Hel vraag- en antwoordspel van Velsen's vroede vaderen. IJMUIDEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Flitsen uit de memorie van antivoord van B. en W. Uit de memorie van antwoord van B. en W. op het rapport van het verhandelde in de af- deelingen betreffende het onderzoek der be grootingen voor 1939 ontleenen wij het vol gende: Algemeene beschouwingen. De vraag of het afdeelingsonderzoek wel tot zijn recht komt, gezien het geringe aantal der in de af deelingen aanwezige leden, (slechts 11 van de 24 waren aanwezig) lijkt ons gerecht vaardigd. Wij vragen ons af of niet de meer derheid van Uwen Raad aanvankelijk op ons standpunt stond, dat het afdeelingsonderzoek overbodig was, doch met het voorstel van één lid is meegegaan om dit lid ter wille te zijn. De opmerking, dat er een enkele dissonant aanwezig was bij de viering van het jubileum door het houden van een kermis in IJmuiden, achten wij niet juist. Er is op gepaste wijze feest gevierd. Waarom minder raadsvergaderingen De opmerking, dat in den Raad te weinig punten worden gebracht, kunnen wij moeilijk als juist aanvaarden. In den Raad wordt ge bracht wat des Raads is. Het zou niet juist zijn m de vergadering van Uwen Raad te bren gen zaken die tot de bevoegdheid van ons Col lege behooren. De tijdsomstandigheden brengen mede, dat er minder vergaderingen worden gehouden dan eenige jaren geleden het geval was. De vraag of de werkzaamheden van den Bur gemeester niet zoodanig zijn toegenomen, dat het beheeren der onderwijs-aangelegenheden aan andere handen dient te worden toever trouwd kan volkomen ontkennend worden be antwoord. Wij kunnen niet inzien, dat door ons bij grondtransacties en bij uitvoering van riolee- ringswerken onvoldoende rekening wordt ge houden met de belangen van den particulieren grondeigenaar en andere particulieren. Bij onze onderhandelingen en beslissingen staat steeds voorop, dat wij verplicht zijn de belan gen der gemeente met al ons vermogen voor te staan en te bevorderen. Het particuliere be lang mag het gemeentebelang niet overheer- schen. Wij vragen ons af of dit standpunt, dat als het juiste moet worden beschouwd, niet meermalen door hen, die critiek op onze daden uitoefenen, uit het oog wordt verloren. Komen bedoelde leden niet te veel voor de belangen van bepaalde ingezetenen op en laten zij het belang der gemeente minder zwaar wegen? Het wil ons voorkomen, dat omtrent meer dere punten ten onrechte ontevredenheid wordt uitgesproken over het beleid van den Wethouder van Openbare Werken. Indien men iets verwijten wil, dient men zich in de eerste plaats tot ons College te richten. Niet de Wet houder voert het beleid, doch ons College. De leden van Uwen Raad, die terzake bemerkin gen maken, verliezen uit het oog, dat zeer vele zaken, welke Openbare Werken raken, nauw verbonden zijn aan de financieele positie dei- gemeente. Maar al te dikwijls schijnt men hier niet aan te denken. De afdoening van verschil lende zaken blijft daarom dan ook achterwege. De aanvulling der Schoonheidscommissie bleef tot heden achterwege omdat wij, door het geringe bedrag der beschikbare gelden, daartoe nog niet in staat waren. Het is ons niet duidelijk welke pi'ivc-aangc- legenheid bij een discussie over grondtrans acties ter sprake is gebracht. Misschien wil het bedoelde lid zich bij de behandeling der be grooting wat duidelijker uitdrukken. Voor zoover ons bekend zijn bij de discussies geen aangelegenheden naar voren gebracht waar voor wij de verantwoordelijkheid niet volle dig zouden kunnen aanvaarden. Van ons is geen voorstel te verwachten om tot uitbreiding van de rijwieltoclagen over te gaan. Geheel afgezien van de omstandigheid, dat rijwieltoelagen in het algemeen achter wege behooren te blijven, kan onder de tegen woordige slechte financieele omstandigheden, niet van ons verwacht worden een voorstel tot verhooging van uitgaven, wier onvermijde lijkheid niet vaststaat. Bij toekenning van een autotoelage van f 300 per jaar zal moeilijk gesproken kunnen worden van een verkapte salarlsverhooglng. Ieder die maar eenigszins bekend is met de kosten van het gebruik van een auto zal weten dat men met genoemd bedrag lang niet toe komt. Ten opzichte van de vragen, indertijd door den heer Van der Veer gesteld, kan het vol gende worden medegedeeld. Aan den Directeur van Openbare Werken is door ons opdracht gegeven na te gaan, welke werken voor onze gemeente voor werkverrui ming en werkverschaffing in aanmerking kunnen komen, met opgaaf van de kosten hiervan. Een aantal objecten, werd naar voren gebracht. Het bleek ons, dat voor de uitvoe ring hiervan benoodigd is voor werkverrui- mingswerken een bedrag aan loon van f 96.650, aan materiaal f 342.000 en aan bijkomende kosten f 109.650, dus totaal f 548.300. Voor werkverschaffing zijn deze cijfers aan loon f 56.675 en aan bijkomende kosten f 19.900, totaal f 76.575. Deze bedragen zijn zonder eventueelen grondaankoop, terwijl in de ob jecten het slachthuis niet is begrepen. Wij meenen, in verband met eventueelen grond aankoop, deze objecten niet te kunnen' noe men. De opgaven zullen U evenwel als „ver trouwelijk" worden overgelegd. Opdracht is gegeven inzake de financiering met het werkfonds te spreken. Door omstan digheden, buiten de schuld van ons College en den Directeur, heeft deze bespreking nog niet plaats gehad. Wij hebben evenwel het vertrouwen, dat dit spoedig zal geschieden. Dit is de reden, waarom het antwoord op de vragen van den heer Van der Veer zoo lang is uitgebleven. Zoodra een en ander kan worden geregeld hopen wij met nadere mededeelingen en voor stellen te kunnen komen. Ten opzichte van de schoolvoeding heeft de Voorzitter gezegd, dat als zulks mogelijk was hij de eerste zou zijn die het particulier ini tiatief een overheidssubsidie zou bezorgen. Die mogelijkheid is nog niet aanwezig. Ten opzichte van den kindertoeslag lijkt ons eenige toelichting ten opzichte van het ont staan daarvan wel gewenscht. Toen in 1934 door ons een herziening der jaarwedden aan de orde moest worden ge steld, stond de meerderheid van ons College afwijzend ten opzichte van den kindertoeslag. Op de door ons ontworpen verordening werd de goedkeuring van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken bekomen. Om de loonen niet te zeer te drukken was, bij de vergelijking van de loonen van het gemeentepersoneel ten opzichte van Rijksambtenaren, uitgegaan van de stelling, dat de loonen van het gemeente lijk personeel iets hooger zouden kunnen zijn dan die van vergelijkbare Rijksfuncties, om dat in de ontworpen Verordening geen kin dertoelage was opgenomen. Het gemiddeld aantal kinderen is te stellen op 2, zoodat de loonen voor de gemeente dienovereenkomstig hooger werden gesteld dan bij het Rijk het geval was. Bij de behandeling der Verordening in de Commissiën van Overleg werd getracht, wat wij op zichzelf zeer begrijpelijk vinden, op de een of andere wijze nog een verhooging der ontworpen loonen te bereiken. De Commissie van Overleg voor de werklie den verzocht ons o.m., bij meerderheid van stemmen, in de nieuwe regeling een kinder toeslag op te nemen, beginnende bij het 3e kind, van f 1 per week voor ieder kind beneden 18 jaar. De Commissie van Overleg voor de politie verklaarde zich tegen kindertoeslag. Tegen een toelage aan groote gezinnen, beginnende bij het 5e kind, had men geen bezwaar. Som migen wenschten deze toelage reeds bij het 3e of 4e kind, mits het grondsalaris dan niet werd verlaagd. De Commissie van Overleg voor de ambtena ren was tegen kindertoeslag. Wij deelden U daarop het volgende mede „Opneming van een dergelijke regeling met aanvaarding van de aangegeven grondsala- rissen is inconsequent. Men heeft slechts te kiezen tusschen de aanvaarding van de door ons ontworpen bedragen, berekend naar een gezin met 2 kinderen, en de lagere Rijksnor- men met kindertoeslag van het le kind af. Wij blijven aan het eerste de voorkeur geven. Wel zijn wij bereid de groote gezinnen met een nominaal salaris van ten hoogste f 3000 in zooverre tegemoet te komen, dat voor kinde ren beneden den leeftijd van achttien jaar, een kindertoelage van 2Vz pet. van het loon, met een minimum van f 50 wordt gegeven, doch slechts indien en voor zoover deze meer dan 4 in getal zijn en alleen voor deze meer dere." Den 2 October 1934 werd door U met 21 stem men voor en 6 stemmen tegen overeenkomstig ons voorstel besloten. Het is ons niet duidelijk welk verband er zou bestaan tusschen de Ministerieele circulaire van 14 Mei 1936 en de bedoelde aanhangig ge maakte wettelijke regeling. Een voorstel tot uitbreiding van den kinder toeslag is van ons niet te verwachten. Naar de meening van de meerderheid van ons College wordt aan artikel 6 van het Ar- beidsovereenko^istenbesluit volledig voldaan. De arbeidscontractanten hebben geen recht op kindertoeslag. Deze toeslag maakt n 1. geen deel uit van het loon. Over deze aangelegen heid is ook in Uwe vergadering van 24 Novem ber 1937 van gedachten gewisseld. CONCERT R.-K. HARMONIEKAPEL ST. CAECILIA. Voor een tot de laatste plaats bezette zaal gaf de R.-K. Harmoniekapei St. Caecnia Zon dagavond in het R.-K. Vereenigmgsgeoouw haar esrcle wmterconcert onder ae beproefae leiding van naar dirigent, den heer P. N. Joo- sen. Na een frisch en vlug gespeelden openings- marsch „De blauwe Weichsel" (A. Dreissen) was het woord aan den voorzitter, den heer L. Horsveid, die zijn voldoening uitsprak voor de groote belangstelling voor dit concert, vooral van den kant der jongeren, hetgeen er volgens den spreker op wees, dat onder dezen de be langstelling voor de muziek toeneemt. De voorzitter sprak de hoop uit, dat deze belang stelling m daden zou worden omgezet en velen zich als werkend lid zouden aanmelden. Want, wil St. Caecilia haar tegenwoordige plaats be houden, dan is versterking harer muzikale krachten noodzakelijk. Daarna bracht de heer Horsveid dank aan den dirigent der vereeni- ging voor diens fraaie geschenk ter gelegen heid van het 4de lustrum, n.l. de Slavische Rhapsodie (Friedmann) welk werk op dit con cert zal worden vertolkt. Met den wensch dat het een recht gezellige avond zou mogen worden, gaf de voorzitter de verdere leiding in handen van den dirigent, den heer Joosen. Al bestond het programma van dezen avond goeddeels uit oude bekenden, toch moet wor den opgemerkt dat St. Caecilia wel sterker is geweest. De meer dan hooge temperatuur, welke in de volle zaal heerschte mag zeer zeker als een excuus gelden, maar hoofdzaak was gemis aan voldoende clarinetten en een groote fluit. De Arlésienne suite van Bizet, een prachtig muzikaal werk, gaat momenteel bo ven de krachten van St. Caecilia. De fluit- solo, gespeeld door den heer Kuipers, op es- clarinet, hoe verdienstelijk ook gespeeld, kon nu eenmaal den zang van de fluit niet vervan gen. Het Ballet uit de opera Faust van Gounod en een arrangement van Chomel leed aan de zelfde kwaal; de clarinetten konden door hun gering aantal de technische moeilijkheden niet goed te boven komen. Laat ons hopen dat de houtbezetting spoedig mag worden uitge breid, want een drietal clarinetten kan nu een maal geen 10-tal evenaren. Wij twijfelen geen oogenblik of dit bezwaar zal de volle aandacht van het bestuur en dirigent- reeds hebben. Na de pauze werd door de damestooneel- vereeniging „Opwaarts" op verdienstelijke wijze „De witte dame" (klucht in één bedrijf (P. Mossinkoff) op succesvolle wijze opgevoerd. HINDERWET. VELSEN dag 17 November en uitreiking op Donderdag 24 November, voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6>/2 7V2 uur. Voor de Centrale Kennemerland is de inschrijving en uitreiking in het Gemeente lijk stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de Centrales Huisman en v. d- Broek inschrijving op Vrijdag 18 November en uit reiking op Vrijdag 25 November van 78 uur bij v. d. Outenaar, Enschedeplein. WINTER POLOCOMPETITIE KRING HAARLEM. In de overdekte zweminrichting „Velserbad" werd Zondagavond de wintercompetitie om het kampioenschap van den kring Haarlem voortgezet. De opkomst van het publiek was niet zoo groot, wat echter aan het spelpeil niets afdeed. De eerste wedstrijd was Heeren duinenD.W.R. VI. Bij de rust was de stand reeds 4—0 in het nadeel van de Heerenduinen, terwijl de eindstand 9—0 was. In dezen wed strijd kwam vooral de onvolledige kennis der spelregels van Heerenduinen tot uiting. Zoo werd door den keeper de bal herhaalde malen over de helft gegooid, wat evenwel vaak aan het oog van :den scheidsrechter ontging. Als tweede wedstrijd werd gespeeld Velser- endH.P.C. IV. Werd hierbij veel vlotter strijd geleverd, vele malen werd de bal toch slecht weggewerkt. Zoo gelukte het H.P.C. IV voor de rust tweemaal te scoren. Ook in de tweede helft bleek dat de H.P.C.'ers stukken beter waren en ook in deze helft wisten zij twee doelpunten te maken, zoodat zij den wedstrijd met 40 wonnen. Nu volgde de wedstrijd tusschen De Ham en H.V.G.B. II. Reeds spoedig na den aanvang wist H.V.G.B. II het doel van de Ham te door boren, weldra gevolgd door een tegendoelpunt. Toen vlak voor de rust H.V.G.B. II ternauwer nood aan een doelpunt kon ontkomen, moest De Ham het onderspit delven en werd het 21. De Ham wist evenwel nog gelijk te ma ken, waarna het rustsignaal klonk. Direct na de hervatting maakte H.V.G.B. II 3—2, wat de Ham, door een gelukje, op 33 wist te bren gen. Met een mooien worp maakte H.V.G.B. H weer een doelpunt. Toen H.V.G.B. II twee man minder had wegens het liggen binnen de „twee meter" zag de Ham de kans schoon en maak te weer gelijk. Het eindsignaal maakte hierna spoedig een einde aan den strijd. Tot slot volgde de wedstrijd V.Z.V. IH.P.C. II. Door een knie-blessure was T. v. d. Broek verhinderd het V.Z/V.-doel te verdedigen, wat in zijn plaats door J. Wevers geschiedde, ter wijl P. Gottmer inviel voor P. Visman. Direct na den aanval scoorde N. Schoone het eerste doelpunt voor V.Z.V. P. Swier maak te er 20 van H.P.C. II kreeg hierna achtereenvolgens twee kansen welke ook benut werden, zoodat het 22 werd. Een doorslag van P. Swier gelukte niet, de bal ging over. J. Wevers zag dan ten derden male den bal in het net verdwijnen. Een bal van N. Schoone, door P. Swier door geslagen bracht den gelijkmaker. In de tweede helft maakte N. Schoone weer door snel opzwemmen 43 voor V.Z.V. I. Een doorslag van P. Swier, afkomstig van G. Janus, bracht den stand op 5—3. En weer was het N. Schoone die den bal in het net deponeerde. Zijn voorbeeld volgend maakte P. Gottmer 73. Toen H.P.C. II met 2 man minder moest spelen voor overtreding greep G. Janus zijn kans en maakte 83. Een H.P.C.'er, die het hiermee niet eens was, verliet het water, zoo dat H.P.C. II met 6 man speelde. V.Z.V. I, hier van profiteerend wist den stand te brengen op 103. Vergadering Bestuurdersbond Kennemerland. De Bestuurdersbond „Kennemerland" van de Nederlandsche Vakcentrale heeft voor de leden van de bij hem aangesloten organisa ties, t.w. de Ned. Bond van Technici, de Centrale Bond van Werkmeesters en ander opzichthoudend personeel, Centrale Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden ,JMercurius" en de Centrale Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O.- en van Gend en Loospersoneel, een bijeenkomst belegd op Woensdagavond 16 November a.s. in Café Centraal aan den Zeeweg. De voorzitter van de Ned. Vakcentrale, de heer H. M. Roos zal daarin het woord voeren het onderwerp van zijn rede is: Werkver ruiming, Werkloozenzorg. SCHIP Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingediend een verzoek met bijlagen van de Handelsvennootschap onder firma J. L. H. Smits en Co., gevestigd te Amsterdam (Che mische fabriek „Velsen", te Velsen) om ver gunning tot het uitbreiden harer inrichting door het oprichten van een electromotor van 1 P.K., op het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie H. no. 2976, plaatselijk bekend Kanaalkade no. 41 te Velsen. Op Vrijdag 25 November 1938, des voormid dags elf uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie dei- gemeente kennis nemen van de terzake inge komen schrifturen. STEUNBONNEN VOOR RADIO-DISTRIBUTIE. De Radio-commissie voor de uitreiking van steunbonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales verzoekt ons te melden,1 dat hernieuwde inschrijving voor de maand I December zal plaats hebben voor de Centrale Kennemerland en Velsen-Noord op Donder- Alkmaar (Ned.) Anna Bulgaris (Gr.) Achilles (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Amstelkerk (Ned.) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barnveld (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Belgien (Deen) Chr Huygens (Ned.) Crijnssen (Ned.) Carina (Ned.) Capt. Daimiani (Fr.) Caribia (Du.) x) Cordillera (Du.) x) Cimbria (Deen) Dortmund (Du.) Dunavis (Gr.) Dania (Du.) VAN Eemland (Ned.). Freiburg (Du.) Fauna (Ned.) Grootekerk (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gun (Zweed) Harbury (Eng.) Heemskerk (Ned.) x) Halle (Du.) Henry Stanley (Br.) Helder (Ned.) Iris (Ned.) Ij or a (Rus) Jagersfontein (Ned.) J.v.01denbarnev.(Ned Kurmark (Du.) Katwijk (Ned.) Lagosian (Br.) Lekhaven (Ned.) Ljusterö (Zw.) Margarltls (Gr.) Montferland (Ned.) x> Maron (Eng.) x) Mirandella (Uort.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Myrmidon (Eng.) x) Merope (Ned.) Nyugat (Hong.) Nueva Granada (No.) 3 Odysseus (Ned.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Palatia (Du.) Poelau Bras (Ned.) x) Perseus (Ned.) P. L. M. 20 (Fr.) Pluto (Ned.) Rhesus (Eng.) x) Radnorshire (Eng.) x) Rhea (Ned.) Saiabangka (Ned.) x) Saleier (Ned.) x) Stella (Ned.) Springfontein (Ned.)x) Sesostrls (Du.) Soemba (Ned.) Spartak (Rus) Simon Bolivar (Ned.) Tjikandi (Ned.) x) Trajanus (Ned.) Tiberius (Ned.) Titus (Ned.) Tamaha (Fr.) Theseus (Ned.) Ulysses (Ned.) Uckermark (Du.) Ussuri (Rus) Viking (Deen) Venus (Ned.) Varmdö (Zw.) Westland (Ned.) x) Winterswijk (Ned.) Chili Buenos Aires Constantza Buenos Aires West Afrika Chill Chill Chili Hamburg Chill Gdynia Batavia West Indië Curasao Haifa Hamburg West Indië Gdynia Macassar Constantza Gdynia Ned Indië Stamboul Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Japan Yokohama Danzig Buenos Aires Z Afrika Macassar W. Afrika (via Rott.) Izmir Danzig Leningrad Beira Batavia Ned Indië Koivisto West Afrika Rosario Lulea (v. IJm.) Villa Constitution Buenos Aires Batavia Buenos Aires Batavia Ned. Indië Batavia Hamburg Buenos Aires Port Arthur Stettin Neuvitas (via Bord.) Hamburg Mexico Batavia Danzig Bona (voor IJm) Kopenhagen Batavia Yokohama Palermo Batavia Batavia Midd. Zee Beira Pto Barrios Batavia Archangel Hamburg Batavia Tel-Aviv Alexandrië Triëst Haifa Settin Alexandrië Ned. Indië Leningrad Londen Bourgas Gefle Hamburg Oulu 26 Nov. 9 Dec. 18 Nov. 22 Nov. 22 Nov. 25 Nov. 15 Nov. 20 Nov 10 Dec. 16 Nov. 6 Dec. 14 Nov. heden 29 Nov. 23 Nov. 28 Nov. 24 Nov. 21 NOV. 17 Nov. 3 Dec. 17 Nov. 15 NOV. 13 Dec. 16 Nov. 15 Nov. 25 Nov. 30 Nov. 14 Dec, 30 Dec. 20 Dec 30 Nov. 16 Nov. 22 Nov. 16 Nov. 19 Nov. 19 Nov. 20 Nov. 20 Dec. 19 Nov. 25 Nov. 21 Nov. 9 Dec. heden 20 Nov. 28 Nov. 8 Dec. 4 Dec. 15 Nov. 22 Nov. 5 Dec. 16 Nov. 15 Nov. 23 Nov. lh Nov. 18 Nov. 12 Nov. te Hamburg. 24 Oct. te Santa Fé. 13 Nov. te Stamboul. 11 Nov. vertrokken. 10 Nov. van Dakar. 10 Nov. van de Azoren. 9 Nov. van Arica. 9 Nov. te Iquique. 15 Nov. van Antwerpen. 12 Nov. van Callao. 14 Nov. vertrokken. 11 Nov. van Port Said. 8 Nov. van Barbados. 7 Nov. vertrokken. 30 Oct. vertrokken, vertrekt 19 Nov. vertr. 19 Nov. v. Pto. Barr. 12 Nov. vertrokken 9 Nov. van Colombo. 28 Oc vertrokken. 9 Nov. vertrokken. 10 Nov. van Bahia. 7 Nov van Port Said 10 Nov. te Luxuri, 12 Nov. te Genua. 13 Nov. te Manilla. 15 Nov. van Rotterdam. 8 Nov. van Montevideo. 9 Nov. te Durban. 8 Nov. van Soerabaja. 4 Nov. van Freetown. 29 Oct. vertrokken. vertrekt 18 Nov. 11 Nov. vertrokken. 12 Nov. van Kaapstad, vertrekt 16 Nov. 1 Nov. van Padang. 11 Nov. vertrokken. 11 Nov. te Hamburg. 12 Nov. te Santos. 13 Nov. van Elseneur. 14 Nov. van Rotterdam. 9 Nov. van Bahia. 1 Nov. van Belawan. In lading. 12 Nov vertrokken. 7 Nov. van Tjilitjap. vertrekt 19 Nov. in lading. 28 Oct. vertrokken. 31 Oct. vertrokken. 13 Nov. van Brunsbuttel. 7 Nov. vertrokken. in lading. 7 Nov. van Trinidad. 13 Nov. vertrokken. 13 Nov. van Gibraltar. 10 Nov. vertrokken, vertrekt 16 Nov. 7 Nov. van Port Said. 7 Nov. van Manilla. 12 Nov. van Cadix. 11 Nov. van Port Said. 14 Nov. te Marseille. 13 Nov. van Finisterre. 4 Nov. van Mombassa. 13 Nov. van Cartagena. 11 Nov. van Sabang. 7 Nov. van Lodingen, vertrekt 19 Nov. 7 Nov. van Colombo. 13 Nov. van Candia. 12 Nov. van Nolo. 10 Nov. te Sebenico. 11 Nov. van Gibraltar, vertrekt 19 Nov. 10 Nov. te Piraeus. 9 Nov. te Soerabaja. 13 Nov. van Elseneur. 14 Nov. vertrokken, in lading. vertrekt 17 Nov. 14 Nov. vertrokken. 12 Nov. vertrokken. Schepen voorzien van een x) zijn grootei dan 6000 ton- VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN V. A. R. A.-Kinderfeest, De Vara, afdeeling IJmuiden heeft legenheid van het 10-jarig bestaan L, deeling voor de kinderen van haar Im af* specialen feestmiddag georganisePH Thalia Theater. ln het Voor deze gelegenheid bestond enorm langstelling van de zijde der jonge gard eenige uurtjes gezellig bezig gehouden die organisatoren hadden voor een programma, waar verschillende "att erö aan verbonden waren, zorg gedragen ies Voor de pauze trad met veel sujL goochelaar prof. Meiloc op, wiens ha d aIs toeren met gespannen aandacht wè'rdpn volgd. Ook als buikspreker heeft hij zijn g€" dige publiek geamuseerd en in dit sfjeu?" van zijn repertoire konden de Vara- een actief aandeel nemen. PROPAGANDA-AVOND CENTR.VAKrav, JEUGD. '^iSÜX! WDS Hoogovens Buitenhaven Nederl. Duitsche S.S. pol. kr. Friesland Elbe New Castle Noordzee kolen Zaterdag 10 December a.s. houdt dP rw Vakbonds Jeugd IJmuiden een prompt? avond in ,,'t Wapen van Velsen" Spreker ie de heer Adri de Ruiter vem» ter van den Jeugdraad van het N.VV De avond wordt opgeluisterd door mu?ipv zang en leekenspel. DAMMEN. ZAANDAM—IJMUIDEN Dinsdagavond speelt D. c. Ij. i haar i wedstrijd voor de hoofdklasse-competiH» v D. B. Dan kan het D. C. IJ. gelukken w kampioenschap harer afdeeling te verövpïl" door minstens 1 punt te behalen. En dati den D. C. IJ.'ers, indien volledig wordt orw komen ongetwijfeld wel gelukken. De stand dezer afdeeling luidt: gesp. gew. rem. verl ut r IJmuiden 6 6 0 0 12 k H. D. C. 6 4 0 2 8 ïj Zaandam 52125 «1 Beverwijk 5 1 0 4 2 34JL Haarlem 6 0 1 5 l 49J, Dinsdagavond wordt in Kennemerhof "2 speeld IJmuiden H—Haarlem II en IJmtT den III—D. O. S. I. CURSUS VOOR MIDDENSTANDERS Belanghebbenden worden er aan herinnen* dat het Woensdag 16 November a.s de laat ste dag is, dat men zich kan aangeven voor den cursus in handelskennis. BEROEP AAN GENOMEN. Ds. J. Kaptijn te Kralingscheveer heeft het op hem door de Gereformeerde Kerk alhier uitgebrachte beroep (vacature ds. K J v d Meulen, aangenomen. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. I De Russische revolutie en het 1 West-Europeesche socialisme. Gisteravond heeft in „Ons Huis" de heer W. Romein uit Amsterdam gesproken voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling over „de Russische revolutie en het West-Europee sche socialisme". Mede een der belangrijkste vragen is wel, of de revolutie van dit reuzen- volk en de middelen die daar toegepast wor den van invloed zijn geweest en de houding en de tactiek der West-Europeesche socialisten heeft beïnvloed. De berichtgeving uit Rusland, zeide de voorzitter de heer Brits, is heden ten dage verre van gunstig, maar zeker is dat de Russische revolutie veel invloed gehad heeft op de West-Europeesche politiek. President Masaryk, e entegenstander van het Marxisme en communisme heeft gezegd, dat Rusland een weerspiegeling is van de oude geschiedenis van West-Europa. De kerk en de autocratie hadden het grondbezit en waren de oorzaak van de achterlijkheid van het Russische volk. Het spiegelbeeld van het Rusland voor 1914 is het Frankrijk van den tijd voor de revolutie, Toen de revolutie daar uitbrak onder de leuze: Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, was daar een jonge opkomende bourgeoisie-klasse, die vereend met de Fransche arbeiders in staat was het bedrijfsleven over te nemen en het economisch leven leiding te geven. Dit ontbrak in Rusland. Rusland kende voor 1914 niet het kapitalistisch stelsel zooals dit in West- Europa gekend wordt. Rusland was meer een land waar men kapitaal kon beleggen, waar door men het kapitalisme daar meer als im port kapitalisme ken beschouwen. Naar aan leiding hiervan, gaf de heer Romein, een kort overzicht van het feit, dat Rusland na de revolutie in 1917 niet direct in staat was de zaak voldoende te kunnen regelen. Met enkele cijfers werd aangegeven hoe geweldig de Rus sische economie onder den oorlog heeft ge leden. Aangaande den opbouw van het econo mische leven, wilde spreker gaarne erkennen, dat deze in Rusland, sinds de omwenteling, zeer groot is geweest. Hierdoor is een eind ge maakt aan de kapitalistische overheersching. De Russische revolutie is in andere banen geleid dan Lenin gewenscht en bedoeld had. Lenin heeft zich dan ook eenigszins moeten wijzigen. Vervolgens, sprak de heer Romein, over de hoop van Lenin en Trotsky, dat de revolutie naar andere landen zou overslaan. Velen verwachtten dit eveneens, vandaar dat Rusland 't groote steunpunt was voor vele ar beiders. Hierbij kwam de vraag naar voren, hoe zouden de verhoudingen zijn als hier 't so cialisme kwam met grond- en productie mid delen in handen der gemeenschap. Zou het nier zoo kunnen zijn als bij de achterlijke Russische bevolking? Spreker wees op het ver schil tusschen de Leninistische opvattingen en de socialistische opvattingen der West- Europeesche socialisten. Menig West-Europeesch socialist vraagt dan ook, bij' den gang van zaken in Rusland: wat geeft Rusland ons als socialisten nog voor hou vast? Men rnoet erkennen, zeide spreker, dat de opbouw van Rusland gaat ten koste van de arbeiders. De toestand der arbeiders in ae randstaten is beter dan die van de arbeiders in Rusland. Zooiets kan door een rechtgeaara socialist nooit worden goedgekeurd. Ook het arbeidssysteem volgens Stachanow alsmede ae gevolgde politiek werd fel door spreekr ge- critiseerd. Over de ontwikkeling van Rusiana sprekend, zeide de heer Romein, dat deze met gaat in de richting van het socialisme maar in de richting van het staats-kapitalisme. öe bezit en de regeering bevinden zich m han°e van een groep bureaucratie, die veraf staa van de klasse boeren en arbeiders. Spreker wees op het verschil tusschen Stalin en Spreker toonde daarop de beteekenis van a Russische revolutie voor het West-Europe - sche socialisme aan. Het reformistisch socia lisme en het Russische Bolsjewisme dient mw hierbij afzonderlijk te beschouwen. Naar aa- leiding van een uitspraak van den 0°swi rijkschen socialist Adler, zegt spreker, aal w men invloed doen gelden op de samenleving, men dit zal moeten doen in den weg aer g dachte, zooals door Lenin is aangegeven- de gedachte, zooals die vele jaren heelti pos gevat, om langs den legalen weg van.p0["ft de macht in handen te krijgen, hierin jj spreker weinig geloof meer. Het sociaus kan, volgens spreker, alleen komen lang» weg van een Leninistische actie. Van ae s legenheid tot het stellen van vragen door eenigen gebruik gemaakt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6