de reis van de erin. M HET NIEUWE AVONDBLAD TWEE KAMPEN VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Een jubilaresse. Regeering met voorbereiding bezig. IAARGANG NO. 13 WOENSDAG 16 NOV. 1938 IIMUIDER COURANT .rONNEMENTEN per week 12'h ets., per niaand 52V» cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. rKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791.. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.- twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger ƒ5.—. arm- of beenbx-euk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.- ^nn— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. mT afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. -, één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. IJMUIDEN. Eerste reis van de verre visscherij was verre van bemoedigend. h besomming van f 4400 was het resul- van de eerste reis in dit seizoen van de visscherij. Houden wij rekening met de n van stilliggen en klaarmaken voor deze San komen we aan een tijd van ongeveer ''•weken en dan zal zelfs de allergrootste %nist niet durven beweren, dat de reis Send te noemen is. Neen, ook deze reis 'ón volkomen mislukking en wij twijfelen et aan of ook die van de Walrus en de Üar zullen weinig reden tot tevreden en heTgêval van de Erin is het zelfs zoo, ;de premie van f 1500 van de Nederl. Vis- centrale zelfs niet voldoende is om de voor reederij en bemanning loonend te ;ln pe netto-besomming kan met de ie'meegeteld op ongeveer f 6700 aange- -en worden en dat is voor een boot als de veel te weinig, want men moet reke- houden met het feit, dat reizen naar de visscherij dure reizen zijn. Deze reis was 1 ver want de Erin heeft gevischt heele- ..,1 ft de buurt van Kaap Kanin op onge- rr 10 mijl van Spitsbergen, zoodat met de - ;reis meer dan acht dagen gemoeid wa- En om de terugreis te bespoedigen heeft r^awier den tocht langs' de Noorsche kust 'indoor", dw.z. binnen de fjorden door. Kteekeiit, dat de Erin voor een afstand pa 1200 mijl of gedurende 4 a 5 dagen een torsche loods aan boord moest nemen, waar- wr natuurlijk een aardig sommetje neerge- moest worden. En dan had men nog ge ide ongeveer twee weken drie Noren aan M terwijl ook de gewone bemanning al *rsterkt was. Men begrijpt dus wel, dat zulk tis reis heel wat meer kost dan vier weken iherij op de Noordzee en als we eens de •imingen van de laatste reizen van de ':;r en de Amsterdam vergelijken met die ie Erin. dan begint men ernstig te twij- ven aan het nut van het exploiteeren van hgronden die een week of langer varen bd de thuishaven verwijderd liggen De vangst was minder overvloedig dan de srsie reizen, die verleden jaar werden ge- De techniek van liet zwemmen en het wedstrijdzwemmen. Men schrijft ons: Zooals wij reeds mededeelden zal onder tEioiciën van de Velser Zwemvereeniging den heer S. P. J. Borsten op Donderdag November in het Patronaatsgebouw te huiden een lezing worden gehouden. gelooven te mogen zeggen, dat velen fit wisten dat er zoovele zwemslagen en «ijzen bestonden als in het te bespreken apport. Volledigheidshalve laten wij hier- tcder het te bespreken programma volgen. Besproken zullen worden: Ik grondslag van het zwemmen, ademha- -l spieren schoolslag, wedstrijdschoolslag, kien en boe die te verbeteren, rugzwemmen, delvoudige rugslag, gecombineerd rugzwem- 3, rugcrawl, zijslag met school- en schaar- Spaansche slag, Engelsche slag, Trud- rh Vlinderslag en Kiefermethode. v De geschiedenis van den crawl, Japansche '-"*1 vier- zes-, acht-, en tientacterawls, tarten, keeren voor alle zwemslagen, slag- ftmmen, trainen, zwemkleeding, voedinj 'linken, enz., enz. Het repertoire is belangrijk genoeg om de- is avond vrij te houden; men kan dezen Dnd zeer veel leeren in het belang van de aeo.e zwemsport. Hen en ander wordt met een groot aantal iT«nde demonstraties verduidelijkt, het i; i«n droge lezing, doch een prettige en leer de causerie. Hij die aan wedstrijdzwemmen doen kun- nun kennis vermeerderen en de opge- ^leerstof in de praktijk brengen. Zij die -Küijkheden hebben met het zwemmen en :?Lraad weten met hun fouten of hoé te nroeteien kunnen hier rijke ervaring op- fee avond is geschikt voor jong en oud. Soonenverkoop Comité School- voeding. fe. Comité Schoolvoeding is, nu de winter ae deur staat genoodzaakt wederom een te doen op de ingezetenen en het is «aopeiï dat dit beroep niet tevergeefsch is. schoolvoeding heeft bewezen, een zegen tej001' tal van kinderen" schreef dr. L, •umborgh Meijer en daar de behoefte aan voeding voor de kinderen der werkloo- feitelijk elk jaar grooter wordt en aantal kinderen, waarvoor deze extra- gewenscht is steeds toeneemt, zal -V eös meer noodig zijn om de schoolvoe- naar behooren of met voldoende kans •wees te kunnen doen functioneeren, maakt. En wat de kwaliteit betreft, deze was niet slechter en ook niet beter dan anders. Ook de gezouten kabeljauw bracht een on voldoenden prijs op. Jaarverslag Lloyds Register of Shipping. Uit het jaarverslag van Lloyd's Register of Shipping over 1 Juli 1937 tot en met 30 Juni 1938 worden door De Scheepvaart eenige bij zonderheden medegedeeld in zake den bouw van schepen onder toezicht van dit classifi catiebureau over de geheele wereld. Het aan tal onder Lloyd's toezicht in de verschillende landen gebouwde schepen bedroeg als volgt: Aantal Bruto schepen tonnage Gr. Brittannië en Ierland 251 810.308 Nederland 56 139.933 Duitschland 20 135.934 Denemarken 14 110.906 Zweden 23 109.353 Ver. Staten van Amerika 21 78.969 Japan 45 60.513 Italië 3 27.166 Hiervan waren o.m. bestemd voor: Groot Brittannië en Ierland 235 770.666 Nederland 30 118.865 Noorwegen 15 106.946 Britsche Dominions, Koloniën etc. 41 91.624 Ver. Staten van Amerika 23 84.253 Zweden 20 72.882 Panama 5 49.749 Japan 7 43.859 Griekenland 8 39.135 Duitschland 4 32.744 België 6 25.504 Rusland 37 16.555 Uit deze cijfers blijkt de belangrijke plaats die dit classificatiebureau in den aanbouw bi; de Nederlandsche werven, alsmede in dien vooi de Nederlandsche reederij en inneemt. N. A. S. B.—Groep Voethal. De uitslagen zijn: Fides I—Sport Vereent I 11 Fides IISport Vereent II 11—3 Sport Vereent I telde drie invallers voor Kraak, Kistemaker en Bos. Na tien minuten spelen scoorde invaller Dekker voor Sport Vereent 10. Kort daarop miste Veldt een penalty. De voorhoede van Fides kon er niet doorko men, daar de achterhoede van S. V. er dezen middag goed in is. Voor de rust werd niet meer gescoord. Na de rust speelde S. V. met den wind in den rug en men dacht dat ze haar voorsprong wel zou vergrooten. Maar doordat Meenderink geblesseerd raakte en op halve kracht speelde, moest de S. V. achterhoede al het mogelijke doen om het doel schoon te houden. Dit ging best tot dat 4 minuten voor het einde bij een worsteling voor het S. V.- doel de middenvoor van Fides keihard schoot 11. Met dezen stand kwam het einde. De stand der competitie luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Voorwaarts 7 7 0 0 14 16 Eendracht 4 3 0 1 6 19 Sport Vereent 6 4 119 1913 Zondag a.s. speelt Sport Vereent I op haar terrein den belangrijken wedstrijd tegen Eendracht om 2 uur. Sport Vereent IIFides II 113 Het tweede elftal telde 5 invallers en ver loor met 11—3 nadat de rust was ingegaan met 41. Zondag a.s. speelt het tweede elftal om de bovenste plaats tegen Eendracht II om 12 uur. Het derde elftal gaat naar Zwaluwen II in Beverwijk. (Mej. A. Smit te Ulrum heeft Zondag j.l. den dag dat zij 70 jaar werd tevens gejubileerd als bakkerskorfloopster, melkventster en dorpsomroepster, alles smds 50 jaar en telegrambestelster sinds 25 jaar). O beste brave juffrouw Smit, Ik heb u op uw feest vergeten, En hoe bijzonder spijt me dit, Maar 'k heb het niet vooruit geweten. En als ik eerlijk zeggen mag, Ik wist zelfs van mijn levensdagen, Niet waar uw woonplaats Ulrum lag, Tot ik het nu heb nageslagen. Maar Ulrum, naar 'k veronderstel, Heeft u wel hartelijk gehuldigd, Want dat is ongetwijfeld wel Een heeleboel aan u verschuldigd. Een halve eeuw kwam u met melk En daaglijksch brood op Ulrum's stoepen, Een halve eeuw hebt u voor elk Nog in 't voorbijgaan omgeroepen. En of u 't niet voldoende vondt, Die heele reeks van werkzaamheden, Brengt u nog telegrammen rond, Sinds vijfentwintig jaar geleden. U kunt, en ik begrijp het wel, Waarschijnlijk niet zooveel vertellen Van het groot wereldsche bestel, Als van het Ulrumsche bestellen. Maar ook al is dan uw terrein Slechts van een zeer beperkte orde, Daarop zijt gij dan ook in 't klein. Naar ik vermoed, heel wijs .geworden. En daarin zit 'm maar de kneep, Wanneer we eens gaan vergelijken, Zoo menigeen die hooger greep, Heeft dat nooit- weten te bereiken. Al moet het zijn dat ik het doe, Als mosterd na uw maal, als 't ware, 'k Wensch u en Ulrum hierbij toe Gelukkig samenzijn, nog jaren. P. GASUS. TRAININGFONDS IJ.V.V. STORMVOGELS. Het bestuur van bovengenoemd fonds heeft met toestemming van B. en. W. van 2 No vember 1938 besloten een verloting te houden ter versterking der kas. Voor deze verloting zullen zeer fraaie prij zen beschikbaar gesteld worden o.a. een rijwiel sport- en huishoudelijke artikelen enz. De trainingscommissie rekent dan ook op steun en medewerking van alle leden supporters van IJ.V.V. Stormvogels Prijs per lot is slechts 10 cent. De trekking vindt plaats voor of op 15 Februari 1939 in Kennemerhof op het Kennemerplein. 1 0, - Cf; t.X) i f r M U 1 NV Een afbeelding van den nieuwen kvn- derporstzegel, welke binnenkort zal worden uitgegeven •erder vraagt het Comité hulp van dames i. xie L-!?ioven 16 jaar, die zich met den ver- bonnen willen belasten. Zij kunnen bij mej. E. Vijlbrief. Rogge veen- f'&tav, J'de Korte, Kennemerlaan 98 en I 'Ka' Zeeweg 377 (Driebuis). Suonuiamer is 266874. INISTER Colijn heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat er twee barakkenkampen voor Joodsche vluchtelingen in voorbereiding zijn. De Regeering gaat zoover als mogelijk is. Zij heeft zich zelfs vorige week reeds in verbinding gesteld met de regeeringen te Londen, Parijs, Bern, Kopenhagen en Brussel, hoe men daar staat tegenover het denkbeeld van gemeen schappelijk overleg van het acute vluchtelingenprobleem. Dinsdag middag had de regeering echter nog geen uitsluitsel ontvangen. De minister wees er met nadruk op, dat het onmogelijk voor ons land is, wanneer andere landen hun grenzen potdicht houden, de onze wagenwijd open te zetten. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze kwestie zie men het verslag van onzen Kameroverzichtschrijver.) Zooals gewoonlijk werd de opening van de automobiel- en rijwieltentoonstelling te Lon den, ook ditmaal gevierd met een historischen optocht. Deze verouderde typen van fietsen ondervonden natuurliji: gr-oote belangstelling EXCURSIE NAAR DE MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Dinsdagmiddag heeft een zestigtal dames van den R.-K. Vrouwenbond afd. IJmuiden-West een excursie gemaakt naar de Marnix van St. Al- degonde, die aan de steiger benoorden het IJ gemeerd lag en hedenmiddag de reis naar Indië weer aanvaardt. Reeds vele malen hebben wij dit fraaie schip in onze sluizen gezien, maar niet kunnen beseffen welk een comfort en een pracht in zulk een schip te vinden is. Te onge veer 2 uur kwam het gezelschap aan boord, waar de dames door een der hofmeesters wer den rondgeleid. Van de keuken en de machine kamers tot hoog boven op het sloependek heb ben zij kunnen genieten van wat zoo'n zee kasteel aan luxe biedt. Na afloop dankte de geestelijk adviseur Pas toor J. C. de Moei den hofmeester voor zijn rondleiding, waarna ieder op eigen gelegenheid huiswaarts keerde. INSTUIFAVOND IN „ONS HUIS". Op den a.s. Donderdagavond in „Ons Huis", IJmuiderstraatweg te houden instuifavond der S.D.A.P. zal mevr. Thomassen-Lind spreken over Rosa Luxemburg. VELSEN De werkloosheid. Overzicht van het aantal ingeschreven werkzoekenden op Zaterdag 12 November 1938 Beroepen Ged. werk loos wer kend. Bouwvakarbeiders 413 11 Metaalbewerkers 202 11 Houtbewerkers 17 1 Landarbeiders 36 Havenarbeiders 115 115 Visschers 156 5 Kantoorbedienden 42 Losse arbeiders 644 93 Overige beroepen 274 15 Mannen boven de 18 jaar 1899 251 89 Mannen onder de 18 jaar 69 9 Vrouwen boven de 18 jaar 20 4 Vrouwen onder de 18 jaar 15 2 Totaal ingeschrevenen 2003 251 104 De totale werkloosheid bedroeg over de overeenkomstige week van 1937: 1867; 1936: 2525; 1935: 2585; 1934: 2321. Vijf en dertig jaar aan de Papier fabriek. Gisteren herdacht de heer A. Goed, wonen de Ladderbeekstraat, den dag, waarop hij vóór 35 jaar in dienst kwam bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, welk feit den jubilaris niet onopge merkt is voorbijgegaan. Als arbeider in de afdeeling Buitenploeg, waarin de her Goed, bijna al die jaren werk zaam was, mocht hij van zijn collega's, de zg.n. „kolenploeg" een fraaie fruitmand en bloemen in ontvangst nemen, terwijl familie en vrienden verder voor een grot aantal flora's kinderen zorgden. Des morgens werd de jubilaris ten kantore ontvangen door de heeren J. Smit en Ir. W A. Staring, procuratiehouders, waarbij de heer Smit, in tegenwoordigheid van den chef der afd. Buitenploeg, den heer J. Schilp, der, heer Goed hartelijke gelukwenschen aanboor namens de directie en den jubilaris dank bracht voor zijn nauwgezetheid en plichtsbe trachting in dienst der firma bewezen. Voorts wero hem de gebruikelijke enveloppe overhandigd, waarop de jubilaris den dag verder in familiekring mocht doorbrengen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. J. Korpershoekv. d. Willik, z., Sparrenstraat 15, IJmuiden; M. Geuse broekSchoen, z., Rijksweg 352, Santpoort; C. J. StekelenburgCastien, d., Korten-aer- straat 29, IJmuiden; W. F. L. Heijdemanv. Gelderen, d., Litslaan 7, Santpoort; M. v. d. BosZoon, z., Corverslaan 51, Velsen N.; R. KramerPeereboom, d., Meeuwenlaan 46, IJmuiden; J. R. OudejansKok, d., Zinne- veltlaan 11, Santpoort. Overleden: J. Stam, 54 jaar, echtgenoot van C. Tellier, Huygensstraat 70, IJmuiden; M. A. Meijer, 13 jaar, dochter van J. H. Meijer, Kal- verstraat 6, IJmuiden; W. de Breed, 65 jaar, echtgenoote van W. C. Korving, Kompas straat 4, IJmuiden; L. Noomen, 5 mnd., doch ter van L. W. Noomen, de Ruyterdwarsstraat 14, IJmuiden. Staclhuisambteiiaar lichtte Indisch man voor twintig mille op. Een 50-jarig ambtenaar ten stadhuize te Rotterdam is door de poltie aldaar gear resteerd, verdacht van oplichting. Gebleken is, dat de ambtenaar een Indischman een be drag van f 20.000 afhandig heeft weten te maken, door hem voor te spiegelen, dat hij daarvan wel een goede rente wist te maken. Van het geld is tot nu toe niets teruggevon den en men weet ook niet waar het gebleven is, hoewel de gearresteerde verklaart het bij speculaties te hebben verloren. Hij heeft ech ter geen enkel bewijs kunnen overleggen, dat dit inderdaad het geval is. Onderzocht wordt of de ambtenaar zich aan nog meer oplich tingen heeft schuldig gemaakt. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn geen faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 15 November. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. M. P. Zwaaneveld, kioskhouder, wonende ti Overveen, gemeente Bloemendaal, Domp- vioedslaan 31. Curate r mr. E. van Tuin te Driehuis, ge meente Velsen. 2. A. Visser, lid der firma Sporthuis Visser, vroeger wonende te Haarlem, thans te Zand- voort, Hoogeweg 69 rood. Curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. 3. A. F. W. Husemeier, slager, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 140. Curator mr. J. G. Bettink te Haarlem. 4. C. de Haan, koopman in ongeregelde goederen, wonende te Haarlem, Jan Haring straat 34. Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. Groot Tzn., timmerman en aannemer, wonende te Velsen. Curator mr. G. J. Paré te Haarlem. 2. mevr. Jelgersma, zonder beroep,, wonen de te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. DIVIDEND N.V. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGENFABRIEK FOKKER. AMSTERDAM. 15 November. In de he den gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de N.V. Nederlandsche ^liegtuigenfabriek Fokker is besloten aan de binnenkort te houden vergadering van hou ders van preferente aandeelen voor te stellen de directie te machtigen om over te gaan tot een voorloopige uitkeering over het boekjaar 1938 van 5 pc^. dividend op de preferente aandeelen en van 7 pet-, dividend op de ge wone aandeelen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1