HET NIEUWE AVONDBLAD Groot karwei bij de Hoogovens IJMUIDEN AMSTERDAM v.v. Botvangst. MEDEDEELING! VELSEN JAARCANG NO. 9 VRIJDAG 11 NOVEMBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Va ets., per maand 52% cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. rratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60 Sn of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz' f*™— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN In verband met de uitbreiding der salpeterzuurfabriek Men is nu eenmaal gewend dat op het Hoogovenbedriif niet met onsjes en half onsjes gewerkt wordt. Bij een wande ling over de terreinen wordt men dan ook steeds weer getroffen door de enor me afmetingen van gebouwen, werk tuigen enz. van dit moderne grootbe drijf. Behalve dan misschien in de la boratoria, meet men daar veel meer met tonnen. Tonnen erts en cokes verdwij nen dagelijks in den muil van de hoog ovens, tonnen ijzer vloeien door de go ten naar de giethallen, kranen met een hefvermogen van tientallen tonnen ver voeren zware lasten van de eene plaats naar de andere. Lange Jan van de Salpeterzuurfabriek op het hoogoventerrein. Zwaar en groot is ook alles, wat behoort tot de salpeterzuurfabriek, die men kan vinden nabij den oever van de nog niet voltooide Staalha- ven. De leek begrijpt natuurlijk, dat in deze fa briek salpeterzuur gemaakt wordt, maar voorts zal hij heel weinig begrijpen, wat al die hooge ijzeren of stalen cylinders en al die pijpen be- teekenen. Maar hij zal ongetwijfeld onder den indruk komen van deze gevaarten. Er wordt op vele plaatsen op de enorme ter reinen van 't hoogovenbedrijf gebouwd. Ook bij de salpeterzuurfabriek, in verband met het feit, dat de capaciteit dezer fabriek zal worden ver dubbeld. Begin April werd met de noodige verbouwing begonnen. In verband met deze uitbreiding moest een groote koeler, die in den weg stond, verplaatst worden, wat niet zoo eenvoudig was, want deze koeler woog niet minder dan 17000 K.G, En voorts moesten nog drie stalen torens gebouwd worden. Het werk is nu zoover gevorderd, dat deze torens, die in Amsterdam gemaakt werden, spoedig verwacht kunnen wor- I Oefening van de Burgerwacht. uOpstandige elementen" moesten bedwongen worden. De Vrijwillige Burgerwacht Haarlem en De Velser Burgerwacht hielden gisteravond in Velserbeek en omgeving een gecombineerde avond-oefening onder leiding van den com mandant den heer P. IJtsma. De oefening, die werd bijgewoond door burgemeester en me vrouw Kwint had een vlot verloop. De oefenstof was als volgt: Is Velserbeek waren „opstandige elementen", die door de Velser Burgerwacht zijn opgespoord es gevangen genomen. Hierbij zijn 12 burger- wachters gewond, die zijn ondergebracht in de hulpverbandplaats, waartoe als zoodanig de garage in Velserbeek is ingericht. Deze ge wonden moeten onder gewapende leiding wor den vervoerd naar de hoofdverbandplaats, zich bevindende in de boerderij van den heer van der Sluijs. Deze hoofdverbandplaats staat onder beveiliging van de Vrijwillige Burger wacht Haarlem. Door ingekomen berichten is het bekend ge worden, dat door opstandige elementen (een «deeling van de Velser Burgerwacht), een b°2isg zal worden aangewend, de hoofdver bandplaats te overrompelen. De hoofd- en hulpverbandplaatsen werden bezet door vrouwelijke E.H.B.O.-leden, Haar lem onder leiding van den E.H.B.O.-instruc- teur A. P. Bakker van de Velser Burgerwacht. De bescherming van de hoofdverbandplaats geschiedde door leden van de Vrijwillige Bur gerwacht Haarlem, onder leiding van ploeg- wmmandant Boosaans. den. Ze wegen natuurlijk eenige tien duizenden kilos per stuk. Het transport belooft interessant te worden. Ze worden niet over den weg, maar door het Noordzeekanaal naar IJmuiden vervoerd, drij vende achter een sleepboot. Zoo worden ze naar de Staalhaven gesleept, waar ze op den wal ge haald moeten worden. Voor dit doel heeft men een meer dan 40 M. hoogen ijzeren hijschmast langs het talud opge steld. Over den afstand van het water naar dit talud is een sleepheUing gebouwd, waarover de torens naar het talud getrokken worden. Zijn ze daar aangekomen, dan moeten ze met behulp van den hijschtoren worden opgeheschen en op de zware fundeeringen worden geplaatst. Het wordt een moeilijk karwei, waarbij voor zichtig gewerkt moet worden. Want de torens zijn niet alleen heel zwaar, ze zijn ook heel duur, want ze zijn vervaardigd van niet-roestend staal, dat ongeveer tienmaal zoo duur is als het gewone staal. Op het plaatje ziet men den enormen hijsch toren met daarnaast een in aanbouw zijnde sta len bouwstelling, die reeds een hoogte heeft van 24 M. Thalia vertoont: „Hollywood Hotel" en „Bokser tegen wil en dank". De directie van Thalia heeft ook deze week weer gezorgd voor een zeer goed programma, Als eerste hoofdfilm komt op het doek „Hollywood Hotel" met veel bekende namen waarvan wij o.a. noemen Dick Powell, Glenda Farrell, Hugh Herbert, Rosemary Lane, Benny Goodman, Edgar Kennedy. Het verhaal begint als de beroemde leider van het Swing-Orkest Benny Goodman met zijn boys op het vliegveld van Kansas City afscheid nemen van één van de leden van deze band, Ronnie Bowers, den zanger en saxophonist, die naar Hollywood vertrekt, omdat hij een filmcontract gekregen heeft Als Ronnie op het vliegveld van Hollywood arriveert, wordt hij begroet door Bernie Wal ton, den publicity-man van de „All-Star Film", die hem naar het befaamde Hollywood Hotel dirigeert. Op een andere plaats in dit hotel heeft de temperamentrijke ster Mona Marshall, ruzie gemaakt met de directie der All-Star Films, Haar vader Chester Marshall, die allesbehalve geheelonthouder is en haar eenigszins achter lijk zusje -Dot, doen alles om haar in haar kuren te stijven. Evenmin laat haar tegen speler Alexander Duprey iets na 0111 haar dwaasheden aan te wakkeren. Het resultaat is, dat Mona niet meer spelen wil en weigert met dat zij niet meer spelen wil en weigert met Duprey dien avond te verschijnen bij de première van haar jongste film. Faulkin en Bernie Walton engageeren als eenige uitkomst Mona's „double", Virginia Stanton, om in gezelschap van Ronnie Bowers dien avond de première bij te wonen. Ronnie weet echter niet, dat 't Virginia Stanton en niet Mona Marshall is, die hij begeleidt. Bernie Walton laat Virginia zich kleeden in Mona's woning, nu laatstgenoemde in haar boosheid naar Santa Barbara is gevlucht. Niets wordt bemerkt van het bedrog en de première wordt uitbundig gerecenseerd in de ochtendbladen, waar de gramstorige ster haar portret naast dat van Ronnie Bowers afge drukt ziet. Dus keert zij met spoed naar Hol lywood terug-, veegt Faulkin den mantel uit en dwingt hem Ronnie's contract te ver breken, onder bedreiging, dat noch zij, noch Duprey ooit meer in All-Star Pictures zullen optreden. Zeer ontmoedigd zou Ronnie Hollywood hebben verlaten, indien niet de fotograaf Fuzzy, dien hij eerder leerde kennen, hem een riem onder het hart had gestoken door hem voor te stellen als zijn impressario op te tre den en hem een betrekking bij de film te be zorgen. Hoewel Fuzzy in minder dan geen tijd a) zijn geld aan dit doel spendeert, slaagt Ronnie bij geen der film-producers en ten einde raad zijn zij gedwongen een betrekking te aan vaarden in een eethuis. Hier wordt Ronnie's goede stem opgemerkt door een regisseur van de All-Star, met het resultaat, dat hij in Mona Marshall en Alexan der Duprey's nieuwe film de liedjes doubleert welke deze laatste heet te zingen. De film heeft een groot succes, maar Ronnie kan de idee, dat een ander gebruik maakt van zijn stem niet langer verdragen en ver laat de studio. Doch bij een optreden van Duprey in het Hollywood Hotel bij een radio uitzending, heeft de All-Star Ronnie's stem wederom noodig. De publicity-manager weet, dat Virginia en Bowers op elkaar verliefd zijn en haalt het jonge meisje over zijn adres mede te deelen, hetwelk zij doet, onder voorwaarde, dat den zanger een flink salaris zal worden betaald. Door een list slagen zij er in Ronnie inplaats van Duprey in levenden lijve te laten optre den, waardoor de toekomst van onzen held wordt verzekerd, een toekomst, welke hij slui ten zal naast Mona Marshall's „doublé", aan wie hij veel te danken heeft. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia „Bok- (Aan onze Noordzeekust is de bot vangst op het oogenblik zeer groot en voordeelig). Van dit feit zijn we ons bewust, De visscher, nu als in 't verleden, Staat aan de vaderlandsche kust Vaak voor een zee van moeilijkheden. Al vaart hij wel, zijn welvaart is, Maar zelden als hij 't zou verlangen, Zij wordt meest duur betaald, de visch, Die zich nog in zijn net laat vangen. Maar soms komt er een fraaie kans, Dat hij zijn visc'nlust bot kan vieren, Zoo met de bot aan bod als thans. Dan kan de vischvangst botweg tieren. Dan vaart hij uit met nieuwen moed, Om netjes 't zeebed af te dreggen, Dan kan hij, en het doet hem goed, Ook botje weer bij botje leggen. Hij voelt zich weer een ander man, Als eens de zorgen niet zoo kwellen, En als hij trotsch verklaren kan: Je kunt mijn botten niet meer tellen. Hij is de eenige per slot, Die zich niet beter kan verlangen, Dan dat hij als zijn aarasche lot, Voortdurend zoo maar bot mag vangen. P. GASUS. De Directie der N.V. Autobus Expl. „STORMVOGELS" maakt hiermede aan haar cliëntèle bekend, dat de autobus dienst TOT NADER ORDER KAN WORDEN VOORTGEZET. Rijdt dus nog steeds per STORMVOGELS DIENST naar AMSTERDAM. Enkele reis 30 ets. Retour 50 ets. ZEGT HET VOORTi ZEGT HET VOORT! (Adv. Ingez. Med.) ser tegen wil en dank", de sterkste boksfilm uit de laatste jaren met den steeds meer op den voorgrond tredenden Wayne Morris in de hoofdrol. Rex Theater vertoont: Helene Willfuer en „Geheimen van Filmland". Het beroemde boek van Vicki Baum; „Chem. Stud. Helene Willfuer" werd door Jean Bénoit- Lévy, beroemd geworden idoor „De Bewaar school" verfilmd. Met Madeleine Renaud, Con stant Remy en Jean Louis Barrault in de hoofdrollen werd het een meesterstuk der filmkunst. Hieronder volgt de korte inhoud. Helene Willfuer, studente in de chemie, keert terug naar de universiteit, nadat zij aan het sterfbed van haar vader was geroepen. Zij is arm en moet zoo snel mogelijk haar docto raal examen halen, om in haar levensonder houd te voorzien. Door professor Amboise wordt zij tijdens haar studie aangesteld als assistente op gering salaris, om haar in den zwaren strijd om het bestaan te steunen. Am boise, een talentvol geleerde, die zich als levenstaak het zoeken naar de kanker-bacil heeft gesteld, is in veler oogen een bruut, doch in wezen een warmvoelende, ongelukkige man, die door zijn jonge vrouw welke zang-aspira ties heeft, veronachtzaamd en niet begrepen wordt. Helene onderhoudt vriendschap met e'en medisch student Pierre Regnier, een jongeman met uitgesproken musicaal talent, doch met hevigen afkeer van de medische studie. De vriendschap groeit allengs tot een intiemere verhouding bevorderd door den innerlijken strijd, dien Pierre moet voeren en waarin Hélène hem moreel steunt. Op haar aandrin gen schrijft hij zijn vader, een dorpsdokter dat hij van de medische studie afziet en naar het conservatorium wil. Zijn vader komt hem opzoeken en overtuigt hem van de noodzaak, zijn studies te voltooien om hem op te vol gen daar hij ongeneeslijk ziek is en nog maar enkele jaren kan leven. Langzaam rijpt bij Pierre het idee van zelfmoord. Hij is te zwak 0111 zijn vader te weerstreven, maar hij heeft een onoverwinnelijken afkeer van de medische studie en hij voelt dat hij nooit zijn doctoraal zal halen. Bij het eerste examen zakt hij en zijn zelfmoordgedachte neemt vasteren vorm aan. Hij kan niet opnieuw beginnen. Hij be weegt Hélène er toe een dag met hem naar buiten te gaan, één dag alles te vergeten. Dan probeert hij haar over te halen met hem samen afscheid van het leven te nemen, doch als zij zich krachtig tegen dit „laffe" voor nemen verzet en hem ook van zijn rampzalig idee tracht af te brengen, blijkt haar, dat hij zichzelf reeds een doodelijke injectie heeft toegebracht. Hélène is gebroken, niet alleen blijkt haar verhouding met Pierre niet zonder gevolgen te zijn gebleven, maar zij wordt bo vendien nog gearresteerd, verdacht van moord op Pierre. Dank zij de tusschenkomst van Amboise, die veel sympathie voor zijn leerlinge en as sistente heeft, wordt zij spoedig weer vrij ge laten. Amboise zelf is een eenzelvig man ge worden. Zijn vrouw heeft hem verlaten „om haar roeping voor de kunst" te volgen en hij kan haar niet vergeten. Zij is ook de indirecte oorzaak van een „half vrijwillig" ongeluk op het laboratorium, waardoor Amboise geïnfec teerd wordt met slangengif. Langen tijd is zijn leven in gevaar doch eindelijk herstelt hij. Niettemin wil hij zijn colleges niet her vatten, hij wil zijn vrouw nareizen, probeeren haar terug te winnen. Hélène. inmiddels moe der geworden, heeft glansrijk haar doctoraal gehaald. Zij hoort van het voornemen van Amboise om de Faculteit vaarwel te zeggen „voor een vrouw die hem voor den gek houdt". Zij bezweert hem, terwille van zijn kanker onderzoekingen, dit voornemen op te geven. Haar pleidooi heeft inderdaad succes, dich Amboise kan niet meer alleen leven, hij heeft niet den moed alleen te beginnen, hij smeekt Hélène om bij hem te blijven. Het leven heeft hen beiden niet gespaard. Laten zij samen opnieuw beginnen. En Hélène stemt toe. „Geheimen van Filmland" is de tweede hoofdfilm van dit interessante Rex-program- ma. Concert kinderkoor „Klimop". Medewerking van „Nieuw Hosanna". Het Chr. kinderkoor „Klimop", de onderaf-? deeling van het Chr. gemengde koor „Nieuw Hosanna" gaf met medewerking van laatstge noemd ensemble een concert in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Voor deze Donderdagavond-uitvoering bestond een bemoedigend groote belangstelling, zoodat de voorzitter, de heer H. Geerlofs, zijn openings woord tot een zoo goed als geheel gevulde zaal kon richten. Terecht mocht hij daar zijn vol doening over uitspreken. De leiding had trouwens door een zeer lagen toegangsprijs het bezoek der belangstellenden gemakkelijk gemaakt. Spr. wees er in zijn ope ningsrede eveneens terecht op, dat er juist in dezen tijd volop reden bestaat tot zingen daar men in ons land vrij voor zijn of haar overtui ging mag uitkomen. Met het stemmingslied Troost van Palmer openden de kleine zangers en zangeressen, die in Klimop een keurig koor vormen. Dit bleek wel in 't bijzonder in het alleraardigst uitge voerde Holland van Abt en Cath. van Rennes' „Als de winter vlucht", die door hun meer stemmigheid een verdienstelijken indruk maak ten. Vlot en frisch klonken Lente, Ruim Baan en Marschliedje. De heer Wiersma heeft terecht al tijd een willig oor gehad voor de charmes van de componiste van het kinderlied Cath. van Rennes. En als vertolker van het kinderlied heeft de heer Wiersma met zijn kleuters, groote en kleine, reeds vele malen getoond, dat hij de opgaven ter dege weet in te studeeren. Dat hoorden we ditmaal weer eens in het Ruün Baan, zoo uitstekend van rhythme, dynamiek, uitspraak, klank en zuiverheid. De cantate Lentesprookje van Wettig Weissen- born had m.i. wat meer tempo kunnen verdra gen. Ook hadden de Klimoppers neiging tot zak ken, wat men van Klim-op geenszins mag ver wachten. Maar daar is het nu eenmaal een kin derkoor voor. Ook al is alles nog zoo goed voor bereid, het blijft onberekenbaar. De jongens gaven nog een amusanten boe rendans ten beste. Rietje van Es begeleidde den kleinen Henk Peereboom zeer goed bij zijn zang. Henk heeft als debutantje zijn versjes keurig gezongen. En van het opgetogen publiek waren de ach's, oh's en eenig's niet van de lucht. Hij heeft het heusch wel verdiend ook, want het was aller aardigst. Mej. G. Schaap, de pianiste van het kinder koor mocht voor haar meedwerken een fraaie tuil bloemen ontvangen. Van Jac. Dalcroze, de bekende componist van kinderzangspelletjes zagen en hoorden we Het Bijtje en Sneeuwprinsesje door de meisjes uit gevoerd en die zeer in den smaak vielen. Nieuw Hosanna zong een tweetal liederen van Kools, Ontwaken en Geestelijk Lied. Het koor, dat vergissen we ons niet, belangrijk uitgebreid is sinds het vorige jaar, toonde vrij vast op "toon te zingen. Met dat al waren deze werkjes nog niet „uit de verf", we hoorden de stemmen nog te veel afzonderlijk, maar de zoo vereischte ho mogene klank zal met ijverig studeeren er wel komen. Met nog „nieuwe" stemmen valt het niet direct mee het wel zoo te krijgen als de dirigent het zou willen hebben. Nu de dames in aantal zoo vooruitgaan mogen de heeren niet in de ver drukking komen. We weten, dat de heer Wiersma een zorgvuldig afwegen van klankvolume best toevertrouwd is, maar dat neemt niet weg, dat het corps heeren een uitbreiding in getal te stade zou komen. De zangers deden hun uiterste best, maar het vrouwenkoor was in de meerderheid. Het inspireerende Wereldvrede van Hendrik Altink was goed ingestudeerd; men had er on getwijfeld vroeger ter dege aangewerkt. Nieuw Hosanna was er zeer gelukkig in; er werden mooie pianissimi gemaakt en over het geheel beschaafd gezongen. En scherp op den dirigent gelet! Ook was de klank van het geheel beter. Dit was eveneens het geval in Olman's Ellen, dat de dames keurig inzetten. Fraai klonken de sopranen, waarbij de alten niet achter bleven. Ook de heeren deden zich hier van hun beste zijde kennen; jammer, dat zij in het solistische gedeelte te kort schoten in volume. en Het slot was een gelukkig staaltje van stevi- gen koorzang. W. Dick Powell en Rosemary Lane. (Thalia Theater, IJmuiden.) In Bioscoop „De Pont" „Orkaan" en „De Zesdaagsche". Orkaan veroorzaakte een orkaan in de we reld der bioscoopbezoekers. Overal waar deze film vertoond werd liep het storm naar de theaters, vooral dank zij de Terangi van Joh. Hall en de Maraima van Dorothy Lamour. Hieronder volgt in het kort de inhoud: Het is een feestdag op het eiland Manukura in de Zuidzee. Nagle's schoener is juist binnengevallen en dat beteekent voor Marama, de dochter van het stamhoofd, dat zij nu zal trouwen met Terangi, den eersten stuurman aan boord. In 't residentshuis geeft administrateur De Laage met zijn vrouw het gebruikelijke diner, waar aan Dr. Kersaint, Vader Paul, de priester van het eiland en kapitein Nagle deelnemen. De Laage is een man, die al zijn persoonlijke ge voelens onderdrukt om alleen volgens de stren ge regels der Fransche wet te leven. Zijn vrouw, die de inboorlingen beter begrijpt, wendt steeds haar invloed aan om haar man zachter te stemmen, daarbij altijd gehol pen door den openhartigen Dr. Kersaint en Vader Paul. Terangi en Marama worden door Vader Paul in den echt verbonden, maar na een paar da gen moet Terangi weer met kapitein Nagle mee naar Tahiti. En daar gebeurt iets, dat een schaduw werpt op het onbezorgde leven van den jongen zeeman. In een café in Tahiti slaat hij een dronken blanke, die hem 'tartte, neer. Dit zou niets be- teekend hebben, als deze blanke niet eenigen politieken invloed achter zich had, waardoor Terangi vrij zwaar gestraft wordt met zes maanden dwangarbeid. Kapitein Nagle, die al les in het werk gesteld heeft om gratie voor Terangi te krijgen, drukt hem op het hart zich goed te gedragen, want hij weet hoe vreeselijk gevangenisstraf voor de in vrijheid opgegroeide eilandbewoners is. Als Terangi bij zijn dwangarbeid op ze keren dag den schoener weerziet, kan hij zich niet bedwingen, springt in zee en zwemt het schip achterna. De bemanning merkt hem niet op en Terangi komt uitgeput" weer aan land, maar hij wordt weer gegrepen. Zijn straf wordt verzwaard en weer ontsnapt Terangi. De gevangenismuren kunnen hem niet houden. Zijn straf wordt steeds grooter, maar telkens ontsnapt hij weer. Bij zijn laat ste poging doodt hij, zonder het te weten, een bewaarder, maar thans vlucht hij in een klei ne kano en zet koers naar het op 600 mijl ge legen eiland Manukura. Op Manukura sympathiseert iedereen met Terangi, behalve De Laage, die zijn invloed niet wil laten gelden om Terangi verlichting van straf te bezorgen. Uitgeput wordt de vluchteling door Vader Paul en een kleinen jongen, Mako opgepikt. Vader Paul zet hem op Matu Tonga af, omdat hij weet, dat Marama en haar dochtertje Tita daar zijn. Terangi is weer hereenigd met zijn vrouw, maar den volgenden dag reeds komt zijn schoonvader waarschuwen, dat hij weg moet, voordat De Laage iets te weten komt. De groote zeilkano van het stamhoofd zal vol geladen worden met eetwaren. Marama zal haar naar Terangi brengen en dan zullen bei den naar een ander onbewoond eiland ver- In den nacht wordt de kano geladen, maar De Laage, die door den opkomenden wind wakker geworden is, betrapt den kleinen Mako en neemt hem mee naar Vader Paul. En van nu af begint de orkaan en daar mede ook de heldendaad van Terangi. Vader Paul heeft zijn volgelingen om zich heen verzameld in zijn kerkje. Terangi heeft vrouw en kind aan een machtigen pa- rau-boom gebonden en dringt dan de kerk binnen om Vader Paul te redden. Maar de priester gelooft, dat de kerk het wel zal houden en wil bij zijn volgelingen blijven. Wel vertrouwt hij mevrouw De Laage aan Terangi toe. Steeds heviger wordt de orkaan en steeds hooger komen de golven, tot het zwij gen van de klok aangeeft, dat de kerk uit el kaar gebeukt en verzwolgen is. De parau-boom van Terangi wordt uit den grond gerukt en in zee geslingerd, waar zij blijft drijven, tot de storm uitgewoed is. Dan kan Terangi de aan hem toevertrouwde vrouwen op een eilandje in veiligheid brengen. De schoener van kapitein Nagle is een drijvend wrak, maar de motoren werken nog en De Laage haast zich naar Manukura daar hij in doods angst verkeert over het lot van zijn vrouw. Hij vindt daar den dokter, die in een boot ge spaard bleef, maar die niets van mevrouw De Laage afweet.. De Laage gaat weer aan boord om alle eilanden af te zoeken Op één ervan ziet hij een rookwolk. Het is Terangi's sein om de boot te signaleeren. Teringi zelf wacht echter De Laage niet af. Met vrouw en kind vaart hij in een gevon den kano weg. De Laage ziet op het strand voetsporen en door zijn kijker ziet hij in de verte Terangi met de zijnen vluchten. Maar na een diepen zelfstrijd geeft hij ditmaal zijn vrouw gelijk, als zij opmerkt, dat het maar een drijvende boomstam is. Zoo kan eindelijk de opgejaagde Terangi rust vinden De tweede hoofdfilm is van een minder ern- stigen aard: „De Zesdaagsche" met Joa Brouwn. Dat is vast geen drama.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1