HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuidens Mannenkoor gaat jubileeren. Seizoenverzoek. Visscherij-Snufjes. jje JAARGANC NO. 16 ZATERDAG 19 NOV. 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Vi ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Het koor wordt in Januari 30 jaar. PmuitleiVs Mannenkoor, directeur de heer Henk J. Arisz, gaat in Januari jubileeren en zal dan zijn 30-jarig bestaan op waardige wijze herdenken. In den loop der laat ste 10 jaren heeft dit koor zich door zijn prestaties een vooraanstaande plaats weten te verzekeren onder de koren, waar de gemeente Velsen zoo rijk mee bedeeld is. Aan de definitieve oprichting (welke 9 Januari 1909 „gepleegd" werd) waren reeds vele pogingen vooraf gegaan. 1901, 1903 en volgende jaren hadden een schuchter man- nenkoortje gekend, dat de inwoners van het toenmalige IJmuiden af en toe, zoo bij fees telijke gebeurtenissen, vergastte op een- voudigen koorzang. In het begin van 1909 namen de pogingen vasten vorm aan en zoo kon dan wijlen den heer Nic. Gonlag aangezocht worden het directeurschap op zich te nemen, een taak die dezen te IJmuiden zoo welbekenden musi cus tot een heilige plicht werd, die hij ge durende 18 jaren (in 1927 noopten gezond heidsredenen hem voor het leiderschap te be danken) vervulde. De huidige dirigent, de heer Henk J. Arisz, volgde hem op en heeft IJmuiden's Mannen koor tot verdere successen geleid. De concourssuccessen. Een schuchtere gooi om een eersten prijs was het, toen de IJmuidensche zangers in 1920 te Rotterdam in de afdeeling onbe- „De Rozenkrans" in Thalia. De rolverdeeling voor de feestvoorstelling van „De Rozenkrans" n.l. de 1250ste door het Gezelschap Pierre Mols uit Amster dam, op Dinsdag, 22 November a.s. in Theater ..Thalia" IJmuiden is als volgt: Jane Champion: Enny Molsde Leeuwe, Hertogin de Meidrum: Minny van Ollefen, Pauline Lister: Betty Grit-Vink, Zr.Gray: Betty Verduin, Gerald Dalmam: (de schilder) Pierre Mols, Dr. Mackenzie: John Timrott, Dr. Brand:: Jan Mulder, Hertog de Meidrum: Wil lem Faassen, de oude bediende: Ch. Overste De romance „The Rosary", muziek van Ethelbeit Nevin, zoo vaak gehoord door de wordt gezongen door mevr. Enny Mols de Leeuwe. Overal zijn deze voorstellingen uiverkocht. °°k hier wordt een drukke opkomst verwacht eü verdient plaatsbespreking aanbeveling. kroonde mannenkoren voor de eerste maal op een concours uitkwamen. En het resultaat was bemoedigend, het werd een eerste prijs! Groot was de vreugde en stijgend ging het nu met het ledental. Ook de successen klom men in gelijke mate, want er werd met animo jestudeerd, zoodat de kwaliteit zoowel als de kwantiteit van het koor beter werd. In 1932 trok het koor naar Utrecht; resul taat: in de le afdeeling een eerste prijs met 344 punten 1933 gaf te Heusden eenzelfde resultaat te zien. In 1934 bracht Dordrecht weliswaar slechts een derden prijs in de dit maal zeer zware eere-afdeeling, maar 1935 werd een rehabilitatie toen te Santpoort in deze zelfde afdeeling op een eersten prijs be slag kon worden gelegd. Ook te Beverwijk (1936) werd van de eere-afdeeling een eersten prijs mede gebracht. Het knapenkoor. Toen het na het aanstellen van den heer Arisz zoo crescendo ging, werd besloten een knapenkoor op te richten. (1932). Dit getuig de van een vooruitzienden blik, daar bij de jeugdige zangers vroegtijdig gevoel en be langstelling voor den zang wordt aange kweekt en tevens het „groote koor" uit deze rijen mettertijd zijn reserves zal kunnen- recruteeren. Op de concerten van het IJ. M. K. is de knapen-afdeeling een graag gehoorde mede werkster. De feestplannen. In een onderhoud, dat wij met den toege wijden voorzitter van het feestvierende koor, den heer A. C. Oostendorp hadden vertelde deze ons van de plannen, die er gevormd zijn om het a.s. jubileum op waardige wijze te vieren. Tevens zal de dirigent dan bijna 12V2 jaar aan het koor verbonden zijn zoodat dit feit dan maar meteen met het feest /an IJ. M. K. tezamen zal worden gevierd. Dinsdag 10 Januari a.s. zal het jubileum concert gehouden worden. Dan zullen de „zangers van IJmuiden", zooals het clublied ze bezingt, in het Thalia Theater feestvieren en zullen beproefde krachten van naam als de violist Boris Lensky en de tenor Henk Viskil hun medewerking aan dezen avond geven. Daarbij wordt ter afwisseling een z.g. bonte avond georganiseerd voor de liefhebbers der z.g. lichtere kost. In het uitwerken van deze jubileumsplan nen wordt het bestuur (dat thans gevormd wordt door de he eren A. C. Oostendorp, voorzitter; M. Meijboom, secretaris; A. Th. Tieman, penningmeester; A. van Zanten, T. Wijker en Th. Nuijen, commissarissen) trouw terzijde gestaan door het eenige jaren gele den gestichte damescomité. De jubileumavonden zijn uitsluitend toe gankelijk voor leden en donateurs. De toe loop der laatsten is reeds zoo groot, dat er nog maar een gering aantal kaarten voor nieuwe donateurs beschikbaar is. Alleen de donateurs hebben toegang tot beide feest avonden. Natuurlijk is het voor de vereeni- ging zeer prettig te kunnen zeggen: de zaal is ei-vol. Zij die dan ook nog toegang zouden wenschen te verkrijgen doen goed zich zoo spoedig mogelijk bij den voorzitter (Kanaal straat 5) te vervoegen. Ook het secretariaat aan den Stationsweg te IJmuiden-Oost schrijft gaarne nieuwe leden in. De laatste jaren is er onder de bekwame leiding van den heer Henk Arisz veel en ar tistiek werk verricht. De tientallen door het IJmuiden's Mannen koor gegeven concerten stonden voor het meerendeel op muzikaal hoog peil. De con coursen brachten welverdiende successen zoo dat vele eerste- en eere-prijzen de banier van het koor sieren. In de rij der koren neemt het IJmuiden's Mannenkoor zoodoende terecht een vooraan staande plaats in. W. Het eerste briefje is er weer (En 't zal wel niet het laatste wezen) En daarin staat zoo ongeveer, Het volgende te lezen: Geachte P. Gasus, mijnheer, Als u 't wilt permitteeren doe 'k U hierbij een beleefd verzoek, Sint Nicolaas komt alweer nader, Nu heb ik een heel leuk cadeau Voor moeder (broeder, zuster, vader) 't Is dit en dat en zus en zoo, En 'k zou het nu zoo aardig vinden (Maar denk erom 't is diep geheim) Als ik nu nog een aardig rijm, Eraan kon binden en verbinden. Maar als ik het nu eerlijk zeg, Met rijmen kan 'k niet overweg, En daarom heb ik zoo gedacht, Dat ik. het wel aan u kon vragen, U doet het immers alle dagen. Wanneer u er wat voor verwacht, Dan zal ik ook natuurlijk graag..,. Het eerste briefje kwam vandaag En, mag ik op ervaring bouwen, Van vele jaren in de lijn, Dan kan ik er wel op vertrouwen, Dat er nog meer in aantocht zijn. En daarom dat 'k bij voorbaat maar Hier onherroepelijk verklaar: Hoewel natuurlijk zeer vereerd, Als men 't vertrouwen mij wil schenken, Met nadruk zij geconstateerd, Dat ik daar heusch niet aan kan denken. Want als ik het nu goed bekijk, En verre van te willen klagen, Die brief heeft hierin groot gelijk, Ik doe het (toch al) alle dagen En dan nog weer op dit gebied, Vergeef me, maar ik doe het niet. P. GASUS. Als er zieken zijn. Zondagsdienst doktoren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. Th. J. J. Duter- loo, Zeestraat 29, telef. 3838. In de week van 2027 November is apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150, belast met den Zondags- en nachtdienst. FAILLISSEMENT N.V. IJSELMOND, Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlij st in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 26 crediteuren met een totaal passief van f 51,097.04 waar van preferent f 30.271.99. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste credi teur is: N.V. Rotterd. Bankver. saldo rekening courant en rente preferent f 30.021.73 (ge dekt). T. V. IJ.-NIEUWS. Met ingang van Vrijdag 18 November a.s. zal mej. Ruth Stam met de leiding worden belast van de kleuter- en jonge meisjes afdeeling van de „Turnvereeniging IJmui den". BRIDGE-NTEUWS De Donderdagavond in hotel No. Een ge speelde wedstrijd tusschen IJmuiden I en Bol werk Haarlem eindigde in een 164110 over winning voor de IJmuidenaren. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondagmiddag 20 November a.s. een concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De dirigent is Marinus Adam, de solist is Roe lof Krol (cello). Het programma, vermeldt: Carl Maria von Weber's Ouverture Oberon, Variaties over een Rococo-thema voor violoncel en orkest van Peter Tschaikowsky en de symphonie in d-klein van César Franck. De Reedersvereeniging heeft een nieuw onderdak Zij kocht het pand van het voormalige Fonds voor Sociale Voorzieningen Zooals wij reeds meldden is het ge bouw in de'Middenhavenstraat, waar in de Reedersvereeniging is gevestigd, aangekocht door de firma Frank Vro lijk te Scheveningen. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft uitgezien naar een ander gebouw om het kan toor onder te brengen, waarin het in middels is geslaagd. De Reedersvereeniging heeft name lijk aangekocht het pand aan de Traw lerkade hoek 2e Havenstraat, waarin gevestigd was het voormalig Fonds voor Sociale Voorzieningen en thans nog gevestigd is het afdeelingslokaal van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen op de bovenverdie ping, terwijl het benedenperceel is verhuurd aan een winkelier in scheepsuitrustingen, welke zich na den opzeggingstermijn zal vestigen in de oude slagerij in de 2e Havenstraat, welke slagerij voorheen onder beheer stond van de IJmuider Federatie. Het Oud-Kath. Vakverbond zal dus nu ook naar een andere gelegenheid moeten uitzien. De Reedersvereeniging beeft reeds mededeeling gedaan aan betrok kenen, dat een en ander per 1 Januari a*. ontruimd dient te zijn. „De huisvrouwen en de journalistiek". De afdeeling Velsen van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen had ditmaal den heer S, H, A. M. Zoetmulder uit Eindhoven uitgenoodigd eens wat uit de keuken der jour nalistiek te vertellen en zoo waren Vrijdag middag in het gebouw der Vrijzinnig Hervorm den vele dames bijeen om den heer Zoetmulder over zijn beroep te hooren vertellen. Na in korte trekken de geschiedenis der journalistiek gereleveerd te hebben wees spr. er op hoe de journalistiek een typisch product der democratie is. Waar geen democratie is, is eigenlijk geen pers meer. Spr. wees in dit verband op Italië en Duitschland. De journalistieke taak is zeker een verant woordelijke vooral bij de vrijheid van de druk pers, zooals men die ook in Nederland kent, De journalist is weliswaar aan normen gebon den, maar daarenboven moet hij een groote dosis zelfcritiek en journalistiek fatsoen be zitten. In den journalist loopen samen al de vezels van het openbare leven; hij moet zijn relaties in alle kringen hebben, wil hij zijn taak naar behooren vervullen en het publiek, dat steeds meer en steeds vluggere bericht geving eischt, bevredigen. Eerste vereischte voor den journalist is een zekere bewegelijkheid van geest, die zich tot onrust kan verheffen, ten tweede een rijk ge heugen, kennis van talen zonder philologische studiën, die maar ballast zijn. Hij moet den lezer imponeeren goed onderlegd te zijn, (althans te schijnen) en zich over allerlei vraagstukken van den dag een oordeel vormen benevens een voor indrukken vatbaar tempe rament hebben. Zoo vreedzaam het vak lijkt, er ligt een strijdlustig element in: wie voor ernst waarheid opkomt voelt zich sterker bij eiken strijd; dat verlicht zijn arbeid. Er zijn journalisten, die niemand kent en die voor de krant van veel meer waarde zijn dan de met roem bedekte mannen, die er nu en dan in schrijven. Na de pauze besprak de heer Zoetmulder de reportage en de „geneugten", welke naai de meening van het publiek aan de functie van de reporter zijn verbonden. Echter ook al zit de verslaggever „op den eersten rang" bij een gebeurtenis, wanneer een ander na afloop van een feestavond in zijn bed rolt, gaat 'de man van de krant dik wijls nog aan het werk. De voorzitster bracht den heer Zoetmulder dank voor zijn interessante lezing. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De afdeeling Velsen van den Bond voor Staatspensionneering hield Donderdagavond hare traditioneele feestelijke bijeenkomst in de groote zaal van de Pont-Bioscoop welke uitstekend met leden en belangstellenden was bezet, toen de voorzitter der afdeeling de heer IJ. J. Reitsma allen een hartelijk welkom toeriep. Spreker, noemde het een goede ge woonte, eens per jaar bijeen te komen, om met elkaar de zaak te bespreken welke ons allen lief is, nl. „Staatspensioen voor allen die het noodig hebben". Was 1938 uit propa gandistisch oogpunt uitermate stil, zoo zijn er momenteel aanwijzingen, die er op wijzen dat de kans groot is om in IJmuiden weel een afdeeling te stichten hetgeen tot heden niet mocht gelukken. De heer Reitsma vond het jammer, dat de film „Oud en arm" niet kon worden vertoond, aangezien zij niet past in het hier aanwezige moderne toestel. Spre ker eindigde met allen een genotvollen avond toe te wenschen. Na een aardige teekenfilm, draaide als hoofdnummer „Hou je roer recht", welke bijzonder in den smaak viel. De pauze werd benut voor een verloting van een aantal zeer fraaie artikelen. Staasspensionneering had een goeden avond. Beslag opgeheven. Naar wij vernemen is inzake het beslag op den Poolschen stoomtrawler Eugenius een bevredigende oplossing gevonden zoodat de beslaglegging is opgeheven. VROUWENDAG DER SOC. DEM. VROUWENCLUB. De afdeeling IJmuiden der Soc. Dern. Vrou wenclub houdt a.s. Dinsdagavond haar jaar lij kschen vrouwendag. Spreekster is mevr. I. Vorrink—Bergmeijer. Verder is er declamatie van Rolien Numan en zal een tooneelstukje worden opgevoerd Wanneer stempelen De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 21 tot en met 26 November zijn vastgesteld als volgt: IJmuider transport Federatie 99.15; On georganiseerden 9.2510.25; Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond 10.4011; Algem. Ned. Bouwvakarbeidersbond 11.0511.25; Werk- loozenverzekering 11.3012; IJmuider Federa tie 99.45; Chr. Bond van Fabrieks en Tr. Arb. 9.5010.20; Oud Katholiek Vakverbond 10.25 10.40;Kleine bonden 1111.15; R.K. Bonden 11.20—12 uur. De plannen van Papyrus. De personeelsvereeniging der Papierfabrie ken „Papyrus" zal aan het einde dezer maand voor haar leden een filmvoorstelling geven met de nieuwe en mooie film van het bedrijf van Van Gelder Zonen, aangevuld met een mooi bij programma. De juiste datum hangt nog af van het gereed komen der film. Op Zaterdagmiddag 3 December komt Sint Nicolaas in Concordia voor de jongste leden van de Papyrus-families. Hier zullen de kin deren worden onthaald op een poppenkast- vertooning, een kinderfilm en cadeautjes. 20 December a.s. zal de heer A. J. van Leu- sen, arts te Velsen. de voordracht van Hen- riëtte Roland Holst: „Gedroomd gebeuren" houden, waarvoor groote belangstelling wordt verwacht. ELZER'S HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78. Heeft den hoed dien U zoekt (Adv. IngezMed.) CCCLXXIX. Er zijn van die dingen, waar je met je ge wone verstand niet bij kunt; je komt ze haast eiken dag tegen, je haalt je schouders op en je gaat voorbij of je blijft eens even stil staan om te probeeren of je het vatten kunt. Natuurlijk komen die dingen ook in IJmui den voor. Daar heb je bijvoorbeeld die ge schiedenis met de puf van de garnalen-vis- schers. We zijn, u weet dat natuurlijk wel, op weg naar een aanvoerverbod van puf, maar het is er nog niet.... ten ministe niet offi cieel. Maar officieus is het er wel, echter alleen maar voor de garnalenvisschers. Die mensehen krijgen „steun" van de Visscherij-Centrale in den vorm van een gegarandeerden minimum prijs. Maar feitelijk betalen de menschen dezen steun zelf, want zij maar dan ook zij alléén mogen geen puf aanvoeren. Ze moeten alle kleine visch, die ze vangen, weer over boord gooien. Vroeger brachten ze ze mee naar den wal en maakten dan een paar gulden voor hun bijvangst. Dat is nu al eenigen tijd uit. Eet lossen van een Schevcninger. Waarom eigenlijk? Waarom den aanvoer van puf te verbieden nu er nog geen aanvoer verbod is? Trawlers en loggers vernietigen duizend-, tienduizend maal zooveel aLs deze miniatuur visschers, die heel hard moeten werken voor een heel klein stukje brood. Dit is nu een van die dingen, waar je met je gewone verstand niet bij kunt Het was met den aanvoer van versche ha ring minder dan in de eerste weken van No vember. Niet dat we „zonder" gezeten hebben. O neen, er kwamen nog 21500 kisten aan de markt; de prijzen waren stijver dan we dit na-seizoen gewend zijn. En we kunnen nog heel veel haring verwachten, niet alleen van het Kanaal, maar ook nog van de Noordzee, als het tenminste zoo loopt als verleden jaar, toen er tot half Decembed 100140 haring schepen per week aankwamen en de laatste week van genoemde maand zelfs nog een 50- tal binnenkwam. Maar er moet ook nog heel wat komen, willen we met het omzetcijfer een eenigszins behoorlijk figuur slaan." De eerste reis van de Erin ls afgeloopen en het wachten is nu op de Walrus, die ook wel gauw binnen zal komen. Het is met de Erin weer op een groote teleurstelling uitge- loopen, zoowel wat de vangst als wat de be somming betreft. De trawler, die verleden jaar wel eens met 4000 manden binnenkwam, had nu maar de helft en er moet heel wat geld bij, niet alleen van de reederij maar ook van de Visscherij-Centrale. resp. van u en mij. En dat zou zoo erg niet zijn. als het maar voor een goed doel was en dat kan ik nog altijd niet inzien. Zoolang we geen goed distributie systeem hebben wordt het nooit wat. „De menschen willen die visch niet", zegt men in een bepaalden hoek. Maar in dïenzelfden hoek zijn er velen, die wilden dat er elke week een boot van de verre visscherij aan den afslag was; want zij willen ze wel. Als de kwaliteit ten minste is „gelijk de Noordzee". Er kwamen deze week binnen 36 trawlers, 28 trawlloggers, 9 kotters en een 70-tal ha ringschepen, w.o. 8 Engelsche drifters. Een mooie reis maakte de Delft met haar 6400 gulden. Daar kwam de Erin, haar 2500 gulden rijkssubsidie incluis, nauwelijks aan toe. Ik mag ook niet vergeten de oude Amsterdam te noemen, die het bijna tot 4700 gulden bracht. De Viking Bank kwam deze week van haar maiden-trip terug met 1100 manden visch, waarvoor de handel 4250 gulden betaalde. Dat is een mooi begin. Het moet een uitstekend schip zijn, heb ik gehoord en het resultaat van. haar eerste reis is daar wel een bewijs van. Hierboven een plaatje, dat herinnert aan de haringdrukte: het lossen van een Scheve ning*»>' PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1