Handschoenen. MENU VAN DE WEEK Recept en Nieuwe Uitgaven BOEKEN Marianne de Groot schrijft in haar Inlei ding voor „De Vrouw in Huis", uitgave Nederl. Keur boekerij, Amsterdam, dat zij beoogt de vrouw wegwijs te maken in haar veelomvat tende taak van huismoeder. „Het wil haar antwoord geven op vragen die zich eiken dag aan haar voordoen". En zoo behandelt zij de maaltijden, menu' voor het geheele jaar, voedingsproblemen, feestdagen, voorraad inkoopen, de schoon maak, huisdieren, lichaamsverzorging, opvoe ding van baby en grootere kinderen, enzoo- voorts. Zooals u ziet dus een modern ge oriënteerd boek, overzichtelijk ingedeeld, aardig geïllustreerd en prettig geschreven. Het schijnt mij echter toe dat een verameri kaniseering van onze lectuur zooals dit bock heeft, namelijk door advertentiepagina' tusschen de tekst, terwijl dan bovendien soms nog op de bladzijde ernaast over de be treffende reclame wordt geschreven, een be denkelijk verschijnsel is. Wanneer mevrouw De Groot zoo sterk voor specialiseering is, als zij in haar inleidin; schrijft, deed zij cok beter haar uitgaven niet met advertenties te doorspekken, laat staan erover te schrijven. Veel kleiner is het boekje: 100 Recepten, van voor- en tusschengerechten, door G. v. d. Bosch, uitgave van Holkema en Waren- dor f, Amsterdam, een handig werkje, dat de op kocikgebied uitgeputte huisvrouw helpt om haar brein weer eens op te frisschen of te stimuleeren. Vooral nu wij tegenwoordig zoo veel doen aan kleine hapjes of schotels en nu de maaltijden met vleesch en aardappelen en groenten-apart, uit de mode dreigen te raken is zoo'n boekje handig in het gebruik. Voor het meerendeel heeft het betrekking op de fijne keuken, maar juist als er gasten komen kunnen deze schotels een uitkomst beteeke- nen. Sn dat het klein en dun is, verhoogt de verdienste van handigheid. E. E. J.—P. Zondag: Groentesoep. Biefstuk. Andijvie Aardappelen Chocoladevla met schuimpjes Maandag: Saucijsjes Savoyekool Aardappelen Griesmeel met rozijnen Dinsdag: Kalfslappen Spruitjes Aardappelen Rijstebrij Woensdag: Hutspot Klapstuk Flensjes Vruchten Donderdag: Capucijners Gebakken spek Appelmoes met vanillevla Vrijdag: Capucijnersoep Gebakken vischfilets Aardappelsla Vruchten Zaterdag: Runderlappen Gestoofde uien Aardappelen Beschuiten met bessensap. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Linzen met tomatensaus Aardappelen Andijviesla Omelet soufflée 2. Linzensoep Gesmoorde knol- sèlderij Aardappelen Gesmolten boter Rijst met boter en suiker. 3. Eierkaasjes met kerrysaus en gekookte rijst Zoete appelen Griesmeelschotel 4. Magere groentesoep Koolraap Aardappelen Boter jus Cream crackers met boter en kaas Eierkaasjes met kerrysaus en rijst. Benoodigdheden (4 personen): 6 eieren, 2 ons rijst, 6 lepels melk, Va L. water, zout, pe per, peterselie. Voor de saus: Vz L. water, 2 bouillonblokjes, 1 kleine ui, 5 lepels bloem, 2Vj lepel boter, 2 lepels melk, y2 lepel kerry. Bereiding: de eieren uitroeren met wat zout, peper en 6 lepels melk, 4 kleine kopjes met boter insmeren en het mengsel er in ver- deelen. De kopjes in een pannetje met water zetten, dit tegen den kook brengen en de eimassa laten stollen. (20 a 30 minuten). In dien tijd de rijst koken en de saus maken. Voor de saus de ui snipperen en met boter en kerry lichtgeel bakken. De bloem toevoegen lang zaam de bouillon er bij gieten en de saus door laten koken. Wat melk toevoegen en de saus pl.m. 10 minuten op een zacht vuur laten staan. Daarna zeven. Op een groote platte schaal de eierkaasjes keeren, de rijst ook in een vochtig gemaakt kopje doen, stevig aan drukken en eveneens op de schotel keeren. Ze om en om met de eiergelei plaatsen. De kerry saus zeven en er omheen schenken. Garneeren met een takje peterselie. Inplaats van kerrysaus kan ook tomaten saus gegeven worden. Gebakken vischfilets met aardappelsla. Benoodigdheden 4 personen): 2 niet te groote schelvisschen, zout, boterolie of slaolie. Voor de sla: pl.m. 12 gekookte aardappe len, 2 eieren, 3 lepels azijn, 3 lepels slaolie, pe per, zout, 1 fijn gesneden prei of uitje, peter selie (1 biet). Bereiding. Om de schelvisch te fileeren wordt, nadat de visch van binnen schoonge maakt is en goed gewasschen, de kop er afge sneden. Met een vlak gehouden mes het visch- vleesch van den kop naar den staart toe van de graat afsnijden' de visch omdraaien en ook de andere zijde zoo zuinig mogelijk van de graat lossnijden. De filets wasschen en zouten en y2 uur la ten staan zoodat het zout erin trekt. Daarna afdrogen, door bloem halen en in heete olie bruin en gaar bakken. De filets op een schotel leggen en deze garneeren met wat kropsla. Voor de aardappelsla de eieren 6 minuten koken, pellen en fijn maken. Peper, zout, slaolie en een heel fijngesnipperd uitje toe voegen, de azijn er bij doen en de in niet te dunne plakjes gesneden aardappelen er voor zichtig doorroeren. De sla Va uur voor het eten klaar maken, zoodat alles goed in de aardap pelen trekt. Fijngehakte peterselie er over strooien. Naar verkiezing een in plakjes ge sneden biet er door roeren. Chocolade cake I. Benoodigdheden: 200 gram suiker, 250 gram zelfrijzend bakmeel, 200 gram boter, 50 gr. cacao, 4 eieren. Bereiding: De boter tot room roeren de suiker en de eidooiers toevoegen en de massa 10 minuten roeren, tot ze luchtig is. Her. meel met de cacao zeven, het eiwit stijf- kloppen. Om beurten een lepel meel en cacao en een lepel eiwit aan de eimassa toevoegen tot alles vermengd is. Het deeg overdoen in •n beboterden cakevorm en in plan. 1 uur gaar vragen als we wel raad noodig hebho "e zijn! oe-i kaq Nogeens Nu Sinterklaas in aantocht is, vormen een paar handschoenen een dankbaar cadeautje. Onze foto toont drie gehaakte handschoe nen, waarvan de lichte voor heeren zoowel als dames geschikt zijn, de beide andere zijn beide voor dames te gebruiken. Gebreide handschoenen: De grondslag van gebreide handschoenen is altijd dezelfde: op vier naalden en beginnen met het boord, om daar naar de vingers toe te werken. Het breiboekje van onze groot moeders gfeeft dit recept reeds zoo en thans breien we ze nog op dezelfde wijze. Vóór alle werk gaan wij eerst een proeflapje van 20 steken in den tricotsteek breien, d.i. recht aan de goede en averecht aan de verkeerde zijde van het werk. Hebben we ongeveer 10 naalden gebreid dan trekken we de naald uit de steken en meten hoeveel centimeters we aan breedte van de 20 st. hebben gekregen. Dit wordt nauwkeurig genoteerd, want het is de grondslag van ons werk. De breedte de hand wordt boven den duim gemeten en gedeeld door het genoteerde aantal c.m.. De uitkomst ermenigvuldigen we met twintig en dan heb ben we het aantal op te zetten steken, dat over drie der naalden gelijk wordt verdeeld. Wenschen we een boord aan den handschoen dan breien we deze eerst*in een geribd patroon van bijv. „1 recht 1 averecht" of „2 recht 2 averecht". Voor het geval we een slip-on model willen maken, gaan we meteen aan de hand beginnen en halen, nadat de hand schoen geheel klaar is, in 't opzetsel weer steken op, die dan in het vereischte model en wellicht in een aardig motief gebreid wor den. Ook met op te mazen figuurtjes zijn hier ongineele resultaten te krijgen. Zoowel in tricotsteek als in een groveren breisteek kun nen we onzen handschoen breien; de gerste korrel (1 recht 1 averecht, welke in de vol gende naald verspringen) en de ouderwetsche handschoenensteek (le en 2e naald tricot steek, 3e naald 1 recht 1 averecht) voldoen uitstekend. Hebben we met het breiwerk een hoogte bereikt tot aan den duim, dan komt er verandering in het werk. De dikte van den duim wordt gemeten en berekend, hoeveel st. die eischt. De helft van dit benoodigde aan tal wordt nu van de eerstvolgende naald ge breid, de resteerende steken van het breiwerk rijgen we op een draad en dan zetten we. aansluitend aan de reeds gebreide steken, de andere helft voor den duim apart op. Dit breien we, eveneens in het rond, verder totdat we op 1 c.M. na de juiste lengte hebben be reikt. Om den top te krijgen wordt bij eiken 4en steek geminderd, totdat er 6 of 4 st. over bakken, (eerst onderwarmte, later zoonoodig bovenwarmte.) Chocolade cake n. Benoodigdheden: 200 gram suiker, 250 gram zelfrijzend bakmeel, 200 gram boter, pl.m. 1 ons chocolade oublies. 4 eieren. Bereiding: De boter tot room roeren eidooiers en suiker toevoegen en de massa 10 minuten roeren tot ze luchtig is. Het eiwit stijf kloppen. Om beurten een lepel eiwit en een lepel meel bij de eimassa voegen en roeren tot de deegmassa luchtig is. Dan een laagje deeg in een beboterden cakevorm leggen, hierop 4 of 6 oublies en zoo doorgaan tot de massa ver werkt is. De bovenste laag moet deeg zijn.. De taart in pl.m. 1 uur gaan bakken (eerst on derwarmte, later zoonoodig bovenwarmte). FRANSCHE RECEPTEN. (Op verzoek.) Fransche omelet (Omelet au naturel) Benoodigdheden 4 eieren, 4 eetlepels wa ter, wat zout en peper, l flinke lepel boter. BereidingDe eieren kloppen met pe per en zout. Het water er bij gieten. In de koekepan de boter later smelten, maar niet bruin laten worden. Het èi erin gieten, even laten staan tot er een gedeelte van het ei gestold is. Dan met een lepel over de bodem van de pan al het gestolde ei naar het mid den scheppen en het gedeelte dat nog vloei baar is, terug laten loopen naar den rand van de pan. Zoo doorgaan tot al het vloeibare e) vastgeworden is. De omelet op een zacht vuur en heel licht bruin bakken aan één kant. Uit de pan laten glijden en dubbel slaan. Omelette au jambon. (Omelet met ham). Benoodigdheden 4 eieren, 4 eetlepels wa ter, 4 eetlepels fijngehakte ham, peper en zout, 1 flinke lepel boter. Bereiding als de Fransche omelet. De fijn gesneden ham door de eieren roeren als deze losgeklopt zijn. zijn. Deze rijgen we op een draad, trekken deze aan en hechten af. De steken, die we op een draad geregen hebben, zetten we weer op, terwijl we boven het extra opgezette aan tal st. een gelijk aantal ophalen. De duim komt dan geheel in het breiwerk te zitten, terwijl weer het oude aantal op de naalden staat. Voort gaat het clan tot aan de vingers: eerst vouwen we het breiwerk in de lengte, zooals de foto dat laat zien, dus juist op den duim af, dubbel. Hierdoor kunnen we uit maken. wat de handpalm en wat de rug wordt. De wijsvinger komt nu het eerst aan de beurt en hiervoor nemen we 1/4 deel van het totaal aantal steken plus nog 5 st. met dien verstande, dat we hiervan een groo- ter aantal aan den rug nemen, dan aan den palm. Het verschil bedraagt 5 steken. De resteerende st. van den handschoen rijgen we zoolang op een draad. Vóór we nu in het rond gaan breien zetten we als verbinding tusschen handpalm en -rug nog 4 st. er bij op. Geheel op dezelfde wijze als bij den duim geschiedt de verdere afwerking. Dan de middenvin ger: op de 4 st., die reeds als verbinding bij den wijsvinger dienden, worden hierbij ook 4 st. opgehaald. Aan weerszijden hiervan nemen we nu de helft van 1/4 deel van het breiwerk en zetten dan nog, .weer als verbinding, hier- tusschen 4 st. op. De ringvinger krijgt 1/4 deel der steken2 st. toebedacht en wordt verder geheel gebreid als de middelvinger, dus de helft van het aantal st. aan lederen kant plus de 2 X 4 verbindingssteken. Wat er daar na overschiet, moet 1/4 deel 3 st. zijn, welke voor den pink dienen. Hierbij worden wel de vier verbindingssteken bij den ringvinger op gehaald, doch geen nieuwe aan den anderen kant opgezet. Met. den tweeden handschoen moeten we bij den wijsvinger even opletten, dat de palm en de rug juist andersom genomen worden. Onze foto laat ons een aardig drietal ge haakte handschoenen zien, die alle in vasten gehaakt worden. No. 1 is een eenvoudig slip-on model, dat horizontaal wordt gewerkt, ge heel op dezelfde wijze als voor gebreide hand schoenen staat beschreven. Voor de vasten worden beide bovenlussen van den vorigen toer opgenomen. Als afwerking wordt de ge heele handschoen, ook de dubbelgevouwen vingers met zijde in de kleur omgehaakt. Bij no. 2 is een alleraardigst effect bereikt door eenvoudig met 2 kleuren wol te werken. Het ziet er zeer ingewikkeld uit op het eerste gezicht, maar laat u niet afschrikken! Na het opzetten met één kleur, steken we met deze zelfde kleur in om een vaste te haken, welke we echter niet afmaken doch de twee lussen ervan op de haaknaald laten staan. Met de tweede kleur haken we deze af, gaan hiermede dan verder door weer zoo'n halve vaste in dè volgende losse maken, welke we dan weer afhaken met de eerste kleur. De derde vaste als de eerste, enz. In den volgenden toer moeten de kleuren telkens boven elkaar ko men, zoodat de schuine strepen ontstaan. Ook bij het maken van deze vasten worden beide bovenlussen van die van den vorigen toer op genomen. Deze eigenaardige steek kan helaas nooit dienst do enbij 'n haakwerk in heen- en weergaande toeren. No. 3 geeft ons dan een geheel afwijkend voorbeeld voor het maken van handschoenen. Inplaats van horizontaal worden deze verti caal gehaakt. De betr. hand wordt, zonder den duim. op papier nagetrokken en dit model 2 X voor iedere hand in vasten gehaakt, te beginnen bij den pink. Bij het deel voor den palm houden we een horizontaal splitje vrij voor den duim, welke er naderhand apart aangehaakt wordt. Tusschen de vingers komen kleine reepjes van 2 a 3 toeren vast; zij wor den gewoon tusschengenaaid. Onderaan de vingers, bij de hand dus, worden zij tegen elkaar gestikt. Drie stel van die stukjes hebben we per handschoen noodig. Vervolgens worden de twee deelen, onder- en bovenkant, de duim, de tusschenstukjes en een groot deel van den handrug in donkere-, het overige deel in lichte wol. De schuine punten worden verkregen, door telkens één vaste met de tweede kleur te verspringen, hetzij in- of uit elkaar loopend. Het resultaat is erg aardig en de moeite ervoor toch zeer gering. Onderhoud van Boeken Boeken moeten dikwijls worden afgestoft of beter nog schoongezogen Minstens eens per jaar moeten ze zorgvuldig worden uitgeklopt, nagekeken en schoongemaakt. Om de verschillende vlekken eruit te krijgen kun nen de volgende tips u wellicht van dienst zijn: Vingervlekken. Bedek het papier met een dun papje van zeep en iets water, wrijf er zachtjes overheen. Spoel na met schoon water en laat drogen tusschen twee schoone stuk ken vloeipapier. Vochtvlekken. Maak het papier schoon met een zeer zwakke chlooroplossing. Spoel af met schoon water. Droog tusschen vloeipapier. Olie- en vetvlekken. Leg een stuk vloei papier op de vlek en ga er met een matig warm strijkijzer overheen. Verleg telkens het vloei en herhaal de be werking, net zoolang tot al het vet erin ge trokken is. Neem de laatste sporen weg door op iedere bladzij wat terpentijn, dat u op water iets hebt verwarmd, met een penseeltje uit te strijken. Laat drogen. Als de bladzij iets geel geworden is, kunt u ze met zuivere alcohol eveneens met een pen seel opgestreken, witter maken. Vliegenvlekken. Deze verdwijnen bijna altijd door het betten met sterke azijn. Bloedvlekken. Zeer vlug betten met een lapje, gedrenkt in een zwakke oplossing borax of chloor. Daarna afspoelen. PetroleumvlekkenWrijven met een am- monïakoplossing. Inktvlekken. Betten met waterstof-super- oxyde. Voor de behandeling van alle vlekken moet u zeer vlug en luchtig te werk gaan. Leg altijd eerst een vel schoon vloeipapier onder het bevlekte blad. Na de bewerking moet het blad direct tusschen t$vee bladen vloeipapier drogen. Sluit het boek niet, vóór de bladen heelemaal droog zijn! De banden der boeken kunt u het best op de volgende wijze schoonmaken: wasch ze af met een zachte spons met zeepsop. Spoel ze af in schoon water. Voor het onderhoud van leeren banden diene het volgende recept: klop een eidooier goed los en vermeng het met alcohol van 90 pet. Wrijf de banden flink af met een lapje, ge drenkt in dit mengsel. Wrijf op met een fla nellen lap. Na het kleutercongres Een pleidooi voor meer consultatie-bureaux. P het 28 en 29 October te Utrecht g houden congres voor kleuterzorg werd o.a. door dr. H. P. J. Koenen, kinder arts te Maastricht, een warm pleidooi gehouden voor méér consultatiebureaux voor kleuters. Want zooals we al in ons vorige artikel opmerkten tusschen het aantal zuigelingen- bureaux en kleuterbureaux n ons land bestaat een zeer ongunstige verhouding. En behalve het aantal, verschilt ook de mate der popula riteit. De consultatiebureaux voor zuigelingen zijn de meesten onzer weten dit wel uit ondervinding buitengewoon populair! De consultatiebureaux zullen in ons land wel nimmer hun populariteit verliezen, zoolang jonge moeders behoefte hebben aan raad en hulp bij de heerlijke, maar zware taak van de zuigelingenverzorging. En als we nu ook ten slotte nog maar zoover komen, dat we ons aan het advies van het bureau houden en niet luisteren naar allerlei tegenstrijdige meenin gen van vriendinnen en buurvrouwen, dan zal er steeds meer kracht van de consultatie bureaux voor zuigelingen kunnen uitgaan. Hetzelfde zou het geval kunnen zijn met de consultatiebureaux voor kleuters, als alle moe ders er maar goed van doordrongen waren, dat ook deze hun groot nut hebben, ja, in onze maatschappij onmisbaar zijn! In ons vorig artikel hebben we enkele vormen van kleu terzorg aangestipt, w.o. ook de dagverblijven, waar kleuters uit de groote steden kunnen spelen en de kolonies waar zwakke kleuters op krachten kunnen komen. Dit alles is prachtig, maar daarnaast heeft het consultatiebureau zijn veelomvattende taak te vervullen. In alle steden, waar een consultatiebureau voor kleuters bestaat, krij gen de moeders bij het afscheid van het zui gelingenbureau een kaart mee, waardoor zij op dit „verlengstuk" opmerkzaam worden ge maakt. Maardat de overtuiging van de onmis baarheid van verder advies nog lang niet bij alle moeders, die trouwe bezoeksters van het zuigelingenbureau waren, leeft, bewijst het feit, waarop we reeds de vorige week wezen, n.l. dat er in ons land slechts 112 kleuter bureaux zijn tegen 934 voor zuigelingen. Ge brek aan geld? Dit is zeker niet de hoofd reden. Zoodra de onmisbaarheid van een in stelling maar diep genoeg wordt gevoeld, komt het geld er ook, dat is vast! Maar heel veel moeders denken nog altijd, dat ze, als het kindje eenmaal zonder al te groote be zwaren een jaar is geworden, het wel heel best alleen afkunnen. En deden ze 't dan nog maar alleen, maar dikwijls treden de moeders, tantes, vriendin nen en buurvrouwen, door het zuigelingen bureau tijdelijk op den achtergrond gehouden, in den kleutertijd weer naar voren met haar welgemeend, maar niet altijd verstandig ad vies. En volgt de moeder dit op, dan kan hier van groot nadeel voor ziel en lichaam van het kleutertje 't gevolg zijn. Dr. Koenen haalt in zijn congresrede enkele voorbeelden hiervan aan. Hoe dikwijls wor den bijv. platvoeten, x- of o-beenen en ver krommingen van den wervelkolom eerst ont dekt, wanneer de afwijking vrij ernstig is? Was er contact met de ouders geweest, dan zou het euvel veel vroeger zijn verholpen. Het zelfde is het geval met de tuberculose besmet ting, die, tijdig ontdekt, oneindig veel leed voorkomt en bovendien vaak leidt tot de ont dekking van een gevaarlijke infectiebron. Ook het kleeding- en voedingvraagstuk stelt in deze tijd van werkloosheid en armoede vooral in kinderrijke gezinnen zware, haast bovenmenschelijke eischen aan het talent van de moeders. Gebrek aan toewijding wordt bij de moeder zelden of nooit gevonden, doch heel vaak is gebrek aan kennis de oorzaak, dat de voeding van den kleuter onvoldoende blijkt. Hoe prachtig kunnen de bureaux hier helpen! En daarnaast is er de zorg voor de geeste lijke gezondheid: een prachtig, welhaast on uitputtelijk terrein van werkzaamheid van het kleuterbureau: we denken aan het tijdig vaststellen van achterlijkheid, aan slechte eters, lastige en driftige kinderen of kinderen, die „den verkeerden kant uitgroeien" tenge volge van disharmonische toestanden in het gezin of conflicten tusschen de ouders! Hoe ontzaglijk veel narigheid, moeite en leed voor onze kleuters en voor onszelf zou kunnen worden voorkomen, als we met evenveel ver trouwen als we tegenover het zuigelingen bureau aan den dag leggen, ons tot het kleu terbureau wendden om de vaak zoo hoog noo- dige raad en voorlichting. Raad vragen is geen schande; géén raad .Aio een schande Daarom en nu komt natuurlijk a raai" - daarom moeten wij moede® ernstig voornemen zooveel als in on* - gen is mee te werken opdat er in Li0* veel kleuterbureaux komen! s land Ten eerste, door met onze eigen klei reeds bestaande bureaux te bezoek?* de tweede door andere jonge moeders hier' tent te maken, ten derde, door de r vP a** voor kleuterzorg te steunen. c°hectes En ten vierde dat is misschien ha» v allerbelangrijkste door onze taak t zichte van onze 1 tot 6-jarige kinderen? schouwen als minstens even belanerSit be" onze taak ten opzichte van nnL als kleintjes. h«le De kleuterstudie ook die van de gie van den kleuter is nog min of mPo een beginstadium. Maar hoe meer we i dringen in de lichamelijke en geestelliw.?" hoeften van onze kleuters, hoe beter we voelen hoeveel er nog aan ontbreekt vón n hun voeding en opvoeding bij ons' °o!c van een leien dakje gaat. VADERLANDSCHE JAARBOEKEN Er zit veel aantrekkelijks in het streven de N.V. Uitgevereij „De Torentrans" te 7bu om elk jaar een Vaderlandsch Jaarboek nuf geven. Daarmede wordt de traditie die iff jaren. 1747—1798 bestond, om NederlaiS® jaarboeken uit te geven waarin vaataB werden de belangrijkste gebeurtenissen0 voortgezet. weer Het jaarboek is nu verschenen. Wel wat in het jaar 1938, maar de uitgever deelt men dat in het vervolg de jaarboeken eerder ff' len uitkomen. <ul* Het jaarboek staat onder redactie van ,w heer F. J. W. Drion, die daarbij de medewef king had van de heeren Prof. Dr. a J Bar nouw, Jan Engelman, Prof. J. van Gelderen Prof Dr. P. Geyl. tnen Om een geheel te krijgen was het noodig het overzien van de gebeurtenissen die in 1937 voorvielen te laten voorafgaan door een over- zicht van de economische crisis die in 1929 be gon, want veel wat van het afgeloopen jaar geboekstaafd moest worden, had zijn voorge schiedenis in die verstreken jaren. De geschiedschrijvers zijn er in geslaafd zeer lezenswaardige beschouwingen te geven, die een interessanten kijk geven op den samen hang van veel gebeurtenissen. Wie dit boek leest, leert zijn tijd beter begrijpen. Hij krik niet alleen een breeder kijk op de dingen die reeds voorbijgingen, maar zal ook met meer belangstelling de verdere ontwikkeling der ge beurtenissen in de naaste toekomst volgen. Voor het geslacht dat na ons komt, zal voor de bestudeering van de geschiedenis van onzen tijd, in deze jaarboeken een schat van gege vens te putten zijn, zooals wij nu nog graag in de oude jaarboeken der 18e eeuw bladeren. De schrijvers van het jaarboek 1937 hebben gestreefd naar een objectieve behandeling van de stof, hetgeen niet wil zeggen, dat zij daarin geheel geslaagd zijn. Het is vrijwel ondoenlijk over politieke quaesties zuiver objectieve be schouwingen te geven. De persoonlijkheid van den schrijver en zijn eigen visie op de dingen komen af en toe om den hoek kijken. Maar het vermindert de waarde van het boek niet. Het laatste snufje op het gebied van levens beschrijvingen is de „biografie" van onze hedendaagsche beroemdheden, de dames Snip en Snap. Bij Scheltens Giltay in Amsterdam verscheen namelijk een boek „Snap je dat nou Juffrouw Snip?", avonturen uit het leven van de dames Snip en Snap door Jac. van Tol en Hans Nesna. Bij J. M. Meulenhof in Amsterdam zag de negende druk van een roman van Jeanne Oterdahl het licht. De vertaling uit het Zweedsch is van mevrouw N. Basenaw—Goe- mans. Bij Scheltens Giltay te Amsterdam ver scheen „Met de camera door oerwoud en steppe", op jacht naar dieren en menschen, door Cherry Kearton. De Nederlandsche be werking is van F. Koning. Goede raad voor het gezin Wat eeen ieder moet doen en laten om den vrede te bewaren. Moeder, Vraag niet te veel, zelfs niet om te troosten, Laat uw opgroeiende kinderen flink eten, zet ze niet op rantsoen. Maak nooit andermans brieven open, tenzij 't strikt noodig is. En doe het in dit geval nooit stilletjes. Scheeuw niet! Treedt beslist op, maar blijf steeds beschaafd in uw woordenwisselingen. Zeg niet te pas of te onpas: „Ik moet altijd alles alleen opruimen!" Vader, Als u zich verlaat heeft, stuur dan even een boodschap. Stuur den maaltijd niet in de war. Lees niet onder 't eten. Heb oog voor uw ge zin en praat gezellig mee. Bepaal u niet tot een onverstaanbaar gebrom. Als u kritiek op uw echtgenoote hebt, zeg het haar dan kalm en onder vier oogen. Geef de kinderen nooit gelijk tegenover moeder.. Maak geen aanmerkingen op het eten waar iedereen bij is. De heele familie zal onmid dellijk dit slechte voorbeeld gaan volgen. Druk u steeds beschaafd uit. Sla nooit met de vuist op de tafel! Dochter, Maak niet teveel lawaai in huis door zin gen of pianospelen. Vooral des avonds is er behoefte aan rust. Exploiteer de telefoon niet voor urenlange gesprekken. Neem niet voortdurend moders paraplue wge om haar „ergens" te laten staan. Laat moeders kousen rusten ofstop z» keurig. Neem de badkamer niet een uur lang müe" Vergiftig de atmosfeer in huis niet door sterke parfums. Wees niet vriendelijk tegen anderen mopperig „thuis". Zoon. Veeg zorgvuldig je voeten als je komt. 0n« Haal niet midden in den nacht van au uit de provisiekast Strooi niet overal eindjes sigaret. Sluit de kranen; laat het licht niet nooa - loos branden. awn Sonijt niet met de deuren, zelfs niet na hevig meeningsverschil. Schoonmoeder, A. Kritiseer niet met ironische blikken hoeden van uw schoondochter. Stel geen gewetensvragen over den prijs kleeding of etenswaren. Kom niet „zoomaar eens oploopen s eerst een telefoontje of schrijf een Dn kaart. hfiu Als er iets misloopt, zeg dan niet: „I* a 't jullie wel gezegdl"

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10