HET NIEUWE AVONDBLAD Leuke Tricot Damesjaponnen f 3.05 Regels van den weg. „NEDERLAND" JAARGANG NO. 3 VRIJDAC 4 NOVEMBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V* ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75 Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. pratte ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.verlies van hand, voet or oog ƒ200.—, belde leden duim 1100.een lid duim ƒ50—, alle leden wijsvinger ƒ60. -■ of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. fm— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indi'en hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, we afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. UMUIDEN „Hulp aan Spanje". „trouw BDema—Heynen spreekt over haar reis naar Spanje. mor het Comité „Hulp aan Spanje" werd V-avond in Thalia een openbare „Spanje daravond" gegeven. Hiervoor bestond zoo belangstelling, dat de groote zaal van Snlia tot op de laatste plaats toe, bezet De avond werd geopend door den heer Sier Meyns die in het bijzonder mevr. -ril ema—Heynen een welkom toeriep. Tevens d aan de autoriteiten der gemeente voor S welwillende medewerking een woord dank gebracht. Vervolgens bracht spreker het doel van den «nnd onder de aandacht; dit was om steun £Ln te brengen tot hulp voor de noodlij- Inden in Spanje. Hierna was de gelegen- ?:,d aan de Hawaian groep van de arbeiders ïndoline club Excelsior. De dames verwier- -n een verdiend applaus met haar optreden. Mevr Tillema werd bij haar optreden met Jj applaus ontvangen. Spreekster zeide hoe ri met Bs. Rutgers en den heer Dankaart naar Spanje is geweest om met eigen oogen i kunnen aanschouwen wat er in Spanje te doen is. Zij bracht in herinnering dat, waar men in de eerste tijden sprak van een burger- Jorlo" met thans wel weet dat dit een leugen h Duitschland. en Italië hebben dit ten sterkste bewezen door Franco te steunen met eroote troepen en het zenden van oorlogs Uoodigdheden. Op ernstige wijze sprak mevr, Tillema over de ellende die in Spanje sordt geleden. Viermaal heeft zij een lucht- lombardement mee gemaakt. Zij heeft kennis eemaakt met de wreedheid waarmee Franco dén strijd tegen de Spaansche regeering toert. De Spaansche regeering heeft nog nooit Steden gebombardeerd. Wat van Franco niet éezegd kan worden. Schril teekende zij den honger dien ook zij heeft moeten lijden. Maar duizenden grijsaards en kinderen lijden ïoortdurend honger. Sprekende over het ontzettende van een luchtbombardement roemde mevr. Tillema den moed van het Spaansche volk en de die pe verachting die men voor Franco heeft. Vervolgens bracht spreekster onder de aan dacht, waarom dit alles geschiedt. Dit alles heeft tot oorzaak, dat Italië en Duitschland belang hebben bij de mineralen die zich in den Spaanschen bodem bevinden, alsmede de strategische punten, welke dit land bezit Hierna-sprak zij over de fascistische leuze, om alles aan zich te onderwerpen. Terug komende op de geschiedenis van Spanje vertelde mevrouw Tillema, hoe zij veel gehoord heeft van nationalisten, hoe men be zig was aan een cultureelen opbouw van Spanje, totdat Franco plotseling kwam om dit alles als in één slag te vernietigen. Ver volgens wees zij op de werkzaamheden, die verricht worden door de vrouwen. Het werk van het comité „Hulp voor Spanje" wordt met dankbaarheid door het Spaansche volk aanvaard. Bij een bezoek aan de hospitalen komt men tot de werkelijkheid van den oor log. Hollandsche verpleegsters doen prachtig werk. In ieder hospitaal wordt aan de her stellenden onderwijs gegeven. In verband met de vorderingen van Franco zeggen pessimisten: nu is het uit met Spanje. Zij is echter van andere meeningen. Trots den iellen strijd van Franco is Spanje nog niet verloren. De Godsdienst in Spanje, zegt spreekster, is vrij. Zelfs Ds. Rutgers heeft in Spanje vier diensten geleid. Heeft men ker ken verwoest, de oorzaak is dat men hiervan mitrailleursnesten had gemaakt. Godsdienst vervolging in Spanje door de republikeinen noemt spreekster een leugen. Spreekster roemde de legerleiding en de orde onder de Spaansche soldaten. Het pa rool van het republikeinsche leger, zoowel van soldaten als van officieren is, pal te staan tot het einde. Hulde bracht spreekster aan de Madrileensche bevolking, die trots dat er honger wordt geleden, de, uit de Franco-vliegmachines, gestrooide broodjes in de fascistische linies terugwierp. Men wilde geen brood der fascisten. Waar de N. S. B. hier spreekt over de ellen de en den honger die in ons land heerscht, wijst spreekster naar Spanje en zegt: Zie hoe ®en daar alles verwoest en het volk in de felste ellende stort. Aan het einde van haar petoog, werd zij met een luid applaus en met öloemen beloond. Nadat de Hawaian-groep zich nog eens deed hooren werd een film van Spanje ver toond. Deze film gaf een schril beeld van de «flogsverwoesting. Ontzettend zijn de gevol- "u van den oorlog, a Tijdens de pauze werd een collecte gehou den voor het noodlijdend Spanje. Deze heeft opgebracht f 54,05%. Hiermee was het offi- weie gedeelte van den avond afgeloopen en de beurt aan het Nederlandsche Radio •ensemble onder leiding van Frans Vlotte modellen Mooie kleuren Alle maten VELSEN-N., SANTPOORT IJMUIDEN-O. (Adv. Ingez Med.) Thalia Theater: „De weg terug" en „De afgod der menigte". Op Maandag 11 November 1918, des morgens om vijf uur, verstomde het oorlogsrumoer na vier lange jaren van duivelsch geweld. Een simpele pennestreek in een thans historische coupé riep een halt toe aan vijfentwintig mil- lioen strijdenden van verschillende naties. Aan de grootste slachting, die de wereld ooit aanschouwd had, een slachting waarbij nage noeg zestien millioen menschen het leven lieten, was een einde gekomen. Het nieuws stortte zich als een cycloon over het mensch- dom uit. Vijf werelddeelen maakten zich in dolle uitgelatenheid op om het einde van een kommervoile periode te vieren. Tusschen de eindelooze rijen veldgrauw van de afmarcheerende formaties bevonden zich drie mannen, die toen werkelijk niet hadden kunnen vermoeden, dat 19 jaar later hun ge combineerde krachten een filmwerk zouden doen ontstaan, dat de verschrikkingsperiode 19141918 op ongekend suggestieve wijze reliëf verleent. Het waren Erich Maria Remar- Que, James Whale en R. C. Sheriff. Remarque lag in de Duitsche loopgraven toen de wapen stilstand werd afgekondigd. Het einde van den oorlog luidde voor hem een periode van ruste loos zoeken naar een bevrediging schenkende maatschappelijke positie in. Als een looden last drukte de tragedie van den monsterstrijd hem terneer totdat hij, geprest door een alles overheerschende innerlijke roepstem de pen opnam en zijn vlammend „lm Westen nichts Neues" de wereld inslingerde. MiUioenen lazen het boek millioenen zagen de film en mil- lioenen ondergingen bewogen de schrijnende tragiek van roman en rolprent. Alvorens dit gezelschap voor het voetlicht verscheen zong Jantje Schaap Het lied van 1® Zee, Ook het ensemble oogstte veel bijval. haring scheveningen. 3 November, volle haring wellen 10.20—10.80. JHe haring wellen 7.70—8. Steurharing wellen 8.60—9.10. Aflos per ton naar kwaliteit. tereeniging van kennemerlaan- bewoners. Gisteravond vergaderde het nieuwe bestuur ?e,r Vereeniging van Kennemerlaanbewoners verdeelen der bestuursfuncties. Dit is thans samengesteld als volgt: Jac. «orter voorzitter, S. Smits le secretaris, Ko- fgein 2e secretaris, J. D. Heijkoop le pen- j Woltman 2e penninmeester, -J. m.. Heijkoop, C. van Leeuwen en Zv/iei'. commissarissen. Toen kwam „De weg terug", het machtige boekwerk, welks strekking zich hoofdzakelijk bepaalde tot de demoralisatie van een volk, dat, bloedeloos en maatschappelijk ontwricht zijnde, zijn heil zocht in revolutionnarre daden. En thans heeft Universal deze emotioneele, helaas zoo actueele beschrijving van revol- teerende massa's in extenso vastgelegd op celluloid met medewerking van James Whale en R. C. Sheriff. Sheriff, ex-kapitein van het Engelsche leger, heeft als auteur van een aan tal tooneelstukken naam gemaakt en in zijn vermaard „Journey's End" bespeurt men de hartstochtelijke aanklachten van den soldaat, wiens vreeselijke ervaringen noopten tot open baarmaking. Hij is het, die als het ware voor bestemd bleek om „De weg terug" voor de film te bewerken. En danJames Whale. Op 24-jarigen leeftijd volkomen grijs tengevolge van de ver schrikkingen aan en achter het front. Hij leerde de grondbeginselen der regie kennen in het in terneer ingskamp, waar hij, verdacht van spionnage, door de Duitschers werd vast gehouden. Aldaar zette hij voor zijn medege vangenen geïmproviseerde tooneelstukken op touw en vond na den wapenstilstand in Enge land emplooi als regisseur. Eenigen tijd later kwam hij in contact met Sheriff en tezamen beleefden zij een tijdperk van ongekende ap preciatie. Whale vertrok jaren later echter naar Amerika en regisseerde er o.a. „De on zichtbare man", „Champagne bij kaarslicht", „Waterloo Bridge" en „Show boat". De buitengewone resultaten die met ge noemde filmwerken behaald zijn legden ten aanzien van zijn benoeming als regisseur van „De weg terug" een aanzienlijk-gewicht in de schaal. En thans iets over de enorme voorbereidin gen, die de verfilming vooraf gingen. Niet minder dan 2700 authentieke photo's werden door de technische afdeeling in studie geno men om de vele situaties historisch juist te interpreteeren. Het interieur van de spoor wegcoupé, waarin door de kopstukken van beide partijen de wapenstilstand werd getee- kend is zóó volmaakt weergegeven, dat men zelfs de plafondbeschildering onmiddellijk herkent. Wilt U nog meer cijfers? 150 tijdschriften uit de periode 1914—1918 werden letterlijk uit een gepuzzeld. Tachtig kisten met aardewerk, verglaasde dakpannen, schilderijen en snuis terijen werden uit Duitschland geïmporteerd. Vierduizend blauwdrukken werden vervaar digd, alvorens de z.g. „sets" vanaf een slagveld met granaattrechters en loopgraven tot een dorpje met 48 huizen toe, geconstrueerd wer den. 15 Kilometer prikkeldraad werd uitgezet op velden, die door een dozijn landbouwtractors omgeploegd waren. Vijfhonderd Duitsche Mau sergeweren en 16 mitrailleurs spuwden een half millioen projectielen uit ten dienste van een scène, wier duur op het doek luttele mi nuten in beslag neemt en waaraan niettemin zes volle weken gewerkt is. Klosterburg, het dorpje, werd door 150 werklieden opgebouwd met behulp van enorme hoeveelheden hout, pleisterkalk en vensterglas. In totaal werd 250.000 meter film opgenomen, waarvan zegge en schrijve 2800 meter aaneen werd gevoegd tot een geheel, dat men ook in Nederland te zien krijgt, 1250 copieën werden over de ge- heele wereld gedistribueerd. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia „De afgod der menigte". Een spannende ijshockey- film. Muziekuitvoering „Juliana". De Chr. muziekvereëniging „Juliana", dir. de heer P. J. Potgieser, gaf in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw Donderdagavond een muziekuitvoering, die slechts matig bezocht was. Het feit, dat de Donderdagavond nu een maal de eenïgste gelegenheid schijnt te zijn, dat er uitvoeringen of bijeenkomsten uitge schreven kunnen worden zal aan dit schrale bezoek niet vreemd zijn. De avond werd geopend met het gezamen lijke zingen van Ps. 138: 1, waarna de heer K. van Gelder in gebed voorging en daarna de aanwezigen hartelijk welkom heette en den declamator, den heer P. van Dorp uit Rotter dam, dank zegde voor zijn spontane mede werking. De heer Potgieser liet zijn mannetjes in een matig marschtempo v. d. Glas' welbekende Feestmarsch uitvoeren teneinde wat in te blazen. Het is vele maanden geleden, dat wij Juliana voor het laatst hoorden en naar wij meenen was dit het tweede concert, dat wij van den heer Potgieser en zijn kapel aan hoorden. En dan kunnen we met genoegen neerschrijven, dat door de laatste belangrijke vorderingen gemaakt zijn. De klank is er ze ker op vooruitgegaan, er wordt over het ge heel genomen goed gelezen en men heeft discipline geleerd door nauwlettend de aan wijzingen van den dirigent, die een muzi kale leider is, op te volgen. We hoorden b.v. verzorgde crescendi en decressendi en goed opgevangen tempi-overgangen. Daarnaast waren er natuurlijk ook mo menten, waarin de blazers te kort schoten. De stemming had beter gekund en ook waren er zoo hier en daar „kortademigen" onder. Thuis oefenen in het lange noten blazen zij voor hen het eenige parool teneinde dit euvel te laten verdwijnen. L' Aurore d' un beau jour werd zeer loffe lijk vertolkt; het hooge en het lage koper deed er goed werk in. Er kwam een verdiens telijk geblazen barytonsolo in voor, die vlot door het hooge register overgenomen werd. De slagwerkers waren er eveneens ad rem in. Jammer, dat er 'n paar keer door enkelen dei- blazers misse nootjes tusschen gemoffeld moesten worden. Het stemmingsbeeld uit de Ardennen van Covaert gaven de Juliana-musici vlot weer; de middenstemmen hadden een voornaam aandeel in de goede vertolking er van; de pistonnist had zijn partij onder de knie en ook de trombones mogen tot het betrouwbare deel van het corps gerekend worden. De bugles zijn de eehe maal gelukkiger dan de andere, ook aan de zuiverheid in de snelle passages moeten zij wat meer tegemoet komen. De bassen en het slagwerk domineeren ner gens en gaven beschaafde begeleiding. Zoo mogen we deze uitvoering voor den dirigent en zijn corps als een der bemoedi gende en veelbelovende beschouwen. De heer Van Dorp declameerde het gedicht van Willem de Merode, dat de episode van koning Belsazar behandelt. Hij toonde zich een man, die zich geheel met toewijding aan dit werk wijdde, het qua tekst en dictie geheel beheerschte en dus die stemming kon schep pen, welke hij bereiken wilde. Ook voor het humoristische genre had de medewerker aan dezen avond belangstelling en declameerde o.a. een schetsje van den Vlaamschen schrijver Felix Timmermans, dat zeer in den smaak van het publiek bleek te vallen. De in het smeuïge Vlaamsch ge schreven humoristische novelle over den ster ken bakker Ambiriorix was zeker niet de slechtste keuze van den verteller. We mogen hem een woord van waardeering voor de sa menstelling van zijn repertoire niet ont houden. W. wat leest ge hier uit? De rebus van J. v. d. Kleij's Ijzerhandel „De Ijzermijn" is een groot succes geworden, al thans wat het aantal inzendingen betreft. Het is uit de antwoorden echter gebleken, dat velen de oplossing wat te licht hebben opgevat, daar de helft der antwoorden foutief was. De juiste oplossing vindt men irt een adverten tie in dit blad. Aan 10 gelukkige inzenders is inmiddels een prijsje toegezonden. Het zijn: B. Groen, H. Spoel- stra, A. J. Hennevanger, R. Bodegraven, C. Bart, A. H. Zijp, G. Blinkhoff, J. Zeeuw, l. Nooy en A. van Pel. Extra premies werden toegekend aan: F. v. d. Gijn en A. v. d. Grijn, die hun in zending van een aardig gedichtje vergezeld de den gaan, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. (De jaarlijksche campagne van de K.N.A.Cvoor de verkeersveilig heid wordt ditmaal gevoerd onder de leute der wellevendheid.) Het is niet noodig, dat u op de wegen Elk onbekende hartelijk begroet, Met wenschen van oprechten heil en zegen En onderdanig lichten van uw hoed; Het is niet noodig, dat u op uw tochten Van tijd tot tijd langdurig stil blijft staan, Om uit te maken wie er in de bochten Als deftigste of oudste voor zal gaan. Het is niet noodig u te excuseeren, Wanneer u eens een voorganger passeert, Het is, kortom," niet noodig dat verkeeren Tot een soort van verkeering steeds verkeert. Maar 't is wel noodig, anderen te geven. Wat u op uw beurt ook van hen verwacht, Het motto: leven, maar ook laten leven. Zij op den weg in dubblen zin van kracht. Wie letterlijk u tegemoet moog' komen, Kom die ook steeds figuurlijk tegemoet, Als meegevoelen wordt in acht genomen, Gevoelt ook mede gij u daarbij goed. In het verkeer moet men elkaar wat gunnen, Wie met een ander gaat over den weg, Dient met dien ander overweg te kunnen, Door een verkeer met. vriendlijk overleg, 't Is altijd goed zichzelve in te toornen, Voorkomendheid als leus in het verkeer Is niet de zucht om allen voor te komen, Maar het voorkomen van gevaar veeleer. Wellevendheid moet ons op wegen leiden, Waarvan de Knac ons weer de richting gaf, Als allen maar wellevend auto rijden, Dan komen allen er wel levend af. P. GASUS. ,De Hoop" weer in de haven terug. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is dezer dagen van de derde reis in het afgeloopen zomerseizoen te IJmuiden teruggekeerd. De tocht geschiedde in twee gedeelten en wel van 13 September tot 6 October en van 14 October tot 28 October. Het aantal behandelde patiënten bedroeg 78, waaronder twee leden der bemanning van „De Hoop" en twee particulieren van Engel sche nationaliteit. Van de 74 behandelde vis schers bevonden zich 12 in de haven van Scarborough, aan de overigen werd in volle zee hulp verleend (62 personen). Onder hen bevonden zich 9 patiënten van Poolsche na tionaliteit, van wie er een behoorde tot de bemanning van een Scheveningschen logger. Van de Nederlandsche patiënten waren 44 afkomstig van Scheveningen, 8 van Vlaardin- gen, 7 van Katwijk, 6 van Gdynia en 2 van „De Hoop". De 74 behandelde visschers bevonden zich op 38 loggers, n.L 25 uit Scheveningen, 6 uit Gdynia, 4 uit Vlaardingen en 3 uit Katwijk. Tweemaal werd radio medisch advies gege ven. In het hospitaal werden 5 patiënten op genomen, in totaal met 32 verpleegdagen. Verdeeld naar den aard der ziekten be droeg het aantal chirurgische gevallen 43, in terne ziekten 11, tandheelkunde 12, huid ziekten 3, keel-neus en oorziekten 6, oogziek ten 2 en neurologie-psychiatrie 1 geval. Het aantal behandelde patiënten was niet zoo groot als gewoonlijk, wegens het latere vertrek in verband met de staking, de slechte weersomstandigheden en den gespannen in ternationalen toestand. Het schip zal thans weer voor den winter te Amsterdam worden opgelegd. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Loggers met versche haring. Sch. 19 f 2060. Sch. 342 f 930, KW. 141 f 460 KW. 4 f 1370. Verandering besomming logger met versche haring. Gorredijk Um. 490 f 930. VERLOTING ZONNESTRAAL. Aan ons bureau Kennemerlaan 42 ligt ter in zage de trekkingslijst van de verloting van Zonnestraal. VELSEN De Luchtbeschermingsdienst marcheert. Een bijeenkomst van vrijwilligers. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst meldt ons het volgende: Nu de opleiding van het personeel van de ge meentelijke diensten gevorderd is en de gege vens van alle opgegeven vrijwilligers verwerkt zijn, waardoor de indeeling bij de hulpdiensten kon worden vastgesteld kan overeenkomstig het organisatie-schema verder gewerkt worden. Op Maandag 7 November 1938 des avonds te 8 uur precies, vindt in het gebouw van de Velser Burgerwacht aan de Breesaapstraat al hier een bijeenkomst plaats van de thans inge deelde vrijwilligers bij den Luchtbeschermings dienst. Op dezen avond, welke zal worden bijgewoond door den Burgemeester, zal een korte uiteenzet ting door het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst worden gegeven over de organisa tie van den dienst in het algemeen. Daarna zal de vergadering zich splitsen in verschillende groepen, naar de hulpdiensten waarbij de deelnemers voorshands zijn ingedeeld en zal het hoofd van iederen hulpdienst zijn vrijwilligers een uiteenzetting geven van de organisatie van zijn dienst en van hetgeen van de vrijwilligers wordt verlangd. De geheele avond is bedoeld en opgezet als een propaganda-avond en als een eerste kennis making met den dienst en de hulpdiensten. Op den avond zelve zal den vrijwilligers mededee- ling worden gedaan van de meer intensieve op leiding, welke zij in den loop van den komen den winter zullen ontvangen. Moge het aantal vrijwilligers spoedig verveel- vuldigd worden. Het is noodig voor een goede organisatie. Een ieder gelieve voor de goede orde zijn uit- noodigingskaart mede te brengen. RIJKS H.B.S Bij K.B. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hooge re Burgerschool te V eisen: A. J. Baas en is aan G. Lottering eervol ont slag verleend als leeraar aan die school, on der gelijktijdige benoeming tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burger school te Hoorn. VOOR ZUIGELINGENZORG VAN HET WITTE KRUIS. De m de gemeente gehouden collecte ten bate van de zuigelingenzorg van Het Witte Kruis, heeft opgebracht f 393.58. Bioscoop „De Pont": „De gevangene van Zenda" en „De Vrouw van Staatsvijand No. 1". Ronald Colman. Madeleine Can-oll en Dou glas Fairbanks Jr. en nog vier andere groote sterren van het filmdoek hebben van „De ge vangene van Zenda" een film gemaakt, die even geestig is als spannend. Het is een film vol avonturen en romantiek, die iederen be zoeker van het begin tot het einde boeit. De inhoud is als volgt. Rudolf Rassendyll, Engelschman en ex- officier, wordt zich voor het eerst van zijn gelijkenis met zijn verren neef Koning Rudolf V bewust, als hij op een vacantiereis diens koninkrijk binnenkomt en den Koning zelf ontmoet. Deze sprekende gelijkenis is te dan ken aan een zeer verre bloedverwante van den koning, die getrouwd was met een van Ras sendyll's voorvaderen. De koning is zeer ingenomen met zijn gees- tigen neef en noodigt hem uit om den nacht door te brengen op zijn jachtslot met zijn vrienden, kolonel Zapt en kapitein Fritz von Tarlenheim. Koning Rudolf V zal den volgen den dag gekroond worden en hij gebruikt dezen avond om onder het genot van een flink glas wijn afscheid te nemen van zijn zorge loos bestaan, voordat hij de zwax-e plichten en verantwoordelijkheid van het koningschap op zijn schouders neemt. Maar op den kronirigsdag zelf ligt de koning in een diepe bewusteloosheid. De laatste flesch wijn, die hij dronk, was vergiftigd. Ko lonel Zapt is ervan overtuigd, dat dit het werk is van Hertog Michael, een ouderen halfbroer van den koning, die niet voor den troon in aanmei'king komt en wiens haat tegen Rudolf algemeen bekend is. Als Rudolf V niet op zijn kroningsdag aanwezig kan zijn, zal Michael van dit oogenblik gebruik maken en zichzelf tot regent uit te roepen. Zapt en Von Tarlenheim, die de stituatïe begrijpen en een staatsgreep van Michael wil len verhinderen, halen niet zonder moeite Rassendyll over, om gebruik te maken van zijn gelijkenis en de rol van koning te spelen, tot deze weer zelf zijn plaats kan innemen. Rassendyll ontmoet bij de kroningsplechtig heid Prinses Flavia, die voorbestemd is om zijn vrouw te worden en hij verliest dadelijk zijn hart aan de schoone prinses. Ook Flavia begint teedere gevoelens te koesteren voor haar neef Rudolf, die zich in tegenstelling met vroeger als een charmante en beminnelijke persoonlijkheid doet kenmerken. Na één dag koning te zijn geweest, zal Ras sendyll zijn plaats weer aan zijn neef afstaan, maar dan blijkt het dat handlangers van Michael den koning hebben ontvoerd en Ras sendyll moet de maskerade volhouden. De koning wordt gevangengehouden in het kasteel Zenda, en bewaakt door Rupert von Hentzau. Von Hentzau is verliefd op Antoinette de Mau- ban, de vriendin van Hertog Michael, die ech ter met hart en ziel van Michael houdt en niets van Rupert wil weten. Toch weet Rupert haar jaloersch te maken, door haar te vertellen, dat Michael, zoo hij op den troon mocht komen, met Flavia zal trouwen. Antoinette, die den echten koning in zijn cel verzorgt, zoekt contact met Rassendyll en belooft hem haar hulp te zullen verleenen om den koning te laten ontsnappen, mits Michael gespaard blijft. De groote moeilijkheid is echter, dat de koning steeds door twee schild wachten bewaakt wordt, die streng bevel heb ben. den koning bij het minste onraad te doo- den. De eenige weg tot succes is dan, dat Ras sendyll alleen naar het slot zwemt, dat geheel door water omringd is. Antoinette zal hem in haar kamer laten en dan moet hij trachten den koning te bevrijden, terwijl haar knecht de ophaalbrug zal neerlaten om kolonel Zapt met zijn mannen binnen te laten. Antoinette lokt Rupert in haar kamer om hem uit den weg te houden, maar Michael ontdekt hem daar en in het gevecht, dat volgt, doodt Rupert Michael. Ook Antoinette s knecht, die bezig is. de ophaalbrug neer te laten, wordt door Rupert neergeslagen, en Rassendyll, die tot den koning doorgedrongen is, heeft de wakers onschadelijk gemaakt. Ru pert von Hentzau ontdekt hem en nu ont spint zich een degengevecht, waarbij Rassen dyll steeds tracht bij het touw te komen, dat de ophaalbrug neerlaat. Eindelijk gelukt het hem dit touw kapot te kappen. Kolonel Zapt komt met zijn manschappen het slot binnen. Rupert neemt de vlucht.... koning Rudolf is gered. Flavia is diep bedroefd, als zij hoort, dat de man, dien zij heeft liefgekregen, niet de echte koning is, maar toch weigert zij met hem mee te gaan. Zij is van koninklijke bloede en deze rang legt haar verplichtingen op. Zij zal blij ven en met Rudolf V trouwen, maar haar hart zal altijd Rassendyll blijven toebebooren, die 'na dit groote romantische avontuur van zijn leven naar Engeland terugkeert, als geheime redder van een dynastie. De tweede hoofdfilm: „De Vrouw van Staatsvijand No, 1" is eveneens een film, die rijk is aan spanning en sensatie,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1