HET NIEUWE AVONDBLAD Ooote Stadsbrand. Waarom zijn er thans 100 kooplieden in den afslag meer dan in 1927? JAARGANG NO. 309 WOENSDAG 2 NOV. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vi ets., per maand 52V* cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTïëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTïëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT POSTGIRO 31079L Oralis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400—, verlies van hand, voet or oog 200—, belde leden duim r 100— een lid duim 50 alle leden wllsvlneer t 60 - gj of twee leden wysvinger ƒ25—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger f 5—, arm- of beenbreuk ƒ30—. enkelhreok' .G ,a™,ieid<?1J^5de^en vlr,ser 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15—'opvarenden van "vlsschers-; marineraartuigen"i ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg- ----- auonnes tengevolge moent nebben. van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. pe geweldige brand die in het hart van de te Fransche havenstad Marseille is uit- Sroken. het warenhuis Les Nouvelles Gale- jiet (}rand Hötel en het Hotel de Noailles j-'eeft verwoest en omtrent zeventig menschen ran liet leven beroofd, is niet alleen een ont kende en schokkende, maar ook een onge wone gebeurtenis in dezen tijd. Tot en met ,e achttiende eeuw kwamen zulke enorme branden in de centra van groote steden vrij jn (je wereld voor. Het beruchte voorbeeld de Groote Brand van Londen, befaamd ge- Neven in de historie, die in 1666 een groot deel van de Engelsche hoofdstad in de asch Vde. In de negentiende eeuw namen deze r'mpen al sterk in aantal af door de verbe uring en uitbreiding der bluschmiddelen, in -e twintigste vorderde deze techniek nog veel seller, ontstonden bovendien overal de groote tructuren van steen en staal die zooveel min der brandgevaar opleveren en nam het aantal eigen bluschinrichtingen in groote gebouwen r*e:k toe. De kansen op een grooten brand iaden in de moderne steden zijn uiterst ge ring geworden; tegenwoordig weet het vuur, in vredestijd tenminste, alleen nog in werke lijk grooten omvang vat te krijgen op petro- ieiirabronnen en op sommige fabrieken die ;jtra-brandbare materialen vervaardigen en lang niet meer midden in de steden ïrgen. In Nederland voelen wij ons zeer veilig ten aanzien van stadsbranden omdat de uit rusting en „efficiency" van onze brandweer- i bewezen hebben ze te kunnen voor- Haarlem, met zijn uitstekende vrij- brandweer die altijd weer zoo snel en doeltreffend weet op te treden, is daar een kenmerkend voorbeeld van. De groote brand in Marseille was in de irste plaats te wijten aan een samenloop van ïgelukkige omstandigheden. Het warenhuis waarin het vuur uitbrak was inderdaad een moderne staal-en-beton-paleizen die over een eigen bluschinrichting beschikken, maar die was toevallig juist buiten werking wgens een verbouwing. Toen greep het vuur In het licht-brandbare materiaal met gewel dige snelheid om zich heen. Bovendien blies juist de gevreesde „mistral" met volle kracht, geen twijfel te zijn dat de brand gevolgen gehad zou hebben ook ;'i de brandweer in orde was geweest. Maar die leek naar niets, behoudens dan den per- moed van haar leden. Marseille over vijf spuiten te beschikken, Merendeels nog verouderd ook, en de rest -is naar rato: kapotte slangen, brandladders die niet verder dan de eerste verdieping van modern warenhuis reikten en een volko men gemis aan springzeilen, zoodat wanho pige menschen uit ramen op straat sprongen nek braken of zwaar gewond werden opgenomen. Een janboel, aanschouwd door minister-president Daladier zelf en zijn radi- s!e mede-ministers en overige partij genoo- ton, die juist hun congres in de havenstad S een treurige vertooning die voor wel zeer beschamend moet zijn. Het pat prat op zijn prachtige hoofdstraat, de Canebière, die nu voor een deel verwoest is. gaat er zoo prat op dat de Marseillais 'ïgen te zeggen dat „als Parijs een Cane- töre had, het een tweede Marseille zou zijn". Maar behalve het verlies van zooveel men senlevens en de verwoesting van een mach- stuk Canebière heeft het nu voor de tweede -aal in weinige jaren tijds het bewijs geleverd s een zeer slechte stedelijke organisatie, fcder zal zich nog den moord op koning ■«ander van Joego-Slavië en den Franschen [Sister Louis Barthou herinneren, waarbij wek dat de bewakingsdienst zoowel als de -Ipverleening treurig te kort schoten. Tan aanzien van die diensten heeft men toen lelijk iets geleerd en sindsdien verbeterd, aaar nu blijkt dat de brandweer in volkomen staat verkeerde en dat ten- wtte het uitstekende materiaal uit andere San - dat evenwel wegens de afstanden pas vertraging in actie kon komen ramp moest bezweren. De commentaren die op het stadsbestuur gaven zijn zeer scherp geweest. Dat een zoo ener- n als Daladier deze janboel zelf aan- I heeft belooft niet veel goeds voor de Prantwoordelijke personen en waarborgt in invoering van groote verbeteringen 21 stad Marseille. Merkwaardig was, dat Daladier in zijn Sroote rede op het partijcongres, vlak tevoren Sahouden, juist zijn politiek van langer ar- idstijden, grooter ontwikkeling van volks- a&t en samenwerking, versterking van het factie-apparaat uiteen had gezet. De en zijn gevolgen schijnen de juistheid Zakelijkheid van zijn meeningen en 'ringen als het ware verklaard te heb dij Men ziet er dan ook in vele Fransche een symbolische beteekenis in. De ^boliek ligt zoo voor het grijpen dat zij wel zeer weinig menschen kan ontgaan zijn. Mocht in zooverre deze ramp nog een goede nawerking hebben dan is dat een geluk bij een ongeluk, waarvoor men in Frankrijk dank baar zal kunnen zijn. Maar de Marseillais zullen goed doen met hun localen overmoed voorloopig maar wat in te perken en te be proeven hun stadsbestuur op het peil van andere moderne steden te brengen. Marseille heeft bewezen leelijk achterop te zijn. R. P. PROPAGANDA-AVOND V.V.S.U. UITGESTELD. Naar wij vernemen is de propagandafilm avond der V. V. S. U.( die gehouden zou wor den op 10 November door omstandigheden uitgesteld tot 17 November. CONCERT JULI ANA". De Chr. Muziekver. „Juliana" directeur de heer P. J. Potgieser geeft Donderdagavond een concert in het Hervormd Vereenigingsgebouw met medewerking van den heer 'Van Dorp, declamator. Te Rome is het huwelijk voltrokken tusschen Bruno Mussolini, den tweeden zoon van den Duce, en mej. Gina Ruberti. IJMUIDEN Kleinhandel wenscht samen werking met groothandel. Afsluiting der Zuiderzee dreef vele kleinhandelaren naar IJmuiden. De heer KL Lammers, voorzitter van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf schrijft ons: Ieder jaar weer wordt met belangstelling in de kringen van den vischhandel uitgezien naar de jaarverslagen der diverse organisa ties die zich bewegen op het terrein van den vischhandel en der visscherij. Dit geldt zoo wel voor reeder, groot- en kleinhandel. Het dient gezegd, dat wie goed waarneemt en zich de moeite getroosten wil dergelijke verslagen bij te houden, nu niet kan zeggen, dat er in deze jaarverslagen en zeker in die der laatste 5 a 6 jaren, een optimistische toon was waar te nemen. In het kort, men vermengde het zoete met het zure, zoodat er toch altijd een gehalte overbleef, hetwelk de toekomst donker deed inzien. Zoo was het en zoo is het nog. Zoo heeft het in den loop der jaren den organisaties zoowel van reeders-, groot- en kleinhandelszijde niet aan pogingen ontbro ken, om met de beste bedoelingen wegen aan te geven, die naar het inzicht der groepen zelf zouden kunnen geleid hebben naar betere verhoudingen in ons bedrijf. De rapporten enz. der diverse organisaties zouden zulks kunnen bevestigen. Men meende dat zulks voldoende was en liet het er verder bij. Aangst- vallig vermeed men iederen vorm van samen werking welke tot de gewensehte verbeterin gen had kunnen leiden. Wanneer ik dan eenige op- en aanmerkingen zou mogen maken naar aanleiding van het laatste verslag der groothandelsvereeniging en wel in verband met het gedeelte waarin zij haar zienswijze uiteenzet over het aantal koopers, dat zich sinds 1927 heeft uitgebreid met meer dan 100 in 1937 komt het mij voor dat zij te eenzijdig en fiiet objectief genoeg is gebleven. Dit niet als een verwijt uitspre kend, doch als de meening van iemand welke het met ons bedrijf goed meent, daarbij eer bied hebbende voor ieders meening, zoo ook voor die van den groothandel. In het gesignaleerde gedeelte van het jaar verslag wordt een gedeelte gewijd aan de moeilijke positie, waarin de groothandel ver keert, en wordt er op gewezen, dat deze hoe langer hoe moeilijker wordt. Men sta mij toe dat ik niet in details treed, doch even blijf stilstaan bij het moeilijker worden. Ik kan deze zienswijze en dezen gedachtegang vol komen onderstrepen. En inderdaad, hoe jam mer het voor heel veel groothandelaren ook is, als het zoo moet doorgaan zullen velen ge doemd zijn te verdwijnen. Het is ons maar al te goed bekend dat de lasten die deze groep, maar dan ook alleen de bona-fide groot handel te dragen heeft zwaar zijn en wel zeer spoedige verbetering behoeft wil zij zich kunnen blijven handhaven. Ik vraag mij af of het nu wel van een gezond oordeel getuigt, om hiervan den kleinhandel de schuld te geven. Als men een hond wil slaan is er altijd wel een stok te vinden, en zeker als men zich zelve van alle schuld wil vrijpleiten. Voor alles lijkt het mij toch wel gewenscht, hiervoor be hoorlijke argumenten aan te voeren, waaruit blijkt dat de kleinhandel schuld heeft aan de moeilijkheden van den groothandel. En deze argumenten mankeeren geheel en al, en dat is zoo jammer. De groothandel wil toch zeker niet vergeten, dat de expansie welke de klein handel zoekt, door haar gewild is. Ten slotte is het toch zoo dat door de handelspolitiek van den groothandel de kleinhandel deze richting is opgedrongen. Ik kan mij voorstel len dat zulks nooit zal worden toegegeven, maar een feit is het. Wanneer ik maar even de zekerheid had dat er een mogelijkheid be stond, uitgebreider te zijn, zou ik niet nalaten voldoende feiten aan te halen, die mijn ziens wijze zouden bevestigen. Nu ik niet weet of dat kan moet ik mij bepalen tot een beknopter overzicht. De komst van den kleinhandel, houdt dit soms geen verband met de afslui ting der Zuiderzee? Juist door deze afsluiting heeft zich een groote groep op IJmuiden moeten instellen, om het tekort, hetwelk is ontstaan, aan te vullen. Wanneer men mij zou antwoorden en vragen, waarom de groothan del hiervoor niet te laten zorgen, dan is er één antwoord hetwelk luidt „wat gij zaait, dat zult gij oogsten". Doch niet voor alle groothandelaren geldt zulks. Er zijn nog groot handelaren die ook den kleinhandel een plaats onder de zon gunnen. Groothandelaren hebben het aangedurfd, op één mand visch van f 5 tot f 8 kosten en winst te berekenen, en dit is nu niet direct de juiste wijze geweest om het vertrouwen nog langer bestendigd te zien. Het is toch een feit en treurig dat dergelijke prak tijken hebben plaats gevonden. Des te treu riger voor een groep goedwillende groothande laren dat zij onder den voet wordt geloopen door een groep die om het op zijn zachtst uit te drukken, niet met den naam van groot handelaar mag worden betiteld. Is het niet toe te juichen dat er een georganiseeerde kleinhandel is, die het aandurft die groothan delaren die op het terrein van den kleinhandel kwamen (al was het dan .noodgedwongen, door het ontnemen van haar exportmogelijk heden) te bestrijden? Wijs mij de groep die zich de kaas van het brood laat nemen. Ook de kleinhandel voert in zijn devies: kom je aan mijn brood dan kom je aan mijn leven. Doch ook wij kunnen ons levendig voorstellen, dat de groothandel hetzelfde denkt. Zeker wij hebben een open oog ook voor zijn belangen, erkennen zulks, doch verschuilen ons niet. Hoeveel malen heeft onze Ned. Bond van klein handelaren niet getracht samen te werken met den groothandel? Was het niet onze Bond welke den groothandel voorstelde saam te werken om een scheiding te verkrijgen tus schen groot- en kleinhandelaar enz. enz? Wat was van dit alles het resultaat, niets en nog eens niets. Thans nog acht de groothandel nog geen reden aanwezig om met onzen Bond samen te werken, om veel wat de gezond making van ons bedrijf betreft te helpen op lossen, en juist datgene wat den groothandel beknelt. Laat men nu niet denken dat ik dat hier neerzet om den kleinhandel een pluim op den hoed te steken. Natuurlijk geef ik toe dat ook onder den kleinhandel vele elementen aan wezig zijn die wij o zoo gaarne zouden zien verdwijnen. Maar waarom, zoo vraag ik mij af, lossen wij dit gezamenlijk niet op? Ik vraag mij af, wat hiervan de reden kan zijn, dat men de vele malen toegestoken hand botweg afwees. Laat men eens doen zooals ik, laat men zich eens uitspreken. Laten beide groepen eerst de hand in eigen boezem steken, eerst zichzelf zuivei'en, en daarna zijn wenschen uiten Ik wil dezen gedachtengang eindigen met een gedeeltelijke aanhaling van een rede van onzen Minister-president Dr. H. Colijn het vorig jaar gehouden op het Christelijk Mid denstandscongres: „Hoe wil men maatregelen verlangen van de Regeering als de betrokken groepen het zelf niet eens zijn?" Laten wij allen met dit citaat ons voordeel doen. Klimoppers geven een concert. En Nieuw-Hosanna werkt mede. Het Chr. kinderkoor Klimop", directeur de heer S. Wiersma, zal Donderdag 10 No vember a.s. een uitvoering geven in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalver- straat. O.m. zullen de Klimoppers ten gehoore brengen het verplichte werk in de superieure afdeeling kinderkoren van het concours te Bussum in 1937, nl. de cantate „Lente sprookje" van Wettig Weissenbom. De jongens zullen voorts opvoeren „Boeven- dans" en de meisjes „Sneeuwprinsesje", beide van J. Dalcroze. Het eveneens onder leiding van den heer S. Wiersma staande Chr. gemengde koor „Nieuw-Hosanna" zal zijn medewerking aan deze uitvoering verleenen. CONCERT „VOORWAARTS". De arbeidersmuziekvereeniging „Voor waarts", directeur Philip S. Vlessing, zal Za terdag 26 November a.s. in „'t Wapen van Velsen" een concert geven. Het programma vermeldt: Sam Vlessing's ouverture La Charmante, een fantaisie over de opera „De witte vrouw" van Boieldieu, een fantaisie over motieven ontleend aan Felix MendelssohnBartholdy's composities in het arrangement van Albert Floris en een polka voor 2 pistons van Jos Kessels: „Onder het gebladerte", waarin de solisten zijn: mej. S de Vries en de heer S. Korver. Een drietal marschen zal afwisseling bren gen, nl. de bekende marsch van Signard „On der den dubbelen adelaar", Holzmann's popu laire Blaze Away en een taptoe met het corps tamboers en het orkest. Medewerking aan den avond verleent de arbeiderstooneelvereeniging Palvu, die onder leiding van haar regisseur, de heer H. van Dokkum, zal opvoeren: „Een fijne familie", blijsel in 1 bedrijf door H. J. Paternotte. Er is bal na. HAARLEMS CUE ORKEST VEREENIGING. Aangezien ook de herhaling van het eerste jubileumsconcert der Haarlemsche Orkest Vereeniging geheel was uitverkocht heeft het bestuur besloten opnieuw een uitvoerin: van dezen gecostumeerden concert-middag te geven en wel op Zondagmiddag 6 Novem ber a.s. om half drie in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Wederom zullen alle medewerkende artis- ten „ten tooneele" verschijnen en zich laten zien en laten hoor en, alles geheel in den stijl van 1813 (voor de pauze) en 1838 (na de pauze). ER ZIJN WEER DEENSCHE KOTTERS. Met 1 November is een nieuw contingen- teeringstijdvak ingetreden voor den aanvoer van Deensche visch en de Deensche kotters hebben ook ditmaal niet nagelaten, daarvan te profiteeren. Er waren gisteren drie Deensche kotters aan den afslag met mooie vangsten scharren en schol. De besommingen'bedroegen gemid deld ongeveer f 1000, wat een mooi resultaat genoemd mag worden. R.K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING „GEZELLIG SAMENZIJN". Maandagavond werden in het St.-Fidelis- gebouw de onderlinge competities voortgezet. Als gevolg van het verzetten van den club avond was de opkomst minder dan gewoon lijk, zoodat vele partijen uitgesteld moesten worden. De uitslagen waren als volgt: Afdeeling Dammen: p. v. d. Klooster—N. Zoontjes 20 J. JasperseP. v. Buuren 02 j. SpeetC. Bakker 20 J. Robben—J. Gomes 11 Afdeeling Schaken: J. de Beer—G. Haver 01 A. Klaver—G. Ouwerkerk 1—0 M. Maquiné—J. C. v. d. Bos 10 Dinsdag 8 November a.s. speelt het eerste damtiental van G. S. den tweeden comp. wed- -strijd tegen St.-Bavo in Heemstede. Waar schijnlijk zullen de IJmuidenaren voor dezen wedstrijd weer volledig uitkomen, zoodat een spannende strijd verwacht mag worden, waarbij de landskampioenen o.i. iets betere kansen hebben. Een praatje over een straatje. In het centrum van IJmuiden, Bevindt zich ook een winkelstraat, Die, van ons mooi Velserduinplein, Rechtuit naar den Zeeweg gaat. In die straat zijn vele winkels, Klein en groot, ook middelsoort. 't Was een der drukste straten Van ons oude Velseroord. De drukte is er thans aan 't kwijnen. Drukkend is 'fc thans permanent. Omdat men in vele andere straten, Met comfort haast werd verwend. Indien men loopen wil of fietsen, Ongestoord, naar eigen zin, Ga liever in een achteraf-buurt, Maar, kom niet ons straatje in. Daar toch vindt men vele tuinen, Zelfs hekken op den rijweg staan, Waaraan in een tiental jaren Niets meer is, of wordt gedaan. Onbewoonbare oude krotten, Zonder dak en zonder goot. Loop er niet te dicht langs-onder, Mogelijk is 't uw wisse dood. Een trottoir is er afwezig, Hier en daar een stuk of brok, Komt u er zelf maar eens kijken, Anders denkt u, dat ik jok. De rijweg is in drie gedeelten Uit oude steenen saamgesteld Met nog hier en daar wat boomen, Die reeds lang, dienden geveld. 't Zal zoo heel lang niet meer duren, Heusch het is geen gekkepraat; Of er zijn slechts leege winkels, De grond is dan geen cent meer waard. Eigenaars en straatbewoners, Wees niet langer eigenwijs, Maar help mee aan de verbetering Geef je voortuintje toch prijs. Allen één, en Een voor Allen, Dat moet onze leuze zijn, Op de bres dan voor ons straatje, En welk straatje zou dat zijn? VELSEN UITSLAG VERLOTING N. A. S. B. De uitslag van de verloting van district IX van den Ned. Arbeiders Sportbond is als volgt: 1090 Dames- of heerenrijwiel; 1149 boek, 642 Kniertje in lijst; 1206 boodschappentasch; 870 Zilmeta lepel; 896 fototoestel; 149 schortje, 682 wandspiegel; 1348 boek; 1352 schemer lamp; 927 melkstel; 1590 werkmandje; 757 ets; 1061 boek; 772 boek. De prijzen kunnen worden afghaald bij den secretaris Elzenstraat no. 40. CONCERT SOLI DEO GLORIA EN NACHTEGAALTJE. Dinsdag 8 November a.s. zal het Chr. ge mengd koor „Soli Deo Gloria" tezamen met het kinderkoor „Nachtegaaltje" een concert geven in de Gereformeerde Kerk aan den Ko ningsweg te Velsen-Noord. Medewerking aan deze uitvoering zullen daarbij verleenen het mannenkoor „Sant poort" en de organist, de heer A. Schoutens. De leiding berust bij den dirigent der ko ren, den heer S. Wiersma, die o.m. zal laten zingen de kindercantate „Lentesprookje" van Wettig Weissenbom. TOONEELVEREENIGING CONCORDIA. De tooneelvereeniging Concordia, regisseur de heer L. W. Boeree, geeft Zaterdag 12 No vember a.s. een uitvoering in de zaal Concor dia der Kon. Ned. Papierfabrieken. Opgevoerd zal worden het bekende spel van vacantiegeneugten ,,'n Wespennest", blij spel in 3 bedrijven van Chr. van Bommel Kouw in de bewerking van Henk Bakker. DRIEHUIS ZILVEREN JUBILEUM P. SNOEK. Gisteren herdacht de heer P. Snoek alhier den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de fa. Goldschmidt en Co, makelaars in koffie te Amsterdam. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenoote ten kantore der directie ontvan gen en daar door den ouden heer Gold schmidt op hartelijke wijze toegesproken, waarna deze den jubilaris een gouden horloge aanbood. Namens het personeel werd hem een gouden horlogeketting overhandigd. Des middags en des avonds kwamen vele bekenden en vrienden den heer Snoek te zij nen huize gelukwenschen o.a. leden der kerk voogdij der Ned. Hervormde gemeente te Velsen. waarvan de heer Snoek ouderling is, verder bestuursleden en leden van de afdee ling der C. D. u. waarvan hij voorzitter is. Van deze zijde ontving de jubilaris vele bloemen en planten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1