Het Vasteland tegen Engeland De wilde Zwanen VOETBAL Duitsch-Tsjechische douane-overeenkomst reeds een feit? Inwerkingtreding binnen tien dagen verwacht. Hoe Oud-Jeruzalem heroverd" werd. Verdachten in vrijheid £en hersenschim wordt merkelijkheid-De oefen wedstrijd te Amsterdam ET opstellen van vertegenwoordigen- 1f TT de elftallen van Eurpoa of van het Hl vasteland is tot voor korten tijd een 11L onschuldige liefhebberij van om kopij n journalisten geweest. Het recept was verlegLjvöudig. Men koos voor zoo'n elftal EOgsl plaats den besten speler, waarbij men v0° etóen smaak, of volgens de verslagen volfeDners te werk ging. Dat de 11 beste spe- in °e p Jet steeds de beste ploeg vormen, liet ar buiten beschouwing. Doch dat was het was wel duidelijk; dat deze geenn n toch 'nooit in het veld zouden komen. t«as een al even onschuldig vermaak, t samenstellen van het sterkste cricket- als wereld, zonder rekening te houden h t feit dat enkele spelers reeds lang wa- niet «rieden. Zonder eenig bezwaar kon men danDr Grace en Hutton als openings] aar op- stweweldige vooruitgang van voetbal, het erooter wordend aantal internationale stee^:^oI1 de tournooien om het wereldkam- p 'en de snelle wijze, waarop de voet- n-otnpubers zich tegenwoordig per trein of ^fprfuig kunnen verplaatsen, hebben ech- V langzamerhand het onmogelijke tot een rfpliikheid gemaakt. n nr veel te spelen in vertegenwoordigende leerden de leidende spelers langza- Ook voor onze B-ploeg is het een prachtige oefening. Alles bij elkaar genomen, zal de partij te Amsterdam stellig de belangstelling waard zijn, al was het alleen reeds om eens al die Europeesche beroemdheden in actie te zien. Het is jammer, dat ons land niet in de ploeg van het vasteland is vertegenwoordigd, hoewel we in Bas Paauwe, Caldenhove en mogelijk ook Weber, spelers hebben, die stellig met succes een plaats in dit elftal zouden kunnen innemen. Onze B-ploeg heeft in Dijkstra van Z.F.C. een uitstekenden doelman. Blomvliet (Ajax) en van Ierland (Willem II) zijn nuttige backs. Wallaart is op het oogenblik als spil in goeden vorm; met Stam van V.U.C. en Bool van H.V.V. zal hij wel een vrij goede middenlinie vormen. In den aanval heeft men oud en jong gecom bineerd. Rechts heeft men twee veteranen: Wels en Vente, in het midden twee jonge spe lers, die echter ook reeds voor onze nationale ploeg hebben gespeeld en wel de Boer en van Spaandonck. Op den vleugel staat Ooms, die als linksbuiten reeds een goede reputatie heeft veroverd. C. J. GROOTHOFF. NEDERLAND B-CONTINENT. e JLd zich gemakkelijk aan te passen aan *el van anderen. Wel was de speltactiek ianden niet dezelfde, doch men leerde VUe tactiek van anderen kermen; zoo werd ut mogelijk, dat spelers die elkaar nog nooit - i gezien, toch met succes met elkaar een Ufti pr,nl „roe tpon VI het spelen van een gecombineerd Euro- üLï elftal- groote moeilijkheid was ech- hoe mannen te vinden, die een zoo- Li oVerzicht over het geheeie Europeesche Shal hadden, dat ze in staat zouden zijn, de i Sten der verschillende spelers met elkaar te vergelijken en daardoor te komen tot een IL ctprk mogelijke ploeg. z0Jle wedstrijd Centraal Europa—West Europa Jde eerste proef in de richting van de uit- Lirtine yan internationaal voetbal tot een Inrt voetbal tusschen werelddeelen, geweest. Men is er toen in geslaagd twee werkelijk «f-rke ploegen, waarin de allerbe: E van het vasteland een plaats hadden ge landen, bijeen te brengen. De wedstrijd zelf een sportieve strijd met op hoog peil land voetbal. Ondanks het feit, dat spelers naast elkaar waren opgesteld, die eikaars taal niet verstonden en die zich dus slechts met moeite tegen elkaar verstaanbaar konden ma ken vormden beide elftallen een sluitend ge heel. Het werd toen duidelijk, dat voetbal nog meer mogelijkheden bood. Zelfs de leiders van het Engelsche voetbal, on nitnoodiging van de FIFA, dien eersten wedstrijd ter gelegenheid van den Olympi- schen Dag te Amsterdam bijwonend, waren door het vertoonde spel getroffen; ze gaven toe, dat een wedstrijd tusschen het vasteland er Engeland mogelijk zou zijn. De FIFA heeft aan dat denkbeeld^ vastge^ houden, men zag niet alleen in een middel ÜUi de financiën van de FIFA te versterken, doch ook om de banden van de FIFA met En geland weer steviger te maken, ja mogelijk Engeland weer in den schoot van de FIFA te rug te voeren. Dat het plan werkelijkheid kon worden, heeft men te danken aan mannen als Victor Pozzo, Dr. Mauro en Karei Lotsy, die het spel over geheel Europa van dichtbij volgen en vrijwel bij geen enkele groote gebeurtenis op voetbalgebied ontbraken. Zij werden terzijde gestaan door de mannen, belast met het sa> menstellen van het vertegenwoordigend elftal in enkele groote landen: Barreau (Frankrijk) Dr. Dietz (Hongarije) en Herberger (Duitsch- kjfa langdurig overleg heeft men tenslotte 16 spelers gekozen, waaruit na Zondag het elftal van het vasteland zal worden samengesteld, dat ter opluistering van het 75-jarig bestaan van den Engelschen Voetbalbond, op 26 Octo ber a.s. te Londen tegen het Engelsche elftal zal spelen. Daarmede is weer iets, dat men aanvankelijk slechts als een hersenschim had beschouwd, werkelijkheid geworden. Hoe het elftal er tenslotte zal uitzien, staat nog niet vast, doch men kan er wel van verze kerd zijn, dat het een sterke ploeg zal worden, daar men er zooveel mogelijk naar heeft ge streefd, om eenheid in de verdediging te bren gen. Men heeft daarom de geheeie verdedi ging gekozen, die dezen zomer te Parijs voor Italië het wereldkampioenschap heeft ver overd. Dat elk van deze drie spelers de beste speler van het vasteland op de door hem in genomen plaats is, zouden we niet durven be weren. Men heeft de beide Italiaansche achter- spelers reeds bij den wedstrijd van Midden te gen West-Europa in actie kunnen zien. Zeker deden Weber en Caldenhove in hun vorm van Le Havre, voor dit tweetal niet onder. Het Italiaansche drietal is echter zóó goed inge speeld, dat het zeker tegen den Engelschen aanval een krachtig bolwerk zal vormen, te meer daar men ook den Italiaanschen spil, An- dreolo, gekozen heeft. Men mag wel aannemen, dat de beide Du.it- ache vleugelhalfs, Kupfer en Kitzinger de laatste speelde ook verleden jaar op den Olym- pischen dag Andreolo zullen flankeeren. Het eenige bedenken zou dan echter zijn, dat de Italiaan een aanvallende spil is en dat de Duit- schers ingesteld zijn op den spilstopper! In den aanval zal men vermoedelijk wel den hanschman Aston en den Noor Brustad als vleugelspelers opstellen, daar die beiden als vleugelspelers wel als grootmeesters kunnen worden beschouwd. Voor het binnentrio heeft men drie spelers met klinkende namen Zsen- geller, Piola en Raymond Braine, een Hongaar, Ku Italiaan en een Belg dus. Het moet 'n goede verdediging zijn, die dit vijftal het maken van doelpunten zal weten te beletten. A.s. Zondag zal dat elftal te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen tegen een Nederland- sche B-ploeg, zoodat men al deze Europeesche beroemdheden daar in actie zal kunnen zien. Voor de toeschouwers zou het mogelijk be langwekkender geweest zijn, indien ons verte genwoordigend elftal tegen de Vastelanders zou hebben gespeeld, maar dat ging niet in verband met den wedstrijd tegen Denemarken. Had ons vertegenwoordigend elftal gespeeld, aan zou men waarschijnlijk meer strijd heb ben gezien, doch thans zal men van den kant oer gasten meer een demonstratie van goed voetbal, zonder vechten om de overwinning, te zien krijgen. Daar de wedstrijd voor het elftal van het vasteland uitsluitend als een oefenwedstrijd moet dienen, een wedstrijd dus, waarin de spelers wat aan elkaar gewend kunnen raken waarbij men vooral aan de tactiek alle aan lacht zal hebben te besteden, zal het ook beter bjn, dat hij niet wordt tot een gevecht om de overwinning. Wijzigingen in het Continentale elftal. Na langdurige onderhandelingen is de F.I.F.A. commissie er thans in geslaagd een oplossing te vinden inzake de moeilijkheden, welke door het niet beschikbaar zijn van de Hongaarsche spelers voor het Continentale elftal waren ont staan. Op aandringen van de leden dezer commissie, de heeren Mauro (Italië) en Lotsy (Neder land), alsmede van de heeren Pozzo (Italië) en Schricker, den F.I.F.A.-secretaris, heeft de Hongaarsche regeering zich bereid verklaard, alleen Zsengeller vergunning te geven, naar Amsterdam en Londen te reizen. Wat Dr. Sarosy betreft, door den militairen dienst is deze speler totaal zijn vorm kwijt, zoodat voor hem geen verzoek bij de Hongaar sche regeering behoefde te worden ingediend. Naar wij vernemen zal het Continentale elf tal Zondag a.s. in het Stadion te Amsterdam in de volgende samenstelling tegen de Neder- landsche B-ploeg uitkomen: Doel: Olivieri (Italië). Achter: Foni (Italië) aanvoerder en Rava (Italië). Midden: Kupfer (Duitschland), Andreolo (Italië), en Kitzinger (Duitschland). Vóór: Aston (Frankrijk), Zsengeller (Hon garije), Piola (Italië), Braine (België), en Brustad (Noorwegen). Men mag wel aannemen dat dit elftal in deze opstelling ook tegen Engeland zal spelen. Wellicht dat men het spel van Aston nog eens nader zal bestudeeren. Mocht hij niet geheel voldoen, dan kan hij altijd nog vervangen wor den door Colaussi (Italië), die evengoed rechts als links speelt. De voorzitter van de F.I.F.A., de heer J. Ri- met, zal de ontmoeting te Amsterdam bijwo nen, verder de bestuursleden Seeldrayers, Mauro en Lotsy, alsmede de secretaris, dr. I, Schricker. HOCKEY. Dames-elftal tegen jeugdploeg B. M. H. C. Zaterdag proefwedstrijd. De ploeg van den Ned. Dameshockeybond, die a.s. Zaterdag te Bloemendaal een proef wedstrijd tegen een jeugdploeg van B.M.H.C. zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Hans Andreas (B.D.H.C.) Achter: Richter (Be Fair), Rollin Couquer- que (H.O.C.) Midden: De Vletter (B.D.H.C.), Smithuyzen (Amsterdam), T. Broese van Groenou (H.H. IJ.C.) Vóór: S. Broese van Groenou (H.H.IJ.C.), Mulder (B.D.H.C.). Van Bueren (B.D.H.C.), Teilegen (H.H.IJ.C.) en Nagel (Leiden). Japan krijgt een „nationale politieke partij". Prins Konoye zal wellicht zelf de leiding nemen. Het Japansche persbureau Domei meldt dat de oprichting van een nieuwe „nationale politieke partij" in Japan verwacht wordt. Hieraan wordt in Japansche politieke kringen groo te waarde gehecht. Men bepleit er de noodzakelijkheid van een dergelijke partij om het hoofd te bieden aan de ingewikkelde politieke situatie als ge volg van de ontwikkelingen in China. De Miyako Sjimboen schrijft, dat drie leden van het kabinet Konoye, de ministers van binnenlandsche zaken Soetsoegoem, justitie Sjiono, en landbouw Arima, beschouwd wor den als krachtige voorstanders van een bewe ging tot oprichting dezer nieuwe partij. Deze ministers hebben, volgens het blad. hun opvattingen daaromtrent uitgesproken tegenover minister-president Konoye en heb ben hem gevraagd de zaak in overweging te nemen. Het blad verneemt verder, dat minister-pre sident Konoye onlangs besloten heeft tot de oprichting over te gaan. Zoo noodig zou Ko noye zelf de leiding der partij op zich nemen. Het blad gelooft, dat de groote politieke partijen, o.m. de Minseito en de Seiyoekai volledigen steun zullen geven bij de vorming van de nieuwe nationale politieke partij. De Daily Telegraph and Morning post meldt uit Boedapest, dat in Duit- sche diplomatieke kringen aldaar ver trouwelijk wordt medegedeeld, dat bin nen tien dagen 'n tolverbod tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije zal in werking treden. De totstandkoming ervan wordt een „reeds voldongen feit" genoemd. Er wordt aan toegevoegd, dat zoodra de overeenkomst van kracht zal worden de Duit- sche regeering de verplichtingen als garant van de Tsjecho Slowaaksche grenzen op zich zal nemen. Het is echter duidelijk, dat het ge schil over de Slowaaksche en Hongaarsche minderheden en de grenslijn moet geregeld zijn aleer een dergelijk plan kan worden uit gevoerd. Hoewel de Praagsche radio dezer dagen heeft medegedeeld, dat directe onderhande lingen tusschen de Hongaarsche en Slowaak sche vertegenwoordigers zouden worden her vat, wordt over deze aangelegenheid in offi- cieele kringen te Boedapest een streng stil zwijgen in acht genomen. De correspondent acht het echter veelbetee- kenend, dat de ministers Tiso, Durcanski en Baccinsky per vliegtuig naar München zijn gegaan, waar zij met von Ribbentrop een be spreking hebben gevoerd, welke drie uren heeft geduurd. Men vermoedt, dat parallel aan deze ontwikkeling voorbereidende on derhandelingen langs diplomatieken weg worden gehouden tusschen Praag en Boedapest. Gemeld wordt, dat Hitler er in heeft toegestemd concessies te doen in de kwestie van Subkarpathisch Rus land en daarmede een gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens toe staat. Deze inlichting moet volgens den correspondent echter met voorbe houd worden aanvaard. Onaangename ontdekking van politiecommissaris. NEW-YORK, 20 October. De commissaris van politie, Lewis Valentine, heeft een groot politie-ichandaal ontdekt, toen hij bemerkte, dat de inhoud van zes boeken met aanteeke- ningen van het hoofdbureau van politie te Brooklyn was verdwenen. Deze boeken, die van Augustus 1936 tot Januari 1938 liepen, be helsden de gegevers omtrent 7.200 arrestanten. De bladen van deze boeken waren met een scherp mes uit de omslagen gesneden. Valen tine heeft bekend gemaakt, dat reeds met een diepgaand onderzoek is begonnen. Hij zeide dat elk geval, waarvan de gegevens ver mist worden, opnieuw zal worden onderzocht teneinde op het spoor van dit schandaal te komen. Men verwacht orders, dat er speciale wachten geplaatst zullen worden in die ka mers, waar de archieven zijn geborgen, op alle politiebureaux van de stad. Volgens andere berichten, die vandaag de ronde doen, zouden de gegevens van eenige misdaden op het hoofdbureau van politie van Manhattan eveneens verdwenen zijn. (United Press) Een Tsjechisch wegenplan. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat een belangrijk gedeelte der 10 millioen pond, welke de Britsche re geering ter beschkiking van de Tsjechische nationale Bank heeft gesteld, besteed zal wor den voor den aanleg van een nieuwen weg van de westelijke naar oostelijke grenzen van Tsje cho Slowakije. Zoo'n weg zal van strategische en economische beteekenis zijn. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen En toen besloot de Koning om zijn vrouw 's nachts te bespieden. Dien avond ging bij slapen. Maar hij deed echter alsof hjj sliep. In werkelijkheid was hij klaar wakker, angstig lettend op elk gerucht. En weldra moest hij merken, dat Elize zachtjes opstond en zich verwijderde. Rebellen, die in den grond verdwenen JERUZALEM, 20 October. De verove ring van Jeruzalem had wel een ge heel ander aanzien dan die in 1917, toen de Britsche troepen door de Ara bieren met luid gejuich werden be groet. Thans moesten de manschap- zich voorzichtig over de muren der oude stad heen werken en werden, als bij een Middeleeuwsche belegering, lad ders gebruikt. Colonel Wittecker van de Goldstream Guards een reus van zes voet vier en onder zijn man schappen beter bekend als de „stier", had het commando over den eenen vleugel van vierhonderd man, die door de Westpoort op de moskee af marcheerden. De andere vleugel, vijfhonderd man sterk, stond onder aanvoe ring van generaal majoor O'Connor, de nieuwe commandant van het distriet Jeruzalem. Deze troep rukte door de Jaffapoort op. Aan het einde van de Davidstraat gekomen, verdeelden dezen zich in kleine groepen, die hun speur tocht door de smalle steegjes begonnen. Er is, bij de verovering van Oud Jeruzalem, een ding gebeurd, dat de Britsche soldaten ver stomd heeft doen staan. De plotselinge mys terieuze verdwijning van de opstandelingen, „als in den grond". En deze verdwijning ge schiedde werkelijk in den grond, want later is gebleken, dat de opstandelingen volmaakt den weg wisten in de vele onderaardsche gan gen oncfer de stad. Van de minarets af openden de rebellen het vuur op de verkennigsvliegtuigen, die voort durend boven de stad cirkelden en die fak kels omlaag wierpen om de troepen den weg te wijzen naar de verblijfplaats der rebellen. Een der machines is tot drie maal toe door de kogels der Arabieren getroffen. Intusschen werd ook van het oosten uit aangevallen door de Gouden Poort en de Stephanspoort. Tenslotte had men de opstandelingen sa mengedrongen in de omgeving van de moskee. De Britsche troepen hoedden er zich voor, dit terrein te betreden, doch van achter steenen baricades en muren zetten zij hun offensief voort. Een der eerste maatregelen is geweest, voedsel te verschaffen aan de noncombattan- ten in de oude stad. De staat ven beleg, die 62 uur achtereen geduurd heeft, had ieder verkeer onmogelijk gemaakt en vooral de be woners van de Joodsche wijk waren er bekla genswaardig aan toe. Bijzondere aandacht is tijdens de gevechten gegeven aan de mogelijkheid, dat tegelijker tijd, zooals hier en daar voorspeld was, een aanval gedaan zou worden van buiten af. Van honderden daken in de oude en nieuwe stad had men vlagsignalen zien geven en met groote nauwkeurigheid bleven de waarne mingsposten het omliggende terrein afspeu ren, opdat de Britsche troepen niet, bij een aanval van buiten, in den val zouden zitten binnen de muren der stad. (United Press). Eiken nacht herhaalde zich dit. En telkens ging de Koning zjjn vrouw zachtjes achterna, om te merken, dat zij naar het speciaal voor haar ingerichte vertrek ging. lederen dag versomberde zijn gezicht. En het werd Elize, die dit wel zag, maar er de oorzaak zag, Koningin wenschte te zijn. niet van wist, hang te moede. Steeds dieper voelde zij de smart om haar broers. Als zij aan hen dacht, begon zrj te schreien. Haar tranen vielen op het Koninklijk fluweel en purper, bleven daar als even veel diamanten op liggen, zoodat iedereen, die dit Intusschen werkte zij vlijtig 's nachts aan de pantserhemden. li enbrandnetels had zij niet meer. Weer zou zij dus den angstl- En tenslotte waren er tien gereed. Toen was het vlas echter op gen tocht naar het kerkhof moeten maken, om het begeerde te verkrijgen en haar werk te voltooien. (Wordt vervolgd). NEDERLANDSCH HOOGTERECORD MET DE FOKKER D. 21 OFFICIEEL ERKEND. AMSTERDAM, 20 October.— De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart deelt mede, dat de betreffende commissie de door den heer H. Leegstra op 3 September j.l. met een Fokker D. 21 jachtvliegtuig bereikte hoogte van 11,354 M. als Nederlandsch hoogte record heeft erkend. hoewel bekentenis is afgelegd. Dubbele moord te Vlissingen nooit opgehelderd Op 4 Maart 1937 was te Vlissingen ontdekt dat het echtpaar Lauwereins in café Keersluis om het leven was gebracht en dat roof ver moedelijk hiertoe de aanleiding was geweest. Hierop zijn drie arrestaties gevolgd. De ge arresteerden waren L. B., B. P. de K. en D. van T„ allen uit Maassluis. Deze verdachten zitten resp. sinds Augustus en December 1937 in voorarrest. L. B. heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De justitie is er echter niet in geslaagd vol doende bewijsmateriaal bijeen te brengen, terwijl geen veroordeeling mogelijk is uitslui tend op de bekentenis van een verdachte. De instructie is daarom j.l. Dinsdag geslo ten en de verdachten zullen dezer dagen in vrijheid worden gesteld. In verband met dezen gang van zaken is het wel zeer waarschijnlijk, dat deze dubbele moord wel nimmer zal wor den opgehelderd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7