ULSTERS Peek Cloppenburg Dr. Colijn verdedigt kabinetsbeleid. STEGEMANS Met brandende lucifer lek in gasleiding gezocht... Geen hoogere P.T.T.-winst in 1939 Verzuchting van een ouderwetsche. VRIJDAG 11 NOVEMBER 193S TWEEDE KAMER. ,,Met geld strooien zou het heele volk op krukken doen loopen." Or S. E. B. Blerem (Vrijheidsbond) Wet inzake echtscheiding op komst. Nieuwe begrafeniswet. DEN HAAG Donderdag. Na 'n reeks hamerstukken, gaf heb voorstel tot goedkeuring van Nederland's toetreding tot het Geneefsche verdrag nopens gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede, den nat. soc d'Ansembourg aan leiding tot de bewering, dat de internationale berichtgeving geleid wordt door de vrijmetse larij, nauw verbonden met de diplomatie en den Volkenbond, het bolsjewisme en het interna tionaal politiek Katholicisme. Alle, volgens hem, elementen, die dusdanig optreden strijd met de bedoeling van het verdrag, dat deze overeenkomst in de praktijk slechts een vodje papier zal blijken te zijn. Spr. gaf te kennen, dat wij niet tot deze conventie moes ten toetreden. Zoo dacht Ir. A1 b a r d a (s.d.) er niet over. Deze afgevaardigde meen de dat een Kamerlid, dat geen afkeuring over heeft voor zekere „voorlichtingsmethoden" in zeker land. niet bepaald geroepen is om hiel de les te komen lezen. De heer Albarda ziet in de poging om door het verdrag bij te dra gen tot het tegengaan van internationale op hitsing een groote moreele waarde. Het wetsontwerp ging er zonder hoofde lijke stemming door. Weldra kon nu het alge- meene begrootingsdebat hervat worden. Daarbij bracht Dr. B ie re ma (lib.) hulde aan de openhartige wijze, waarop Minister De Wil de den financieelen toe stand had bloot gelegd, uitte hij zijn instemming met 't in het algemeen gematigd optreden van het Kabinet ten aanzien van principieele verschil punten, terwijl hij uitini gaf aan eenige ongerust heid met betrekking tot de handelspolitieke plan nen der Regeering. Het adres der financieele 9 mannen ontmoette ook bij dezen afgevaar digde kritiek. Zag de liberale fractieleider de aangekon digde belasting-verlagingen met vreugde te gemoet, een donkere schaduw wierp daarop het voornemen om tot een nationale in komsten- en winstbelasting over te gaan, die een te zwaren druk zou kunnen veroorzaken. Evenals Mr. De Geer wenschte spr. betere verzorging van de ouden van dagen voor te doen gaan boven tegemoetkoming aan de groote gezinnen, terwijl hij, wat de leerlin- genschaal betreft voelde voor hetgeen Dr. Deckers dienaangaande had aanbevolen. Met aandrang verzocht hij de Regeering om de r giftige plant van het anti-semitisme op het vaderlandsche erf niet te laten voortwoe keren. Twee soc. democraten kregen we nog te hóoren, n.l. den heer Drees, die het opnam voor de gemeenten, welke financieel in het gedrang zijn geraakt en Ir. Vos, die veel in de plannen-Westhoff te lo ven vond, al belichtte spr ook de nadeelen er van. Als hekkensluiter be toogde de heer v. Hou ten (chr. dem.), dat het Ij kabinet geenszins een 11 christelijke politiek voert; maar 'n liberaal beleid van het genrè-Colijn. Deze afgevaardigde wilde veel meer nog gedaan hebben voor werkloos heidsbestrijding en brak voorts o.m. een lans voor betere ouderdomsvoorziening. De Minister-president vond dit keer, in 't licht der groote verscheidenheid van aan geroerde onderwerpen, „ordening" hier keek hij zijn ambtgenoot Steenberghe ondeu gend aan in zijn rede niet zoo makkelijk. Hij begon eerst met eenige op zich zelf staande punten. Zoo ontkende hij bij de verkiezings- campage in 1936 den indruk te hebben ge wekt, dat het in elk geval tot uitbreiding der ouderdomsvoorziening zou komen: defensie, zoo had Dr. Colijn zelf altijd betoogd, moest vóórgaan. Via enkele opmerkingen over amb tenaren-kwesties er zijn niet te veel ar beidscontractanten werkzaam in verband met den arbeid die er te verrichten valt, salaris- verhooging van bepaalde groepen laat de financieele toestand niet toe kwam de Minister aan de kwestie van de voor ambtena ren verboden vereenigingen. De overheid heeft niet slechts 't recht, maar de plicht zich waarborgen te verschaffen voor trouwe dienstvervulling onder alle omstandigheden. Geenzsins alleen militaire maar ook burger lijke ambtenaren kunnen voor zware gewe tensconflicten komen te staan. Vooraanstaande personen van „Kerk en Vrede" hebben zelf geconstateerd, dat, nu tegenwoordig de overheidsdienst in al haar geledingen met landsverdediging te maken kan krijgen, het lidmaatschapp dier organi- satiê onvereenigbaar is met het zijn van ambtenaar. Niet vergeten moet men ook, dat „Kerk en Vrede" aangesloten is bij een inter nationale anti-militairistische, anarchistisch getinte, organisatie. Zelfde bezwaren gelden voor nog andere in dit verband genoemde vereenigingen. Afvoering van de lijst wil de Regeering wel overwegen als de oorzaken, die er toe leidden de vereenigingen in kwestie er op te plaatsen, verdwenen zullen zijn De Minister verklaarde voorts nog zich niet te laten wijsmaken, dat er geen verband zou be staan tusschen de Nationale Jeugdstorm en de N. S. B. Over 't anti-semitisme hoefde spr. na wat er reeds in de Kamer, aan beide zijden gezegd was, niet veel meer op te merken. Hij bepaal de zich dus tot de verklaring, dat hij elke anti-semitische actie hartgrondig verfoeit. Onze Joodsche medeburgers hebben dezelfde rechten als alle andere Nederlanders. Overigens is de vraag of in de strafwet "n scherper regeling tegen persbeleedigingen aan 't adres van bepaalde volksgroepen kan wor den opgenomen, bij den Minister van Justitie in overweging. Spr. ontkende, dat de Troonrede te sober en te somber was gehouden. Hij deelde voorts mede, dat een ontwerp tot wijziging van de echtscheidingswet het Departement van Justitie verlaten heeft, dat men aan de te wij zigen Begrafeniswet (in verband met de kwestie der lijkverbranding) de allerlaatste hand legt en dat de Regeering tot de slotsom is gekomen, dat er 'n nieuwe Zondagswet noo- dig is. Indiening daarvan zal te zijner tijd ge schieden, maar niet meer in dit zittingsjaar. Het buitenlandsch beleid bespre kende verklaarde Minister Colijn, dat de Re geering van oordeel blijft, dat een internatio nale rechtsorganisatie in het belang van goede volkenrechtelijke betrekkingen in hooge mate gewenscht is. Voor de kleine naties, zoo ging hij verder, blijft collectieve verzekering van de veiligheid indien mettertijd verkrijgbaar een begeerenswaardig doel. De huidige Volken bond heeft ons echter die collectieve veiligheid niet gebracht. Niet wij hebben de collectieve veiligheid overboord gegooid, zij heeft ons in den steek gelaten en daaruit zijn ook voor de Nederlandsche politiek consequenties te trek ken. Worden tenslotte de pogingen tot ver betering der betrekkingen tusschen de volke ren hervat, dan zal Nederland daaraan gaarne, van harte meedoen, doch ook dan blijve het beginsel van de onafhankelijkheidspolitiek a la van Karnebeek onaangetast. Onderwijl moe ten "we zoo goed mogelijk voor ons zelf zorgen. Daarom dient er ook niet getornd aan de defensieplannen, die eventueel in nog wat sneller tempo tot uitvoering moeten gebracht, doch die niet moeten worden uitgebreid. De Premier kwam vervolgens even op het nader te behandelen punt der financiën. Den financieelen toestand, zoo verkondigde hij met klem, moet men niet te licht opvatten. Met den Belgischen, socialistischen, Minister- President Spaak is hij van meening, dat goede sociale politiek alleen mogelijk is bij een ge zond en sluitend budget. Daarmee valt bij allerlei sociaal-economische plannen rekening te houden. Dr. Colijn, die nu even terecht kwam bij de handelspolitiek noemde zich een overtuigd vrijhandelaar. De macht der feiten dwingt ons echter, aldus merkte hij op, den weg der protectie in te slaan. Overigens kan men er van op aan, dat de Regeering, in ver band met de aan protectie verbonden gevaren, voorzichtig (selectief) te werk zal gaan. Als het Kabinet voelt voor verlaging van de kosten der landbouwproductie, zal het dit niet trachten te bereiken door verlaging der toch al zeer lage loonen in dit bedrijf; wellicht valt het doel te bereiken met behulp van doeltref fender productiemethoden. Alles bij elkaar hoopt de Regeering op een gunstiger resultaat van een en ander, ook voor de werkgelegenheid. En zoo brak nu 't oogen- biik aan, waarop de Premier zich bezig ging houden met te treffen bijzondere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Het plan-Westhoff beschouwt het Kabinet niet als een doktersrecept, precies zoo te slikken als de geneesheer het voorschrijft. Het ziet er alleen in een grondslag voor wat straks eigen voorstellen van de Regeering zullen wor den. Veel aanlokkelijks bevat het rapport on getwijfeld. Bijvoorbeeld, dat de overeenkomstig de daarin ontwikkelde denkbeelden te ver richten arbeid directe economische waarden zal scheppen en zoodoende het geheel rede lijke kansen biedt op verkrijging van een b 1 ij v e n d e werkgelegenheid. Daarin ziet Dr. Colijn vooral het verschil met het Plan van den' Arbeid, dat hiermee dan ook geenszins wordt aanvaard. De blijvende resultaten van het plan-Westhoff zullen tegen betrekkelijk geringe schuldvermeerdering bereikbaar zijn, doordat het hoofdzakelijk uit „gewoon" gefi nancierd zou worden. Het onderzoek naar de resultaten van de Werkfonds-werken, die in het algemeen een ander karakter dragen, zal vermoedelijk niet voor het eind van dit jaar rijp voor publicatie wezen. Op 's heeren Schouten's vraag, of de Kamer niet zou kunnen beslissen over de in het volgende jaar uit te voeren werkfonds- werken, of het m.a.w. niet mogelijk ware in dit opzicht het budgetrecht van het Parlement hoog te houden, kreeg hij een ontkennend antwoord. Als men weet, hoe er in den loop van een enkel jaar een kleine 700 van derge lijke werken in uitvoering of in voorbereiding zijn, is het duidelijk (aldus de Premier), dat men dat alles toch nooit via de begrooting tijdig bij het Parlement aanhangig kan maken, wat evenzeer gezegd zij ten opzichte van de werkverschaffingswerkenhiervan zijn in 15 maanden tijds liefst 7291 objecten goedge keurd Intusschen verklaarde Dr. Colijn wel bereid te zijn het Regeeringsplan, dat uit het plan- Westhoff zal voortkomen en de plannen inzake de jeugdwerkloosheidsbestrijding, vóór hun in werking treden aan de Kamer mee te deelen. Wie, o.a. ter bestrijding van de intellectueele werkloosheid, verlaging van de leerlingen- schaal bealeit hadden, kregen de kous op den Ook voor Uw jongens een mooie collectie! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 VICTORIA- WATER verhoogt ECHT Uw NATUURLIJK GEZONDHEID^*" BRONWATER (Adv. ingez. Med.) kop, evenals de pleiters voor betere voorzie ning voor de ouden van dagen: er is heusch geen geld genoeg voor. Als men let op wat er zoo al steun krijgt en vraagt, krijgen we volgens den Premier zoo langzamerhand een volk, waar geen enkele man meer is, die niet op krukken loopt. Dat is z.i. niet de weg om een gezond volk te krijgen, want zulks be reikt men niet met het strooien van geld. Kortom, de Minister-President verklaarde niet bereid te wezen te absolute grens van het fi nancieel mogelijke en toelaatbare te over schrijden. Het eind van zijn redevoering was aan den grondslag en het karakter van zijn Kabinet gewijd. Het is met de homogeniteit alleszins bevredigend gesteld en deze is heusch niet minder dan ze zou zijn in een Kabinet op breedere basis of in een zaken-Kabinet- om maar niet eens te spreken van vierde mo gelijkheid, naast hetgeen we nu hebben een Kabinet waarin Ir. Albarda samen zou werken met diegenen, welke daartoe momenteel nog niet bereid schijnen te wezen, al zou de leider van de S.D.A.P. het gaarne zien (de R.K. staatspartij Het huidige bewind voert een christelijke staatkunde en is daarom nationaal. Terwijl de s.d. leider redding verwacht van de democratie en de heer d' Ansembourg van het nationaal- socialisme, zoekt het Kabinet, al geeft het natuurlijk aan de democratie, gelijk we die onder ons constitutioneele stelsel bezitten verre de voorkeur boven welken staatsvorm ook, zijn heil in het licht van het Evangelie, er van uitgaande, dat de godsdienst op het staatkundig leven een beheerschenden invloed heeft en moet hebben. E. v. R. (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche visschers in Duitschland. Brief aan den Directeur der Werkloosheids verzekering. Naar aanleiding van de verschillende klachten welke het bestuur van den Centra- len Bond van Transportarbeiders ontving door de Nederlandsche Visschers, die hun arbeid op de Duitsche visschersvloot ver richten, heeft het bestuur van genoemde or ganisatie zich met een uitvoerig schrijven tot den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, gericht. In dit schrijven wordt o.m. het volgende verklaard: „Zooals u bekend is, vaart sedert enkele maanden een groot aantal Nederlandsche zeevisschers op Duitsche stoomtrawlers. Een onzerzijds ingesteld onderzoek bracht verschillende misstanden naar voren, welke GEVOLGEN: ontploffing en een gewonde Het gebeurde Donderdagmiddag in een perceel aan de Prinsengracht te Amster dam. Een juffrouw, die gelijkvloers woont, rook in haar kamer een sterke gaslucht. Zij wist, dat beneden in den kelder een metselaar aan het werk was. Zij dacht „die man zal er wel meer van welen. Misschien heeft, hij met een scherp voorwerp een gasleiding geraakt. Ik zal hem eens 'waarschuiven". De juffrouw liep de kelder in, waar ze een nog sterkere gaslucht consta teerde. De metselaar, aan wien ze dit vertelde, had wel is.zoaar reeds eenigen tijd een eigenaardige lucht waargeno men, maar aan gas zoo zeide hij had hij nog niet gedacht. Toen deed deze metselaar een Zwit ser iets heel ergs en iets heel onver standigs. Hij ontstak een lucifer en ging op onderzoek uit. Plotseling een 'vlam, een ontploffing en met een hevig laivaai stortte het muurtjede afschei ding tusschen kelder en stoep, in. De metselaar werd tegen den grond geslingerd, kreeg vallende steenen in het gezicht en werd dermate gewond, dat hij in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. De juffrouw Icreeg geen letsel. wij hiermede onder uw aandacht brengen, met het verzoek ons een dezer dagen in de gelegenheid te willen stellen bedoelde grieven nader mondeling toe te lichten. Ie. De afrekening. Inzake de afrekening bestaat thans groote verwarring, doordat verschillende modellen van afrekenstaatjes, waaronder zeer ingewik keiden worden gebruikt, waaruit de men- schen niet wijs kunnen worden. Er is echter ook een speciaal voor Holland- sche zeelieden ontworpen afrekenstaat] e in gebruik, dat zeer duidelijk en overzichtelijk is ingericht. Het zou aanbeveling verdienen uit sluitend dat staatje te gebruiken, maar dat dan ook zonder uitzondering maandelijks aan iederen Hollandschen zeevisscher uit te reiken. 2e. Loonbelasting. De gezamenlijke aftrek voor belasting en sociale wetgeving bedraagt 14 tot 20 pet. van het bruto-loon. Aangezien daardoor het voor de gezinnen overblijvende deel zeer nadeelig beïnvloed wordt (meestal varieert dat van 40 tot 50 pet. van het bruto-loon) en de be trokkenen toch ook in Holland inkomstenbe lasting moeten betalen, meenen wij er op te mogen aandringen, dat voor Nederlandsche zeevisschers op Duitsche trawlers deze be lasting komt te vervallen, dan wel dat deze door de betreffende reederijen wordt gedra gen, zooals dat door de Poolsche reederijen voor Nederlandsche opvarenden wordt ge daan. 3e. Bijdragen werkloosheidsverzekering. De inhouding van bijdragen voor de werk loosheidsverzekering lijkt ons geheel en al onjuist, aangezien de betrokkenen, eventueel werkloos wordend, niet in Duitschland zullen blijven en daar dus geen uitkeering zullen ontvangen. Zij zullen direct naar Holland terugkeêren en daar uitkeering ontvangen. Het meerendeel der arbeiders is georgani seerd en betaalt dus zijn bijdragen aan de werkloozenkas gelijk met de contributie aan zijn organisatie in Nederland. 4e. Kostvergoeding tusschen de reizen. Tusschen de reizen wordt 2 R.M. voeding- geld per dag verstrekt. In verband met de prijzen van levensmiddelen is deze vergoeding veel te laag. niemand kan daarvan voldoende en behoorlijk eten. Voor den meest eenvou- digen maaltijd moet 2 a 2Vz R.M. betaald worden. 5. Zeemanshuis of schaftlokaal voor Hol- landsche zeevisschers. In verband met punt 4 meenen wij dat het aanbeveling verdient voor de Nederlandsche zeevisschers een eenvoudige lokaliteit in te richten, waar kan worden gegeten en waar men zich tusschen de reizen op gepaste wijze kan verpoozen". PERSONALIA. Wij hebben reeds gemeld, dat de heer J. H. T. Pfaff, directeur van het Post- en Telegraaf te Haarlem wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd met ingang van 1 Januari 1939 ontslag gevraagd heeft. Dit is hem thans bij Koninklijk besluit verleend met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Bodekosten voor telegrammen en oproep berichten worden afgeschaft. Aan de memorie van antwoord in zake de postbegrooting wordt het volgende ontleend. De minister deelt de meening van de leden, die van oordeel zijn, dat een bedrijfswinst als thans geraamd, geen regel behoort te blijven. De positie van 's rijks schatkist maakt een bijdrage door het staatsbedrijf daaraan thans, en naar het zich nu laat aanzien ook de eerste jaren nog, noodzakelijk. Indien de omstandig heden dit zouden toelaten, zou hij gaarne medewerking verleenen, dat deze bijdrage ten bate van -de andere belangen, waarmede het staatsbedrijf te rekenen heeft, werd ver laagd. Aan een hooger opvoeren van de winst valt naar het oordeel van den minister voor 1939 niet te denken. Ten aanzien van de op het platteland uit te voeren tweede postbestelling gelden vaste regelen, welke verband houden met den aard van de bebouwing, het aantal ter bestelling aanwezige stukken en den duur van de be stelling. Korten tijd geleden is aanleiding ge vonden deze regelen te herzien in een voor het publiek gunstigen zin. Verwacht mag wor den, dat volgens de nieuw gestelde normen in vele gevallen uitbreiding van de tweede be stelling zal kunnen plaats vinden. De gevraagde vervroeging van de bestelling heeft de volle aandacht van de bedrijfsleiding; in de laatste maanden zijn bereids de tijdstip pen van afloop van vele zoowel kom- als buiten bestellingen aanzienlijk vervroegd. Op den ingeslagen weg wordt voortgegaan. Het ligt in de bedoeling de gedurende dit j aar bij wijze van proef geldende regeling, waardoor de bodekosten voor telegrammen en telefoon- oproepberichten hier te lande werden afge schaft, met ingang van 1 Januari 1939 defini tief in te voeren. Wat het personeelsbelang aangaat, naar be hartiging daarvan zal moeten worden ge streefd, zoover de integriteit en de bloei van het bedrijf dat maar toelaten. De bedrijfs leiding zal daarnaast evenwel aandacht moe ten schenken aan alle nieuwe middelen en maatregelen, die de belangen van het publiek kunnen dienen, waartoe ook behooren die het arbeidsrendement kunnen verbeteren. Zoo deze financieel en organisatorisch verant woord zijn, zal zij die middelen en maatrege len ook moeten toepassen, tenzij wezenlijke belangen van het personeel, de arbeidsmarkt of de volkshuishouding in liaar geheel zich daartegen verzetten. De laatste belangen vor men de grens, waartoe zij haar, uit hoofde van de haar toevertrouwde verkeersbelangen geboden bemoeiingen kan en moet uitstrek ken. De vraag is dus niet, of bepaalde maat regelen, die ter wille van het maatschappelijk doel van het bedrijf genomen worden, belan gen van het personeel of andere belangen van soortgelijke orde aantasten, maar wel of de belangen, die het bedrijf heeft te verzorgen, de maatregelen eischen en of een onevenwich tige en niet te verantwoorden aantasting van de personeelsbelangen plaats heeft. In verband met de noodzakelijkheid om, ter bestrijding van de werkloosheid, voorna melijk onder de jeugdige- mannen, waar mo gelijk, vrouwelijk personeel door mannelijk te vervangen, zullen de vrouwelijke locale krachten van de mogelijkheid van vaste aan stelling geen gebruik kunnen maken. Ofschoon het aantal bestellers, dat als zoo danig overcompleet is, nog groot is, wordt in het belang van de betrokkenen jaarlijks een van jaar tot jaar geleidelijk verhoogd aan tal adspirant-bestellers en hulpbestellers met een volle dagtaak benoemd tot besteller, zulks boven de formatie. Het bedrijfsbelang verbiedt te dezen verder te gaan. Het terugbrengen van den maximum ar beidsduur voor de bestellers van gemiddeld 8V2 uur tot 8 uur per dag heeft geregeld voortgang. De maximum arbeidsduur voor kantoorknechts is reeds van 8V2 tot 8 uur teruggebracht. Hetzelfde is in overweging voor het lager technisch personeel, dat werk zaamheden verricht buiten werkplaatsen en kantoren. In beginsel is ook reeds tot deze werktijdverkorting besloten. Voorzieningen zijn in voorbereiding, ten einde te gemoet te komen aan de bezwaren van veelvuldige en lange nachtdiensten. De invoering daarvan kan binnen niet te langen tijd worden verwacht. Ik zit in een koffiehuis, een gezeliio wetsch koffiehuis. Geen dikke tapiiten °Uc^er- spiksplinternieuwe oud-Hollandsche 1 ^eei1 geen schemerhoek]'es met zitjes en geen Rembrandts, Rubensen en Vermeers J™ec!l'- gewoon recht-aan-recht-uit koffiehuieen een houten vloer en een biljart en roezemoezige noorastraat nee, niet va stad maar van een klein provinciestadie dez€ de groote stad heeft zulke koffiehuSS,*8^ meer. Wet huizen te exploiteeren. Ze zouden niet klanten hebben. Alleen maar een paar Je(!' wetsche mannen zooa.ls ik en daar kan11 herbergier ik bedoel: geen propriéïï>8een leven. e' v*n De menschen van de groote stad ziin wend. Ze moeten tapijten onder hun «J» en wandschilderingen of Rembrandt aan k muren hebben, tenminste in hun koffie» 1 pardon ik bedoel: Cocktailcorners - 1 thuis hangt de Avro-kalender aan dnn m.an' en ligt een billijk karpetje op den vloer meer kalenders en karpetten er zijp dew meer dikke tapijten en Rembrandts DatW» verband met de economische situatie v daar dat de tapijten uit het asfalt der nïï" steden gerezen komen bij vierkante kilomrt!;! tegelijk. En nu is het natuurlijk aarts-conservatiof en misselijk ouderwetsch van mij te zegi? dat er vroeger toch meer gezelligheid was ri9« er nu is. Natuurlijk is het on-sociaal te- spreken van dien goeden, ouden tijd: dat is alleen vu» grootmama's en grootpapa's. Wie fiksch m ferm met beide jonge, althans nog niet rhett matische beenen in het werkelijke leven staa" dien staat het niet vrij jeremiades aan t? heffen over weet-je-nog-wel en over hoe-het in-mijn-jonge-jaren was. Maar eerlijk: amuseert de, uitgaande mensehheid zich nog wel? In dit oude koffiehuis zit een stel provin ciale heeren. Ze praten en drinken bier en rooken pijpen en sigaren en het heeft er alles van dat het geamuseerd toe gaan aan die ronde, wit geschuurde tafel. Maar in de groote stad Vorige week was ik even in Amsterdam en bezocht daar een borreltent-a-la-mode. Het was er vol, er speelde een strijkje, er waren aquariums met goudvisschen, zoowaar een heusche volière met heusche kleurige vogel tjes, een bar met een Grill om allerlei grillige spijsjes te bereiden en je kreeg garniture bien soignée een half diner bij de slappe Catz. Ook waren er dikke tapijten en er hingen zeer klassieke kunstwerken, maar stemmingneedie heeren voor het rood gordijn in de donkerte zouden er geen genoegen mee hebben genomen. Er zaten alle maal zwijgende jonge menschen met kromme, ingezakte ruggen en allemaal een doosje ciga- retten en een doosje lucifers en dat zat°er maar nootjes te pikken als parkieten in de rui: mannetjes parkieten en vrouwtjes parkie ten; in de plooi, hygiënisch, keurig uitgedost en verveeld. Niemand mocht het wagen een beetje luid te praten, laat staan te zingen met het strijkje. Je werd er doodmoe en geeuwerig van. Maar het koffiehuis in het kleine stadje waar ik nu zit daar willen de dametjes en meneertjes van vandaag-den-dag niet in. Dat heet saai en ongezellig. Enfin, vergeeft het mij dat ik, die een ge-, woon persoon ben, ook wel eens wit mopperen. Tenslotte ben ik in de minderheid, nietwaar? En wat heeft het nu voor beteekenis wat de minderheid zegt? Mr. E. ELIAS. wal Die de échte Geldersche rook worst verlangt. Die van Stege- man. Ze vraagt er altijd uit drukkelijk om, want Stege- man's rookworst heeft een heel bijzondere, zachte rook- smaak: Probeert U ze ook eens? U zult het verschil goed kunnen proeven. LET OP ol er wel Stegeman op 't loodje staat. In winkels met ons raambil jet (Adv. Ingez. MedJ De nieuwe Italiaansche gezant. Markies P. Diana, thans gezant in Luxemburg. Naar wij vernemen heeft de ItaliaansCbe re^ geering tot buitengewoon gezant ene machtigd minister in Nederland oen markies P. Diana. „phn. De nieuwe gezant is in 1890 in Napels g ren. Sinds 1936 was hij buitengewoon en gevolmachtigd minister in Luxemuw,,, -

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6