VEST Twee verschillende modelijnen Winteravonden Recepten VRIJDAG '4 NOVEMBER 1938 De winter staat voor de deur, en met hem ook de lange avonden die tot zooveel gezellig heid aanleiding geven. Denkt u maar aan de feestdagen in December die alweer zoo dicht naderbij zijn gekomen, aan de avonden waar op iedereen thuis is, en er spelletjes met de kinderen worden gedaan, of diepzinnige ge- IN TWEE KLEUREN Dit vest, dat gebreid is van zeer dikke wni is meteen te gebruiken als jasje voor srW sen of wintersport. at" De kleuren zijn tomaatrood en donkerbrui* We hebben noodig 350 Gr. rood en ion r?' bruin en pennen no. 4. r- Het opgegeven aantal steken is voor maat 44 Rug. Voor den rug zetten we op 84 st. en breien eerst 12 pennen recht en daarna 1 pen reohf 1 pen averecht. Na 6 toeren boven de ribbek minderen we voor en achter aan de pen (elke? vierden toer) tot we nog 76 st. overhebben Na 40 toeren boven de ribbels beginnen we tè meerderen om de 6 toeren voor en achter aan de pen tot we 96 st. hebben. We zijn dan Si het armsgat en kanten hiervoor 8 st. af (4-2- 1-1), waarna we 80 st. voor den rug overhou" den. Zijn we 10 toeren boven het 'armsgat dan beginnen we aan het bruin en breien hiervan 36 toeren. Nu kunnen we den schou der opschuinen: we breien achtereenvolgens heen en teruggaande 72-64-56-48-40-32 st waarna we de middelste 32 st. afkanten en de 24 st. voor de schouders op een draad zetten Voor-pand. Voor het linkervoorpand zetten we op 50 st meerderen aan een kant 2 x 1 st. om een ronden hoek te krijgen en breien door tot we 6 ribbels hebben. Beginnen we aan de pen nen recht en averecht, dan breien we aan den kant, waar later de knoopen komen 6 st. steeds recht (aan den kant dus waar we ook den ronden hoek hebben gemaakt). Voorts min deren we als bij den rug na 6 toeren hovende ribbels om de 4 toeren 1 st. tot we neg 46 st. hebben. Na 49 toeren boven de ribbels meer deren we om de 6 toeren 1 st. tot we 56 st. hebben. Bij 100 toeren boven de ribbels zijn we aan het armsgat en kanten hiervoor 14 st. af (8-2-2-1-1)Na 10 toeren boven het arms gat beginnen we weer aan het bruin; hebben we hiervan 24 toeren, dan kanten we voor den hals 12 st. af, vervolgens nog 3x2 st. en breien dan den schouder nog 4 toeren op. waarna we den schouder opschuinen (18-1*2-6 st.) De schouders worden samengebreid. Het rechtervoorpand is het spiegelbeeld van het linker, alleen breien we iedere tiende ribbel een knoopsgat van 4 st. breed. Kraag. Voor den kraag zetten we op 68 st, en breien eerst 10 pennen recht. Iedere vierde pen minderen we voor en achter aan de pen. Na 10 pennen breien we 1 pen recht 1 pen averecht, alleen de eerste 6 st. worden voort durend recht gebreid. Hebben we 20 ribbels, dan kanten we af. De kraag wordt zóó opge zet, dat de kanten van voren precies tegen elkaar komen. Mouw. We beginnen de mouw van boven en zetten op 30 st. Iedere derde pen meerderen we voor en achter aan de pen tot 60 st., dan zetten we er ineens aan eiken kant 5 st. bij op en breien 10 pennen recht. Nu minderen we elke vierde pen voor en achter aan de pen tot we nog 60 st. overhouden en daarna elke tiende pen tot 40 st. Vervolgens breien we 12 pennen recht en kanten af. De mouwen worden ge streken en de ruimte boven in 3 plooien ver deeld, die worden ingestikt. Daarna worden de mouwen dichtgestikt en in het vest ge naaid. Zakjes. Voor de zakjes zetten we op 24 st. Eerst breien we 12 pennen recht en dan 1 pen reent 1 pen averecht. Na 30 toeren minderen we voor elke pen tot we nog 16 st. overhebben en kan ten af. De ribbelrand wordt omgeslagen, de zakjes gestreken en op het vest gestikt. Het heele vest strijken we onder een vochti- gen doek en zetten er 8 effen knoopen aan. Het vest wordt gedragen met een bnime ceintuur. Sp. Th. Duimpjezuigen: Een verkeerde gewoonte Vele moeders, grootmoeders en oudere tan tes verkeeren werkelijk nog in de overtuiging, dat ze onze zuigelingetjes een dienst bewijzen door hen een fopspeentje of dotje of zélfs het eigen duimpje in 't schreeuwerige mondje te stoppen. Hoe schadelijk deze gewoonte is, werd nog onlangs op het Duitsche tandartsencon gres overtuigend bewezen. Alle gezuig buiten de gewone voeding om is voor zuigelingen uit den booze. Vooral het naar binnen zuigen van de onderlip, het z.g. lipzuigen kan leiden tot leelijke vervormingen van het gebit en zeus van het geheele gezicht. Met filmpjes werd aangetoond, hoe de on derkaak in den loop der jaren geheel of ge deeltelijk naar achteren wordt geschoven, ja, zelfs de bovenste snijtanden kunnen door oe zuiggewoonte worden achteruitgedrukt. Aan de ouders de taak om scherp op te letten ais een van hun kinderen hardnekkig Dlijit duimpjezuigen. Als eerste middel tot bestrij ding van deze gewoonte moet worden aange raden: regelmatige maaltijden. Daarnaast het ook van belang, op te letten, dat stee genoeg beenvormende stoffen in het voefl* worden gevonden. Dus: veel mineralen en vi taminen! _f. Ontstellend dikwijls vindt de schooltanaa onregelmatige gebitten: zij komen bij m dan de helft van alle schoolkinderen der n - gere klassen voor en gaan vaak gepaai'a een gebrekkige ontwikkeling van het gen lichaam. Een gevolg van onze ver aoo i g voerde civilisatie! Het is dus noodig, tandarts reeds op het zeer jonge kma e regeld toezicht houdt en bij afwijkingeri kaak- en tandvorming direct zijn maatre0 neemt. sprekken onder volwassenen worden gevoerd. Maar die lange avonden zijn ook vaak aan leiding tot uithuizigheid, tot het naloopen van allerlei genoegens van buitenaf, waarbij de gezelligheid nooit in den huiselijken kring, maar altijd daarbuiten wordt gezocht. Dit leidt sommigen ertoe, om als zij eens een enkelen avond genoodzaakt zijn om thuis te blijven, verveeld in een stoel rond te hangen, niet wetende wat zij met zichzelf en met de anderen moeten aanvangen, omdat zij het zijn afgewend zich zonder hulp van derden bezig te houden. Anderen beklagen zich zelf doorloopend, dat het leven zoo druk is, dat zij iederen avond met het een of ander bezet zijn, dat zij nooit de gelegenheid hebben om tot zich zelf te komen, maar zij missen de energie om een einde te maken aan een vliegerig leven, dat hen benauwt. Weer anderen coquetteeren met hun drukte, wat bewijst dat zij zoo erg in den smaak vallen bij de menschen, zij lokken uitnoodi- gingen uit, en als zij die niet krijgen gaan zij allerlei bezoeken maken, omdat zij toch im mers zoo bemind zijn. En zoo vliegt de winter voorbij, van het een in het ander, men proeft hier wat, men kijkt daar eens en nergens bestaat eigenlijk meer tijd voor. Het heele leven valt in snippers uiteen, en ter wijl sommigen met een gewichtig gezicht be weren, dat het toch ook noodzakelijk is om je geestelijk te ontwikkelen, nemen zij nergens iets goed van mee, omdat zij nooit eens tot zichzelf komen om de balans op te maken van die geestelijke ontwikkeling. Want er kan toch niet veel blijven hangen van een fragment van het een, een stuk van het ander, nog weer iets van een derde, alle maal op zichzelf ideaal voor de ontwikkeling van den geest, maar door de versnippering komt er van die ontwikkeling niets terecht. Wie overal belang in stelt, stelt nergens be lang in: het is niet mogelijk om een even groot enthousiasme aan den dag te leggen voor techniek als voor litteratuur, voor mu ziek als voor wijsbegeerte, voor de levende na tuur als voor volkenkunde, voor geschiedenis als voor de woordkunst, enzoovoorts. De men- schelijke geest omvat niet alleen een beperkt gebied, maar ook de tijd is niet onbegrensd, en wie zich in alles wil storten wat de moeite waard is in het leven, zal tot de slotsom ko men, dat hij nu juist het eenige, wat werkelijk de moeite waard is in dat leven is voorbij- gerend, namelijk om van al dat goede en wetenswaardige de kern in zijn binnenste over te houden, en daarop het levensgeluk steen voor steen verder te bouwen. Wij leven in een tijd, dat wij ons innerlijk moeten beschermen tegen een veelheid van belangrijkheden, die ons dreigt te verstikken, en daarom is het noodzakelijk om op geregel de tijden eens tot zichzelf te komen en tot het besef, dat men werkelijk iets aan dit alles heeft gehad. En dan vragen wij ons af of het de moeite waard is om het op denzelfden voet voort te zetten, of om het roer radicaal om te gooien naar een andere richting. Zoo zijn er al menschen die een vasten avond in de week voor „thuis" houden, die dan in geen geval tot iets te bewegen zijn, maar die dan ook wiskunstig zeker, alle andere avonden van de week bezet zijn. Veel moeilijker is het, om zich zoo nu en dan willens en wetens van alles los te maken om dan tot bezinning te komen, en wel op het oogenblik dat men daaraan behoefte voelt. En vrij zeker zal men dan steeds tot de slot som moeten komen, dat de versnippering al leelijk bezig is geweest, en dat het hoog tijd wordt, om alleen het echte belang aan de orde te stellen. Nu de winter voor de deur staat, wordt er van allerlei bij ons binnengebracht, dat de moeite waard schijnt te zijn. Bezint u behoor lijk op wat wel en wat niet past bij u, voor zoover de financiën het toelaten, en laat het andere rustig schieten. Alleen een bepaalde lijn in 's menschen geestelijke ontwikkeling kan hem verder brengen. E. E. J.—P. GEEN OPGEWARMD ETEN! Statistieken uit Amerika hebben bewezen, dat in fabrieken waar in het middaguur aan het personeel een warmen maaltijd wordt ver strekt, de gezondheidstoestand veel beter is dan in andere bedrijven, waar de menschen met een broodmaaltijd, hoewel overvloedig, moeten volstaan. Dit is natuurlijk niets bijzonders. Wèl bij zonder is, dat opgewarmd eten nog veel lager in voedingswaarde is dan brood. Door het op warmen gaan waardevolle voedingsstoffen verloren en ook smaakt het aanmerkelijk min der. Er wordt dus in de meeste bedrijven nooit opgewarmd eten opgediend. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Uitgevers Mij. Holland te Amsterdam verscheen de zesde druk van den bekenden ro man van Diet Kramer „De Bikkel". Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verscheen deel I: „Menschen in Ranchi- pur" van Louis Bromfield's boekwerk „De regen kwam". De vertaling uit het Engelsch ïs van Willy Corsari. Bij de Uitgeversmaatschappij Holland te Am sterdam is van Glenway Wescott verschenen „De zwakke kracht". „Een Amerikaansche tragedie" van Theodore Dreiser is in de vertaling van J. W. F. Weru- meus Buning bij de N.V. Arbeiderspers te Am sterdam verschenen. Eenvoud voor den dagweelde en zwier voor den avond Gaven we eenigen tijd geleden een uitvoe rig overzicht van de mode 1938'39, thans brengt onze teekenaar de twee nieuwe aspec ten van deze mode in beeld. Ze zijn samen te vatten in het ééne zinne tje: eenvoud voor den dag; weelde voor den avond. Het straatcostuumpje links is van Maggy Rouff, het modehuis der tegenstellin gen. Strak is de lijn van het tailleurtje van zwart moiré, opgevroolijkt door het zachte, speelsche moufflonbont, waarvan kraag en mof vervaardigd zijn. Een kanten jabot geeft nog bovendien een luchtige toets. Zeer charmant is het eenvoudige namiddag japonnetje ernaast, een creatie van Worth, die bovenal den regel: eenvoud van lijn in praktijk brengt. Het japonnetje is van zwarte wollen stof met incrustaties in twee kleuren, het hoedje versierd met struisveeren in har monieerenden tint. Als scherpe tegenstelling tot dezen eenvoud geven we twee avondtoiletten van Molyneux: links een zeer sierlijke robe van roze satijn met wijde bovenmouwen en een moderne „queu", waarbij groote rozen in het kapse1de finishing touch geven; rechts een concert ensemble van zwart fluweel, het getailleerde jasje versierd met astrakan. Warme appelpudding. Benoodigdheden: 150 gr. oud brood, zonder korst, 3 goudreinetten (kleine), 100 gr. rozij nen, 75 gr. suiker, 3 eieren, Va citroen. Bereiding: De appelen schillen en fijnsnip- peren of raspen, het brood kruimelen en met de gewasschen rozijnen, de dooiers, de suiker, de gesmolten boter en het citroensap goed vermengen. De appelen er door roeren en het stijfgeklopte eiwit toevoegen. De massa moet niet te vochtig zijn. Is dit het geval, doordat de appelen wat groot waren, dan een fijnge stampte beschuit er door roeren.Alles overdoen in een warmen-pudding vorm, die met boter ingesmeerd is en met paneermeel bestrooid. De pudding 2V2 uur au bain-marie koken. Hutspofclubs Zondag: Knolselderij soep. Roastbeef Brusselsch lof Aardappelen Caramelvla. Maandag: Koud vleesch Andijvie Aardappelen Ketelkoek Dinsdag: Varkenslappen Witte boonen in tomatensaus Aardappelen Vruchten. Woensdag Witte boonensoep Gehakt Bieten Aardappelen Appelmoes. Donderdag: Saucijsjes Bloemkool Aardappelen Tapiocaschotel. Vrijdag: Panvisch Beschuit met bessensap. Zaterdag: Gestoofd poulet Aardappelen Postelein Rijstebrij. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Preisoep 3. Boonengehakt. Gekookte eieren Bruine boter Gewelde boter Andijvie Aardappelen Aardappelen Deensche appelschotel Citroenvla. 4. Groente-omelet 2. Groentesoep Gemoorde koolraap Spruitjes Boter Aardappelen Aardappelen Rijstpudding met Chocoladepudding abrikozensaus. Vanillesaus. Appel gerechten In het najaar zijn de appelen overvloe dig en meestal nogal goedkoop. Daarom is dit wel de beste tijd om allerlei gerechten klaar te maken, waarin deze verwerkt worden. Hier onder volgen nu verschillende recepten: Heete bliksem (Stamppot van aardappelen en appelen.) Benoodigdheden: V2 K.G. zure appelen, V2 K.G. zoete appelen óf 1 K.G. zure óf 1 K.G. zoete, 1 K.G. aardappelen, 40 gr. reuzel of bo ter, 6 ons varkens -klapstuk. Bereiding: Het vleesch wasschen en opzet ten met 3/4 L. kokend water en zout. Op een klein vuur het vleesch iy2 uur zachtjes laten koken. De geschilde aardappelen er omheen leggen, hierop de in vieren gesneden, ge schilde appelen en alles samen nog 3/4 uur la ten koken. Het vleesch er uit nemen, en al les doorstampen. De stamppot stoven met het vet of de boter, en met het vleesch opdoen. In plaats van varkensklapstuk kan men ook spek meekoken of de appelen en aardappelen samen koken, met weinig water doorstampen en stoven met vet of jus en gebakken rolpens erbij geven. 1 pond rolpens wordt in plakken gesneden van 1 c.M. dikte, deze worden door bloem ge wenteld en in boter vlug bruin gebakken. Is de rolpens klaar, dan bakt men zooveel schij ven appel (geboord), als men plakken rol pens heeft, aan beide kanten mooi bruin en legt deze erop. Daarna doet men nog een flink stukje boter in de koekepan en maakt hiervan, met wat water, de jus. Appel- en gemberjam. Benoodigdheden: 750 gr, zure appelen, 250 gr. natte gember. 750 gr. suiker, 3/4 L. water. Bereiding: Hiervoor mooie, gave appelen gebruiken, daar ze met schil en al gekookt worden. De appelen goed wassschen, niet schillen en in vieren snijden. Ze opzetten met het water en pl.m. 1 uur zachtjes laten koken. De mas sa door een haren zeef wrijven, terugdoen in de pan en de klein gesneden of gemalen gem ber met wat gemberstroop toevoegen. De mas sa 10 minuten op een flink vuur laten koken, de suiker er bij doen en de jam laten inko ken tot een druppel, die van de lepel valt op een schoon bord. als een bolletje blijft staan en daarna uitloopt. De jam overdoen in schoone potten en deze sluiten met een schroefdeksel of perkamentpapier. Brusselsche appelen. Benoodigdheden: 6 a 8 zure appelen, bijv. sterappelen, 60 gr. boter, 70 gr. bloem, 3 eieren 2 d.l.'mel-k, 60 gr. suiker, 2 lepels bessengelei. Bereiding: De melk met de helft van de bo ter opzetten. Zoodra dit kookt, de bloem toe voegen en van het vuur met een houten lepel roeren tot men een gladde massa heeft, die van de pan loslaat. Het deeg wat laten afkoe len, daarna de suiker, de rest van de boter (in kleine stukjes gesneden) en één voor één de eieren er door werken. Het deeg eenige mi nuten beslaan, zoodat het luchtig wordt. De appelen boren, schillen, wasschen en rechtop in een vuurvasten schotel zetten. De holten vullen met bessengelei. De appelen met het deeg bedekken en de schotel in den oven zetten om gaar en lichtbruin te worden (3/4 a 1 uur). Appelschoteltje met gember en vanillevla. Benoodigdheden 5 a 6 zure appelen, 50 gr. natte gember, 25 gr. boter, 4 d.l. melk, 1 eidooier 15 gr. maïzena, vanille, zout. Bereiding: De appelen schillen, dwars door snijden en het klokhuis er voorzichtig uitsnij den. De holten vullen met de fijngesneden gember. De appelen in een platten vuurvasten schotel zetten wat gemberstroop en gesmol ten boter er over gieten en het schoteltje 10 minuten in den oven zetten, zoodat de appe len zacht worden. Van de melk met vanille, eidooier en maï zena vanillevla maken en deze over de appelen heengieten. Het schoteltje opnieuw in den oven zetten (bovenwarmte) tot zich een bruin velletje gevormd heeft. Men schrijft ons: In diverse groote steden in ons land zijn z.g. „Hutspotclubs" opgericht. Veel menschen doet deze benaming niet aangenaam aan, maar toch geeft zij zeer goed de bedoeling van deze samenkomsten weer. Zij hebben n.l. ten doel werkende vrouwen uit allerlei (vandaar de naam „hutspot") beroepen en van verschillende maatschappelijke positie (huisvrouwen zijn hierbij inbegrepen!) tijdens een eenvoudigen maaltijd (kosten ongeveer f 0.56) eenmaal per maand bijeen te brengen om van gedachten te wisselen, appreciatie voor eikaars werk te krijgen en eikaars moei lijkheden te leeren begrijpen. Mevrouw A. M. Boissevainvan Lennep, was zoo vriendelijk mij wat te vertellen over ontstaan, doel en werkwijze der Hutspotclubs. De eerste Hutspot werd drie jaar geleden te Amsterdam opgericht op initiatief van mevr. Dr. W. H. Posthumusvan der Goot en van mevrouw Boissevain. Men begon in Amster dam met een straatpropaganda, die dadelijk insloeg en men ging contact zoeken met de afdeelingschefs van groote magazijnen. Gp die manier waren bij de eerste samenkomst al talrijke dames van diverse beroepen aanwezig. De Amsterdamsche club telt nu al 200 leden! Op iedere bijeenkomst houdt eik der dames een korte toespraak, waarin zij vertelt wat voor innerlijke waarde haar werk voor haar heeft. Deze redevoering behoeft geen weten schappelijk betoog te zijn, maar wanneer zij haar innerlijk beleven naar voren durft te brengen, dan is al van te voren het succes van een Hutspotavond verzekerd. Wordt er daarentegen een zuiver wetenschappelijk, za kelijk betoog gehouden, dan is het contact zooveel moeilijker te vinden. Op deze manier maakt men kennis met al lerlei vrouwen, die zeer zeker de moeite waard zijn en met wie men anders misschien nooit in aanraking zou komen, Mevrouw Boissevain vertelde o.a. van een naaistertje, dat geregeld de Amsterdamsche Hutspot bezoekt. Zij naait den geheelen dag en geniet van deze bijeenkomsten eenmaal per maand; voor haar beteekent dat steeds weer een feestdag. Daarom alleen al heeft de Huts pot recht van bestaan. Toch moet men ervoor zorgen, dat het ge heel niet alleen op intellectueele basis wordt gehouden, want het ligt in de bedoeling vrou wen uit allerlei rangen en standen en be roepen te bereiken, buiten de Vrouwenbewe ging om, die zich op die avonden thuis zullen gevoelen. Vermelding verdient verder, dat deze bijeenkomsten een volkomen neutraal krakter dragen en dus niets met de een of andere politieke richting hebben uit te staan. Er zijn Hutspotclubs in Groningen, Arnhem, Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Wagenin- gen en nu sinds Maart van dit jaar ook te Haarlem. Al dadelijk heerschte er dien eer sten avond een prettige en vlotte toon, wat trouwens bij alle clubs zoo is. Wij gaan nu weer den winter tegemoet en er bestaat gegronde hoop dat steeds meer vrouwen de Hutspot zullen bezoeken. Ieder is van harte welkom! De Haarlemsche clulb telt nu ongeveer 60 leden, maar er wordt op ge rekend, dat dit aantal dezen winter zeker ver dubbeld zal worden! Moge dit stukje een steentje ertoe bijgedra gen hebben, om u enthousiast te maken, en u bij de Haarlemsche club aan te sluiten, dan heeft het zijn doel bereikt. B. A. Hoe we van oud nieuw maken Meisjesmantel uit een mantel van moeder. Misschien hebben we in onze kast nog wel een mantel hangen, die niet meer gedragen kan worden, daar hij uit den tijd is. Die gaan we nu eens keurig vermaken voor onze meis jes. Het model is eenvoudig: kraag en revers leveren geen moeilijkheden op. De revers worden als 't eenigszins kan, aan de voorpanden aangeknipt. U denkt er wel aan, ze stevig te maken door ze te voeren met linnen en dit te piqueeren. De kraag bestaat uit een rechte reep stof, die van achteren in den hals opstaat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8