imerika's diplomatieke betrekkingen met Duitschland. Geen verbetering verwacht voor de vluchtelingenkwestie geregeld is. Nieuwe Uitgaven Geloof en Wetenschap. LODEWIJK XI. .jjERDAG 19 NOVEMBER 1938 loosevelt wil de verblijfsvergunning 12.000 a 15.000 vluchtelingen terlengen. r Washington beschouwt men het a.s. v van den ambassadeur van Duitsch- Washington, Dieckhoff, naar Berlijn i*ti inorgfieven door trots van Duitschland, f ff Reuter. Deze trots, aldus veronder- ifmpti zou moeilijk kunnen toestaan, dat Wf' te Washington zou blijven nu de "tawadeur en de handelsattaché der Ver- '|de Staten uit Berlijn zijn ontboden. Welingelichte kringen venvachten, ,.f ^ze gewijzigde betrekkingen met w Rijk van langen duur zullen zijn 1 zij verwachten geen verbetering ileer de kwestie van den uittocht de in Duitschland vervolgde minderheden zal zijn geregeld. Groote beteekenis wordt toegekend aan de besprekingen van Kennedy met Chamberlain en MacDonald Sereen uittocht op groote schaal van joden uit Duitschland pas wanneer de kwestie zal zijn op gelost zal het mogelijk zijn een wer kelijke verbetering in de Duitsch- Jmerikaansche betrekkingen onder oogen te zien. un0(re kringen te Washington zijn er zich m bewust, dat hier een aangelegenheid is, Sarin Groot Brittannië en de Vereenigde M niet precies een gelijkloopende poli ert: volgen Deze omstandigheid wordt te ';L betreurd, aangezien te Washington niet towensch bestaat Chamberlain te dwars bomen in zijn vredespolitiek. De regeering S Vereenigde Staten, aldus verklaart men, keft zich trouwens niet aan deze politiek "vffvurdt tenslotte verklaard, dat zoolang U omstandigheden in Duitschland blijven, Moals ze thans zijn, geen enkele regeering der Vereenigde Staten, welke verantwoordelijk i( voor minderheden van katholieken, Joden én negers, in het geheel 36 millioen zielen, jou kurtnen spreken over een bevrediging van Hitier. Een dergelijke politiek zou onmogelijk Uit Washington wordt voorts ver nomen, dat president Roosevelt in een persconferentie medegedeeld heeft, dat hij uit overwegingen van men- schelijkheid heeft voorgesteld, de ver blijfsvergunningen voor 12.000 tot 15.000 vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk met zes maanden te verlengen. Deze menschen zouden anders aan het einde van dit jaar naar Duitschland moeten terugkeeren. De president heeft tegenover den minister tan arbeid te kennen gegeven, dat het wreed en onmenschelijk zou zijn hen terug te drij ven naar Duitschland, waar zij misschien het slachtoffer van mishandeling, concentratie- tampen of andere vervolging zouden worden, Roosevelt deelde verder echter me de, dat de regeering op het oogenblik niet voornemens is de immigratie ten behoeve van Duitsche vluchtelingen te wijzigen. De president leverde geen commentaar op het vertrek van den Duitsehen ambassadeur naar Berlijn. Medewerking van alle regeeringen vereischt. In dezelfde persconferentie zeide Huil, dat de gebeurtenissen in Duitschland de urgentie heeft verdubbeld nieuwe tehuizen te vinden voor honderdduizenden Joden. Deze regee ring, aldus Huil, besteedt haar aandacht aan e ongelukkigen in de mate, welke de wet ten haar toestaan. Het probleem kan slechts worden opgelost, wanneer alle regeeringen actief deelnemen aan het zoeken naar op lossingen. Huil voegde hieraan toe, dat de inter- gouvernementeele commisie inzake politieke vluchtelingen er sinds eenigen tijd op voorbe reid is naar Berlijn te gaan om er de Duit sche regeering te raadplegen over practische Maatregelen voor een oplossing, doch dat, hoewel de rijksregeering eenige weken gele óen er van op de hoogte is gesteld, dat ""'"e bereid was den toestand te bespreken, zoodra dit de Duitsche regeering schikte, tot toe nog geen definitief antwoord is ont vangen. De stemming in New York is volgens United Press zoo, dat de autoriteiten gisteravond voor 24 uur een bewaking aan het landingshoofd der Duitsche schepen hebben geplaatst. Vijf tig agenten doen reeds surveillancedienst vooral gedurende de uren van vier uur 'smid- dags tot middernacht, wanneer de meeste booten vertrekken. De autoriteiten zijn voor nemens den maatregel voor onbepaalden tijd te bestendigen. De voorzitter van de American Federation of Labour, Green, heeft in een brief aan alle aangesloten vakvereenigingen gevraagd de Duitschse waren krachtiger te boycotten. Hij zeide o.a. „Het is niet voldoende alleen te protesteeren, wij moeten ook handelen. Orga niseert derhalve overal groepen, welke de boycot doeltreffender moeten maken." Autonomie voor de Karpatliische Oekraïne. Gelijkluidend aan die van Slowakije. Tijdens de zitting van het Tsjecho Slowaak se parlement is gisteren het ontwerp van af gevaardigde Revay, betreffende de autonomie óer Karpathische Oekraïne aan het initiatief- «mité overhandigd met het oog op de publi eke der constitutioneele wet. Het ontwerp van afgevaardigde Revay ver wist naar het ontwerp op de Slow-aaksche autonomie. Beide ontwerpen zijn volkomen «entiek, met dit verschil, dat in het Oekraïn- n l °?^werP Tn plaats van „Slowaaksch Uekraïnsch" staat. De regeering en uitvoe rende macht van de Karpathische Oekraïne •s handen van een uit drie leden bestaande regeering, in afwachting van de vorming van een Oekraïnschen landdag, die de organen fler regeering en der uitvoerende macht zal vaststellen. Verkiezingen voor den eersten uesrainschen Landdag zullen gehouden wor den binnen een termijn die door de Oekraïnsche regeering zal worden bepaald en J uiterlijk 18 maanden lang zal zijn na de pu- oncatie van de ontworpen wet. Het kiesrecht zal aan op gelijke wijze als in Slowakije geregeld worden. De Hoofstad van de Karpathische Ukraine zal door de Oekraïnsche regeering woraen aangewezen. Koning Carol de gast van den Belgischen koning. Intiem diner in het paleis te Laeken. Koning Carol van Roemenië en kroonprins Michael zijn in gezelschap van den minister van Buitenlandsche Zaken, Comnen, gister avond om 6 uur 55 met den sneltrein uit Calais aan het Noorderstation te Brussel aangeko men. Zij werden verwelkomd door koning Leopold en prins Karei. De beide vorsten en de beide prinsen waren in civiel. De Roemeensche gezant te Brussel, Radu- lescu Mehedintzi, was den koning tot de grens tegemoet gereisd. Een delegatie van oud-strijders heeft een Roemeensch meisje, dat in nationaal costuum was gekleed, bloemen laten aanbieden aan koning Carol. Het hooge gezelschap heeft zich vervolgens met auto's naar het paleis te Laeken bege ven, waar een intiem diner werd gegeven. De koning van Roemenië en de leden van zijn gevolg hebben in het paleis te Brussel gelo geerd. Bezoek van den Franschen president aan Engeland. In Maart van het volgend jaar. Het officieele bezoek, dat de president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun het volgend jaar aan Engeland zullen brengen is, naar Reuter meldt, vastgesteld op Dinsdag 21 Maart en het zal duren tot Vrijdag 24 Maart. Ten paleize Buckingham wordt medegedeeld, dat de president de uitnoodiging heeft aan vaard voor een bezoek, dat in die dagen zal worden gebracht. Japansche regeering slicht een „bureau voor Chineesclie aangelegenheden''. België eventueel tot ruimere toelating van vreemdelingen bereid. Doel is „herstel en wederopbouw van China door mobilisatie en coördinatie der nationale hulpbronnen". Het Japansche persbureau Domei meldt, dat het Japansche kabinet formeel zijn goedkeuring heeft gehecht aan de op richting van een centraal lichaam ter behandeling van Chineesche zaken, on- den naam van commissie voor Oost- Aziatische aangelegenheden. Het des betreffende besluit gaat thans naar den Geheimen raad om goedgekeurd te wor den. Het doel dezer organisatie is een orgaan te vormen voor „de leiding op langen termijn van herstel en wederopbouw van China door mobi lisatie en coördinatie der nationale hulpbronnen teneinde het Chineesche volk de onmisbaarheid en redelijkheid te doen begrijpen van samen werking met Japan in een gemeenschappelijk streven naar vestiging van den vrede in Oost- Azië". De commissie zal onder voorzitterschap staan van den minister-president, die zal worden bij gestaan door 4 vice-presidenten en een secreta ris-generaal. De ministers van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en financiën zullen de functie van vice-president bekleeden, terwijl luitenant-generaal Yanagawa naar verluidt tot secretaris-generaal is gekozen. Deze organisatie is met de volgende punten belast: 1. Chineesche zaken op politiek, eco nomisch en cultureel gebied in verband met het huidige Chineesche incident, echter met uitsluiting van diplomatieke zaken. 2. Het formuleeren van de regee- ringspolitiek ten aanzien van de onder punt 1 genoemde aangelegenheden. 3. Toezicht en controle op semi-offi- cieele maatschappijen, die speciaal ge charterd zijn voor het doen van zaken in China en op personen die in China zaken doen. 4. Coördinatie en unificatie van het bestuur der Chineesche zaken, welke thans geleid worden door vei'schillende reegeringsdepartementen. De kabinetsvergadering heeft voorts goedkeu ring gehecht aan de organisatie van een com missie voor Oost-Aziatische zaken, welke aan bevelingen zal doen aan den voorzitter van de eerstgenoemde commissie met betrekking tot Chineesche aangelegenheden, terwijl bovendien van deze eerstgenoemde commissie agentschap pen in China zullen worden opgericht voor ver bindingsdoeleinden. Reeds werden 1500 vluchtelingen in twee centra ondergebracht. De Belgische premier en minister van bui tenlandsche zaken, Spaak, heeft gisteren, naar wij in een deel van onze vorige oplaag gemeld hebben den Nederlandsche gezant te Brussel baron van Harinxma thoe Slooten ontvangen. De besprekingen hadden betrekking op het probleem der hulpverleeninig aan Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De Nederland sche gezant heeft den Belgischen premier de vraag' gesteld of België zich zou aansluiten bij de hulpverleening ten gunste van de Joodsche uitgewekenen uit Duitschland, zulks in ver band met het voorstel van den Nederlandschen eersten minister, dr. Colijn. Spaak heeft baron van Harinxma thoe Slooten herinnerd aan hetgeen België reeds had gedaan ten aanzien van hulpverleening aan vluchtelingen uit Duitschland. De regee ring heeft het onderbrengen georganiseerd van ongeveer 1500 vluchtelingen in twee centra, een te Merxplas, het tweede te Marneffe. Wan neer andere landen de meeening mochten zijn toegedaan dat' een „aanvullend gebaar" nood zakelijk is. zou België de mogelijkheid om zich daarbij aan te sluiten in gunstige overweging nemen. Chamberlain zal Maandag mede- deelingen doen over hulp aan vluchtelingen. ,Een internationaal en geen binnenlandsch probleem", zegt Sir John Simon. rechtzaak van het eigenzinnige meisje", door E. S. Gartner. De vertaling uit het Engelsch is van W. J. A. Roldanus Jr. Eugène Dabit: Hotel du Nord. Het boek van Dabit is het simpele ver haal van een goedkoop Parijsch logement, zijn eigenaars en zijn bewoners. Dabit be schrijft het wel en wee in het wereldje- apart, dat „Hotel du Nord" is. op die onopge smukte en juist daarom zoo ontroerende wijze, die den kunstenaar verraadt. Dabit is realist, hij schuwt de waai'heid niet. Hij teekent de figuren en situaties scherp uit, maar nimmer verliest hij daarbij zijn menschelijken kijk op de dingen des levens uit het oog. Een boek, dat ons boeit en ontroerd en recht heeft op een wijden lezerskring. Eugène Dabit stierf verleden jaar aan roodvonk tijdens een reis door Rusland, die hij tezamen met zijn vriend André Gide maakte. Gide wijdt in een aan het boek toe gevoegd „In Memoriam" eenige gevoelvolle woorden aan Dabit, dien hij om de eerlijk heid van zijn persoon en zijn geschriften zeer hoog waardeert. „Hötel du Nord" verscheen in de vertaling van Bas van Deilen bij de Uitgeverij „De Nieuwe Tijd" te Laren (N.H.) In antwoord op het initiatief der Nederland sche regeering heeft de Bondsraad het poli tieke departement opgedragen de Nederland sche regeering de verzekering te geven, dat Zwitserland alles doet was in zijn vermogen ligt ten gunste van de vluchtelingen. Het Zwit- sersche antwoord zegt dan o.a.: „Zwitserland kan voor de uit Duitschland komende vluch telingen slechts een doorgangsland vormen. Het eedgenootschap kan derhalve op zijn ge bied geen stroom vluchtelingen opnemen zon der individueele controle. Zijn grenzen zijn echter niet volkomen gesloten. Alle aanvragen om toelating, welke zeer talrijk zijn, worden zorgvuldig bestudeerd en individueele mach tigingen worden zooveel mogelijk verleend. Het is duidelijk, dat deze maatregel afhanke lijk is van de mogelijkheden tot definitieve vestiging voor vluchtelingen uit Duitschland, welke mogelijkheden elders zouden kunnen worden gevonden. Met het toenemen dezer mogelijkheden zou de toelating in Zwitser land stijgen". ANTE TROEMBITSJ OVERLEDEN. De Dalmatische staatsman Ante Troembitsj, der stichters van den Joego Slavischen is gisteren op 74-jarigen leeftijd te overleden. Troembitsj was de eerste ïïavfë Van buitenlandsche zaken van Joego- De Zuid-Afrikaansehe mkkUr van defensie, OSWALD PIROW, maakt, zooals bekend, een rondreis door Europa voor het voeren van besprekingen met verschillende regeeringen. Hij vertoeft op het oogenblik te Berlijn. Zwitserland kan gangslandzijn slechts door- Joodsche kinderen dwalen langs de grens. Sir John Simon. Parlementaire kringen te Londen verwachten, dat Chamberlain Maan dag in het Lagerhuis een uiteenzetting zal geven van de maatregelen die de regeering zich voorstelt te nemen om de emigratie te vergemakkelijken van de vervolgingen in Duitschland en om hun vestiging in bepaalde buitenland sche of koloniale gebieden mogelijk te maken. Waarschijnlijk zal de eerste minister dan tevens den datum be kend maken waarop de commissie- Winterton, die dit probleem behan delen zal, bijeen zal komen. Chamberlain zal dan waarschijnlijk tevens een verklaring afleggen over het resultaat van het Britsche protest te Berlijn tegen het bekende artikel in de „Angriff'a Nu Von Ribbentrop weer te Berlijn is, hoopt men een meer bevredigend en vollediger antwoord te krijgen dan men van Woermann ontvangen heeft. Sir John Simon heeft in een redevoering te Peaking Rhyl in Wales medegedeeld, dat de regeering telegrammen heeft gericht tot de gouverneurs van een aantal koloniën waarin nederzetting van vluchtelingen mogelijk zou kunnen zijn. Men overdrijft gemakkelijk de hulp, die het Koloniale Rijk in deze zaak kan bieden; het klimaat is in vele gevallen niet geschikt en de rechten der inboorlingen op land beletten veelal kolonisatie op groote schaal. De mogelijkheden worden echter zorg vuldig onderzocht en in samenwerking met anderen zal de Britsche regeering trachten zoo spoedig mogelijk tot practische resultaten te komen. Over het feit der Jodenvervolgingen zeide Simon o.a. nog: Wij zouden de zaak van betere verstandhouding in de wereld slecht dienen, als wij de verontwaardiging in de wereld over de wraakneming op de Joden van Duitschland zouden trachtten te ver zwijgen. Dit is ge enbinnenlandsch probleem, want het leiot tot een ern stig internationaal probleem, name lijk: wat te doen met de vluchtelingen. Over de zelfde kwestie heeft ook Lord Zet land onderminister van Indië, heden gespro ken. Mijn hoop, dat München een nieuwe pe riode zou inleiden is zwaar geschokt." zeide hij. „De wensch van Goebbels, dat wij ons niet met de zaak zouden bemoeien, heeft het ge weten der wereld niet tot zwijgen kunnen brengen." De voorzitter der Duitsch-Britsche vereeni- ging, de conservatieve oud-minister lord Mounttemple, is afgetreden in verband met de behandeling der Joden in Duitschland. ^KIN/T IN IIÏIIRIN^ HET TOONEEL Nederlandsche grensbewakeing brengt hen in veiligheid. De Joodsche perscommissie deelt mede: Van de Nederlandsch—Duitsche grens werd Vrijdagochtend om half elf van zeer be trouwbare zijde het volgende medegedeeld: Sinds eenige dagen dwalen ïn de bosschen langs de Nederlandsch-Duitsche grens en ook verder in de omgeving Joodsche kinderen rond, die waarschijnlijk vader- en moeder loos uit onbekende steden en dorpen hierheen zijn geloopen. Wanneer zij aan de Nederland sche grens komen, worden zij door de Neder landsche grensbewaking in veiligheid ge bracht. Voor de betrouwbaarheid van dit bericht, aldus de Joodsche perscommissie, staan wij volkomen in. Dezelfde commissie bericht: Wij zijn in staat een lijst van de 179 syna gogen en bedehuizen samen te stellen, die volgens mededeelingen in de Duitsche pers, de groote wereldpers en geloofwaardige oogge tuigen in brand zijn gestoken. Deze lijst, aldus de commissie, is verre van volledig, daar in het bijzonder uit de kleine plaatsen geen berichten zijn ontvangen. Bij de branden hebben zich hartverscheu rende tooneelen afgespeeld. De heilige voor werpen en wetsrollen werden op alle moge lijke manieren ontwijd, waar zij niet aan het vuur ten offer vielen werden zij kapot ge slagen of verscheurd. Een, groot aantal der verwoeste synagogen, doch ook vele heilige voorwerpen, bestonden reeds honderden jaren. Joden uit Dachau ontslagen. Havas meldt uit München, dat ongeveer 500 Joden zijn ontslagen uit het concentra tiekamp te Dachau en te München terugge keerd. Het aantal Joden, dat nog in dit con centratiekamp opgesloten is, moet op het oogenblik ongeveer 1500 bedragen. Men wijst er op, dat de Joden weer de mogelijkheid hebben om in Joodsche winkels inkoopen te doen. Het plaatselijk bestuur der nationaal-socialistische partij kondigt aan, dat de Joodsche cultureele bond verkoop- depots gevestigd heeft waar de Joden te München thans alle waren, die noodig zijn voor hun levensonderhoud, kunnen koopen. Joodsche huiseigwaaars te Neurenberg zijn door het Arbeidsfront genoopt een document te onderteekenen, waarbij zij hun bezit over dragen aan het Arbeidsfront, verneemt Reuter van gewoonlijk welingelichte zijde. De transactie werd gedaan naar taxatie waarde van de huizen. Het Arbeidsfront be hield hiervan negentig procent, terwijl de eige naars 10 pet. ontvingen. Dr. W. G. N. van der Sleen: Zuid-Af rika. Wij behoeven dr. Van der Sleen waarlijk niet aan onze lezers voor te stellen. Zij ken nen den veelbereisden medewerker van ons blad uit talrijke reisverhalen en weten, hoe zeer hij de kunst van het aangenaam ver tellen meester is. Zijn laatste reeks artikelen in ons blad, gewijd aan Zuid-Af rika, is daar trouwens een hernieuwd bewijs van en daar om zal het den grooten lezerskring van dr. Van der Sleen ongetwijfeld verheugen te ver nemen, dat hij zijn reiservaringen in het zon nige Zuid-Afrika thans te boek heeft ge steld. Dr. Van der Sleen's boek is niet alleen het verslag van den liefhebber van natuur en schoonheid van vreemde landen. Het is ook het boek van den man, die het belang van historie en historische ontwikkeling voelt en deze factoren invoegt, daar waar zij onzen blik op het karakter van volk en land kun nen verruimen. Zoo geeft dr. Van der Sleen ons een indruk van de geschiedenis van Zuid-Afrika sinds de oudste tijden en het ontstaan der Kaapkolonies, waarbij aan de rol der Nederlandsche zeelieden en kolonis ten in het bijzonder de aandacht wordt be steed. Ook de Boerenoorlog en de jongste staatkundige geschiedenis van de Unie van Zuid-Afrika komen ter sprake. Wie deze reis met dr. Van der Sleen „op papier" meemaakt zal ongetwijfeld voldaan huiswaarts keeren. Wij komen in contact met de oorspronkelijke bevolking van het land, Kaffers, Bosjesmannen, Hotten totten met de grootsche natuur en haar merkwaar dige flora en fauna, met steden als Kaapstad en Johannesburg, met de goud- en diamant industrie en den landbouw. En altijd weet dr. Van der Sleen door zijn prettigen verteltrant rijkelijk door anecdoten of grappige voorval len afgewisseld, de belangstelling van den le zer gaande te houden. Een der interessant ste hoofdstukken is ongetwijfeld dat, waarin hij zijn waarnemingen van wilde dieren in het enorme natuurreservaat, den Kruger- Wildtuin, beschrijft. Dr. Van der Sleen, besluit zijn boek met een beschouwing over over economische toestanden in Zuid-Afrika. Uitgeefster van het werk dat van vele foto's is voorzien, is de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg. Bij de N.V. Uitgevers Mij. „De Tijdstroom" te Lochem is verschenen ..De trouwe Kame raad" door Dorothy M. Largen. De verta ling uit het Engelsch is van G. W. Elberts. Bij dezelfde maatschappij verscheen „De Gezelschap Jan Musch. Het is opmerkelijk, dat terwijl er in dezen tijd een merkbare voorliefde is voor de ge romantiseerde biographie, er zelden meer in tegenstelling met vroeger drama's wor den geschreven, waarin historische personen hoofdpersoon zijn. Shakespeare schreef een heele serie van Engelsche koningsdrama's, Schiller dichtte Don Carlos, Wallenstein, Wil helm Teil, Maria Stuart, Die Jungfrau von Or leans, Goethe koos Egmont en Torquato Tasso tot hoofdpersoon, Vondel Gysbrecht van Aem- stel, en Maria Stuart om van zijn Bijbelsche treurspelen niet te spreken en ook in de romantische tijden zochten de tooneelschrij- vers bij voorkeur hun stof in de geschiedenis. Thans zien wij historische figuren bijna uit sluitend alleen nog maar op het witte doek, waarop zij in al hun praal en te midden van een rijke hofhouding kunnen verschijnen. Op het tooneel worden zij echter heel zeldzaam. S-haw gaf al zijn talent aan de figuur van Saint Joan, Sacha Guitry grasduint nu en dan in de historie voor zijn stukken in anecdoti- schen vorm zijn „Frans Hals" was van zoo weinig beteekenis, dat geen Hollandsch gezel schap er over dacht het op het repertoire te nemen. Elisabeth van Engeland werd en dit is wel opmerkelijk hoofdpersoon in een drama van den Duitscher Brückner en den Franschman André Josset, Willem de Zwijger kreeg zijn kans bij de Oranjeherdenking in '33. Maar overigens moeten wij historische drama's in dezen tijd met een lantaarntje zoeken. Een Hollandsch schrijver wij weten nu immers wel, dat de „vertaler" L. C. van Delft en de „Fransche" auteur Louis Latour één en dezelfde persoon zijn die nu nog een historisch drama schrijft, is dan ook een rara avis en hij is het des te meer. omdat hij zulk een voor dezen tijd zeldzame voor liefde toont voor romantiek. Want zijn Lode wijk XI is een zuiver romantisch spel, al gaat Van Delft dan ook niet zoo ver als zijn voorganger Casimir Delavigne, die ook dezen sinisteren Franschen koning tot hoofdpersoon van een drama maakte. Vooral wanneer men het stuk voor een tweede maal ziet maakt het vooral aan.het slot van III en de lang gerekte sterfscène in IV wel sterk den indruk van vieux jeu, maar wij accepteeren dit, omdat de schrijver Jan Musch in de gelegenheid stelt weer eens groot spel te geven. Want Lodewijk XI is een rol, die geheel den Bouwmeester-stijl verlangt en wij bezitten in ons land niet veel acteurs, die daartoe nog in staat zijn Dat Jan Musch een van de weinigen is, be wijst hij in deze rol. Hij toont ons alle facetten van dezen dubbelhartigen koning, die alleen nog maar bang is voor de martelingen van de hel en de groote speelscènes komen, dank zij zijn sterk dramatisch, dikwijls monumentaal spel, volkomen tot hun recht. Naast zijn Har- pagon is deze Lodewijk XI een van Musch' meest markante karakterrollen van den laat- sten tijd. Geen wonder dan ook, dat de stampvolle zaal de voorstelling ging voor de Ver. „Geloof en Wetenschap" onzen grooten acteur een enthousiaste en lang durige ovatie bracht toen hij aan het slot een krans ontving. Frits Bouwmeester speelt thans Olivier en hij maakte er minder een marqué van dan zijn voorganger Pierre Myin, terwijl zijn spel toch scherp en beeldend genoeg is. Me vrouw Van der Poll—Hamakers verving Jeanne van Rijn in de red van de Koningin en zij speelde haar met waardigheid. Overi gens was de bezetting onveranderd. De rol van Lodewijk XI domineert echter zoo, dat men nauwelijks op de omgeving let. Wij vernamen, dat het gezelschap van Jan Musch in het eind van deze maand met dit stuk terugkomt bij den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring. Dat twee vereenigingen het uitkozen voor hun abonnés is wel een bewijs, dat velen nog steeds van sterk ro mantisch spel houden. J. B. SCHUIL Gaat u maar na: 43500 onge lukken per jaar, dat is er gemid deld één ongeveer per 13 minu ten! En als iedereen blijft denken, dat de schuld bij anderen ligt, dan beleven we misschien nog een gemiddelde van 13 onge vallen per minuutl

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5