HET NIEUWE AVONDBLAD Eet A.N.P. VISCHKOOPERS IN DE KOU. IJMUIDEN Visscherij-Snufjes. JAARGANG NO. 4 ZATERDAC 5 NOVEMBER '38 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 12V* ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmulden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75 Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. rratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000. jL 0f twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden JfljO— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. m afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. -, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim r 100,—, een lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60.— één of^twee leden^anderen^ vinger ƒ5.—, arm- of^ beenbreuk 30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. heeft te Amsterdam de opening plaats gehad van de nieuwe behuizing van het Algemeen Neder- dSch persbureau (A.N.P.). Die is geschied i tegenwoordigheid van den minister-presi- ?nt di'- Colijn, den minister van Finanaiën r de Wilde, den minister van Koloniën Wei- ter en vele andere autoriteiten. Het A.N.P. is stichting van de Vereeniging de Neder- ijdscbe Dagbladpers, zijn leden zijn de dag- j «aden en dus spreekt het wel vanzelf dat de overroote meerderheid der Nederlandsche ygbladdirecteuren bij de plechtigheid tegen woordig was. Na die plechtigheid, waarvan u uitvoerig' verslag in ons vorig nummer vond, bezichtigde liet gezelschap in groepen het ge bouw met zijn velerlei hypermoderne techni- Klie installaties, en later vereenigden Raad van Beheer en Directie hun gasten en de loden aan een gemeenschappelijken maaltijd ia het Amstel-Hötel. Ieder begrijpt dat een plechtigheid in een wrticulier bedrijf, waarbij drie ministers, de directeur-generaal van de P.T.T. en zijn hoofdingenieurs, de waarnemend burgemees ter van Amsterdam en nog verscheidene an dere autoriteiten aanwezig zijn, wel een zaak van bijzonder belang moet gelden. Dat is dan ook zoo. En de algemeene voldoening die bij deze gebeurtenis tot uiting kwam gold dan tok de oplossing van een zeer moeilijk vraag- jiuk, de voltooiing van een stuk arbeid dat |toote zorgen en groote toewijding heeft ver- eiscüt. Tot voor enkele jaren was de nieuwsvoor- glening in ons land, de voorziening dus van de bladen met binnen- en buitenlandsch nieuws, in een staat van versnippering. De verdeeling over een viertal bureaux het Persbureau Vaa Dias te Amsterdam, het Nederlandsch Correspondentiebureau te Den Haag, het Ne derlandsch Telegraaf Agentschap (agent- Khap van Reuter) en Aneta-Holland (voor Indisch nieuws) leverde in de practijk groote bezwaren op. Daarom werd door de Vereeni ging de Nederlandsche Dagbladpers, op ini tiatief van haar voorzitter den heer J. W. Henny, een studiecommissie ingesteld die de mogelijkheid van samenvoeging van al deze nieuwsvoorzieningen in een eigen bureau ging onderzoeken. Binnen zes maanden kwam deze commissie met een volledig uitgewerkt plan in de algemeene vergadering. In die zelfde vergadering werd meteen het A. N. P. opge richt en werden de noodige gelden door de dagbladen beschikbaar gesteld. Daarop volg de een periode van onderhandelingen met de bestaande bureaux, waarbij voorstellen tot schadeloosstelling werden gedaan en aan vaard, personeel werd overgenomen enz., met het resultaat dat het Persbureau Vaz Dias zijn nieuwsvoorziening aan de pers aan het A.N.P. overdeed, het Ned. Correspondentiebureau en het N. T. A. erin werden opgenomen en ten slotte in dezen zomer het bureau Aneta- Holland eveneens. Nog veel meel' moest geschieden. Een ge heel nieuwe tarieven-regeling diende ont worpen en door de bladen aanvaard te wor den. Men weet dat de Nederlandsche dagblad pers, zooals trouwens onvermijdelijk is, een ''spiegeling vormt van de verschillende rich- Lngen die in ons volk leven. Maar bovendien fijn sr groote, minder groote en kleine dag bladen, uit den aard der zaak verkeerend in niteenloopende omstandigheden wat hun lezerstal en het gebied van hun verspreiding betreft. Dit leverde een zeer ingewikkelde dtuatie op. Het was aan de algemeene belang voor het groote coördinatie-plan, aan van allen te danken dat men daagde. En in dienzelfdan tijd werd, voorna melijk door de invoering van dat nieuwe tech- ^che wonder, den verreschrijver die „telex" gcheeten wordt en waarover al eerder in ons a-i geschreven is» de gansche nieuwsvoorzie ning aan de bladen op geheel nieuwen leest In zeer korten tijd voltrok zich dus een a, e omwenteling op organisatorisch zoowel «s technisch gebied, waarbij ik nog als een belangrijk feit moet vermelden dat het •P. toetrad tot de z.g. „gealliëerde agent- ppen", <le internationale samenwerking ïf Pnrsbureaux waartoe ook Reuter, Havas, fani, Belga, het D.N.B. en vele anderen be ooren en die elkaar onderling nieuws leve- [e"' Tev°i'en had Nederland daar nooit toe behoord, Natuurlijk heeft het A.NP. zijn volmaakte onafhankelijkheid van alle overheids- en ^dere instanties gehandhaafd. Het kan door niemand gesubsidieerd worden, het keert ook föa winst uit, zijn Raad van Beheer ont pit geen vergoeding en is statutair zoo ingesteld, dat geenerlei groepeering van dagbladen daarin ooit overwicht zou kun nen doen gelden Aan alle bladen die daarvoor 'ei tarief betalen, dus ook aan niet-leden, *°rdt nieuws geleverd. Strikte objectiviteit is IJmuider Vischhandel Vereeniging brengt een bezoek aan het koelbedrijf van Frigo. De hertog en de hertogin van Windsor zullen hun intrek nemen in een woning te Neuilly aan de Seine, waarvan men hierboven een afbeelding ziet. het voorgeschreven richtsnoer bij de bericht geving Inderdaad is de schepping en voltooiing van deze instelling van groote beteekenis niet al leen voor de dagbladen maar voor het Ne derlandsche volk zelf, zooals Donderdag met volle overtuiging werd vastgesteld. Dat ver klaart tevens de bijzondere belangstelling van regeeringszijde. Warme hulde is gebracht aan de persoon van den president-directeur, den heer H. H. J. van de Pol en welverdiend. Als directeur hoofdredacteur van een klein dagblad, de Delftsche Courant, werd hij secretaris der studie-commissie die ik hierboven noemde. Zijn voortreffelijk werk in die functie leidde tot de uitnoodiging, de directie der nieuwe instelling te willen aanvaarden en hij toonde zich een geboren organisator, onvermoeid werker en man met vooruitzienden blik en grooten ondernemingsgeest. Het algemeene vertrouwen in zijn kunde en beleid heeft in de hoogste mate bijgedragen tot een welsla gen over de geheele linie, dat tenslotte be kroond is door de vestiging van het Amster- damsche hoofdkantoor in een gebouw, het A. N. P. waardig. Bewezen is hier weer eens wat met energie, durf en geest van samen werking kan worden bereikt. Wij zijn trotsch op ons A. N. P. R. P. Varia geeft „Het teeken op de deur". De Tooneelvereeniging „Varia" zal op Dins dag 15 November a.s. opvoeren „het Teeken op de Deur", een tooneelspel in 3 bedrijven met een voorspel naar het Amerikaansch, door Channing Pollock. Dit stuk, dat hier te lande veelvuldig met groot succes is opgevoerd, geeft den mede spelenden gelegenheid, onder de bekwame leiding van den heer Jan van Dommelen, hun talenten te toonen. Waar in het stuk zeer spannende momen ten voorkomen zal 15 November ongetwijfeld voor de bezoekers van Varia een genotvolle avond worden. Het bekende plaatsrouleeringssysteem het welk Varia heeft gehuldigd, garandeert den leden bij elke voorstelling een goede plaats. Het kunstlievend ledenaantal is nog steeds stijgende en het bestuur van Varia acht het in het belang van degenen die alsnog als kunstlievend lid wenschen toe te treden, zich spoedig aan te melden in verband met plaats- reserveering. N.A.S.B. GROEP VOETBAL.. Het programma voor Zondag luidt als volgt: 2 uur: Sport Vereent IA.V.C. I. 12 uur: Sport Vereent II—A.V.C. II. 10 uur: Sport Vereent mZwaluwen. Wil Sport Vereent de leiders blijven bedrei gen, dan is het noodig dat zij wint. De stand als volgt: Voorwaarts 5 Eendracht 4 Sp. Vereent 4 Zeist 2 Sperwer 4 Achilles 6 A.V.C. 4 Fider 5 [Volharding 2 Pionier 4 Sp. Vereent n zal haar ongeslagen record wel handhaven als zij zoo speelt als in den laatsten wedstrijd. De toegang tot de terreinen aan den Hage- Ungerweg is vrij. Maandag a.s. worden alle voetballers ver wacht op de indoortraining in School H. onder leiding van den heer Kraak van 8.30—10 uur. 0 0 10 14— 6 0 0 8 18— 6 0 1 6 15—11 0 1 2 6— 7 0 2 4 12—18 0 3 6 15—15 0 3 2 10—13 0 4 2 12—10 0 2 0 0— 4 0 4 0 4—16 W. V. W.-nieuws. Steeds meer is het zoeken naar nieuwe ba nen, welke kumien leiden tot gunstige zake lijke resultaten. Het is bekend, dat de Winke liers Ver. „Wijkeroog" te Velsen met haar actief bestuur, en haar Commissie voor het organiseeren van campagnes, ook ditmaal weer groote plannen heeft voor de St. Nicolaas- campagne. In de laatste ledenvergadering is besloten tot het geven van 3 bonte avonden met humoristen, muziek, film, attracties en cadeauregen. Om toegang tot deze - avonden te verkrijgen (deze avonden worden alle 3 gegeven in de Bioscoopzaal „de Pont") zijn noodig de gratis W.V.W.-zegelkaarten (spe ciaal bestemd voor deze St. Nic. campagne) beplakt, met 95 roode of lila W.V.W. zegels, want op iedere kaart zijn reeds 5 W.V.W.-zegels gedrukt, die tezamen met de overige het getal 100 vormen. Voorts is op iedere W.V.W.-zegel- kaart der St. Nic. Campagne, een ruimte open gelaten, voor het invullen eener slagzin, welke betrekking heeft op de W.V.W.-zegels of op de W.V.W.-vereeniging. Voor het toekennen der mooie prijzen voor de beste slagzinnen is een jury benoemd, bestaande uit de heeren W. Appel, candidaat-notaris te Velsen, H. v. Ro- zendaal en S. Eenhoorn Jr. eveneens te Velsen. De toewijzing der prijzen voor de beste slag zinnen zal op de te houden Bonte Avonden plaats hebben, n.l. Donderdag 24 November, Woensdag 7 December en Donderdag 15 De cember a.s. in de Bioscoopzaal „de Pont". Reeds nu zijn talrijke personen in de weer om leuke of zakelijke slagzinnen op hun W.V.W.-kaarten in te vullen, om straks een der vele prijzen te bemachtigen. Verder is het ons bekend, dat het echte bonte avonden zul len worden, want de W.V.W. heeft reeds een Revuegezelschap geëngageerd van 15 per sonen, met humor, lichteffecten, prachtige costuums, tooneel, clowns, muziek etc. Het is dan ook wel de grootste St. Nic. campagne die hier in den omtrek geweest is. Leider dezer avonden is de heer Th. Bruijnzeels, vice- voorzitter der W.V.W. Voor iedere volgepakte kaart met of zonder slagzin ontvangt men bij inlevering bij den secretaris der W.V.W., druk kerij J. Schmitz, Wij kerstra atweg 79 V.N. een gratis toegangsbewijs. Van 15 November af zijn daar de prijzen ge etaleerd. K. C. IJ. ORGANISEERT EEN FEESTAVOND. De Kanoclub IJmuiden organiseert op Za terdag 26 November a.s. een feestavond in Hotel Willem Barendsz. De club is thans aangesloten bij den Neder- landschen Kano Bond. Door deze aansluiting bestaan voor de leden de mogelijkheid opge nomen te worden in de rij der peddelaars, die ons land in 1940 op de Olympische Spelen in Finland zullen vertegenwoordigen. Het spreekt vanzelf, dat er voor dien tijd ijverig getraind zal moeten worden. BRIDGE-NIEUWS. Donderdagavond speelde B. C. IJ. I haar eersten wedstrijd om de nieuwe Kennemer land-Bokaal tegen Santpoort I. Deze wed strijd werd door de IJmuidenaren met 62 matchpunten verschil gewonnen, zoodat de eerste schrede tot verovering van de Bokaal succesvol genoemd mag worden. Als er zieken zijn. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. DE ZEEWEG TE IJMUIDEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 7 November 1938 af gedurende dertig dagen ter gemeentesecretarie (IVe afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd een ontwerp-besluit, met bijbehoorende uitvoerige kaart, tot wijziging en vaststelling-opnieuw van de voorgevelrooilijn, vastgesteld voor de Oostelijke zijde van den Zeeweg te U-muiden, voor zooveel betreft het gedeelte t-usschen de Velseroordstraat en den Willemsbeekweg. Gedurende den bovengenoemden termijn van dertig dagen kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. Voor velen was het een nieuwtje. Een middag zooals die gisteren door de directie van de N.V. Vereenigde Ijs fabrieken-Koelhuis Frigo in samen werking met het bestuur der IJmuider Vischhandel Vereeniging werd georga niseerd, is niet alleen aangenaam voor degenen, die met de gastvrijheid van de directie dezer bedrijven kennisma ken. Zoo'n middag is ook leerzaam en dus nuttig vooral omdat er, zooals bleek, nog zoovele vischkoopers zijn, die voor het eerst den drempel over schreden van het bedrijf, dat toch als een onmisbaar verlengstuk van den vischhandel beschouwd moet worden. Een 70-tal vischhandelaren had gebruik ge maakt van de uitnoodiging, zoodat de boven zaal van Augusta Hotel eivol was toen de heer C. Koster, voorzitter van de IJmuider Visch handel vereeniging de aanwezigen, in het bij zonder Frigo's directeur den heer K. H. Tuse- nius, een welkom toeriep. De heer Tusenius verkreeg daarop het woord. Spreker zeide, dat zijn fabriek reeds werd be zocht door menschen uit Canada en uit heel Nederland, maar dat hij den eersten belangheb bende, den vischhandel van IJmuiden, er nooit gezien, heeft. Ja, zeide hij. bij de opening ver leden jaar van de uitbreiding waren er mis schien wel twee of drie vischkoopers aanwezig. De directie is zeer erkentelijk, dat het bestuur thans met zoovele leden aanwezig is. Ook de reeders hebben niet begrepen, dat het invrie zen van visch in heel de wereld nivelleerend op de prijzen werkt. Er zijn er misschien wel, die hier niet van houden, evenmin dat bijv. een kippenboer er van houdt, dat er eieren in een koelhuis worden opgeslagen. Ook geldt dit voor andere producten en zoo is er in ons agrarisch Nederland een stroom ontstaan tegen het in vriezen van levensmiddelen. In alle andere landen is dit heel anders. Er is een stapel lite ratuur over het invriezen en den handel in be vroren visch. Aan de hand van eenige bouwteekeningen gaf spreker een uiteenzetting van den groei van het bedrijf aan de Zuidzijde. Toen spreker in 1917 directeur werd, bestond het bedrijf uit twee oude fabrieken, uitsluitend voor ijs- fabricage. Maar spreker zag wel in dat de ijs- industrie geen kurk was, waarop de fabriek zou kunnen drijven. Met groote financieele offers werd de ijsindustrie gedeeltelijk door een koel- huisbedrijf vervangen en thans is het ijsbedrijf een nevenbedrijf. Het belang van het koelbe drijf blijkt wei daaruit, dat de koelruimte dit jaar voor 7/8 in beslag is genomen door Duit- sche eieren. Reeds in 1918 werden proeven genomen met het bevriezen van visch volgens het systeem Ottesen en wel met wisselend succes. Er was een groote moeilijkheid: het was wel mogelijk een lage temperatuur te verkrijgen, maar niet een constante. En dit is voor de houdbaarheid van de bevroren visch noodzakelijk. Later heeft men de moeilijkheden overwonnen en thans is men zoover, dat goede visch acht maanden en langer houdbaar is. Het bevriezen van levens middelen nam geleidelijk toe. Sedert 1937 heeft de fabriek het bevriezen van visch zelf gestimuleerd en nam dit een grooten omvang aan. Als de Vereenigde Ijsfabrieken het heeft aangedurfd, een inrichting voor het bevriezen van visch te bouwen, waarin een kapitaal van 8 a 9 ton is vastgelegd, moet dit de aanwezigen wel tot denken stemmen en hen doen afvra gen: zou er ook voor ons niet iets inzitten, al dus de heer Tusenius. Een groot deel van het bedrijf is nu door het vriesbedrijf in beslag genomen en voor 3 a 4 millioen goederen van derden liggen er opge slagen. Spreker wees er op, dat voor een groote bedrijfszekerheid gezorgd is, opdat er niets met de goederen kan gebeuren, want 'n plot selinge verhooging van de temperatuur zou noodlottig kunnen zijn. Thans kunnen 2300 halkisten (50 kg.) visch worden ingevroren en in totaal kunnen 30.000 kisten visch onder een temperatuur van 18 tot 20 gr. C. worden opge slagen. Sprekers meening is, dat de beschik bare ruimte over twee jaar te klein zal blij ken te zijn. Spr. ontkende, dat zijn bedrijf handel drijft in visch, De drie visch winkels, die het bedrijf geëxploiteerd heeft, waren zuiver bedoeld als proefneming. Thans wordt alleen financieelen steun verleend aan hen, die in bevroren visch handel willen gaan drijven. In het kort besprak de heer Tusenius nog de plaatselijke ijsindustrie en drukte er zijn spijt over uit, dat zijn vriesbedrijf zijn werk hoofdzakelijk van elders moet betrekken. Hij zou het graag ondergeschikt willen maken aan het visscherijbedrijf. Hij twijfelde er echter niet aan, of ook voor de visch komen de koelhuizen aan de beurt. Als de plaatse lijke handel het niet zelf doet, komt er den een of anderen tijd wel iemand anders op dagen. Het is waar, vervolgde spreker, de „muziek" in den vorm van prijsschommelin gen zal minder worden. Dit is misschien niet direct in het belang van den handel, maar zeker is het in het belang van de volks huishouding. Ook in regeeringskringen begint het te dagen ten opzichte van het opslaan i van levensmiddelen in koelhuizen. Voor IJmuiden is het van belang, dat er samenwerking komt tusschen den vischhan del en sprekers bedrijf om de bestaande moei lijkheden uit den weg te ruimen. Gaarne is spreker bereid op alle manieren mee te wer ken. In de stabiliteit der prijzen ligt de toe komst van het bedrijf. Na de causerie bezochten de gasten het be drijf, waarheen ze met twee autobussen ver voerd werden. In twee groepen werd de rond wandeling aanvaard. Het spreekt vanzelf, dat de belangstelling der bezoekers vooral gold het bevriezen van visch, welk bedrijf in vollen gang was. In een der vriesruimten 18 gr. C.) werd een partijtje bevroren visch bezichtigd en met opgestoken kraag en koude neuzen luisterden allen met aandacht naar de uiteenzettingen van den heer Tusenius. Zelfs het debat, dat hierbij ontstond, vermocht niet eenige warmte te brengen en om de gemoederen te verhitten zou er heel wat moeten gebeuren. Zoo wandelde men door de eene koelruimte na de andere; o.a. werd de nieuwe, verleden jaar in gebruik genomen vriesruimte, die een oppervlakte heeft van 400 M2. bezocht. De honderden kisten visch, die hierin lagen opge slagen bewezen, dat vele vischhandelaren reeds den weg naar Frigo hebben gevonden voor het tijdelijk opslaan van visch. Ten slotte werden nog een ijsfabriek en de technische installaties bezichtigd. Na het bezoek aan de fabriek kwam men weer in Augusta.-Hotel bijeen waar de heer Koster den heer Tusenius namens allen dankte voor de uitnoodiging. Hierop volgde een kort „men vraagt en wij antwoorden" en ten slotte werd de nut tige middag met een aangenaam uurtje onder het genot van een sigaar en een glaasje be sloten. DE HOED DIE U PAST, HEEFT ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Me cccLXXvn. Met de trawlharingvisscherij is het nu zoo goed als afgeloopen. De enkele trawlers, die het 't langst hebben volgehouden, hebben op hun laatste reizen nog aardige trekjes gedaan en al was de vangst niet meer zoo overvloe dig, ze hebben het seizoen toch behoorlijk af gesloten. De loggers hebben de taak van de trawlers overgenomen en komen nu met haring van over 't algemeen goede kwaliteit aan de markt. De exporteurs laten zich niet onbetuigd en er gaat zoodoende heel wat de grenzen over zoo wel in Oostelijke als in Zuidelijke richting. Je begrijpt niet, hoe alles een plaatsje krijgt, niet alleen haring maar ook en vooral ma kreel. Van deze laatste vischsoort was er Maandag wel een markt vol en dit is een product, dat zijn weg in hoofdzaak naar de binnenlandsche maag vindt en als je die enorme hoeveelheden op zoo'n dag in de markt ziet begrijp je niet, hoe die nog zoo grif weggaan. Maar een ge rookt makreeltje lusten we in ons land graag en voor wie niet bang is voor wat vettigheid is het een lekker hapje. De loggers hebben de taak van de trawlers voortgezet zeide ik hierboven en ze hebben dit goed gedaan ook, want de aanvoer van versche haring kwam deze week op record hoogte. Naar schatting zullen er een kleine 35000 kisten geweest zijn. Dat heeft natuur lijk heel wat drukte gegeven, want een hoe veelheid van ongeveer 1.7 millioen K.G. stuur je maar niet in een vloek en een zucht weg. Het gaat wel hard met den aanvoer van haring, niet alleen van versche, maar ook van pekelharing. Gisteren waren hier loggers bin nen met 30 tot 40 last, die bovendien nog 150 a 400 kisten versche aanvoerden. Er kwamen deze week binnen- 39 trawlers, 30 loggers, 7 kotters en ongeveer 110 haring schepen van diverse pluimage en nationaliteit en uit deze 187 schepen is heel wat visch ge lost. Maar dat is ook noodig, willen we dit jaar aan het omzetcijfer van 1937 komen De maand October was niet in staat, den stand op peil te houden en nu zijn we, met nog twee maan den voor den boeg, bijna 80.000 gld. bij de eer ste tien maanden van het vorige jaar ten achter. De maanden November en December moeten niet minder dan f 1.890.000 opleveren willen we aan het omzetcijfer van 1937 komen en dat lijkt haast een onmogelijkheid. Het was een verrassende tijding, die de IJmuider Courant deze week bracht over het verplaatsen van het bedrijf van de fa. Frank Vrolijk van Scheveningen naar IJmuiden. Ik heb deze zaak nog niet heelemaal „door", maar ik neem aan. dat het feit, dat de haven van Scheveningen moeilijk is binnen te komen, hier wel een rol speelt. De barrière vóór de Scheveningsche haven Is een leelijke hinder paal en de Scheveningers zouden scheeps- kameelen moeten gaan gebruiken als ze bij laag water naar binnen willen. En nu is juist dezer dagen van de zqde van defensie mede gedeeld. dat de barriere er blijft, tot groot misnoegen der Scheveningsche reeders. En daarom zou het zoo vreemd niet zijn, dat de Vrolijk-en, de den Duik enz. maar liever, vooral des winters met hun trawlloggers, naar IJmuiden komen, want als versche visch- markt heeft Scheveningen toch ook weinig beteekenis. Maar als men dan ziet welk een groot pand de firma Vrolijk hier gekocht heeft, zou men toch zeggen, dat er meer achter zit. Afwachten maar. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1