H oi at i [jet A. V. R- O.-Schaaktournooi. DAMRUBRIEK. ■f ,i a m 11 ÜS ÜJ Hl S w Wi §p m 8 8 üf W 8 gjj 8 8 m 8 jgj 1! K m m nn JU 8 8 s 8 H ■1: t Voorspellingen moeilijker dan ooit. Over „per soonlijken" en „onpersoonlijken". De bezetting is niet ongunstig voor Dr. Euwe. De schrijver van dit artikel, de heer i D de Groot, die reeds eerder bij groote j^gebeurtenissen aan 07is blad spe- sC. Ie medewerking verleende, is een der Witste spelers van ons land. In den gasten strijd om het persoonlijk kam- 1 -oenschap van Nederland eindigde hij ie vierde plaats. Gedurende het A.V.R.O. Grootmeester- iovrnooi zal een serie beschouwende ar- aelen van zijn hand door ons worden evübliceerd, waarvan het hierbij afge drukte artikel de inleiding is. De schaak- onder onze lezers en zeer ele ïeeken op het gebied der schaak- lunst zullen zijn uiteenzettingen onge- - - volgen met de belangstelling, die 2y verdienen. ET schaaktournooi, dat staat te begin nen is om verschillende redenen één vaiide belangrijkste wedstrijden van alle Gedurende de kleine eeuw, dat er über- - J" internationale tournooien georgani- d worden zoo erg oud is het instituut noï niet is een zoo sterk en homogeen Kp"wedstrijd nog niet voorgekomen. Moeleken bij Nottingham 1936 is de winst Grootmeesters niet eens zoo erg groot: bij Xvengesternte van toen heeft zich alleen flGevoegd. Maar het bijzondere van dezen Slid is, dat er geen outsiders zijn. Aan Engelsche ..monstertournooi" namen ver slende mindere krachten deel, die met i fatsoen onderaan konden komen; maar je het bepaald een dwaze gedachte, dat t van deze acht menschen nummer laatst «tl moeten worden. De AV.R-0-achtkamp onderscheidt zich m tnShen vooral gunstig door het feit, dat er dubbele competitie gespeeld zal worden. H hebben er vroeger al eens op gewezen, dat pr een groot verschil bestaat tusschen tour- rooispel en matchspel en dat beide vormen «n krachtmeting hun voor- en nadeelen bben. m een match, een tweegevecht dus, eelt persoonlijkheid een groote rol wat een voordeel is maar ook: stijlverschillen, die het resultaat als krachtmeting onzuiver maken Het kan nu eenmaal voorkomen dat Imand tegen een bepaalden tegenstander niet kan spelen", zonder dat daar verdere conclusies uit getrokken kunnen worden. In een tournooi heffen de verschillende persoon lijke eigenaardigheden elkaar wel zoowat op, iJaar daar is het altijd onbevredigend, dat er tusschen ieder paar tegenstanders maar één uartij gewisseld wordt, die als onderlinge krachtmeting natuurlijk nauwelijks eenige be- teekenis heeft. Het geluk speelt een rol: een gunstige loting kan wel een paar plaatsen verschil in den eindstand be teekenen. Het ideaal is waarschijnlijk wel een soort kruising tusschen tournooi en match, dus een tournooi waarbij de deelnemers elkaar meer dan eens ontmoeten en met eij zoo klein mo gelijk aantal deelnemers, n.l. alleen de seri euze^ wereldkampioenschapscandidaten. In deze opzichten is deze wedstrijd bijzonder ge- f georganiseerd. den. Waarschijnlijk zal Fine minder vaak verloren komen te staan dan Reschewsky, maar dat wil nog niet zeggen dat hij meer punten zal behalen! Men heeft van den tegenwoordi- gen kampioen van Amerika (Reschewsky) wel eens beweerd, dat hij het opzettelijk deed: zelf m tijdnood komen, om den tegenstander in overwinningsroes en daardoor in de war te brengen. Of dit zoo is, willen wij niet be- oordeelen, maar een feit is het, dat hij zéér veel partijen juist in de tijdnoodphase heeft gewonnen. Op de merkwaardige psychologie van dit in de schaakpractijk vrij vaak voor komende geval eigen tijdnood brengt voor deel zullen we bij gelegenheid nog wel eens terugkomen. Botwinnik en Keres zijn twee van de in teressantste figuren in dit tournooi. De Rus staat bekend als een koelbloedig vechter, als alle Russen theoretisch goed onderlegd, die zoo mogelijk scherp op winst speelt. Keres gaat in dit opzicht wellicht nog verder; hij neemt vaak veel risico en loopt zich liever te pletter dan achteraf te moeten zeggen, dat hij een kans heeft laten voorbijgaan. Zij zijn de twee eenige deelnemers, die nog nooit met elkaar gespeeld hebben. Men kan de deelnemers aan dezen wedstrijd grofweg verdeelen in twee groepen, die van de uitgesproken actieven, en die van de lang- niet-altijd-actieven („passieven" zou teveel ge zegd zijn). Als één van de eersten met een partij bezig is, en iemand vraagt: „Wat doet hij?", dan kan men daar zoo goed als altijd een bevredigend antwoord op geven; bij de spelers van de tweede soort is dat niet zoo makkelijk! Tot de eerste groep behooren dan Aljechin, Euwe, Keres en Botwinnik. Als men vraagt: „Wat doet Aljechin?", dan is het ant woord: „Hij speelt op aanval", of b.v. „Hij probeert alle stukken van zijn tegenstander pat te zetten".; en zelfs wanneer hij afwacht, doet hij dat doelbewust dat was b.v. in de laatste match tegen Euwe vaak zijn tactiek. En als men vraagt: „Wat doet Euwe?", dan zal het antwoord vrij zeker kunnen luiden „Hij werkt een strategisch plan uit". Maar als men dezelfde vragen stelt tijdens partijen van Flohr of van Reschewsky, dan kan het voorkomen dat er niets beters te vinden is dan: „Flohr? Hijheeft geduld" of „Reschewsky? Hij schuift met zijn stuk ken". De spelers van de tweede groep zijn opportunisten op schaakgebied (men begrijpe goed: hierin ligt geen depreciatie), die niet zoozeer de neiging hebben den stukken en den tegenstander hun wil op te leggen, Uiteraard komt deze onderscheiding „per soonlijken" en „onpersoonlijken" alleen Euwe's activiteit is zoo objectief, dat hij toch tot de „onpersoonlijken" gerekend kan wor den. Het is nu interessant, dat de beide typen schakers hier zoowat gelijkelijk vertegen woordigd zijn. Weliswaar is het niet aan te nemen, dat het eindresultaat van het tournooi een uitspraak omtrent de superioriteit van de eene „school" boven de andere zal wettigen, maar wel zal het de moeite waard zijn het verloop van het tournooi van tijd tot tijd eens onder dit gezichtspunt te bezien. Wel licht komen we ook hier nog wel op terug. Het woord is vooreerst aan de schakers zelf. A. D. DE GROOT. Het doen van voorspellingen is ditmaal moeilijker dan ooit. In dit tournooi is alles mogelijk; men kan alleen met vrij groote zekerheid aannemen, dat het met een close sh zal eindigen. Reschewsky is van mee- I, dat 9V2 punt (uit 14 ronden) voor den eersten prijs voldoende zal zijn. Als dat zoo is en als de laagstuitkomende b.v. even ver van het gemiddelde (7 pnt.) af is, dan moeten de acht spelers zich verdeelen over een „ruimte" ran 5 punten, wat de kans op gelijk uitkomen van enkele deelnemers al vrij groot zou ma ken. Het is intusschen lang niet uitgesloten, dat de eindresultaten der spelers nog dichter bij elkaar zullen komen te liggen. Favorieten zijn er in dit tournooi al evenmin als outsiders. Capablanca, de oudste der deel nemers, zal met zijn groote virtuositeit en zijn befaamde „intuïti" waarschijnlijk wel een goed figuur slaan. Men kan hem beschouwen aLs een voorlooper van de moderne „techni sche" school (Flohr, Fine, Reschewsky)voor zoover men van een school kan spreken. Een voorlooper intusschen, die, als persoonlijk- 'i, en misschien ook nog wel in speelsterkte den jongeren de ba>as is. Aljechin, de wereldkampioen, hier genoeg zaam bekend, zal zich waarschijnlijk ook wel kunnen handhaven, in zooverre, dat hij wel één der vier hoogste plaatsen zal bezetten. Meer kan men niet zeggen. De derde in leeftijd is dr. Euwe, die een jaar of vijf geleden nog tot de jongeren behoorde! Tenslotte zal hij, zooals men weet, toch waar schijnlijk zijn handen vrij hebben gedurende net tournooi, wat natuurlijk alleen maar een jjiimstigen invloed op zijn resultaat kan heb ben, Tijd voor een speciale voorbereiding heeft hij ditmaal niet gehad, maar in dat op zicht is hij zeker niet de eenige. Zoowel Keres els Pine hebben den laatsten tijd namelijk fleer -wiskunde dan schaakopeningen gestu deerd. terwijl Botwinnik zich vooral met elec- ttoiechniek, zijn speciale studievak heeft «aggehouden. Het is, tusschen twee haakjes, een verheugend feit, dat zij blijkbaar niet van plan zijn hun heele leven met schaakpar tijen te vullen. Maar om op Euwe's kansen terug te komen: net lijkt me, ondanks de minder goede resul- van onzen landgenoot in de laatste wed strijden, niet uitgesloten, dat dit tournooi een ™cces voor hem wordt. Juist tegen de sterke w iGe0ft 11 gewoonlijk vrij veel punten gemaakt in zijn schaakloopbaan; het ont- *H-!n van de mindere goden, tegen wie hij 't •djd veel moeilijker had dan b.v. Flohr, is ■"et ongunstig voor hem. kansen op een match om het S amPioenschaP zouden, nu hij als offi- 2 ca.nc^aat van de F.I.D.E. het benoodigde gem niet hij elkaar heeft kunnen krijgen, «ei eens verkeken kunnen zijn. Zijn spel lijkt voor een dergelijk tournooi te mat, te wei- o overtuigend. Hij is zooals men zal weten jj y-f eus eindspel-speler en een specialiteit rootv minutieus uitbuiten van kleine ver- en *n vijandelijke kamp, die soms bew nJ" met een eindeloos geduld, door hem •■pCra worden. Ook overigens kent hij het em rt do°r en door, maar dat alles is voor dorate tournooi waarschijnlijk niet vol- Jjne ei| Reschewsky zullen ook hier wel weer üatiftlu in tijdnood komen, om zich daar °phun eigen meesterlijke wijze uit te red_ VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Wat wij ten opzichte van onze eerste klas- sers verwacht hadden, is uitgekomen: Zij legden wederom op 3 van de 4 te behalen punten beslag, een resultaat, waarover we niet ontevreden mogen zijn. Het gelijke spel van Stormvogels tegen K.F.C. rekenen we den Vogels aLs een goede prestatie toe. Alleen mag het opmerkelijk heeten, dat geen der gescoorde doelpunten door het binnentrio werd gescoord. De oorzaak hiervan' was ditmaal echter niet gelegen in het onvoldoende spel van dit deel van het elftal. Integendeel er werd door bedoeld trio beter ge speeld dan in dc voorgaande ontmoetingen. Ook van Schoorl ging meer kracht uit, zoodat de veronderstelling niet al te gewaagd is, dat de voorhoede der Vogels in de naaste toe komst weer meer van zich zal doen spre ken. De Stormvogels bezitten thans 7 punten uit 6 wedstrijden. Van insiders hoorden wij vóór het begin dei- competitie, dat de blauwwitten waarschijn lijk een moeilijk seizoen tegemoet gingen. In dit licht bezien, zijn 7 punten uit 6 wedstrij den nog zoo slecht niet. Bovendien zijn de kansen op de bovenste plaats nog niet verkeken, vooral, wanneer de voorhoede goed blijft spelen. De ontmoeting tegen Xerxes kan op deze vraag antwoord geven. Wel nemen de Rotter dammers slechts de negende plaats in, doch dit is niet de schuld van hun verdediging, die in 6 wedstrijden slechts twaalf maal ge passeerd werd. Wanneer Prins c.s. dus mor gen tegen de Xerxes-verdediging zich goed weren, dan mag veilig worden aangenomen, dat de blauwwitte voorhoede ingespeeld raakt. Wij zijn er van overtuigd, dat Xerxes geducht tegenstand zal bieden, doch vermoeden, dat Stormvogels toch zal winnen. Voor V.S.V. was het Zondag een bijzonder goede dag, niet zoozeer om het feit, dat zij zelf van 't Gooi won, maar wel door de ne derlaag van Feijenoord tegen D.O.S. In tegenstelling met de Stormvogels zijn de roodwitten wel hoopvol gestart. Toen zij echter na 5 wedstrijden reeds 4 punten op Feijenoord ten achter stonden, had het er allen schijn van, dat ze slechts een ondergeschikte rol zouden vervullen. Na de nederlaag tegen D.O.S. echter be draagt de achterstand nog slechts twee pun ten; menig V.S.V.-hart is weer sneller gaan kloppen. Als het kampioenschap niet in IJmuiden terecht mocht komen, zal dit vermoedelijk wel niet aan de voorhoede te wijten zijn. Deze linie toch scoorde in 6 wedstrijden 19 goals en boekte daarmee een prestatie, welke door geen der andere Westelijke eerste-klassers geëven aard wordt. Morgen gaat V.S.V. naar Ajax. Dat dit een belangrijke wedstrijd wordt, behoeft geen na der betoog. Ajax beschikt momenteel niet over een „super-ploeg", wat haar 6 verliespunten in 6 wedstrijden bewijzen. De V.S.V.'ers kunnen er echter zeker van zijn, dat de Amsterdam mers zich nog niet met het denkbeeld ver zoend hebben, dit jaar geen kampioen te worden; Sterk c.s. moeten zich dus op ste- vigen tegenstand voorbereiden. Vermoedelijk zal Van Oosch niet van de partij kunnen zijn. In Kunst heeft men ech ter een goeden plaatsvervanger, z-oodat we zelfs in dit geval nog óp een gelijk spel reke nen. De Kennemers deden, wat wij verwacht ten: Zij stuurden HPo.C. met een nederlaag naar den Helder terug, waardoor Beverwijk momenteel weer een beetje ruimer adem haalt. Ondanks haar overwinning zijn wij er echter nog geenszins van overtuigd, dat Ken- nemers nu ook inderdaad sterker dan H.R.C. is, waarmee we- maar zeggen willen, dat de strijd om aan de onderste plaats te ontkomen tusschen Kennemers en H.R.C. nog onver minderd voortduurt. Er is zelfs nog een „dritte im Bunde" gekomen en wel West- Frisia. Inmiddels zal de overwinning op H.R.C. den Kennemers mogelijk een steuntje zijn in den zwaren strijd, die hun Zondag a.s. tegen het leidende W.F.C. wacht. Maar of deze mo- reele hulp voldoende zal zijn? Wij betwijfelen het, want de Wormerveerders schijnen met grootsche plannen bezield. Een lichtpuntje zien we: De zes goals, welke de Zaansche voorhoede scoorde in haar 5 wedstrijden. Dat is niet veel. Zou hierin een vingerwijzing voor een gelijk spel liggen? De kleerscheuren, waarmede Beverwijk naar onze meening uit Purmerend zou huis waarts keeren zijn groober geworden, dan wij verwacht hadden. We hadden ons voor bereid op één verliespunt, dochh niet op een nederlaag. Hierdoor zijn de Wijkers een plaatsje gezakt, maar de bovenste plaats is voor hen zeker niet onbereikbaar. Zondag komt Helder op bezoek en hoewel de Noordelijke voetballens de laatste weken aardig van zich afbijten, houden we het op de roodwitten. Kinheim veroverde één punt meer dan wij verwacht hadden. Door hun kranig gelijk spel tegen Z.V.V. verlieten de Velsenaren de onderste plaats, zij het dan ook slechts door een beter doelgemiddelde. Morgen wacht hun weer een zware partij n.l. tegen QB.C. De vorige week hadden de Wormerveerders nog de leiding in hun af- deeling, doch door him nederlaag tegen Zaandijk (40) staan zij nu nummer drie. We houden het op een gelijk spel, Kinhei- mers! Met V.V.B. wil het nog maar steeds niet. Zondag j.l. werd weer met 4—0 verloren. Dat wordt oppassen voor de onderste plaats. Ook Verkade schijnt aanspraak op deze plaats te willen maken, vandaar dat de ont moeting tusschen beide clubs op Zondag as. van groot belang wordt. Als nu de voorhoede van V.V.B. eens wat los komt, verwachten we minstens een gelijk spel. C.S.V. ontvangt het leidende K.V.V. dat nog geen enkelen wedstrijd verloor. Dat wordt de vijfde nederlaag der Castricummers De 64 nederlaag van Stormvogels 2 was een geduchte tegenvaller na de 20 voor sprong, dien de Vogels aanvankelijk hadden. Tegen Blauw Wit 2 verwachten we weder om een nederlaag. De Kennemers-reserves hadden tegen D. W. S. 3 een „narrow escape", maar de 2 pun ten waren tenslotte toch binnen. Met 11 pun ten uit 6 wedstrijden staan ze er inderdaad goed voor, maar Ajax 4 met 10 punten .vormt een ernstige bedreiging. Morgen krijgen de leiders de hekkenslui ters D.E.C. 2 op bezoek. De uitslag kan o.i. niet twijfelachtig zijn. V.S.V. 2 verloor, zooals wij veinwachtten, van Ajax 4. Tegen T.O.G. 2 geven we Michel c.s„ ondanks de vrij hooge plaats, welke de Amsterdammers innemen, een kans op de punten. NOORWEGEN—ENGELAND. Het Engelsche elftal, dat Woensdag a.s. te gen Noorwegen speelt, is blijkens een bericht in het Alg. Hbld. als volgt samengesteld: Doel: Woodley (Chelsea). Achter: Sproston (Tottenham H.), Hap- good (Arsenal) Midden: Willingham (Huddersfield)Cullis (W'hampton), Wright (Newcastle United). Vóór: Matthews (Stoke City), Broome (Aston Villa), Lawton (Everton). Dix (Derby C.), Smith (Millwall). SCHAKEN. Het A.V.R.O.-touriiooi. Euwe krijgt verlof. Nu het A.V.R.O.-tournooi gaat beginnen en de meeste deelnemers reeds in ons land zijn aangekomen, is uit al hun uitlatingen in in terviews en op persconferenties wel één ding bijzonder duidelijk gebleken, dat zij het n.L ten zeerste betreuren, dat Dr. Euwe in zoo verre gehandicapt is, dat hij tijdens het tournooi zijn leeraarsplichten wenscht te vervullen. De sportieve houding der deelnemers is door de directie van het Gemeentelijk Meis jeslyceum zoozeer gewaardeerd, dat deze het nitiatief heeft genomen, den heer Euwe te verzoeken verlof te vragen gedurende den tijd van het tournooi. Hoewel het om formeele redenen niet mo gelijk was, een onmiddellijke beslissing van de zijde der onderwijsautoriteiten te verkrij gen. heeft het A. N. P. toch reeds kunnen vernemen, dat dit verlof stellig verleend zal worden, daar de autoriteiten te dien aanzien reeds van te voren een welwillende houding hadden aangenomen. De Nederlandsche schaakwereld kan er dus op rekenen, dat Euwe gedurende de eerstvolgende weken zijn volledige aandacht aan het A.V.R.O.-tournooi zal kunnen wijden. Van belang is ook, dat Euwe thans niet zijn partijen te Amsterdam zal spelen, doch met de andere deelnemers in de andere steden waar een ronde is vastgesteld, zal ver schijnen. onder leiding van B. Dukel. De oplossing van het fantasie vraagstuk no. 7, auteur C. H. Huizer, Den Haag luidt: Zwart 1 dam op: 48, 14 schijven op: 1, 3, 5, 6, 7. 8, 9, 12, 13, 16, 20, 24, 25 en 45. Wit: 18 schijven op: 14, 18, 19, 22, 23, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 40, 41, 42, 46 en 47. Wit speelt en wint door: 33—29 24x33 31—27 13x24 30x19 48x13 27—21 16x38 36—31 45x34 35—30 13x35 22—17 12x21 18—12 7x29 31—27 21x32 37x30 35x10 42x2 gew. Een zeer moeilijk probleem, dat toch door de meest geroutineerde oplossers werd ge vonden. De stand van den oplosserswedstrijd luidt: M. Hühl 7 pnt., J. de Vlugt 7 pnt., J. Brand 7 pnt., H. Ligtendahl 7 pnt., J. J. H. Mertens 7 pnt., F. Dukel 7 pnt., A. Buyck 7 pnt, G. Zuiderduin 7 pnt., B. v. Zweden 6 pnt., J. C. Frederiks 7 pnt., P. Schenk 7 pnt., C. Peekei 7 pnt. A. Lieferingh 6 pnt., B. de Boer 6 pnt., P. Schiller 6 pnt., M. Bakhuys 5 pnt., K. Steenbeek 5 pnt., H. Koelemij 7 pnt. (In deze opsomming zijn alleen die oplos sers genoemd, die nog kans hebben op een der prijzen). Zwart: t% A Ww - Wit: Wedstrïjdvraagstuk no. 9, een probleem van den heer C. H. Huizer, Den Haag. Dit zegt ons al voldoende. De stand luidt: Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 19, 23, 29, 31, 33. 35, 36 en 39. Wit 17 schijven op: 18, 20, 21, 22, 24, 27, 28, 30, 32, 38, 42, 44, 46—50. Wit speelt en wint. Correspondentie in de volgende rubriek. BLINDPARTIJ DUKELRAMAN. Op verzoek plaatsen wij de blindpartij DukelRaman op 20 October j.l. te Zaandam gespeeld. Dukel, Wit. Zwart, F. Raman. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 34—30 20—25 4. 40—34 7—12 5. 34—29 25x34 29x40 15—20 7. 4439 17! Raman speelde de minder goede zet 1—7 of 3127? waarop dan 23—29 14—20 en 18—22 volgt. 8. 40—34 10—15 9. 34—30 20—24 10. 31—27 17—21 11. 37—31 14—20 12. 30—25 21—26 13. 25x14 26x37 14. 42x31 9x20 15. 41—37 4—9 16. 47—42 5—10 17. 46—41 10—14 18. 50—44 11—17 19. 27—22 18x27 20. 31x11 6x17 21. 28—22 17x28 22. 33x22. Stand na den 22en zet van Wit luidt: F. RAMAN. Zwart: SS Wit B. DUKEL. 2220—25 23. 36—31 14—20. Als Wit nu 4440 speelt volgt verrassend 2328 13—19 en 24—30 20x47. 24. 32—27 12—18 25. 4136 7—12 26. 31—26 9—14 27. 27—21 16x27 28. 22X31 12—17 29. 37—32 8—12 30. 44—40 2—7 31. 32—27 3—8 32. 27—21 24—30 33. 35x24 20x29 34. 39—34 19—24 35. 42—37 24—30 36. 21—16 30x39 37. 43x34 15—20! En Wit won door 3833 en 3732 de partij SPELREGELS EISCHEN HERZIENING. Na de match KeilerRaichenbach. Van de 16 gespeelde partijen zijn 15 par tijen in remise geëindigd en in slechts één partij viel een beslissing ten gunste van Rai chenbach, die daarmee zijn titel van wereld kampioen behield. De liefhebbers van heth positiespel hebben genoten; hier is een spel gespeeld zooals slechts weinigen dit kunnen. En Keiler was zelfs Raichenbach daarin nog wel eens de baas. Maar tevens heeft de match ons ge leerd, hoe men de wapens moet hanteeren tegen het oersolide positiespel van een speler als Keller. Keller's opvatting over het match- spel deelen wij niet. Kenners weten dat dit spelgenre op wetensehappelijken grondslag berust, niet de minste risico vraagt en bord kansen vrijwel uitsluit. Het is waar, een sterk speler ziet alles, maar een sterk speler kan ook het oersolide sterke positiespel weer staan. In zijn wedstrijd met Springer, en van de 26 partijen die Keller met Raichenbach in 1934 en 1938 in twee wedstrijden heeft ge speeld is het Keiler niet één keer gelukt een partij te winnen. Dit wijst op een zwakte. En in een rond-tournooi, hoe sterk ook bezet, zal Keller met zijn positiespel 80 pet. kans van slagen hebben. De zwakkere tegenstanders worden over rompeld, de sterkere behalen slechts remise. Het is eenig in de geschiedenis, dat een speler drie maal achtereen ongeslagen het kampioenschap van Nederland in een rond' tournooi behaolde, een prestatie, die Keiler heeft geleverd. Maar zijn positiespel zal voor matchspel niet het beste wapen zijn. Als bewijs geldt dat Keller in 1934 met 13- door Raichenbach, in 1936 door Springer met 119, in 1938 door Raichenbach met 17—15 werd verslagen. Keller is een te sterk speler om steeds in matchspel te verliezen. In gedurfde onregelmatige partijen is hij minstens even sterk. Een overtuigd bewijs verschaft ons de 13de partij K.R. die Keller had kunnen winnen. Door tijdnood ontging hem de winst maai de kans verkreeg hij door onregelmatig spel, doordat hij met Zwart over veld 29 speelde. Laat dit voor onzen kampioen een stimulans wezen om zijn spel in matches of tweekam pen te herzien. INVOERING H. S. Waarom 15 partijen in remise eindigden? Den spelers treft geen schuld. De regels van het damspel zijn zoodanig, dat men zich in het eindspel gerust één of zelfs twee stukken achterstand kan veroorloven om remise te bereiken. Dit wijst op een lacune in het damspel. En nu het positiespel, in het wedstrijdspel ter rein wint, en zelfs verreweg de voorkeur ge- niet boven andere spelsoorten, kan de leemte in ons spel gevaarlijk worden en ons spel ondermijnen. Daarom verdient de Neder landsche dambeweging er haar aandacht aan te wijden dat het huidige reglement gewijzigd wordt. Het geringe voordeel, dat een speler in een partij heeft behaald moet niet door spelreglementen vernietigd worden. De speler moet in staat worden gesteld, dit uit te buiten. Daarom is invoering van het „Hoogland systeem" gewenscht. Voorstanders van het H. S. willen den dam in het eindspel nog meer macht geven door dammen elkaar hO' rizontaal en verticaal te laten slaan. Het verdient o.i. ernstig overweging, eens een sterk bezet rondtournooi of een match met invoering van het H. S. te spelen; waar mee dit systeem aan de practijk getoetst wordt. Natuurlijk zijn er zeer veel tegenstan ders voor invoering, maar zou een proefjaar, b.v. 1940 voor de hoofdklasse competitie, het damspel schaden? Men heeft dan nog een behoorlijken tijd voor studie in het H. S. Bij vroegere voorstellen tot wijziging van het reglement waren er ook tegenstanders, maar in de practijk is steeds weer gebleken dat de voorstanders gelijk hadden. Denkt maar eens aan het „blazen". Invoering van het H. S. zou ons spel zeer verbeteren, want het blijft onrechtvaardig, dat drie dammen tegen één dam remise is. In het H. S. is twee dammen tegen 1 dam voor de twee dammen gewonnen. Vermoede lijk zijn door het „onbekend maakt onbe mind", de tegenstanders thans nog in de meerderheid. Er zijn veel systemen in ons spel. Maar door het steeds meer gespeelde positiespel ingeluid door 3228, blijven remisekansen steeds groot. En daarom verdient reglements wijziging, zooals wij hebben aangegeven. Oplossingen en correspondentie te zenden aan bureau van dit blad of Van Wassenaer- straat 23, IJmuiden Oost. ZWEMMEN COR KINT KLOPT RAGNHILD IIVEGER. Donderdagavond kwam Cor Kint te Kopen hagen tegen Ragnhild Hveger op de 200 Me ter rugslag uit. Het werd een spannende strijd, die met gering verschil door de Rot- terdamsche zwemster werd gewonnen. Haar tijd bedroeg 2 min. 41,7 sec., waarmede zij 1,1 sec. bleef boven het dezer dagen te Düssel- dorf gevestigde wereldrecord van mej. Van Feggelen. De tijd van Ragnhild Hveger be droeg 2 min. 42,1 sec. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 5 NOVEMBER Thalia Theater: „De weg terug" en „De af god der Menigte", 8 uur. Rex Theater: „Vervaagde Sporen" en, £)ak- loozen", 8.15 uur. Theater de Pont: „De gevangene van Zenda" en „De vrouw van Staatsvijand no. 1". 8 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Thalia Theater: „De weg terug" en „De af god der Menigte", 8 uur. Van 3 uur af doorl. matinée. Rex Theater: „Vervaagde Sporen" en, ,Dak- loozen", 8.15 uur. Matinée 3 uur. Theater de Pont: „De gevangene van Zenda" en „De vrouw van Staatsvijand no. 1", 8 uur. Matinée 3 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 5 NOVEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Vier mannen en een gelofte" en „Schurk of gentleman" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De bier baron" en „Een mensch stierf onschuldig". 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Uitstel van executie" en „De racebootkampioen", 8 uur. Wiihelmina Bioscoop, Uitgeest: „Honderd mannen en een meisje" en „Een meisje met vier vaders", 8 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Vier mannen en een gelofte" en „Schurk of gentleman" 2.30—7 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De bier baron" en „Een mensch stierf onschuldig". 2.307 uur en 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Uitstel van executie" en „De racebootkampioen", 8 uur. Wiihelmina Bioscoop, Uitgeest: „Honderd mannen en een meisje", 2.30 uur. Dansen o.l.v. „The Grasshoppers", 7 uur. MAANDAG 7 NOVEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Vier mannen en een gelofte" en „Schurk of gentleman" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De bier baron" en „Een mensch stierf onschuldig". 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Uitstel van executie" en „De racebootkampioen". 8 uur. Wiihelmina Bioscoop, Uitgeest: „Honderd mannen en een meisje" en „Een meisje met vier vaders", 8 uur. AGENDA VOOR CASTRICUM ZATERDAG 5 NOVEMBER Corso Theater, Dorpsstraat; „Speciaal ver lof", 8 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Corso Theater, Dorpsstraat: „Speciaal ver lof", 2.30 en 8 uur. MAANDAG 7 NOVEMBER Corso Theater, Dorpsstraat: „Speciaal ver lof", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: N.V. Centraal tooneel Dir. Cees Laseur: „Golden Boy" van Clifford Odets. Frans Hals Theater: „De Parijsche Ondeugd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mannequin" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Parnell" en „Een vrouw met fantasie", 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Het lied van de Prairie" en „Zijn laatste voorpost". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen, 2.3011 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 79 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinPopulaire voorstelling van „Blonde Marie" door het ge zelschap van den Hollandschen Schouwburg, 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Herhaling his torisch concert H. O. V., 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 7 NOVEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Generale repeti tie voor de uitvoering van „Der Fliegende Hollander", 7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7