beverwijk Werkloosheidsregistratie niet goed. CASTRICUM HEEMSKERK ^jeer's intrede te Rotterdam. Groote belangstelling van zijn oud- gemeentcnaren. molens door ds. I. Voorsteegh uit SI" vestiging had plaats gehad., Haagu5- krijger, Zondagavond zijn in- Cif, ds- c:.nieuwe gemeente Rotterdam- ~«üaan waarvoor een enorme be- fbestónd, want het groote kerk- rrf aan de laatste plaats toe be- *0 *^ot aantal leden van de Ned. Her- •=:.E«n tenten uit Beverwijk en Rijs- 'r;-mce Lj,r' pgere standplaats van ds. C. ^ner woonden in de „Vredeskerk" de Matigheid bij- end met het zingen van ^d;enir, vaö Psalm 18. „Geloofd zij God, löde ve» en Gezang 52 vers 13 ;r. ^ibeTypelijk wezen", fiifin van een bijbelgedeelte en ge- tl d« Krijger zijn eerste predicatie in L eemeéhte gehouden. De tekst hier- sijDieU ontleend aan den tweeden biref van m Vtol Paulus aan de Corinthiërs, hoofd ig 9 Want gij weet de genade onzes Christus, dat Hij om uwentwil «worden, daar Hij rijk was, opdat gij armoede zoudt rijk worden". ÉvOf Ser herinnerde er eerst aan, dat hij "fc J™"-leden afscheid had genomen van 'üïïkwat hem niet gemakkelijk viel, erR-nr liet daar vele trouwe vrienden rmaar toch had spr. vele dankbare .^rtineen meegenomen. ik als predikant voor deze gemeen- ^■Sds Krijger en wat ik U kan en wil ie dat ik den inhoud van onze bood- «8® f;eis weer zal brengen. rilt gedeelte van de Bijbel ontmoeten to ji,is°spr Paulus als collecttant en het ^ifLd dat dit niet is voor een gemeente h m lief is Hij collecteert hier voor een ?J3e die het hem vaak heel moeilijk •ffainaakt. Hij zamelt geld in voor de be- S4 gemeente, zoowel als voor de gevers Het is Paulus niet te doen om geld, ar hii wijsc heen naar Jezus Christus. B "ii weet de genade onzes Heeren Jezus Rus dat hij om uwentwil is arm gewor- jj'daar hij rijk was, opdat gij door zijne woede zoudt rijk worden. Jezus Christus jijij voordat Hij op de wereld kwam, Hij was rijk aan macht, aan heerlijk- $j de Heer aller dingen, maar Hij is arm «worden Wij lezen, dat Maria het kindje We in een kribbe. Arm is Christus gewor- j.Ien Ziet Hem terechtstaan voor Pontius sYiis en wij denken aan het vreeselijke 5nren op Golgotha, waar Hij uitriep jp God, mijn God, waarom hebt Gij mij ar wij moeten nu niet zeggen, die arme ms Christus. Het was geen toeval, want w is 's Heilands wil geweest. Hij is de zoon 'i God en in Jezus Cristus legt God zijn idom in. de genade van onzes Heeren Je- Christus, dat Hij om uwentwil is arm ge- aden, opdat gij door zijn armode rijk zoudt Torden. Wij zijn allen van nature arm, zoo ver rolde de predikant, maar ook als wij geld tóten en niet méér bezitten dan dat, zijn vj arm. Als wij eens tot rust komen, zijn er din niet vaak pijnlijke herinneringen, die ïij niet kunnen wegvagen? Velen roepen dan ,0, God, wees mij zondaar genadig". Dit üiwel eens een doorgangspunt zijn tot Jezus Christus, want Hij is arm geworden om onzen wil en-Hij alleen heeft de schuld bij God be taald. God schenkt redding, maar schenkt teifs ook zondaars vergeving. Maar als wij een leider van God's geest gaan verstaan, dan vorden wij rijker, omdat wij vrede vinden bij God. Als wij God's kinderen zijn, dan zijn wij iê erfgenamen. De pijn van het scheiden is mar, maar het sterven is voor hen een wachten tot zaligmaking. Door God's genade worden wij andere menschen, want de genade ran onzen Heere Jezus Christus is, dat Hij om uwentwil is arm geworden, daar hij rijk opdat gij door Zijne armoede zoudt rijk worden. Ka het zingen van Gezang 38 vers 3 heeft ds. Krijger medegedeeld, dat de burgemeester van Rotterdam tot zijn spijt verhinderd was dezen dienst bij te wonen. Het zij mij titer vergund, aldus spr., den nieuwen bur- „rvader kracht toe te bidden om deze ge meente te besturen en moge het gegeven zijn, dat Rotterdam onder zijn leiding mag groeien en bloeien. Ds. Krijger heeft vervolgens dank gebracht aan ds. I. Voorsteegh, die voor de derde maal ds. Krijger in een nieuwe gemeente heeft in geleid. Ook den consulent, ds. Hettinga, werd gebracht, omdat hij zijn beurt voor gelegenheid heeft afgestaan aan ds. Voorsteegh. Voorts werd den kerkeraad nog dank ge tracht voor de hartelijke ontvangst. Wees er ia verzekerd, aldus ds. Krijger, dat mijn rauw en ik zullen doen wat wij kunnen. God geve, dat wij samen mogen werken, tot Kr van Zijn Naam. Verder richtte spr. zich nog tot de kerk voogdij, ds. Van der Broek, de collega's uit den ring, den koster, den organist, het col- van collectanten en den heer Koert, directeur van de Mij. van Volkshuisvesting. Ds. Krijger was zeer verblijd over de aan wezigheid van zooveel oud-gemeenteleden en ran zijn ouders en schoonmoeder, die hem bij njn arbeid veel gesteund hebben. Spr. hoop te, dat het contact tusschen hem en zijn oud- gemeenteleden zou blijven bestaan. Nooit zal is vergeten, wat Beverwijk en Rijsoord voor mij zijn geweest, aldus spr. Vervolgens richtte ds. Krijger zich tot zi.in gemeente, waarbij hij dank bracht voor de jele blijken van belangstelling bij zijn in trede ondervonden. De dienst werd met bidden van het „Onze Vader" besloten. Hierna hebben nog het woord gevoerd de voorzitters van de kerkvoogdij en" van den kerkeraad, die het tevens deed voor ds. Van Beem, den hulppredikant en ds. Hettinga, die opmerkte, dat ds. Krijger in deze gemeente van 15 a 16.000 zielen een zeer zware taak wacht. Hierna werd ds. Krijger Gezang 77 toege zongen. Nadat ds. Krijger nog dank had gebracht voor de vele wenschen en vriendschapsbetui gingen werd nog gezongen het laatste vers van Psalm 84, waarna ds. Krijger voorging in gebed. DE NAJAARSCOMPETITIE VAN KENNEMERLAND. Als derde rit voor de najaarscompetitie werd Zondag een sprintrit over 500 Meter ge reden. De uitslagen waren: A-klasse: 1. J. Leguit 5 p., 2. J. Berkhout 4 p., 3. S. Hollander 3 p.. 4. A. Mooy 2 p. B-klasse: 1. S. Terbraak 5 p., 2. Th. Kwantes 4 pnt., 3. K. Troost 3 p., 4. J. Jonker 2 p. C-klasse: 1. B. Noë, 5 p., 2. J. Hoefsmit 4 p., 3. A. Kuilman 3 p., 3. H. Veenis 2 pnt. Zondag a.s. wordt een klassementsrit gere den over 33 K.M. voor alle klassen. De jaarvergadering wordt op Dinsdag 1 No vember in café „De Klomp" gehouden. LANGS DE LIJN. PROGRAMMA VAN DE RADIOCENTRALE. Dinsdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs, 10.50 Keulen; 11.20 Parijs; 12.05 diversen; 12.20 Parijs; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal pro gramma; 2.35 Keulen; 3.05 Parijs; 4.50 Lon den Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen; 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen; 8.20 Brussel Fr., 10.50 Keu len. Lijn TV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; 5.50 Keulen; 6.20 Nat. programma; 6.45 Londen Reg.; 7.00 Nat. programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 diversen; 11.05 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 4.40 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 5.50 Keulen; 6.20 Lon den Reg., 7.40 diversen; 7.50 Nat. program ma; 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. LEDENVERGADERING ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAALBEWERKERS- BOND. o Zondagmorgen hield de plaatselijke af dee ling van den A.N.M.B. een ledenvergadering met de leden werkzaam bij Van Leer's Wals- bedrijven. Na de openingswerkzaamheden hield de voorzitter, de heer F. van G&len, een inleiding over de te voeren ledenwerf-campagne, welke in verband met de door het N.V.V. georgani seerde 10 pCt. actie, gevoerd zal worden. Het resultaat van deze inleiding stemde in alle opzichten tot voldoening, daar de aanwezige leden zich allen als werker beschikbaar stel den. Een voorstel van het bestuur om een reis- kas te vormen, teneinde in het volgend jaar een reisje te maken naar 't Vacantieoord van den bond te Eemnes, vond veel bijval. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ge animeerde bijeenkomst met een opwekkend woord. De opening van de Missieweek. Tentoonstelling in Kennemerland. Zaterdag is de missieweek. die tot, en met Zondag 30 October in het Dekenaat Beverwijk wordt gehouden officieel geopend. Des middags werden de paters-missionarissen met een groo- ten optocht od luisterrijke wijze ingehaald. Drie muziekcorpsen verzorgden de muzikale opluistering. Deputaties van de meeste Katho lieke vereenigingen en de leden van de jeugd organisaties hadden zich achter hun kleurige vaandels en banieren geplaatst en vormden een imposant geheel. De missionarissen behooren- de tot verschillende kloosterorden, waren evenals de leden van het comité in open rijtui gen gezeten. Onder de vroolijke klanken van de muziek werd door de voornaamste straten gemarcheerd, waarbij de kleurrijke stoet veel bekijks trok. In de St. Agathakerk werd na ontbinding van den optocht een Lof gecelebreerd ter opening van de missieweek. De groote kerk was geheel bezet. Onder meer werd de kerkelijke plechtigheid bijgewoond door de heeren mr. H. J. J. Scholtens burgemeester. A. A. Post, gemeentesecretaris, N. J. Out, wethouder, allen van Beverwijk en H. van Benthem, ge meentesecretaris van Heemskerk. Nadat Deken P. J. Simons den paters-mis sionarissen. die in de eerste banken van het schip hadden plaats genomen, een begroe tingswoord had toegesproken, celebreerde Mgr. Hilhorst, Apostolisch Vicaris van Baga- moye en titulair bisschop van Metellopolis met assistentie van de geestelijkheid van het dekenaat Beverwijk een plechtig Lof. Na afloop sprak kapelaan van Ginkel een inleidend woord, waarna Dr. C. J. Henning, regent van het Seminarie „Hageveld" en voor zitter van het Diocesaan Missie-comité de Missie-tentoonstelling opende. Toen de kerkelijke plechtigheden ten einde waren, werd de missie-tentoonstelling, die in de groote hal van het veilinggebouw „Kenne merland" wordt gehouden, door de genoodig- den bezichtigd. De heer H. J. de Groot maakte van deze gelegenheid gebruik om alle mede werkenden dank te betuigen. Namens de mis sionarissen dankte pater Vinkenstein voor de hartelijke en feestelijke verwelkoming. De tentoonstelling geeft een overzichtelijk beeld van het missiewerk en bevat bovendien talrijke interessante voorwerpen uit de vreem de landen, waar de missionarissen hun arbeid verrichten. De paters verstrekken bij de vele stands aan de bezoekers de meest uitgebreide inlichtingen omtrent het missiewerk. De bovenzaal van het gebouw is geheel als amusementszaal inge richt. Een fancy-fair, bevattend talrijke ver makelijkheden, biedt den bezoekers ruim schoots gelegenheid van hun daadwerkelijken offerzin voor het missiewerk te doen blijken. Zaterdag en Zondag trok de tentoonstelling veel bezoek. Zondagmorgen werden in alle katholieke kerken van het dekenaat Beverwijk onder alle H.H. Missen door de missionarissen predikaties over het missiewerk gehouden. Missiewedstrijd in het Sportpark. Doch is men er niet overuitgepraeadviseerd" Onder voorzitterschap van prof. E. M. Meyers heeft de Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid Zaterdagmiddag te Amster dam een vergadering gehouden. In deze bij eenkomst zijn de prae-adviezen behandeld welke zijn uitgebracht door de heeren F. P. Fuykschot, secretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond; H. Lindeman, secretaris van het N. V. V. en mr. A. J. R. Mauritz, secre taris van het centraal overleg in arbeidszaken voor werkgeversbonden over de vraag: „daalt de (geregistreerde) wekloosheid in gelijken tred met. de toeneming van de werkgelegen heid in handel en industrie? Zoo neen, wat zijn hiervan de oorzaken?" De heer F. P. Fuykschot beantwoordt in zijn prae-advies de eerste vraag bevestigend. Hij ziet tusschen het verloop van de werkloosheid en van de werkgelegenheid niet anders dan een volstrekt parallelisme. De daling van de werkloosheid, respectievelijk de toeneming van de werkgelegenheid heeft naar zijn meening echter geen gelijken tred gehouden met de Ter gelegenheid van de Missieweek te Bever wijk vertoefde in de R.-K. pastorie aan de Breestraat een gast, n.l. mgr. Hilhorst, Aposto lisch Vicaris van Bagamoye cn titulair bis schop van Metellopolis. In de deur P. J. Simons, deken van Beverwijk. Noord-HollandDistrict Haarlem (25) Ter gelegenheid van de Dekenale Missie week werd Zondag in het Gemeentelijk Sport park een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de vertegenwoordigende R.K. elftallen van NoordHolland en het District Haarlem. Voor een talrijk publiek, waaronder wij ook bur gemeester mr. H. J. J. Scholtens opmerkten, bracht Deken P. J. Simons den bal voor Noord-Holland aan het rollen. Haarlem loopt terstond hard van stapel, maar gaandeweg komen ook de Noorderlingen los. Hoewel zij eenige malen in het vijandelijke doelgebied weten door te dringen, ontbreekt aan het spel het flitsende element, dat in deze periode van den strijd resultaat zou hebben kunnen ople veren. Nochtans slaagde Noord-Holland er in uit een vrijen trap de leiding te nemen door Jonk, (Volendam). Dezelfde speler straft vlak voor rust een fout van den Haarlemschen keeper af (2—0). In de tweede helft beheerscht Haarlem het spel volkomen. Het is Kaldenbach, die met een gloeienden kogel den achterstand verkleint. (21). Kort daarna doet Martin op dezelfde wijze voor de tweede maal het net trillen en is de stand gelijk. (2—2). Haarlem blijft do- mineeren. Bij een doelworsteling duikt Martin op en geeft het districtselftal de leiding (2—3) Martin verricht dan de hattrick en laat Slo- temaker ten vierden male visschen (24). Noord-Holland speelt nu een verloren wed strijd. Toch blijven de spelers volhouden, maar zij kunnen het juiste antwoord op het goede positiespel van de Haarlemmers maar niet vinden. Kort voor het eindsignaal maakt Bakel er 2—5 van. Met dezen stand kwam het einde van deze toch wel interressante ontmoeting. DE WEDSTRIJDEN VAN VITESSE. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden waren: Vitesse—B.S.M. 23 Vitesse 2Vios 24 VITESSE—B.S.M. Reeds direct na den aftrap waren de be zoekers in de meerderheid. De Vitesse-verdedi- ging kon er maar niet inkomen, vooral Zon neveld, die Wdlterman verving, deed wat on wennig. Nadat B. S. M. de leiding had genomen werd een misverstand in de verdediging C.S.V. noodlottig. Kort daarna wordt het zelfs 03. Het ziet er dus somber uit voor Vitesse. Toch slaagt Kabel er in nog voor de rust een te- genpunt te scoren. Rust 13. In de tweede helft zit Vitesse er goed op. De Zeeuw ver kleint den achterstand tot 2—3. Nu is Vitesse sterker, maar een handicap is het uitvallen van den spil Stengs, die door Rozing wordt vervangen. Het doel van B. S. M. beleeft vele benauwde momenten, maar doelpunten blijven uit. Als het eindsignaal klinkt is aan het on geslagen record van Vitesse een einde ge maakt. C. S. V.-NIEUWS. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden luiden als volgt: C. S. V. 2—W.F.C. 7 0—1 C.S.V. 3—Verkade 3 1—1 (gestaakt). Alcmaria Victrix eC.S.V. a, 0—11 Hoewel C.S.V. 2 voortdurend in de meerder heid was, slaagde zij er niet in de W. F. C.-ver- dediging te passeeren. De W. F. C.-vete ranen speelden het W.F.C-systeem, zoodat er voor de C.S.V.'ers geen doorkomen aan was. Een van de weinige uitvallen leverde den gas ten het eenige doelpunt op, doordat de C.S.V. keeper een tam schot over zijn handen in doel liet loopen. De jeugd bleef met een 11—0-overwinning aan hefe hoofd van de ranglijst prijken. WAT DE TUINDERS KREGEN. Dubbele boonen per KG 1013. Enkele boonen per KG 1416. Rentegevers per KG 1416. Spruitkool le soort per KG 10W/2. Spruitkool 2e soort per KG 36. Groene kool per KG 24. Tomaten per KG 416. Sla per 100 stuks 50170. Andijvie per 100 stuks 100150. Soepgroenten per bos V/z2. SANTPOORT 2—A. D. O. 0—0 Met invallers voor Groot, Rozing en N. Beentjes bond A. D. O. den strijd aan tegen een volledig Santpoort. Bij een aanval van ADO, schiet Beentjes keihard in, doch Nijssen, in het Santpoort-doel stopt het harde schot, De Santpoort-aanvallen zijn veelvuldiger dan die van ADO. Bij een aanval van ADO, komt Brasser vrij voor het doel, maar zijn schot ;aat juist over. Na de rust is Santpoort direct in den aan val. Eenige corners op het ADO-doel blijven zonder resultaat. Bij een ADO-aanval komt Beentjes in botsing met v. Leuven, van Sant poort. Beide spelers moeten 't terrein verlaten. Van Leuven keert na korten tijd weer terug doch Beentjes blijkt ernstig geblesseerd te zijn. Daar er geen reserve aanwezig is, speelt ADO met tien man verder. Ongeveer 5 minuten voor het einde valt ook Brasser (ADO) uit. On danks deze numerieke minderheid komt ADO zelfs nog in den aanval. Koopman en de Boer krijgen beiden nog een vrij aardige kans doch gescoord wordt er niet meer. Voor de 4e maal in successie heeft de achterhoede de nul ge handhaafd. Verdere uitslagen zijn: A. D. O. 2—T. IJ. B. B. 3 2—6 H. S. V. 2—A. D. O. 3 3—1 A. D. O a—S. V. A. a 2—3 A. D. O. b—S. V. A. b 4—0 VISCHCLUB ,,'T SNOEKJE" De vischclub ,,'t Snoekje" zal Zondag a.s. een vischwedstrijd houden te Oud-Karspel op baars. De oorspronkelijk vastgestelde wedstrijd op witvisch in het zwembasin in de Neksloot gaat niet door. Deze wedstrijd zal thans ge houden worden als het proces over het visch- water in genoemde sloot zal zijn afgewikkeld. BEGIN VAN BRAND Ten huize van den heer R. Burger, ontstond Zondagmorgen door het omvallen van een pe- troleumvergasser, brand. Door resoluut optre den van de dochter des huizes, werd erger voor komen. Zij wierp het brandende stel naar bui ten. Met eenige emmers water, was toen de brand gauw gebluscht. UIT DE HAND VERKOCHT Het winkelpand aan de Kerklaan, waar sinds 1903 een manufacturenzaak gedreven werd, die in het voorjaar, wegens overlijden van de eigenaresse mevr. Bergfeld werd opgeheven, is thans onderhands verkocht aan de firma J. Schuit-de Boer. toeneming van de bedrijvigheid in handel en industrie, -zooals de prac-adviseur in een uit voerig gedocumenteerd betoog nader aan toont. De oorzaak hiervan ligt volgens hem in de toenemende rationalisatie, met name in de mechanisatie. Met het beschikbare sta tistische materiaal zoo besluit de heer Fuyk schot moet echter de noodige voorzichtig heid worden betracht, omdat dit materiaal in meer dan één opzicht onvolledig is. De heer Lindeman begint zijn prae-advies met de opmerking, dat het eerste gedeelte van de vraag gemakkelijk te beantwoorden zou zijn, indien hij slechts beschikte over een eeks van cijfers, welke met voldoende nauw- eurigheid een beeld gaf van „de" werkgele genheid in ons land. Bij het zoeken naar een dergelijk cijfer stuit men echter op tal van moeilijkheden. Na zijn bezwaren te hebben uiteengezet tegen de cijfers van de werkloos- heidskassen, zegt de prae-advieur, dat het enige cijfer, hetwelk volgéns hem een eeniger- mate bruikbare graadmeter oplevert, is het door de rijksverzekeringsbank telkenjare in de ongevallen-statistiek gepubliceerde aantal type-werklieden. Hij zet dat nader uiteen en merkt dan op dat het meest opmerkelijke ver schijnsel ongetwijfeld is het groote verschil, dat reeds in 1933 te constateeren valt tusschen de daling van de werkgelegenheid volgens de on gevallenstatistiek en de stijging van de gere gistreerde werkloosheid, die veel grooter is ge weest. Den prae-advieur lijkt geen andere conclusie mogelijk, dan dat zich hier de in vloed van de toenemende bevolking begint te demonstreeren. Bij een groeiende bevolking moet echter de werkgelegenheid voortdurend toenemen, wil de werkloosheid niet stijgen. Dit nu is in Nederland niet geschied. De heer Lindeman zet uiteen, dat er naar zijn meening een groote gaping moet bestaan tusschen het aantal nieuwe arbeidsplaatsen, dat beschikbaar komt en de daling van het aantal geregistreerde werkloozen bij de orga nen der arbeidsbemiddeling. Naar verhouding zoo merkt hij tenslotte op gingen meer jeugdigen dan volwassenen aan het werk, terwijl deze jeugdigen juist re latief zeer weinig gebruik maken van de in schrijving bij de organen der arbeidsbemidde ling. In versterkte mate moet hier dus het ver schijnsel optreden, dat de werkgelegenheid sneller toeneemt dan het aantal geregistreerde werkloozen daalt. De derde prae-adviseur mr. A. J. R. Mauritz wijst eveneens op de onvolledige registratie, behandelt de oorzaken hiervan en geeft moge lijkheden aan voor een verbetering. Behalve in een verdere zoo volledig mogelijke registratie van de jeugdige werkloozen. ziet hij in een verbetering van de beroepsnomenclatuur, die in dezen tijd in de werkloosheidsstatistiek kan worden aangebracht. De prae-advieseur geeft aan op welke wijze hij zich die verbete ring voorstelt. Het debat. De heer van Wageningen was onbevredigd, omdat de prae-adviseurs niet tot gedocumen teerde conclusies zijn gekomen. Voorts betoogde hij, dat het statistisch materiaal, hetwelk de heer Fuykschot heeft gebruikt, in het bijzonder het cijfermateriaal van de goederenbeweging in de Rotterdamsche havens, niet juist is, zoo dat spr. het ook niet eens kan zijn met de conclusies, waartoe deze prae-adviseur is ge komen. Hij heeft geen rekening gehouden met de wijze, waarop deze cijfers tot stand zijn ge komen. Spr. betoogde voorts, dat de Mecha nisatie volgens hem niet de oorzaak van de verminderde werkloosheid is. De mechanisatie in de Rotterdamsche ha vens had zich reeds vóór 1929, dus vóór de cri sis, voltrokken. Spr. was van meening, dat de verminderde werkgelegenheid in de Rotter damsche havens ls toe te schrijven aan het feit, dat sindsdien dde manipulatie der goe deren slechts eenmaal plaats heeft. De heer van Wageningen onderstreepte hetgeen de andere twee prae-adviseurs hebben opgemerkt ten aanzien van het ontbreken van betrouw baar statistisch materiaal. De heer Everwijn meende, dat de prae-advi seurs niet voldoende den aard en het karakter van de toeneming der werkloosheid in het oog hebben gevat. De heer Meyer de Vries stelde de vraag of we over de werkloosheid zoo langzamerhand niet uitgepraeadviseerd geraken. Verdiepen we ons niet te veel in theoretische beschouwingen? Wanneer spr. het probeem der geregistreerde werkloosheid in beschouwing neemt, krijgt hij den indruk, dat er een aantal werkloozen te veel is geregistreerd. Spr. heeft de vaste over tuiging, dat het overgroote deel der werkloo zen niet arbeidsschuw is. Hij geeft als eenig advies: laat het bedrijfsleven de over-geregis- treerde werkloozen weer in het productiepro ces opnemen. De heer Slotemaker betoogde, dat hij de verdienste der uitgebrachte prae-adviezen zoo ziet, dat zij een stimulans vormen voor de nood zakelijkheid van het zoeken naar een behoor lijke, statistisch verantwoorde, basis voor werkloosheidsbestrijding. De prae-adviseurs hebben de debaters vervol gens in het kort geantwoord, waarna werd ge repliceerd. Tot nieuwe gezichtspunten in het zoo veelomvattend vraagstuk der registratie kwam men daarbij echter niet. Aan het slot van de vergadering wees de voorzitter, de heer Meyer de Vries, met nadruk op de noodzakelijkheid van het bestaan van feitelijke gegevens, zonder welk materiaal het probleem der werkloosheidsbestrijding niet tot een oplossing kan worden gebracht. De groote waarder der uitgebrachte prae- adviezen is hiermede tevens aangetoond. Zij immers hebben aangetoond, dat op het oogenblik geen betrouwbaar cijfermateriaal ter beschikking is. AANGEKOMEN. ïl October: Accüvity m.s. Londen Jnton m.s. Parnu Hermes s.s. Midd. Zee Js.s. Swansea 8 October: Jcaut ms. Rotterdam «nokland s.s. Pt Talbot ••agerheim s.s. Farberg «lawati s.s. Hamburg 23 October^1 S'S' Zwarte Zee Scottish Chief s.s. Curacao Joula m.s. Havre Hawkwood s.s. Swansea won ss. Midd. Zee gsra Rica s.s. West Indië c2a s-s- Lenin§rad Cordillera m.s. Hamburg Pencles m.s. Hamburg Margaretha m.s. Danzig Monica rn.s. Rotterdam j*res s.s. Hamburg gpatra m& sëviïia Jnf,? s-s. Kopenhagen gpidendorff s s Lovisa VERTROKKEN. 21 October: Venus s.s. Midd. Zee Ek s.s. Oslo Waterland s.s. Buenos Aires Colombia m.s. West Indië Groenlo s.s. San Juan Ariadne s.s. Rotterdam Sonnenfelde s-s. Lübeck Ajax s.s. Odense 22 October: Poelau Roebiah ms.. Batavia Diana m.s. Rotterdam Pinnau s.s. Rotterdam Melissa m.s. Havre Salta m.s. Gdynia Diana s.s. Bremen Euterpe s.s. Bordeaux Amstelstroom m.s. Fowey Bilton s.s. New Castle Ask s.s. Stockholm Escaut m.s. Parijs Odysseus s.s. Kopenhagen Pebble s.s. Blyth Boskoop s.s. Chili Helena m.s. Londen Hollandia s.s. Gothenburg Borthwick s.s. Leith Narkissos s.s. Emden Fortuna s.s. Bremen Wilbo m.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Hermes s.s. Hamburg Enid Mary s.s. Goole Acclivity m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen 23 October: Nereus s.s. Gothenburg Cordillera m.s. West Indië Maaskerk s.s. Hamburg Passagiers ingescheept. Na in de Buitenhaven een aantal passa giers en hun bagage te hebben ingescheept is het van Hamburg gekomen Duitsche motor schip Cordillera via Antwerpen naar West Indië verder gegaan. Schade hersteld. Het motorschip Colombia, dat twee weken geleden tijdens den zwaren storm de blokken van de pieren raakte bij het binnenkomen, heeft te Amsterdam de belangrijke schade aan schroef en bodem hersteld en is gisteren weer naar West Indië in zee gegaan. IJzerverscheping Na in Amsterdam de houtlading te hebben gelost is het Duitsche stoomschip Sonnen felde in ballast bij de Hoogovens aangekomen en later met een lading ijzer naar Lübeck vertrokken. Het Nederlandsche stoomschip Nereus kwam eveneens van Amsterdambij de Hoogovens aan om ijzer te laden. Weer in de vaart. Het Nederlandsche stoomschip Groenlo, dat na eenige herstellingen in het droogdok te Amsterdam te hebben uitgevoerd en tijde lijk opgelegd werd, is weer in de vaart ge bracht en in ballast naar San Juan (Spanje) vertrokken om erts te laden. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen naar West Indië vertrokken Nederlandsche motor schip Colombia passeerde het Noordzeekanaai uitgaand met een diepgang van 8,3 Meter. Bezoek opleidingsschip. Het onlangs door de Marine in gebruik ge nomen zeilschip voor opleiding van adelbors ten, Urania genaamd, is voor een kort bezoek in onze haven aangekomen. Het schip heeft aan den toeristensteiger ligplaats genomen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Verdediger van Kanton geeft zich over. Bombardement op Hankau verwacht. TOKIO, 22 October (Domei). Ge neraal Joe-Han-Moe, bevelhebber van het leger bij Kanton, en andere offi cieren hebben zich volgens een bericht uit Hongkong, aan de Japanners over gegeven. Volgens de „Nitsji Nitsji Sjimboen" had Joe-Han-moe zijn troepen bevo len, terug te trekken, toen de Japan- sche af deelingen naderden, om Kanton voor vernietiging te behoeden. Uit Hankau verneemt Reuter, dat de Brit- sche schepen uitgenoodigd zijn den Jangtse bij Hankau voor middernacht te verlaten, daar de Japanners het voornemen hebben de stad dan meedoogenloos te bombardeeren. Domei verneemt nog, dat de stad Otsjeng aan den Jangtse, op 40 K.M. van Hankau, door de Japansche marinetroepen genomen is.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3