SCHUDT UW LEVER WAKKER TANDHEELK. INSTITUUT pf RAMP VAN DE „IJSVOGEL". Stoffelijk overschot van piloot het laatst gevonden. SLACHTOFFERS I siste Fill si e KSIEYMBORG De Jodenvervolging in Duitschland. ^SPAG 15 NOVEMBER 1938 moeilijke hulpverleeninc. Qngeluk bleef emigranten achtervolgen. (Vervolg van pag. 1.) ïMrt nadat het ongeluk had plaats gehad, H Schiphol van verscheidene kanten ge- ^Lhuwd, dat er een vliegtuig ergens in ooider op korten afstand van het vlieg- was neergestort. Een nauwkeurige op- van de plaats waar het toestel zou zijn ffgekomen, konden deze berichtgevers ^{"verstrekken. Op Schiphol trachtte men onmid dellijk per radio verbinding met de Ijsvogel" te krijgen, daar juist dit toestel op Schiphol werd verwacht. Dit bleek echter niet mogelijk. Tntusschen waren in de hoofdstad de on- - instanties gewaarschuwd, welke uihulp verleenen. De gemeen- [irr Geneeskundige en Gezondheidsdienst Ld onmiddellijk een viertal ambulance- itó's' transportbrancards en ander mate- Sal 'in de richting van Schiphol. De direc- Üiunct-directeur S. Spijer, vergezeld door L dokters J- J- Voskuil en A. Brand Jr., be ven zich eveneens naar de vermoedelijke Lts van het ongeval. :De brandweer zond onmiddellijk twee wa- c één van de post Honthorststraat en één L de post Amstelveenscheweg naar den Herpolder, welke wagens de noodige werk- G'en voor hulpverleening meevoeren. Ook van Schiphol werd onmiddellijk, nadat idolaats, waar de „Ijsvogel" was neergeko men, bekend was geworden, assistentie ge- "vande Amsterdamsche politie werden een jantal manschappen ter assistentie uitgezon- ïnk zij twee breede vlonders konden de ïuto's van den G.G. en G.D. van den grooten L af over twee weilanden de plaats van de ramp hereiken. Ook de brandweer was moedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst 'èdoen, aangezien het wrak niet in brand was «vlogen, vermoedelijk doordat Duimelaar tijdig alle benzine had afgesloten. Inmiddels was een groote ploeg technisch tn ander personeel van de K. L. M. reeds on der leiding van den chef van den lijndienst, heer G. Spit, met het opruimingswerk i. Ook was terstond ter plaatse de v„u..Lr van de K.L.M., dr. K. Slotboom, en het eerste wat er te doen viel was het bergen de inzittenden, zoowel als degenen, die nog in of onder het wrak bevonden, als men die eruit waren geslingerd. dadelijk bleek dat slechts weinige inzittenden lichte kwetsuren hadden opgeloo- 'm. Met behulp van het personeel van den G G en G. D. werden de slachtoffers op brancards getild en naar de ambulance auto's getogen. Alle slachtoffers werden naar het ffilhelminagasthuis overgebracht. Terrein van de ramp ontruimd. Ongeveer half tien werd het weilanden- tomplex, waarop het vliegtuig was neerge- nort, ontruimd. De belangstellenden, wier aan wzigheid op dat moment niet meer noodig us, werden van het terrein verwijderd. Al ken leden van het K. L. M.-personeel, politie hi G. G D. bleven ter plaatse achter om nog een nader onderzoek in de vernielde wrak- r.ukken in te stellen. Er waren verschillende omstandigheden, die dit onderzoek zeer bemoeilijkten. In de eerste plaats was het de pikdonkere avond, war nog bij kwam een vochtige, dichte mist en in de tweede plaats de onmogelijkheid scetyleenlampen te gebruiken in verband met het gevaar van brand. Want overal op het weiland lag benzine verspreid. Daarom kon alleen gewerkt worden bij het licht van elec- trische lampen en autolantaarns, wat een groote handicap was. Eenige honderden hou- ten balken werden op vrachtauto's naar de plaats van de ramp gebracht. Deze werden op de yele drassige gedeelten van het weilan dencomplex gelegd, en speciaal op de plek- ten, die de verbinding vormden tusschen tree weilanden en die door de dichte nabij heid der slooten zeer drassig waren. De auto's der politie, van den G.G.D. en van de brand er konden er met de grootste moeite door tomen, maar toen de balken eenmaal waren neergelegd, ging het tamelijk vlot. De verongelukte Ijsvogel bood in den laten avond een zeer droevig beeld. Het onderzoek tusschen en in de verspreide wrakstukken werd met kracht voortgezet, want in den loop van den avond kwam vast te staan, dat nog één der inzittenden werd ver mist. Er waren negentien inzitten den. Aan dooden en gewonden, die waren weggebracht, telde men in to taal achttien. Waar was nu het laat ste slachtoffer? Wie was het? Men mompelde, dat het Duimelaar was, die nog werd vermist, maar zekerheid daaromtrent had men om half tien nog niet. Politie en brandweer gingen heggen in de omringende slooten. be forsche gestalten van politie- agenten beklommen de wrakstukken. O'ieven611'26, ^at zij vonden» was een aantal den G. G. D., dr. J. H. Tuntler, en Stoffelijk overschot van Duimelaar gevonden. ftra&ta ernstige gezichten tuurden bij het in(fed- van e€n electrische lantaarn 'n h e duisternis. tuurden in den dich- Jtoffeirl misfc en hoopten ergens het fcaaiür overschot van den zoo populairen vil ri r^ei' te vinden. Hier vond men een aeter een s':'u^ van e€n vleugel, honderd die ïerder een verwrongen klomp staal, •is o e uren tevoren een vliegtuigmotor fe-,tJeweest' weer honderd meter verder Van de cabine enz. enz. Kort voor elf uur slaagde men er in het stoffelijk overschot van den ver misten gezagvoerder Jan Duimelaar, te vinden. Het bleek, zooals men gevreesd had, te liggen tusschen de onder het achterstuk van de romp terechtge komen resten van de cockpit. Nadat het was uitgezaagd, is het per auto. van den G.G.D. naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. De Ijsvogel. De „Ijsvogel", de P.H.A.R.Y., was een der laatst aangekochte D.C. 3 toestellen van de K.L.M. Maandagmorgen was de machine van Schip hol naar Berlijn vertrokken om emigranten terug te brengen, die in ons land niet waren toegelaten. Kort voor vijf uur keerde het toe stel naar Schiphol terug, met veertien passa giers en een vijfkoppige bemanning. De gezagvoerder, Duimelaar, een der oud ste en meest ervaren piloten van de K.L.M., luchtmillionair, rustig, onverstoorbaar, en be- hoorend tot het puikje van de oude garde der K.L.M. Naast hem zat als tweede piloot kapi tein Van Gemeren, geen pasbeginnend ver keersvlieger in opleiding, maar een ervaren instructeur, commandant van de vliegschool der luchtvaart-afdeeling Soesterberg. in de laatste maanden heeft hij herhaaldelijk in de cockpit der K.L.M. toestellen de lijnvluchten meegemaakt, om ervaring op te doen met meer motorige toestellen De L.V.A. heeft im mers de beschikking gekregen over de mo derne Fokker-kruisers T. 5, en de gevechts vliegtuigen G. 1, en natuurlijk bereiden de in structeurs en de commandant van de vlieg school zich voor om met deze tweemotorige vliegtuigen de noodige ervaring op te doen. De verdere bemanning bestond uit de mar conist Surber en de mecanicien Huut. Zij al len bevonden zich in de cockpit, de commando post van het vliegtuig, waar ook de eerste en hardste klappen vallen als er iets misgaat. Het vijfde lid der bemanning was de steward Eys. Zijn plicht houdt hem in de cabine, waar hij achterin alle passagiers kan overzien en deze plaats, waar zijn werk hem roept, heeft hem gespaard voor het lot, dat de anderen in de cockpit bedreigde. Wat er precies gebeurd is valt nog niet met zekerheid te zeggen. Vaststaat slechts, dat het toestel zich te ruim zeven uur boven Schiphol bevond, waar o.p den verkeerstoren de letters QBI te lezen waren, het codewoord dat aan duidt, dat de mistvoorschriften van kracht zijn Vliegveld niet dicht. Toch lag het vliegveld niet wat men noemt dicht. Zooals dat des avonds in het late najaar zoo dikwijls voorkomt hing nu eens een lage nevel boven het veld en dan was deze damp weer eens verdreven, zoodat het zicht voldoende zou zijn geweest voor een landing. Zeker leverde de weersgesteldheid voor een ervaren bestuurder als Duimelaar geen bij zondere moeilijkheden op. De „Ijsvogel" had reeds geruimen tijd voor het naderen van Schiphol contact met den rijksberichtendienst op den verkeerstoren. Er hing een laag wolkendek boven het vliegveld, waarover bet toestel dertig minuten nadat het volgens de dienstregeling op Schiphol moest landen, heenvloog. Een der laatste berichten, die tusschen het vliegtuig en den verkeerstoren werden gewis seld, was de vraag van de „Ijsvogel" of met het oog op de lage bewolking een bakenlan ding kon worden uitgevoerd. Hierop werd be vestigend geantwoord. Het vliegtuig verwij derde zich in de richting der stad om op de lijn van 't radiobaken op 't vliegveld aan te vliegen. Het radiobaken bevindt zich in deze richting boven in den Marathontoren van het Olympisch Stadion. Even bui ten de bakenlijn, wat bij de groote afmetingen van Schiphol geen be zwaar is, koerste de „Ijsvogel" op het vliegveld aan. Het is ongeveer op deze lijn, tusschen Marathontoren en Schiphol, dat het toestel, voordat het op het vliegterrein was aangekomen, den grond raakte. Twee hevige klappen. Het was te ruim zeven uur, dat de bewoners van den Riekerpolder en om- Bij de IJsvogel-ramp zijn om het le ven gekomen: J. E. Duimelaar, gezagvoerder, oud 43 jaar. W. J. van Hulst, mecanicien, 31 jaar. C. J. W. Surber, marconist, 26 jaar. W. van Gemeren, kapitein vlieger. Mevr. M. Schneider, uit Berlijn en Mevr. Silberstein, eveenens uit Berlijn. GEWONDEN. Gewond werden: Mej. Zimmermann, 38 jaar, uit Berlijn. Kurt Mullerheim, 30 jaar, uit Berlijn. Alfred Silberstein, 51 jaar, uit Berlijn. Margereet Silberstein, uit Berlijn. Twee heeren W in t e r, Tsjechen. Miss Clovey, afkomstig uit Nieuw- Zeeland, toestand zeer slecht. Mr. K1 a r m a n, uit Canada. Leonard Ingram uit Londen. James Muller, 43 jaar, uit Londen. Helmich W eid e m a nn, uit Ber lijn, met vrouw en dochter. Tegen pijnen Insianline Overtuig U zelf dat Instantine helpt! 1 a 2 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) geving tivee hevige klappen hoorden, tegelijkertijd zweeg het gedreun van motoren, dat men op dat oogenblik had waargenomen. Ondanks de duis ternis bestond er geen zweem van twij fel; er was een vliegtuig tegen den grond geslagen. Onmiddellijk werd Schiphol gealarmeerd, waar men evenwel reeds bespeurd had dat er met het landende toestel iets niet in orde was. Het was niet gemakkelijk in de donkere wei landen terstond de plaats waar de machine was neegeslagen, te vinden. Toen men daarin echter met behulp van schijnwerpers van auto's was geslaagd, stond men voor een vreeselijk schouwspel. Het wrak van de machtige Douglas machine, waarvan het voorste gedeelte vrijwel geheel was weggeslagen, lag tégen den kant van een breeden treksloot, die dwars door den Rieker polder loopt. Als een loopend vuurtje verspreidde de tij ding van de vliegramp zich door de hoofdstad en in het bijzonder in het Westelijk gedeelte van Amsterdam. Voorbijgangers zagen de auto's der brandweer, politie en G.G.D. in snel tempo den grooten verkeersweg naar Schiphol oprijden en honderden, die dit zagen gebeuren, volgden de voertuigen. Zoo kwamen ook zij bij de plaats van de ramp. De politie zette de toegangen tot het weilandencomplex echter onmiddellijk af en omdat de „Ijsvogel" op enkele honderden meters van den weg was neergeslagen, konden de honderden belang stellenden van de wrakstukken en van het reddingswerk niets zien. Heel in de verte zagen ze slechts de flauwe schijnsels van de electrische lampen. En dan zagen zij ook de wagens van den G.G.D. die de dooden en zwaargewonden naar het Zie kenhuis vervoerden en die zeer voorzichtig over het drassige weiland reden. Velen, die van dit droevig schouwspel getuige waren, konden hun ontroering nauwelijks meester blijven. Emigrantenleed. Rond het wrak van het vliegtuig, ivaar het een niet te beschrijven chaos was, hébben zich hartverscheurende tooneelen afgespeeld. Onder de passagiers waren namelijk verschillende vluchtelingen. Er was ook een echtpaar en nog vier andere menschen, die Zondagavond op Schiphol waren gearriveerd, doch toen door de politie ivaren aangehouden, omdat zij Nederland niet mochten betreden. Zij zijn daaj'op, na den nacht in Hoofddorp te hébben doorgebracht, Maandagmorgen weer per vlieg tuig naar Berlijn vertrokken. Daar is hun een Engelsch visum verstrekt, zoodat zij thans weer via Schiphol naar Engeland wilden gaan. Het is tragisch, dat de reis voor deze reeds zoo zwaar beproefde lieden op deze wijze moest eindigen. Twee hunner hébben den dood ge vonden, terwijl de anderen ernstig zijn ge wond. Nog vóórdat de ambulance-auto's, de dokto ren, politie en brandweer waren gearriveerd, bevonden zich reeds eenige burgers op de plaats van de ramp. Tot hen behoorde de ex peditieknecht Van de Wetering, die aan de Tel. het volgende meedeelde: „Ik reed op den Haagschen weg toen ik het vliegtuig zeer laag over het weiland zag sche ren. Plotseling hoorde ik een hevigen slag en zag het toestel op den grond storten. Ik stond vrijwel alleen in de duisternis op de plek van de ramp. Daarom schreewde ik in mijn eerste ontzetting om hulp. Overal zag ik menschen luid kermend rondloopen." Een andere ooggetuige, de heer J. B. Harms heeft eveneens gehoord, dat kwart voor zeven een vliegtuig angstig dicht bij den grond vloog. Het geluid van de motoren was ont zagwekkend stqrk. „Ik begreep", aldus de heer Harms, „dat het toestel moeilijkheden had om in den plotseling opgekomen stofregen en nevel de veilige haven te vinden. Ik zag alleen een groen licht. Landingslichten had het toestel niet ontstoken. Door het drassige veld ben ik er heen gerend en zag daar reeds motorpolitie over het grasveld naderen." Volgens mededeelingen van bewoners van het Spijkerlaantje, bij den Riekerpolder, moet het toestel daar op zeer geringe hoogte heb ben gevlogen, zeker niet hooger dan 30 meter. Op het Jaagpad zou het toestel dan den grond hebben geraakt, waardoor de rechtervleugel zou zijn afgeknapt, toen kwam het in een greppel, verloor :den linkermotor, sprong weer omhoog, raakte nogmaals den grond en schoot daarna nog over een grooten afstand voort tot het in de sloot terecht kwam, waar het is doorgebroken en het achterstuk over de be stuurderscabine heenschoof. J. J. E. Duimelaar f De bestuurder van het verongelukte vlieg tuig, J. J. E. Duimelaar, werd 27 September 1895 te Asperen (Z.H.) geboren. Hij ving zijn luchtvaartcarrière aan in November 1916 als chauffeur-monteur bij de luchtvaart afdeeling te Soesterberg. In Augustus 1921 werd hij leer ling-vlieger en in 1922 behaalde hij zijn in ternationaal en militair brevet. Op 9 April 1822 trad hij in dienst der K.LJVI. De heer Duimelaar bezit het onderschei dingsteeken voor ^^-jarigen dienst bij de K.L M. Hij maakte 25 Indië-vluchten, waarvan 24 als gezagvoerder en woonde in Heemstede. Kapitein van Gemeren f De bij het vliegongeluk omgekomen kapitein vlieger W. van Gemeren was 43 jaar oud. Hij werd in Juli 1923 in den rang van eerste lui tenant bij de L.V.A. geplaatst en 1 Januari j.l. tot kapitein bevorderd. W. J. van Huut t De werktuigkundige Willem Johannes van Huut is geboren te Enschedé op 26 April 1907. Zes jaar was hij gedetacheerd op de vlieg kampen de Kooy en de Mok als burgervlieg- tuigmaker. Op 13 April 1931 kwam hij in dienst bij de K.L.M. Hij stond bekend als een uitstekende kracht en hij was gedurende een half jaar gedetacheerd bij de chargeurs reünies om het personeel aldaar te instrueeren. C. J. Surber t De marconist Cornelis Jan Surber werd ge boren op 1 Juli 1912 te Rotterdam. Hij heeft als derde stuurman op de groote vaart geva ren. Ojn. was hij in dienst bij :de Rotterdam- sche Lloyd. Hij was reserve-luitenant ter zee derde klasse. In 1935 kwam hij als telegrafist bij de K.L.M. in opleiding en op 16 April 1936 ont ving hij zijn aanstelling als zoodanig bij deze maatschappij. WAAR BORG-KLEEDI1VG alléén bij (Adv. Ingez. Med.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal re doen stroomen. Eischt Carter's Lever pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Economische en induslrieele verdedigingsvoorberekting. Een schema, weergevende het doel en de organisatie van de economische en industri- eele verdedigingsvoorbereiding bij het departe-' ment van defensie is gereed en is ter griffie van de Kamer gedeponeerd, aldus deelt de Minister van defensie in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede. De voedselvoorziening in tijden van buiten gewone spanning of oorlog behoort in eerste instantie tot de bemoeiingen van den minister van economische zaken, onder wien ressor teert het rijksbureau „voorbereiding voedsel voorziening in oorlogtijd". De voedselvoor ziening van de weermacht is een onderdeel van de voedselvoorziening van de geheele be volking, zoodat de voorbereiding ten deze in vredestijd plaats heeft in nauw overleg met de organen van het departement van defensie. Een wet, die zou beoogen in vredestijd de bodemproductie te regelen, ten einde te komen tot de verbouwing van meer graan, stuit op groote economische en sociale bezwaren en ligt dan ook niet in het voornemen van de regeering. Verongelukte K. L. M.-toestellen. Sinds December 1934. 20 Dec. 1934: Uiver (Douglas) 6 April 1935: Leeuwerik (Fokker F XII). 14 JuU 1935: Kioikstraat (Fokker XXII). 17 Juli 1935: Gaai (Douglas). 9 Dec. 1936: Lijster (Douglas). 28 Juli 1937Flamingo (Douglas). 6 Oct. 1937Specht (Douglas). 14 Nov. 1938: Ijsvogel (Douglas). Dienstweigeraars gaan naar kamp in Drente. De minister van defensie deelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat het juist is, dat het voornemen be staat om het kamp voor dienstweigeraars niet op het eiland Rozenburg te vestigen, maar in de provincie Drente (boschwachterijen Gie tenBorger) om de leiding van dat kamp in handen te stellen van den minister van sociale zaken. Het overleg tusschen de ministers van so ciale zaken en van defensie deswege gepleegd; heeft bereids tot overeenstemming geleid. De kosten aan de inrichting van dit kamp verbonden worden geraamd op 29.000, terwijl de exploitatiekosten per man en per jaar zullen bedragen 625. Dienstplicht. Ten aanzien van de lichting 1939 kunnen de volgende getallen worden vermeld: Ingeschreven 73.733 Afgekeurd 26.893 Vrijgesteld: geestelijken 1.018 Vrijgesteld: broederdienst 1.689 In vrijwilllgen dienst, uitgeslo ten, overleden, enz. 1.368 Nominale sterkte aan gewone dienstplichtigen 42.765 Van laatstbedoelde sterkte gaan vóór de in lijving en gedurende de eerste oefening nog eenige duizenden af ten gevolge van vrijstel ling wegens kostwinnerschap of wegens af keuring. De Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie, heeft den volgenden open brief tot de Nederlandsche regeering ge richt: „Onder den indruk van de gevoelens van haat en wrok, die op een voor een beschaafd volk ongekende wijze het lot van duizenden schier ondragelijk maken wendt de Nederland sche beweging voor Eenheid door Democratie zich tot de regeering met het verzoek maat regelen van hulpverleening te willen bevor deren, althans de organisatie hiervan door Nederlanders mogelijk te maken door een soepele toepassing van de vreemdelingenwet. In het aangezicht van deze gevoelens van haat en wrok treden overwegingen van het behoud van eigen stoffelijke welvaart op den. achtergrond, om ruimte te laten aan de wer king van de meest elementaire Christelijke gevoelens. Verder zij er met kracht op aangedrongen. om, hetgeen is aangekondigd als geeste lijke herbewapening van ons volk, een zoo- danigen inhoud te geven, dat anti-semieti- sche gevoelens, als waarvan de wereld thans getuige is, zelfs in hun eerste begin in ons volk onmogelijk zullen zijn Namens de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie, (W.g.) Prof. Ir. W. SCHERMERHORN". I Een beroep op 'de kerken. Het dagelijksch bestuur van de Broeder schap der Verzoening heeft een schrijven ge zonden aan alle kerkeraden en kerkbesturen in Nederland, onmiddellijk na de eerste be richten aangaande de nieuwe Jodenvervol ging in Duitschland, waarin o.m. staat: Gp het zelfde oogenblik, dat in het buiten land de wanhoopskreten opgaan van hen, die, rechteloos en deels staatloos, aan de onge nade van buiten zinnen gebrachte menschen zijn overgeleverd en als wild werden opge jaagd, is de Nederlandsche grens voor hen gesloten. Lazarus ligt voor de deur, maar wij, rijke menschen in een nog betrekkelijk ge zegend land, houden de deur krampachtig dicht. Dit doet onze regeering. Misschien 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 9—12. lederen middag van lVs4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEKUUR DINSDAG en DONDERDAG van 7—9. C171117171 PFRTT P^11^008 trekken Ijrliinll/iiiJL inbegrepen. BEKENDE LAGE TARIEVEN (Adv. Ingez. Med.) kunnen wij als kerken zeggen, dat wij voor deze houding niet verantwoordelijk zijn. Dit is zelfmisleiding. Al drukt de directe verantwoordelijkheid voor dezen maatregel niet op ons persoonlijk, we hebben te getuigen, dat het Christendom nooit of nimmer een dergelijken maatregel mag sanctioneeren. De Jood ligt weer eens aan den kant van den levensweg en of het nu een Jood is of niet, dat doet niet ter zake, er zijn vele an deren, die evenzeer in nood verkeeren. Bestaat niet het gevaar, dat de kerk, als priester en leviet, hen voorbij gaan? Wij gaan nog steeds prat op onzen naam als gastvrije natie. Maar slechts hier en daar komt een zwak protest op. Ook van de zijde der kerken? Mogen wij zwijgen? Moet niet verwacht wor den dat de geheele Christelijke kerk een ern stig beroep doet op onze regeering, om deze vervolgden te ontvangen, indien zij zich tot ons Nederlanders Christenen, wenden? Het is onze taak hen in Christus' naam op te nemen, ook al zouden hiervoor door ons volk offers gebracht moeten worden op meer dan een gebied. De Christelijke kerk en haar leden hebben hen te herbergen en te spijzigen, naar het woord in Mattheus 25:40 b. Voorwaar Ik zeg u, voor zooveel gij dit een van deze mijne minste broeders gedaan hebt, zou hebt gij dat Mij gedaan. Dus roepen wij alle Christenen en kerken op om alle maatregelen te ondersteunen en te bevorderen, die het asylrecht willen herstel len". Een beroep op de regeeringen. De Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme verzond een telegram aan dr. H. Colijn en aan mr. C. M. J. F. Goseling, Minister van Justitie, waarin erop wordt aan gedrongen de slachtoffers van Jodenhaat en geloofsvervolging door het toestaan van im migratie en het bevorderen van transmigratie te helpen. De Centrale Commissie verklaart zich bereid in nader overleg met de regeering garant te zijn voor het onderhoud en de verzorging van een vast te stellen aantal slachtoffers. Zij stelde ook de Tweede Kamer hiermede in kennis met het verzoek dit zooveel mogelijk te bevorderen. Het Internationaal Verbond voor Vrijzin nig Christendom en geloofsvrijheid verzond aan de regeeringen van: België, Denemarken, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Hon garije, Nederland, Noorwegen, Vereenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland het volgende schrijven: Het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrijheid, vertegen woordigende 23 kerken of Federaties van ker ken en groepen tezamen met ongeveer 20.000.000 leden, geschokt door de ontstellende gebeurtenissen, waartoe het Joodsche vraag stuk in sommige landen van Europa leidt, doet, in den naam van Christendom en meETschelijkheid een beroep op de bovenge noemde regeeringen dat zij geen enkele moge lijkheid tot internationale oplossing van dit brandende vraagstuk onbeproefd zullen laten en intusschen al het mogelijke doen, teneinde het lijden, dat door de getroffenen geleden wordt, te verzachten. !L. J. VAN Hoik, vice-president. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5