Chamberlain betreurt de Jodenvervolging in Duitschland. Anti-semietische excessen in het grensgebied. DE ANTI-JOODSCHE maatregelen in Duitschland. Ergerlijke tooneelen in Vreden. nIySDfl"G '5 NOVEMBER 1938 Britsche premier uit zijn medegevoel met de onderdrukten. antwoord op een hem in het Lagerhuis il vraag ten aanzien van het koloniale i^ffstuk heeft Chamberlain gistermiddag ':^pzen naar de door Baldwin op 18 Decem- 1935 afgelegde verklaring. Hierin zeide ^.ijn dat geen Britsch gebied of gebied tor Britsche bescherming of Britsch man- f t zou worden overgedragen uit de Britsche lïpreiniteit of het Britsche gezag, zonder ft de meest volledige aandacht zou worden tped aan de belangen van alle deelen der Sing in de betrokken gebieden, op ver hip vragen verklaarde Chamberlain, dat de factie regeering zich niet zal binden aan regeling in verband met dit bij zon lirp probleem (koloniale of mandaatsgebie- fn) zonder dat volledige gelegenheid zou ffien gegeven tot debatten in het Lager- '"nó de vraag of de eerste minister den Ko- •«J en de Koningin zou begeleiden bij hun v-oek aan Canada en de Vereenigde Staten, Jf chamberlain een ontkennend antwoord. Op een verdere vraag antwoordde Chamberlain, dat hij betreurde, dat de berichten in de dagbladen omtrent het optreden tegen de Joden in Duitschland ih hoofdzaak juist schij nen te zij" en *n *eite tot zekere hoog te bevestigd zijn door Goebbels te genover de buitenlandsche corres pondenten te Berlijn. Voortgaande zeide Chamberlain: niemand zou de annelooze misdaad willen verdedigen, die in Parijs is gepleegd, doch er heerscht hier een diep en wijd ver spreid medegevoel met hen, die men daarvoor zoo ernstig laat lijden. Voorts deelde Chamberlain mede, dat de Britsche zaakgelastigde te Ber lijn instructies heeft gekregen om een krachtig protest in te dienen bij de Duitsche regeering ten aanzien van de recente artikelen in de Duit sche pers, waarin vroegere ministers en leden van het Lagerhuis in ver band gebracht zijn met de recente gebeurtenissen. I3ij de vootrzetting van het debat over het adres van antwoord opj de troonrede heeft Lawrence in het Lagerhuis een motie van de arbeiderspartij ingediend waarin het be treurd wordt, „dat in de rede van den Koning geen toespeling is gemaaakt op het ernstige vraagstuk der werkloosheid en dat de raad gevers van den Koning niet inzien, dat de werkelijke kracht en voorspoed van het volk afhankelijk zijn van een volledig gebruik van's lands hulpbronnen en een billijke ver- van de rijkdommen, waardoor de le- indaard voor de werkende massa en degenen, die de jaren van arbeid achter den rug hebben, zou worden gehandhaafd en verbeterd". Lawrence zeide verder, dat de laatste gebeurtenissen in Duitschland een schril licht hebben geworpen op de idealen der Duitsche heerschers. Hij noodigde de leden uit hun stand punt ten aanzien van toenadering tot Hitier opnieuw te bezien. Men kan de democratie slechts verdedigen, in dien men kan aantoonen, dat het beter dan de autocratie geschikt is voor het oplossen der vraagstukken van gezondheid en geluk van het Britsche volk. Elliot, de minister van gezondheid, die na mens de regeering antwoordde, zeide, dat de rroonrede heeft bewezen, dat de regeering f.reeft naar de productie zoowel van kanon nen als van boter in een hoeveelheid, die door geen enkelen anderen grooten staat, totali tair of democratisch, geëvenaard kan worden. Hij herinnerde er aan, dat Chamberlain on langs verklaard heeft, dat de regeering niet voornemens is de sociale zorg te beknotten. De opruiming van de krotwoningen wordt in ongekend tempo voortgezet: bijna een mil- FRANCO'S HULPKRUISERS WEER IN ACTIE. Twee Spaansche schepen achtervolgd. 'OGING OM AMERIKA ANSCH VAARTUIG AAN TE HOUDEN. Reuter verneemt uit Oslo, dat twee koop vaardijschepen van de Spaansehe regeering, he „Josina" en de „Baurdo", op weg van de Unie naar Spanje met een lading !P "ikundige stoffen te Bergen zijn binnen- >pen. Zij deelden mede. dat zij buiten de «oorsche territoriale wateren werden achter volgd door een gewapende treiler van de vloot T*n Franco. Lloyds heeft vernomen dat het Amerikaan se schip „Eiricareed", op weg van New-Or- ■eans en New-York naar Valencia, ongeveer '•er mijlen ten westen van Gibraltar werd aangehouden door een gewapende trawler ;an de vloot van Franco. Op de zijden van w schip stond met groote letters „Ameri- ■,0isch schip tot leniging van den nood in ije". De gezagvoerder stoorde zich niet ae signalen van den trawler en is thans wbralfcar gepasseerd. wegens samenzwering tegen den Duitschen Staat. 21 personen zullen terechtstaan. In het begin van het volgend jaar aal voor het volksgerecht te Berlijn het proces beginnen tegen 21 perso- netl' die beschuldigd worden van sa menzwering tegen den staat. Tot de wschuldigden behoort naar wij m een groot deel van onze vorige oplaag reeds gemeld hebben oa. de Uhegere uitgever en schrijver jErnst tf t ^h-.die zich sedert 1936 in hech- «•nIs bevindt. Reuter meent te weten dat men hem verdenkt van medeplichtig- neia aan de activiteit van de z.g. ^vrijheidspartij" en soortgelijke ge heime organisaties. lioen krotbewoners zijn naar andere wonin gen overgebracht: duizenden menschen ver huizen thans per dag (applaus). Elliot zette verder uiteen, wat wordt ge daan voor het onderwijs, de huisvesting, de behandeling van kanker, de pensioenen, de moederschapszorg enz. Hij verklaarde, dat men groote vorderingen heeft gemaakt op geestelijk gebied, die niet onderschat mogen worden. Het Britsche protest te Berlijn. De Britsche zaakgelastigde heeft op het de partement van buitenlandsche zaken gisteren protest ingediend tegen de beschuldiging van twee Duitsche dagbladen, die Britsche staats lieden in verband hadden gebracht met den moord op Von Rath. Naar verluidt werd de zaakgelastigde ver wezen naar het antwoord, dat door rijksmi nister Goebbels 12 November j.l. gegeven is aan den correspondent van Reuter, tijdens een in terview, waarin hij zeide: „wanneer dit werke lijk gebeurd is, hetgeen ik niet weet, dan keur ik dat niet goed dan zal ik deze vergissing onmiddellijk doen ophelderen." Scholen voor de Joden gesloten. Joodsche zieken zonder doktoren. De Duitsche minister van onderwijs Rust, heeft bepaald, dat het aan Jo den in het vervolg niet toegestaan is Duitsche scholen te bezoeken. Zij mogen voortaan nog slechts Joodsche scholen bezoeken. Voor zoo ver dit nog niet mocht zijn geschied, moeten alle thans nog een Duitsche school bezoekende Joodsche leerlin gen direct worden verwijderd. De minister heeft telegrafisch instructies gezonden aan de rectoren dér Duitsche hoo- gescholen, waarbij aan Joden het deelnemen aan lezingen en oefeningen, evenals het be treden der hoogescholen verboden wordt. Er is een wetsontwerp in voorbereiding, waarin vastgelegd wordt, dat in den vervolge geen Jood meer wordt toegelaten tot de studie aan Duitsche Hoogescholen. Voorts is den Joden voorloopig verboden beurszaken te doen. De bedoeling van dezen maatregel is, een koersdaling te voorkomen, welke onvermijde lijk is, als de Joden hun aandeelen en obli gaties op de markt werpen ten einde de van hen geëischte bijdragen te kunnen betalen. Een andere maatregel is de ontbinding van de Joodsche automobielclub. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph and Morningpost meldt aan zijn blad, dat tengevolge van de arrestatie van practisch alle Joodsche artsen te Berlijn er voor het grootste Joodsche ziekenhuis drie of vier dokters zijn overgebleven voor ver scheidene honderden patiënten. Twee Jood sche klinieken met in het geheel 100 bed den, hebben heelemaal geen doktoren. Te So- den, nabij Frankoft a.d. Main is een Joodsch Ziekenhuis voor teringlijders ontruimd. De patiënten zijn er uit gezet en moeten maar voor zichzelf zorgen. Voorts meldt dezelfde correspondent dat hij van betrouwbare zijde ver nomen heeft, dat 146 Joden doodge slagen zijn in het concentratiekamp van Buchenwald, tusschen de massa arrestaties van Juni en half-Augustus. De Joodsche perscommissie deelt mede, dat volgens een uit Frankfort a.d. Main ontvan gen bericht gevaar bestaat voor hongers nood onder de duizenden Joodsche kinderen en vrouwen, wier mannen bijna allen zijn gearresteerd. Reeds thans wordt in een groot aantal gevallen voor de zuigelingen noch voor de zoogende moeders melk verstrekt. Daarom is dringend hulp direct noodig. In verband met de excessen der laatste da gen wordt thans melding gemaakt van een groot aantal ernstige mishandelingen o.m. uit Berlijn. Dusseldorf en Neurenberg. Deze be richten zijn van de meest betrouwbare zijde ontvangen. Te Polzin (Pommern) is dr. Leo Levy, eigenaar van een meelfabriek, des nachts bij excessen doodgeschoten. Hij was vader van drie kinderen. Uit Frankfort a.d. Main worden nieuwe ge vallen van zelfmoord gemeld. Inning van het milliard brengt moeilijkheden mee. In de kringen van buitenlandsche financiers te Berlijn wijst men er op, dat een poging de „boete" aan de Joden opgelegd, te snel te in- casseeren, positieve gevaren met zich mee moet brengen, aldus United Press. Indien men het Joodsche onroerende eigendom snel op de markt zou brengen, zou daardoor de waar de van vaste goederen in het algemeen sterk verminderen. Zelfs een snel in arische handen brengen van Joodsche zaken zou de lands- economie verstoren, daar de opbrengsten der zaken er aanzienlijk door zullen dalen. Boven dien loopt men kans, dat vele adspirant-koo- pers toch niet in staat zouden zijn, contant voor een zaak te betalen. Op grond van dit alles neemt men aan, dat de overheid niet al te veel haast zal maken met het innen van het milliard boete. Het Duitsche arbeidsfront heeft machti ging gekregen, te bepalen welke zaken in ari sche handen zullen overgaan. Een deel der zaken blijft gesloten, daar het aantal zaken toch reeds te groot was. Het milliard boete, zal, zoo hoort men reeds, slechts van de rijke Joden in Duitschland worden opgeëischt. Zelfs zal de regeering zoo ver gaan, dat deze rijken den armen Joden het geld verstrekken, dat noodig is voor het herstellen van de aangebrachte schade. Naar verluidt zijn tal van gearresteerde Joden, in het bijzonder welgestelden, vrijge laten om hun financieele aangelegenheden te regelen. Anderen zijn onder politiegeleide naar hun huis gebracht om daar de noodige aanwijzingen te geven voor het liquide maken van hun vermogen. Uit Londen meldt United Press, dat het Duitsche decreet, volgens hetwelk de regeering aanspraak maakt op alle schadevergoedingen, die door de ver zekeringen worden uitgekeerd, in En geland ongerustheid gewekt heeft. Lloyds en andere maatschappijen hebben veel Joodsch eigendom in Duitschland tegen dergelijke schade verzekerd en deze maat schappijen stellen zich op het standpunt, dat zij slechts uit kunnen betalen aan den ver zekeringnemer. Indien de Duitsche regeering dan ook aanspraak op de uitkeeringeri zou doen gelden, zullen de verzekeraars ongetwij feld een beroep op de Engelsche regeering doen* Vijf dooden bij ontploffing te Offenbach. Een huis in de Bahnhofstrasse te Offenbach is gisteren grootendeels ingestort tengevolge van een ontploffing. Uit de puinhoopen zijn vijf dooden te voorschijn gehaald. Het ongeluk is veroorzaakt door een bewoonster, die zich door gasvergiftiging van het leven wilde be- rooven. Doordat op de electrische bel ge drukt werd, ontplofte het gas. Drie personen liepen verwondingen op. Slachtoffers van den brand te Marseille teraardebesteld. Verscheidene personen in het gedrang gewond. Maandag zijn te Marseille de slachtoffers van den brand in de Nouvelles Galeries ter aarde besteld. Alle winkels, banken, cafés, scholen enz. waren gesloten en in de binnen stad was het geheele verkeer stopgezet. De 48 kisten waren op twaalf militaire wagens geplaatst. Op een anderen wagen was asch, welke van de plaats van de ramp af- een urn geplaatst, welke aarde bevatte met komstig was en die symbolisch het stoffelijk overschot voorstelde van de verdwenen slachtoffers. Zeven wagens met kransen volg den. De plechtigheid nam een aanvang om half tien, in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken Sarraut en andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, alsmede ontelbare delegaties. Nadat de bisschop van Marseille de mis opgedragen en de absoute gegeven had en treurliederen ten gehoore waren gebracht, hield minister Sarraut een toespraak In het gedrang werden tien personen licht gewónd. Een toeschouwer kreeg ernstige ver wondingen. Het presidentschap van Litauen. Smetona herkozen. Smetona. Smetona is voor den tijd van zeven jaar herkozen als president van Litauen. De minister van buitenlandsche zaken, Lozo- raitis, heeft verklaard, dat Litauen steeds het Duitsche standpunt in de kwesties betreffende Memel zal eerbiedigen. De voornaamste taak der regeering was zoo vriendschappelijk moge lijke betrekkingen te onderhouden met de bu ren Duitschland en Polen. Het nieuwe Tsjecho-SIowakije een dubbel-republiek. Autonoom bewind voor de Slowaken. Tijdens een conferentie, welke gis teren fce Praag is gehouden tusschen Slowaaksche afgevaardigden, de regeering te Praag en de leiders van de Tsjechische partijen, is in beginsel een overeenstemming bereikt. De regeering heeft erin toegestemd in de grondwet op te nemen het ontwerp tot autonomie, dat door de Slowaken is voorgesteld na de overeenkomst van Zilina, hetgeen practisch zal leiden tot vorming van een dualistisch be wind in Tsjecho Slowakije, overeen komstig de regeering van het vroegere Oostenrij k-Hongar ij e In het voorstel van Zilina zijn evenwel, naar Havas meldt, enkele wijzigingen aan gebracht. De Tsjechen weigeren de Slowaak sche ministers het recht van veto te geven voor wetten, welke door het parlement van Praag zijn goedgekeurd. Ook werd geweigerd schadeloosstelling te verleenen voor de schade, welke in de afgeloopen twintig jaar werd ver oorzaakt. Wel werd erin toegestemd, dat schade zal worden hersteld, wanneer kon wor den aangetoond, dat deze bestaat. Nu de Slowaken genoegdoening hebben ge kregen, hebben zij erin toegestemd deel te nemen aan de presidents-verkiezingen. Het parlement zal derhalve 17 November bijeen geroepen worden, teneinde te stemmen over het opnemen van wet op de autonomie van Slowakije in de grondwet, waarna zal worden overgegaan tot het kiezen van een president der republiek. Over de Candida ten hiervoor is nog niet gesproken. Naar verluidt zou de can- didatuur van Tsjvalkofski op moeilijkheden stuiten. Bezit van Nederlanders beschadigd. (Bijzondere correspondentie). In vrijwel alle steden en dorpen van West- falen zijn de Joodsche ingezetenen in hech tenis genomen. Alleen de vrouwen, de kinde ren beneden 18 jaar en de grijsaards zijn ongemoeid gelaten. Angstig zitten ze in hun vaak grootendeels vernielde huizen. Men was aan Nederlandsche zijde bevreesd, dat na de gebeurtenissen van Donderdag j.l. tal van Duitsche Israëlieten naar Nederland zouden vluchten en deswege zijn extra maatregelen aan de grens genomen. De verwachte stroom van vluchtelingen is echter uitgebleven, het geen voornamelijk zijn oorzaak vindt in de arrestatie van de meeste mannelijke Joden. Wat er in Vreden gebeurde. Net ver van Eibergen ligt het eeuwenoude stadje Vreden. Dicht staan daar de huizen bijeen in de smalle straten, welke ten deele nog een middeleeuwsch karakter dragen. Er wonen in Vreden naar verhoudng vrij veel Joden- o.w. een aantal winkeliers en eenige veehandelaars. Zoover wij kunnen nagaan is nergens in het grensgebied tegen de Joden erger huisgehou den dan in Vreden. Alle Joodsche eigendom men zijn grootendeels vernield. Men heeft Donderdag getracht de synagoge in brand te steken, maar die poging is mislukt, terwijl bo vendien waakzaamheid met het oog op de omliggende perceelen gewenscht bleek. Thans is men in Vreden druk bezig de sy nagoge af te breken. Naar men ons in Vreden verzekerde zal alles met den grond gelijk wor den gemaakt. Men was met dit werk gisteren nog bezig, zoodat ondanks de verordening van Goebbels, diat geen verdere vernielingen mochten plaats hebben, toch met verdere vernietiging van Joodschen eigendom wordt voortgegaan. Overal in Vreden hangen groote paarse plakkaten van de Ortsgruppe der N. S. D. A. P. met het volgende op schrift: „Das Internationale Weltjudentum ermordet einen Deutschen Diplomaten in Paris. Wir antworten und handeln". („Het internationale Jodendom ver moordt een Duitschen diplomaat in Parijs. Wij antwoorden en treden op". De laatste zin is met groote, vette letters gedrukt. Joden moesten spreekkoren vormen. Bij informatie in Vreden is ons gebleken, dat daar Donderdag de Joodsche ingezetenen onder gewapende begeleiding door verschil lende straten der stad werden geleid. Men heeft hun gedwongen spreekkoren te vor men, waarvan de tekst van te voren was ge decreteerd. Zoo was er een bij „Was soli man uns tun? Erschiessen?" „Wat moet men met ons doen? Dood schieten?") Verder moesten de ongelukkigen verschil lende liederen zingen. Men verzekerde ons in Vreden, dat het ge beurde in het stadje een soort van openbare vermakelijkheid was geweest. Het bezit van Nederlandsche Joden in Duitschland. In een enkel geval zijn ook bezittingen van Nederlandsche Joden, die in Duitschland wonen, ernstig beschadigd of vernield. O.a. zijn verwoestingen aangericht in de groote slagerij van den Nederlander van Engel te Gronau. Ook in andere plaatsen zijn hier en daar eigendommen van Nederlan ders beschadigd. Naar wij vernemen hebben de betrokkenen zich tot de Nederlandsche consuls gewend, die zich tot de betrokken in stantie zullen wenden,teneinde schadevergoe ding te verkrijgen. Aangenomen mag worden, dat men aan Duitsche zijde reeds rekening houdt met het uitkeeren van deze schadever goeding, want men heeft in al deze gevallen de aangerichte schade nauwkeurig opge nomen. Een geval is ons bekend van een Nederlan der, die een bedrag van eenige duizenden Marken in huis had. Dit geld is in beslag ge nomen. Deze inbeslagneming geschiedde van wege de stedelijke autoriteiten, die echter on middellijk een kwitantie afgaven. Het in be slag nemen van dit geld vond mede plaats om eventueele diefstal te voorkomen, daar in het betrokken huis alles vernield was. Ver wacht kan worden, dat deze Nederlander zijn geld t.z.t. terug zal ontvangen. Wij hadden gisteren een kort onderhoud met den Nederlandschen vice-consul te Bent heim,, wien wij inlichtingen vroegen omtrent de schade welke in zijn gebied aan Nederland sche eigendommen was toegebracht. De consul antwoordde ons, dat geen enkel geval van ver nieling te zijner kennis is gebracht. Wel was het hem bekend, dat in Schüttorf de bezittin gen van den Nederlander Suiskind extra zijn beschermd. Er werd voor het huis van S. een politiepost geplaatst, teneinde eventueele ver nieling tegen te gaan. Alleen was de bemiddeling van den vice- consul ingeroepen voor den Nederlander Cohen, een paardenslager te Nordhorn, die Donderdagmorgen in de vroegte was gearres teerd. De consul heeft zich onmiddellijk tot de autoriteiten gewend, waarop hem werd ge antwoord, dat C. in „Schutzhaft" was geno men. Hij is echter des morgens na de bemid deling van den consul, direct op vrije voeten gesteld Zich te weer gesteld. In enkele gevallen is het voorgekomen, dat Joden, wier huizen men binnendrong zich te weer hebben gesteld. Daar is o.a. het geval van Hugo Lebenstein uit de Merschstrasse in Epe. L., die zich met een mestvork had ver dedigd, waarop hij tegen den grond werd ge slagen. L. werd met een dubbele schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht. Het gerucht gaat thans in Epe, dat L. aan de gevolgen zou zijn overleden. Bevestiging van dit gerucht hebben wij echter niet kunnen verkrijgen. De een beweert, dat L. nog leeft, terwijl de ander verklaart, dat hij is gestorven. Het is gebleken, dat wanneer degenen, wier winkels en huizen men binnendrong, zich trachtten te verdedigen, de betrokkenen in de gedachte hebben verkeérd, dat het om hun leven was te doen. Zoo zijn ook enkele geval len van mishandeling in Ahau voorgekomen, waarbij S. Gompertz bloedend werd verwond. De betrokkenen hebben echter onmiddellijk een dokter gehaald, die G. hebben verbonden. In sommige plaatsen schijnen de Joden te zijn weggevoerd naar een onbekende bestem ming. De geruchten gaan, dat dit o.m. in Bentheim en Nordhorn is gebeurd; maar be vestiging was daar niet te krijgen. Men zegt, dat men onbekend is met het lot der aange houdenen. In Bentheim heeft men zich tot vernielin gen bepaald. Branden zijn daar niet voorge komen. Wel is in Legden een huis in brand gestoken en geheel vernield. Uit diverse plaatsen komen berichten over „grappen", welke men zich ten koste van de Joden heeft veroorloofd. Te Bocholt werden de koster van een syna goge en anderen in nachtgewaad de straat op gedreven; een van hen heeft men naar ons werd medegedeeld, met schoensmeer inge smeerd en vervolgens achter op een motor door de stad gereden. Gebleken is ons, dat in geen enkele plaats in naburig Duitschland de Joden ongemoeid zijn gelaten. Slechts in een heel enkel geval is de eigendom van Israëlieten niet beschadigd. In een naburige plaats kwam een aantal men schen bij een huizenblok, die inlichtingen vroegen over de woning van een Israëliet. Het bleek, dat deze groep bestond uit personen uit een andere stad. De betrokken plaats is n.l. vrij klein en wanneer het inwoners waren ge weest, zou men zeker met de woning van den gezochte op de hoogte zijn geweest. Een buur man antwoordde echter „Hier wonen geen Jo den" en daarop is men weer verder getrokken, waardoor het huis van den gezochte gespaard bleef. PROGRAMMA WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 415,5 M. N.C.R.V.-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Vioolvoordracht, met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Eemlanders en gramofoonmuziek. 2.00 Gra mofoonmuziek. 2.252.55 Voor jeugdige post zegelverzamelaars. 3.00 Pianovoordracht. 3.35 Gramofoonmuziek. 3.45 Berichten, hierna Christelijk Liederenuurtje. 4.45 Ge- lukwenschen. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.15 Causerie namens de Chris telijke Middenstandsbond. 6.30 Taalles en causerie over het binnenaanvaringsregelement 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling SOS-berichten. 8.15 „Ket ting-Avond" m.m.v. sprekers, solisten en de clamatieclubje. 10.00 Berichten A.N.P., ac tueel programma, causerie over Hongarije. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiek les. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM 11. 301.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 VARA-kalender. 8.05 Gramofoonmu ziek. (Om e.a. 8.16 Berichten). 9.30 Wen ken voor de keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.20 uitzending voor arbeiders in de continu bedrijven. 11.40 Causerie „Stand van het or- deningsvraagstuk." 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12,17 „Esmeralda". 12.45 VARA-orkest. 2,00 Voor de vrouw (2.50— 2.55 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 „Esmeralda". 6.00—6.25 Zang en orgel. 6.30 Cauesrie „.Erfelijkheid, samenleving en verantwoordelijkheid". 7.00 Felicitaties. 7.05 Vocaal concert. 7.30 Causerie „Vernieuwing van opvoeding en onderwijs (IV)". 8.00 Her haling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Rotterdamsch Philharmo- nisch orkest m.m.v. soliste. 9.15 Radio- tooneel. 10.00 Berischten ANP. 10.05 Piano- voordracht. 10.45 VARA-orkest en solisten. 11.30—12.00 Orgelspel. DROITW1CH 1500 M. 11.2511.50 Pianovoordracht. 12.10 Het Norris Stanley Sextet. 12.35 Alfred van Dam en zijn orkest. 1.35 Het New-Georgian Trio. 2.002.20 Declamatie. 3.10 Gramofoonmu ziek. 3.35 Populair concert. 3.50 Viool en piano. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Gramofoon muziek. 5.40 Brian Lawrence en zijn dans- orkest. 6.20 Berichten. 6.40 Causerie over het Departement van Oorlog. 6.55 Het BBC-Thea tre-orkest. 7.35 BBC-Mannenkoor m.m.v. solist. 8.05 Actueele uitzending. 8.35 Het BBC symphonieorkest m.m.v. solist. 9.25 Be richten. 9.45 Vervolg concert. 10.45 Benny Loban en zijn dansorkest. 11.50—12.20 Jazzmu ziek (Gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. „nnïl. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 El- lis orkest. 12.30 Zang. 1.05 Jean Ibos' orkest. 2 35. 3 30 en 5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Cello voordracht. 5.25 Bailly-orkest. 6.35 Zang. 6 43 Pianovoordracht. 7.50 en 8.35 Zang. 8.50 Concert. 10.05 Variété-programma. 10.50 en 11,20—11,35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Het Rheinische Landesorkest en het Omroepkoor. 7 50 Solistenconcert. 9.05 Gra mofoonmuziek. 10.30 Het Prisca-kwartet en soliste. 11.20 Gmroepkleinorkest. 12.30 Om- roepkleinorkest en solist. 1.20 Populair con cert. 3.20 Emil Roosz en zijn orkest. 4.35 Gramofoonmuziek. 6.35 Leo Eysoldt met zijn orkest en soliste. 7.35 Rijkszending: Radio- tooneel. 8.35 Vervolg concert. 9.35 Solisten concert. 10.20—11.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Jose Schnijders' orkest. 1.502.20, 5.20 en 5.45 Gramofoonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 7 05 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Ope rette .Alt-Heidelberg". 10.30 Belgisch piano kwartet en solist. 11.05—11.20 Gramofoonmu ziek. OEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.35 Militair concert (Opn.) 9.20 Berichten. 9.50 Piano-voordracht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Omroepklein orkest,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7