Hi y/ONEN IN STOCKHOLM. Duimelijntje Na de invasie der Marsbewoners' De „ideale woningheeft gasfor nuis, koelkast, gordijnrails, in gebouwd bad en „electrische por tier", maar slechts één kamer. (Van onzen correspondent). rET is één October geweest en evenals I andere jaren hebben de nomaden van de groote stad hun verhulskisten van L zolder gehaald, hun boeltje op een .htauto geladen en een nieuwe woning Kokken, die door ligging, graad van mo- ••ffliteit grootte, inrichting of prijs beter is •de vorige en die hen althans mip of meer ■o2T^i?en zal tot over zes of negen maanden fhuur uiterlijk opgezegd moet worden. En «pie gevallen ook opgezegd wordt, want een Hffszins ideale woning is in deze stad, die f hoogste woningstandaard van Europa heet hebben, moeilijk te vinden, weer heeft dit jaar zoowat een vijfde deel n de Stockholmers deelgenomen aan den Kmeenen „ommetrek". Het is gewoonte, dat m> één October zoo'n honderdduizend men- eIhen met nieuwen moed een nieuwe woning ■bezit nemen en wie om de een of andere '"ten daar niet aan mee doet denkt nauwe- meer aan al de zorgen en al de proble- --1 aan al de verdrietelijkheden en al de die er aan het verhuizen in het én aan het Stockholmsche woning- in het algemeen vastzitten. En on- _.oende, die op grond van lange erva ring zijn flatje weinig minder dan een lootje tit de Stockholmsche woningloterij acht, zou ditmaal dan ook niet over het wonen-hier geschreven hebben, wanneer niet een jong, kersversch uit de Haagsche Heesterbuurt ge ïmporteerd echtpaar een beroep op zijn hulp bij 't zoeken naar een woning had gedaan. Ze zijn voor acht maanden voor studie naar Stockholm gekomen en ze zijn natuur lijk begonnen gemeubileerde kamers te kij ken, maar die waren duur en niet bepaald aantrekkelijk, zoodat al spoedig uitgemaakt werd, dat je beter voor 't zelfde geld een flatje kon huren, waarvoor dan 't allernood zakelijkste huisraad gekocht moest worden. De advertentiekolommen werden afgezocht, er werd getelefoneerd, er werden in verschil lende hoeken van de stad huizen gekeken. Een meneer vertelde in één adem in de telefoon, dat hij een pracht van een één-kamer-flat had „met parketvloer, als keuken ingericht kookhokje, groene tegels 'in de badkamer, een- traal-radio en zeven meter zonne-balcon" er dat iedereen, die de woning gezien had, den prijs slechts zestienhonderd kronen per jaar - bijzonder schappelijk vond. Dat onge twijfeld riante flatje werd niét bekeken, daarentegen wel een woning van twee ka mers, keukentje en douchehok, die slechts duizend kronen hoefde te doen dat is nauwkeurig 450.- gulden maar die bij na dere kennismaking toch evenmin voldeed, omdat de ramen uitzagen op een sombere zon-looze binnenplaats, omdat de heele boel nogal uitgewoond was en voor dit geld onmo gelijk opgeknapt kon worden en omdat men er zes trappen had te klimmen. Er werd ver der gezocht en geïnformeerd en tenslotte, na een zwerftocht van een halven morgen door een nieuwe buurt in 't Oosten van de stad waar de stratenmakers en de mannen van 't electriciteitsbedrijf een soort loopgraven- oorlogje voeren en bovenop de rotsen de splin ternieuwe, wit-gepleisterde huizen acht, tien verdiepingen hoog uitrijzen boven de nu klein lijkende sparren en de goud in 't herfstlicht gloeiende berken werd er een flatje gevon den, dat niet alleen heel geschikt, maar ook betaalbaar was, omdat de blijkbaar evenzeer om huurders als om contanten verlegen zit tende huisbaas het bij wijze van hooge uit zondering voor acht maanden inplaats van voor een jaar verhuren wilde, wanneer de huur in zijn geheel tevoren werd voldaan. F) IE huur is duizend kronen voor acht maanden, wat neerkomt op zes-en-vijf tig gulden en vijf cent in de maand. En nu neemt ondergeteekende op de wijze tan schrijvers van historische romans uit de vorige eeuw den lezer mede om hem te too- hen hoe duizenden Stockholmers en in dit ge val dan die jonge menschen die daar in de Haagsche Heesterbuurt een nette étage- woning met twee kamers-en-suite, een ruime ^.apkamer, een logeerkamer, een keuken, een bafeon en een eigen voordeur aan de buiten trap hadden, wonen. Een eigen voordeur is er niet. In plaats daarvan een breede deur van glas en roest- lii daarachter een vestibuletje met belleknopjes voor alle acht-en-vijf tig wo rgen met een luidspreker en een microfoon émij, opdat een bezoeker, een wissellooper, ben slagersjongen zich eerst met dengeen, den hij bezoeken, een wissel presenteeren of «n pond varkenskarbonades brengen wil, zal •erstaan, waarna de gezochte op een knopje «aast zijn bel-telefoon behoort te drukken, de deur tusschen het vestibuletje en rta be openen. Dan is er'een lift van rood cederhout, die nm sne^e geruischlooze vaart acht verdie- end omho°g zeult en als ge aangebeld hebt b« ae ook al rood cederhouten deur geopend „V°°Pt ge in zes, misschien zeven passen re- ®cHt door naar het raam, dat een wijd en ïï^flljk mooi uitzicht geeft over heel de I*?» ien- Ma-ar nu hebt ge het vestibuletje A e*Seslagen en dat is toch zeker de aan rent waard. Het meet anderhalve meter in ui vierkant, de vloer is van groen marmer, fijn!11 rubberen pukkeltjes-mat omlijst, links de twee eenige kleerkasten van de wo ning en rechts zit een verchroomde kapstok met haken en hoedenstandaards en met een net eronder, precies zooals men dat in den trein heeft. De kamer is vrij groot, ongeveer 4,5 bij 3,5 meter en er is dus plaats voor twee smalle divanbedden die gezellig met de hoofd einden bij elkaar in een hoek staan, voor een tafel, een boekenkastje, een paar stoelen en een gemakkelijke fauteuil-bij -het-raam. Naar links springt de kamer uit in een eet hoekje van ruim twee meter in het vierkant, dat met een gordijn afgesloten kan worden en dat door een glazen wand met schuifdeur afgescheiden is van het keukentje. Dit is zoo groot dat de huisvrouw in overeenstemming met de idealen van Paulette Bernège geen voet hoeft te verzetten, wanneer zij, voor haar fornuis staande, water bij wil vullen, een lepel moet pakken, het zout wil krijgen of op het aanrecht een uitje heeft fijn te snijden. Het aanrecht is trouwens niet meer dan een smal teakhouten plankje voor het fijn-snijden van uitjes of het uitbeenen van een stukje kalfsvleesch, maar aan den anderen kant van den roestvrij-stalen gootsteen met twee bakken en een mengkraan voor warm en koud water kan een emaille plaat op het gasfornuis neergeklapt worden, waardoor men daar ruimte krijgt om op het bakbord, dat in een kastmuur weggeborgen kan wor den, deeg te rollen, koekjes uit te steken, sandwiches op te maken of luxebroodjes te wrochten, zooals een Zweedsche huisvrouw dat met toewijding pleegt te doen. Het gasfor nuis heeft een oven met temperatuurregula- teur en er is een kookkast naast voor 't warm- houden of gaar-broeien van gerechten, zooals men dat vroeger in een hooikist deed. Wanneer ge u, na dit ingenieuse apparaat en de muurkast met glazen laden voor kruide nierswaren erboven bestudeerd te hebben, omdraait staat ge tegenover een practisch in gerichte keukenkast met ingebouwde elec trische koelkast en hebt ge rechts nog eens een keukenkast met laden en laadjes, smalle planken voor kopjes en breede voor schalen, enzoovoort. En zooals hier in de keuken de glazen boterpot, die precies in de koel kast past, al voor de jonge vrouw uit Den Haag klaar stond en zij zelfs cellofaan-zakj es vond om vleesch in te bewaren, met de paper clips om die zakjes dicht te maken erbij, zoo heeft de huisbaas in de 1.80 meter in 't vier kant metende toiletkamer, waar het zeep bakje evenals het bad is ingebouwd en de tegels volgens de laatste mode donkergroen zijn, niet alleen een handdoekenrekje en een rol voor w.c.-papier met aschbakje aange bracht, maar ook een grooten spiegel boven de vaste waschtafel, welke spiegel bij nader onderzoek in allerlei richtingen blijkt te kun nen draaien om als toiletspiegel te fungeeren en tevens dienst doet als deur van een inge bouwd kastje voor toiletbenoodigdheden. Nu hebt ge de heele woning leeren kennen zij is inderdaad slechts een goede dertig vierkante meter groot en er kan alleen nog de aandacht op gevestigd worden, dat de gordijnrails bij het huis hooren, evenals de lampen in keuken en badkamer, dat er op dak een solarium is en een installatie voor kleeden-kloppen en kleeren-luchten, dat de lampen opgehangen zijn aan een verborgen haak in het plafond, waar een klein stop- contactje zit, om de lamp op aan te sluiten en dat de electrische meter in een kast naast de lift is geplaatst, zoodat de meter-aflezer zijn taak kan vervullen, zonder iemand te storen. Dat het huis uitgerust is met centrale verwarming, warmwaterleiding, vuilniskoker en waschkelder met waschmachine, droog- centrifuge en electrischen mangel spreekt vanzelf. ipjv EZE woning ligt zeer mooi, is hoogst JL/ practisch en uiterst comfortabel inge richt en kost, met inbegrip van water en ver warming, zooals gezegd zes en vijftig gulden in de maand, wat zelfs vor Stockholmsche begrippen niet zoo bar veel is, omdat men voor een woning van één kamer meer, maar zonder ingebouwd bad, zonder koelkast, zonder gor dijnrails, zonder „electrische portier" en vaak ook zonder uitzicht, evenveel of meer be talen moet. Dat is uit sociaal-economisch oogpunt ech ter veel te veeL Twee-derde deel van de Stockholmsche bevolking woont in woningen van ten hoogste twee kamers en een keuken, kan doorgaans niet ruimer wonen omdat het niet te betalen is. Eén vertrek per twee personen wordt normaal geacht. Het is niet zonder grondige reden, dat er van de ruim 500.000 inwoners slechts 50.000 kinderen onder de veertien jaar zijn en dat de gezinnen met meer dan drie kinderen als groote gezinnen worden beschouwd en recht hebben tot het huren van de speciaal met overheidssteun gebouwde woningen voor groote gezinnen. Die dan over 't algemeen drie vertrekken heb ben. En terwijl men van normale woningtoe standen zou kunnen spreken, wanneer er ruimschoots woningen van twee kamers, keu kentje en badkamertje tegen een prijs van duizend kronen of 450 gulden per jaar te krijgen waren, gaat de tendenz in de richting van kleinere, comfortabeler en dus ook duur dere woningen De woning, die onderge teekende vluchtig beschreven heeft, is geen uitzondering en evenmin een toppunt van comfort. Zoo is waarschijnlijk een derde deel van de woningen, die dit jaar gebouwd zijn, ingericht en er zijn er, waar men in het keukentje ook nog een electrische afwasch machine of in de kamer een vast divanbed tegenover een open haard Ijeeft, En het vol gend jaar tegen 1 October zullen er wel weer huizen gebouwd zijn met nóg meer comfort en nóg kleiner grondoppervlak. Het is alleen maar de vraag of men bij zulke woningen wel van woningstandaard, laat staan van hoogen woningstandaard kan spre ken. Wonen vraagt niet alleen comfort, maar ook en in de eerste plaats ruimte. En ruimte heeft men over 't algemeen in de Stockholm sche woningen nauwelijks. C. G. B. Nieuwe clief van den generalen staf in Duitschland. Generaal Beek door generaal Halder vervangen. Naar het D. N. B. meldt heeft Hitier den op perbevelhebber van legergroep I, kolonel-ge neraal von Rundstedt op diens verzoek met in gang van 31 October 1938 ontslag verleend uit den actieven dienst en hem het recht toege kend de uniform van het achttiende regiment infanterie te blijven dragen. Tot zijn opvolger werd benoemd kolonel-generaal Von Bock, die tot nu toe opperbevelhebber was van leger groep III. De Fiihrer heeft voorts den chef van den generalen staf van het leger, generaal der ar tillerie Beek, op diens verzoek uit den actieven dienst ontslagen met ingang van 31 October, onder toekenning van den rang van kolonel- generaal en het recht de uniform te dragen van het vijfde regiment artillerie. Tot zijn opvolger als chef van den gene ralen staf van het leger heeft de Führer den generaal der artillerie. Halder, benoemd. Hitier heeft in een persoonlijk schrijven aan generaal Beek zijn dank betuigd voor diens onvermoeiden arbeid en hem hulde gebracht voor zijn geheel aan den militairen dienst ge wijde loopbaan. Hij legde den nadruk op het aandeel, dat generaal Beek heeft gehad bij de reorganisatie van het Duitsche leger. De Führer geeft uitdrukking aan de hoop, dat generaal Beck in nauwe betrekking zal blij ven met het leger en zijn generalen staf. Ook aan generaal Von Rundstedt heeft Hit- Ier een persoonlijken brief met dankbetuiging gericht. United Press verneemt uit Berlijn, dat het aftreden van generaal Beck in politieke en militaire kringen geen verwondering heeft ge baard. Er was al sinds maanden sprake van. daar Beek zich niet kon vereenigen met een militair optreden tegen Tsjecho-Slowakije. In officieele kringen deelt men echter mede, dat het aftreden van generaal Beek geen verband houdt met politieke redenen. Trein met vrijwilligers aan de Spaansck-Fransclie grens vast gehouden. Alleen de Franschen mochten doorreizen. Het vraagstuk van het toelaten van de strij ders der Spaansche internationale brigade ii Frankrijk is sedert eenige maanden een onder werp van nauwkeurige studie van de Fransche regeering. Overwegingen van hygiëne en bin- nenlandsche orde doen zich hierbij voor. Gisteren is een trein met driehonderd gewon den van de internationale brigade te Portbou aan de Fransche grens aangekomen. De prefect van het departement van de oostelijke Pyre neeën heeft alleen de Franschen, ten getale van 69, toegelaten en doorgezonden naar hun woon plaatsen. De buitenlanders bleven op Spaansch gebied, aangezien de voorwaarden tot hun toe lating in Frankrijk niet vervuld waren. Het Deensche lid van de volkenbondscommissie voor het terugtrekken van de vrijwilligers, kapitein Cassal, was aanwezig bij de aankomst van den trein. Op die tafel had Duimelijntje ontzaggelijk veel schik. In de eerste plaats had de vrouw er een diep bord met water op staan. De rand van dit bord was door bloemen bedekt. En op het water dreef het blad van een tulp, waarop Duimelijntje kon zitten en van de eene zijde van het bord naar de andere kon varen. Als roeiriemen gebruikte ze daartoe een tweetal ragdunne bloem stengels. Het was een allerliefst gezicht Duimelijntje te zien spelen. Soms zong ze ook; zoo hoog en fijntjes als niemand het kon. Zoo ver gleden de dagen zonder dat er iets gebeurde tot......... Eens op een nacht, Duimelijntje lag te slapen als een roos, kwam een leelijke, dikke pad door het raam. De ruit was namelijk stuk gegaan en men had vergeten een nieuwe er in te laten zetten. Hu, de pad was zoo groot, leelijk en nat.. Nieuwsgierig liep de pad op de tafel, waar Duimelijntje in haar II keek er eens in, zag Duimelijntje en fluisterde: „Dat is nu precies bedje lag, heen en weer. Toen zag zij de gelakte notedop. Zij de vrouw die ik voor mijn zoon zoek." Zij tilde de notedop met haar voorpooten op en nam Duimelijntje met zich mede. (Wordt vervolgd). 50 JAAR ACHTEREEN COURANTENRECLAME Reeds meer dan 50 jaar adverteert een aannemersbedrijf in New York iedere week in de krant met een advertentie. De tekst is nog nim mer gewijzigd en toch komen de aanvragen het heele Jaar door bin nen Temeer wekt dit verwonde ring en temeer getuigt dit van de waarde van couranten-reclame, wijl het hier een aanbod betreft van het verbeteren of herstellen van schoor- steenen. De tegenwoordige directeur is dan ook vast overtuigd van de verkoop kracht van advertenties in couran ten. „Menigeen, die meent niet vol doende geld te hebben voor groote advertenties", zoo zeide hij, „zou kunnen profiteeren van kleine ad vertenties in couranten". Strenger controle op de Amerikaan- sche Radio'UÏtzendingen NEW-YORK, 1 Nov. (Havas). De ernst van de incidenten, \V"£lke veroor zaakt zijn door de radio-uitzending van het boek „War of the Worlds", heeft onmiddellijk reacties teweeggebracht in bevoegde kringen, die overwegen, controle op de radioprogramma's in te stellen. Het station der Columbia Broad casting Corporation heeft zijn leedwe zen uitgesproken en den luisteraars ver zekerd, dat het geen „gefingeerde radio reportages" meer zal geven, wanneer het programma onder het publiek ont steltenis teweeg zou kunnen brengen. De federale autoriteiten hebben bovendien een onderzoek ingesteld naar de bewuste radio-uit zending. Volgens United Press kan het ontstaan van de paniek ten deele geweten worden aan het feit, dat de wijze van uitzending eenige gelijkenis vertoonde met de wijze, waarop gedurende de Europeesche crisis de programma's onderbroken werden voor het verspreiden van het laatste nieuws uit Europa. Men heeft blijkbaar geen acht geslagen op de mededeeling, dat het hier een hoorspel betrof. In den loop van de uitzending werd met korte berichten meegedeeld, achtereenvolgens, dat astronomen een reeks korte explosies op Mars hadden waargenomen, vervolgens dat een me teoor bij Princeton was neergekomen, daarop dat deze meteoor een groote metalen raket bleek te zijn. Toen kwam de mededeeling: „Een oogen blik. Het is verschrikkelijk. De raket gaat open. Hij moet hol zijn". Daarop volgde de mededee- lingen, dat monsters, groot als wolkenkrabbers te voorschijn kwamen, dat zij gewapend waren met doodende stralen en dat reeds tweehonderd menschen daardoor gedood waren. De omroeper riep opgewonden uit „De mon sters zijn op weg in de richting van New-York... zij gooien het hoogspanningsstation omver een der monsters heft zijn reusachtigen arm op een groene bliksemstraalzij vernietigen ons met vlammengasmaskers helpen niet laten de menschen vluchten naar het open veld". De scène veranderde daarop, men bevond zich op het dale van het omroepgebouw „De klok ken, die u hoort, tVaarschuwen de bevolking New-York te ontruimen, de Marsioten naderen- ons leger is vernietigd". Op dit oogenblik werd het publiek opnieuw medegedeeld, dat het een hoorspel was, doch duizenden waren reeds uit hun huizen gevlucht of hadden de telefoon ge grepen. Bij honderden vluchtten auto's de stad uit, de groote straatweg was vrijwel verstopt en slechts sporadisch zag men enkele auto's terugkeeren. Doch niet alleen in New-York was de paniek uitgebroken. In Orange (New Jersey) had een man reeds een geladen geweer klaar om zijn familie neer te schieten, liever dan haar door gas te laten omkomen. Toen het bericht in Washington kwam, dat New-York verwoest was en de aanval thans op Washington gericht werd, werden vergaderingen onderbroken en vluchtte men naar huis. Te Pittsburg in Penssylvanië vond een man zijn vrouw met een fleschje vergif in de hand. Zij riep uit: ,Ik wil liever op deze wijze sterven, dan op die". Te Asheville in Noord-Carolina Brak een pa niek uit in een kostschool voor jongens. Ook de leerlingen vreesden, dat het einde der wereld was gekomen en zij vochten om de telefoons, ten einde hun ouders op te bellen om te vragen hen weg te komen halen. Vijf jongens vielen flauw. Te Concrete in Washington ontstond een sto ring in het electrisch licht, zoodat het uitging, juist op het oogenblik, dat in de radio werd aan gekondigd, dat de monsters uit de lucht op de Verenigde Staten neerdaalden, zoodat de paniek hier dubbel groot werd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 132ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 8 November 1938, des namiddags te 8 uur, in het Gebouw der Kamer, Nassau- plein 4—6, Haarlem, luidt; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Vaststelling periodieke subsidies 1939. 5. Voorstel Bureau om te geraken tot een legesgeld-heffing voor certificaten van oor sprong en legalisaties van handteekeningen. 6. Concept-schrijven Bureau aan den Mi nister van Economische Zaken betr. wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. 7. Concept-schrijven Bureau aan den Mi nister van Waterstaat, inzake plaats Centrale Vliegveld. 8. Concept-schrijven Commissie voor Ver keer en Vervoer aan den Minister van Water staat, betr. coördinatie vervoer. 9. Demping Bakenessergracht. Inleider de heer B. W. Lasschuit. 10. Rondvraag. 11. Besloten zitting. De catastrofe te Marseille. Aantal slachtoffers tot 74 gestegen. MARSEILLE, 1 Nov. (Havas/A.N.P.) Daar nog enkele late aangiften van vermissing zijn binnengekomen, bedraagt het aantal slacht offers van den brand, voorzoover dit thans bekend is, reeds 74.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7