De Raad opent de algemeene beschouwingen Raad Velsen. Maar eerst werd nog even 14000 M2 grond gekocht. Wenschen en wenken van alle kanten De secretaris na een ziekte van vier maanden weer op zijn post De voorzitter opende een woord van welkom tot den secretaris, die na een langdurige ziekte weer op zijn post is. Hij dankte den loco-seere- taris voor de wijze, waarop deze den secretaris gedurende vier maanden heeft vervangen. (Ap plaus). Aankoop van grond te Driehuis. Het voorstel tot aankoop van 14782 M2. grond a f 1 per M2. van den heer S. Bol te Driehuis wordt z.h.s. aangenomen. Fveneens worden aangenomen de voorstellen ïzoke financieele besluiten. Schriftelijke vragen van den heer W. P. Mets over liet beschikbaar- stellen van de Jeugdherberg voor het onderbrengen van Duitsehe Joodsche kinderen. De heer W. P. Mets (N.P.) kreeg toestemming tot het stellen van de volgende schriftelijke vra gen: 1. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid aan de IJmuider Jeugdherbergvereeniging te vragen wederom de beschikking te kunnen krij gen over de aan deze vereeniging verhuurde Jeugdherberg; 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid in de raadszitting van a.s. Maandag, vooruitloo- pende op het vrij zeker gunstig luidend ant woord dezer vereeniging, aan den Gemeenteraad voor te stellen om de Jeugdherberg vervolgens aan de Regeering aan te bieden voor het onder brengen van Duitsehe Joodsche kinderen. Hierop antwoordden B. en W. als volgt: Geheel afgezien van de vraag of de bedoelde vereeniging bereid is het haar in eigendom toe- behoorend gebouw voor het beoogde doel ter be schikking te stellen, meenen wij te moeten op merken, dat het gebouw voor een eenigszins langdurig verblijf geheel ongeschikt is. De heer Mets is over het antwoord teleur gesteld. Hij meent, dat de jeugdherberg voor een tijd van drie maanden wel geschikt zou zijn te maken. De voorzitter merkt op, dat de jeugd herberg niet van de gemeente is: de heer Mets had zich tot het bestuur van de stichting moeten wenden, daar de gemeente er niets over te zeg gen heeft. Er is ook een bezwaar van economi- schen aard, omdat er slechts 15 a 20 kinderen in ondergebracht zouden worden cn dat wordt per kind te duur. Indien men plannen heeft zal de gemeente die een gewillig oor verleenen. Algemeene beschouwingen. De raad gaat daarna over tot het behandelen vap de begrooting. Voor de algemeene beschou wingen geeft zich een 12-tal sprekers op. Eerste spreker is Mr. dr. A. v. d. Flier (s.d. a.p.), die enkele punten wil bespreken, vallende onder de rubriek „Onderwijs'. B. en W. hebben gezegd, dat van het college geen voorstel is te verwachten tot het stichten van een daghuis houdschool, maar dat is het college niet ge vraagd. Er is geen medewerking aan het college gevraagd. De aangewezen weg na het antwoord van den minister was, dat het betreffende voor stel op de agenda van de raadsvergadering was geplaatst, maar het college heeft den goeden weg verlaten. De argelooze lezer krijgt den indruk, dat het nu is afgeloopen, maar deze indruk is absoluut fout. Het college van B. en W. heeft beslist over een zaak, waarover alleen de raad te beslissen heeft. Spreker handhaaft zijn in de vergadering van 26 November 1937 gedaan voor stel onverkort en verwacht, dat dit op de agenda van de volgende raadsvergadering wordt ge plaatst Verder richt spreker een woord tot den voor zitter persoonlijk, in verband met diens uitla ting over de openbare onderwijzers, dien de voorzitter de schuld had gegeven, dat de bijzon dere scholen meer trekken dan de openbare. Dit is niet juist, aldus spreker. Bij de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum is duidelijk ge bleken, dat de openbare onderwijzers loyaal aan de feesten hebben meegewerkt. Een handicap voor de openbare school noemt spr. het feit, dat aan de openbare school slechts eenmaal, aan de bijzondere scholen tweemaal per jaar leerlingen worden toegelaten. Spreker hield daarna een pleidooi voor de openbare school, waar kinde ren van alle gezindten naast elkaar kunnen zit ten en elkaar kunnen leeren kennen. En ten slotte protesteerde hij er tegen, dat de overheid het voorbereidend onderwijs, schoolvoeding enz. overlaat aan het particulier initiatief en bepleit hij gasverwarming voor de voorbereidende scho len van Volksonderwijs. De heer H. Homburg (a.-r.) begint met eenige opmerkingen over het afdeelingsonder- zoek. De memorie van antwoord van B. en W. geeft in zekeren zin te kennen, dat het afdee- lingsonderzoek mislukt is, maar spreker meent, dat dit ondanks het slechte bezoek niet het geval is. Hij wil het afdeclingsonderzoek dan ook niet missen. Spreker's fractie stelt prijs op het be houd van het afdeclingsonderzoek. Over de feesten sprekende, zeide de heer Hom burg, dat de kermis beter achterwege had kun nen blijven. Hij hoopt, dat de burgemeester zal medewerken om ons dat in de toekomst te be sparen. Spreker meent, dat het inderdaad wel eens voorkomt, dat het college dingen afdoet, die in den raad thuis behooren. Over het beleggen van raadsvergaderingen sprekende, meent de heer Homburg, dat er minstens éénmaal in de maand vergaderd dient te worden en dan zooveel mo gelijk op den gebruikelijken dag. Wat de onder- wijs-portefeuille betreft, meent spreker, dat die bij den burgemeester in goede handen is, maar er dient voor gewaakt te worden, dat de burge meester overbelast wordt, daar deze tal van an dere functies heeft. Ook spreker heeft met ge noegen geconstateerd, dat de verhouding tus- schen den voorzitter en den raad gunstig is. Hij hoopt, dat dit zoo mag blijven. Spreker heeft echter ook nog eenige critiek. Niemand van ons kreeg altijd een tien op zijn rapport en ook sprekers critiek betreft geen be paalde personen. Is er reden voor het college om een hooge borst op te zetten? In het rapport is opgemerkt, dat wel eens onvoldoende rekening is gehouden met de belangen van particulieren, waarop B. en W. geantwoord hebben, dat bij hen steeds de belangen der gemeente voorop staan. Dit is natuurlijk juist, maar B. en W. hadden wel eens iets kunnen doen voor de kleine tuin ders en de winkeliers, die benadeeld werden door de rioleeringswerken. Spreker wil ook nog even terugkomen op het schoonhouden der ge meentegebouwen. Deze zaak is volgens spreker op onoordeelkundige wijze behandeld. Geen en kel gemeentebelang is daarmee gediend ge weest. Spreker meent, dat B. en W. wel wat meer welwillend tegenover het plan lot oprichting van een huishoudschool hadden kunnen staan. De commissie heeft recht op waardeering en op eenige medwerking van de zijde van den raad. Verder betreurt de heer Homburg dat niet iets gedaan is voor het bewaarschoolonderwijs. Hij hoopt, dat deze zaak de aandacht van B. en W. blijft behouden. Hij bespreekt voorts de rijwiel toelagen, de toelage voor een motorrijwiel voor plantsoenen en den reinigingsdienst. Deze dienst fungeert goed, wordt goed geleid, maar hij meent, dat er wel wat meer soberheid betracht kan worden. De eenheids-vuilnisemmers blijven achterwege, maar de dure roltrommelauto niet. Er is berekend, dat de aangeschafte roltrommel auto bezuiniging geeft, maar hij meent, dat deze i-ezuiniging alleen bestaat in de fantasie van den ontwerper. We moeten de zaak niet te ,luxe" opzetten. Het geeft inderdaad een onaan gename gedachte, dat hel materiaal bij dezelfde firma besteld wordt. Spreker acht het beter, dat ook bij andere firma's prijs wordt aangevraagd. Spreker is tegenstander van een slachthuis zon der koelhuis. Waar een slachthuis komt, komt een handelscentrum en dit maakt een koelhuis gewenscht. De heer Homburg brengt dan de vragen van den heer Van der Veer ter sprake. Hij wil op alle door den heer v. d. Veer genoemde objecten niet ingaan, maar wil toch wijzen op den slech ten toestand van onze wegen. Als het college het herstellen van de wegen tot een werkfondsplan wil maken, is het gewenscht, dat spoed betracht wordt. Verbetering van de verlichting is tevens dringend noodig. Hij hoopt dat de raad spoedig voor een keus gesteld mag worden. Als antwoord op mr. dr. v. d. Flier houdt de heer Homburg een pleidooi voor de bijzondere school. Over de openbare veiligheid sprekende, meent de heer Homburg met vreugde te mogen consta- teeren, dat de reorganisatie op gunstige resul taten mag bogen. Als hij toch een opmerking heeft is dit, omdat hij meent, dat de politie te .motorisch" wordt. Is een derde motor wel noodig? Er zijn menschen die meenen, dat het er op straat niet veiliger op wordt. Hij had liever uitbrei ding van de politie op Santpoort, waar de be volking zich niet heelemaal veilig voelt. De huisvesting der politie in Santpoort is even eens onvoldoende. De financieele positie der gemeente is zorgelijk, maar dat is geen reden, waarom de begrooting niet naar de commissie werd ge zonden. Spreker hoopt, dat de gemeente spoe dig haar gemeentelijke zelfstandigheid terug krijgt. Aan het slot van zijn uitvoerige rede memo reert de heer Homburg het verscheiden van den heer Sluiters na een raadslidmaatschap van meer dan 25 jaar. De heer C. P. J. Maas (R.K.) meent, dat de begrooting niet meer is dan een admi nistratief stuk werk „waarin de inkomsten en de uitgaven zijn geraamd". Voor een tiental jaren geleden was de toestand in de geheele gemeente heel anders; de belastingdruk was toen niet zoo groot" en dé gemeente kreeg eenige voordeelige contracten. De gemeente kon haar belastingen verlagen en we zagen toen, dat de gemeente groeide en bloeide. We konden drie parken koopen. Er kwam een kern van mannen ,die onze ge meente hebben verfraaid met mooie wonin gen,, waardoor zich hier vele forensen kwa men vestigen. Het is gewenscht, nu eens naar die jaren terug te zien. Hoe is de toestand thans? In Haarlem en Bloemendaal wordt druk gebouwd, in onze gemeente ziet men nog geen plank versjouwen. Kunnen wij onze bouwnijverheid niet in de hand werken, ook al om een betere aansluiting van de verschil lende deelen te verkrijgen? Is het niet moge lijk, dat Openbare Werken weer stimuleerend werkt, om den toestand bij het Kerkpad te verbeteren? Een doorbraak is noodig. Spreker noemt nog andere noodige doorbraken, als Kennemerlaan en Rembrandtlaan. Hij heeft respect voor de vereffeningsverordening, maar als men lang met de wijziging wacht, zal dit tot gevolg hebben, dat vele plannen niet uit gevoerd worden. Er zijn, meent spreker, tal van exploitatieaanvragen geweest, die om de zware lasten teruggenomen zijn. Spreker stelt namens de R.K. raadsfractie voor, B. en W. te verzoeken, de vereffenings verordening te herzien, opdat de bouwnijver heid zich op normale wijze kan ontwikkelen. Spreker heeft lof voor Sociale Zaken. Hij heeft echter ook eenige critiek: de arbeiders die door de vischbakkerij van het rijk via de arbeidsbeurs worden aangenomen, zijn niet verzekerd. Dit is een wanverhouding. De rege ling van den kolentoeslag vindt spreker on logisch. Hij acht het gewenscht, dat de con- troleuse van M.H. haar taak verder uitstrekt en dat B. en W. trachten, vluchtkelders te doen bouwen met behulp van het Werkfonds. Verder bespreekt de heer Maas oa. nog de politie. Mr. Toni no (R.K.) wil iets zeggen over de verhoudingen in den raad. Voordat hij in den raad was had hij den indruk, dat dit college niet vrij was van partijpolitiek, maar nu hij deel van den raad uitmaakt, heeft hij een anderen kijk daarop. We leven in den tijd van de tegenstelling tusschen democratie en dictatuur. In tegenstelling met de dictatuur hebben de staatkundige partijen naast hun eigen meening gemeen het idee der vrijheid. Het is waar, dat de dictatuur onder zekere om. standigheid groote dingen kan tot stand brengen, maar dat gaat altijd ten koste van geestelijke waarden. Maar ook de democratie kan groote dingen tot stand brengen, echter met behoud der geestelijke waarden. Een wel willende verhouding tusschen overheid en burgerij maakt het de burgerij gemakkelijk de opgelegde lasten te dragen. De heer Tonino bespreekt daarna de hou ding van den burgemeester, die niet steeds getuigde van welwillendheid, evenmin als die van B. en W. in zekere gevallen. Over de politie sprekende, wenscht mr. To nino de politie geluk met het nieuwe hoofd bureau en de gemeente met het nieuwe hoofd van politie, die met zooveel voortvarendheid het nieuwe bureau tot stand wist te brengen. Hij meent, dat er bij de burgerij weinig waar deering voor het werk der politie is, wat wel licht zijn oorzaak daarin vindt, dat de politie meermalen weinig welwillend optreedt, door dat zij de burgerij beschouwt als een candi- daatovertreder van wetten en verordeningen. Wat meer welwillendheid in haar optreden j zal het gezag van de politie niet schaden; dit voedt de burgerij op tot gemeenschapszin. Spreker verdedigt de belangen van de ver- eenigingen IJmuiden's Bloei en Santpoort's Bloei die nuttig werk doen, hetgeen hij, in het bijzonder wat Santpoort's Bloei betreft, met voorbeelden aantoont. Wat deze ver- eenigingen doen, zou feitelijk door een ge meentelijken dienst verricht moeten worden en daarom is het gewenscht, dat de gemeente deze vereenigingen beteren steun verleent. Want dit geld keert tot de gemeente terug. Verder bespreekt mr. Tonino de gezinspoli tiek der gemeente. De gemeente zou voor de groote gezinnen nog wel wat kunnen doen.- Namens de Katholieke raadsfractie stelt spreker eenige wijzigingen voor van het amb tenarenreglement en van de regeling van de loonen der werklieden in gemeentedienst, welke wijzigingen moeten leiden tot verrui ming van den kindertoeslag. Ook voor het per soneel, werkzaam op arbeidscontract wenscht spreker kindertoeslag. Juridisch toont hij aan, dat kindertoeslagen deel uitmaken van het loon. Ook ten aanzien van het arbeidsovereen_ komstbesluit stelt spreker een wijziging voor. De heer H. Groenewoud (C.H.) betuigt dank aan de A.R. raadsfractie voor de hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Sluiters. Spreker vergelijkt de gemeente met een werkeloos gezin, welks binnenkant aan vulling noodig heeft. Ook in de gemeente.is veel noodig. Door dat veel verwaarloosd is, is herstel haast niet meer noodig. Bij- vele andere gemeenten maakt Velsen een gunstige uitzondering. Spre ker vertrouwt, dat na deze donkere tijden betere tijden zullen komen. Spreker wijst op de moeilijkheden waar mede de regeering te kampen heeft, waardoor het onmogelijk werd, de gemeenten behoor lijk te steunen. Naast de opleiding der jeug dige mannelijke werklcozen vraagt spreker een opleiding met steun der gemeente van de vrouwelijke werkloozer.. Hij wijst als object der werkverruiming aan, bebouwing van de duinen van de familie Boreel, waarvoor naar hij meent reeds een plan bestaat. Verder be pleit hij verbetering der wegen, het doortrek ken van wegen en straten. Sprekers fractie betreurt, dat bij de vaststelling der vereffe ningsverordening haar voorstel niet werd aanvaard. Het aankoopen van grond in Drie huis acht spreker een_stap in de goede rich ting. Wat het ondertviTs hetreft" meent spreker ker, dat geen der leden met de ingevoerde bezuinigingen tevreden zal zijn, maar ver beteringen zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Nochtans betreurt spreker, dat er op de begrooting niets is uitgetrokken voor het voorbereidend onderwijs. Het parti culier initiatief kan niet alles doen, Er zijn nog veel andere dingen noodig, ais betere straatverlichting, het bouwen van een slacht huis enz. De heer Heeremans (R.K.) herinnert er aan, dat hij in de vorige gemeenteraadsver gadering gezegd heeft, terug te zullen komen op de zaak-Mudde. B. en W. hebben gezegd, dat Mudde zijn tevredenheid heeft betuigd over de voorziening van water. Heeft Mudde later niet zijn ontevredenheid hierover be tuigd?. vraagt de heer Heeremans, omdat de aannemer de voorziening van water heeft stopgezet. Het mag bekend zijn. dat de ver houding tusschen spreker en den wethouder van Openbare Werken niet al te best was, maar deze is inmiddels veel milder gewor den Spreker ontkent, dat hij heeft gediend als boodschappenjc.ngen voor zijn kiezers, maar hij meent, dat het zijn plicht is, zooveel mo gelijk voor de ingezetenen te moeten doen. Spreker brengt een woord van hulde aan den wethouder van Sociale Zaken, mara de pluim komt aan hem alléén niet toe. Hij meent, dat de toestand aan de Jan Gijzen- vaart een schande voor Velsen is, temeer omdat de toestand aan de Delft onder Haar lem zoo uitstekend is. Welke plannen hebben B. en W. met de verbetering van de Wüste- laan? Verder bepleit de heer Heeremans het opruimen van eenige onbewoonbaar verklaar de woningen en brengt hij nog eenige niet opgeloste kwesties ter sprake. Hij hoopt dat dit alles nog eens in goede banen geleid mag worden. Hij heeft het over een jongeman, die door Openbare Werken na acht dienstjaren is ontslagen, over de brandwere en het stich ten van een politiepost te Santpoort. Ten slotte vestigt hij de aandacht op de foren senbelasting, waarin, naar hij meent, voor onze gemeente een groot gevaar zit. AVONDVERGADERING. Afwezig Mr. v. d. Flier en de heer ten Broeke. Dr. de Groot, lib., zeide met verschillende genomen maatregelen in te stemmen. Toch mogen we niet tevreden zijn. Velsen is echter een van de moeilijkste gemeenten in ons land. Er zijn vroeger fouten gemaakt, men heeft niet goed vooruit gezien. Dit moet cum grano salis genomen worden. We moeten daar echter van leeren. Velsen biedt nog vele mogelijk- Echter zullen we hier geen menschen krijgen, moeten we kijken naar de peripheric der ge meente, naar 't zuiden; Driehuis en Santpoort. Echter zullen wehier geen menschen krijgen, die een villa met groot terreincomplex ver langen, die gaan naar 't Gooi en Wassenaar. We moeten anderen hier zien te krijgen. Dan zal 't den middenstand goed gaan en als 't die goed gaat, gaat het iedereen goed. Maar dan dient meer gedaan te worden voor verfraaiing. De plantsoenen moeten wat rui mer zijn en zonder hekjes, die in 't Burgemees ter Rijkenspark lijken wel koolvelden. Spr. betreurt, dat zijn voorstel om den gas- prijs met 1 cent te verlagen, niet is aangeno men, nu is de winst van het gasbedrijf in een paar jaar met f 60.000 teruggeloopen. Spr. bepleit verbreeding van den overweg in de Wüstelaao en is voor één centrale ker- misgelegenheid in de gemeente in den zomer. Spr. meent dat er nog teveel gelegenheid ge geven wordt om winkelhuizen te bouwen. De Wandelsportvereeniging van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch' 'te Castrïcum heeft Zondag een marsch gemaakt door Kenne- merland. In het slot „Assumburg" werd de groote rust gehouden. De deelnemers poseerden in opgewekte stemming op de slotbrug voor den fotograaf. De heer Bosman (v.d.), zeide dat B. en W. den raad in overweging geven meer het ge meentebelang te behartigen, inplaats van het belang van bepaalde personen. Spr. meent echter, dat het behartigen van de belangen van bepaalde personen juist gemeentebelang kan zijn, zoo b.v. de aankoop van grond te Driehuis. Daartegenover verdenkt spr. B. en W. wel eens al te veel de belangen van per sonen te behartigen, b.v. bij grondaankoop aan den IJmuiderstraatweg en te Velsen-Noord. Het groote rioleeringswerk is" een lijdensge schiedenis geworden en soms had men de din gen wel wat vlugger kunnen aanpakken. Noch tans heeft spr. lof voor den gang van zaken bij Openbare Werken, alsook bij de andere be drijven. De begrooting ziet er slecht uit. Overal ziet men groote werken en uitbreiding, behalve hier. Hier verrijst alleen een politiepost, een nieuwe begraafplaats moet weer wachten. Spr. bepleit nu nog een subsidie toe te ken nen voor de schoolvoeding. De heer van Heyst, (neutr. partijzeide dankbaar te zijn voor het krachtig pleidooi van Mr. v. d. Flier voor de openbare school. Spr. vroeg ook of de voorzitter een betere ver houding tusschen politie en burgerij wilde be vorderen, zelf had hij ook brutaal optreden van de politie ondervonden. Spr. was dezen avond verheugd, omdat vele leden dezen dag hadden gesproken in den geest van wat spr. vroeger gezegd heeft. De. bevolking neemt niet voldoende toe, er gebeurt niets. Toch is de toestand niet zoo hopeloos en is er uitkomst mogelijk. Wel zit de gemeente in den put, maar zij moet er uit. Waar moeten we straks heen met onzen burgemeester, de wethouders en alle apibtenaren. Als het zoo door blijft gaan, komen allen op straat. De gemeente Velsen biedt alle mogelijk heden. Er kan gebouwd worden zonder heien, maar een slachthuis en begraafplaats zijn niet noodig. Industrieterreinen zijn aanwezig. Over al zijn terreinen voor kleine en groote land huizen. De voorstellen voor betere verkeers wegen hadden reeds een feit moeten zijn. Spr. noemt tal van verkeerswegen, die noodzakelijk zijn. Vroeger noemde men spr. idealist, thans komen B. en W. met voorstellen. Voor de ont wikkeling onzer gemeente zijn vooruitstre vende mannen noodig, tot nu toe heeft spr. die niet- ontmoet. Samenwerking is noodig, er moet veel gebeuren. Het uitbreidingsplan en de ver effeningsverordening moeten herzien. Laten notarissen, ambtenaren enz. medewerken bij het ontwerpen van plannen. Natuurschoon is er genoeg. Spr. dringt aan op belastingver laging. De heer Warmenhoven, comm. p., zegt graag enkele opmerkingen te maken, die hij bij het afdeelingsonderzoek te berde had wil len brengen. Spr. zegt te betreuren dat de bur gemeester bij economische conflicten te streng optreedt, dat deze filmvertooningen verbiedt. Spr. heeft bezwaar tegen den gang van zaken bij de arbeidsbeurs, er zijn arbeiders die al sedert zes jaar geen werk hebben kun nen krijgen. Spr. meent dat de arbeidsbeurs kan medewerken, dat alle werkloozen bij rou leering arbeid krijgen, waardoor voorkomen wordt, dat zij armlastig worden. Spr. zegt het slecht te kunnen plaatsen dat de heer van Heyst het college van B. en W., de raadsleden en ambtenaren in een belache lijk daglicht stelt, terwijl hij even later zegt toch met ambtenaren te willen werken. Spr. zegt dat Mr. Tonino gesproken heeft over de democratie, maar deze heeft de rech ten der democratie niet verdedigd. Wanneer Mr. Tonino in gebreke blijft, zal spr. bij de replieken die rechten nog verdedigen. De begrooting biedt geen uitzicht voor ver betering van het welvaartspeil der ingezetenen Spr. weet dat B. en W. in een keurslijf van voorschriften zitten, doch er zijn wegen voor herstel, b.v. nieuwe belastingen, buiten de re geering om. Spr. vraagt uitvoering van groote werken en opruiming van krotten, waarvan er nog vele zijn in de gemeente. Hiervoor in de plaats moeten goede arbeiderswoningen ko men, ook moeten er plantsoenen en sportpar ken komen, de gelden dienen gevonden te worden door leeningen, met garantie door het Rijk. Spr. betreurt de verdeeldheid onder de ar beiders, die ondergebracht zijn in allerlei groepjes. Men moet in en buiten den raad el kaar vinden, om aan de regeeringspolitiek een einde te maken. De heer v. d. V e e r, s. d. a. p., zegt nu niet te zullen ingaan op wat gezegd is bij de alge meene beschouwingen, daarvoor zijn de re- plie'ken. Wat gezegd kan worden over deze begroo ting, is weinig opwekkend. Was er verleden jaar nog perspectief door de economische op leving, deze is nu weer teniet gedaan. Het pro bleem der werkloosheid is ontzaglijk, omdat de groote massa werkloozen wel nimmer in het productieproces zal kunnen worden opgeno men. Met het Werkfonds werkt de regeering remmend, door 2/z procent rente van de ver strekte gelden te eischen. Nu wil men Indus- triebanken, waarvoor Dr. v. d. Tempel reeds in 1931 pleitte. Zoo had men reeds jaren geleden alles moeten doen om het visscherijbedrijf te IJmuiden tegemoet te komen, door het bewer ken van het binnenland voor den afzet. Dat is nog steeds niet geschied. Ook had een visch- eonservenfabriek moeten worden gesticht of het Invriezen van visch bevorderd. Deze din gen zijn pas genoemd in -een rede van den di recteur der Vereenigde Ijsfabrieken - leden der Vischhandelvereeniging '°°f dg Spr. komt dan op het antwoord 0n ?r gen betreffende het uitvoeren van to Daaruit blijkt dat eenige jaren arbe'ii lijk is voor vele arbeiders. Alles diein t -5" den gedaan om de werkloozen te ha'en f01* moreele inzinking, waarin zij gekome Spr. wijst op de afhankelijkheid van geering van vele gemeenten, V:öe te. meent dat het anders moet worden daartoe twee nieuwe wetten ingediend wil daarover niet uitweiden, maar vraaj* J^r* W. deze dingen met belangstelling K?'01* Spr. betreurt dat B. en W. invloed ri f11, op het behandelen der gemeentebgrmti,, encii acht het goed, dat de raadsleden eens n?'?pr- zich geheel uitspreken en weten waf- Vaar elkaar hebben. Ook betreurt spr.'het aap van den voorzitter tegen een enkel diens aandrang tegen het te vlug der agenda. Spr. zegt dit opdat de verhH!611 tusschen den burgemeester en de bur S ter wordt. Ook een betere verhouding .be- raad en college acht spr. gewenscht Van openbare werken gaat geen initiate en dat is in dezen tijd juist noodi» ru'* zijn al jaren voor een slachthuis %n f" J? W' begraafplaats, maar we zien er weini» e Over het werk van den wethouder van nVaa' zaken is sprekers fractie zeer tevreden tv* verhouding tusschen de verschillende 'ff 04 beter is dan voorheen, is zeker mede a s werk te danken. Spr. dringt aan op W1511 samenwerking en eensgezindheid ®eer Hiermede waren de algemeene wingen geëindigd. Voortzetting der ring heden, Dinsdagavond, 7 uur Dan v woord aan het college van B. en W 1S 1 40-JARIGE ECHTVEREENIGINtt Donderdag 1 December a.s. hoopt het paar J. Plugboer—Strikwerda, RatelssX h zijn 40-jarige echtvereenigin°- te W 8 ken Dé heer Plugboer, die 63 Jaar als 3-jarig knaapje in deze gemeeSe S? weet er dan ook ïan mee te spreken C IJmuiden en Velseroord gegroeid ziin' m echtgenoote, die geboortig is uit Bi,»» Friesland en 70 jaar oud is, is het grootste gedeelte van haar leven li woonachtig geweest. De beide oudjes m ken het nog zeer goed; aan belangstellin het hen op 1 December wel niet ontbS Wij wenschen hen nog vele goede en rus' jaren. TAFELTENNIS IN IJMUIDEN? Een demonstratie in Keimemtrhot Eenige jongelui hier ter plaatse hebben zirh tot de afdeeling Haarlem van den Neder Tafeltennisbond gewend met het verzoek hier een propaganda- en demonstratie-avond' te beleggen. De afdeeling heeft hierin toegestemd en als gevolg daarvan zal a.s. Woensdagavond in de bovenzaal van Kennemerhof een demon stratie gegeven worden. Op dezen avond zul! len eenige vooraanstaande Haarlemsche sne- lers demonstraties geven in het enkel- en dubbelspel. De voorzitter van de afdeelin» Haarlem, de heer W. F. Kruyff zal een kor te uiteenzetting geven van de spelregels. „Jodenvervolging en Barm hartigheid". Arts A. 3. van Leusen spreekt voor do Ver. van Vrijzinnig Hervormden. In het gebouw van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden heeft de heer A. J. van Leusen, arts, alhier gisteravond gesproken over Jo denvervolging en Barmhartigheid". Het zaaltje was tamelijk goed bezet toen de aanwezigen door den heer Lindhout welkom werden ge- heeten. Spreker vond het jammer, dat er niet meer toehoorders aanwezig waren. De heer van Leusen meende, in tegenstel ling met den voorzitter, dat de belangstel ling bevredigend is, gezien de korte voor bereiding. Spreker meent, dat de bezoekers niet gekomen zijn om gruwelverhalen te hooren maar om mede te helpen versterken de gedachte, dat wat in Duitschland ge beurt. in ons land niet mogelijk is. In dezen getuigenisavond zal spreker het niet hebben over de politiek, maar de kerk heeft hier wel iets te zeggen. Het gaat hier om menschen- rechten die vertrapt worden, om Gods eer, die bezoedeld wordt. Het gaat hier om ge voelens, die leven in een godsdienstig hart en het ware harteloos, indien wij daarvan niet getuigden. Een avond als deze, wat geeft die? Wellicht niet veel, maar we moeten spreken, we moeten stelling nemen tegen menschen in Nederland, die dit vraagstuk in vergaderingen hebben besproken en daar de vraag hebben gesteld, of het lot der Nederlandsche werkloo zen niet even ernstig is. Neen, het leed der Duitsehe Joden is daarmee niet te vergelijken, want de Nederlandsche werklooze heeft nog overgehouden het recht zijn uitkeering te eischen ,om iemand recht in de oogen te zien, om te gaan zitten in parken Dat alles mist de Duitsehe Jood. Er gebeuren ontzettende dingen, vervolgde spreker, maar het is niet zijn taak, daarover te spreken. Maar denken we ons het leven In van de Duitsehe kinderen, die gehoond woe den door menschen dié de macht heboen. iX Duitsehe leider heeft nog onlangs gezegd, dat niemand hem verwijten kan dat hij laf is geweest. Maar wat hij thans doet is zoo laf, dat de wereld er geen taal voor heeft om dit uit te drukken. We weten dat het Duitsehe volk met deze pogroms niet instemt; daarvoor is het Duit sehe volk te zeer aan het onze verwant. Er is in ons hart iets van haat tegen de maenten die deze misdaden begaan. Maar er is een hei lige haat, die in dit gebouw uitgesproken mag worden, een heilige haat tegen alles wat slecht is. Duitschland dreigt met maatregelen, me nog harder en nog geslepener zijn als net buitenland zich met deze zaken blijft oe- moeien. Maar het buitenland zal niet zwp| en wat er geschied is kan niet geslepener, kan niet laffer. De wereld zal weten dat aaa in Duitschland een onrecht geschiedt zooais a wereld nog nooit gekend heeft. Wij niet anders dan spreken, wat er ook Duitschland gebeurt. De heilige haat roept te doen wat ons hart ingeeft. In een vurig betoog wees spreker op noodzakelijkheid dat wij Nederlanders, m schen het rijkste volk van de wereld, doen dan tot nu toe is gedaan om de Joaen helpen. Het probleem is moeilijk, maar leed, dat gelenigd moet worden is ontzetw Er zal een offer gevraagd worden, wat is dat een kleinigheid, vergeleken dij ontzettende leed dat geleden worat. TnJ willen het is Christenplicht den die alles wat er op de wereld gebeurt op geweten heeft sluiten in ons hart. y ker citeerde een vers van Joost van aen del en sloot met het verzoek om een o ig blik van gewijde stilte en met het 0"z De na afloop der lezing gehouden c0^e$ heeft f 44 opgebracht welk bedrag j Comité voor Joodsche vluchtelingen worden overhandigd

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2