H' gemakkelijk NEDERLAND Hededohd INVENTA Dat is wat voor U L L. VAN HEDEL B. SCR&tY Alléén Groeneweg SIJJmuiden-O. maakt U het koopen In keuze en betaling geen moeilijkheden de zaak mi de ftteiltye WAT HEERLIJK ZACHT ZOON Tlecktfhhrt oieietii i 7y%2TcUmT<Jo&eH, aem&' Drogisterij „DE CEDER" Waarin Couranten reclame öfas/wtf Op 29 October 1938 HEROPENEN WIJ Wat wij U bieden? Meer rente van uw geld! J. VAN BOERUM Als de najaarsstormen de laatste bladeren van de boomen rukken. Als de bladeren vallen ERFST en winter beteekenen: afscheid van den zomer en dus afscheid van warmte en licht. Zeker, ook in den 'herfst en winter schijnt de zon boven ons landje, doch zij komt veel later op en gaal veel vroeger onder dan in den zomer, terwijl haar stralen vrijwel geen warmte meer geven. Herfst beteekent ook. niet meer zonder overjas de straat op gaan, de schoorsteen schoon laten maken, nieuwe handschoenen koopen enz. Dit is vrijwel alles, wat de stedeling van den over gang merkt. De natuurliefhebber zal echter in den herfst bij voorkeur een wandeling maken door het dichtstbijzijnde bosqh en volop genieten van de bonte kleurenweelde, welke men te zien krijgt. Tusschen de helgroene esschen, de goudgele beuken en ahornen en de roodbruine eiken, be wondert men de roode kornoelje, kersenboomen en enkele hegsoorten, de zilverachtige blade ren van den rneelbesboom, of het donkere geu rige groen van de denneboomen. Wanneer de herfstmaanden mistig en regen achtig zijn, is de kleurvorming uiterst zwak; is de herfst echter zonnig en zijn de nachten droog en koel, dan worden de kleuren bijzonder le vendig. Vooral bij vlierboomen merkt men dit vaak en duidelijk op: een en dezelfde vliersoort heeft bij een temperatuur van 5 graden Cel sius donker-violette, bij 15 graden lïchtrose en bij 30 graden witte bladeren. In den herfst lijkt het zoo natuurlijk, dat elke slap, welke wij in het bosch doen, weer verge zeld gaat van het geruisch der ontelbare afge vallen bladeren, welke een mooi herfsttapijt vormen. De bladen vielen af, omdat zij ver welkten. Doch waarom verwelkten dan de bla deren? Gezellige winteravonden, (Vervolg van het op de vorige pag. gepu bliceerde artikel). Ik, mag de gans. bradenzegt het meiske niet'schitterende oogen.En de minnaar weet; dat zal goed worden, want onze betover grootmoeders kenden de kookkunst op haar duimpje. Dan zal weldra Sinterklaas volgen. Wel is ook deze Heilige mèt Sint Maarten en de Drie Kóiiingen door de Calvinistische godgeleer den, in den ban gedaan en hebben de predi kanten hun verjaardag met Vastenavond als „vette Baalsbuik-dagen" veroordeeld, maar niettemin hebben zij zich gehandhaafd en god dank heeft de Duitsche Kerstboom den goeden Heilige nog niet verdrongen. Het wordt later en later. Zooveel is er ge praat over de gezellige avonden die het win- terjaargetijde met zich brengen zal, dat plots het meisje verschrikt opspringt. Morgen is het weer vroeg dag. Vader pleegt om uiterlijk zes uur op te staan De jonkman neemt afscheid. Had hij meer tijd en stond niet zijn. knecht hem met een lantaarn voor de deur op te wachten, hij zou misschien zijn geliefde gevolgd zijn naar haar kamer om op den rand van haar bed zittend zijn vrijerij nog wat voort te zetten. Ook dat werd geenszins onbetamelijk geacht. Integendeel: men stelde oudtijds grooter ver trouwen in de deugd en de eerbaarheid van gelieven dan thans en hield' zich aan Vader Cats: Wij zijn een vrijgevochten land: Waarom dari hier een enge band? In 't vrijen dient men vrij te zijn, En daartoe dient geen zonneschijn. De avond is van langer hand En in de stad en op het land Geëigend tot de zoete min En niemand vindt er hinder in. Maar thans is toch het oogenblik van schei den daar. De vrijster begeleidt den minnaar tot de deur. Dan plotseling waait de kaars in den blaker uit. Wie deed dat? Wij zijn beschei den en zeggen: de Novemberwind. P. H. SCHRÖDER. Wat heeft de wetenschap te zeggen over de oorzaak van het afvallen van het loof? De boom heeft zijn bladeren noodig voor de ademhaling en de verdamping en voor het op nemen van belangrijke voedingstoffen. Dit pro ces wordt mogelijk gemaakt door de in de cel len van het blad in groote mate aanwezige, mi- croscopiseh-kleine bladgroenlichaampjes, die werkelijke wonderen kunnen verrichten. Zij zijn kleine laboratoria, waarin Moeder Natuur spe lenderwijze datgene teweegbrengt, wat de schei kundige ondanks zijn gecompliceerde apparaten niet na kan doen. Onder de inwerking van het zonlicht is dit bladgroen in staat de koolzuren van de lucht in zijn elementen te ontleden. Daarbij wordt de koolstof in organische sub stanties veranderd en door het plantenlichaam vastgehouden, terwijl de zuurstof aan de bui tenwereld wordt teruggegeven. Kunt u dus be grijpen, dat de kleine bladgroencellen het uit gangspunt zijn voor al het organische leven? Verbaasd houden wij een verdord blad in de de hand, dat niet van den boom gevallen is, maar dat door den boom als een onontbeerlijke ja zelfs schadelijke overvloed is afgestooten. Hoewel wij gewend zijn, den herfst te zien als den tijd, waarin de bladeren van de boomen val len, wordt dit proces toch in den zomer reeds voorbereid. Reeds van het tijdstip der zonne wende af (omstreeks 23 September) kan men vaststellen, dat onze boomen een voor een hun bladeren verliezen en wel eerst die, welke dooi de andere bladen beschaduwd zijn. Bij minder licht kan slechts weinig of heelemaal niet de hierboven beschreven arbeid van de assimilatie verricht worden. De verkregen voedingsstoffen, vooral stijfsel, suiker enz. gaan van de blade ren naar den stam en de wortels, en overwin teren daar als reservevoedsel, terwijl ook de bladgroencellen zich terug trekken. Daarbij vinden eigenaardige ontledingen plaats, waar aan het herfstloof zijn gele, bruine en purperen kleuren dankt. Op welke wijze ontdoet de boom zich nu van zijn bladeren? Wordt de temperatuur van den grond in den herfst lager en daardoor de op zuigende werkzaamheid van de wortels verhin derd, dan kan het door de verdamping van de bladeren veroorzaakte water vlies niet aange vuld worden. Onder aan de s teelvormt zich dan een cellaag, de z.g.n. scheidingslaag.1 Zij be staat uit cellen, die rijk aan sap zijn, en waar van de onvaste samenstelling maakt, dat één windstoot of zelfs het gewicht van het blad vol doende is om het te doen afvallen. De winterslaap der boomen. Van onze talrijke boomen en struiken zijn slechts vier altijd groen. Alle andere verliezen in den herfst hun loof en bloeien in het voor jaar opnieuw. De winterslaap der boomen, zoo als deze z.g.n. rustperiode wel wordt genoemd, is echter in het geheel geen slaap, want de boom werkt voortdurend. Wanneer hij niet aan het werk was, dan zou hij in het volgende jaar niet verder kunnen groeien en bloeien. Hij maakt de inventaris op van de opeengestapelde voorraden en verandert ze, zonder zichzelf rust te gunnen, in den toestand, waarin ze later zul len kunnen worden gebruikt. Wanneer de boom (ook bij knolplanten is dit het geval) in den zomer genoeg is gegroeid, dan fabriceert hij in zijn bladeren bouwstof fen, welke zorgvuldig worden opgeslagen voor den winter. Eerst dienen de wortels tot voor raadschuur, daarna de stam en de takken. De geproduceerde kracht wordt in suiker veran derd, door de vochtigheid tot in de wortels ge bracht en later in den stam bewaard. Daar vindt dan later de hervorming in kracht weer plaats. Maar er voltrekken zich dan nog an dere veranderingen, welke men pas langzamer hand op het spoor komt en die plaats vinden in een periode van schijnbare verlamming, die eenige weken duurt bij het hout. Men denke ook aan den aardappel, die eerst „uitslaapt", 'om daarna te ontkiemen. De „rustperiode", welke tusschen dén val der bladeren en de nieuwe bloei ligt, kan bij vele soorten in de kweekerij onderbroken worden. Andere daarentegen vertoonen een langduri- gen stilstand, d.w.z. een vertraging, en de taak is aan ons, voor hen niet alleen de gunstigste groeivoorwaarden te scheppen, maar ook die bijzondere prikkels die noodig zijn om deze ver traging te doen ophouden. Reeds sinds de eer ste pogingen in 1874 werd op dit gebied een aantal belangrijke resultaten behaald. MACVIS1- Haarden Haardkachels Wollen Dekens Dames Kleeding Keeren Kleeding Meubelen Vloerkleeden Waschmachines Stofzuigers Rijwielen Lampen en Wringers De natuurlijke zachtheid van de zuivere lamswol kunt U elke Nederland-deken zóó aanvoelen. Wanneer U nu werkelijk een kwaliteits-deken wenscht, kom dan eens onze schitterende collectie bezichtigen. Fraaie aparte dessins, fijne kleurstellingen en een kwaliteit die zeldzaam is: Nederland-dekens zijn inder daad pracht-dekens W, Groen merk 150/200 595 175/220 795 Blauwmerk 150/200 795 175/220 995 I Roodmerk, 't neusje van de zalm 150/200 995 i li en ter plaatse alleen verkrijgbaar bij: IJMUIDEN-OOST ZEEWEG 80—84 VELSEN-N. SANTPOORT EENZAAM MA|AR MOOI.! WAAROM zoudt U zich langer LATEN PLAGEN Wij hebben zooveel middeltjes tegen die akelige hoest van U o.a. Wybertjes, Potters Linia, Vicks Bonbons, Inhalent. enz. enz. CEDERSTRAAT 31 IJMUIDEN-0., TELEF. 5610 U ook adverteert wélk ander reclame middel U ook gebruikt, U kunt er slechts men- schen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar, dat onweersprekelijk de basis is van iedere grondig gevoerde re clame-campagne. Uw kotenrekening zal U bewij zen, dat U er verstandig aan gedaan hebt, een Inventa te kopen. Dit oerdegelijke R. S. Stokvis-product is met zeer weinig kolen tevreden! De nieuwe modellen later» wii U graag zien! VULHAARDEN Vanaf 85 cent per week unie Houtmanstraat 4, IJmuiden. Meeuwenlaan 2, IJmuiden-O., Tel. 4810 Zeestraat 48, Beverwijk, Tel. 3234. Speculaas, per pond 25 ct. Am. Speculaas p. y, p. 25 ct. Brokk. Specul. p. y2 p. 25 ct. Heldersche Taai Taai per pond 25 ct. Jam, per pot 20ct. Borstplaat, 3 ons 25 ct. Verkade's Borstplaat 2 ons 25 ct. F IJ N E VLEESCHWAREN per ons Ossenrookvleesch 22 ct. Paardenrookvleesch 16 ct. Ham 18 ct. Rauwe haai20 ct. Pekelvleesch 18 ct. Plokworst 16cfc Leverkaas '16 ctï. Tongeworst 16c£' Nierworst 14 «t. Ontbijtspek 15 ct. Boterhamworst 10 ct. Bloedworst 8 ct. Leverworst 8ct, Kanaalstr. 146, IJmuiden onze geheel verbouwde en gemoderniseerde zaak. - Onze voorraden zijn belangrijk uit gebreid en onze expositie is thans •zeel* overzichtelijk, zoodat' U nog beter dan voorheen een keuze kunt maken Te veel om op te noemen. U moet beslist, eens komen kijken. Het verplicht u tot niets' Stephensonstraat 61, Tel. 4325, IJmuiden. Vertegenw. van N.V. Hees en Co's Muzxek- instr. en Radiohandel en van de AJlgem. Handelsondern. KOVEX N.N. - Delft Als uw huis goed onderhouden is, gaat 't langer mee. Indien U 't verkoopt, brengt het meer op. Geeft Uw opdracht aan den vak man. Specialiteit in plastiek. SCHILDEREN BEHANGEN GLAS IN LOOE Engelmundusweg 1 b. d. Zeew. ZELF SCHILDEREN? Wij maken de gewenschte kleur.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11