Regelingen voor hei onderwijs. De in tocht van St. Nicolaas. Welkom! BEVERWIJK Op voor de saneering. De Beverwijksche jeugd was Zaterdagmiddag uitgeloopen om St. Nicolaas een feestelijke en vooral luidruchtige ontvangst te bereiden. Zwarte Piet strooide moppen en op de foto kan men daarvan links en rechts de gevolgen onderscheiden omstuwd door duizenden kinderen heeft r Sirolaas Zaterdagmiddag zijn feestelijken *5 in Beverwijk gehouden. Gezeten in een 3 n riitui? en voorafgegaan door de Bever- Harmoniekapel werd een rondgang het centrum van de gemeente gemaakt. ÏÏ-i Piet strooide met kwistige hand zijn "'i rond en de jeugd stelde verwoede po- 2en in het werk om zooveel mogelijk van Sr huif: te bemachtigen, wn de kinderen in afwachting van trein op het- Stationsplein bijeen waren heen er zoowaar nog een Sinterklaas in ,Rreestraat. Zijn auto werd in een mini- lm'van tijd door de jeugd omsingeld en zoo r„L> ook deze incognito reizende Sint de ont- 2t welke hem toekwam. Kort daarna Sde'nogmaals een intocht en een deel van ieusa ,en dan vooral de jongsten natuur- hield zich bezig met de moeüijke vraag, r- nu wel de echte St. Nicolaas was. Het miüstuk is nog niet opgelost Het werd •enlijk nog ingewikkelder, want Sinterklaas ■innier drie.maar neen, ons verhaal zou «tonig worden. Maar we zullen in Bever- evenals we dat met zoovele zaken ge- in hebben, ook het Sinterklaasbedrijf aan Meering moeten onderwerpen. In de eerste rtats vanwege de affaire zelf en o:n het ■orookje. De film „Sneeuwwitje" is in ons 4de land verboden voor kinderen beneden jaar wegens de heksen en zoo. Maar drie -• en vijf zwarte Pieten is toch ook LEDENVERGADERING VAN „HET KARPERTJE". De heiigelaarsvereeniging „Het Karpertje" rJfld een' zeer goedbezochte ledenvergadering h haar clubgebouw café C. Vessies. ">Ta de~openingswerkzaamheden, deelde de Twrzitter, de lieer J. Maenhout mede, dat het ■«tuur er in was geslaagd een groot en richrijk water er bij te pachten. Deze mede ding werd met applaus door de leden ont- angen. Ben voorstel tot het verhcogen van de con- Iributie werd met algemeene stemmen aan kwam aan de orde het zegenen en begeren van het vischwater. De voorzitter riep de medewerking- van de leden in oni zich ite Zaterdagsmiddags voor- dit werk dis-po- :;bel te stellen. Wat den vischuitzet betreft >:n de vergadering zich volkomen vereeni- p met de door het bestuur getroffen maat heien. Toorts bleek dat de voorzitter in het bezit T2s gekomen van een plattegrond van de Ti.kerbroek, wat zeer tot het genoegen dei nen was, daar de vereeniging hiervan zeer tkI nut zal kunnen hebben. Nadat neg eenige zaken van huishoudelijken aard waren teproken, sloot de voorzitter deze goedge- ilaagde bijeenkomst. LANGS DE LIJN. Programma van de Radiocentrale. Dinsdag. Uin I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 10.50 kien; 11.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 &ijs; 1.20 Brussel Ned.; 2.00 Nationaal pro- pamma; 2.35 Keulen; 3.05 Parijs; 4.50 Lon ten Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; '50 Brussel Ned.; 7.30 Keulen; 8.20 Brussel K 9.05 Keulen; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 kulen. Lp IV: Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 tolden Reg.; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; wD Keulen; 6.20 Nationaal programma; 6.45 Londen Reg.; 7.00 Nationaal programma: „Lp V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; ••-'o Londen Reg.; 1.20 Brussel; 2.15 Londen fz-I 4.20 Keulen; 4.40 Londen Reg.; 5.20 -•Uisel Ned.; 5.50 Keulen; 6.20 Londen Reg.; Diversen; 7.50 Nationaal programma; D"il Fr.; 10.50 Keulen. wel griezelig' voor de kleuters, die nog zoo ge heel in dit klassieke sprookje opgaan. Moest dit schouwspel niet verboden zijn voor kinde ren beneden tien jaar? Hier valt onder het motto „Op voor den éénigen Sinterklaas" wat te centraliseeren voor onze V.V.V., die immers dit jaar ook het St. Maartenfeest op deze wijze in betere banen heeft weten te leiden. De Sinterklazen-rijke Zaterdagmiddag gaf grond aan deze gedachte. Boekententoonstelling van de A. J. C. De plaatselijke afdeeling van de A. J. C. houdt in het gebouwtje van de Geheelont- hciuderstooneelvereeniging „Nieuw Leven" een boekententoonstelling. Deze tentoonstelling is door de A. J. C. ge organiseerd om meer belangstelling voor boeken te kweeken en er op te wijzen, dat een goed gevulde boekenkast een mcoi bezit is. Een van de vele spreuken op de tentoon stelling luidde dan ook: „Beter één boek in de kast dan tien in de bibliotheek". De tentoongestelde boeken waren bijna geheel voor deze expositie door de leden afge staan. Het aantal boeken was oip een over zichtelijke wijze opgesteld. Wij zagen onder de geëxposeerde werken o.a. één van de laatste uitgaven van de Ar beiderspers „September 1938" van Joh. Wink ler, een bundel „Oproerige krabbels" van A, B. Kleerekooper, het boek „Rembrandt" van Theun de Vries, dat eenige maanden geleden tot de duizenden boeken behoorde, die in Duitschland vernietigd werden en eenige werken van A. den Doolaard, J. P. Strijbos, A. M. de Jong, Heyermans e.a. Verder zagen wij nog een hoekje van kin derboeken, wetenschappelijke en eultureele werken en een groot aantal brochures over Duitschland en Rusland. Al met al is er voor de liefhebbers veel te genieten op deze tentoonstelling, die ook hedenavond nog tot nam. 9 uur geopend zal zijn. ZAANDAM—ZWALUWEN 4—1. Deze wedstrijd is voor de Zwaluwen in een verdiende, doch eenigszins geflatteerde ne derlaag geëindigd. Het grootste gedeelte van de eerste helft hadden de Wijkers het beste van het spel, maar het zware en gladde ter rein was voor de gasten een onoverkomelijk struikelblok, terwijl bovendien de verdediging van de thuisclub in prima vorm was. Het begin is bemoedigend want direct zijn de Zwaluwen in den aanval en de Reuver schiet den goed aangegeven kal rakelings naast De Wijkers dringen de gastheeren geheel terug en deze kunnen slechts sporadisch tot een aan val komen, doch dan toonen zij een zeer schot- vaardige voorhoede te hebben. Ook voor het Zaandam-doel spelen zich hachelijke momen ten af doch de voorhoede van de Wijkers kan door de gladheid het leder niet onder contro le krijgen. Even voor de rust wordt een uitval van de gastheeren de Zwaluwen noodlottig als de midvoor een fraaie througïipass langs Leyen schiet (10). Direct na halftime pogen de gasten het ver loren terrein te herwinnen, doch succes komt aan de overzijde als de linkervleugel der Zaan dammers goed combineerend voor het Zwaluwendoel verschijnt en de linksbin nen met een onhoudbaar schot Leyen voor de tweede maal passeert (2—0). De Zwaluwen wijzigen nu de opstelling, waarbij Groot links buiten gaat spelen doch het is wederom de linksbinnen der gastheeren die de score voor de thuisclub opvoert (30)Weliswaar weet Groot kort hierna een goed doelpunt te maken (31) maar als de goed spelende voorhoede van de Zaandammers den stand op 41 brengt is het pleit beslecht en hebben de Zwaluwen voor de eerste maal de volle winst aan de te genpartij moeten laten. Wees welkom in het lage land, O, koninklijk representant Van onze Zuiderburen: Ons aller welkom is oprecht, De vreugde in Uw komst is echt, Dit is een blijde ure. Ons land eert eiken hoogen gast, Zooals het in gastvrijheid past, Maar nu wij U begroeten, Nu klinkt daarin een teerder snaar, Van vrienden, broeders, die elkaar Verheugd, in U, ontmoeten. Een volkt haalt u vol blijdschap in, Een volk rondom zijn koningin, En hoopt, dat U voor 't leven, Het warm gevoel dat het vervult, Herkennen en aanvaarden zult, Als door het hart gegeven. GOEDKOOPE AVONDRETOURS NAAR DE HOOFDSTAD. In verband met het bezeiek van Koning Leopold zullen heden en Dinsdag gedurende den geheelen dag aan het spoorwegstation goedkoope avondretours naar Amsterdam worden afgegeven. CASTRICUM Wat de tuinders kregen. Spruiten le soort per K.G. 12—18 Spruiten 2e soort per K.G. 310 Gele kool per K.G. 2-2y2 Groene kool per K.G. 22J/2 Peen per K.G. 2—3 Andijvie per 100 stuks 50—190 Sla per 100 stuks 50280 Selderie per bos 22J/2 Tomaten per K.G. 8—20 C. S. V.-nieuws. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden waren: Uitgeest 3C.S.V. 2 24 C. S. V. 3Zaanlandia 3 36 C. S. V. aAlkm. Boys b. 40 De reserves wisten in een „rommeligen' wedstrijd met 24 te zegevieren. Het derde heeft het ook nu niet tot een overwinning kunnen brengen en neemt thans zonder een enkel winstpunt de onderste plaats op de ranglijst in. Het elftal is in een veel te zware afdeeling ingedeeld. De jeugd beantwoordde aan de verwach tingen en won met 40, waardoor het kam pioenschap haar niet meer kan ontgaan. De tweede feestavond van Bakkum's Belang. Dinsdagavond zal in de tooneelzaal van café Borst een herhaling worden gegeven van den bonten avond, georganiseerd door de Buurt- vereeniging Bakkum's Belang. De eerste avond is een daverend succes ge weest en het publiek heeft uitbundig genoten van zang, spel en dans eil van de vele in „re vue-vorm" opgedischte komische scènes. De dames Swart, Burgering, Schermer, Van Weenen, de. -.gezusters Hopman en de hee- ren Van Amérsfoort, Buter, Hartog, Kesse- Ier, Ronk, Swart, Van Weenen en de Bak- Minister Slotemaker de Bruine deelt de Tweede Kamer mede. dat het Kon. van het academisch statuut in verband" spoedig zal worden gepubliceerd. Een onderwijs voor meisjes en inzake en voorbereidend hoog'er onderwijs wet tot regeling van het voorberei mend middelbaar onderwijs, dat op verlaten. in zijn Memorie van Antwoord aan Besluit tot aanvulling en wijziging met het economisch hooger onderwijs voorziening inzake het middelbaar meerdere vrijheid bij het middelbaar zijn opgenomen in eeft ontwerp van dend hooger en het algemeen vor- het punt staat het departement te kummer girls laten genieten van uitstekend spel en dans en dan is er Jaap Smit als van ouds met vlotte conferences en vroolijke wit- zen. Het muzikale gedeelte wordt goed ver zorgd door het accordeon-trio bestaande uit de heeren Stuifbergen, Schermer en Huy- foerts. De voorstelling wordt met een bal onder leiding van Jaap Smit besloten. R. K. S. V. „VITESSE". De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden waren: A.D.O.—Vitesse 3—0 Vitesse 2—V.V.Z. 2 2—2 A. D. O. 3—Vitesse 3 1—4 3. Aanbieding gemeente begrooting en be grooting Gemeentelijk Woningbedrijf, dienst 1939. 4. Voorstel goedkeuring rekening Burger lijk Armbestuur 1937 5. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 6. Voorstel ophefling gemeenschappelijke regeling inzake controle op werkloozen. 7. Voorstel tot het verleen'en van een bij drage voor het betalen van ziekenfondspre- miën aan min- of onvenuogenden. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. HEEMSKERK A.D.O.—VITESSE (3—0). Direct na den aftrap ontwikkelt zich een snelle strijd, waarbij beide doelen om beurten in gevaar worden gebracht. Na 10 minuten krijgt A.D.O. een penalty te nemen. Van der Kolk plaatst zich achter den bal; het schot is echter te zacht, zoodat Bleijen- daal den bal weet te stoppen. Als bij een aan val van AD.O. koopman den bal tactisch .laat loopen voor Groot, schiet deze onhoudbaar ip. (1—0). Direct hierop krijgt Brasser een fraaie kans, doch de bal loopt langs het doel. Kort voor de rust krijgt Brasser een kans, als Bleijendaal zijn doel heeft verlaten; hij schiet echter tegen den paal. Na de rust weer een gelijk opgaande strijd. Bij een aanval van A.D.O. schiet Voormeer hard in, doch Bleijendaal stopt den bal goed. Na 10 minuten wordt Vitesse sterker. Haar voorhoede valt heftig aan-. De aanvallen zijn heel goed van opzet, doch elke schietkans wordt door de A. D.O.-backs ontnomen. Vijf minuten voor het einde krijgt Koopman een kans; hij schiet hard in. (20). Direct hierop, als Wolterman Bleijendaal in den weg loopt, ti-apt Koopman nummer drie in het net. Kort hierop kondigt scheidsrechter v. d. Geer het einde aan. A.D.O. heeft nu de leiding. De verdere uitslagen waren: D.O.S.K. 2—A.D.O. 2 3—1 A.D.O. 3—Vitesse 3 1—4 G.V.O. b—A.D.O. b 2—1 Zaterdagmiddagcompetitie: KievitenKraaien 22 DuivenOoievaars 30 RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Woensdag 23 No vember 1938, des namiddags ten 2 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Vaststelling le suppletoir kohier van den vuilnisophaaldienst en Hondenbelasting, dienst 1938. SANTPOORT ST. NICOLAAS BIJ DE KLEUTERS. Reeds nu heeft het bestuur van de Neu trale Particuliere Kleuterschool bericht ont vangen, dat St. Nicolaas den kleinen weer een bezoek hoopt te brengen en wel op 3 De cember tusschen half 4 en 6 uur. VOOR „DE SANDHAES" Het bestuur van „Santpoort's Bloei" mocht voor het „Sandhaesfonds" zelfs een gift ont vangen uit Londen. Inmiddels vernemen we, dat het benoodig- de bedrag nog niet bijeen is. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" wanhoopt echter nog niet, "Want het is er van overtuigd, dat nog menigeen zal begrijpen, dat wanneer de mo len eenmaal zijn wieken zal missen, dan geeii klachten en betuigingen van spijt meer zul len helpen, en dat het beeld van onze plaats dan in plaats van door een sierlijk bouwwerk beheerscht zal worden door een misvormd wangedrocht. SERENADE AAN EEN GOUDEN ECHTPAAR. Zondag bracht het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" aan het gouden echtpaar Molenkamp—Lusthuis ter gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest een serenade, welke door bruid en bruidegom zeer op prijs werd gesteld. De voorzitter van het korps, de heer F. Hee remans, sprak het echtpaar hartelijk toe en zeide o.m. dat het korps ook daarom zoo graag een muzikale hulde kwam brengen, omdat het echtpaar van de oprichting van „Soli Deo Gloria" af reeds donateur was. VOETBAL. De ontmoeting SantpoortD.O.S.R. is opeen groote overwinning onzer plaatsgenooten uit geloopen. Ze namen reeds van den aftrap af door Van den Pieterman de leiding en wis ten, hoewel ze in het veld nu niet direct in' de meerderheid waren door grooter schotvaar-- digheid hunner voorhoede den stand tot 60 op te voeren. Toen pas redden de Roelofarendsveeners de eer (61) uit een corner, die prachtig werd ingekopt. Te werk stellen van jonge onder wijzers. Koning Leopold der Belgen, die heden een bezoek aan ons land komt brengen. Interdepartementale Commissie nog niet met haar arbeid gereed. De interdepartementale commissie, aan welke is opgedragen na te gaan of en, zoo ja, op welke wijze werklooze jonge onderwijzers van regeeringswege zouden kunnen worden geholpen langs andere wegen dan die van normale tewerkstelling in de school, heeft de bestudeering van dit vraagstuk met voortva rendheid ter hand genamen. De commissie is er nog niet in geslaagd een oplossing te vin den, althans niet in dien zin, dat de oplossing bevredigend mag worden geheeten. In het licht van de wel zeer moeilijke materie valt dit ove rigens niet te verwonderen. De minister van Onderwijs is daarom tot zijn leedwezen niet in staat op dit oogenblik nadere mededeelin gen aan de Staten-Generaal te doen. De moordaanslag te Brunssum. Omtrent den moordaanslag te Brunssum in verband waarmee de 28-jarige M. werd gear resteerd, vernemen wij nader, dat de zuster en de zwager van M„ die bij hem inwoonden, eveneens zijn gearresteerd. Voordat eenige arrestatie was verricht, was de broeder van de vermoorde vrouw, een zekere S. uit Overhoven bij Sittard. overgekomen. Hij was woedend over het gebeurde en stak de zuster van M. met een mes in het achterhoofd. De man werd gearresteerd, doch is later door de politie vrijgelaten. In het ziekenhuis te Heerlen is sectie ver richt op het stoffelijk overschot van het slachtoffer. AANGEKOMEN. ■i November: jfensa s.s. Le Tréport I' H. Stinnes XV s.s. Gdynia W ibo m.s. Londen 19 November: m.s. Rotterdam Merope s.s. Hamburg Katwijk s.s. Koivisto fwla s.s. Gefle j.nna s.s. Hernösand «'arte s.s. Bremen JMe m.s. Plymouth wpbinus s.s. Londen JJJis Chandria s.s. Onega ^graven ss. Chili »Cber:HambUrg ■■•ureiöwjJK S.S. OulU Jöaue s.s. Kotka ïïa m.s. Sandwich arlöia m.s. Hamburg VERTROKKEN. lÏ s,s' Rotterdam fi?ro s.s. Rotterdam gln ss. Antwerpen EGranada m.s. Dublin Kl6S s-s- Rotterdam ]k.. an s-s- Leningrad ^t0n s-s. Rotterdam Bussard s.s. Rotterdam Queenworth s.s. Rotterdam 19 November: Francine m.s. Havre Ask s.s. Malmö Odysseus s.s. Odense Ek s.s. Oslo Zephyros s.s. Cardiff Euterpe s.s. Bordeaux Yewdale s.s. Antwerpen Tarakan m.s. Londen Bilton m.s. Newcastle Perseus s.s. Gothenburg Poseidon s.s. Hamburg Baarn s.s. Chili Borthwick s.s. Leith Karna s.s. Londen Bothal s.s. Londen Vesta s.s. Lissabon Enid Mary s.s. Goole Cabo m.s. Londen Olga m.s. Londen 20 November: Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Delphinus s.s. Kopervik Coen m.s. Mistley Pacific m.s. Landskrona E. H. Stinnes XV s.s. Rotterdam Escaut m.s. Parijs Caribia m.s. West Indië Groote diepgang. Het van Chili via Liverpool komende Ne- derlandsche s.s. „Bodegraven" passeerde het, Noordzeekanaal naar Amsterdam met een diepgang van 8,3 Meter. IJzerverscheping. Ten einde een partij ijzer in te nemen kwam het Zweedsche s.s. „Delphinus" van Londne aan het Hoogovenbedrijf aan waarna het in middels de reis naar Kopervik heeft voort gezet. Passagiers ingescheept. Van Hamburg kwam het Duitsehe motor schip Caribia hier in de Buitenhaven aan om de voor Curacao bestemde passagiers in te schepen. Geruchten over Michael van Roemenië. LONDEN, 18 November. Er wordt in hof kringen en onder de diplomaten veel geflui sterd over een verloving, die wel eens zou kunnen voortvloeien uit het bezoek van kroonprins Michaël van Roemenië aan Lon den. Aanleiding tot die geruchten is het harte lijke afscheid tusschen de twee vorstelijke bezoekers en de tweeling-prinsesjes Marie Aldegonde en Marie Antoinette van Hohen- zollern-Sigmaringen. De twee blonde meisjes waren c<p speciaal verzoek van den koning naar Londen gekomen om haar neef te be groeten. Het is ook mogelijk, dat de koning op zijn terugreis naar Boekarest nog een be zoek brengt aan prins Frederik van Hohen- zollern Sigmaringen, den vader der beide meisjes. (United Press). Jongeman slachtoffer van zijn goedgeloovigheid. Een „wereldberoemde" helderziende, die vol gens zijn advertenties voor alle moeilijkheden uitkomst wist had zich van Den Haag in Utrecht gevestigd en oefende op de Voorstraat aldaar zijn praktijken uit. De 47-jarige man, die aan de Haagsche politie goed bekend is, had met zijn advertenties een 24-jarigen Utrechtschen jongeman tot zich ge lokt. Het was hem natuurlijk uitsluitend te doen om het ex-fenisje, dat den goedgeloovigen jonge ling niet lang geleden was te beurt gevallen. Hij deed dit met zulke gefingeerde verhalen, dat zijn slachtoffer hem geheel vertrouwde en hem aües betaalde, wat hij vroeg. En dat was geen kleinigheid. Vooreerst kostte het gewone con sult V'if aulden. Verder paaide de man hem met een goede betrekking. Maarde jongeman was ziek en om het juiste geneesmiddel te vin den moest de helderziende „in trance", hetgeen zestig gulden per uur kostte. Zoo'n trance-toestand duurde vijf uur, zoo dat het slachtoffer na een dergelijke vertooning niet minder dan f 300 kwijt was Het mooiste was, dat de jongeman daar niet bij mocht zijn, want de trance kwam alleen in een absoluut stille omgeving! Hij moest daarvoor naar Den Haag Wat hij daar uitvoerde, laat zich gemak kelijk raden; in ieder geval vond de politie bij zijn arrestatie niet meer dan honderd gulden te rug. De overige duizend waren in Den Haag opgemaakt. Nog een voorbeeld van de bedriegerij: Op zekeren dag bracht de jongeman een por tret van een meisje mee. Hij vond haar wel aar dig en het einde van het gesprek was dat de helderziende haar karakter zou analyseeren voor 200 gulden. Zoo handig wist de man het aan te leggen, dat, toen men hem vroeg, hoeveel zijn maandelijksche inkomsten bedroegen, hij zon der aarzeling opgaf: f 1000, zoodat die erfenis van zijn slachtoffer als „inkomsten" aangeslagen werd. Toen de jongeman deze dingen toevalliger wijze aan zijn vriend vertelde, bleek deze we reldwijzer te zijn en raadde hem aan het geval aan de politie voor te leggen. Deze arresteerde den oplichter onmiddellijk.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3