Holland te water legen Indië Holland wint lecordverbeteringen OLYMPISCHE SPELEN GOLF CRICKET -MIJN KIJK OP HET SPEL In alle opzichten kan de ontmoeting „Hol- knd-Indië te water", Zondagmiddag voor de rijfde maal gehouden in het zwembad „Mau- ritskadete 's Gravenhage, geslaagd ge noemd worden. Velen zijn er getuige geweest van een nieuwe record-verbetering van de thans wel i topvorm zijnde Iet van Feggelen, die haar eigen wereldrecord 100 meter rugslag met 0.2 verbeterde en terugbracht op 1 minuut 13 seconden. Zij startte tegelijk met Cor Kint {n de dames De Boer, welke beide laatsten voor Indië uitkwamen. Cor Kint was het snelst veg en lag na 25 meter nog iets voor. Bij het («ede keerpunt evenwel lagen de beide Hol- jandsche zwemsters precies gelijk, waarna Cor Kint wederom iets inliep. Op 75 meter lag zij celfs nog voor, doch toen nam Iet van Feg- gelen een geweldigen eindspurt, waarbij zij Cor Kint bij de finish ongeveer een meter Echter'zich liet. Onder luid gejuich werd hekend gemaakt dat Iet van Feggelen haar eigen, vorige week gemaakte wereld record, met 0.2 sec. verbeterd had, Cor Kint maakte 'n tijd van 1 min. 14 KC. Tijdens de in Den Haag gehouden zwemwedstrijden HollandIndië heeft de zwemster Iet van Feggelen het wereldrecord 100 nieter rugslag verbeterd. Mevrouw Triebeis-Koens feliciteert haar met het behaalde succes. Kees Hoving. Kees Hoving verbeterde zijn onlangs te Wembley gevestigde Nederlandsch record 100 meter borstcrawl met 0.3 sec. en bracht het terug van 59.8 op 59.5 sec. Holland won deze uiterst sportieve en ge animeerde ontmoeting met 95 tegen 87 pun ten. Aan de uitslagen ontleenen we de volgen de: 4x 100 meter borstcrawl-estafette dames: 1. Holland (met de dames Sweeres, Soetekouw Groeneweg en Malcorps) tijd: 4 min. 47.8 ®0C. 2. Indië, tijd: 5 min. 13.8 sec. WO meter rugslag heeren:: 1. J. C. Scbeffer (Holl.) 1 min. 1.1.3 sec.; 2. P. Metman (Indië) I min. 13.8 sec. "0 meter rugslag dames: 1. Iet van Feg- (IJ) 1 min. 13 sec. (nieuw wereldre- rord). 2. Cor Kint 1 min. 14 sec. W x 100 meter borstcrawl heeren: 1. Indië met de zwemmers Hoving, Moolenaar, Sipke- ma, Stroeve, Borgman, Brouwer, Winckel, Maier, Pley, Treffers en Ramack, tijd: 10 min. 36.3 sec. 2. Holland, tijd: 10 min. 47.2 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. J. Wiaalberg OH.) 1 min. 23.2 scec. 2. D. Heeselaars OH.) 1 min. 26.4 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. T. Malcorps OH.) 1 min. 9.2 sec., 2. W. Soetekouw CH.) 11.8 sec.; 3. B. Brinkman tl.) 1 min 15 sec. 200 nieter schoolslag heeren. 1. Schuurhuizen OH.) 3 min. 0.8 sec.; 2. H. Smitshuyzen OH.) 3 min. 4.1 sec., 3. A. Schutz (I.) 3 min. 6.8 sec. 100 M. borstcrawl heeren. 1. K. Hoving (I.) 59.5 sec. (Niew Nederl. record). 2. J. C. Scheffer (H.) 1 min. 2.1 sec. 3. S. Moolenaar 1 min. 3 sec. Waterpolo dames. HollandIndië 02. Waterpolo heeren. HollandIndië 25. Nieuw wereldrecord van Mej. Yan Feggelen. Tijdens de Zondagmiddag gehouden zwem wedstrijden tusschen een Nederlandsche en 'n Indische ploeg is de Amsterdamsche zwem-, ster mej. Van Feggelen er in geslaagd het wereldrecord 100 meter rugslag te verbeteren en te brengen op 1 m. 13 sec. Het oude wereld record, dat evenwel nog niet erkend is, stond op haar naam met een tijd van 1 min. 13.2 sec., gevestigd op Zaterdag 12 November j.l. tè Amsterdam. Nieuw Ned. record ÏOO M. borst crawl voor heeren. Tijdens den zwemwedstrijd Nederland— Indië heeft de Europeesche kampioen Kees Hoving (R.Z.C.) het Nederlandsch record op de 100 meter borstcrawl gebracht op 59.5 sec. Het oude record stond op zijn naam met een tijd van 59.8 sec. Gevestigd op 8. Augustus j.l. te Londen. Spelmoment van den Dameshockey wedstrijd H. D. M.—B. D. H. C., door laatstgenoemde met 50 gewonnen. De Bloemendaalsche dames I. Zaal berg (invalster), links vooraan, en H. Bekkers trachten de Haagsche keepster mej. Molhuysen te passeeren. JAARVERGADERING KON. NED SCHAATSENRIJDERSBOND. Op de 57e jaarlijksche algemeene vergadering van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, welke Zaterdagmiddag onder leiding van mr. P. C. Eecen te Bergen plaats had, zijn enkele interes sante kwesties besproken, waarvan de startkaar tenaangelegenheid wel een der belangrijkste was. Bij monde van den heer Taconis werd ge vraagd, waarom de leden van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats geen startkaarten konden krijgen. Van de zijde van het bestuur werd medege deeld, dat de reglementen te dien aanzien nog niet definitief waren samengesteld, doch dat de invoering van startkaarten ten bate van de ijsclubs is geschied, opdat deze de kosten van het uitzetten van een baan konden dekken. Aan gezien de N.V.B.H.S. geen baan exploiteert, ko men de leden van deze vereeniging ook niet voor dergelijke kaarten in aanmerking. Na langdurige discussies deelde mr. Eecen mede, dat de invoering van de startkaarten voor een jaar werd opgeschort. Door de vergadering werd een crediet van f. 500 goedgekeurd voor wedstrijden in eigen land en f 1500 voor de uitzending van Neder landsche rijders naar het buitenland. Mr. Eecen deelde omtrent dit laatste punt mede, dat de uit zending dit jaar op bescheiden schaal zou ge schieden. Langedijk, Koops en Van der Heide zullen naar Davos gaan. Zij zullen aan verschil lende wedstrijden deelnemen. Deze rijders zullen voorts te Riga uitkomen, waar op 4 en 5 Fe bruari de Europeesche kampioenschappen wor den gehouden. Veertien dagen later starten zij dan op de wereldkampioenschappen, welke te Helsingfors worden georganiseerd. De periodiek aftredende bestuursleden W. M. van Haaften, mr. C. H. Thiebout en C. G. J. van Lanschot werden herbenoemd. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren mr. J. Niihof, (Groningen) en G. Wit (Den Haag), waarbij opgemerkt dient te worden, dat de laat ste in het bestuur is gekozen als specialist in het kunstrijden. Bondswedstrijden, De bondswedstrijden voor het seizoen 1938 1939 werden als volgt vastgesteld: Provinciale kampioenschappen hardrijden Groningen te Veendam, Friesland te Leeuwar den Drente te Oosterhesselen, Overijsel te Hen gelo, Gelderland te Zutfen, Noord-Holland te Anna Paulowna, Zuid-Holland te Rotterdam. De finales der proefwedstrijden zullen te Stadskanaal worden verreden. De nationale kampioenschappen zijn aan Gro ningen toegewezen. In het schoonrijden worden de Nederlandsche kampioenschappen voor da mes te Leiden en die voor heeren te Zwolle georganiseerd. De volgende algemeene vergadering zal in November a.s. te Den Haag worden gehouden. Heiden wil weer rijden. Bij de rondvraag heeft Siem Heiden een be roep op het presidium gedaan, hem nog eenmaal de kans te geven, de Nederlandsche kleuren in het buitenland te verdedigen. Hij erkende, dat hij enkele jaren geléden onjuist had gehandeld, in het bijzonder ten aanzien van den heer Van Laer, toenmalig voorzitter van den bond. „Maar ik heb", aldus Heiden, „nog vitaliteit genoeg om aan te toonen, dat ik op dit moment nog bahoorlijke prestaties op de schaats kan verrichten en dat men niet mag beweren, dat ik te oud zou zijn". Mr. Eecen zegde toe deze kwestie onmiddellijk te onderzoeken en een beslissing over dit punt te nemen, voordat de uitzending dit seizoen een feit zal zijn. Hooftman neemt afscheid. Aan het slot van de bijeenkomst voerde nog een andere hardrijder, Teun Hooftman, het woord. Hij kondigde aan, zich in verband met zijn leeftijd uit de actieve wedstrijdsport terug te trekken. Hij achtte de algemeene vergadering de beste plaats om zijn dank uit te spreken aan het bestuur van den bond voor alles, wat men in den loop der jaren voor hem gedaan had. IN 1940 TE HELSINGFORS 133 WEDSTRIJD NUMMERS. Volgens de voorloopige samenstelling van het programma der Olympische Spelen 1940, door het Finsche organisatiecomité opgemaakt, zul len te Helsinki en omgeving 133 wedstrijdnum mers worden gehpuden. Indien men dit voorloo- pig programma vergelijkt met het programma der Olympische Spelen 1936 te Berlijn, ontbre ken er handbal, hockey, polo en basketball. Daarvoor echter zijn in de plaats gekomen 10 K.M. snelwandelen, kogelstooten, verspringen en 200 metér hardloopen voor dames en de schietnummers driemaal veertig schoten met ge weer naar keuze en driemaal twintig schoten met klein kalibergeweer en voorts twee wed strijden in zweefvliegen. In 1936 zijn er m totaal 129 wedstrijdnummers gehouden. Kennemer Golfclub. Zondag zijn op de banen van de Kenneoner Golf en Country Club te Zandvoort green somes gespeeld, waaraan door 30 paren werd deelgenomen. De eerste prijs weer gewonnen door mevr. Nielsen en M. Wetselaar (7) 70. Tweede werden mrs. Nurse en mr. Nurse (16) 74. i De M. C. C. in Zuid-Afrika In den derden wedstrijd van den toer tegen Criqualand West te Kimberley openden Hut ton en Edrich na het winnen van den toss door Hammond, wederom de innings voor de M. C. C. en ditmaal scoorden de jongste leden van het team 262 voor het eerste wicket op een hard en snel veld. Hutton scoorde sneller dan Edrich die voor een uitstekende 109 gevangen werd, op 272 gevolgd door Hutton met een fraaie 149. Hammond (12) is nog niet in vorm en Bart- lett sloeg ditmaal slechts 5 runs bijeen. In middels kreeg Paynter steun van Ames (28) en de Lancashire-lefthander was de derde batsman die in deze innings een century scoorde. Na den val van Ames' wicket kwa men met Yardley samen de runs in een steeds sneller tempo. Paynter werd topscorer met 158 (9x6, 15x4). De in fraaien stijl battende Yardley bracht het totaal van den eersten dag met Verity op 569 voor 6 wickets. Yardley 69 not out: Paynter scoorde in 2 innings 352 runs. Pope, Goddard en Fames komen nog aan bat., Het elftal van Kinheim. Knielend Stals, Daniëls, Kuiper. Staand v. 1. n. r.: De Vries, Raaymakers, Verhoof- stad, Groeneveld, Ellen, Druyven, v. d. Wateren, Kuilenburg. DOOR CRITICUS KINHEIM—BEVERWIJK De Kinheim-penningmeester zal ditmaal wel een der weinigen zijn geweest, die zich heeft kunnen vereenigen met het alom mis prezen inhaaldag-systeem, want er waren bij deze plaatselijke ontmoeting naar schat ting ongeveer 2000 toeschouwers aanwezig, wat voor een derde klasse-wedstrijd lang niet slecht is. VoctT zoover het aanhangers der beide betrokken clubs gold, zullen de sup porters van Beverwijk het meest met het resultaat van de match een gelijk spel tevreden zijn geweest, want zonder twijfel had Kinheim de overwinning verdiend. De geel zwarten zouden die ook behaald hebben, in dien niet kort voor het einde de scheidsrech ter aan de tegenpartij een naar mijn meening volkomen ongemotiveerden strafschop had toegekend, die in twee étappes door Maen- hout benut werd. De sombere geruchten over het spel van Kinheim zijn waarschijnlijk vóór een niet gering deel het gevolg van de bescheiden re sultaten, die het elftal met 5 punten uit 8 wedstrijden tot nu toe geboekt heeft, want te oordeelen naar de in deze match geleverde prestatie van het team als geheel, zie ik geen reden voor al te veel pessimisme. Globaal beschouwd zijn er twee tekortkomingen, die de kracht van de ploeg ongunstig beïnvloe den, te weten: het gebrek aan zelfvertrouwen, wat sterk tot uiting komt in de defensieve houding van de middenlinie op oogenblikken dat het spel gunstig voor Kinheim verloopt en ten tweede te weinig opportunisme van spil en middenvoor. 'Zoowel vóór als na de rust waren er periodes, waarin de halfbacks der thuisclub als op een afgesproken teeken een afwach tende houding gingen aannemen, daardoor de vijandelijke voorhoede naar zich toetrek kend en zichzelf de moeilijke taak opleggend, de eigen voorwaartsen met verre trappen in het bezit van het leder te stellen. Zelfs tegen den wind in spelend had Kinheim met een stelselmatig steunende middenlinie reeds voor de rust de leiding kunnen verwerven en toen na de hervatting in enkele minuten tijds de achterstand in een 2—1 voorsprong was omgezet, had een dergelijke tactiek de over winning veilig gesteld. De middenvoor Verhoofstad, een jeugdig speler van klein postuur, deed na de rust enkele aardige dingen, doch hij legt te weinig „gewicht in de schaal" en heeft te weinig routine om als aanvalsleider de voorhoede in balans te houden. Opstellen in vrije positie zou hem betere kansen geven om meer ro bust gebouwde tegenstanders te ontloopen, doch ook dan nog zal het hem uiteraard aan doortastendheid voor doel ontbreken. De spil Druyven deed verdedigend nuttig werk, maar hij blijft te veel op een bepaald gedeelte van het veld om den vollen invloed te kunnen doen gelden op een verplaatsing van het spel. Dit, wat de minder sterke pun ten betreft; daartegenover staat, dat het achtertrio zich voortreffelijk heeft geweerd. Doelman Daniëls stelde zich goed op, ving de ballen klemvast en verloor geen tijd bij het wegwerken. Stals speelde ook uitstekend. In de middenlinie was Groeneveld de motor; afgezien van het feit, dat hij zich met de twee andere halfbacks bij tijden teveel terugtrok, viel zoowel zijn aanvallend als verdedigend spel en zijn goed positie kiezen zeer te loven. Hij zorgde er met crosspasses naar den anderen vleugel voor, dat zijn elftal tot open attaques kon komen, waarbij links binnen Ellen het meest op den voorgrond trad. Ellen gaf de ballen zuiver aan en dit stelde de vleugelspelers, in het bijzonder Kuilenburg in staat, de verdediging der tegenpartij te ontloopen. Vóór de rust kwam rechtsbuiten Raaymakers te veel naar het midden en hij maakte het zich moeilijk door voortdurend te trachten den linksback bin nendoor te passeeren, terwijl Kuilenburg in die periode te veel schoot, waar een korte voorzet een welhaast zeker doelpunt zou heb ben opgeleverd. Rechtsbinnen De Vries, dien ik vorig seizoen als linkshalf een goede partij zal vertolken, maakte weliswaar een fraai doelpunt, doch het spel van een binnenvoor- waarts „ligt" hem blijkbaar niet zoo goed althans niet aan den rechterkant. Beverwijk begon den wedstrijd in een tempo en een stijl, die het beste deden ver wachten, want Maenhout en Markx vertoon den een zoo goede tactische samenwerking, dat het eerste doelpunt daarvoor de juiste belooning was. Sipeciaal Maenhout is een voetballer, die werkelijk alle onderdeelen van het spel beheerscht; zijn grQote technische capaciteiten komen te meer tot hun recht, daar hij de situatie snel en juist overziet en als gevolg daarvan staat ook zijn tactiek op hoog peil. Markx, een flinke doorzetter, trachtte daarvan zooveel mogelijk te profi- teeren, doch hij ondervond van de overige voorwaartsen niet den minsten steun en de Kinheim-achterhoede gaf hem weinig kans. De middenlinie en vooral linkshalf de Ruiter, kon voor de rust, daartoe door de teruggetrokken halfbacks der tegenpartij in de gelegenheid gesteld, opbouwend werk doen maar het plaatsen liet te wenschen over. In de tweede helft was hun spel niet voldoende om de voorhoede tot eenigen steun te kun nen zijn. De achterhoede was het zwakste gedeelte van de Beverwijk-ploeg, het trap pen en wegwerken van de backs was zeer on zuiver en de doelverdediger maakte een iet wat onzekeren indruk. Er waren Beverwdjkers, die zich aan te forsch spel bezondigden. Hun zij de raad ge geven, het voorbeeld van hun aanvoerder Maenhout te volgen, wiens prettige en faire wijze van spelen een goede basis vormt voor zijn meer dan gewone voetbalcapaciteiten. Het elftal van Beverwijk. Ie rij Kuyer, Van Zutphen, Vessies; 2e rij: De Ruyter, Steenvoorden, Woortman; 3e rij: Teeling, v. d. Steen, Marx, Maenhout, G. v. d. WelL

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5