DOUWE EGBERTS Met kennis van zaken Chamberlain en Halifax naar Parijs. Amerika ter stembus. Reynaud aan den slag. Dn1tuewt£,Mijiihardlje Zuid-Afrika huldigt zijn moeders. tering 5 y OVEMBER 1938 Bezoek op 23 en 24 November vastgesteld. rjigelsche minister-president Pe,hcTlain en de Engelsche minister Cl,,itenlandsche zakenLord Hali- Yeoben een uitnoodiging van de P>hp regeering aanvaard om van tat 25 November een bezoek aan ,ie jengelt. Zij zullen vergezeld ■van mevrouw Chamberlain en «gr. Halitax. Chamberlain tn0o- niet bekend, welke ambtenaren J Rpitsche staatslieden zullen vergezellen, i staat zelfs niet vaat, o£ de reis door Snaren aal worden meegemaakt, in het algemeen zoo meldt Reuter zal bezoek de gelegenheid bieden voor een aedachtenwisseling over den toestand -europa en de wereld, zooals die zich sedert overeenkomst van München ontwikkeld Iff Ten deele beteekent het bezoek ook een ioording van het bezoek der Fransche saters die gedurende de crisis tweemaal raar Londen zijn gekomen. Dat de reis niet fifen politieke beteekenis heeft, blijkt uit het i dat chamberlain en Halifax van hun vergezeld zullen zijn. United Press meldt uit Londen, dat het doel van de reis der Britsche mi nisters wel verder zal gaan dan wat ojiicieel wordt aangegeven en dat bij éit bezoek de grondslag gelegd zal ■j$rden voor een viermogendheden- pact. Bovendien, zoo verwacht men, lullende Engelsche staatslieden trach ten, een gemeenschappelijke politiek te pinden met Frankrijk inzake de Duit- scfte koloniale eischen. Als het vermoedelijk programma noemen f® zezslieden: Demogelijkheden van een Engelsch- r-jJische overeenstemming over onderwerpen is ée koloniën, de bewapeningsbeperking, de ichtaanvallen op burgerbevolking, het ge- buik van gas. 2. De mogelijkheid van een beter contact lïichen Frankrijk en Italië, waardoor het fcgelsch-Italiaansche Middellandsche Zeepact 'der kan functioneeren. 3, De mogelijkheid van bemiddeling in den ipaanschen burgeroorlog. 1. De Engelsch-Fransche economische poli- ik ten opzichte van Duitschland's machti- R3 economischen opmarsch naar het Zuid- ftc-ten. 5. Een poging van Engeland, Frank rijk ertoe te bewegen het pact met Rusland op te zeggen, als een gebaar van vriendschappelijkheid tegenover Hitler. De volgende week worden Kamer- in Senaatsverkiezingen gehouden. WASHINGTON, 4 November. Op 3 November zullen in het geheele gebied der Vereenigde Staten verkiezingen plaats hebben. Het geheele Huis van Afgevaardigden, bestaande uit 435 le den, wordt opnieuw gekozen, 34 Se- naatszetels komen vrij en tenslotte wordt de beslissing geveld over 32 gou verneursposten. Men de hoop der republikeinen in vervul- gaat, en zij een winst zullen boeken van $:ig zetels in het Huis op het oogenblik jóben zij ër negentig vijf of zes Senaats- stels - boven de thans door hen bezette vijf je-en tenslotte v-ijf of zes gouverneurspos en, zal men reeds spreken van een belang- P overwinning der republikeinen. En toch ijl dan Roosevelt nog de meerderheid behou dt. Immers, in de rijen der Democraten heeft h de oppositie, die tamelijk sterk geweest is, fgedrongen. Er bestaat echter een sterk goeden, dat, indien inderdaad deze „neder- zou komen, het verzet tegen de New Deal Mies heftiger dan ooit zal oplaaien. En die 4?nstand zal dan zeker niet beperkt blijven de republikeinen. vele staten wordt de verkiezingsstrijd wnamelijk gevoerd over de New Deal plan- Ei11 de vorstellen tot het instellen van w. Zoo bijv. in Ohio, New Michigan en Pennsylvania. i we1, dat de republikeinen in de 2:, iee;e centra en in het noordoosten veel 'l'T n' aandacht van het geheele ^n wordt wel gevangen gehouden door den 111 New York, uitgevochten tusschen *:*an en Thomas Dewey. Het heeft er allen blu a?' dat de beslissing daar vooral ge- 4,fl.„2aLw°rden door de z.g. „onregelmatige T.'.t, Daar de uitslag in den staat New lehanh i beslissend is voor het president- fara'fl men aan dezen strijd groote üe' (United Press) ^■premier in hongerstaking. ^adat door hem gedaan verzoek was afgewezen. ^^eehsche oud-premier, Brody, die tiine bo gearresteerd is onder beschul- W v*» gvVaarlijk optreden voor den staat, ierechth i zij'n Proces te verwijzen naar tjj van Uzhorod. Het verzoek is tësing ?ono7.v5ew0zen' Br°dy is bi honger- Tenslotte meent men, dat met opzet thans dit bezoek gebracht wordt, nu de koloniale kwestie urgenter wordt, waarbij dan de be doeling zou zijn te toonen, dat Frankrijk en Engeland inderdaad solidair zijn in deze aan gelegenheid. Er is maar weinig twijfel of Chamberlain hoopt, van Hitler in deze kwestie betere voorwaarden te verkrijgen inzake de pacificatie van Europa, als Duitschland met Frankrijk en Engeland tezamen moet onderhandelen dan met beide afzonderlijk. Nieuwe Japansche successen. Opmarsch in Midden-China halverwege HankauJotsjau gevorderd. Het Japansche persbureau Domei meldt, dat de Japansche land- en zee- strijdkrachten aan het front van Midden-China Kiajoe, 100 kilometer stroomopwaarts van Hankau bezet hebben, waardoor zij zijn gevorderd tot halverwege Hankau en Jotsjau. Andere af deelingen hebben Poetsji bezet, terwijl ook Toengsjan, 40 kilo meter ten Westen van Poetsji ge nomen is. Volgens Chineesche berichten hebben de Japansche troepen aan den noordelijken oever van den Jangste bij Sjanghai getracht de Chineesche guerrillabenden uit haar stel lingen te verdrijven. De Chineezen trokken eerst terug, toen hun munitie verbruikt was. De Japansche eenheidspartij in wording. De „Nieuwe Orde" is thans de leuze van den dag in Japan, meldt Domei. De „Jomioeri Sjimboen" meldt in dit verband, dat de actie voor de vestiging eener nieuwe orde een definitieven vorm aanneemt. Men wil het doel bereiken door een nationale reorgani satie en de vorming van één enkele, mach tige politieke partij. Het blad verwacht, dat einde December een organisatie-commissie voor de nieuwe totalitaire partij zal worden ingesteld, waarbij men niet alleen van de diensten van politici gebruik zal maken, maar ook van die van financiers, industrieelen en vertegenwoordigers van wetenschap en jour nalistiek. De eerste secretaris van het kabinet, Akira Kazami, voert reeds besprekingen met verschillende kringen en met de ministers. „Werk vail saboteurs' Duitsche consul te Oakland over het gebeurde met de „Vancouver". Naar United Press uit Oakland meldt heeft -de Duitsche consul Von Killinger zijn oordeel over de ramp van de „Vancouver" als volgt gege ven: „Mijn onderzoek heeft buiten iederen twijfel gesteld, dat de explo sie van buitenaf is gekomen. Het is uitgesloten, dat de ontploffing in het schip zelf is geweest. Ik neem aan, dat het het werk van saboteurs is ge weest. Mogelijk is die sabotage aan gemoedigd door de agitatie tegen Duitschland, die van bepaalde zijde gevoerd is. Ik verdenk er de commu nisten van." Ook van andere zijde hoort men over sabo tage spreken. Earl Warren, de district attorney, zeide: „Het is een pijnlijke geschiedenis. Alle ge tuigen hebben verklaard, dat de ontploffing van buiten het schip kwam." Reuter verneemt, dat het departement van handel te Washington een commissie van drie personen heeft benoemd, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de ont ploffing. Men heeft den Duitschen consul-generaal verzocht een vertegenwoordiger aan te wij zen. die aan het onderzoek kan deelnemen. Volgens de laatste berichten blijft de „Van couver" zinken, niettegenstaande een geheele batterij pompen in werking gesteld is. Het gat bevindt zich zeven voet onder de water lijn. Verontwaardiging in Duitschland. De Berliner Börsenzeitung bespreekt het resultaat van het voorloopige onderzoek naai de explosie. Het blad acht het bewezen, dat de ontploffing te wijten is aan een bom, waar bij het het bijzonder opmerkelijk noemt, dat onmiddellijk voor de ontploffing aan een dag blad in Oakland reeds een bericht over het scheepsongeluk werd aangeboden. „Dit voor val", aldus het blad, „is karakteristiek voor zekere methoden en toestanden in Amerika. Het kan echter geen verbazing wekken, aan gezien m enin dit opzicht aan veel uit het land der gangsters gewend is. Met het oog op de moreele predikaties, die Roosevelt en Huil, evenals andere prominente Amerikanen plegen te richten aan het adres van de auto ritaire staten, geeft deze gebeurtenis aan leiding dezen heeren te verzoeken zich niet te bekommeren om staten, waar orde heerscht, maar om hun eigen staat". Verbreeding van het Fransche kabinet Paul Reynaud. Te Parijs verluidt volgens Havas, dat Reynaud, de nieuwe Fransche minister van financiën, Maandagavond aan Da- ladier zal voorstellen de basis van het Kabinet te verbreeden, de volmachten te verlengen en bij het ministerie van financiën andere ministeriëele depar tementen te voegen, welke leiding geven aan .alle takken van het be drijfsleven. Reynaud stelt zich voor de volgende maatregelen te laten nemen: 1. Besnoeiing der uitgaven. 2. Schepping van nieuwe bronnen. 3. Maatregelen tot verheffing van het bedrijfsleven. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Gevatte Koude, Griep, Spit, enz De pijn- en kouverdrijver bij uitnemendheid 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. tngez. Med.) VEERTIEN DOODEN BIJ DE VLIEGRAMP IN ENGELAND. Toestel sloeg na den start over den kop. INZITTENDEN UIT HET TOESTEL GESLINGERD. LONDEN 4 November. De vlieg ramp bij het vliegveld van Jersey heeft veertien dooden geëischt, met inbegrip van een op het veld staand man, die door het toestel gegrepen werd. Slechts enkele oogenblikken na te zijn op gestegen van het vliegveld van Jersey stortte het toestel neer. Het sloeg over den kop en vloog in brand. Er volgde een zware ontplof fing De inzittenden werden uit het toestel geslingerd en verschrikkelijk verminkt, zoo dat zij bijna onherkenbaar zijn. Het is het eerste ongeluk, dat bij het vliegveld van Jersey gebeurd is. Onder de slachtoffers be vinden zich een zuigeling en drie vrouwen. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Brand op een Engelsch schip. De „Stanburgh" een prooi der vlammen. In de haven van Sete is gisteren tengevolge van een ontploffing brand ontstaan op het Engelsche stoom schip Stanburgh, dat van Valencia kwam. 61eepbooten slaagden er in het schip uit de buurt van de benzine-opslagplaatsen weg te halen. De brandweer poogde het vuur te blusschen, doch slaagde hierin niet. Het schip werd geheel door de vlammen vernield. De bemanning bleef ongedeerd, doch men verkeert in het onzekere omtrent het lot van een havenarbeider, die zich op het oogenblik dat de brand uitbrak, aan boord bevond. Na 10 November presidents verkiezingen in Tsjecko-SIowakije Onderhandelingen over de candidatuur. Naar het D. N. B. meldt hebben de voorzitters der Tsjecho Slowaaksche coalitiepartijen besloten na 10 No vember, op welken dag de gebieds overdracht aan Hongarije voltooid moet zijn, de nationale vergadering bijeen te roepen voor de presidents verkiezing. Gisteren hebben de verte genwoordigers der partijen met de leden van het Slowaaksche kabinet onderhandeld over de candidatuur en de regeling der verkiezing. Verloopt de algemeene staking der Arabieren in Palestina Nieuwe incidenten. Reuter meldt uit Jeruzalem 4 No vember: De algemeene staking der Arabieren duurt voort, doch hier en daar, bijvoorbeeld te Nabloes en Haifa, schijnt het einde in zicht te zijn. Er hebben zich weer incidenten voorge daan: telefoondraden zijn doorgesneden bommen zijn tot ontploffing gebracht en er is geschoten, Op verschillende plaatsen wor den de huiszoekingen door de troepen voort gezet. Bij huiszoekingen te Nabloes zijn twee Arabieren gearresteerd en belangrijke docu menten in beslag genomen. Te Nazareth is een bom geworpen naar het Franciskanerklooster „Casanova", dat op het oogenblik dient tot kazerne voor de Britsche troepen. Twee Arabieren werden hierbij dood. In verband met dezen aanslag is verboden zich op traat te bevinden. Een gelijke maat regel is genomen in de omgeving van Remleh, aangezien hier een auto van een Jood is aan gevallen. Voorts is een verordening gepubliceerd, vol gens welke in de havens van Gaza en Akko de in- en uitvoer van alle goederen wordt ver boden. De douanekantoren in de havens zijn gesloten. A- 1753 genoot de Oud Hollandsche Kruydendoctor van het gheurig kruyt tabak. Met evenveel genot rookt de moderne pijp- rooker, de volgens hetzelfde recept gemêleerde Oud Hollandsche Pijptabak van COOPVAERT 10 e». (Adv. Ingez. Med.) Invloed van de voortrekkersvrouw op het volkskarakter. UID-AFRIKA viert feest: een feest van groote vroolijkheid en diepen ernst, waarvan nu en dan door onze dagbla den enkele klanken tot ons doordringen. Het is het eeuwfeest van den Grooten Trek der boeren van Nederlandschen stam uit de Kaap kolonie naar het Noorden, afgesloten door de plechtigheid op 16 December (Dingaansdag), als nabij Pretoria de hoeksteen van het groote nationale monument zal worden onthuld. En nu trekt we hebben dit in de dagbladen reeds gelezen gedurende een halve maand, een tweetal ossewagens, zooals deze een eeuw geleden op den Grooten Trek werden gebruikt, „op die pad van Suid-Afrika", langs dezelfde route, die de trekkers van 18351838 hebben afgelegd, nl. van Kaapstad naar Pretoria. Een symbolische trek, die overal stormen van geest drift ontketent en heeft bewezen, hoezeer Oud- Af rika nog leeft in het hart van Jong-Afrika. Merkwaardig is, hoe reeds voor het begin van dezen symbolischen trek een stroom van oudhe den, cultuurschatten uit het verleden, waarvan men zelfs niet wist, dat ze nog bestonden, uit de geheele Unie zijn toegevloeid. De waarde hier van zal eerst bij benadering kunnen worden bepaald, als de heele verzameling,, door particu lieren afgestaan in musea is ondergebracht. En wie zal de beteekenis peilen van de hernieuwde belangstelling voor het roemrijk en ontroerend verleden, die thans Zuid-Afrika in beroering brengt? Overal, waar de ossenwagens stampend en krakend passeeren, worden de Trekkers ont vangen door mannen en vrouwen in de schil derachtige treklcerskleeding van een eeuw gele den en worden redevoeringen gehouden, die ge tuigenis afleggen van de diepe dankbaarheid van een geheele natie jegens het kleine groepje pioniers, dat een volk heeft geschapen. En nu gaat het natuurlijk, zooals 't altijd g in dergelijke gevallen: het enthousiasme is als een lawine, die aangroeit, naarmate ze verder rolt. Het eene dorp ontvangt de Trekkers met twee maal zooveel menschen als er inwoners zijn, een stad wil de ossenwagens met duizend ruiters tegemoet gaan, een andere stad spreekt van vierduizend en zoo worden de ontvangsten steeds grootscher en indrukwekkender, zich ontplooiend tot het hoogtepunt van Dingaansdag te Pretoria. De geestdrift is zoo aanstekelijk, dat jonge mannen hun baard laten staan om een echt ro mantisch trekkergvoorkomen te hebben, en dat de kleurige, schilderachtige dracht der vrouwen met haar gebloemde katoenen japonnen en huifhoeden, die bij alle feestelijkheden opdui ken, wel niet zal nalaten grooten invloed uit te oefenen op de mode-1938 in Zuid-Afrika. Ook de oude, gemoedelijke benaming „oom en tan te" en „neef en niggie" herleeft allerwegen en van nog veel dieper beteekenis is de cultuur schat van oude volksliederen, die weer wordt opgehaald Maar er is nog meer. De sfeer, waarin Zuid- Afrika feestviert is wel bij uitstek de sfeer van het voortrekkersgezin, van de voortrekkers vrouw. Dit is belangrijk, omdat het midden in een zeer moderne natie, waar het huiselijk leven evenals overal elders met gx-oote moeilijkheden en ontwrichting heeft te kampen, op eens weer doet herleven het Boerengezin van vroeger. Het oerkrachtige gezin, met de moeder als zorgend, zich offerend middelpunt, en tevens het gezin, dat de Trek voelde als zijn roeping. De oude godsdienstzin van de voortrekkers herleeft in het moderne Zuid-Afrika, tegelijk met den ongekunstelden eenvoud, de gulle gast vrijheid en de hartelijkheid, die de nazaten van het Boerenvolk steeds hebben gekenmerkt. Een complex van sterke, oude levenswaarden begint opnieuw in hoofden en harten te leven, Voor hoe lang en hoe diep? Dat zal de toekomst moe ten leeren. Telkens en telkens weer staat bij de feesten in Zuid-Afrika de voortrekkersvrouw in het middelpunt van de belangstelling. Immers zij is het geweest, die door haar uitnemende eigen schappen van verstand en hart de groote stuw kracht van den Trek is geweest; zonder haar geduld, uithoudingsvermogen, dapperheid, vin dingrijkheid en zelfopoffering was de Trek nooit volbracht. Als er ooit een volk is geweest, dat kan getuigen van den grooten invloed van de moeders en dochters op zijn geschiedenis, dan is dit het Zuid-Afrikaansche volk. Haar invloed is zoo groot geweest, omdat haar ondernemingsgeest zoo groot was. Wij kla gen en zuchten allemaal wel eens, dat het moe der-zijn geen gemakkelijke taak is en als dit onder gewone omstandigheden al zoo waar is, hoeveel te meer dan niet onder de uiterst moei lijke omstandigheden van den Grooten Trek. Kunt u 't zich voorstellen? Een geriefelijke woning, een eigen tuintje, een boerderij te moe ten verlaten en met kinderen klein en groot de onbekende wildernis in te gaan? Jarenlang te wonen in een hobbelenden, schommelenden wa gen op een weg zonder comfort, zonder vrien den en vriendinnen, zonder winkels? Met in 't vooruitzicht stormen en onweer, ziekte, een zaamheid, honger, misschien wel de dood door geweld van vijandige Kaffers? Dat hebben de voortrekkersvrouwen gedaan en op haar reis, terwijl een hoekje in den ossen wagen de eenig beschikbare wieg was hebben ze zonder eenige medische hulp haar talrijke kinderen het leven geschonken. Er moeten ware heldinnen onder die vrouwen zijn geweest. Wat ze geofferd en geleden hebben, is zeker met geen pen te beschrijven, al gaf dat moeten we natuurlijk niet vergeten het harde leven in de vrije natuur wèl een sterk tegenwichht te gen de opeenhooping van rampen en ellende. In zijn uitgave van het dagblad van den Trek ker Louis Trigardt (18361838) teekent Gustav Preller met een enkel woord de fijne gestalte van een van die voortrekkersvrouwen: Die merkwaardigste figuur onder die oudere vrouwen van die trek, is die weduwe Antje Scheepers, wat na die dood van haar man te sorge het vir 'n negetal kinders, en vir haar wa en vee, sonder die beskikking te hê oor eeni ge skepsels. Diemanne bewaar deurgaans 'n wel dadige ridderlikheid jeens haar; maar 't blijk ook hoe sii vir die orige self heelmaal goed in staat is om die tug te handhaaf nie alleen nie, maar ook ander nog te help en haar kinders op school te hou. Sij was 't wat die Petroriustrek in die Laeveld van 'n wisse ramp gered 't, toen sij heimelik 'n Boesman meidje met een brief aan Trigardt stuur, om hulp te vraag. En toen later op Drakenberg die manne van die trek reeds daaraan wanhoop om 'n weg te vinde, en beraadslaag oor die mol ikheid om hul waens maar in die steek te laat, was 't weer sij wat, te same met enige ander vrouwe Breggie Pre- torius me Maraha en Cornelia Trigardt 'n be gaanbare pad ontdek het. Sij is een van die weinige volwassene gewees, wat die dodelike moeraskoors van Delagoabaai getrotseer het en in Natal teruggekeer is. Deze Trigardttrek, een der kleinere verken- nerstochten was overigens een tragedie. Gedurende Februari en Maart, de ongezond ste maanden van het jaar trokken die mannen en vrouwen met niet minder dan 21 grootere en kleinere kinderen dwars over den Rooirand. Na een trek van acht maanden uit Soutpansberg kwamen ze met zeven wagens te Lorenzo Mar ques aan De trek omvatte toen nog 53 zielen, doch tot 1839 stierven meer dan de helft aan de moeraskoortsen zoodat er slechts 25 over bleven. Maar zij legden mede den grondslag voor een nieuw, stoer Afrikanersras. De invloed van de voortrekkersmoeder in Zuid-Afrika is zoo verreikend door haar diepen godsdienstzin. Zij was het die door dik en dun vasthield aan het Bijbel-onderricht voor haar kinderen zelfs de trekkersdagboeken vertel len van de bijbelschooltjes, die geregeld onder weg in lagers worden gehouden. Juist in die zware tijden toen zij iederen dag den dood voor oogen zag, werden de geestelijke dingen voor haar meer en meer werkelijkheid. In die tijden werd ook haar vrijheidsdrang geboren en ge sterkt. Tijdens den Grooten Trek is herhaalde lijk gebleken, hoe groot de vrijheidsdrang van de Afrikaansche moeder was en toen deze een maal zijn vleugels had uitgeslagen, was uitge groeid boven de natuurlijke gebondenheid aan den geboortegrond en aan al de lieflijke zachte dingen van het dagelijksch leven, toen was zij ook den mannen tot voorbeeld. In haar boek „The brunt of the war", dat ge wijd is aan de Zuid-Afrikaansche moeders, schrijft Emily Hobhouse o.a.: „1-Iaar uithoudingsvermogen in ontberingen, berusting in verlies, fierheid onder onderdruk king, waardigheid in vernedering, geduld in lij den en vrede tot in den dood wonnen de eerbie dige bewondering van de schrijfster en de sym pathie van de geheele wereld". R. DE RUYTER-v.d. FEER. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avond» betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9