HET NIEUWE AVONDBLAD Der Belgen Koning. Mooie geste van de IJmuidensche Odd Fellows Monopolieheffingen op granen worden weer hooger 24e JAARGANG NO. 17 MAANDAC 21 NOV. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/» ets., per maand 5272 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verües van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, een lid duim j 50.—, alle leden wijsvinger 60—, één of twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger f 15.—één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk 15—polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 5)0.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden Heden zal Z.M. Leopold III, Koning der gelgen, zijn officieele bezoek aan ons land komen brengen. Met zijn gevolg, waartoe in dit geval ook de minister-president Paul Spaak zal behooren, zal hij door Nederland worden welkom geheeten. En er is geen twij fel aan dat het een zeer hartelijk welkom zal zijn. Dat zei ik een paar weken geleden ook tot een Belgischen collega, die in zijn land een belangrijke plaats inneemt en voegde eraan toe: „Ge zijt zeer gelukkig met uw Koning". Hij beaamde dat van harte en ver klaarde met Vlaamschen eenvoud en rondheid: Hij is een zeer flinke man en wij vertrouwen hem ten volle". Het woord bleef mij bij om dat ik geloof dat dit inderdaad de eigen schappen .zijn die ook in Nederland zoo groote sympathie voor den Koning der Belgen heb ben gewekt. Wij ook zien hem als een Man, een man-uit-een-stuk, zich tenvolle bewust van den ernst en beteekenis van zijn hooge roeping en taak en ons vertrouwen wekkend door zijn eerlijke, oprechte houding. Dat zijn invloed ook op het buitenlandsch beleid van België groot is hebben wij bij meer dan een gelegenheid kunnen waarnemen. Dat hij zich daarbij ten doel heeft gesteld den oorlog bui ten zijn land te houden door een neutrali teitspolitiek voor te staan, waarbij hij Neder land en Zwitserland ten voorbeeld heeft ge steld, heeft ons getroffen. En dat hij door zijn persoonlijk optreden en beleid de verhoudingen tusschen het Belgische en het Nederlandsche volk zoozeer heeft helpen ver beteren, dat wij die thans zonder eenige over drijving als hartelijk kunnen aanduiden daarvoor zijn wij hem dankbaar. Er is veel dat wij ons te dezen opzichte herinneren kunnen: zijn reis door Nederlandsch-Indië, toen hij nog kroonprins was, met de kroonprinses Astrid, het volle recht dat hij in zijn twee talig land aan het Nederlandsch deed erva- ten dat Z.M. ten volle beheerscht het langdurige, herhaalde verblijf van zijn beide oudste kinderen in Noordwijk, de bereidheid tót économisch overleg met Nederland en on langs nog het feit dat de Koning, ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van onze Ko ningin, een daaraan gewijden dienst in een Protestantsche kerk te Brussel bijwoonde. Er is veel politieke verdeeldheid in ons land. Die is er ook in België maar men kent daar een belangrijk politiek vraagstuk dat ons in Nederland geheel vreemd is: den taalstrijd tusschen Walen en Vlamingen, wier verschil lende geaardheid zoo veelvuldig tot moeilijk heden aanleiding heeft gegeven. Koning Leopold III heeft zich reeds een vorst getoond tot wien alen in zijn land met zooveel .ver trouwen opzien dat de samenwerking dezer volksdeelen zich zeer gunstig doet De Koning is op 3 November 1901 te Brussel geboren en heeft in het begin dezer maand dus den leeftijd van 37 jaar bereikt. Zijn levenservaringen hebben er van zijn prille jeugd af wel toe geleid, hem tot een ernstig man zich van een zware taak bewust, te doen rijpen. Hij was dertien jaar toen de wereld oorlog uitbrak en zijn vaderland bijna geheel door de Buïtschers werd overweldigd. Als veer tienjarige leerde hij al de ellende van den oorlog zelf kennen en stond hij zelf in de loopgraven. Het voorbeeld van moed en geest kracht, door zijn onvergetelijken vader Ko ning Albert gegeven, in jaren van de zwaarste beproeving, moet voor hem van de grootste waarde geweest zijn. De zon brak door, België werd bevrijd. En de zon scheen helder in 's kroonprinsen leven toen zijn gelukkig huwe lijk met de Zweedsche prinses Astrid (1926) tem een schoone toekomst beloofde. Ook in ons land kunnen wij ons niet zonder ontroe ring en dankbaarheid de jonge Koningin her inneren, die zelf zooveel heeft bijgedragen tot tot leggen van nieuwe banden van vriend schap tusschen de volken van België en Ne derland. Twee noodlottige ongevallen troffen het Belgische Koningshuis, nadat het jonge kroon prinselijke paar in October 1927 door de ge boorte van prinses Josephine Charlotte en in September 1930 door die van prins Boudewijn lot hooger geluk en levensvervulling was ge roerd. Door een val van een rots te Marche- les-Dames stierf Koning Albert plotseling en Leopold ui volgde hem in Februari 1934 op. Later trof op dergelijke volkomen onverwach- allen ize een nieuwe slag. Wij herinneren ons nog levendig het auto-ongeluk nabij Luzern, dat een einde maakte aan het jonge, lieftallige leven van Koningin Astrid. Met bet Belgische volk hebben ook wij Nederlan ders toen gedeeld en meegevoeld in de diepe smart van den Koning. En wij hebben de geestkracht en den moed waarmee hij zijn weer opvatte, bewonderd. Wij begroeten Z.M. Koning Leopold 111 in 0ns lan<i als het hoofd van een waarlijk be friend volk, een Koning die ons vertrouwen, onzen eerbied en onze warme sympathie heeft. En ik herhaal het: dat zal zeker blijken in de groote hartelijkheid van de ontvangst, die hem hier ten deel zal vallen. R. P. IJMUIDEN Kniertje" in Thalia. Heden-, Woensdag- en Donderdagavond ver toont het Thalia Theater de film „Op Hoop van Zegen" ter nagedachtenis aan Esther de Boerv. Rijk, die in deze film zoo meesterlijk de rol van „Kniertje" speelt. In de verdere rollen zien wij o.a. nog Willem v. d. Veer, Aaf Bouber, Willem Hunschel Cissy v. Bennekom. Wij bevelen deze voorstellingen bij onze lezers ten zeerste aan. Esther de Boerv. Rijk had hier ook een enorme populariteit en Kniertje is wel haar grootste succesrol geweest. Propaganda-avond der I. O. G. T. Zaterdagavond hield de Loge Recht door Zee no. 126 der I. O. G. T. een propaganda- avond in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk in de Kalverstraat. Na de opening door den heer J. v. Reewijk kregen de aanwezigen een tableau, voorstel lende „Vrede, Vrijheid, Broederschap" te zien. Dit werd gevolgd door de Excelsior Hawaiian Club met „Hawaiian Moon". Hoewel èn het ta bleau èn het spel der club heel mooi waren, werd toch het effect bedorven door voortdu rend openen en sluiten der coulissen en het fluitje van den leider. Dit heeft veel van den avond bedorven, want het kwam ook bij de andere nummers voor. Hierna trad op de Cowboy-zanger Nick Car son met eenige mooie Cowboy-liederen en ook hij oogstte veel applaus. Na dit muzikale gedeelte kwam de spreker, de heer L. Preger uit Rotterdam, aan het woord. Spr. kwam niet graag op een avond als deze spreken. Want het gezicht op de vroolijke kin deren, die aan het tableau medewerkten deed hem denken aan andere kinderen, die zonder vader en moeder aan onze Oostelijke grens rondzwerven. Geheelonthouding heeft diepere gronden dan alleen het „niet drinken, niet schenken". Ook gaat het om broederschap en wereld vrede, hoewel 1938 en wereldvrede niet bij el kaar behooren. Wij laten den drank niet staan om de gevolgen maar wel omdat anderen door drank naar beneden gesleept worden en dit alleen te bestrijden is door het goede voor beeld van onthouding. Toen er een verandering van regeering in Duitschland kwam heeft het bestuur der I. O. G. T. aan de Groot Loge der Duitsche I. O. G. T. gevraagd, of zij zich nog Interna tionaal verbonden beschouwde. Men kreeg van de Loge geen antwoord doch wel van de Duitsche regeering die antwoordde dat een dergelijke vraag een beleediging was. De Duitsche I. O. G. T. is toen geroyeerd. De al lereerste gedachte der I. O. G. T. is de broe derschap. Wij probeeren een eenheid te ma ken, geen verschillen op te sporen Men be weert wel dat neutraal niets is maar in de eerste plaats beteekent het respecteeren van anderer werk en zich bij de besprekingen zoo te uiten dat andersdenkenden zich er niet aan stooten. De radio wordt thans door sommigen zoo gebruikt dat een vischvrouw zich er voor zou schamen. Spreker denkt zich de broeder schap zooals een tuinman in Asperen hem tij dens zijn diensttijd behandelde, die hem de mooiste kamer van zijn huis afstond om te studeeren, alléén tegen betaling van de pe troleum die hij daarvoor in de lamp gebruikte, Als we zorgen voor onze huisgenooten dan doen we niet genoeg, want als we weten dat nog zeer velen het geld, ja zeer zaak steungeld, verdrinken, waarvan vrouw en kinderen moe ten leven, dan blijkt het dat er nog meer te doen is. Per jaar wordt in Rotterdam door het consultatiebureau 7300 uitbetaald aan vrou wen wier mannen de steun niet zelf wordt uit betaald. omdat anders alles toch verdronken wordt. Nog heden wordt in Nederland tus schen de 200 en 300 millioen gulden verdron ken. Bijna even zooveel als aan steungeld wordt uitgekeerd. Men merkt weinig van dronkenschap, maar dit komt doordat de politie alle moeite doet het aantal processen wegens dronkenschap zoo laag mogelijic te houden. Zij laat vaak zelfs Aanvoer pekel-en steurharinq D IT 1 "1 moet beëindigd. Kegeering gaat nieuwe spelling gebruiken. Tusschen 27 November en 12 December. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen te bevorderen, dat de zoute haringvisscherij, ten einde overproduc tie te voorkomen, binnenkort wordt beëindigd. Evenals het vorige jaar zal deze beëindiging, behoudens onvoorziene omstandigheden, in etappen geschieden en wel voor dat gedeelte der vloot, dat in de eerste drie uitvaarbeurten was ingedeeld op 27 November a.s. en vervol gens voor de 4e en 5e beurt op 2 December, voor de 6e en 7e beurt op 7 December en ten slotte voor de 8e beurt op 12 December. Met ingang van laatstgenoemden datum is dus de zoute-haringvisseherij van de geheele vloot beëindigd. Het ligt evenwel in de bedoeling te vens de mogelijkheid open te laten, dat de visscherij voor de geheele vloot eerder kan worden gesloten, n.l. voor het geval het cre- diet, dat uit het landbouwcrisisfonds voor het uit de markt nemen van haring is beschikbaar gesteld, eerder is verbruikt. De onzekerheid in de vangsten en de marktpositie der haring maakt het niet mogelijk thans reeds met ze kerheid te bepalen, of dit crediet toelaat, de visscherij tot 12 December voort te zetten. Evenals in vorige jaren zal ook thans een uitzonderingsbepaling worden opgenomen voor haring welke vóór den beëindigingsda tum is gevangen, doch als ballast aan boord blijft. Het ligt voorts in de bedoeling, tevens te bevorderen, dat gezouten haring na 27 No vember ook niet meer aan den wal mag wor den gemaakt, omdat anders het aanvoerver- bod zijn uitwerking zou missen. de snorders toe en is hun dankbaar, dat de ze de dronken menschen naar huis vervoeren. Toch waren er than§ reeds evenveel proces sen-verbaal opgemaakt als het geheele vorigi jaar. Dit is grootendeels het gevolg van di crisis. De kleerkast raakt leeg, het meubilair wordt oud, het huis wordt ongezellig. Het ge volg is dat vader in de kroeg verzeild raakt. Er is slechts één ding om tegen te vechten, de misleidende reclame van het drankkapitaal dat het aandurfde te zeggen: „Wij moeten de jonge menschen weer leeren drinken". Doch het goede .overwint. In de I. O. G. T. kan een mooi, goed werk verricht worden. Ieder is bij ons welkom. Wij vragen alleen bent u een mensch en wilt u uw persoon geven in den strijd voor geheelonthouding en humanitaire beginselen? Dan kan als gevolg daarvan de al- gemeene wereldvrede veroverd worden. Hierna werd gepauzeerd. Tijdens de pauze werden eenige mooie prij zen verloot. Ook werd er gekiend om mooie cadeaux. Na de pauze werd een tooneelstukje getiteld „De Wondertelefoon" opgevoerd. Ook kwam Nick Carson nog op de planken, ditmaal als tap-danser. Met een woord van dank aan allen die medewerkten dezen avond te doen slagen werd de bijeenkomst gesloten. PERSBERICHT Het raadslid W. P. Mets heeft de volgende vragen tot het college van B. en W. gericht: 1. Zijn B. en W. bereid aan de IJmuider Jeugdherbergvereeniging te vragen wederom de beschikking te "kunnen krijgen over de aan deze vereeniging verhuurden Jeugdher berg. 2. Zijn B. en W. bereid in de raadszitting van a.s. Maandag, vooruitloopende op het vrij zeker gunstig luidend antwoord dezer ver eeniging, aan den gemeenteraad voor te stel len om den jeugdherberg vervolgens aan de re geering aan te bieden voor het onderbrengen van Duitsche Joodsche kinderen. AANBESTEDING. Bij de te Castricum gehouden aanbesteding- voor het bouwen van twee leslokalen bij de openbare school was laagste inschrijver voor het schilder-, glas en behangwerk. J. van Boerum alhier met f 448. Zij schonken f400.- voorde Joodsche vluchtelingen. De Nederlandsche Orde der Odd Fellows heeft besloten haar Rusthuis „Acaciahof" te Dieren beschikbaar te stellen voor het opnemen van Duitsche vluchtelingen. De plaatselijke afdeeling dezer Orde heeft Zondagmiddag een buiten gewone vergade,ring gehouden ter bespreking van de mogelijkheid om financieele hulp te bieden. Staande de vergadering werd een be drag van f 400 bijeengebracht als bij drage in de kosten van onderhoud dezer nn het Rusthuis opgenomen vluchtelingen. De regeering is voornemens binnenkort de nieuwe schrijfwijze van woorden te gaan toepassen in de van haar uitgaande stukken. Minister Slotemaker de Bruine doet hiervan mededeeling in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in de volgende bewoordingen Medewerking in de richting, dat onze taal op den duur „geslachtloos" worden zal ,is op meer dan één grond van den minister niet te verwachten. De regeering heeft met betrekking tot het woordbeeld besloten, de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te gaan toepassen nadat zij omtrent eenige ter zake bestaande onzekerheden zal hebben beslist aan de hand van een advies, daaromtrent aan haar uitgebracht door de commissie- Fockema Andreae Het gewenschte advies kan in deze maand worden tegemoet gezien. Voorts verwacht de minister een advies omtrent de schrijfwijze der bastaard woorden en der samengestelde woorden, welk advies niet zonder nauw contact met een door de Belgische regeering aangewezen commissie zal dienen te wodren uitgebracht. Inzake geslacht en voornaamwoord handhaaft d eregeering de schrijf wijze- De Vries en Te Winkel. Indien op den duur op dit gebied wijziging wenschelijk mocht blijken, zal deze niet worden overwogen dan eveneens in nauw contact met België. Oud-onderofficieren beleggen een feestavond. Ter viering van het 35-jarig bestaan van de afd. Kennemerland van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. Het bestuur van de afdeeling Kennemerland van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren, verzocht ons plaatsing van het vol gende Op 30 October j.l. was het 35 jaar geleden, dat de afdeeling Kennemerland van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren werd op gericht. Op dien datum in 1903 kwamen n.l. eenige oud-onderofficieren in het café Kenne merland te Beverwijk tezamen en werd de afdeeling als onderdeel van den .".grooten" bond, die reeds 15 jaar bestond geboren. Beverwijk is dus de bakermat van de afdee ling. Nu telt zij haar leden over geheel Kenne merland; de meesten evenwel in de gemeente Velsen. Als eerste voorzitter trad op de heer M. van Genugten, die op 11 Februari 1908 plaats maakte voor den heer J. Bontenbal. Gedurende 30 jaar heeft de heer Bontenbal den voorzittershamer gehanteerd. Het is dan ook niet te verwonderen dat Bontenbal en de afdeeling Kennemerland in één adem ge noemd werden. De heer Bontenbal heeft echter gemeend, zijn plaats thans voor een jongere kracht te moeten inruilen. Hij wordt opgevolgd door den heer P. Dijkstra. De afdeeling Kennemerland behoort tot een der kleinere af deelingen van den-bond.Zij heeft wel een periode van grooten bloei gekend in den tijd dat Beverwijk garnizoensplaats was, toen tal van actief dienende onderofficieren adspirant lid waren. Daarna is langzamerhand het ledental teruggeloopen, dat op dit oogen- blik een 40-tal bedraagt. De afdeeling kon echter veel grooter zijn. In Kennemerland, met name in Beverwijk, IJmuiden en Santpoort waren tal van oud onderofficieren, zoowel van Land- en Zee macht als van het Indische leger. Het baart dan ook verwondering, waarom niet meer van deze personen zich gedrongen gevoelen, lid van de afdeeling te worden. De Bond staat geheel op neutraal terrein. Hij beoogt alleen, met uitsluiting van elke politiek, liefde voor Vorstin en Vaderland aan te kweeken en te onderhouden en daarnaast de vriendschapsibanden te- versterken, alsmede ten steun te zijn voor die oud-gedienden, die steun, zoowel geldelijk als moreel noodïg hebben. De afdeeling houdt maandelijks een ver gadering, hij toerbeurt in Santpoort, IJmui den en Beverwijk. Hier worden de afdeelings- en bondszaken besproken in een sfeer van gemoedelijkheid en kameraadschap. In deze vergaderingen ontmoeten oude kameraden el kander. Het bestuur der afdeeling Kennemerland heeft gemeend het 35-jarig jubileum, niet ongemerkt voorbij te mogen laten gaan. Daar_ om organiseert het op 26 November a.s. een feestavond in „De Weijman" te Santpoort, waarop een gezelschap uit de afdeeling Haar lem, onder leiding van den heer L. Hartman, een cabaret-programma ten beste zal geven. Deze avond is tevens als propaganda be doeld. Het bestuur noodigt n.l.. zooveel moge lijk oud-onderofficieren uit, dezen feestavond bij te wonen en kennis met de afdeeling te maken. Het belooft een grootsche feestavond te worden en het bestuur zal gaar na tal van oude kameraden daar ontvangen. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van W. H. Rumping van beroep koopman, wonende te Beverwijk om een Verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de beneden- voorlocaliteit van het perceel Bik- en Arnold- kade no. 17 te IJmufden. Vóór 3 December 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. SLIPOVERS. MODERNE DESSINS ELZER'S HEERENMODEHUIS. ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) Het Verkeersbord VOOR HET VERBOD VAN FIETSEN IN DE KALVERSTRAAT VERWIJDERD. Dus deze ongelukkig eproefneming vah ëën- richtingsverKecr voor fietsen ten einde. Als dit eenmaal een feit is, zal de wensch van zeer velen vervuld zijn. Maar wat het vervullen van wenschen betreft, dan zullen wij ons beter tot Sint Nicolaas kunnen wenden. Niet voor éénrichtingsverkeer, maar wel wat alle andere geschenken betreft. B.v. een makkelijke stoel, een mooi meubel, een paar handschoenen, een japon of een overhemd, ja, te veel om op te noemen. Zie daarom eens de 8 etalages bij de Firma Glas, Kalverstraat 1121. (Adv. Ingez. Med.) Gestelde richtprijs nog niet bereikt Veehouderijcentrale koopt ook varkens Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: In weerwil van de verschillende regeerings- maatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, hetwelk de regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde denaturatie- regeling heeft niet den gewenschten prijs op geleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt, doordat de Nederlandsche Akkerbouwcentrale een belangrijke hoeveelheid uit de markt heeft genomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen overlaat. De minister van economische zaken heeft daarom besloten, met ingang van 20 November de^ heffing op gra nen, met uitzondering van die op gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en de derivaten van deze, met f 0.50, of vporzoover de derivaten be treft met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aangebo den, doen het gevaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrek ken van de prijzen der overige granen zal beletten, toenemen. Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in afwijking van dien van de andere granen betrekkelijk wei nig is gedaald. Het resultaat van den geheelen maatregel zou evenwel onvoldoende zijn, in dien ook niet de heffing op mais werd ver hoogd. Tegelijkertijd heeft de minister ber sloten, naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaalde categorieën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacongewicht. Ge hoopt wordt, dat aan de daling der varkensprijzen op deze wijze een vol doende rem zal worden aangelegd en dat het mogelijk zal blijken een ver dere prijsdaling der baconvarkens te voorkomen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1