SKI-KLEEDING STEGEMANS Peek Cloppenburg fai/ &HJREN Koninklijke —dankbetuiging ZELFSTANDIG OF VOLKOMEN NEUTRAAL? V R TJ D A G 25 NOVEMBE R 1938" TWEEDE KAMER Buitenlandsche politiek wordt besproken De Kamer nam eerst eenige voorstellen, tot terugneming van een aantal belastingverla- gingen in Nederl. Indië aan. Hierop kwam Buitenlandsche Zaken aan de orde. Dit was zichtbaar aan de schoone lusters die ontstoken werden; het gebruik wil, dat deze alleen licht verspreiden bij de behande ling van deze begrooting. Zulks ter eere van mogelijk aanwezige diplomaten, welke we heden echter niet konden ontdekken; zelfs niet bij al dit licht! De eerste spreker, Ir. Bongaerts (r.k.), vroeg zich af, of er van een herleving van den Vol kenbond wel sprake zou kunnen zijn, als de eene staat zich van dit, de andere van dat artikel losmaakt. Spr. meent dat het Volkenbondsverdrag één geheel is, hetzij als geheel dwingend, hetzij facultatief. De heer Bongaerts acht het ge- wenscht, dat de Minister het Nederlandsche standpunt los van andere zaken principieel bepaalt en te dien aanzien niet louter oppor tunistisch te werk gaat, gelijk nog 't geval was in de in September j.l. uitgesproken rede. Vol gens spr. ziet het er naar uit, dat de vrede van München niet meer is dan een wapenstilstand. Ir. Bongaerts stemt in met het plan het Vol kenbondsverdrag los te maken van het verdrag van Versailles. Thans reeds blijkt, hoezeer het meer en meer terugtreden van den Volkenbond te betreuren valt. Mr. v. d.Goesv.Naters Cs.d.) zag in het bezoek van Koning Leopold een symbool van dezelfde lotsgemeenschap, die België en Neder land gemeen hebben. Het recht aldus willen toch ook de aan hangers van geestelijke herbewapening moet voorgaan. Maai- dan moet men ook met het oog op de te handhaven internationale rechts normen tot toepassing van sancties bereid zijn. Een hoofdthema in het betoog van dezen spre ker was, dat de Oslo-groep, en aldus ook ons eigen land, een ernstige fout had begaan door zich van de verplichtingen van art. 16 bevrijd te verklaren. De heer S m e e n k fa.r.) achtte deze kritiek onjuist. De Oslo-staten waren al veel eerder dan in September j.l. tot hun standpunt komen en dit heeft heusch niet grooter agres siviteit van anderen veroorzaakt. Voor ons is zelfstandigheidspolitiek je ware. Dat wil niet zeggen, dat we ons onder alle omstandigheden Licht als een veer en toch modieus modeleevend Wil batist en rekbare batist panden, ritzslui- ting 7.— Saumon satin en rekbare satinpanden, ritzsluifing f 6.7b médeAvhiu BUSTE" HOUDER Lang model t 2.9b j Andere soorten v.a. f 2.5o[:^j 'coeoe F/cuatrJ door Groote Houtstraat 10 (Adv. ingez. Med.) neutraal moeten houden. Het kan wezen, dat we voor het Recht moeten optreden, maar op 't oogenblik is niet precies te zeggen, waar 't Recht en waar 't onrecht huist. Wat de situatie van de Joden in Duitsch- land aangaat, merkte de afgevaardigde op, dat een spoedige internationale oplossing vereischt is. Nederland kan zelf helaas niet vele duizen den opnemen, maar indien de overzeesche lan den bereid zijn in ruime mate vluchtelingen op te nemen, dan kunnen wij zeer velen tijde lijk huisvesten als transmigratieland. Mr. Joekes (v.d.) gewaagde van de op de taal gebaseerde eenheid in cultuur tusschen België en Nederland, waarvan Koning Leopold zich ook ten volle bewust toonde. Naast hetgeén we cultureel gemeen hebben, nemen we thans op internationaal-staatkundig gebied eenzelfde standpunt in. En tenslotte zijn er de gemeen schappelijk economische belangen. De heer Joekes hoopt dat het verheugende bezoek van Koning Leopold den weg verder zal banen voor het tot stand doen komen van een onderlinge regeling van allerlei vraagstukken. De v.d. woordvoerder erkende, dat de Vol kenbond in verschillende ernstige gevallen niet bij machte was gebleken voor een op 't recht gegrondveste oplossing zorg te dragen. Toch moet men niet meenen, dat dus eigen bewa pening thans bij uitstek veiligheid zou kun nen verschaffen. Onder de gegeven omstandigheden acht Mr. Joekes het juist, dat men niet geacht kan wor den automatisch vast te zitten aan de sanc tiebepalingen van art. 16. Maar het solidari teitsbeginsel wenscht hij niet losgelaten te zien. Spr. informeerde wat andere landen geant woord hebben omtrent hetgeen voor de vluchtelingen willen doen vraag o.m. tevens door Dr. Bierema en Mr. Rutgers van Rozenburg gesteld terwijl hij voorts vroeg in hoeverre de Regeering is opgekomen voor de belangen der Joodsche Nederlanders in Duitschland en Italië, om voorts het optre den van onzen gezant te Warschau, met betrek king tot het opkomen voor de uitgezette en slechts onder belemmerende voorwaarden weer toegelaten correspondent van de N. R. Ct. als onvoldoende te laken, zienswijze die Dr. Bie rema (lib.) bleek te deelen, evenals beide hee- ren 't eens waren over de wenschelijkheid van een goede bezetting van ons beroeps-consu laire corps. Na het betoog van Dr. Bierema, dat bovenal een lofzang inhield op onze zelfstandigheids- politiek, verkondigde Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) de stelling, dat deze niet deugt, n.l. een te dubbelzinnig karakter heeft. Wij moe ten volgens hem het voorbeeld van Zwitser land volgen, dus een absolute onzijdigheid ten allen tijde en onder alle omstandigheden in acht nemen en 't recht daartoe door den Vol kenbondsraad doen erkennen. Laat de Regee ring dit na, dan toont zij daarmee, evenzeer als de coalitie van Marxisten en Katholieke Staatspartij op oorlog aan te sturen. Aldus Mr. Rost v. Tonningen, die voorts opnieuw pleitte voor een in den Haag te houden inter nationale conferentie met 't doel een tehuis (elders in de wereld) voor alle Joden te schep pen. Mr. Rutgers v. Rozenburg (c. h.) achtte in tegenstelling met den vorigen spre ker opzegging van ons Volkenbondslidmaat schap ongewenscht. Zeker, universaliteit èn een bindende Band acht hij voorshands zoo zeer onbereikbaar, dat het streven daarnaar gelijk zou staan met 'n poging de quadratuur van den cirkel te vinden. Maar, zij die geloo- ven haasten niet. Aanvankelijk stelle men zich met een Volkenbond, die een soort permanente ronde tafelconferentie zou zijn, tevreden, Vrijdagmiddag voortzetting. In de avondvergadering: ONDERWIJS. Het interessante was vanavond eigenlijk dat wat men niet hoorde, te weten: geen stem uit den kring der Katholieke fractie, bij 't algemeen debat over Minister Slotemaker de Bruïne's begrooting. Blijkbaar had het ver maan tijdens de algemeene beschouwin gen over Hoofdstuk I dat men heusch niet moet probeeren den Minister van Onderwijs als zondebok de woestijn in te sturen wegens hetgeen voor de verantwoordelijkheid van het Kabinet in zijn geheel komt, uitwerking ge had. De heer Tt ijs sen (s.d.) betoogde, dat de kwestie van de leerlingenschaal als een zwar te schaduw over deze begrooting hing, de heer v. Houten (chr. dem.) klaagde er over, dat deze Minister geen cent had weten los te krijgen voor gerechtvaardigde onderwijs- belangen, de heer Zij ls tra (a.r.) merkte op, dat de bewindsman het recht had zijn beleid te zien in het licht van het algemeen Regee- ringsbeleïd. Zeer veel van de geoefende kri tiek noemde deze afgevaardigde bovendien ongegrond, opvatting o.m. gedeeld door den heer Tilanus (c.h.), die het overigens jam mer vondt, dat er toch ten deele nieuwe spel ling blijft. Deze treurzang over de enkele e's o's, enz. deed Dr. Moll er (R.K.) meewarig het hoofd schudden. Aan den anderen kant betreurden Dr. Vos (lib.)de heeren T h ij s s e n (s.d.) en Houten (chr. dem.), dat men, wat de uit- gangs-n betreft, den weg terug zal inslaan Intusschen vernamen we van den heer Roos jen (a.r.), die in het algemeen de onderwijs-resultaten hier te lande goed noem de (uiterst gering analphabetisme), dat bij kans heel zijn fractie het betreurde, dat er zoolang is vastgehouden aan de spelling Mar- chant. Met dezen afgevaardigde gaf o.m. Dr Vos, te kennen, dat er meer voor de licha melijke opvoeding diende te geschieden waar tegenover Ds. Kersten (St. Ger.) te kennen gaf, dat er bij het onderwijs al ge noeg fratsen gemaakt worden en dat alle gymnastiek de menschen tenslotte naar de danslokalen brengt! Als nog vermeld is, dat de heer v. S 1 e e 11 betoogde, dat minister Slotemaker, die het vorige jaar den leden om verlanglijstjes vroeg maar die nu over alle wenschen het doodvon nis uitspreekt van een Siiit-Nicolaas een Vargas is geworden en dat de heer Wou denberg (nat. soc.) constateerde dat het demo-liberale systeem bezig is onder te gaan kunnen we over den Minister heel kort zijn Deze verklaarde allerlei o.m. gold dit voor de kwestie van de lichamelijke oefening niet te kunnen inwilligen tengevolge van de. kosten-kwestie. Hij was het te dien opzichte met het geheele Kabinet volkomen eens. Wat de spelling betreft, moest men z.i. bedenken: beter den halven dan den heelen weg terug' Over een motie-Bo 11e we g (a.r.), die ver langt dat de bouw van een nieuw kinderzie kenhuis te Utrecht pas zal geschieden nadat de Kamer via haar begrootingsrecht gelegen heid zal hebben gehad er zich over uit te spreken, vindt a.s. Dinsdag de stemminj plaats. Bij de afdeeling „Hooger Onderwijs" bereed de heer Duymaer v. Twist wederom zijn homoeopa thisch stokpaardje zonder den Minister ertoe te kunnen bewegen een leer stoel in de homoeopathie in te stel len, terwijl mevr. De V r i e s—B ruins (s.d.), Dr. Vos (lib.) en de heer Tilanus klaagden over de minder gelukkige regeling der collegegelden. Minister Slotemaker za" deze zaak nog eens laten onderzoeken. Het clenkbeeld-Tilanus om de Hooger On derwijswet dusdanig te wijzigen, dat niet lan ger de Amsterdamsche Gemeenteraad op het gebied van benoemingen van hoogleearen den baas zal kunnen spelen, lachte den Minister niet toe. Althans, niet wat betreft het in dezen te nemen initiatief. Dat moet z.i. uitgaan van Amsterdam zelf. E. v. R. DRINKT GEREGELD ech* Natuurlijk Bronwater GEZOND GENEESKRACHTIG (Adv. Ingez. Med.) Wijzigingen in het Morse-schrift. Met ingang van 1 Januari 1939 ivordt het afzonderlijke morse-teeken voor de „ch" voor Nederland hutten gebruik gesteld, dit teeken wordt dan als twee afzonderlijke letters c en „h" geseind, de punt wordt vervangen door het teeken „punt streep punt streep punt streep". Bij de overseining van groepenbestaande uit cijfers en letters, moet tusschen de cijfers en de letters het teeken „punt streep punt punt streep" worden geseind. Bij het eerstvolgend examen voor radio amateur behoort met deze wijzigingen rekening te worden gehouden. Dankbetuiging aan de Haagsche burgerij. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft de volgende proclamatie gericht aan de bur gerij van die gemeente Het is mij een eer mij te mogen kwijten van het verzoek mij door ZM. den Koning der Belgen gedaan om aan de burgerij den diep- gevoelden dank van Zijna majesteit over te brengen voor de zoo tallooze en ondubbelzin nige blijken van genegenheid, wélke Zijne Majesteit tijdens hoogstderzelver verblijf te 's-Gravenhage iverden bewezen. De burgemeester, De Monchy. voor DAMES en HEEREN. Vraagt onze prospectus HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 - TEL. 10390 (Adv. Ingez. Med.) Bestrijding der Vrijmetselarij in de R.-K. Pers. f De Orde van Vrijmetselaars richt een Open Brief aan het Episcopaat. Het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetse laren onder het Grootoosten der Nederlanden zendt ons een afschrift van een Open Brief dien zij gezonden heeft aan het Doorluchtig Episco paat van Nederland. Allereerst wordt opgemerkt dat het hoofdbe stuur er van overtuigd is, dat ook de R.-K. geestelijkheid met zorg en droefenis ervaart, hoe meer en meer een verwijdering onder de men schen ontstaat, die maar al te veel gepaard gaat met haat tegen ras of groep en met verdacht making van hunne bedoelingen, aard en wezen. Met volle instemming werden de woorden be groet van H.M. de Koningin die in een Per soonlijk Woord de medewerking gevraagd heeft van alle Nederlanders tot de moreele en geeste lijke herbewapening, „dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer met zich brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, ver trouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken". Het hoofdbestuur wil nu uitvoering geven aan een reeds eerder opgekomen voornemen om de aandacht van het Episcopaat van Nederland te vragen voor de wijze waarop in de R.-K. pers de Vrijmetselarij en Vrijmetselaren worden be sproken. De Vrijmetselarij wordt geschilderd als aansporende tot zedeloosheid en de Loge wordt een plaats van zedenbederf genoemd, terwijl ook aan de Vrijmetselarij oneerbare bedoelingen worden toegeschreven. „Met opvallende, vet-gedrukte hoofden ver schijnen nu en dan in de Roomsche pers artike len, zooals: „Bolsjewisme en vrijmetselarij on der één masker"; „De actie der godloozen ir Frankrijk, Vrijmetselaars en Sans Dieu's"; „Pau selijk woord en vrijmetselaarsgeest"; „Merk waardige onthullingen over de vrijmetselarij". In al die artikelen staat niets over de Vrijmet selarij, rechtstreeks, noch zijdelings, maar het doel is bereikt, nl. het vestigen van de aandacht op de Vrijmetselarij in ongunstigen zin". Aan het slot van den Open Brief wordt ge zegd: „Vrijmetselaren en Roomsch-Katholïeken zullen ook in de toekomst, als andersdenkenden, hunne levensbeschouwingen tegenover elkander blijven stellen, doch laat dat dan geschieden op waardige wijze, en met vermijding van laster en grofheid". DE JODEN IN DUITSCHLAND. Het verzekeringsgebodo GOEBBELS TRAPT EEN OPEN DEUR IN. De Jodsche penscommissie voor bijzondere berichtgeving schrijft ons: Z-ooals bekend, heeft het orgaan van Dr. Gcbfoels, de Angriff, het genieuze idéé opge- worpen, dat Joden zich voortaan niet meer mogen verzekeren. .Aa. leiding tot dit voor stel was het feit, dat Joden, wier bezittingen tijdens het pogrom werden vernield, zich om schadevergoeding wendden tot de assurantie- maatschappijen, aan welke zij ten behoeve van de dekking van eventueele schade regel matig hun premie hebben betaald. Ofschoon thans de vergoeding niet wordt uitgekeerd aan hen, die de schade hebiben geleden, doch aan hen, die haar moedwillig veroorzaakten, zijn de Duitsehe autoriteiten blijkens het bo venbedoelde voorstel zóó edelmoedig, dat zij zichzelf reeds tevoren in de onmogelijkheid stellen, in de toekomst weer de verzekerings vruchten te plukken van het door hen ge organiseerde anti-Joodsche vandalisme. Waarschijnlijk heeft de Angriff het geval nog niet van dezen kant bekeken; immers de verwoesting en vernieling van Joodsche eigen dommen wordt er juist te gemakkelijker door, wanneer men vooraf reeds de zekerheid bezit, dat men voor zijn vernielzucht de ver- zekerings-uitkeering nog op den koop toe krijgt. Als reden voor een verzekeringsverbod van Joden geeft de Angriff op, dat zij zich door gaans veel te hoog verzekeren. Dat overigens een te hooge verzekering cok volgens de regelen van het Duitsehe verzekeringsrecht nooit kan leiden tot een onverdiend hooge uitkeering, dat had zelfs de redactie van de Angriff kunnen weten, indien zij slechts een oogenblik aandacht had besteed aan de Duit sehe wetsbepalingen op dit gebied. De opge geven reden is dus niet al te steekhoudend Doch ook al ware zij dit wel, dan rijst nog de vraag: tegen wie zou dit verzekeringsver" bod eigenlijk moeten gelden? Koestert de Angriff wellicht de illusie, dat Joden zich op nieuw zullen gaan verzekeren, indien zij reeds vooruit weten, dat de Duitsehe regeering slechts een pogrom op touw hoeft te zetten om zich natuurlijk wegens de „spontane volksafikeuring" de schade-uitkeering zon der vorm van proces toe te eigenen? Van de anti-Joodsche maatregelen in het derde rijk zijn wij gewend, dat zij steeds wor den gerechtvaardigd met het noemen van ideëele motieven, doch in het meerendeel der gevallen blijkt, dat men desondanks scherp onderscheidt tusschen het ideëele vernisje en de financieele rentabiliteit, die zulk een maat regel vrijwel steeds met zich brengt. De con fiscatie van het Joodsche vermogen, het wegsturen van Joodsche artsen en juristen om plaats te maken voor doktoren en advocaten, wier stamboom zuiver Arisch is; het overne men alleen van die Joodsche firma's, die ren- dabei zijn, zonder dat nochtans eenige ver goeding voor goodwill wordt betaald; ziehier eenige voorbeelden van anti-Joodsche maat regelen, waaruit zelfs de meest oppervlakkige waarnemer kan opmaken, dat de Duitsehe overheid het spreekwoord „geld stinkt niet1' geen fractie van een seconde uit het oog verliest. Het voorstel van de Angriff is echter kenne lijk met deze richtlijn in strijd; een verbod voor Joden, zich tegen schade te verzekeren berooft immers de Duitsehe regeering van een inkomen, dat het thans gaarne uit de hand der zoo geihate Joden heeft aanvaard. En daaruit mag men gevoeglijk de conclusie trekken, dat het voorstel van de Angriff wel geen genade zal vinden in de oogen van de regeering, die tot hun laatste cent de Joden als bron van „zuiver Duitsch" inkomen zal blijven beschouwen! „Sneeuw wit je'' blijft alleen voor de ouderen. Nadat nog eenige coupures in de film „Sneeuwwitje" waren aangebracht, is deze gisteren opnieuw vertoond voor de centrale commissie voor de filmkeuring te 's-Graven hage. De commissie heeft echter geen aanleiding kunnen vinden haai' standpunt te wijzigen, zoodat de leeftijdsgrens van 14 jaar gehand haafd is. De film zal daarom ook bij de volgende voor stellingen in haar ouden vorm dus zooals tot dusverre vertoond worden. ARROND. RECHTBANK. Zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hedenmorgen werd voor de Arrond.. recht bank een zaak behandeld tegen een automo bilist uit Bussum, die op den Provincialen weg onder de gemeente Wormer een fietser zoo danig aanreed, dat deze het rechter onderbeen brak en vanwege de gecompileerde fractuur van 10 Maart tot 10 Oct. in 't ziekenhuis moest doorbrengen; dit verblijf werd later nog met 14 dagen verlengd. De aanrijding vond plaats op 10 Maart, Het slachtoffer, een los werkman uit Wormer, verscheen uiteraard als eerste getuige. Hij liep nog op krukken en nam op een stoel voor het getuigenhek plaats. Hij vertelde dat hij 's middags om 12 uur tc fiets op den Oosterdwarsweg reed, die op den Provincialen weg uitkomt. Hij had rechtun willen rijden. Doch toen hij ongeveer een meter op den Prov. weg was gekomen zag hb links plotseling een auto. Pres.: „Wat heeft u toen gedaan?" Get. Toen ik zag dat ik er niet voor langs kon heb ik onmiddellijk rechtsaf geslagen. On geveer 10 Meter voorbij het kruispunt vono de aanrijding plaats. De auto kwam in de sloot terecht. De veldwachter, die nadat het ongeval ge beurd was, tér plaatse kwam, verklaarde ter terechtzitting dat de Prov. weg 6 metei breed is. De linker-koplamp van de auto was beschadigd Het voorwiel was ietwat krom Aan het achterwiel mankeerde niets. De verdachte zelf verklaarde dat de fietser toen hij eenige meters op den Prov. weg was gevorderd, een zwenking naar links maakte waardoor verd. hem wilde ontwijken dooi achter hem om naar rechts te gaan. Tenge volge van deze manoeuvre kwam de auto in de sloot terecht. De arts, die het slachtoffer had behandeld, verklaarde dat de gecompliceerde beenfractuur een kans op levensgevaar inhield, aanzienlijk grooter dan bij een gewone fractuur het ge val is. Derhalve was hier sprake van zwaai lichamelijk letsel. Een getuige, die naast verd. in de auto had gezeten verklaarde ook dat de fietser een zwenking naar links had gemaakt. De verd is, aldus get. een kundig bestuurder en rijdt 2yz jaar. Pres. tot get.: Wat verwachtte u toen u de fietser het kruispunt zag naderen? Get.: Dat hij een teeken zou geven om rechtuit te gaan. Pres.: Dat hoefde hij niet te doen. Er verschenen nog andere getuigen, die de toedracht van de aanrijding zelf niet had den kunnen zien. Wel hetgeen daar voor was gebeurd en erna. De Officier achtte het 'n fout dat de verd. niet had afgeremd om den fietser de gelegen heid te geven rechtuit te rijden. De conclusie luidde dat de verd. onkundig had gemanoeu vreerd en dat voor en op en na het kruispum fouten waren begaan. De eisch luidde f 50 subs 30 dagen en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De raadsman mr. D. de Jong gaf toe dat verd. vóór het kruispunt had moeten afrem men. Hij zag echter geen causaal verhand tusschen dit niet stoppen en de aanrijding zelf. De raadsman zag geen reden waarom meer waarde gehecht zou worden aan de ver klaring van den verd. die zeide dat hij geen zwenking naar links had gemaakt, dan aan die van den getuige, die naast de automobi list zat, volgens welke dit wel het geval was. De pleiter wees erop dat verd. voor zijn werk het rijbewijs noodig heeft en vroeg op dit punt 'n voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Een noodlottig teeken. Op 31 Augustus gebeurde er in IJmuiden een ongeluk. Een man, die een last ijzer aan een hijsehkraan sloeg. werd. doordat de last voortijdig gelieschen werd, door de kante lende last getroffen. De kraandrijver verscheen hedenmorgen als verdachte voor de Arron- dissements rechtbank. Als eerste getuige verscheen de fabrieksar- 's-GRAVENHAGE, 24 November. m vertrek van Nederlandschen boden» Koning Leopold aan Koningin WilhelmiJ1^ vólgende telegram gericht: „Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, het Loo. Bij het ver laten van het prachtige land wensch ik nogmaals aan XJioe Majesteit mijn dankbaarheid te betuigen voor hare gulle gastvrijheid. Ik ben diep ontroerd door de hartelijke ontvangst, die mi- door Uwe Majesteit en het Neder, landsche volk iverd bezorgd. Het za mijn volk en mij verheugen bij een toekomstig bezoek van Uwe Majesteit onze gevoelens van erkentelijkheid te mogen uiten". geteekendLeopold, Koningin Wilhelmina heeft hierop met h volgende telegram geantivoord „Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen te Laeken. Ten zeerste ge. voelig aan het vriendelijk telegram dat Uwe Majesteit mij gezonden heeft bij het verlaten van mijn land, gevoel ik mij gedrongen Uwe Majesteit'de ver. zekering te geven, dat haar bezoek voor mij en mijn volk een oorzaak van bijzondere vreugde geweest is en dat geheel Nederland de komst van uwe majesteit hoogelijk heeft gewaardeerd. Ik verheug mij bij voorbaat erop Uwe Majesteit eerlang een bezoek in Brus' sel te brengen". geteekend: Wilhelmlnv (ePORTRET VAN») die stamppot met de échte Geldersche f rookworst van Stegeman op dient en die zich geweld moet aandoen om er af te blijven! Die heerlijke worst met de zachte rooksmaak! U eet ze thuis toch ook? Stegeman's rookworst is werkelijk iets bij zonders, en daarom U moet er heusch eens om vragenl LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat. In winkels met ons raambil jet (Adv. IngezMed.) beider uit IJmuiden, die de last aan de kraan had geslagen. Samen met verdachte moest hij een partij ijzer verplaatsen. Het ongeluk gebeurde bij de eerste last, die aangeslagen werd. Het was voor het eerst dat het tweetal samenwerkte, Get.: „Ik gaf verd. geen teeken om te hij sehen". Pres.: „Dat is toch wel gebruikelijk. Was u dan nog niet klaar?" Get. „Met de linker ketting wel, nog niet met de rechter. Ik zou me echter eerst moe ten verwijderen voor het teeken kon worden gegeven". „Pres.: „Voor hij ging hijschen is de partij ekanteld en tegen uw bovenlijf terecht ge komen, waardoor uw linkerarm gebroken is?" Get.: „Juist. Drie weken heb ik in het ziekenhuis gelegen en ik bij nog onder be handeling van den dokter". De verd. zei dat get. wei zijn hand heeft opgestoken. Pres: „Hoe zwaar was deze last?" Verd.: „Ongeveer 5000 K.G." Verd. zei verder dat get, bij den rechter commissaris had verklaard dat hij wel zijn hand op had gestoken, maar dat dat voor de rechter ketting was. Pres.: Ls het inderdaad mogelijk dat vera, doordat u de hand opstak den indruk kreea dat u het teeken voor het hijschen gaf? Get.: „Dat kan wel". De Pres. stelde de vraag waarom of vera, niet gewacht had met hijschen totdat de get. bij de last vandaan was. De Officier concludeerde dat verd. naa moeten wachten totdat dit gebeurd weerwil van het opsteken van den arm, aai verkeerdelijk was opgevat. Temeer waar vera, voor het eerst met den ander werkte en Bo vendien de ervaring had dat lasten wel ee meer kantelden. De Officier eisehte f 20 boete subs. 10 da» hechtenis. Uitspraak over 14 dagen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6