0RBER1CHT De Bilt voorspelt: htiRen tot matigen Westelijken tot irrioiiiken wind, zwaar bewolkt tot be ffen waarschijnlijk eenigen lichten [egen weinig verandering in tempera- Verder vooruitzichten: Zacht weer. ^OMtTERSTAND: 56 F. 52 F. 55 F. gisteren ïaagste hedennacht Hoogste heden 763 m.M. Neiging: Vooruit. t bhillenhuis ïfnaalstraat 86 IJmuiden JvATER TE IJMUIDEN: -"ojïni2g v.m. 1.34 uur; n.m. 1.50 uur. SkandaB v.m. 2.12 uur; n.m. 2.28 uur. 2.50 uur; n.m. 3.07 uur. SLECHTE OOGEN behoeven een GOEDEN BRIL. n- kuiJPERS ZN., Gedipl. Opticiens. „JtSIRAAI 97 - TELEF. 12726 (AdVi tngez. Med.) IJMUIDEN Motorschip bij IJmuiden onklaar geraakt. Mierden IJmuiden, op omstreeks drie ttde kust, is Vrijdagmorgen een motor en dat naderhand de „Neptun', thuis f2nde te Peranu (Estland) en 621 bruto 7 ton groot, bleek te zijn, onklaar geraakt. JVif uur voer de sleepboot „Utrecht' uit 1, zoo noodig, assistentie te verleenen doch Sn deze dicht bij het schip was genaderd, 2" het Zich eensklaps in beweging en ver- Sï om den Noord. Waarschijnlijk heeft het Sr dus een motorstoring betroffen. VERGADERING BELLAMY. In de kleine zaal van het Rex-theater hield vereeniging Bellamy Donderdagavond een propaganda-avond. Toen de voorzitter te half l de vergadering opende, was de zaal geheel ^Direct hierop krijgt de spreker, de heer Zwertbroek, het woord. Als onderwerp voor ajn rede had hij gekozen: „De nieuwe ge meenschap". In de Bellamy-gemeenschap zal zijn vrij heid en arbeid voor ieder en vrede tusschen de Afteren. Edw. Bellamy was schrijver van twee boe ten. Het jaar 2000 en Gelijkheid voor allen. Bellamy was geen fantast of utopist. Hij beeldde de menschen slechts uit zooals hij ze graag wilde hebben en zooals ze konden zijn. Men beweert altijd dat de menschen zóó slecht zijn, dat deze dingen toch niet ver wezenlijkt kunnen worden. Zichzelf schakelt men dan natuurlijk uit. De meeste menschen merken aan den lijve wel dat deze maatschap- i niet deugt. 'Bij de bloemkoolzouterij in Hoogkarspel rcrden ca. 100.000 bloemkolen per dag ver- cietigd. In den omtrek van Rotterdam wordt van den aanvoer tomaten 80 pCt. naar de mest vaalt gebracht. Als dergelijke dingen mogelijk zijn hapert er iets. Des ondanks meenen de voorgangers van politieke partijen, dat het bijzonder goed gaat De grondoorzaak, dat fruit enz. moet wor den vernietigd is, dat er niet geproduceerd wordt naar behoefte, doch geproduceerd om winst. Het verkrijgen van de eerste levensbehoefte is niet behoorlijk geregeld en daardoor ont staat de bittere armoede temidden van den poten rijkdom. Gemeenschap in den zin van het woord be slaat niet. Nederland bestaat uit 8.000.000 al leenstaande individiuen die ieder voor zich er maar moeten zien te komen. Vormden wij een gemeenschap dan zouden wij voor en met elkander de middelen tot voortbrenging naar behoefte in exploitatie brengen. Het tegenwoordige systeem moet noodwen dig tot grenzelooze verwarring leiden. Zestig jaar geleden werd deze chaos reeds door Edw. Bellamy voorzien. Voortbrenging van levensbenodigdheden zijn zoo belangrijk dat dit niet aan iedere willekeurige particulier overgelaten kan worden. Als alles centraal geregeld is zal het volk weer pas een gemeenschap zijn. Dan zal de productie zóó groot zijn, dat de armoede wordt weggevaagd. Tenslotte besprak de heer Zwertbroek nog de statuten die noodig zouden zijn om een dergelijke gemeenschap te vormen. Het doel dezer gemeenschap zou zijn: Verstrekking van voedsel, kleeding, dekking, woning, onderwijs, enz. aan iederen burger. Begonnen zou moeten worden met het aanleggen van een lijst van behoeften van het Nederlandsche volk en daarna regeling der productie. Verdere be ulingen uit het reglement zouden moeten zijn: recht van iederen Nederlander op onder houd; plicht tot arbeid, leerplicht tot 21 jaar, daarna 3 jaar recruut in het arbeidsleger, bij het bereiken van den 45-jarigen leeftijd pen sioen, Hierna werd gepauzeerd terwijl gelegen heid gegeven werd tot het schriftelijk indie- sen van vragen die na de pauze door den spr. beantwoord werden. Te half twaalf werd deze vergadering ge goten met een woord van dank aan allen, c:e medewerkten dezen avond te doen sla- VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: -Christine IJM 2. Vangst: 45 m. schelvisch, m, braadschelvisch, 80 m. radio, 70 m, Kabeljauw, gul, en platvisch, 30 m. kool- 10 m. makreel, 10 m. varia, totaal 475 ®anaen, benevens 1000 stuks stijve kabeljauw. Proline IJM 20. Vangst: 700 m. makreel, m-, diversen, totaal 950 manden, benevens -• stuks stijve kabeljauw. -iamingo IJM 25. Vangst: 80 m. schel- en braadschelvisch, 70 m. gul, 40 m. jOlvisch, 660 m. makreel, 100 m. haring, 5 r°gi totaal 955 manden, benevens 30 stuks «ge kabeljauw. Uaesje Ro 46. Vangst: 75 m. schelvisch, mu braadschelvisch, 55 m. radio, 35 m. Wi wiping. 20 m. platvisch, 10 m. mm- 1 40 m- varia, totaal 515 m. benevens pdeme en 260 heele stijve kabeljauwen. Mn v 85, Vangst:. 55 m. schelvisch, m. braadschelvisch, 55 m. radio, 20 m. NOODLOTTIGE REIS VAN DUITSCH VAARTUIG. Alhier is binnengeloopen de B. V. 34, een Duitsche hulpstoomer, aan boord waarvan op zee eenige ernstige ongelukken zijn gebeurd. Een der opvarenden Is namelijk over boord geslagen, terwijl een ander een been brak. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: De Vikingbank IJM 183, Alkmaar IJM 31. HARING. Scheveilingen, 4 November. Volie haring wellen f 10.3010,80. IJle haring wellen f 7,908, Steurharing wellen f 7,80—8.—. Alles per ton naar kwaliteit. Ertsaanvoer. Van Lulea is hier met een lading erts voor het Hoogovenbedrijf aangekomen het Zweed- sche stoomschip Tynningö Kruistocht voortgezet. De Engelsch politiekruiser Hastings, welke een kort bezoek aan de hoofdstad bracht, heeft gisteren zijn kruistocht in de Noordzee voortgezet. Invoer papierhout. Het Russisch motorschip Vtoraya Pyatiletka is van Archangel aangekomen met een lading papierhout voor Velsen. „Nordsec" vergroot haar ijsfabriek. De bekende visscherlj-maatschappij Nordsee laat te Cuxhaven haar ijsfabriek belangrijk vergrooten, waardoor de productie van 70 ton tot 200 ton dagelijks kan worden opge voerd. Het eigenaardige is, dat de nieuwe groote fabriek om de bestaande heengebouwd werd zoodat het bedrijf niet de minste stag natie ondervindt. Verkeer door het Suezkanaal Het verkeer door het Suezkanaal is in de vorige maand achter gebleven bij dat in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, zoodat de opbrengst der kanaalgelden dit maal 848.500 bedroeg tegen 906.700 in Oc tober van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari in dit jaar bedroeg die opbrengst £8,084 mil- lioen tegen 9,113 millioen in dezelfde perio de van 1937. BESOMMINGEN. Trawlers: manden: 85 Reiger, IJM. 106 1530 120 Condor, IJM 72 1530 Loggers: KW f 1440; GD 377 f 80; IJH 89 f 740; VL 71 f 130; SCH 56 f 450; SCH 250 f 1190- SCH 9 f 1000; KW 67 f 130; KW 38 f 4i20; KW 55 f 99; KW 36 f 54; KW 95 f 76; KW 163 f 540; f 130; KW 124 f 30; KW 135 f 26; KW 130 KW 44 f 590; KW 97 f 660; KW 134 f 120; KW 68 f 310. IJmuiden 5 November 1938. Tarbot 74—62 cent per K.G. Tong 120—82 cent per K.G. Griet f21—f 13 per 50 K.G. Groote schol f 19 per 50 K.G. Middel schol f 17,50 per 50 K.G, Zetschol f 18 per 50 K.G. Kleinschol f 17—f7 per 50 K.G. Bot f20—f 16 per 50 K.G. Schar f5,40—f 5 per 50 K.G. Klein schelvisch f 20f 11 per 50 K.G Groote gul f 11—f 10,50 per 50 K.G. Kleine gul f 10,50—f 4,10 per 50 K.G. Wijting f5—f4,50 per 50 K.G. Versche haring f 3,10—f 1,60 per 50 K.G. Kabeljauw f56—f30 per 125 K.G. te leeren dan de grammaticaal moeilijke Hol- landsche taal. Toen hebben wij gevoeld: Wij moeten de taal gaan schrijven, zooals wij haar spreken. Zoo kwam Zuid-Afrika aan zijn eigen taal. Wat de positie van Zuid-Afrika ten opzichte van Engeland aangaat, zeide spr., dat Zuid- Afrika absoluut onafhankelijk in zijn binnen- en buitenlandsche politiek was, zijn eigen mi nisters, vlag, volkslied enz. had. Het onderwijs in Zuid-Afrika staat op een hoog peil, aldus spr. Wij huldigen het systeem geen „worstinpomperij". maar degelijke ken nis aanbrengen. Onze scholen zijn fraaie gebouwen en aan de lichamelijke opvoeding wordt groote zorg besteed! We onderscheiden lagere scholen, hoogere scholen en universiteiten. Op elke school wordt bljbelonderwijs zon der dogma gegeven. De scholen worden gesplitst in Engelsche en Afrikaansche. Op laatstgenoemde gaan uitsluitend Arikaansch sprekende kinderen en jongelieden. Wat wij bereikt hebben, zeide spr., hebben wij te danken aan het in toepassing brengen van de spreuk: Eendracht maakt macht. Spr. eindigde zijn door haar eenvoud boeiende, vaak humoristische rede met het dcclameeren van 2 coupletten van het Zuid- Afrikaansche Volkslied. Aan het einde klonk een hartelijk applaus enhet Zuid-Afrikaansche Volkslied, dat de aanwezigen den gezant spontaan toezon gen. De heer Dun zeide den heer Broekhuizen hartelijk dank, alsook den heer Grondsma uit Alkmaar, die eenige Zuid-Afrikaansche ge dichten had gedeclameerd. Des middags maakten 350 deelnemers(sters) een excursie naar Amsterdam, waar een bezoek gebracht werd aan de „Marnix van St. Aldegonde". Na bezichtiging van dit motorschip werd namens de directie van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" een kop thee aangebo den en een korte lezing (met film) gehouden, betreffende de vaart op Indië. Aan het eind van de excursie dankte de heer Dun de directie hartelijk voor haar ontvangst en verzocht de deelnemers het mooie lied van Marnix van St. Aldegonde aan te heffen: „Wil helmus van Nassouwe". De organisatoren van dezen dag kunnen er met genoegen op terugzien. LEVERINGEN VOOR DE GEMEENTE. Inschrijving voor de levering van leermid delen en handwerkbenoodigdheden voor c openbare scholen voor het jaar 1939. Leermiddelen: N.V. de RK. Boekcentrale, Amst. f 2.000.08 Firma C. J. Snooij, IJmuiden 1.930.59 S. van Dorp, IJmuiden 1.919.48 Sinjewel's Boekhandel, IJmuiden 1.892.15V2 Gegund aan Sinjewel's Boekhandel. Handwerkbenoodigdheden N.V. Manufacturen en Confectie- handel v/h P. Botman, IJmui den (gedeeltelijke inschrijving) 323.60 H. Veuger, IJmuiden 476.27Va N.V. v/h firma Glas, IJmuiden 420.80 Gegund aan N.V. v/h Firma Glas. BEVERWIJK DE INTREDE VAN DS. FOEKEN. Zondag zal de vroegere hulpprediker van de Ned. Herv. Gemeente te Wijk aan Zee, ds. Foeken, zijn intrede doen te Ilpendam. Voor deze plechtigheid bestaat onder de gemeen teleden van Wijk aan Zee groote belangstel ling. Drie groote autobussen zullen Zondag deze belangstellenden naar Ilpendam vervoe ren, terwijl de Jongemannenvereenlging „Excelsior" voor het vervoer van haar leden eveneens een autobus heeft afgehuurd. VELSEN Vergadering van Onder wijzers (essen) in de Inspectie Alkmaar. Gezant Dr. H. D. van Broekhuizen spreekt. gal, 30 platvisch, 30 m. makreel. 20 m. ^e':auwal 410 m"' benevens 30 stu^s stÜve Gistermorgen vond in „De Prins" een ver gadering van onderwijzers (essen) in de in spectie Alkmaar plaats. De groote zaal van „De Prins" was geheel bezet. Bij ontstentenis van den heer J. Vermeer, werd de bijeenkomst geopend door den heer G. Chr. Dun, den inspecteur van het L.O, in bovengenoemde inspectie. Na het doen van enkele mededeelingen, nam spr. mede namens de aanwezigen afscheid van de Commissie van Voorbereiding, de heeren J. G. Bosschaart, die de inspectie ver laten had en A. Dijkers en J. Vermeer wegens hoogen leeftijd. Toen om half elf de spreker, dr. H. D. van Broekhuizen, Gezant van de Unie van Zuid- Afrika bij H. Ms. hof, gearriveerd was, sprak de heer Dun een welkomstwoord, in 't bijzon der tot den gezant en de burgemeesters van Alkmaar, Beverwijk en Bergen, alsmede tot Wethouder Dunnebier, die burgemeester Kwint verving. Dr. H. D. van Broekhuizen begon met te zeggen, dat hij zoete herinneringen had aan Nederland en naast zoete ook bittere aan Zuid- Afrika, maar deze laatste waren oorzaak, dat hij zijn land nog meer lief had gekregen. Mijn optreden hier, zoo vervolgde spr., valt samen met het eeuwfeest van den Grooten Trek, ter herdenking waarvan in Pretoria een monument zal verrijzen, waarvan op 16 De cember a.s. de hoeksteen zal geplaatst wor den. Wat een verschil met 100 jaar geleden! Toen klonk daar ter plaatse het geschreeuw der Zoeloe's, nu zal straks aldaar over de radio de stem van uw minister-president gehoord worden. Wij, Zuid-Afrikaners, hebben een eigen taal een eigen godsdienst, een eigen cultuur, „ons is een eigen natie", maar dit neemt niet weg, dat wij met Holland meeleven. Uw vreugd is onze vreugd, wat wij getoond hebben, hij de geboorte van Prinses Beatrix en het 40-jarig jubileum van H.M. de Koningin. Komende tot de eigen taal van Zuid-Afrika: zeide spr., dat hij, toen hij in zijn jeugd be straft werd met het hord „Ik ben een ezel", omdat hij geen Engelsch verstond, een dure eed gezworen heeft: Ik zal vechten voor onze eigen taal. Van 16521806 heeft de Hollandsche vlag boven Zuid-Afrika gewaaid. Toen was het Hol landsch de taal. Doordat het contact tusschen Zuid-Afrika en Holland gering was, vervorm- 1de de taal echter. Het Engelsch was heel wat gemakkelijker CASTRICUM DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. Met ingang van heden zal worden aange vangen met de distributie van levensmidde len over het 44e tijdvak. Onvermengde mar garine en bak- en braadvet zullen verkrijg baar worden gesteld bij den heer N. W. Portegies, Dorpsstraat te Castricum; gehakt in blik bij de erven Groen, Burg. Mooijstraat, HET EERSTE LUSTRUM VAN DE O.L. SCHOOL. Een harmonium aangeboden. De plaatselijke afdeeling van „Volksonder wijs" heeft op feestelijke wijze het vijf-jarig bestaan herdacht van de openbare lagere school aan de Bakkummerstraat. Dank zij de medewerking van de directie van het Corso Theater kon ook de school jeugd het eerste lustrum op feestelijke wijze meevieren. De kinderen hebben heerlijk genoten van de leutige Vlaamsche film: „De hond van Vlaanderen". Daarbij kwam dan nog een tractatie van ijs en chocolade, dus het was volop feest voor de schooljeugd. De voorzitter van „Volksonderwijs" heeft de kinderen toegesproken. Na afloop van de voorstelling heeft het meisje Schilp namens de leerlingen van de school bedankt voor den genotvollen middag. Des avonds werd in het gymnastieklokaal van de school dat geheel met genoodigden ge vuld was, een herdenkingssamemkomst ge houden. O.m. waren aanwezig burgemeester Sloet, de w-ethouders Hellinga en P. de Vries, de gemeentesecretaris N. van Lunen en de heeren Th. Thijssen, lid van het hoofdbestuur van „Volksonderwijs en D. Aukes, eerelid van de afdeeling. De voorzitter, de heer C. J. Brouwer, sprak een openingswoord, waarin hij o.a. hulde bracht aan het hoofd der school en zijn mede werkers. De heer Hellinga, wethouder, gaf vervol gens een overzicht van de wording en den groei van het openbaar onderwijs van 1926 af. De heer Dils bracht hierna eenige liedjes bij de luit ten gehoore. De heer Thijssen droeg met veel succes fragmenten voor uit zijn wenk: Kees de Jonge". In de pauze werd een verloting gehouden van 'n sprei en een taart, die op de numimers 226 en 44 vielen. Dit was reeds de tweede sprei, die van dezelfde onbekende schenk ster was ontvangen. Namens „Volksonderwijs" bood de voorzit ter aan het hoofd der school een harmonium aan ten behoeve van het zangonderwijs. De heer Witbaart heeft het orgel daarna be speeld. Burgemeester Sloet richtte woorden van gelukwensch tot het bestuur en het hoofd der school. Spr. deelde mede, dat de gemeente raad besloten had de school te doen uitbrei den. Tenslotte dankte de heer Aukes allen, die Volksonderwijs mede hielpen ophouwen. Het hoofd der school de heer Zinkweg heeft aan het slot van den avond voor de vele bewijzen van waardeering dank gezegd. Spr. gaf daar bij gaarne de verzekering, dat zoowel hij zijn medewerkers al hun krachten zouden inspannen om het onderwijs omhoog te bren gen. Tenslotte vermelden wij nog, dat leerlingen en oud-leerlingen bloemen zonden. C. S. V.-NIEUWS. C.S.V. ontvangt a.s. Zondag K. V. V. dat aan den kop staat in afd. B. C. S. V. staat geheel onderaan, zoodat de beide uitersten elkander zullen ontmoeten. Natuurlijk kunnen wij C.S.V. geen over winning voorspellen, doch het voordeel van eigen terrein alsmede het feit, dat C.S.V. al tijd haar beste spel speelt tegen een zwaren te genstander, sluit de mogelijkheid van een ge lijk spel of een kleine, eervolle nederlaag niet uit. Zijn de C.S.V.'ers in staat de tweede helft met hetzelfde vuur en uithoudingsvermogen te spelen, dan is een faire en spannende strijd aan den Zeeweg te verwachten. Moch K.V.V. het tegen C.S.V. te licht op nemen, dan is alles mogelijk. Het is niet de eerste maal dat K.V.V. op het C.S.V.-veld aan het kortste einde trekt. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. De politie alhier verschaft inlichtingen over onderstaande gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: Een bruin taschje (inh. een bril) een belasting-merk; een groene ceintuur; drie afknoopbare manchetten; een kerkboek; een huissleutel. Verloren: Weggeloopen een poes (wit met zwart), weggeloopen een schildpad; een vul pen (groen-zwart gevl.), een belastingmerk in étui. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Peter Joseph Lambertus Edmund, zoon van J. Cops en M. E. Out; Nicolaas Ma ria Guurtruida, zoon van N. J. Stuijt en G. J. de Leeuw; Maria Catharina, dochter van P. M. Res en J. M. Cornelissen; Johannes Hen- drikus, zoon van G. J. Heine en E. J. Betjes. Ondertrouwd: Gregorius Anthonlus van der Laan, oud 29 jaar, poelier, wonende te Wormerveer en Wilhelmina Kuijs, oud 26 jaar, zonder beroep, wonende te Castricuim. Getrouwd: G. A. Schermer en J. Stuifber gen. Overleden: Hendrik Cornells Chardon, oud 67 jaar wonende te Amsterdam; Guurtje Lute oud 29 jaar dochter van A. C. Lute en C. Nan- ne; Simon Schilp oud 72 jaar, weduwnaar van C. Mulder, wonende te Castricum. ONTSLAG VAN EEN RIJKSTUIN. BOUWCONSULENT. HEEMSKERK DE VRIENDENKRING. In het tooneelstuk „Opoffering", dat Zondag door de Vriendenkring wordt opgevoerd worden de verschillende rollen door de volgende per sonen ingenomen: Vrouw Vogel, mej. A. v. d. Maat, Peter haar man, de heer K. Beentjes; Hans haar zoon, de heer N. Beentjes; Marie haar dochter, mej. K. Peekei; Greet ook een dochter, mej. C. Hooge- werf; Immig, sergeant, de heer B. Beentjes; Dolf Kramer, P. Gooijer; Leo Breugels, J. Koper; Otsen, N. Kater; dit zijn allen vrienden van Hans. VERGADERING R.-K. VOLKSBOND. Vrijdagavond kwam de plaatselijke afdeeling •an den R.-K. Volksbond in vergadering bijeen in het R.-K. Vereenigingsgebouw. Na de ope ning door den heer A. Zuurbier werd gebeden voor enkele overleden leden van de afdeeling. Van de commissie tot vergrooting van de Kerstgave werden twee leden, nl. de heeren R, Burger en Joh. Fatels aan het bestuur toege voegd, teneinde behulpzaam te zijn bij de ver- deeling van de Kerstgaven. Het St. Nicolaas-comité vroeg voor het te or- ganiseeren St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden een subsidie, welke werd bepaald op f 65 met vrije zaalhuur. Voor het winterprogram zullen drie ontwikke- lings-avonden worden gehouden. Op den eersten avond spreekt de heer H. J. Kuiper, hoofdbe stuurslid van het R.-K. Werkliedenverbond, over de regeling van den kindertoeslag. Dr. Olierook, centraal geestelijk adviseur van den R.-K. Volksbond, spreekt op den tweeden avond over de katholieke actie voor God, terwijl op den derden avond de heer Angenent, centraal be stuurder, een onderwerp naar keuze zal behan delen. Medegedeeld werd, dat aan de R.-K. Zuster school de gelegenheid zal worden opengesteld tot het sparen bij de Centrale Volksbank. Het bestuur heeft aan het gemeentebestuur een schrijven gericht om zooveel mogelijk werkver- schaffings-objecten binnen de gemeente te zoe ken, zooals aanleg van de rioleering, aanleg van een weg naar zee, van rijwielpaden en verbe tering van wegen. De leden werden aangespoord tot bijwoning der H. Mis, die op 4 December a.s. voor den Volksbond zal worden opgedragen voor het overleden lid W. Bos. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. Verschillende klachten werden geuit over de werkwijze aan het bureau van de Arbeids beurs te Beverwijk. Tenslotte bracht de heer Nic. Bruin namens het St. Nicolaas-comité dank voor de toegezegde ruime subsidie. R.-K. V.V. „A.D.O." A.D.O.—B.S.M. Voor dezen belangrijken thuiswedstrijd komt A.D.O. als volgt uit: D. Kloes, A. Beentjes Sr., Beentjes Jr., M. Rozing, v. d. Kolk, Zonneveld, v. Voormeer, Brasser, de Boer, Koopman, Groot. SANTPOORT HET „SANDHAES-FONDS" VAN „SANT- POORTS BLOEI". Het bestuur van „Santpoorts Bloei" schrijft ons: „Ons Sandhaesfonds groeit! Dagelijks komen bijdragen, groot en klein, bij onzen penning meester binnen, een verblijdend teeken, dat bewijst, dat „De Sandhaes" veler belangstelling bezit. Wi.j hopen, dat dit zoo mag blijven door gaan, totdat minstens f 1000 bijeengebracht is, want eerst dan wordt de voorwaardelijke toezegging van f 200 omgezet in een defini tieve en is „De Sandhaes" gered!! Komt, Santpoorters, doet nog eens flink Uw best, stort Uw bijdragen bij den Penning meester van Santpoorts Bloei, Brederoodsche- weg 74 (Postgiro No. 82333) en wekt uw buur man, familie en kennissen op hetzelfde te doen. Het doet ons genoegen te kunnen publicee- ren, dat van onze plaatselijke vereenigingen de bekende tooneelvereenlging „Jan van Dom melen" zich spontaan bereid verklaard heeft met ons mede te werken om „De Sandhaes" te behouden. Te dien einde zal deze vereeniging op Zondag 13 November 's avonds 8 uur in „De Weijman" een reprise geven van de klucht „In het gouden Haantje". Het batig saldo van dezen avond komt geheel ten goede aan het Sandhaesfonds. Wij zijn „Jan van Dommelen" ten zeerste dankbaar en hopen, dat dit schit terend voorbeeld navolging zal vinden. BIJEENKOMST GING NIET DOOR. De bijeenkomst in het Verenigingsgebouw, waarop Ds. P. v. d. Togt uit Wormerveer zou spreken over: „Is Christus' komst gewenscht?„: is niet doorgegaan en tot nader order uitge steld. ORANJE VEREENIGING. De Oranje-vereeniglng houdt Maandag a.s. haar ledenvergadering. Zaak voor den Centralen Raad van Beroep De Centrale raad van beroep te Utrecht, heeft Donderdag in hooger beroep behan deld de zaak van ir. R. van der Veen, oud- rij kstuinbouwconsulent voor Zuid-Gelderland en oud-directeur van de Rijkstuinbouw-win- terschool te Hees bij Nijmegen. Men zal zich herinneren, dat de regeering Ir. van der Veen ongeveer een half jaar ge leden uit zijn functies schorste. Deze schor sing hield verband met het verspreiden van een pamflet, waarin bepaalde maatregelen der regeering ten aanzien van den tuinbouw scherp werden aangevallen. Dit pamflet werd aan ir. Van der Veen toegeschreven. Korten tijd later werd de rij kstuinbouwconsulent uit Rijksdienst ontslagen. Ir. Van der Veen teekende tegen dit eervol ontslag hooger beroep aan bij het ambtena rengerecht te Arnhem. Dit beroep verklaarde het ambtenarengerecht ongegrond. Het be roep van ir. Van der Veen tegen de schorsing werd eveneens ongegrond verklaard. Als raadsman van den ontslagene trad voor het ambtenarengerecht op mr. K. J. Nieuker- ken, terwijl namens den minister van econo mische zaken werd gepleit door den lands advocaat jhr. mr. van der Does. In zijn uitspraak overwoog het Arnhemsche ambtenarengerecht o.m., dat het ontslag, uit sluitend wegens ongeschiktheid anders dan op grond van ziels- of lichaamsgebreken, uit het door hem bekleede ambt van Rij kstuinbouw consulent te Nijmegen ambtshalve het ontslag uit het schooldirectoraat meebracht. De ongeschiktheid werd aangemerkt als een psychische gesteldheid, niet zijnde onbekwaam heid, noch zijnde „zielsgebrek" waardoor een bepaald persoon niet in staat is, een bepaalde functie uit te oefenen als dit naar aard en inhoud van die functie behoort te geschieden. Hieruit volgt, dat het op zich zelf niet vol doende is, dat zekere concrete feiten en gedra gingen van klager komen vast te staan, doch uit de hoedanigheid van die feiten en gedra gingen ongeschiktheid moet volgen. Voor het minst is komen vast te staan, dat klager een belangrijk aandeel heeft gehad in het op verborgen en heimelijke wijze ver menigvuldigen van een stuk, waarvan hij wist, dat het voor verspreiding bestemd was en waarvan hij, hetzij den onbehoorlljken inhoud kende, hetzij dien inhoud opzettelijk niet of niet geheel had willen kennen, doordien hij zich tegenover zijn ondergeschikte, mevrouw B. W. G. Roos—Spaargaren tot dit laatste had verbonden. Nijmegen's burgemeester als getuige. Als eerste getuige werd heden bij de be handeling voor den centralen raad van beroep op verzoek van mr. K. J. Nieukerken door den den vice-president, mr. H. Beumer, de burge meester van Nijmegen, de heer J. A. H. Stein- eg, gehoord. Deze had persoonlijk nooit moeite gehad met den heer Van der Veen. „Ik heb aldus de burgemeester op een vraag van mr. Nieu kerken bij ir. v. d. Veen nooit iets bemerkt dat men met anti-papisme zou kunnen aan duiden". Op de vraag van mr. Nieukerken of er geen sprake is van een veranderde mentaliteit in die jaren, verklaarbaar uit het feit, dat er een zekere geestdrijverij ter plaatse heeft ge- heerscht en dit met feiten aan te toonen, waardoor tevens verklaarbaar zou worden een zekere waakzaamheid, door ir. Van der Veen betracht, verzocht de burgemeester in het belang van zijn burgerij (Nijmegen) een ge sloten zitting. Daar mr. Beumer geen voldoende gronden aanwezig achtte om over te gaan tot een ge heimzitting, werd het verzoek afgewezen en de openbare zitting hervat. De burgemeester verklaarde daarop, wat hij met geestdrijverij bedoelde. Hierbij wees ge tuige op de tegenwerking, welke hij van be paalde zijde ondervónden had, kort na zijn benoeming tot burgemeester van Nijmegen. Daartegenover stelde spr. de medewerking van Katholieke en Protestantsche zijde. Het speet getuige echter ten zeerste dat zijn verzoek om een geheime zitting was afgewezen. Spr. zag zich daardoor gedwongen, onder deze omstan digheden veel van wat hij in het belang van deze zaak had willen zeggen te verzwijgen. Vervolgens werd mevrouw Roos gehoord. Zij verklaarde, dat de heer van der Veen tegenover zijn ondergeschikten steeds correct handelde. Getuige deelde verder mede, dat zij zelf het schotschrift had opgesteld en vermenigvuldigd. Zij verklaarde, dit thans ten zeerste te be treuren. Omstreeks kwart voor drie ving mr. Nieu kerken zijn pleidooi aan, dat zonder pauze tot des avonds 7.15 uur zou duren. Spreker behandelde de ontwikkeling van deze zaak, speciaal wil zend op de politiek, die hierbij de hoofdrol speelt. Volgens pleiter zijn de ambtenaren van het departement van meer belang door hun per manente positie dan de minister, die slechts tijdelijk zijn invloed kan uitoefenen. Het gaat dus, aldus pl„ niet aan, een vergelijking te trekken tusschen het politieke streven van den minister en de ambtsuitoefening van den ambtenaar. Geschiktheid bestaat zoolang niet het tegenovergestelde op behoorlijke gronden kan worden bewezen. In de avondzitting hield jhr. mr. G. W. van der Does, de landsadvocaat, zijn pleidooi. Plei ter betoogde, dat het pleidooi van zijn tegen partij hoofdzakelijk erop gericht was, de ge schiktheid van zijn cliënt te bewijzen. De opmerkingen van de wederpartij zijn onjuist. De vraag blijft te beantwoorden: „Was van der Veen inderdaad ongeschikt?", een vraag, welke spr. met ja meende te kunnen beant woorden. De uitspraak werd bepaald op 24 Nov. a.s. HET GRAF VAN EDUARD SPENSER GEOPEND. De deken van Westminster Abbey heeft een communiqué gepubliceerd inzake de opening van het graf van den Engelschen dichter Spenser. In dit graf zou zich een manuscript bevinden, dat zou aan toonen, dat aan Shakespeare toegeschreven werken in feite van Francis Bacon afkomstig waren. In het, communiqué wordt gezegd, dat het graf, dat het dichtst, bij het monument voor Spen ser ligt, nog 3.60 Meter hiervan verwijderd is. Dit graf bevatte slechts een looden kist, zon der opschrift of andere middelen tot herken ning, doch men vermoedt, dat de kist dateert na het tijdperk van Elisabeth. Verder zijn er aanduidingen, dat in dit graf nog twee andere kisten werden geplaatst, doch men weet niet wanneer. De kist zelf is niet aangeraakt en in den omtrek werd geen manuscript, waar naar zooals men weet werd gezocht, ge vonden. Een nieuw onderzoek zal vermoedelijk niet worden ingesteld.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11