eenstemmigheid MacDonald [usschen Britsche en Fransche ministers. •jjjjp A G 25 NOVEMBER 1938 Ook de kwestie der defensie werd besproken. Na de gisteren te Parijs gehouden besprekingen tusschen de Britsche en Fransche ministers, is het volgende communiqué uitgegeven ^Het bezoek van den Britschen minister-president en den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Franschen ministers de gelegenheid gegeven tot een gedachtenwisseling met hun Britsche collega's over de belangrijkste kwesties van gemeenschappelijk oelang. Tot die kwesties behoorden de nationale verdediging en de diplomatieke actie. Uit de besprekingen van heden is eens te meer gebleken, dat beide landen ten aanzien van de algemeene politieke oriënteering een volkomen gelijke opvatting koesteren, die geïnspi reerd wordt door het verlangen naar behoud en versterking van den vrede." Chamberlain spreekt zijn loldoening uit over de fransch-Duitsche verklaring. Chamberlain heeft tegenover de pers ver- Haard dat van gedachten is gewisseld over „jogs'tulcken, welke beide landen betreffen 5 men is eensgezind gebleken. „Onze poli- ji js een politiek van het handhaven van n vrede en wij zullen alle stappen doen, plke hiervoor noodig zijn." De minister-president voegde hier aan toe, dat tot dit doel vooral is gesproken over vraagstukken van landsverdediging en algemeene diplo matie. Chamberlain verklaarde verder voldaan te zijn over de overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk, welke dezelfde strekking heeft als de overeenkomst welke hijzelf heeft onderteekend met Hitier. Vervolgens wees Chamberlain op het belang van persoonlijke besprekingen tusschen regeeringen in den steeds wisselenden toestand. Chamberlain zeide tenslotte diep geroerd te lijn door de hartelijke ontvangst, welke hem- Klf en Lord Halifax en 'hun dames ten deel is gevallen. Hij is ervan overtuigd, dat de vriendschap tusschen beide landen is ver kerkt, door de hartelijke persoonlijke ge- óachtenwisseling. Het verloop der besprekingen. Havas meldt, dat Bonnet een uiteenzetting heeft gegeven van de onderhandelingen, die j geleid hebben tot de uitwerking van het ont- jerp der Fransch-Duitsche verklaring, de wederzijdsche erkenning der grenzen en de (dderlinge raadpleging in geval van een conflict. De Britsche regeering was trouwens van de besprekingen op de hoogte gehouden coor de Fransche regeering. Na de uiteenzet- Ég van Bonnet gaf Chamberlain uitdruk- hng aan de levendige voldoening der Brit sche regeering over het resultaat der onder handelingen, dat een belangrijke étappe vormt op den weg der Fransch-Duitsche toe nadering. Vervolgens gingen de besprekingen over het vraagstuk der Fransch-Britsche samenwerking op militair gebied. Daladier gaf een uiteenzetting van het Fransche stand punt, Chamberlain zette de opvattingen der Britsche regeering uiteen. Men meent te we ten, dat Chamberlain over dit vraagstuk ook een vrij lang onderhoud gehad heeft met peraal Gamelin. Ook de toestand in het verre Oosten is ter sprake gekomen, maar op grond van den kor ren tijd, waarover de ministers beschikken, is sen nauwelijks op deze kwestie ingegaan. Volgens Reuter verluidt, dat bij de besprekingen beide partijen ten aanzien van Spanje zijn overeengekomen dat de overeenkomst inzake de niet-inmenging nog steeds bestaat. Aangezien dit het geval is, kunnen oorlogsrechten slechts aan beide partijen worden toegekend als integreerend deel der niet-inmengings- overeenkomst. Indien een van beide partijen in Spanje moei lijkheden maakt bij de uitvoering van het plan ran Londen kunnen, naar men begrijpen zal, natuurlijk geen oorlogsrechten worden toege kend, De diplomatieke redacteur van Reuter meent Ie weten, dat de kwestie der waarborging van jfe nieuwe Tsjecho-Slowaaksche grenzen een oelangrijke plaats in de Fransch-Britsche be sprekingen heeft ingenomen. Tsjecho-Slowakije slaat op het standpunt, dat nu de grenzen defi ant zijn vastgesteld, de waarborging van kracht moet worden. Polen, aldus verklaart men, heeft getoond volkomen ontevreden over den tegenwoordigen toestand te zijn en is niet van plan waarborgen te geven. De poging van Beek tot het scheppen van een gemeenschap pelijke Poolsch-Hongaarsche grens door Roethe- nië, waarbij een onschendbare grens tusschen Hongarije en Roemenië tot stand zou komen en Roemenië ook een deel van Roethenië zou krij gen, is mislukt, doch het Poolsche standpunt is niet gewijzigd. Het is echter twijfelachtig, of Polen Duitschland openlijk zou tarten. Gisteravond zijn de Britsche ministers op het stadhuis ontvangen. In verband met de rouw van het Britsche hof had het diner, dat later op den avond op de Britsche ambassade plaats vond een strikt parti culier karakter. Behalve de Bi'itsche ministers en hun gevolg zaten slechts mede aan de mi nister-president en de overige Fransche minis ters, de voorzitters der Kamer en Senaat en enkele andere Fransche persoonlijkheden. Op Quai d'Orsay heeft de echtgenoote van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, mevrouw Bonnet, een diner aangeboden ter eere van mevrouw Chamberlain en Lady Halifax. STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK. Regeering laat fabrieken ontruimen. ERNSTIGE INCIDENTEN TE DENAIN. Gisteravond publiceerde de Fransche minister-president het volgende com muniqué over de stakingen: In de departementen van de Seine zijn stakingen met bezetting van de werkplaatsen uitgebroken. De regee ring heeft onmiddellijk maatregelen genomen om de orde te doen hand haven. In het departement van het noorden zijn 25 fabrieken, waar 12.000 arbeiders werk vinden, ontruimd en in het departement Seine Infé rieure negentien fabrieken. In dit laatste departement is thans geen enkele fabriek of werkplaats meer bezet. In het departement van de Seine zijn tien fabrie. ken met 5000 werklieden ontruimd. Met de ontruiming van de Renaultfabrieken is de politie nog bezig". Verder deelt het ministerie van openbare werken mede, dat ten gevolge van de stalking, welke is uitgebroken in het gebied van Anzin, de mijnspoorweg van Semain naar de Bel gische grens geblokkeerd was voor goederen transporten. Aangezien hierdoor de exploitatie van de mijnen werd lamgelegd, daar de steen kool niet kon worden afgevoerd, heeft de minister een requisitie-decreet onderteekend. Hedenmorgen deelde de prefectuur van po litie te Parijs mede, dat de Renaultfabrieken om één uur hedenochtend volkomen ontruimd waren. Niemand werd hierbij ernstig gewond. Slechts leden der mobiele garde en drie agenten liepen lichte kwetsuren op. Meer dan 300 betoogers zijn gearresteerd. De bond van arbeiders in de metaalindustie in het gebied Parijs heeft een oproep gericht tot de arbeiders in de metaalfabrieken om geen voortijdige actie te ontketenen in af wachting van de beslissing van de C. G. T. De bond van arbeiders in de vliegtuig-in dustrie heeft verklaard zich strikt te zullen houden, aan de voorschriften van de C.G.T. Te Denain is het gisteren zeer ru moerig geweest. Des middags om streeks drie uur heeft de mobiele garde een fabriek, waar zich drie duizend stakers bevonden, ontruimd. De stakers lieten de banden van de auto's der ordebewakers leegloqpen en zij versperden den spoorwegovergang bij Villars, waardoor het verkeer werd gestremd, zoodat versterking van de mobile garde een omweg moest maken om de fabriek te bereiken. In vecht partijen werden drie personen ge- wond. Toen de toestand ernstiger werd en de menigte een dreigende houding ging aanne men, werden onderhandelingen geopend tus schen den prefect, den burgemeester en het bestuur van den bond van arbeiders in metaalindustrie, overeengekomen werd dat de mobiele garde zioh zou terugtrekken, op voorwaarde, dat de stakers vrijwillig de fabriek zouden verlaten, hetgeen geschied de. In den avond trok een betooging van 3500 personen naar het gemeentehuis van Denain, waar sprekers de menigte aanspoorden vol te houden. Te negen uur ging de menigte zonder inci denten uiteen. „GOEDE NABUURSCHAP ESSENTIEEL VOOR DEN EURO- PEESCHEN VREDE". De inhoud-der Fransch-Duitsche verklaring. van den vrede vormen. Naar de al gemeene opvatting zou Duitschland in het tweede deel nogmaals bevesti gen, dat er geen territoriale twist punten meer tusschen Duitschland en Frankrijk bestaan. Bovendien zou den de wederzijdsche grenzen plechtig erkend worden. In het derde deel zou den de beide staten overeenkomen bij internationale moeilijkheden, waar bij beide belang hebben, in overleg te treden". Havas verneemt van welingelichte Duitsche zijde, dat de Duitsche minister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, 28 Novem ber a.s. naar Parijs zal komen. Zijn verblijf in de Fransche hoofdstad zal slechts van korten duur zijn. Hij zal onmiddellijk naar München terug keeren om rapport uit te brengen aan den Führer. over de Palesfijnsche kwestie Hoe de Britsche regeering zich de oplossing denkt. Ronde-tafelconferentie op zijn laatst begin Januari. Chamberlain bij den hertog van Windsor. Uirtogin was bij het onderhoud aanwezig:. Chamberlain en Lord Halifax heb ben gisteravond, aar Reuter uit Parijs jfleldt,, een bezoek gebracht aan den hertog van Dindsor in hotel Meur ice. Dit bezoek duurde 25 minuten. Men verneemt dat octk de hertogin van Windsor aanwezig was. >De Jour" meent te weten, dat de hertog «et Chamberlain zijn toekomstplannen heeft ^sproken en niet den wensch heeft verheeld, ajn land terug te zien en het nog nuttig te tomen zijn. ^De correspondent van de Daily Mail te -anjs, schrijft dat de kwestie van een be- ff- van den hertcig en de hertogin ook in onderhoud met Chamberlain ter sprake sekomen. .Des avonds werd opnieuw gesproken over ®°gelijkheid dat het hertogelijk paar met wrstmis haar Sandringham gaat, doch dit Krucht is niet bevestigd. VON RIBBENTROP MAANDAG NAAR PARIJS Van semi-ctfficieele zijde wordt uit Ber lijn aan het A.N.P. gemeld: „Naar men uit uitlatingen in diplomatieke kringen hier kan opmaken, schijnt de Fransche wensch naar uitwerking van een gemeenschappelijke Duitsch-Fransche ver klaring, naar het voorbeeld van de door Duitschland en Engeland geteekende verkla ring van München, te Berlijn zonder dralen beantwoord te zijn. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de Führer en Francois Poncet reeds over een verklaring hebben gesproken en dat daarop onderhandelingen tusschen den Franschen minister van buitenlandsche zaken en den Duitschen ambassadeur te Parijs, tusschen minister Von Ribbentrop en den nieuwen Franschen ambassadeur en tus schen dezen ambassadeur en den Führer gevolgd zijn. Men verneemt vérder, dat de onderteekening van de gemeenschappelijke verklaring ver wacht kan worden ter gelegenheid van het bezoek van Von Ribbentrop aan Parijs. Over den inhoud der verklaring zijn nog geen mededeelingen ontvan gen. doch de verklaring schijnt drie punten te bevatten. In -het eerste deel wordt waarschijnlijk als opvatting der beide staten vastgesteld, dat de vriend schappelijke buurbetrekkingen een be langrijk element voor de consoli datie van Europa en de handhaving Minister Malcolm MacDonald heeft gister middag in het Lagerhuis de debatten geopend over de Pales tij nsche kwestie. Hij zeide, dat het niet eerder mogelijk was deze kwestie aan de orde te stellen, aangezien -gewacht moest worden op het verslag van de commissie- Woodhead. MacDonald zette uiteen, dat de regeering thans de beschikking heeft over machtige militaire en politiestrijdkrachten en gestadig en zeker het gezag der regeering in het geheele land herstelt. mogelijk voor de Joodsche en Arabische lei ders overeenstemming met elkander te ver krijgen. Daarom heeft de regeering voorgesteld, dat te Londen beraadslagingen zullen worden gehouden. Waarschijnlijk zullen het üi eersten aanleg beraadslagingen zijn tusschen de regeering en Arabische vertegenwoordigers en beraad slagingen tusschen de regeering en Joodsche vertegenwoordigers. Doch wij hopen, dat zij eerlang zullen lei den tot een beraadslaging tusschen alle drie partijen om de ronde tafel. MacDonald hoopte, dat de beraad slagingen over een paar weken of op zijn laatst begin Januari zullen begin nen, dat het gebiedend noodzakelijk is, dat zoo spoedig mogelijk een einde komt aan de huidige onzekerheid (toejuichingen) Een idee van Churchill. Na MacDonald werd o.a. het woord gevoerd door Churchill. Deze stelde voor, voor Pale stina een tienjarenplan uit te voeren. In al gemeene trekken is zijn plan voor tien jaren de immigratie van Joden naar Palestina vast te stellen op een zeker aantal, dat aan het einde der tien jaren niet op beslissende wijze de verhouding in zielental tusschen Arabieren en Joden zal hebben gewijzigd. Hij verklaarde, dat de groei der Arabische bevolking Engelan-cl het recht geeft thans te beslissen, dat de Joodsche immigratie in eenige periode niet minder zal zijn dan de groei der Arabische bevolking, welke grooten- deels vortkomt uit de bezielende kracht der Joden. Churchill zeide, dat den Arabieren eenvou digweg gezegd moet worden, dat tenzij zij binnen een redelijke periode een „fair" aan bod aanvaarden en ophouden met oorlog te voeren tegen Groot-Brittannië wij ons plan zullen ten uitvoerleggen, niet zonder rekening te houden met hun rechten, doch zonder eenige speciale verplichting. Neville Chamberlain ontsnapte bij zijn aankomst te Parijs niet aan een interview voor de microfoon BAPIB PROGRAMMA Malcolm MacDonald. Het werkelijke probleem van Palestina is geen militair, doch een politiek probleem, zeide MacDonald. Onze troepen kunnen de orde herstellen, doch niet den vrede. Dat moeten de regeering en dit Huis doen. Hoewel Palestina een klein land is, is het naar den geest een groot land. 2000 jaren geleden was het het tehuis van de Joden en in de afgeloo- per twintig jaren hebben vele Joden zich onder de voorwaarden van het mandaat te- ruggespoed naar Palestina. Denkt niet, dat iemand met recht kan zeggen, dat Groot- Brittannië gedurende deze jaren niet de ver plichting is nagekomen de immigratie van Joden te vergemakkelijken. Sedert 1922 zijn meer dan 250.000 Joden Palestina binnenge komen om er zich te vestigen. Het resultaat van hun werken was opmerkelijk (applaus). De Joden zijn in Palestina niet, omdat hun dat als gunst wordt toegestaan, doch omdat het hun recht is (applaus). Onder d-e geese- ling der vervolging in Midden Europa is hun terugkeer naar het oude vaderland 100 maal vergroot. De tragiek van het volk, dat geen vaderland heeft, is nimmer zoo erg geweest als deze week (instemming)Ik hoop, dat wij niet aan onze gevoelens van afschuw over de wijze, waarop met dit volk wordt omgesprongen, zul len toegeven om onze kalme en juiste beoor deeling van het moeilijke prolbeem Palestina te vertroebelen (toejuichingen). Chamberlain vervolgde met te zeggen, dat de Arabische bevolking is toegenomen tot 990.000 en het is uitgerekend, dat er over twintig jaren 1.500.000 Arabieren zullen zijn. Dit feit geeft aanleiding tot twee overpein zingen: Ik ben van meening, dat berekend moet worden hoeveel Joden zich in Palestina kunnen vestigen zonder de rechten en de positie der Arabische bevolking te benadeelen. Wij hebben plechtige verplichtin gen tegenover beide volken in Palesti na! Wij zijn verplicht de Joodsche immigratie onder geschikte voor waarden te vergemakkelijken en een dichte vestiging van Joden op het land aan te moedigen. Wij zijn verplicht er op toe te zien, dat de rechten en de positie der Ara bieren niet worden benadeeld. Hoe deze beide verplichtingen op rechtvaardige en vreedzame wijze met elkander in overeenstemming te brengen is het probleem dat wij moe ten oplossen, een raadsel, waarvoor wij een antwoord moeten vinden. MacDonald verklaarde vervolgens, dat het Lagerhuis zich nimmer ge bonden had aan de politiek der ver deeling (applaus). Het is duidelijk, dat de deeling, zooals was voorgesteld door de commissie Peel onuitvoer baar was, vervolgde de minister. De regeerinL heeft dat direct begrepen. De regeering zou verantwoordelijk blijven voor het bestuur over geheel Palestina. De regeering heeft het motto overgenomen, dat Churchill tegenover MacDonald had uitgesproken in de wandel gangen kort nadat hij minister voor de do minions was geworden: „geen deeling, doch volharding". Wij moesten een alternatief vinden, d.w.z. om het hoofd te bieden aan de noodzakelijk heden van den ongelukkigen toestand van Palestina. Ik geloof echter niet, dat alleen de regeering de oplos- sing zou dienen te vinden. Deze oplossing diende ook te worden bewerkt door de beide andere partijen, n.l. Arabieren en Joden. Zij moeten beiden hun bijdrage leveren, beiden concessies doen aan elkander. Het is voor de gewone Joodsche en Arabi sche bevolking niet onmogelijk tevreden zij aan zij in Palestina te leven, noch is het on ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gramo foonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO- Melodisten en solist. (4.455.00 Gramofoon muziek). 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N P., mededeelingen. 8.10 Meditatie met mu zikale omlijsting. 8.30 Afgestaan aan de V. D. B. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Inter mezzo. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Interna tionale sportrevue. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00—12.00 Adventsprogramma (gr.pl.) en declamatie. HILVERSUM O, 301,5 M VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 VARA-Kalender. 8.05 Gramofoonmu ziek. (Om c.a. 8.16 Berichten). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om c.a. 12.15 Berichten). 1.30 De Ramblers. 2.00 Cau serie „Het minderheden-probleem in Tsjecho Slowakije". 2.15 VARA-orkest. 3.00 Gedeelten uit de opera „Le Coq d'or" (opn.). 4.30 Espe- ranto-uitzending. 4.50 Fantasia. 5.30 Film land. 6.00 Orgelspel. 6.30 Zeeuwsch program ma. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.00 Politiek ra diojournaal. 7.30 Bijbelver tellingen. 8.00 Her haling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P. VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA- orkest en solisten. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 „En nu.... Oké" (opn.). 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Zang en pianoduo. 11.00 Orgel en hobo. 11.30 Cor Steyn's accordeonorkest. 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 BBC-Schotsch- orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het New Hippodrome-orkest. 2.05 Sportreportage. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Sportreportage. 4.20 Variété-programma. 5.20 Harry Roy en zijn Band en solisten. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Viool en piano. 7.50 Radiojour naal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Uit Amerika: Weekoverzicht. 10.00 BBC- Harmonie-orkest. 10.30 Radiotooneel. 11.40 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Con servatorium-orkest. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Het Blaireau-orkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.25 Gramofoonmuziek. 5.35 Cellovoordracht. 7.30 Het Gras-orkest. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcerfc. 11.20—12,50 J. Boullon's dansorkest. KEUDEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Waldemar Hass en zijn orkest. 7.50 Schupo-orkest. 11.20 Or kestconcert. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt met zijn orkest en solisten. 6.20 Geva rieerd programma. 7.30 Omroeporkest en so list. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Omroep- dansorkest en solisten. 11.2012.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Het José Guédariana-orkest. 2.50 Orgelspel. 3.20 Vervolg concert. 3.50 Zang en gramofoon muziek. 4.35 Piano, viool en gramofoonmu ziek. 6.20 Omroeporkest, solist en gramofoon muziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Omroep- Symphonie-orkest en solist. (9.4510.00 Ac tueele uitzending). 11.00 Populair concert. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.15; 2.55; 3.15 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Het Gertler-kwartet, een blaasensemble en solisten. 4.50 Pianovoor dracht. 5.35 Omroepkleinorkest. 6.10 Omroep- kleinorkest en soliste. 6.35 en 7.35 Gramo foonmuziek. 8.50 Omroep-Symphonie-orkest en solist. (9.359.50 Actueele uitzending), 11.00 Omroepdansorkest en soliste. 11.50 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest, Robert Gaden's orkest, het Meister-Sextett en solisten. 9.20 Berich ten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Berichten. 10.20—12.05 Omroepkleinorkesfc en solisten (opn.).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9