T>uin?elijntje TURKIJE heeft een nieuv/en president. Honderd millioen aan Fransche schatkist biljetten. De Bilt voorspelt: Meest matigen, in het Zuiden wellicht toenemenden Oostelijken tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, in den nacht en den morgen mist, overdag opklarend, zelfde temperatuur. barometerstand Hoogste 771.3 m.M. te Memel. Laagste 738.1 m M. te Akureyri. thermometerstand Hoogste gisteren 54 F. Laagste hedennacht 48 F. Hoogste heden 48 F. N.V. HOOGOVENS EN FABRIEKEN. STAAL- Gaan een walserij bouiven. barometerstand Hedenmorgen 9 uur 761 m.M Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden hoog water te ijmuiden: Zaterdag v.m. 5.42 uur; n.m. 6.02 uur, Zondag v.m. 6.30 uur; n.m. 6.52 uur, Maandag v.m. 7.24 uur; n.m. 7.54 uur. IJMUIDEN Om den meestertitel dammen. Laros wint van Mertens. Donderdag is voor de tweede ronde de partij Laros-Mertens gespeeld. Na zeer gecompli ceerd openingsspel gelukte het Laros schijf- winst te forceeren en vrij spoedig de partij. Wij zijn thans in staat de deelnemers van de groep Rotterdam te geven. Hier zijn de acht deelnemers: J. Bom en K. Bijlsma, Den Haag. G. Waals en P. Idzerda beiden Rotter dam. W. v. d. Kraan, Dordrecht, v. d. Boo gaard, Middelburg, W. Ponsijn, Breda. J. Beckers komt uit voor Limburg. Van deze twee groepen komen de twee bovenste van iedere groei! in een dubbele ronde tegen elkaar uit. Mertens is door zijn twee nederlagen zeker kansloos geworden. Zaterdag worden de wedstrijden te Amster dam en Rotterdam voortgezet. Zweedsclie vrachtboot bij Bakkum gestrand. Tengevolge van den dichten mist is van ochtend het Zweedsche vrachtschip „Veners- borg" uit Gotenburg met stukgoederen op weg van Huil naar Amsterdam, ter hoogte van Bakkum aan Zee gestrand. De „Venersborg", die 1065 ton meet behoort aan de Svea-lijn te Stockholm en onderhoudt een wekelijkschen dienst op Amsterdam. Het schip ligt op de eerste bank, ongeveer 500 meter uit de kust. De sleepbooten „Utrecht" en „Stentor" van de firma Wijsmuller zijn uit IJmuiden ver trokken. Zij zullen trachten het schip vanmid dag tegen vijf uur bij hoog water vlot te slepen. In den loop van den ochtend is te Bakkum een vlet aangespoeld, vermoedelijk afkom stig van de „Venersborg". PREDIKANT BEROEPEN In de vacature wijlen ds. J. W. Swaan is tot predikant bij de Hervormde Kerk beroepen ds, L. Lagerweij, te 't Waal en Honswijk. HARINCRECORD gisteren gebroken. Aanvoer bijna 12.000 kisten. Hel record van 10.144 kisten haring van jl. Woensdag is gisteren reeds ge broken, want dien dag bedroeg de aan voer 11.973 kisten, die weer grooten- deels naar Duitschland en Tsjecho- Slowakije werden verzonden. Aan het havenstation werden in totaal 83 wagons geladen, waarvan echter '30 wagons zijn blijven staan. Deze worden heden ver zonden. De aanvoer was heden minder groot dan de eerste dagen dezer week tengevolge waarvan de prijzen iets opliepen. VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn vertrokken Schoorl IJM 39, Oost zee IJM. 147 Prinses Beatrix IJM 117 Gloria IJM. 37, Gerberdina Johanna IJM 38 Ewald UM 48 MARKTBERICHT IJmuiden, 11 Nov. 1938 (ANIP) Tarbot 7062 ct. per kg. Tong 150—82 ct. per kg. Groote schol f 21 per 50 kg. Middel schol f 24 per 50 kg. Zetschol f 2117.50 per 50 kg. Kleinschol f 2310 per 50 kg. Bot f 155 per 50 kg. Schar f 7.8Q1.90 per 50 kg. Wijting f 2.20—1.15 per 50 kg. Versche haring f 3.15—1.50 per 50 kg. BESOMMINGEN. Kotters: E 404 f740, FN 233 f 610 Schepen met versche haring: KW 65 f 1000 IJM 268 f 1410 (C. de Boer) VL 53 f 800, SCH 15 f630, 141 f 540, 250 f 550. 118 f 270, 342 f 750 246 f 560, 254 f 660, PD 154 f 650. DE AZIMUTH NAAR AMSTERDAM. De Azimuth IJM 195 is naar Amsterdam ge bracht ter reparatie. VAN DE BRUILOFT NAAR HET ZIEKENHUIS In den afgeloopen nacht dreigde voor een café in de Prins Hendrikstraat, waar een bruiloft was gevierd, een vechtpartij te ontstaan. De politie slaagde er in de verhitte gemoederen te kalmee- ren, maar bij al deze drukte had een vrouwe lijke bruiloftsgast het ongeluk tegen een steek- wagen te loopen, waardoor zij haar linkerbeen brak. Nadat dr. Bekker en de heer Bakker van E.H.B.O. eerste hulp hadden verleend, werd de vrouw per ziekenauto naar het Antonius Zieken huis overgebracht. OPLOOP IN DE PRESIDENT KRUGERSTRAAT. Gisteravond ontstond in de President Kruger- straat een volksoploop doordat een jongeman, die beschonken was en weigerde met zijn moeder naar huis te gaan, door eenige familieleden werd vastgegrepen en naar huis gebracht, waarbij de jongeman zich verzette. Bij deze schermutseling moest een ruit van de woning van een der buren het ontgelden. Toen de politie ter plaatse kwam was de orde «poedig hersteld Financiëele reorganisatie voorgesteld. De directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft het syndicaat voor gewone aandeelen in genoemde N.V. mede gedeeld, dat zij, om steeds minder onafhan kelijk te worden van de inkrimpende markt van ruw ijzer (waarvan de export steeds moeilijker wordt) en dat ruwe ijzer tot nieuwe producten te verwerken, besloten heeft tot den bouw van een walserij, die zoodanig zal zijn ingericht, dat zij aan hooge eischen ten aanzien van de kwaliteit der producten zal kunnen voldoen. Na zorgvuldige studie is de keus gevallen op een platenwalserij voor platen zwaarder dan 3 m.M. De capaciteit dezer walsinrichting kan (bij een normale ge middelde dikte van de platen) worden aange nomen op circa 120.000 ton per jaar. Voor middelzware en zware platen, zoo zegt de directie, bestaat in ons land een groote markt. De invoer was in 1937 216.000 ton. Van de daaraan voorafgaande jaren zijn geen nauwkeurige cijfers bekend, doordat de in- voerstatistiek toen de platen met een dikte van 3 m.M. en meer nog niet afzonderlijk op gaf. De totale invoer van platen was echter zoodanig, dat voor 1935 en 1936 de invoer van dikke platen wel getaxeerd kan worden op resp. 90.000 a 100.000 ton en 130.000 a 150.000 ton. Ook de afzetmogelijkheden in den export zijn aanzienlijk. Door de genoemde verdere verwerking van ons ruwijzer wordt bereikt, dat wij onzen export van ruwijzer kunnen verminderen, hetgeen meebrengt, dat wij ons meer zullen zullen kunnen bepalen tot dien export, die het meest loonend is. Voor het verdere gereedmaken van de staal fabriek met twee Siemens-Martin ovens be schikt onze vennootschap over ruim voldoende geldmiddelen. In verband met den bouw van de walserij in een versterking onze middelen echter noodig. Een daartoe gevormd syndicaat heeft zich bereid verklaard, onder het daarbij gebruike lijke xvoorbehoud, e enemissie van 4.000.000 4-pCt. obligaties te garandeeren, terwijl de plaatsing van 1.875.000 nieuwe preferente aandeelen (welke met de bestaande preferente aandeelen, waarvan de rechten zullen worden veranderd, een bedrag van 2.500.000 zullen vormen) is verzekerd. Op deze wijze zullen onze geldmiddelen in voldoende mate ver sterkt worden om de ontworpen plannen te kunnen uitvoeren. Wij stellen aandeelhouders voor: af te schrij ven op het aandeelenkapitaal 40 pCt. van het gewone kapitaal ad 29.500.000 is 11.800.000, welk bedrag als volgt zal worden aangewend: ter dekking van het verliessaldo, per 31 Maart j.l. bedragende 1.006.781.41. b. tot - vermindering van de boekwaarde van de belangen bij aanverwante onder nemingen (voornamelijk de geheele boek waarde van het belang bij de Vereinigte Stahlwerke) 9.952.035.75. In totaal 10.958.817.16. Door afronding van het afschrijvingspercen tage tot 40 pCt. resteert dan nog 841.182.84, met welk bedrag, na verhooging daarvan tot 897.948.33 wegens het vrijkomen van de Statutaire Reserve, de boekwarde van de fa- brieksinstallaties zal worden verminderd. Na deze reorganisatie is de balanspositie dei- vennootschap in alle opzichten gezond. Het geplaatst kapitaal zal dn met inbegrip van het nieuwe aan te trekken kapitaal be dragen 75.000 prioriteitsaandeeien, 2.500.000 preferente aandeelen, 17.700.000 gewone aandeelen Totaal 20.275.000 De nieuwe investeeringen beloven een be vredigende netto-winst, die naar wij vertrou wen ook het gewone aandeelenkapitaal zal ten goede komen. In verband met de bovenstaande voorstellen is een wijziging van de statuten noodig. Het is ons voornemen, tegen Vrijdag 25 No vember 1938 een buitengewone algemeene ver. gadering van aandeelhouders bijeen te roepen ter goedkeuring van het reorganisatie-voor- stel, zoomede van de statutenwijziging. BEGIN VAN BRAND. Gisteren ontstond een begin van brand in een op den zolder van het brandstoffenpakhuis van den heer E. in de Frögerstraat liggende stapel turf. De brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen, behoefde geen dienst meer te doen, daar het brandje inmiddels met eenige emmers wa ter was g'ebluscht. GEARRESTEERD VERDACHT VAN HELING. De politie heeft verdacht van heling een be woner van de Kalverstraat gearresteerd, wiens zoon den dag tevoren wegens diefstal was ge arresteerd. Een hoeveelheid van de gestoeln goe deren, die ten huize van den gearresteerde werd gevonden, is in beslag genomen. VELSEN Waarschuwing van den commissaris van politie. Tegen het inzamelen van gelden zonder vergunning. De Commissaris van politie waarschuwt tegen het zonder de vereischte vergunningen inzame len van gelden langs de huizen. Hij geeft drin gend in overweging geen gelden af te staan aan persoenn, die niet van de vereischte vergunning zijn voorzien. Men eische steeds het overleggen van een bewijsstuk. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij her haling gebleken is, dat gelden worden besteed voor een ander doel dan waarvoor zij worden gevraagd. BEGRAFENIS DR. CII. F. HAJE. De begrafenis van het stoffelijk overschot van dr. Ch. F. Haje zal plaats hebben Zaterdag a.s. te half 12 op de Alg. Begraafplaats te Heem stede. BEVERWIJK Diefstallen ten nadeele van een grossiersfirma. Belangrijke hoeveelheid goederen ontvreemd. Naar wij vernemen is bij ide N.V. Wieherink's Stoomkoffiebranderij en Engroshandel alhier een reeks diefstallen aan het licht gekomen. Het onderzoek dat geleid wordt door de Rijkspolitie heeft aan het licht gebracht dat een ongeveer 25-jafige ongehuwde magazijn bediende te Beverwijk zich aan deze diefstal len heeft schuldig gemaakt. Dezer dagen ontdekte men op het kantoor van deze firma een onregelmatigheid, waar voor ide betrokken bediende ter verantwoor ding werd geroepen. De jonge man viel toen spoedig door de mand en bekende tegenover zijn patroon, dat hij de firma reeds gedurende geruimen tijd ernstig benadeeld had door allerlei goederen te ontvreemden en te ver- koopen aan een bakkersknecht te Velsen. Hij maakte er o.a. een gewoonte van, duurdere producten af te leveren dan op de orderbrie ven was vermeld. Wanneer deze brief bij voorbeeld de leve ring van een baal zout voorschreef gaf hij een baal suiker af. Het verschil in kostprijs wendde hij ten eigen bate aan. Zoowel de dader als de heler hebben tegen over den Rijksveldwachter een volledige be kentenis afgelegd en zijn in arrest gesteld. DE HOOFDPRIJZEN VAN DE PAARDEN- LOTERÏJ. Naar wij vernemen zijn de hoofdprijzen van de Paardenloterij in Beverwijk gevallen. De eer ste prijs, de harddraver „Rosé Morgan" met sulky en tuig, ter werkelijka waarde van f 1000, viel ten deel aan den heer J. Hilbers, Beekzang- laan, alhier. De tweede prijs, de harddraver „Betty Wor thy" kwam in het bezit van den heer J. Wij- nands in de Adrichemstraat en de derde prijs, een veulen won de heer Van Lédden Hulse bosch, de bekende Ford-dealer, alhier. De vierde prijs, eveneens een veulen, ging naar Groningen. PERSONALIA Te Amsterdam slaagde voor het examen apotheker assistente onze plaatsgenoote mej. J. J. van Delft. De Joden in Italië. Vele functies en bedrijven voor hen gesloten. Op grond van de besluiten van den Grooten Fascistischen Raad heeft de Italiaansche mi nisterraad een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt bepaald, in hoeverre Joden niet rechts- en handelingsbevoegd zijn. Een groot aantal bedrijven zal voortaan voor Joden gesloten zijn. Zij zullen niet meer in burgerlijke en mi litaire betrekkingen werkzaam kunnen zijn noch in de fascistische partij of in de organisaties, welke daarvan af hankelijk zijn, noch in het algemeen in nationale ondernemingen of v- vakvereenigingen e.d., die onder trole of toezicht van den staat sta Joden zullen evenmin deel kurm uitmaken van de leiding van bank11 die nationale beteekenis hebben van particuliere verzekeringsonderne11 Joden kunnen geen militairen diemt Zij kunnen geen voogd of curator ovü 11 Joodsche kinderen zijn. Zij mogen *een met een waarde van meèr dan 5000 r °nti onroerende goederen in steden niet pP« of de van meer dan 20.000 lire bezittenWaar" commissie zal de waarde der onroerend deren, waarvan geen belasting geheven1g0e* vaststellen. wordfc, Joden mogen voortaan geen huishond-, personeeel van Italiaansch arisch ras m -i hebben. Overtreding wordt gestraft met *5* ten van 1.000 tot 5.000 lire. met toe- Joodsche ouders kunnen uit de oud err macht ontzet worden, indien blijkt It 8 kinderen, die een anderen godsdienst heiL^ en dus als van niet-Joodsch ras besrhn worden, een opvoeding geven, die niet in eenstemming is met de beginselen van a" godsdienst dier kinderen of met de gevoelens. nationale Buitenlandsche Joden hebben niet meer h recht een vaste verblijfplaats te hebben h- nen het koninkrijk, in Libye of de Italian sche bezittingen in de Aegeïsche zee Zii jr" zich na 1 Januari 1919 hebben gevestigd zi'iii deze gebieden binnen drie maanden mX verlaten. moet«n Dezelfde maatregel zal worden toe°enn*t op Joden, wien na dezen datum de Italiaan sche nationaliteit werd toegekend teeennS" wie deze concessies zullen worden herroeperj Er kwam echter niemand om haar te troosten. Heel alleen II voortgetrokken werd. De zomer ging voorbij en nog steeds moest zij den tijd doorkomen. O, wat verlangde zij vaak terug woonde Duimelijntje alleen in het groote bosch. Niemand scheen naar huis, of naar het blad, dat door den vlinder zoo heerlijk haar op te merken, niemand bracht haar voedsel. Alles moest zij zelf doen Toch moet gezegd worden, dat zij zich dapper door de moeilijk heden heen sloeg. Eens was het bijvoorbeeld gaan regenen. En Duimelijntje was erg nat geworden. Maar toen vlocht zij een bedje van grassprieten, dat zij onder een groot blad hing. Zoo bleef zij heerlijk droog. Honing uit de bloemen was haar voedsel en de dauw 's morgens vroeg haar drinkwater. Zoo vergleden in zoete rust zomer en hei-fst. En nu brak de koude en lange winter aan. Hoe zou het arme Duimelijntje het er af brengen? Maris Hjüler Alle vogels, die zoo mooi voor haar gezongen hadden, waren nu weggevlogen. De bladeren der boomen en de bloemen verdorden. Het groote blad, waaronder zij haar bedje had, schrompelde ook al ineen en een gele, verwelkte stengel was alles, wat er van over Generaal Inoenue volgt Ataturk op. ISTANBOEL, 11 November (Reuter-A.NP) Generaal Ismit Inoenue is tot president van Turkije gekozen. Inoenue, dien Europa jaren lang ge. kend heeft onder den naam van Ismet Pasja en die dertien jaar lang ministerpresi dent van Turkije is- geweest, heeft het be vel gevoerd over een van Kemal's legers in den Turkschen onafhankelijkheidsoorlog, Inoenue, die thans 58 jaar is, heeft zijn land vertegenwoordigd op de conferentie van Lausanne en hij bleek toen een bekwaam on derhandelaar. Jaren lang is hij de rechter hand van Ataturk geweest. Hij deelde ook diens inzichten omtrent de buitenlandsche politiek en is overtuigd van de wenschelijk- heid van het onderhouden van vriendschap pelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie en Engeland. Een aantal leden van de nationale vergadering heeft 'n motie ingediend waarin wordt voorgesteld, den naam van Turkije's hoofdstad te verande ren van Ankara in „Ataturk", tenein de herinnering aan den schepper van het moderne Turkije te vereeuwigen. Dit voorstel vindt te Istanboel vrij wel algemeen bijval. Men verwacht, dat de begrafenis Woensdag of Donderdag zal ge schieden. Het stoffelijk overschot van Ataturk zal heden gebalsemd worden. Gisteren reeds zijn gipsafdrukken van gelaat en handen geno men Men is voornemens aan debevolking drie dagen gelegenheid te geven afscheid van den leider in het paleis van Dolmabagste te ne men. De vervoerplechtigheid begint in Istan boel, waar het lijk, onder begeleiding van de oorlogsvloot over den Bosporus naar de Anatolische kust gebracht wordt, om dan langzaam naar Ankara te worden overge bracht. Met het oog op de verwachte buiten landsche gasten, zal de officieele teraarde bestelling pas in het midden van de volgen de week plaats hebben. Als laatste rustplaats is uitgekozen de heuvel van Cankaya in Ankara, waar thans nog het huis staat, van waar Ataturk in December 1919 den bevrij dingsoorlog van het Turksehe volk heeft ge leid. In alle- steden en dorpen van Turkije wap peren de vlaggen halfstok. De Turksehe regeering heeft de volgende mededeeling ter gelegenheid van het over lijden van Ataturk gepubliceerd: Het Turk sehe volk heeft zijn grooten leider en bouw meester verloren. Het groote werk van den ontslapene zal door ons in den dienst van het vaderland worden voortgezet. Zijn groot onsterfelijk werk is het republikeinsche Turkije. Niemand zal eraan twijfelen dat het Turksehe volk met zijn regeering solidais is op het punt om de bestaande orde te be waren en te beschermen. De Turksehe jeugd zal in de voetstappen van haar grooten leider voortstappen. Kemal Ataturk zal eeuwig in het boek der Turksehe geschiedenis en in het hart van het Turksehe volk verder leven. Havas meldt, dat de. Turksehe studenten en scholieren in een bijeenkomst op het Plein der natie gezworen hebben alles te zullen deen voor de verdediging van de door Ataturk op gestelde republikeinsche beginselen. De regeering zal aftreden, ISTANBOEL 11 November (D. N. B.) Uit Ankara wordt gemeld, dat men rekent op een formeel aftreden van het geheele ka binet na de op heden vastgestelde nieuwe verkiezing van een president der republiek. De huidige minister-president, Cecal Bayar, zal dan opnieuw opdracht krijgen tot vorming van een kabinet en de regeering zal ongewij zigd in .haar tegenwoordige samenstelling blijven bestaan. Naar wij vernemen hébben, de lieeren Mendelssohn en Co., Amsterdam em de N ederlandsche Handel MaatschapvV N.V., met medeweten, doch zonder medewerking van de Nederlandsche Bank,, een bedrag van 100.000.000 schatkistbiljetten van den Franschen staat overgenomen. bleef. Duimelijntje kreeg het verschrikkelijk koud. Haar kleeren waren langzamerhand versleten en zij had niets om ze te ver vangen. Daarnaast was zij zoo fijntjes en teer, dat het eigenlijk een wonder was dat zij nog zoo lang tegen de koude stand hield. Wordt vervolgd),, Deze schatkistbiljetten hebben een i van drie maanden en kunnen, naar keuze van de Fransche regeering, viermaal telkens v een periode van drie maanden, worden ve lengd. h De biljetten luiden in guldens. T>e terUohje. taling zal naar keuze van den houder gescm den in guldens of in goud.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10