TANDHEELK. INSTITUUT SCHUDT UW LEVER WAKKER Jongeman bij twist gedood. Bushouders gaan verdere actie voeren. en AG 8 NOVEMBER 1938 jfjOl „„twerp tot wijziging der "^„pensioenwet ingetrokken geering heeft, blijkens een mede- harerzijds aan de Tweede Ka- *fbet wetsontwerp tot wijziging van pensioenwet voor de spoorwegamb- tenaren ten Kamer ingetrokken. Minister Van Buu- jn de vergadering der Tweede van 19 October jl. schorsing van debat over dit wetsontwerp ver- i ut; to i of öotooVi 4 i err omdat hij zich niet gerechtigd aall de afhandeling er van mee „■erken, nadat de Kamer met 63 te- q 18 stemmen een amendement-Van Braam' de Pensic beek (s.-d.) tot afschaffing van ioenkorting voor het spoorweg- ^,1 had goedgekeurd jjet vijftienjarig bestaan der V. D. J. O. Feestelijke bijeenkomst te Utrecht. rt,.note opgewektheid heeft de Vrijzinnig- 5 Stische Jongeren Organisatie te Utrecht ^lï-iarig bestaan herdacht. In den foyer ie utrecht werd een zeer druk be- «wpotie gfJèouden. Deputaties van di- 'V'üii krtdon kot Kocti n ,v /toi ieugdorganisaties boden het bestuur der haar hartelijke gelukwenschen aan. r - D. J. A. Geluk, voorzitter der V.D.J.O., 5!?k.„ns het hoofdbestuur van den Vrijzinnig atischen Bond voerde het woord mr. L. 4 Dam, die een enveloppe met inhoud over rate werd o.m. nog het woord gevoerd door vLen D. Roemers, namens den bond van Ver W. Thomassen,'namens de A.J.C., S. -A-tra namens de oud-hoofdbestuursleden de V.D.J.O., de laatste overhandigde aan heer Geluk een nieuwe voorzittershamer. ,.,er op den middag kwam ook mr. A. M. 4 het bestuur gelukwenschen. Namens de 'fl' jq wer(j rnr. Joekes een lamp aangeboden, 'stoffelijk blijk van dank voor hetgeen hij Wviseur van de organisatie heeft gedaan. avonds werd een feestelijke herdenkings- i-"nkomst gehouden in de met afdeelingsvlag- versierde groote zaal van Tivoli. \[et eigen krachten werd een zeer aantrek- ujjj- en gevarieerd programma uitgevoerd. Tot slot werden voor het eerst de landdag- ii kampfilms vertoond. Voor de pauze heeft mr. A. M. Joekes, advi- f - van het hoofdbestuur, een feestrede uitge- Vredessluitzegels. Ook dit Jaar weer verkrijgbaar. Wij ontvingen het volgende communiqué: Voor de vierde maal belast zich de commissie ,8 moeders en opvoedsters uit de Vereeniging p-r Volkenbond en Vrede met den jaarlijkschen vtïoop van de vredessluitzegels „Pax in memo- fhm". voorstellende een landelijke maagd, bloe menstrooiende op het graf van de gevallenen. Door H.M. de Koningin werd van meet af aan de leiding van deze actie in ons land toever trouwd aan P. Gravin van Héerdt tot Eversberg- ':les van Ufford óp verzoek van de Hertogin Vandöme, Prinses van België, eere-presi- ienfe van „Le Brindille d'Or" (het gulden pietje), de Fransche vereeniging, die deze ze- pls lanceerde. Deze verkoop, welke uitsluitend ïn November rlsats heeft, de maand waarin zoovelen hunne icoden herdenken, geschiedde met klimmend faeces in de volgende landen: België, Bulgarije, Duitschland, Engeland, Noord-Amerika, Li- thauen, Noorwegen, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- fcje en Zweden. Het Nederlandsche comité van aanbeveling, teteande uit de dames: mevr Everwijn-Crom- r.din, mevr. van Eibergen-Santhagens-Vincent, mevr. van Eysinga-bsse. van Hogendorp, mevr. Fabius-jkvre van den Brandeler, mevr. Feith- ivre Schorer, mevr. de Geer-Voorhoeve, mevr. oman Trip-Daendels, mevr. van Lidth de Jeu- fo-van Rossem, mevr. de Monchy-Haitink, mevr. van Nispen tot Sevenaer-jkvre Serraris, mevr. Qiiarles van Ufford-bsse Mulert tot de Leem- wle, mevr. Juckema van Burmania-bsse Ren- :s-Rengers, bsse Röell-bss de Vos van Steen- jk, mevr. Rutgers-Idenburgh en mevr. Snouck Hurgronje-jkvre van Tets. doet bij deze een «arm beroep op de algemeene belangstelling, dit jaar wenscht de commissie wederom rengst van dezen zegelverkoop uitsluitend te bestemmen voor vredesopvoering' en wel geheel in harmonie met de Volkenbondsgedachte, ilaar bovenal op den grondslag der hoogere beginselen, zonder welke geen duurzame vrede bereiken is zooals H.M. de Koningin het brfgeleden den volke verkondigde naar aanlei- van den oproep tot moreele en geestelijke hrcewapening. Hoge het gebruik maken van dit vredeszegel foor duizenden vrouwen worden beschouwd als sn stille gelofte, om juist nu meer voor den vrede te arbeiden dan ooit tevoren. De commissie vleit zich dit jaar nog meer dan "erheen op den krachtigen steun van velen te Jgen vertrouwen. Presidente: P. Gravin van Heerdt tot Evers- «rg-Quarles van Ufford. Secretaresse: mevr. L. Romeyn-Tuckermann, ^Saag, Nassau Zuilensteinstraat 2, giro ie secretaresse: mevr. M. Nienhuys-Ver- '«gh, 't Helmvelt, Bloemendaal. Het hoofddepot voor den verkoop der sluit- «J 's b'j mevr. Romeyn, bij wie de zegels 'J et- per pakje van 20 besteld kunnen worden. Bankier tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Wegens oplichting. rechtbank heeft den 47-jarigen D. van p-j heheerend vennoot van de bankzaak de Putte, wegens oplichting meermalen veroordeeld tot twee jaar gevange- met aftrek van het voorarrest, dat tien maanden bedraagt. tot°?'c*6r van J uLstitie had tegen ver- ™cüte twee en een half jaar met aftrek van yoorloopige hechtenis gerequireerd. 'Machte had groote bedragen van zijn tfWi in ontvanSst genomen om daarvoor «teu te koopen. Hij had deze opdrachten D, uitgevoerd, doch de posten z.g. „in ^«"afgesloten, vu» ^fbank overwoog, dat dit „in zich L afs'Uiten kwade trouw beduidt. De bank 5!ers verbond zich tot levering van stukken, 3 nnler beschikking had en die l!rdoordat zij bij voortduring in een 'w v ,van ftoiancieele onmacht verkeerde, ko°Pen, zoodat dit „in zich zelf" af tanen ileerkomt op niet hooDen en niet ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft, U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. IngezMed.) FELLE BRAND IN COÖPERA TIEVE BAKKERIJ. Drie man konden zich met moeite redden. Dader in zijn woning gearresteerd. In de Platancnstraat te Kerkrade, kregen Maandagmorgen de onge huwde H. G. en de 19-jarige F. Hou sen, beide wonende in deze straat, twist. Na een korte woordenwisseling haalde G. een dolkmes te voorschijn en bracht hiermede zijn tegenstander een steek in de hartstreek toe. Housen bezweek na enkele oogenblikken. Na zijn daad vluchtte de dader naar zijn nabijgelegen woning. Daar heeft de politie hem gearresteerd. Het lijk van den verslagene is in beslag ge nomen, evenals het wapen, dat in de woning van G. verborgen werd ge vonden. ZEER GROOTE SCHADE AANGERICHT. Een felle brand heeft Maandagmiddag om streeks half vier gewoed in de coöperatieve bakkerij „Samenwerking", onderdeel van „Pa trimonium", in de Barestraat 87 te Groningen. Het vuur ontstond op die bovenverdieping van het groote gebouw waar zich de opslag' plaatsen bevinden en een groote hoeveelheid meel en kruidenierswaren aanwezig was. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand bevond zich slechts weinig personeel op de bovenverdieping. Het meerendeel was be neden aan den arbeid. Drie arbeiders, die boven aan het werk waren moesten zich langs een takel naar beneden laten glijden om zich in veiligheid te stellen. Eenige vaten brandspiritus, welke in het gebouw, dat een oppervlakte van 50 X 60 M. beslaat, aanwezig waren, kon men nog tijdig uit het perceel verwijderen. De brandweer slaagde erin den brand te beperken tot de bovenverdiepingen, welke geheel uitbrandden. Evenwel sloegen de vlammen over naar de achterzijde van het gebouw, waar zich de directeurswoning bevindt. Daar kon het vuur snel bedwongen worden. Alleen werd er groote waterschade geleden. De groote voorraden meel en kruideniers waren, welke op de bovenverdieping lagen op geslagen, werd door het vuur verteerd- De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. ZEDENMISDRIJF. Te Winschoten is Zaterdag aangehouden, verdacht van een ernstig zedenmisdrijf, de 40-jarige oogarts N. J. L. J., wonende te Win schoten. Hij is naar Groningen ge bracht en zal ter beschikking, van den officier van justitie worden gesteld. J. is gehuwd en vader van drie kinderen. Autobus-chauffeur verloor de macht over het stuur. Vader van vijf kinderen gegrepen en gedood. Maandagmorgen omstreeks half zeven is op den rijksweg tusschen Midlum en Herbajum, in de gemeente Franekeradeel, een ongeluk gebeurd, dat een wielrijder het leven heeft De 37-jarige arbeider J. K., uit Midlum, fiet ste daar op weg naar zijn werk in de richting Franeker, geheel rechts van den weg. Nabij de plaats, waar men bezig is den weg te her stellen, reed een autobus van de firma Stoop uit Den Haag, bestuurd door Van der B., eveneens uit Den Haag, de arbeider achterop. Doordat de bus een paar steenhoopen voor het wegherstellingswerk raakte, verloor de be stuurder de macht over het stuur. De bus slingerde naar de rechterzijde van den weg, reed tegen een boom op, schoot verder dooi en reed den wielrijder aan. K. werd in den berm geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kin deren onverzorgd na. De autobus, waarin be halve de bestuurder nog een chauffeur van de onderneming was gezeten, is vrij ernstig be schadigd. Geen van beiden liep letsel op. Het rijwiel van K. werd geheel vernield. Bij het spoelen van de wasch verdronken. Bij het spoelen van de wasch achter de ouderlijke woning is Maandagmiddag de 23- jarige mej. C. van Diemen te Leimuiden in een diepe dijkssloot geraakt en verdronken. Voorbijgangers begaven zich te water ten einde te trachten de ongelukkige te redden, doch men slaagde er eerst na tien minuten in het lichaam op te halen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. UIT DE STAATSCOURANT. Burgemeesters. Bij K.B. van0 3 November is met ingang van 15 November 1938 benoemd tot burge meester der gemeente Oostvoorne: H. A. van Voorst van Beest. De nieuwe burgemeester van Oostvoorne is in 1892 in Arnhem geboren en is thans op de gemeentesecretarie van Naaldwijk als chef van de afdeeling sociale zaken. Bij K.B. van 3 November is met ingang van 15 November 1938 benoemd tot burge meester der gemeente Escharen: mr. L. J. H. Oh. A. de Bourbon. De heer De Bourbon is in 1908 geboren en heeft zich eenige jaren op journalistiek ter rein bewogen. Hij was o.m. redacteur van de Gelderlander en van het Soerabajasch Han delsblad. „Ibis" moest te Lydda blijven. Het K.L.M.-toestel „Ibis" heeft Maandag op de thuisreis, op weg van Bagdad naar Athene, de gebruikelijke tusschenlanding op het Pale- stijnsche vliegveld Lydda gemaakt, doch kon wegens de slechte gesteldheid van het terrein als gevolg van den regen, niet opstijgen, zoo dat gewacht moet worden tot het veld in betere conditie verkeert. Een vliegtuig onder den hamer. Opbrengst slechts vijfhonderd gulden. Wie biedt er meer dan vijf-honderd gulden? Niemand méér? Eenmaal, ander maal Een vliegtuig verkoopen bij executie is geen alledaagsch geval, maar Maandag heeft zich deze tragedie toch afgespeeld. Het gebeurde in een der vliegtuigloodsen op Waalhaven. Daar stond een drie-motorige Fokker, type F-7b, geen K.L.M.-vogel, doch particulier bezit, zonder naam, alleen gemerkt PHAPA. De fiscus had er sinds eenigen tijd beslag op ge legd en nu, klokke elf uur, ging het gevaarte "ónder den hamer, nadat het al dagen lang „van 9 uur voor- tot 4 uur namiddag" zooals de deurwaarderlij ke aankondiging officieel vermeldde had gerecipieerd voor gegadig den en nieuwsgierigen, om zich te laten be kijken Vliegtuigen zijn niet bepaald voorwerpen, waar b.v. de bekende kooplieden Die-en-Die zich druk om maken om er uitverkoop van te houden. Vandaar dat het aantal gegadigden zeer beperkt was. Niettemin was er voor dezen „buitenlandschen" Fokker, voorzien van Wright Whirlwindmotoren, nog vrij veel animo en het bieden veroorzaakte een lichtelijk nerveuze stemming, waar zelfs het toestel niet ongevoe lig voor kon blijven. Men zegt, dat de vleugels die anders stormen en orkanen weten te trotseeren bij de aanwezigheid van den belastingdeurwaarder getrild hebben. Ten slotte is iemand kooper geworden voor het luttele bedrag van vijfhonderd gulden. De kooper lachte in zijn vuistje en aan het recht was voldaan. „OUD"-GEPENSIONNEERDEN DER ZEEMACHT. De Bond „Pensioenactie Zeemacht" heeft een adres tot den minister van Defensie ge richt, waarin gelijkstelling der pensioenen van alle „oud"-gepensionneerden der Zeemacht wordt gevraagd, juist zooals dat is geschied voor de „oud"-gepensionneerden van het In dische leger. Er wordt in het adres gewezen op de groote onbillijkheden, welke zich bij de pensionneering der oud-marinemannen voor doen en vraagt voor hen, die nog op een klein pensioen zijn aangewezen, recht. AFDEELINGSVERSLAG PROV. STATEN. Grootere bedragen voor werkloos heid sb estrijding gevraagd ZAL BELASTINGVERLAGING NIET VAN LANGEN DUUR ZIJN? Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de provinciale Staten van Noordholland betreffende de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1939 is het volgende ontleend. Door vele leden werd opgemerkt, dat de be volking der provincie zich gelukkig mag prijzen met een provinciaal bestuur, dat naar goede Hollandsche begrippen van democratie en openbaarheid, zijn beleid vooral richt op uitgebreide sociale zorg, goed bedrijfsbe heer en bestrijding der werkloosheid. Des te scherper valt het in de groep, die de Nationaal Socialistische Beweging in de Sta ten vertegenwoordigt, naar hun oordeel te la ken, dat haar optreden in deze zittingsperiode getuigt van een volkomen afwezigheid van belangstelling voor de zaken der provincie ter behartiging waarvan zij door de kiezers is af gevaardigd. De vele mutaties, welke in deze groep hebben plaats gevonden, wijzen daarop eveneens. Hoewel ditzelfde niet gezegd mag worden van de communistische fractie, zijn deze le den van oordeel, dat hare opvattingen ten aanzien van dictatuur en totalitairen staat zoo weinig afwijken van die der nationaal socia listische, dat in beider optreden eene voortdu rende bedreiging voor handhaving van het democratisch bestuur der provincie aanwezig- is. Nu Noordholland en met name Amster dam zoozeer onder een werkloosheid van vele tienduizenden gebukt gaan, is er, zoo meenden eenige leden, reden voor het propageeren van een breede welvaartspolitiek. Alle democra tische krachten moeten hiervoor samengaan. Bovendien, wordt voor de jeugdwerkloosheid nog steeds veel te weinig gedaan. Enkele leden waren niet optimistisch over deze begrooting en konden niet aan den in druk ontkomen, dat er verband bestaat tus schen de belastingverlaging van thans en ze kere gebeurtenissen in het volgende jaar. Inzonderheid verheugden vele leden zich er over, dat het mogelijk bleek in het belang van werkverschaffing en werkverruiming nog een bedrag van f 500.000, in een nieuw op te richten ontginningsfond-s te storten, terwijl niettemin de omstandigheden toelaten, met nog eenigszins hoogere raming van de totale belasting opbrengst dan voor 1938 het geval was, de opcenten zoowel op het gebouwd en ongebouwd, als op de vermogens- en inkom stenbelasting, van 20 als tot dusverre, op 18 terug te brengen. Bij sommige leden doet de voorgestelde be lastingverlaging evenwel de vraag rijzen, of het prijs gegeven bedrag niet beter aange wend had kunnen worden voor de financie ring van nog breedere maatregelen ter be teugeling van de werkloosheid in deze pro vincie. Naast den post „storting in een fonds voor ontginningswerken" ad f 500.000,had dan nog een post van ongeveer gelijke grootte ten behoeve van bestrijding der werkloosheid kunnen worden aangewend. Ook werd door enkele leden de vrees uitge sproken, dat deze opcentenverlaging voor de toekomst niet blijvend zou kunnen worden ge handhaafd, Al wie WAARBORG-KLEEDIXG kent (Adv. Ingez. Med.) Instructies der politie lang niet overal gelijk. In verband met de steeds scherper wordende maatregelen tegen de busdiensten, welke zon der concessie geëxploiteerd worden, belegde het Comité van Actie, waarin vrijwel alle ex ploitanten zijn opgenomen, Maandagmiddag in restaurant „Astoria" te 's-Gravenhage on der voorzitterschap van den heer J. C. H. Stoop een vergadering. De voorzitter zette uiteen, dat het de bedoe ling van de vergadering was plannen te be ramen om een wettelijke oplossing te kunnen verkrijgen. Hoewel het standpunt van de ondernemers voldoende bekend mag worden geacht, zullen binnenkort te 's-Gravenhage, Rotterdam, Am sterdam, Haarlem en Arnhem groote openbare vergaderingen worden belegd, waarop de heer F. de Mos het woord zal voeren. De vergade ring in Den Haag wordt Vrijdag a-s. gehouden op een nader te bepalen plaats. Tevoren zullen bussen van verschillende exploitanten door de steden rijden en het pu bliek door middel van pamfletten aansporen deze vergaderingen te bezoeken, terwijl tevens gelegenheid wordt geboden de petitionnemen ten te teekenen. De heer Stoop bracht ter kennis van de vergadering op welke wijze het Comité van Actie tot nu toe is te werk gegaan. Men vroeg allereerst een audiëntie aan bij den minister van Justitie, die evenwel antwoordde, dat de ondernemers zich schrfitelïjk of mondeling konden wenden tot den procureur-generaal van het Amsterdamsche gerechtshof, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. Bij dit on derhoud gaven de ondernemers der busdien sten uitdrukking aan hun ontevredenheid over de politiemaatregelen, tegen hen geno men. De procUreur-generaal zou deze grieven aan den minister overbrengen en hem mede- deelen, dat de ondernemers gaarne zouden zien, dat er één lijn in alle geschillen getrok ken werd. Hierop volgde het ministerieele verbod van de diensten van de firma Sommering op Amsterdam. Od een verzoek om een onderhoud met de directie der Nederlandsche Spoorwegen werd geantwoord, dat de spoorwegen het juridisch onjuist oordeelen, wanneer er overleg zou wor den gepleegd tusschen partijen in een ge schil. Een audiëntie bij den minister van Water staat is nu aangevraagd, terwijl Zaterdag pro testtelegrammen zijn verzonden aan den mi nister van Justitie, aan den minister-president en aan H.M. de Koningin. Dit laatste telegram luidde: „Het comité van Actie Nederlandsch Tou- ringcarbedrijf brengt eerbiedig ter kennis van uwe Majesteit, dat politie talrijke autobus- diensten belet ondanks ontkenning bindend heid wetsvoorschriften door straf- en civielen rechter. Comité doet eerbiedig beroep op Uwe Majesteit, uw minister van Justitie op te dra gen, politiemaatregelen te staken, rechtsge voel Uwer trouwe onderdanen te sparen, on herstelbare kapitaalsvernietiging en onmid dellijke werkloosheid van honderden en on dergang van talrijke gezinnen te voorkomen". De vergadering besloot volgens een desbe treffend voorstel van de dagelijksche leiding van het Comité van Actie contact te zoeken met den bond van bedrijfsautohouders in Nederland ter ondersteuning van deze actie. Na uitvoerige discussie werd besloten tot het voeren van een proefproces, dat gedeeltelijk door het comité zal bekostigd worden. De be doeling is om zoo spoedig mogelijk een uit spraak in hoogste instantie te verkrijgen in een ressort, waar al een vonnis is gevallen Zoo zullen de zaken van de S. en A.-tours, van de firma v. d. Weiden en de firma Van Ollefen tegelijk worden bepleit door mr. G. de Grooth in Amsterdam. De voorzitter verzocht allen ondernemers mede te werken de „niet-besmette" lijnen onbesmet te houden door verschillende maat regelen. Tenslotte stemde de vergadering er mede in, dat het bestuur pogingen in het werk zal stellen om te komen tot een orga nisatie van niet-geconcessionneerde bus exploitanten. iDeze organisatie kan ook in de toekomst veel nuttig werk verrichten. Bij het debat kwamen nog vele grieven van de getroffen ondernemers tot uiting. Intusschen duurt het optreden van de po litie tegen de wilde busdiensten voort, waar bij zich het geval voordoet, dat wat in de eene plaats wordt verboden in de andere wordt toegestaan. Maandag verhinderde de Amsterdamsche politie aanvankelijk alle diensten naar het Gooi, ook een gratis dienst, maar later op den dag liet men ongestoord een bus vertrekken. Toen de bus echter uit Hilversum wilde terug- keeren, werd door de Hilversumsche politie niet toegestaan, dat passagiers meegingen. Wel mochten leden van het personeel mee. In Bussum gekomen stond de Bussumsche politie ook dit echter niet toe en moesten ook de personeelleden uitstappen, voorts is daar een bus in beslag genomen. De Wassenaarsche politie heeft Maandagmiddag eveneens maat regelen genomen om bussen, waarmede ge tracht wordt een dienst op Amsterdam te houden, in beslag te nemen. Opgemerkt werd, dat met de thans nog op de begrooting voorkomende bate van f 250.000 het Fonds tot gedeeltelijke Reserveering van Batige Saldi is uitgeput. De kosten, die thans uit bedoelden begrootingspost bestreden wor den, zullen echter ook voor de toekomst moe ten worden gemaakt, waarbij dan niet meer uit gereserveerde saldi zal kunnen worden ge put. Mede in verband met deze overweging had den enkele leden liever continuïteit met be trekking tot de geheele opcentenheffing gehandhaafd wenschen te zien. Eenige leden meenden dat spoedig op de voorgestelde belastingverlaging zal moeten worden teruggekomen. Een der leden was van oordeel, dat de door Ged. Staten voorgestelde belastingverlaging van alle zijden warme instemming had be- hooren te vinden, al was het alleen hierom, dat daarmede de ring der voortdurende belasting verzwaring werd doorbroken. De opgeworpen vraag of het bedrag van de vermindering, groot f 400.000, niet beter op andere wijze had kunnen worden besteed, moest z.i. beslist ontkennend worden beantwoord. Een ander lid sprak waardeering uit voor de vele converteeringen van leeningen, waar door het budget met f 1.000.000 is verlicht. Eenigen betreurden het, dat Ged. Staten nog geen voorstellen hebben gedaan in het bijzonder de lagere salarissen wederom op peil te brengen. Verschillende leden waren van oordeel, dat de begrootingspositie voldoende ruimte biedt om herstel van enkele subsidies. Wat deze subsidies betreft, werd het stellig gewenscht geoordeeld, de subsidies aan open bare leeszalen en bibliotheken op het oude peil terug te brengen, evenals die aan het Concertgebouw. Bovendien werden in dit verband ook ge noemd het buitengewoon onderwijs, gecom bineerd met nazorg, en het nijverheidsonder wijs. Aangedrongen werd op verhooging van die subsidies, welke ter bestrijding van de tuber culose dienen. Critiek op bestrijding werkloosheid. Van verschillende zijden werd waardeering uitgesproken voor wat de Provincie doet ter bestrijding van de werkloosheid. De begroo tingspost en het ontginningsfonds wijzen te zamen een bedrag van f 900.000 voor dit doel aan, hetgeen belangrijk meer is dan in andere provincies. Een en ander stemt ten zeerste tot voldoening. Door enkele leden werd echter scherpe cri tiek uitgeoefend op de werkverschaffing. Vol gens de hier aan het woord zijnde leden heb ben de maatregelen voor werkverschaffing aan de arbeiders geenerlei verlichting ge bracht: zij hebben alleen, aldus deze leden, het voordeel gehad den arbeiders te toonen waartoe de zoo zeer gezegende democratie hen brengt. Enkele andere leden hoewel waardeering koesterende voor de gedane pogingen spra ken als hunnen meening uit, dat een oplos sing van het werkloosheidsprobleem alleen mogelijk zou zijn in een maatschappij op ge heel andere grondslagen berustende. Opgemerkt werd, dat er geen enkele af doende maatregel wordt voorgesteld. Het is alles te veel „lapwerk". Zoo werden in April (■de laatste maand waarover gegevens ter be schikking staan) slechte 6000 menschen te werk gesteld. Hieruit blijkt, dat de zaak niet goed wordt aangepakt. Het bedrijfsleven moet worden gestimuleerd. Nu kost een en ander veel te veel geld, terwijl het resultaat gering is. De hier aan het woord zijnden behielden zich het recht voor, bij de openbare behande ling met voorstellen te komen. Men betreurde, van de N.V. Ontginnings maatschappij Noord-Holland nimmer een balans of jaarrekening te hebben overgelegd gezien. Wat betreft de loonen, uitgekeerd bij de werkverschaffing, waren sommige leden van oordeel, dat thans een verbetering is ingetre den, althans voor zoover het de groote steden betreft. Anderen waren echter niet voldaan, met name waren zij van oordeel, dat een vol doend bestaansminimum nog niet was bereikt. Nog werd opgemerkt, dat aan het verschaf fen van werk aan jeugdige werkloozen nog maar weinig wordt gedaan. Een som van bijna f 17.000 voor alle kosten tezamen is voor dit doel veel te weinig en het moet toch mo gelijk zijn meer goede werkobjecten te vinden. Wat den Economisch-Technologischen Dienst betreft, was in het algemeen met belangstel ling kennis genomen van het dienaangaand uitgebracht verslag, ook al blijkt hieruit, dat voorloopig nog niet op belangrijke resultaten kan worden geboogd. Betreurd werd, dat er geen verschiet werd geopend, waarbij de Pro vincie haar rechtmatig aandeel zou krijgen van een verdere industrialisatie van Neder land. Enkele léden vroegen wat de reden is van het niet publiceeren van het rapport over het visscherijbedrijf te IJmuiden. Bij den aandrang om pogingen te doen IJmuiden economisch sterker te maken, sloot een lid zich gaarne aan. Er werken reeds vis- schers in Polen en Duitschland, hoewel deze menschen recht hebben op arbeid in het va derland. Bovendien ontstaat er door het ver blijf van den man in het buitenland gevaar voor verwildering van de zeden. Aangedrongen werd op bevordering der maiscultuur. Bedoelde cultuur zou inzonderheid voor de papier- en kartonindustrie van groote be- teekenis zijn. Gaarne zou men nader worden ingelicht omtrent de plannen van droogmaking. Kun nen Ged. Staten reeds mededeelen, welk com plex zij op het oog hebben? Ook werd gevraagd, of Ged. Staten nadere inlichtingen zouden kunnen verstrekken met betrekking tot een voorgenomen tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen, of overbrugging van dit kanaal. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 912. lederen middag van IV»4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEKUUR DINSDAG en DONDERDAG van 7—9. FTT-ITTI?! iPTTRTT PÜnl°0S trekken bLtlriitL IrItDli inbegrepen. BEKENDE LAGE TARIEVEN (Adv. ingez. MedJ EXAMENS. Academ. Opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doct.-ex. economie de heer A. C. Moinat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5