STEGE MANS ULSTERS Peek Cloppenburg het A. N. P. Criiiek op het onderwijsbeleid. jjcieele inwijding van het nieuwe gebouw Vele autoriteiten aanwezig. NIEUWE STATIONS TE AMSTERDAM. Kiezen en tanden over Nederlandsche grens gesmokkeld. LftfïG 4 NOVEMBER 1938 ^diensten gnomen, 1 in Nederland van de N.V. Aneta "welke bureau als zusterorganisa- ,A,N.P. in Indië zijn taak voortzette, e was de oprichtingsperiode van het 'vïïeesloten, welk feit samenviel met het van een eigen huis, ter vervanging huurhuis, dat het A.N.P. totnogtoe be- t Dit was aanleiding voor den Raad van r van het A.N.P. de inwijding van het 5 hoofdkantoor een eenigszins officieel ka- 'SL «e verleenen. ronkelijk was de datum daarvoor vastge- .J 28 September, een dag, waarop de in itiale spanningen zoo groot waren, dat de ing moest worden uitgesteld. Zij volgde nu ^middag. van a.N.P. is thans ge- 1934 stelde het bestuur van de Ver- A'e' Dagbladdirecteuren in Nederland, (P& ^andsche Dagbladpers",_op initiatief "voorzitter, den heer J. W. Henny, een v - ie jn, onder voorzitterschap van p peereboom, directeur-hoofd je an ^Haarlem's Dagblad", secretaris Vh J. van destijds directeur Courant, we!ke commissie rappojt uitbrengen over de mogelijkheid van de n een eigen, centraal en nationaal vfj Nederland. Als gevolg van de commissie werd 11 December 1934 rgadering van „De Nederlandsche ten overstaan van notaris dr. Ph. i ie stichting Algemeen Nederlandsch l'jiiotirei. opgericht, welke in Juli bureau in werking deed treden. Ach- ns Werden de nieuwsdiensten over- ,-an het persbureau Vaz Dias (dat zijn ®en,.gnsten voortzette), het Nederlandsch i?e h) correspondentiebureau en het Ne- i^aidsch Telegraaf Agentschap (van Reuter) Augustus van dit jaar werden ook de :-d in de voormalige woning van wijlen den Ttjen bankier en Volkenbondsdeskundige C. ^Heulen, op de Heerengracht, bij den Am- Iet gebouw is van onder tot boven ge- i PORTRET VAN 'J die anders „heusch, nee heusch geen trek heeft", maar die nu maling heeft aan de. slanke lijn. Hoe komt dat? Erwtensoep met échte Gelder- sche van Stegeman. „Die heer lijke, zachte rooksmaak, ver rukkelijk gewoon!" U moet ze werkelijk -ook eens probeeren! LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat. In winkels raambiljet (Adv. Inges. Med.) ui gemaakt voor het persbedrijf, dat zijn eischen stelt. de officieele inwijding gistermiddag tra- «ls gastheeren op de Raad van Beheer, de aai H. Nijgh, directeur van de Nieuwe Rot- humsche Courant, voorzitter, L. Evers, direc- het Rotterdamsch Nieuwsblad, secreta- VH. W, p. Peereboom, directeur Haarlem's vice-voorzitter, H. Diemer, directeur de Rotterdammer, F. H. H. Herold, direc- ^•generaalUitg. Mij. Neerlandia, en Y. G. van •aVeen, algemeen directeur N.V. de Arbeiders- (de heer H. Kuijpers, directeur van de ^todewas verhinderd), leden, en de direc- ferLi?' van de p°l' penningmeester -'Richting mr. Joh. J. Belinfante en mr. J. Ab eeiegasten waren o.m. aanwezig de mi- ri-president, dr. H. Colijn, de minister van ••aioien, mr. J, A. de Wilde, de minister van de heer Ch. J. I. M. Weiter en de di- ««-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. j*'die den minister van Binnenlandsche den heer H. van Boeyen (die verhinderd ^vertegenwoordigde. feitter van den Raad van Beheer, de v.jhlgh, hield een toespraak. y1 hartelijk welkom te hebben gehee- 8K-- *e ^e^en gebracht voor hun aan- -tfeia bij de wijding van het nieuwe gebouw 7*: sPr-.2'ch tot den heer Damme en zijn ^dank zegde voor de wijze, waarop C, steeds terwille is geweest, j-y' oord was vervolgens aan den heer H. li President-directeur van het ln de eerste plaats dank zegde voor bloemstukken, welke zoowel 28 i'Z ^hans gezonden waren. Hij ver- ervolgeus eenige fraaie geschenken, een klok, van den president van hw ui Roderick Jones, een andere v van ^en Raa(d van Beheer, een van Vulcanus, uit de Staats- I?' *e hlünchen, van den heer Otto -•-l!reS van het Deutsches Nachrich- "CfeM?11 P°rtret van de beide dochters eer Van de Pol, geschilderd door M. personeel van de kantoren Amsterdam en Den Haag, bij monde van zijn ambtgenoot, mr. Joh. J. Belinfante. Deze geschenken hebben 'n plaats gekregen in de vergaderzaal van den Raad van Beheer en de directiekamer. De heer van de Pol dankte de schenkers van ganscher harte. Hij schetste vervolgens den enormen vooruit gang in de techniek van de nieuwsoverbrenging. De heer J. W. Henny, voorzitter van de ver- eeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" hield daarne een rede waarin hij o.m. woorden van dank richtte tot den heer Nijgh, die tevens de persoonlijke schakel vormt tusschen den Raad van Beheer en het N.D.P.-bestuur, dat dezen uit zijn midden als lid van den Raad van Beheer aanwees, en tot de leden van den Raad van Be heer, waaronder spr. dan ook nog rekende de heer Holdert, die sedert korten tijd ingevolge het rooster van aftreden geen deel meer van den Raad uitmaakt. Ook den voortreffelijken juridischen adviseur van den Raad van Beheer, notaris Libourel, wenschte spr. in zijn dank te betrekken. Vervolgens sprak dr. ir. M. H. Damme, namens den minister van Binnenl. Zaken, den heer H. van Boeyen, die verhinderd was bij deze plech tigheid aanwezig te zijn. Tevens sprak ir. Dam me als directeur-generaal van de P.T.T. Overtuigd, dat het A.N.P. de rol vervult, waar voor het bestemd is, verheugde spr. zich in de aanwinst van het nieuwe gebouw, dat de outil lage van het bureau verbetert. Het is spreker een aangename gedachte, dat ook de P.T.T. tot de outillage van het A.N.P. hebben medege werkt door den aanleg van het telexnet. Daai-na voerden het woord de heer A. J. Lie- vegoed, chef van den Regeeringspersdienst de heer H. Dekking, voorzitter van den Neder- landschen journalistenkring. Na deze redevoeringen werden ververschingen geserveerd en geleidde de directie en de hoofd redactie van het A.N.P. de autoriteiten en ge- noodigden het gebouw rond. Daarna vereenig- den alle aanwezigen zich aan een maaltijd in het Amstelhotel. De voorzitter van den Raad van ministers, de minister van Staat, minister van Algemeene Za ken dr. H. Colijn sprak een tafelrede uit, waar in hij de verhouding tusschen regeering en pers besprak. Elke regeering, zoo zeide hij, heeft behoefte aan kritiek. Zonder kritiek is het regeeren on mogelijk. Daarom voelt de regeering zich door kritiek niet gekrenkt en is zij bereid elke kri tiek, die binnen de juiste grenzen blijft, met dankbaarheid te aanvaarden. Er moet echter maat worden gehouden in het uiten van lof opdat regeeringspersonen zich niet onfeilbaar gaan achten en in het uiten van kritiek. Overdreven kritiek kan het vertrouwen van het volk in de regeerders, en wat soms erger is, het vertrouwen der regeerders in zichzelf ondermij nen. Moge de verhouding van regeering en pers in ons land blijven wat zij is. Ook voor Uw jongens een mooie collectie! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 Slechts door aanstelling van eenige duizenden zoogenaamde kweekei ingen met akte kon voor komen worden, dat het onderwijs geheel ontred derd werd. Toch heeft deze maatregel niet be let, dat tal van klassen overbevolkt zijn, tot groote schade voor het onderwijs, zooals uit het laatste onderwijsverslag eens te meer duidelijk blijkt. De school dreigt onder deze omstandig heden te ontaarden in een dril-ïnstituut. Dat ook de onderwijzers van dezen toestand het slachtoffer worden, spreekt van zelf. Velen hunner geraken overspannen, het ziekteverlof is de laatste jaren onrustbarend toegenomen, het percentage afkeuringen is van alle groepen amb tenaren bij de onderwijzers verreweg het hoogst. De hier aan het woord zijnde leden drongen er wederom op aan, dat deze zoogenaamde kweekelïngen, die feitelijk onderwijzers zijn, hun rechtvaardige belooning dat is de volle onderwijzersbezoldiging zullen ontvangen. Kunsten en wetenschappen. De aandacht werd gevestigd op de noodza kelijkheid om de kunstschatten onzer musea te gen aanvallen uit de lucht te beschermen. Men meende, dat daarvoor in het buitenland veel beter wordt gezorgd. Wederom werd aangedrongen op een wette lijke regeling ter bescherming van den archi tecten- of bouwmeesterstitel. (Adv. Ingez. Med.) Vele Kamerleden dringen aan op verlaging der leerlingenschaal. GOOISCHE BUS IN PLAATS VAN GOOISCHE TRAM? Met het Rijk wordt onderhandeld. INTUSSCIIEN VIJF AANVRAGEN VOOR BUSDIENSTEN TUSSCHEN AMSTERDAM EN HET GOOI. Voetganger door militaire auto doodelijk gewond. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is op4 den rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen on-* der de gemeente Rosmalen de 60-jarige ar beider W. Westerlaken bij het oversteken van den rijweg door een militaire vrachtauto ge grepen, welke uit de richting Nijmegen kwam. De man werd omstreeks 25 meter met den wagen meegesleurd, en liep zoo ernstige ver wondingen op, dat hij enkele uren later is overleden. Op beslissing inzake de spelling aangedrongen. Aan het voorloopig verslag inzake de be grooting van onderwijs voor 1939 wordt o.m. het volgende ontleend: Van vele zijden gaf men uiting aan zijn toene mende ontstemming over het beleid van den minister, die, naar men meende, te weinig op bouwend werk verricht. Veel wat reeds lang hangende is, of waarvan de regeling reeds meer malen is gevraagd, of zelfs toegezegd, wacht nog altijd op regeling. Het had zeer vele leden te leurgesteld, dat de minister het niet noodig heeft gevonden, de Kamer op de hoogte te bren gen van zijn inzichten omtrent althans de voor naamste van de vele vraagstukken, naar wel ker oplossing men in en buiten de Kamer met gespannen aandacht uitziet. Diep betreurden sommige andere leden, dat de minister, die toch deel uitmaakt van een ka binet op positief-christelijken grondslag, feitelijk geheel afwijzend staat tegenover de subsidiee- ring van het bijzonder hooger onderwijs, ja zelfs niet met de Kamer hieromtrent in debat wil treden. Voor zeer vele leden was de voornaamste grief tegen 's ministers beleid dat hij de leerlingen schalen zoowel bij het lager als bij het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs onge wijzigd laat, ondanks de algemeen erkende nood zakelijkheid van verlaging van deze schalen, in het belang zoowel van het' onderwijs als van de werklooze of veel te laag bezoldigde aktebe- zitters. Hier doet zich pijnlijker dan elders ge voelen, dat aan het hoofd van dit departement een minister staat, van wien geen krachtige lei ding uitgaat. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat 's ministers beleid ten aanzien van de spelling van de Nederlandsche taal de verwarring eer der heeft doen toe- dan afnemen. Men meende, dat deze toestand niet langer mag voortduren. De zevende spellingcommissie is thans haar ar beid aangevangen; men mag dus wel aanne men, dat dit vraagstuk thans voldoende gelicht is en rijp voor een beslissing. Er moet op het stuk van de schrijfwijze eenheid en vastheid komen en wel zeer spoedig. Zeer vele leden keurden het af, dat de mi- Indertijd hebben wij reeds mededeelingen gedaan over de belangrijke spoorwegwerken die thans te Amsterdam in uitvoering zijn. Daaronder is begrepen het bouwen van niet minder dan twee nieuwe stations, namelijk het Amstelstation (ter vervanging van het tegenwoordige Weesperpoortstation) en het station Muiderpoort (dat in de plaats komt van het station dat daar nu staat) In het maandblad der Nederlandsche Spoor wegen vinden wij van deze stations afbeel dingen, die wij hierbij reproduceeren. In de toelichting wordt gezegd: „Winter 1938. We zijn een jaar verder. De gestroomlijnde electrische motorwagen-trein houdt onhoorbaar stil op het perron van het nieuwe Amstelstation. Je stapt uit en kijkt met verwondering naar de lage, eenvoudige overkapping, die de beide perrons overspant, licht en 'vroolijk geschilderd. Door al het glas in de zijwanden en door de bovenlichten in de lengterichting van het dak is het onder de kap helder alsof je buiten was. Gelascht con structiewerk van simpelen vorm. Een goede vooruitgang, die electrische tractie: geen rook, geen roet meer. Naar beneden kun je de trap nemen of de gemakkelijke helling, wat je verkiest, en dan kom je in den breeden tunnel, waar je de vertrekkende reizigers ziet gaan, die zich naar hun trein spoeden. Je hebt er geen last van, de steunpunten in het midden van den tun nel maken er practisch twee richtingen van. Het overal stralende electrische licht doet je aangenaam aan, hier en daar zie je recla mes aan den wand, en ter opluistering allerlei mooie foto's. Je passeert nu de controle en je begint al weer te wennen aan het daglicht. Rechts zie je verschillende winkeltjes en een ruimte waar „afhalers" op je kunnen wachten; links zie je de bank en het depót voor de bagage. En voortgaande sta je dan in de ruime hal, waar je de kaartjes kan koopen. Het daglicht stroomt er overvloedig naar binnen. Moet je met de Gooische tram verder, dan ga je rechts het gebouw uit; ook als een auto je naar je bestemming brengen moet. Ga je te voet, dan is de andere, ruimere uitgang links de kortste weg naar de stad. En recht voor je uit, daar wijst de breede trap je naar beneden, om je in de wachtende stads tram te brengen. Je gaat onder den rijweg door, en dan sta je voor 't begin van een zich ontwikkelend nieuw stadsdeel, gegroepeerd om veel groen. Dat belooft een mooi stuk Am sterdam te worden Zoo is het nieuwe Amstelstation geworden, dat voor de Weesperpoort in de plaats is ge komen. Geen wachten meer tot de trein in tegengestelde richting het kopstation verlaat. Je rijdt dóór, en in enkele minuten ben je aan het nieuwe station Muiderpoort, dat nu perrons heeft gekregen voor beide richtingen, Utrecht en Amersfoort! ^lode, door het gezamenlijk Het Amstelstation. Station Muiderpoort. nister aan het onderwijs een andere spelling dan de spelling-Marchant wil opdringen, hoewel deze laatste reeds aan millioenen kinderen is onderwezen en ook buiten de school meer en meer gebruikt wordt. De overgroote meerder heid der Kamer heeft zich hieromtrent duide lijk in een motie uitgesproken, maar de minister gaat ook tegen deze uitspraak in. Naar het ooi-deel dezer leden is er geen andere oplossing dan deze, dat de regeering er ten spoedigste toe overga, zelf de spelling-1934 te bezigen. Sommige andere leden kwamen tegen dezen aandrang op. Van verschillende zijden werd de meening uitgesproken, dat de resultaten van het onder wijs, het lager onderwijs in het bijzonder, niet bevredigend zijn. Dit zou voor een groot deel moeten worden toegeschreven aan de inrichting van het lager schoolwezen, die dringend herzie ning behoeft. Er is gebrek aan differentiatie en hel onderwijs is niet voldoende op de practijk van het leven gericht. Met meer kracht moet naar vereenvoudiging en betere aanpassing aan de eischen van den modernen tijd worden ge streefd. Vele leden waren van oordeel, dat de lichame lijke opvoeding van de jeugd, in vergelijking met hetgeen daarvoor elders wordt gedaan, hier te lande onvoldoende verzorgd wordt. Vele andere leden verklaarden hiermede niet te kunnen instemmen, onder meer, omdat aan de verwezenlijking daarvan zeer hooge kosten zouden zijn verbonden. Opnieuw drongen vele leden er op aan dat de R.-K. economische hoogeschoól te Tilburg op gelijke wijze zal worden behandeld als de econo- mische hoogeschool te Rotterdam. Andere leden wilden gezien den nood van 's lands schatkist dezen aandrang op dit oogen blik niet steunen. Zij achtten.het echter even eens onjuist, dat het bijzonder hooger onderwijs vrijwel uitsluitend door particuliere, gemeente lijke en provinciale bijdragen onderhouden moet worden. Zeer vele leden achtten het gewenscht, dat de collegegelden tot het vroegere peil worden ver laagd en de verplichting tot betaling weer tot vier jaren wordt teruggebracht. Vele leden drongen er opnieuw op aan, dat de minister maatregelen zal treffen tegen de over belasting van de leerjaren bij het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs zoowel wat de aantallen lesuren als de grootte der klassen betreft. Men meende, dat deze overbe lasting aan de vruchtbaarheid van dit onderwijs niet minder dan aan dié van het lager onder wijs in den weg staat. Vele leden spraken als hun oordeel uit, dat, gelet op den toestand van 's rijks financiën en gezien den nood, waarin het lager onderwijs verkeert, de strenge toepassing van de stopwet toejuiching verdient. Voor een omzetting van rijlcs-hoogere burgerscholen in bijzondere scho len achtten zij geen reden aanwezig. Zij be grepen niet, welk onderwijsbelang daarmede ge diend kon zijn. Gaarne zou men vernemen, hoever de mi nister gevorderd is met het ontwerpen van een nieuwe salarisregeling voor de leeraren bij het middelbaar en het voorbereidend hooger onder wijs. In het bijzonder drong men er op aan, de bezoldiging van de leeraren in de lichamelijke oefening gelijk te stellen met die der andere leeraren, evenals in Nederlandsch-Indië ge schied is. Gevraagd werd, of de minister zich reeds een oordeel heeft gevormd over de regeling van de bevoegdheid der ingenieurs, afkomstig van de Technische Hoogeschool, om middelbaar onder wijs te geven. De nieuwe schoolgeldregeling voor het mid delbaar en het voorbereidend hooger onderwijs kon bij sommige leden geen instemming vinden. Zij achtten deze voor de lagere inkomens te laag; indien de minister kinderen van ouders met lage inkomens tegemoet wil komen, ware het beter, aan bijzonder begaafde kinderen in bijzondere gevallen een beurs toe te kennen dan den stroom van leerlingen naar de H.B.S. te doen toenemen met kinderen, voor wie het u.l.o. meer geschikt zou wezen. Vele andere leden kwamen hiertegen op en be toogden, dat de geschiktheid voor het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs niet al lereerst verband houdt met de inkomens. Ook andere leden konden zich met de nieuwe regeling niet vereenigen. Zij achtten deze voor de hooge inkomens te hoog. De hoogste aanslag volgens deze regeling is f 475 wat meer is dan het voor het hooger onderwijs bepaalde college geld. Nijverheidsonderwijs. Zeer vele leden juichten het toe, dat de mi nister ten behoeve van het Nijverheidsonder wijs bijna f 190.000 meer aanvraagt dan het vo rige jaar. Er heerscht immers op velerlei ge bied een ontstellend tekort aan goed geschool de jeugdige arbeidskrachten. Gevraagd werd, of de minister beschikt over cijfers omtrent de verhouding tusschen geschoolde en ongeschool de jeugdige arbeiders. Vele leden betoogden wederom de noodzake lijkheid, de driejarige ambachtsschool te her stellen. Leerlingenschaal. Zeer vele leden betreurden, dat de minister nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan den van vele zijden op hem uitgeoefenden aan drang tot verlaging van de leerlingenschaal, hoe wel van jaar tot jaar duidelijker blijkt, dat de klassen in het algemeen veel te groot zijn. De commissie, bedoeld in het reglement autovervoer personen, heeft Donderdagmid dag in het gebouw van de provinciale griffie te Haarlem, onder voorzitterschap van prof. ir. A. van Breen, een aantal aanvragen tot het ex- ploiteeren van autobusdiensten behandeld. Er waren niet minder dan vijf aanvragen voor busdiensten tusschen Amsterdam en het Gooi. De Nederlandsche Spoorwegen, de Gooi sche Tram, de gemeente Hilversum en de wed. Van Emmerik te Hilversum, exploitante van de vroegere Gooi-expresse, hadden hiertegen bezwaren ingediend. De bezwaren van de Gooische Tram werden toegelicht door den onderdirecteur, den heer Jungeling, die daarbij een historisch overzicht gaf van de welbekende kwestie tusschen de tram en de vroegere Gooi-expresse. De ver gunning aan de Gooi-expresse werd destijds ingetrokken, omdat de tram het bedrijf ge heel gemoderniseerd had. Telkens worden er nu weer aan vragen voor busdiensten ingediend, vooral na de geruchten, dat de tram verdwijnen zal. De heer Jungeling ver klaarde echter, dat de tram geenszins van plan is het veld te ruimen. Er worden momenteel ernstige pogingen gedaan, om met medewerking der regeering de railtractie in autobus- tractie om te zetten en hij verzocht daarom, thans niet aan anderen concessies te gaan verleenen. De gemachtigde van de N.V. Gooi Express in oprichting, welke eveneens een aanvraag had ingediend, deelde mede, dat een aantal Larensche ingezetenen dezer dagen een request aan de commissie zullen zenden, waar in verzocht wordt een concessie voor een bus dienst te verleenen. Requestranten hebben eenige maanden lang geprofiteerd van een z.g. wilden dienst, welke nu is opgeheven, Dat de regeering gemakkelijk bereid zal zijn mede te werken aan de reorganisatie der Gooische Tram, betwijfelde de gemachtigde. Deze reor ganisatie ligt in elk geval nog in een ver ver schiet. De commissie, die ook nog een aantal aan vragen van anderen aard behandelde, zal haar beslissing later bekend maken. Smokkelaarsbende te Haarlem ontmaskerd Dat er nog steeds veel en met animo aan de Duitsch-Nederlandsche grens wordt gesmokkeld bewijzen wel de vele smokkel-affaires, die zoo wel in Duitschland als in Nederland den laat- sten tijd aan het licht komen. Het artikel, dat echter thans in groote hoe veelheden uit Duitschland naar Nederland werd binnen gesmokkeld is echter wel zeer merk waardig. Duizenden Duïtsche kunsttanden en kiezen zijn namelijk door een wijdvertakte smokkelaarsbende over de Nederlandsche grens gebracht en verkocht. In de ontmaskering van de bende heeft ook de Haarlem sche recherche een werkzaam aan deel gehad. Tijdens een dezer dagen te Haarlem gehouden controle van wegenbelastingkaarten van auto's ontstond er, doordat de ambtenaren der belas tingen alle wagens aanhielden, een lange filé van wachtende auto's. Tot groote verbazing der ambtenaren stapte een juffrouw uit een der auto's die een groote koffer torste. Zij gedroeg zich zoo eigenaardig, dat de ambtenaren direct argwaan kregen en haar aanhielden. Op hun vraag wat er in den koffer zat wilde de juffrouw aanvankelijk niet antwoorden. Ten slotte moest zij den koffer echter toch openen en toen bleek, dat de inhoud uit zesduizend tanden en kiezen bestond. Zoowel de juffrouw als de koffer en de twee heeren die in de auto zaten werden naar het politiebureau meegenomen terwijl 'ook op de auto beslag werd gelegd. Het bleek al spoedig, dat men een goede vangst had gedaan, want in het dak van de auto vond men een geheime bergplaats die zich uitste kend leende voor het smokkelen van flinke hoe veelheden kiezen en tanden. Onverwijld wei'd de douane-recherchedienst te Amsterdam van de vangst verwittigd en nu bleek al gauw, dat men te doen had met een groote smokkelaarsbende, die in verschillende plaatsen aan tandtechnikers de Duitsche kunst tanden en kiezen leverde. Dat hierbij een zoet winstje is gemaakt wordt wel duidelijk als men bedenkt, dat kunsttanden in Nederland ongeveer een kwartje duurder kosten dan in Duitschland. Zooals gezegd, werden de kiezen en tanden in verschillende plaatsen aan tandtechnikers ver kocht. Bij velen van hen zijn reeds vele dezer nuttige kauwinstrumenten in beslag genomen. Te Haarlem heeft de recherche een dergelijk onderzoek naar wij vernemen niet ingesteld. Bij deze affaire zijn dan ook geen Haarlemmers betrokken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5