacht te trekken door zooveel mogelijk het spektakel weer toe. Ik geloof dat bittere ervaringen met de vertegenwoordigers der na tionale baldadigheid er niet vreemd aan zijn en dat het goed zou wezen als er eens wat meer van die lieden, wegens het in gevaar brengen van het verkeer, bekeurd werden. R. P. Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart. IJMUIDEN Thalia vertoont „Tusschen Twee Oceanen" en „Popeye the Sailor". Frank Lloyd, de fabelachtig knappe maker van geweldig grootsch opgezette films als .Cavalcade", „Muiterij op de Bounty" en „Onder Twee Vlaggen", een regisseur die slechts Cecil B. de Mille als evenwaardige figuur naast zich heeft staan waar het de productie van een millioenenfilm betreft, heeft met „Tusschen Twee Oceanen" zijn meesterwerk geschapen. Een triomfaal film werk, een waarachtig epos in den waren zin des woords, breed en royaal van opzet, geniaal Kapiteins veroordeeld. De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag morgen uitspraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van den motorlogger „De Ver wachting" KW 28 op .de Nederlandsche kust ter hoogte van Wijk aan Zee op 13 Maart van dit jaar. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van de stranding van de „De Verwachting" KW 28 is toe te schrijven aan onvoorzichtig handelen van den kapitein van dat vaartuig. De Raad vindt zijn handelwijze zoo onvoorzichtig, dat hij den kapitein straft door hem de bevoegd heid te ontnemen als kapitein te varen op een schip voor den tijd van acht dagen. De Raad oordeelde in zake de stranding tij dens mist van den motorlogger „Gloria" KW 51 op de Nederlandsche kust tusschen Zand- voort en IJmuiden op 8Maartj.l. den kapitein schuldig. De Raad verwijt hem onvoorzichtig heid en heeft den betrokkene gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schip per te varen op een schip voor den tijd van acht dagen. Tenslotte heeft de Raad uitspraak gedaan in zake de aanvaring van den motorlogger „Floris" KW 59, met eenige gemeerd liggende trawlers in de visschershaven te IJmuiden, op 20 Juni 1938. De Raad is van oordeel, dat de aanvaring ge heel te wijten is aan de schuld van den betrok kene, die op roekelooze wijze heeft gevaren een gevolg van de omstandigheid, dat hij verkeerde onder den invloed van gebruikten alcoholhou denden drank. Het is wel zeer onverantwoor delijk, dat de schipper in dezen toestand het schip naar buiten wilde brengen. Een gevoelige straf acht de Raad hier geboden. De betrokkene wordt mitsdien gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schip per te varen op een schip voor den tijd van twee maanden. Daarop bereikte de Anti Lawaai-beweging het p>ote succes dat men er een eer in ging stel le zoo weinig mogelijk rumoer te maken, het- IKn tevens tot beleidvoller en meer „voor- bitziend" chauffeeren leidde. Maar nu neemt Popeye in „Ali Baba en de veertig roovers". van conceptie. Als een machtige, overweldi gende vloed van kleurige, dramatische episo den van bont en bruischend leven stort zich „Wells Fargo" over het doek uit: daverende actie, heerlijk, aandoenlijk, diep ontroerend spel, momenten vol hartverscheurende tragiek, oogenblikken vol uitbundige jolijt, gemixt dooi de hand van een meester-showman. Frank Lloyd! Van dien nooit-te-vergeten dag in 1923, toen een tot tranen bewogen publiek voor de eerste maal in donderenden bijval zijn enthousiasme uitte voor de aangrijpende majesteit van „De Huifkar" tot dit jaar 1938 aan toe, nu nog het applaus naklinkt van „De Trek naar het Wes ten" heeft geen enkele maatschappij ooit Pa ramount kunnen benaderen in de productie van geweldige openlucht-drama's, die het ro mantische leven van het vroegere „Wilde Westen" in ruige en bonte kleuren afschilde ren. En nu is het wederom Paramount, die de allergrootste van deze successen komt presen teeren, Frank Lloyd's aangrijpend drama van een groote natie in opkomst, „Tusschen Twee Oceanen". In heroische episoden vertelt deze film van den durf, de doodsverachting, het op timisme, het doorzettingsvermogen van Ame- rika's onversaagde pioniers. Opwindende actie klopt als een machtige polsslag door scènes die zich afspelen tegen een authentieken achtergrond, gereconstrueerd met den durf. den zin voor het groote, royale, dat Hollywood kenmerkt. Onvergetelijke scènes uit Amerika's glorierijk verleden staan als mijlpalen langs den moeilijken weg die een jonge natie te gaan had in zijn onstuitbaren opmarsch naar voorspoed, naar erkenning, naar eenheid. Opnieuw donderen de hoeven der Pony express ruiters over de prairiën van de Santa Fé. Opnieuw ratelen de postkoetsen met hun acht stoere paarden over de nauw kenbare sporen van het Rotsgebergte; onder het licht der westersterren omklemmen de mannen hun trouwe karabijnen; opnieuw speurt men de ruwe kracht van een ongetemd continent, op nieuw vechten kerels-uit-één-stuk op leven en dood voor de zaak die hun een eerezaak is: de opbouw van hun vaderland. Want Para mount werpt over het doek de daverende histo rie van Wells Fargo, die strijdbare organisatie van helden-zonaer-naam, die duizend gevaren trotseerden om post, goud en passagiers te vervoeren tusschen de Mississippi en het goudland-zonder-wetten, Californië. Als extra attractie vertoont Thalia een ge beurtenis op het gebied van het bijprogram ma: Popeye de zeeman, ontmoet den groot- sten schurk der wereld Ali Baba, en zijn 40 roovers. Een gekleurde Max Fleisscher teeken film, in twee acten. Dertig minuten lachen om de geestige en mooiste bij film die U ooit gezien hebt. POLLY PERKINS BIJ „IMMANUEL". De Chr. Tooneelclub „Onder Ons" onderaf deeling van de Chr. Jongemannen Ver. „Im manuel" te IJmuiden-Oost geeft Donderdag 27 October een uitvoering in het Vereenigings gebouw aan de Kalverstraat. Opgevoerd wordt Polly Perkins, blijspel in 3 bedrijven, vrij naar Douglas Muray door Gerard Nielen. Marktbericht Scheveningen. Volle haring Zuid f 9.8010.10 Hom en kuitziek f 9.40—9.70 Volle haring wellen f 10.2010.30 IJle haring Zuid f 6.807.60 Steurharing zand f 78. Steurharing wellen f 7.80—9 Alles per ton naar kwaliteit. Het programma van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Lezingen en excursies. Het programma van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling thans verbonden met „De Natuurvrienden" bevat een rijke verschei denheid van lezingen over allerlei onderwer pen. De eerste lezing, die van den heer D. van Staveren over „Het wonder van de film" vond reeds 17 October j.l. plaats. Er staan nog voor dit seizoen op het programma: 23 October: excursie naar een filmbedrijf. 31 October: P. G. Meesters, amateur-ster renkundige over „Veranderlijke sterren"; 6 November: excursie naar de sterren wacht van den heer Meesters te Halfweg; 14 November: W. Romein over „De Russi sche revolutie en het West-Europeesche so cialisme; 20 November: Strandwandeling; 28 November: Sam de Wolff over „Het Joodsche vraagstuk van Marxistisch standpunt gezien; 12 December: J. de Graaf f over „De slui pende internationale" (met lichtbeelden). 9 Januari: Henk van Laar over „De wor dingsgeschiedenis van ons land" (met licht beelden) 15 Januari: Excursie naar „De Pinkster blom"; 23 Januari: Theo Thijssen met eigen werk; 29 Januari: Excursie naar Aalsmeer. 6 Februari: Mr. J. in 't Veld over „Econo mische gebondenheid en geestelijke vrij heid". 20 Februari: S. Hofstra over „Afrika" (met lichbeelden) 26 Februari: Excursie naar het Museum van den Arbeid te Amsterdam; 6 Maart: Prof. J. van Gelderen over „De Middellandsche Zee in verleden en heden"; 19 Maart: Excursie naar het Veiligheids museum te Amsterdam; De Smalle weg wordt aanzienlijk verbreed. De mooie weide, ingesloten door de knusse huisjes van den Driehuizerkerkweg, de Meer- vlietstraat en de hooge boomen van het oude Meervliet en het niet minder oude Velser- beek is jaren, ja eeuwenlang de trots der Vel- senarengeweest. Maar de bewoners van dit kleine stukje van den Driehuizerkerkweg, die tot nu toe hebben kunnen genieten van het fraaie uitzicht op de sappige weide met de koeien van Van Schin kel en op het dichte geboomte van de oude buitenplaatsen, zien thans voor zich een graaf machine, die een kuil graaftvoor het pompstation. Ze zien dwars over de mooie weide een zandrug verschijnen en verder mo gen ze zich er over verheugen dat de be ruchte sloot eindelijk verdwenen is en dat de weg voor hun woning aanzienlijk verbreed wordt. Zoo zal er spoedig van de mooie oude weide niet veel meer overblijven. Maar als onze in lichtingen juist zijn, dan zal dit mo.oie hoekje niet heelemaal bedolven worden en zal de gemeente er voor zorgen, dat het pompstation, dat aan den boschrand gebouwd wordt, een modern schilderij met lijst zal worden. En dan wordt de smalle weg langs de hui zen belangrijk verbreed, wat ook een groote verbeterng genoemd mag worden. Deze ver breeding is noodzakelijk, omdat vermoedelijk het verkeer Amsterdam—IJmuiden hierover geleid zal worden. De sloot is reeds verdwenen, maar een nieuwe is, verder het weiland in, daarvoor in de plaats gekomen. De verdere aanleg van dezen weg en de noodige doorbraak in de Meervlietstraat houdt verband met de tunnelplannen, zoodat er van een doortrekken naar het Oosten voorloopig nog wel niets zal komen. Maar de in uitvoering zijnde verbreeding is op zichzelf al een belangrijke verbetering. 20 Maart: Dr. Henri Polak over „Stads- schoon van Amsterdam". Verder staan nog eenige fabriekslezingen met excursies op het programma. VEREENIGING VAN KENNEMERLAAN- BEWONERS. De Vereeniging van Kennemerlaanbewoners hield gisteravond onder voorzitterschap van den heer S. Baarda een ledenvergadering die goed bezocht was. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de korte levensgeschiedenis der vereeniging. Dat haar pad niet steeds op rozen ging kwam wel in hoofdzaak doordat er van de zijde van de leden niet steeds voldoende belangstelling heeft bestaan en het bestuur niet altijd voldoenden steun ontving. Toen echter plannen werden gemaakt om iets te doen in verband met het regeeringsjubileum van de Koningin kwam er van alle zijden voldoende medewerking waardoor het moge lijk was tijdens de feestweek goed voor den dag te komen. Spreker was voor die medewer king zeer erkentelijk en richtte vooral een woord van dank tot allen, die hun medewer king hadden verleend aan het in orde maken der verlichting, waarvoor heel wat werk ver richt moest worden. Velen hebben zich nadien als lid opgegeven, zoodat het ledental thans ongeveer 70 bedraagt. De voorzitter meende, dat waar nu ook propaganda zal worden ge maakt onder de bewoners van het nieuwe ge deelte van de Kennemerlaan, het ledental spoedig uitgebreid zal kunnen worden. Voorts zette hij nog eens het doel der vereeniging uiteen. De penningmeester, de heer J. M. Heykoop gaf nadat het rapport der kascommissie was voorgelezen een overzicht van de 'ontvangsten en uitgaven van de oprichting af, waaruit bleek, dat er een klein saldo in kas was. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. In plaats van den heer Baarda, die zich voor deze functie niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen de heer Jac. Gorter. De verkie zing van acht bestuursleden had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren S. Baarda, J. M. Heijkoop, J. D. Heijkoop, H. W. Koning stem, C. van Leeuwen, S. Smits, J. Woltman en C. Zwier, die allen hun benoeming aan vaardden. Het nieuwe bestuur zal spoedig bijeenkomen om een plan de campagne voor, het a.s. win terseizoen op te maken. Zoo mogelijk zal begin November een gezellige avond gehouden worden. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Machineschade hersteld. Het meergemelde Nederlandsche stoom schip „Orestes", dat met machineschade te Barbados binnen gesleept werd, heeft, naar gemeld wordt, de onderbroken reis voortgezet, na afdoende gerepareerd te zijn. Naar station teruggekeerd. De zeesleepboot „Amsterdam" van de N.V. Bureau Wijsmuller, alhier, is weer vanuit IJmuiden naar Nieuwediep vertrokken, waar het schip in station gelegd is. Aanvoer koolteer. Met het van Oxelösund komende Duitsche tankstoomschip „Julius Rutgers" werd gis teren een lading koolteer aangevoerd voor het Hoogovenbedrijf. De mooie weide heeft een heel ander aanzien gekregen. VELSEN Bioscoop „De Pont" De Nachtsleutel en De Gehelmde Brigade. Met een programma, dat rijk is aan span ning en sensatie, gaat de Bioscoop „De Pont" de nieuwe week in. In het eerste hoofdnum mer „De Nachtsleutel" vervult niemand min der dan Boris Karloff de hoofdrol. Van „de Gehelmde Brigade" volgt hieron der in 't kort de inhoud: Tim Bradley, een welgestelde sensatiezoe ker, maakt kennis met Dave Jordan, wiens va der inspecteur van de brandweer is. Hoewel overtuigd dat er bij de „gehelmde brigade" niets te beleven valt, neemt Tim dienst en maakt zich, tezamen met Jordan, reeds spoe dig verdienstelijk door tijdens een uitslaanden brand een lieftallig meisje, Judy genaamd, uit de vlammen te redden. Tim verneemt dat Judy zonder werk is en arrangeert het zoo dat zij een plaatsje als as- sistent-cassière krijgt op het kantoor van zijn vader. De kassier Kelton, een schurk zonder weerga, verduistert een groot bedrag en werpt de schuld op het meisje, dat door handlangers van Kelton, Jackson en Kane, gevangen wordt gehouden. Het gelukt haar brand te stichten in haar onvrijwillige verblijfplaats, maar alvorens de brandweer arriveert, voeren haar beide bewakers haar weg. Tim en Dave, die bij het eerste alarm uitgerukt zijn, vin den echter in het vertrek een ring van Judy. Beiden verdenken Jackson en stellen in hun kwaliteit van brandweerdeskundigen een on derzoek in diens woning in. Zij vinden Judy en een vreeselijk gevecht ontstaat tusschen de vier mannen. De schurken moeten echter het onderspit delven, terwijl ook het gestolen geld gevonden wordt. De bewustelooze Judy wordt toevertrouwd aan de zorgen van een verpleegster. Kelton sluipt echter ongezien binnen, slaat de zuster neer en tracht Judy te dwingen een stuk te teekenen, waarin zij verklaart het geld te hebben gestolen. Zij weigert, een strubbeling ontstaat een lamp wordt omgeworpen en in een minimum van tijd staat de boel in lich te laaie. Kelton tracht te ontvluchten, maar de deur is gegrendeld. Op het critieke moment komen Tim en Dave echter opdragen en Judy, alsmede Kelton worden van den vuurdood ge red. Judy wordt door Tim naar het stadhuis ge voerd, terwijl het schurkachtige trio gerui- men tijd in de gelegenheid wordt gesteld de binnenhuisarchitectuur van een gevangenis te bestudeeren.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1