Gunstige rapporten r Het Belöisch monument OVER DE MANDAATGEBIEDEN Japan maakt een ongunstige uitzondering Dieckhoff naar Berlijn ontboden Uit steen gebeiteld gebed. E W erkloosheidspercentage iets hooger. GENèVE, November 1938. (Van onzen correspondent). ng permanente Mandatencommissie van Volkenbond heeft hier twee en een halve tf-fc vergaderd om haar 35ste zitting te bilden. De BelS dr- p- °rts was wederom de ailen gewaardeerde voorzitter en het vécerlandsche lid prof. mr. F. M. baron van heek stond opnieuw in de eerste rij der '^undigste en ijverigste leden, die ervoor Jlden, dat de vertegenwoordigers van de tóen-mandatarissen de Mandatencommissie niet met een kluitje in het riet konden sturen Set Japansche lid was weggebleven in ver band met het besluit der Japansche regeering m thans ook iedere technische samenwer- vm2 met den Volkenbond te verbreken, pe j^ndatencommissie heeft in deze 35ste -tting de jaarrapporten der regeeringen van gdgie. Engeland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland a japan besproken over de door hen bestuur de mandaatgebieden Ruanda-Urundi, Britsch wroland, Britsch Kameroen, Fransch Ka meroen, Syrië en den Libanon. West-Samoa „'genige eilanden in de Stille Zuidzee. Zon dert men deze door Japan bestuurde eilanden uit dan was de toestand in alle mandaat gebieden stellig bevredigend. De economische en financieele toestand der mandaatgebieden Tfordt steeds gunstiger en ook de zedelijke en eociale toestanden, alsmede die op het ge- t,ied van het onderwijs en van de volksge- jondheid worden voortdurend beter, ook al jan deze vooruitgang uit den aard der zaak «et de ontwikkeling der welvaart op econo misch en financieel gebied geen gelijken tred nouden. De staten-mandatarissen doen ech ter ook in dit opzicht hun best en streven eerlijk ernaar bij het bestuur der mandaat gebieden vooral rekening te houden met de belangen der aan him zorg toevertrouwde ische bevolking. De ervaring heeft ge- dat telkens, wanneer bij de staten-man datarissen het verlangen opdook in de eerste plaats het belang van hun eigen staatsbur gers in acht te nemen, een vingertik der jiandatencommissie meestal voldoende is om de regeering weder op het goede spoor terug ie brengen. België aan de spits. t N geen mandaatgebied is het bestuur il- zoo vrijwel volmaakt als in Ruanda- Urundi, dat door de Belgische regeering be stuurd wordt. Op het stuk van de materieele- welvaart kon de vertegenwoordiger der Bel gische regeering indrukwekkende mede- deelingen doen. De plantages hebben zich in IS37 in een uitstekende opbrengst kunnen verheugen, die somtijds zelfs 65 pet. hooger was aan die van het vorige toch ook reeds gunstige jaar. Hierdoor kon de waarde der uitvoeren van 74 millioen Belgische francs in 1936 tot 95 millioen in 1937 stijgen. De toe nemende welvaart der inboorlingen bleek ver der uit de toeneming der invoeren, die in ge lijke mate als die der uitvoeren gestegen is. De inlanders konden daardoor ook meer be lasting betalen, zonder hierdoor erger gedrukt te worden. Integendeel de hoogere belasting van 1937 werd algemeen gemakkelijker be taald dan de lagere uit de vorige jaren. De ruimere inkomsten van het mandaatgebied raden eenerzijds gebruikt voor terugbetaling van een gedeelte der openbare schuld, ander zijds voor verhoogde uitgaven in het belang van het onderwijs en de volksgezondheid. Ruim 30 pet van de algemeene uitgaven van bet mandaatgebied wordt thans voor deze beide doeleinden besteed. Als gevolg hiervan zijn dan ook de vroeger onder de inboorlingen vaak heerschende ziek ten meningitis en slaapziekte vrijwel geheel overwonnen! In de streken waar vroeger de slaapziekte veelvuldig onder de inlandsche be volking voorkwam, lijdt thans nog slechts 120 procent der bevolking hieraan. De me- ningitis is, naar men hopen mag, zelfs geheel en voor goed overwonnen. Het was geen won der, dat de heer Halewyck de Heusch, die :e«ds meermalen als vertegenwoordiger der Belgische regeering de gelukwenschen der Mandatencommissie met het goed bestuur van Ruanda-Urundi had in ontvangst te ne men, ditmaal bijzonder hartelijke woorden van waardeering te vernemen kreeg! Japan, de ongunstige uitzondering. Slechts één staat maakt een uitzonde- sng op de algemeen goede naleving der ver plichtingen als staat-mandataris. Dit is Japan, •elks jaarrapport wederom een even onbevre- jigenden indruk als in de vorige jaren maak te- Japan schijnt deze eilanden als een zuiver üngewest te beschouwen, dat het in zijn eigen Mang, militair en economisch, zal kunnen uitbuiten. Om de gezondheid en de geestelijke ontwikkeling der inboorlingen schijnt Japan zich niet te bekommeren. In verschillende ge deelten van het mandaatgebied is bijv. de kindersterfte huiveringwekkend groot, zonder de Japansche regeering ernstige moeite doet hierin verbetering te brengen. De Man datencommissie heeft reeds in vroegere ja ren herhaaldelijk de aandacht op de Japan- sene tekortkomingen gevestigd. De Japansche rogeeringsvertegenwoordiger beloofde steeds de critiek ter kennis van zijn regeering te orengen. Veel uitwerking heeft deze belofte oenter niet gehad sinds Japan had opgehou- 113 hd van den Volkenbond te zijn. Ditmaal er heelemaal geen Japansche regeerings- vertegenwoordiger meer aanwezig. De Manda tencommissie heeft desniettemin besloten ook «n opzichte van dit mandaatgebied haar pucht te vervullen, het jaarrapport ernstig te oestudeeren en haar critiek op het Japansche «neer in haar rapport aan den Volkenbonds- «ad te vermelden. Eenig practisch nut van 2,®® critiek is natuurlijk niet te verwachten Vj-nikkig staat het ten opzichte van de an dere staten-mandatarissen beter. De regee- •jngen van België, Engeland, Frankrijk en •Jieuw-Zeeland (en ook die van Australië en ^uid-Afrika, wier rapporten reeds in de voor- bfh !i lng der Mandatencommissie plegen en v f ?e w°rden) slaan de opmerkingen Sj ^aagevingen dezer koloniale deskundigen, W ".^uur der mandaatgebieden van een i-7 internationaal standpunt bezien, niet ®denwi"ri Het Duitsche probleem. missie worden? Niemand zal zich wel erover verwonderen, dat de' leden der Mandatencom missie in dezen tijd, nu de gedachte van te ruggave der gewezen Duitsche koloniën hoe langer hoe meer de regeeringen bezig houdt, in hun onderlinge gesprekken vaak deze kwestie aanroerden. Indien Duitschland in derdaad al zijn koloniën zou terugkrijgen, zooals het verlangt, dan zouden als mandaat gebieden nog slechts overblijven de oude be zittingen in Azië van het Turksche Rijk: Sy rië en de Libanon, alsmede Palestina. Syrië en de Libanon zullen spoedig zelfstandig wor den, zooals het vroegere mandaatgebied Irak reeds is. En Palestina? De toekomst van dit mandaatgebied is moeilijk te voorspellen, doch ook hieromtrent zijn voorstellen tot zelfstan- digmaking reeds geopenbaard. Het zou dus zeer goed kunnen gebeuren, dat de „Perma nente" Mandatencommissie binnenkort zal ophouden te bestaan. De leden der Mandatencommissie hebben zich natuurlijk over de wenschelijkheid van de al of niet teruggave der tegenwoordige man daatgebieden aan Duitschland niet uit te spreken, nóch als commissie, nóch individueel. Zij willen dit ook niet doen, omdat vele groote politieke belangen erbij op het spel staan, die aan hun beoordeeling als koloniale deskundi gen onttrokken zijn. Vraagt men de leden der Mandatencommissie echter ieder voor zich, of zij zuiver van het standpunt van koloniaal bestuur uit den terugkeer der Duitsche kolo niën naar Duitschland wenschelijk achten dan zal vermoedelijk de groote meerderheid der leden der commissie, indien zij vrij-uit zouden willen spreken, deze vraag ontkennend be antwoorden. Want er bestaat bij hen in wer kelijkheid ernstige bezorgdheid over de toe komst der inlandsche bevolking in de man daatgebieden, indien deze wederom Duitsche koloniën zouden worden. Niet, dat Duitsch land niet tot goed koloniseeren in staat zou zijn. Doch bestaat bij de tegenwoordige re geering de wil deze gebieden zoo te besturen, dat voornamelijk de belangen der inboorlingen zullen behartigd worden? In de redevoeringen waarin van Duitsche zijde de terugkeer dei- oude Duitsche koloniën verlangd wordt, vindt men helaas heel weinig woorden over de be langen der inlanders! Er is nog een andere reden, waarom van zuiver koloniaal gezichtspunt de opheffing van het mandatenstelsel te betreuren zou zijn. Bij het bestuur der mandaatgebieden zijn mede onder den heilzamen indruk der Mandatencommissie tal van verbeteringen verwezenlijkt, die daarna ook in de gewone koloniën van Afrika een gelukkige navolging- hebben gevonden. Van het mandatenstelsel is menigmaal het goede voorbeeld uitgegaan Ook daarom zou een beëindiging daarvan ze ker haar schaduwzijden hebben. Hiermede wil ik natuurlijk geenszins tegen de terugga ve der Duitsche koloniën stelling nemen. Deze kan wellicht zoo groote voordeelen voor de geheele internationale samenleving met zich brengen, dat men de nadeelen ook maar aanvaarden moet. In een wereld van duurza- men vrede zullen trouwens ook de belangen der inlandsche bevolkingen beter behartigd kunnen worden. Dat de teruggave der Duit sche koloniën echter niet zonder schaduwzij den zou zijn, gevoelen de leden der Mandaten commissie, die nu 20 jaren lang het nut van bet mandatenstelsel heeft kunnen vaststellen, ongetwijfeld. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand. ex. rechten mej. A. Snoep en de heer P. J. Arends. Apothekersassistent. Geslaagd voor het apothekers-assistentsexa men mej. Th. H. Klijn. te Haarlem. De Kinderverlamming. Drie nieuwe gevallen in Noord-Holland. Bij den Inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Holland zijn drie nieuwe gevallen van kinderverlamming in deze provincie aan gegeven: twee gevallen in Hilversum en één in Anna Paulowna. De kinderen worden allen in ziekenhuizen verpleegd. Ds. W. Bijleveld. f Predikant der Christelijk Gereformeerde Kerk te Haarlem. HAARLEM Vrijdag. Na een ongesteldheid van enkele weken is op 42-jarigen leeftijd overleden ds. W. Bijle veld, sedert 1921 predikant der Christelijk Ge reformeerde kerk te Haarlem. Ds. Bijleveld was te Haarlem een algemeen geachte persoonlijkheid, die veel gedaan heeft tot bevordering van den bloei van de Christe lijk Gereformeerde Kerk te Haarlem. De overledene was curator van de theologi sche school der Christelijk Gereformeerde kerk te Apeldoorn. De heer Bijleveld studeerde aan de Theolo gische school te Apeldoorn. Na zijn examen werd hij dadelijk te Haarlem beroepen. Onder leiding van Ds. Bijleveld breidde de kerk zich zoo uit, dat het noodig werd de kerk te splitsen, waardoor er nu een is in Haarlem- Centrum en een in Haarlem Noord. In den loop der jaren ontving de heer Bijle veld verschillende beroepen, maar hij is de gemeente Haarlem steeds trouw gebleven. De begrafenis zal geschieden Dinsdag as. om drie uur op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem nadat in het kerkgebouw aan de Raaks een rouwdienst is gehouden. Duitsche ambassadeur te Washington moet rapport uitbrengen over de stemming in de Ver. Staten BERLIJN, 18 November. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche ambassadeur in Washington, dr. Hans Dieckhoff, is naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. De ambassadeur zal den rijks minister van buitenlandsche zaken uitvoerig op de hoogte brengen van de stemming in de Vereenigde Staten en de eigenaardige houding tegenover binnenlandseh-Duitsche gebeurtenissen, welke spreekt uit ver scheidene verklaringen van Roose velt en andere toonaangevende per soonlijkheden der Vereenigde Staten. Armenzorg te Haarlem. HAARLEM, Vrijdag. Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek heeft de gemeente Haarlem in de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar aan ondersteunden ingevolge de Armenwet uitgekeerd aan geld en levensbe hoeften (huur en losse giften daaronder be grepen) 328.056. De uitgaven voor Armenzorg waren per 1000 inwoners berekend te Haarlem 2.424, tegen 3.803 te Amsterdam, 3.240 te Rotterdam, 2.428 te 's-Gravenhage, 2.068 te Utrecht, 1.802 te Groningen en 902 te Eindhoven. Er werden te Haarlem in September ge steund 1903 gezinnen en 925 alleen wonen den. Het gemiddelde-steunbedrag per gesteunde was te Haarlem 8.99, tegen 9.48 te Amster dam, 8.66 te Rotterdam, 8.94 te s-Graven hage, 7.44 te Utrecht, 6.36 te Groningen en ƒ8,10 te Eindhoven. In het 3de kwartaal werd te Veüsen aan steun uitgekeerd 44.092 (kosten per 1000 in woners 1.433), te Haarlemmermeer 26.98' (per 1000 inwoners 851, te Beverwijk 27.361 (per 1000 inwoners 1.350). Deze maand komt de koning van België naar Nederland. Op 22 November a.s. zal hij na een bezoek aan Paleis Soestdijk in gezelschap van H.M. de Koningin zich naar het Belgisch Monument te Amers foort begeven. Van dit suggestieve oorlogsgedenk- teeken, dat zoeldra in het brandpunt van aller aandacht zal staangeven wij in bijgaand artikel een beschrijving. (Adv. Ingez. Med.) SOBER, in groote steenen vlak ken, verheft zich het Belgisch Monument tegen den hemel. Het is een symbool, dit mas sale blok steen en tevens een getuige nis. Hoog staat het boven de paadjes, die door bosch en kreupelhout kron kelen, hoog boven de schier onpeilbare groene omgeving, waarin zoovele tin ten tot een wonderlijke combinatie saamgeweven zijn: Amersfoort's na tuurschoon. Het Belgisch Monument beteekent een stuk verleden, een droeve plek in Amersfoort's historie. Het roept beel den op van de schrijnende tragiek van den oorlog, toen vele Belgen, uitge plunderd en gewond, een wanhopige vlucht ondernamen Zij hadden toen nog maar één doel: naar Hollandhet naakte leven redden Hildo Krop, wiens vaardige kunste naarshand reeds zooveel suggestief wist uit te beelden, heeft dit oorlogs moment in een reliëf-triptiek op den voormuur van het gedenkteeken vast gelegd. Rechts: België, meegesleurd in den wereldbrandbajonetten soldatengewonde burgers. In het middenveld weer een oorlogsflits: sen bom barstvrouwen vluchten kinderen tuimelenellende en dood. De vluchtenden sluiten zich aaneen een lange stroom. Zij zoeken de twee figuren der gastvrijheid en ver troosting, waarmede in dit kunstwerk Nederland gesymboliseerd wordt. En links de interneering. Een soldaat ligt onder een dooden boom. Hem bleef het leven, zij het dan ook sen gescheurd leven. Amersfoort zal zijn interneerings- kampen niet gemakkelijk vergeten. En de velen, die hier medelijden m ver zorging vonden, hebben bij hun te rugkeer meer willen geven dan een handdruk en woorden van c':.nk. Zij wilden, dat hun dank, zwijgend en groot, de Amersfoorters altijd nabij zou zijn. Zij wilden de diepte van hun gevoel neerleggen in steen. Zoo staat dan daar het Belgisch Monument. Hoog op de westzijde van den Amersfoort- schen Berg tot ver in den omtrek zichtbaar. Een symmetrisch bouwwerk van drie vierkan te zuilen, door een wand onderling verbon den. Het is in het algemeen minder bekend, dat het gedenkteeken uit twee deelen bestaat. Op vrij korten afstand, op een lager niveau, ver heft zich een steenen wand, 20 meter lang en vier meter hoog. Hierop vindt ge de triptiek van Hildo Krop als een monumentaal schil derij. De gedachten blijven hier bij oorlog en ellende. Doch ginds, op het eigenlijke monu ment, wordt de vrede gesymboliseerd. Een eenzame muur De alleenstaande muur heeft zijn bijzon dere geschiedenis. Want oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat hij met drie andere wan den de omlijsting zou vormen van een mu seum. Een interneeringsmuseum, waarin tal van souvenirs uit de kampen geëtaleerd zou den worden. Foto's en brieven, kaarten en exemplaren van die merkwaardige eigen krantjes, die voor de distributie van het nieuws in deze noodkolonies zorg droegen. Toen de frontmuur stoncj, zagen de bouwers ineens af van het museum. De overige drie muren zijn in het niets gebleven. De enkele wand bleef eenzaam staan en kreeg de eervolle functie, tot basis te dienen voor Hildo Krop's schepping. Op de rugzijde werden de woorden gebeiteld: Vrijheid, Op beuring en Onderwijs. Francois Gos uit Lausanne hakte op het hoofdgebouw de basreliëfs, de symbolen van vrede, hoop en welvaart. Aan de achterzijde, hoog op de middenzuil, ontwierp hij een leeuw; de suggestie van kracht en nieuwen moed. Rechts de industrie en links de arbeid. Beneden schetste hij de maatschappij, waarin zich alles weer op dc welvaart richt. Aan de andere zijde, als hoofdmotief de vredesfiguur. Ter weerszijden van de middenzuil leidt een trap naar een bemuurde galerij. Op de eerste verdieping is een cel gebouwd, gewijd aan de nagedachtenis van 176 Belgen, die in de in- terneeringskampen het leven lieten. Op een gedenkplaat vindt ge een serie na men en wel van de belangrijkste oprichters. Verder is hierin de bouwdatum gegrift: 3 Oct. 1916. Camille Huïjsmans was een der ontwer pers. Dan is hierboven nog een vertrek waar in destijds de portretten van de Koningin der Nederlanden en den Koning van België werden opgehangen. In de gave contouren van dit merkwaardige bouwwerk komt een diepe rust tot uitdruk king. Een zuiver, architectonisch kunstwerk, waarin iedere te decoratief gekrulde lijn ver meden is. Het wil de steenen gevoelsexpressie zijn van een groot, onzegbaar leed en een die pe, monumentale dankbaarheid. En deze ele menten zijn onweerlegbaar in de schepping met elkaar verbonden tot een eenheid. Een eenheid, die als een strak silhouet ge tuigt boven helder groen. Steeds zichzelf, steeds eender. Alleen als de hemel van kleur verandert schijnt het steen helderder of dof fer te worden. 's Winters, wanneer de omgeving tot een groot wit kleed is geworden, staat het monu ment als een zwart blok tegen het vale uit spansel. Dan wordt zijn zeggingskracht grooter. Dan zou men het gedenkteeken ook kunnen zien als een uit steen gebeiteld gebed om den vrede. zal nu de toekomst van het manda- «steisel en dus ook van de Mandatencom- Da»r een groot aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland onze grens tracht te grensposten met militairen versterkt. Een kijkje aan de zgn. «doorlaat- passeeren, heeft men de douane post" te Millingen Toch beneden vorige jaren De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte voorloo- pige gegevens in de week 24 t/m. 29 October 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas 566.374 personen, onder wie 74.971 landarbeiders waren aangesloten. Van de 491.403 verzekerden buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 22,5 (in de vorige verslagweek, 3 t/m. 8 Octo ber, was dit percentage 22,2). In de overeenkbmstige verslagweek van October was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932: 26,8; 1933: 24,8; 1934: 27,1; 1935: 30,8; 1936: 30,1; 1937: 24,2. Op 29 October waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 332.934 werkzoekenden, waarvan er 315.703 werkloos waren (n.l. 301.744 mannen en 13.959 vrouwen). Van de geheel werklooze verzekerden ont vingen er in de verslagweek 17.822 uitkeering uit hun werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening bedroeg op 29 October het aantal tewerkgestelde werkloozen 53.403 en het aantal gesteunde werkloozen 129.078, te zamen 182.481. (Hieronder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas). Voorts zijn een aantal werkloozen in cultu- reelen zorg (cursussen en kampen). Hun aan tal bedroeg in Augustus 12.669. Het groote verschil tusschen het aantal in geschreven werkloozen en het aantal perso nen door verzekering, steun en werkverschaf fing geholpen, wordt mede hierdoor ver klaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet worden me- degeteld. Deze zijn echter wel als werkzoe kenden bij een arbeidsbeurs ingeschreven. KONING CAROL UIT LONDEN VERTROKKEN LONDEN, 18 November. (Reuter-ANP) Ko ning Carol en prins Michael van Roemenië zijn hedenochtend van het Victoria Station ver trokken, uitgeleide gedaan door Koning Geor ge en minister Halifax. De rit van Buckingham Palace naar het sta tion werd gemaakt in drie auto's, in de voor ste waarvan koning Carol en koning George gezeten waren. De beide vorsten werden door een groote menigte toegejuicht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11