LEDER-RUBBER Storm van protesten over Jodenvervolgingen. de Felle Engelsche commentaren. en Amerikaansche FOURNITUREN STIKKERIJ SCHOENMAKERIJ „DE ECONOOM" Telef. 5162 Kalverstraat 14 IJmuiden Oost VOOR JOODSCHE KINDEREN UIT DU1TSCHLAND Het gemeentebestuur vgn Nanr heeft het weeshuis, dat sinds een- jaren onbewoond is, beschikbaar voor Joodsche kinderen, die zich aai- Duitsche grens bevinden. n Qe Maatregelen zijn in voorbereiden kinderen de grens te doen passeerp Volgens de Crt. zou de regeerinq r JJ; hebben gegeven, dat 200 kinderen 7' land binnenkomen. Het NederUindsJh kindercomité, dat zich belast met i plaatsen van kinderen van emiqrJ, van alle gezindten, was sinds eenin tijd in onderhandeling met de reqeeri over het toelaten van kinderen ouders zullen kunnen emigreeren'ah*- hun kinderen hier veilig weten. Accoord in het Mexicaansche olieconflicl nabij? Gemengde commissie van Mexicanen buitenlanders zou tijdelijk het bewind voer? over de petroleumexploitatie. Het Mexicaansche blad „La Prensa" schrijft uit welingelichte bronze groote lijnen te hebben vernomen van de overeenstemming, die op het pun' zou staan tot stand te komen tusschen de Mexicaansche regeering en de ont eigende oliemaatschappijen. Over deze overeenstemming zou rechtstreek zijn onderhandeld tusschen den Mexicaan schen ambassadeur in de Vereenigde Sta'en Najera, en vertegenwoordigers der maatscban pijen na een indirecte tusschenkomst van pnf dell Huil. Het bereikte accoord zou het heer over de Mexicaansche petroleum toever" trouwen aan een gemengde maatschappij b staande uit vertegenwoordigers van Mexico en van de onteigende maatschappijen. Dit or- ganisme zou belast worden met de exploit^'» tot een algeheele regeling zou zijn verkrej-- van de schadeloosstelling, die de oliemaat schappijen in beginsel zouden aanvaarden Volgens La Prensa zou dit ontwerp accoord zijn voorgelegd aan president Cardenas, die er in beginsel geen bezwaar tegen zou hebben. Het staatsdepartement heeft be kend gemaakt, dat de Mexicaansche regeering er in heeft toegestemd een aanvankelijke betaling te verrichten van 1 millioen dollars in Mei a.s. voor de in beslag genomen Amerikaansche landerijen. Voorts heeft de Mexicaansche regeering er in toegestemd jaarlijks een bedrag, niet kleine' dan 1 millioen dollar, te betalen tot aan allé vastgestelde eischen voldaan is. leg tusschen een sneedje witbrood en een sneedje FUNKE'S roggebrood een plakje oude- of jonge kaas en Uw HOUTSNIP is gereed. VRAAGT UITSLUITEND: h&t ÓGSÓ2 StMdS lêibi LUIDSPREKERS uit Kennemerland 1—3 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooroitbetalüJg) ENGELSCH, DUITSCH, Gramm- Convers., Opl. Mere. en B-u. Briniostr. 14 (B.H.B.S.) IJ"1'- MEISJE gevraagd voor tah» dagen. Mevr. Den Uyl> Terras 54, Santpoort. Gevr. v. d. banketbakkerij een LEERLING OF AANK. DER» BEDIENDE. Br. onder no. B bur. van dit blad TE KOOP een Philips radiot stel m. luidspr., goed speten 12.50. Tasmanol- 7, B» Je geld öf je leven!! Aardig is anders! Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl iemand, die met Eens zeide de oude veldmuis, dat er spoedig bezoek zou komen. „Eens in de week komt m'n buurman altijd bij me. O, die is heel wat rijker dan ik. In zrjn woning bevinden zich groote zalen en hij heeft een prachtige, fluweelen pels. Stel je voor, dat die jou eens van zij, ter eex'e van het bezoek, ten huwelijk vroeg. Dan was je behoorlijk onder dak. Jammer, dubbel jammer, dat hij blind is en je niet kan zien. Weet je wat, als hij komt, moet je hem maar de mooiste verhalen vertellen, die je kent." En ijverig roerde de veldmuis in de pan met deeg, waar koekjes wilde bakken. (Wordt vervolgd)* slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat! De Bilt voorspelt Meest matigen Zuidwestelijken tot Wes telijken wind, zwaar tot half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewol king, weinig of geen regen, iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 777.1 m.M. te Budapest. Laagste 733.4 m.M. te Jan Mayen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 57 F. Laagste hedennacht 53 F. Hoogste heden 55 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 766 m Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstx-aat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Dinsdag v.in. 8.31 uur; n.m. 9.08 uur. Woensdag v.m. 9.53 uur; n.m. 10.34 uur. Donderdag v.m. 11.14 uur; n.m. 11.47 uur. IJMUIDEN OM DEN MEESTERTITEL. Zaterdag is het tournooi om den meestertitel voortgezet. De uitslagen luiden: CopriëStahlberg 11 VosCoprië 20 BrandhofW. Huisman 02 StahlbergJ urg 11 MertensHuisman 11 Lax-osBrandhof 20 De stand van het tournooi luidt na de derde ronde: Coprië 5 pnt., Stahlberg, Laros, Huisman, Jurg ieder 4 pnt., Vos 2 pnt., Mertens 1 pnt., Brandhof 0 pnt. Donderdag worden de wedstrijden voortgezet. SANTPOORT Concert Soli Deo Gloria. Het was een geheel gevulde Zomerlustzaal, waarvoor de R.K. Harmonievereeniging Soli Deo Gloria Zondagavond mocht concertee ren. Door een samenti-effen van meerdere concerten op eenzelfden avond in vorige sei zoenen was het de eerste maal. dat we Soli Deo Gloria onder de leiding van haar nieu wen dirigent, den heer Jan Groot, konden hooren. En dan valt er, vergeleken met een vorig tijdvak (wij spreken dan van pl.m 1935) een aanzienlijke vooruitgang te constateeren. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m de bestuursleden van de zustervereeniging Wilhelmina uit Santpoort, die door den voor zitter van S. D. G. hartelijk welkom geheeten werden. Dirigent Jan Groot, die zijn oi'kest op rus tige en zeer muzikale wijze aanvoert, had uit maal een 4-tal groote werken benevens 2 mar- sehen op het programma samengevoegd. De bekende FJorentinermarsch van Fügik geenszins een bagatelle om in tempo uit te voeren. Formidabel waren de dubbel-forti, die S. D. G. wist te ontwikkelen. Gesteund door een in het kader van dit corps gunstig passende tromboneregister kwamen de cres- cendi uitstekend tot hun recht. Er werd vlot gelezen en de orkestdiscipline is bevredigend in orde. Met de stemming was 't corps min der gelukkig, dit viel goed op in Keler Beia's Ouverture Romantique, waar dis- en baskant in diapason eensgezinder hadden mogen wezen. Het koper is in klank nog de meerdere van het hout en we denken daarbij aan de lage registers, die hun partijen bliezen, dat het een lieve lust was. Keurig liet dirigent Groot overal waar het vereischt was, de accenten leggen; het rhythme was goed gemai-keerd en de voordracht zooals het hoorde. De fantasie over Louis Ganne's Les Saltim- banques was een goede 'gelegenheid, de waar de van het solo-werk te toetsen, waar dit mogelijk was. De uitvoering van deze potpour ri was rijk geschakeerd, zoowel wat de dyna miek als de klankkleur door het aanwenden der verschillende instrumentexi betrof. Zoo konden b.v. de klarinetten ons voldoen met hun warme timbre in de gedeelten, die voor deze blazei's speciaal voorgeschreven staan Natuurlijk blijven er hier en daar nog wel wenscheix, maar dat komt bij voortgaande studie wel in orde. De dirigent heeft het thans nog niet zoo als hij het zelf wel zal wenschen. Chant du Soir, een van de walsen van Sam Vlessing uit diens succesvolle jaren, is met ken nis van zaken geïnstrumenteerd en de melodieu ze introductie opende met een mooi geblazen solo-trekje; in de concertwals warexx de be kende tx-ombone-soli voor de blazers van Soli Deo Gloria even zoovele gelegexxheden hun frisch geluid te doen hooren. De hout-instru menten lazen hun partijen vlot, gemakkelijk. Ook dit was voor het oi'kest een nummer naar den smaak en de krachten der leden. De heer Groot liet het pittig uitvoeren; aan het slot trad het stemmingsduiveltje weer even storend op. Saxofoons en barytons waren in Kessels ouverture Wolfram fraai van toon; in de klari netten en het hooge koper vielen sommige no ten niet altijd even gelijk. Dat had door strenger op den directeur te letten beter gekund: hij geeft steeds aan. Liet tweede deel der ouverture was wat dit betrof beter gedisciplineerd, ook al omdat de thema's gemakkelijker aanspreken. Het lang niet overal even gemakkelijke werk werd met élan geblazen. De bekende bi'avour-e-marsch van Blanken- burg sloot het eex-ste deel van het progi'amma af; de trombones, pistons en piccolo hebben een pluimpje voor hun „werken" in den mai-sch verdiend. Na de pauze voerden eenige leden van S.D.G. een klucht in 1 bedi-ijf op, die den veelbeloven- den titel droeg „Meneer .Plumps als ineid al leen". We hopen, dat deze eerbiedwaardige burger het er goed heeft afgebx-acht. We hebben het maar niet meer afgewacht. W. „Ziekte van het Hitlerisme nadert een nieuwe crisis". LONDEN, 14 November (Reuter). In een commentaar op de nieuwe anti-Jood sche maatregelen in Duitschland, schrijft de „Daily Mail" de wereld staat verstomd bij het vei*pletterende karakter van de nieuwe straf fen, die den Joden in Duitschland zijn op gelegd. Een hulpelooze minderheid van 600.000 menschen straffen voor de daad van een onevenwichtig jongmensch, is eexi aanfluiting van het recht. De „Manchester Guardian" schrijft: Het eenige, dat zal helpen, is zooveeL mogelijk Jo den uit Duitschland te halerx. Wat noodig is, is dat de regeeringen het internationale co mité, dat op de conferentie te Evian werd gevormd om het vluchtelingexivraagstuk te behandelen, nieuw leverx inblazen. De „News Chronicle" schrijftDeze wreede pogrom zal niet nalaten, van grooten invloed te zijn op de politiek van dit land, want de Britsche politiek wordt bepaald door de Brit- sche openbare meening en de Britsche open bare meening beschouwt deze uitbarsting van naziwoede met afschuw en verachting. De „Daily Herald" dringt aan op wijziging in de immigratiepolitiek van onderbevolkte lan den, waarvan er vele Britsch zijn, en waar volgens het blad, de bevolking slechts van nog grooteren teruggang gered kan worden door het toestroomen van nieuwe kolonisten. In een ingezonden stuk aan de „Times" schrijft de aartsbisschop van Canterbury „Ik geloof, dat ik spreek namens het Chris tenvolk van dit land, wanneer ik uitixig geef aan mijn verontwaardiging over de daden van wreedheid en vernieling in Duitschland en Oostenurijk." Voorts zegt de aartsbisschop, dat hoezeer de moordaanslag te Parijs ook te be treuren valt, zulke wilde en wreede repres- sailles niet te verontschuldigen zijn. De voor vallen zijn des te onaangenamer, omdat er in Engeland een verlangen bestaat met Duitsch land op voet van vriendschap te leven. Der gelijke excessen van haat en boosaardigheid zijn hiervoor echter niet bevorderlijk. Ten slotte verzoekt de aartsbisschop in de kei-ken voor de vervolgden te bidden. De aartsbisschop van York heeft er, naar United Press meldt, in toegestemd een massa- Gelukkig was de veldmuis een vriendelijk dier. Toen zij Duime- lijïxfcje aankeek en merkte hoe zij rilde van de kou, werd het medelijden haar te machtig. „Arme stakker", zei ze, „kom maar gauw met me mee". En^ze nam Duimelijntje bij haar handje en leidde haar door een gangetje naar de kamer waar zij leefde.. - meeting op 19 November te presideeren, waarin tegen de vervolging van de Joden woi'dt ge protesteerd. De oppositie in het Lagerhuis zal vandaag bij monde van Attlee, de regeering verzoeken inlichtingen te verstrekken wegens de exces sen in Duitschland. De leider der Liberalen. Sinclair, heeft reeds verklaard, dat Engeland nooit de inboorlingen in de Afrikaansche kolo nieën aan een regeering zal kunnen overgeven „die dergelijke lage uitbarstingen van bar- baarschheid niet alleen toestaat, maar die zelfs aanspoort". „De egel in den aanval". Uit Parijs, 13 Nov. In de „Jour-Echo de Pa ris" schrijft Bailby: Engeland en Frankrijk heb ben een gelijk standpunt tegenover het Afri kaansche probleem. Eens te meer geven de meesters van dit Duitschland, door de vervol ging, die zij ontketenen tegen hun Joden, zoo als zij dat gedaan hebben tegen hun katholie ken, aan, wat voor hen het menschelijk waar- digheidsgevoel, de eerbied voor de moraal waard zijn. Wij moeten waakzaam zijn jegens den waanzin van deze menschen, wier grootheids waan geen tegenspraak noch beteugeling meer verdraagt. In het „Journal' schrijft Saint Brice met zin speling op Hitlers jongste rede: De egel stelt er zich er niet mee tevreden zich op te rollen: hij gaat tot den aanval over en wee hun die onder zijn stekels vallen. Laat deze les onthoxiden wor den door hen, wien men verwijt, dat zij trachten den bewapeningsachterstand in te halen. In de Oexxvre schrijft mevr. Tabouis: De laatste te Londen uit Amerika ont vangen berichten doen denken, dat Roo sevelt Hitler er van in kennis zou stel len, dat in Amerika onmiddellijk re- presaillemaategrelen genomen zouden worden, wanneer hij er in volharden zou zijn decreten tegen de Joden te doen toepassen. Roosevelt zou talx-ijke Duitschers uit Amerika, die verschillen de openbare functies bekleeden, weg zenden, teneinde hun betrekking aan Joden uit Duitschland, die in Amerika zouden worden opgenomen, te geven. „Slag aan de beschaving". Uit New York meldt Havas, dat de maatrege len, die in Duitschlamd tegen de Joden ge nomen zijn, ook gisteren weer tot een groot aantal krachtige protesten hebben geleid. O.a. hebben geestelijken in hun Zondagspreeken „den slag, die aan de beschaving is toege bracht" gelaakt en uiting gegeven aan de ver ontwaardiging, die deze „brutale pogrom" gewekt heeft bij alle beschaafde menschen, tot welken godsdienst zij ook behooren. De aartsbisschop van Baltimore, Michael Curley, heeft in een te Washington gehouden preek verklaard: „In Duitschland wordt de menigte be- heerscht door een waanzinnige, die niet alleen God verwerpt, doch zichzelf goddelijk zou willen maken." Curley voegde hieraan toe: „Ik veroordeel den minister van propaganda Goebbels, wiens gebrekkige geest de aartsbisschoppen van München en Weenen niet tot zwijgen zal kun nen brengen". De „New York Tribune" is van oordeel, dat zelfs van zuiver economisch standpunt de door Duitschland genomen strafmaatregelen dom zijn. Het rijk zal meer verliezen door de schade, die deze decreten aan het economische leven zullen toebrengen, dan het hoopt te winnen door enkele minderheden onder zijn inwoners te berooven. Lang nadat de golf van terrorisme van thans voorbij is, zullen de eer lijke Duitschers nog de nationale vernedering en schaamte voelen. De New York Times kwalificeert de aan de Duitsche Joden opgelegde boete als „een dui- delijken diefstal". Deze maatregel, zoo schrijft het blad, getuigt van een geest van zorgeloos heid, krankzinnigheid en waanzin, die een slecht teeken vormt voor de toekomst en er op wijst, dat de „ziekte van het Hitlerisme" een nieuwe crisis nadert." Het blad besluit: De demon van den waanzin heeft zich meester gemaakt van een groot volk. De rest van de wereld most zijn verstand zoo goed het zal kunnen, bijeenhouden en hopen, dat de dag zal komen der bevrijding van deze nacht merrie, die de geheele tegenwoordige wereld verduistert. In verband met de Duitsche anti- semietische maatregelen heeft de de mocratische senator uit den staat Utah, King, de verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland be pleit. Daar keek zij Duimelrjnt-je eens goed aan. Het meisje beviel haar uitstekend en daarom stelde zij haar voor, om den winter over te blijven, op conditie, dat Duimelsjzitje de kamer schoon zou houden. Bin voorts moest Duimelijntje beloven veel verhaaltjes te vertellen, want daar hield haar werkgeefster erg veel van. Nu, dat beloofde Duimekjntje natuurhjk. En zg hield woord, zoodat ze een eeht prettig leventje leidde. Ook oud-president Hoover heeft een pro test laten hooren aan het adres van Duitsch land. Indien de aanvallen op de Joden aan hielden, zal het menschdom zijn veroordeeling over Duitschland voor eeuwen in de toekomst uitspreken, aldus Hoover. Staatssecretaris Huil heeft Zaterdag den Duitschen ambassadeur op het staatsdepar tement ontboden. Hij onderhield zich geduren de een kwartier met hem. Volgens welingelich te kringen is het mogelijk, dat Huil tegenover den ambassadeur uitdrukking heeft gegeven aan de bezorgdheid, die de anti-semietische maatregelen in de Vereenigde Staten wekken. Dezelfde leringen wijzen er echter op, dat geen enkel protest mogelijk is, aangezien het een zuiver binnenlandsche aangelegenheid geldt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 4