HET NIEUWE AVONDBLAD vroegtijdig Zeven weken later. Bedenktijd. St. Nicolaas inkoopen De onderteekening Teruggezonden vluchtelingen. Visscherij-Snufjes. N.V. RADIODISTRIBUTIE-BEDRIJF IJMUIDEN JAARGANC NO. 22 ZATERDAG 26 NOV. 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN per week 121/* ets., per maand 52>/2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, een üd duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.-^ één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 0.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, flog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. is nu zeven weken geleden dat het ac- van München de verschrikkelijke ophief, die in Europa heerschte. jen dag"tevoren nog, Woensdag 28 September, ,,-neen een Europeesche oorlog te zullen uit keken. Gedeeltelijke mobilisaties in schier jjle landen herschiepen de rampzalige sfeer Tan 1914- Het noodlot werd. afgewend en ^•euwe hoop op overeenstemming in Europa daagde. Tenslotte scheen het toch ook niet onmogelijk dat landen met volkomen ver schillende stelsels van bewind op internatio naal gebied tot een redelijke samenwerking -ouden komen. En van vele zijden hoorde aien tegemoetkoming aan Duitschland inzake jjjn koloniale eischen aanbevelen. Ook in Frankrijk en Engeland, welke landen man- jaat uitoefenen over het grootste deel der uoegere Duitsche koloniën, kwam meer be reidwilligheid dan vroeger aan den dag. Die is nu totaal vervlogen. De hoop op spoe dige toenadering en samenwerking is gan- schelijk vervlogen. De Britsche premier Cham berlain is door de oppositie maar ook door «eden van zijn eigen partij bestreden wegens jijn toenaderingspolitiek. Men verwijt hem dat hij een ongerechtvaardigd vertrouwen in Hitier heeft gesteld. Tsjecho-Slowakije heeft onder Duitschen dwang meer moeten afstaan dan te München was overeengekomen. En bot ergste is de pogrom tegen de Joden ge veest. Die heeft de openbare meening in het buitenland zoo scherp tegen de Duitsche machthebbers doen keeren, dat de term „vriendschappelijke samenwerking" die na München een mogelijkheid scheen, nu als een onwaarschijnlijkheid klinkt. Tusschentijdsche rerkiezingen, in Engeland de gebruikelijke graadmeter voor de stemming van de kiezers jegens de regeering, hebben Chamberlain ■dan ook zetel-verlies bezorgd. Hij heeft naar veler meening ongelijk gekregen en daarom stemmen die velen nu tegen hem. Bewapening is weer al wat de klok daat. Chamberlain en Halifax zijn naar Parijs ge gaan om met de Fransche regeering bespre kingen te houden. Het blijkt dat de ministers voornamelijk over militaire samenwerking hebben gepraat. Engeland zou zijn energie voornamelijk richten op de zee- en lucht vloten, Frankrijk op het leger. Het koloniale vraagstuk is nauwelijks meer ter sprake ge komen. En geen wonder, want zoowel van Engelsche als van Fransche zijde is Hitier al te kennen gegeven dat men te dezen aanzien onwillig is. Na zeven weken is de toestand in Europa weer volkomen mis. Misschien zullen sommige menschen, die alleen maar in de ouderwetsche termen van siaatsprestige kunnen denken hierin een soort voldoening vinden. Maar dan denken zij toch seleen bitter klein beetje na. Men wil immers geen oorlog? Natuurlijk niet. Wie zou zoo gek ajn een Europeeschen oorlog te wenschen? Maar als men weer in de gespannen verhou- dingen gaat leven, die vóór München heerschten, zullen die ongetwijfeld vroeger of later weer tot een climax en dus tot direct oorlogsgevaar leiden. Velen schijnen dit niet te kunnen begrijpen. Zij vinden prestige zoozeer hoofdzaak, dat zij schijnen te meenen dat de beste methode in oen afwijzende houding jegens Duitschland ligt, Natuurlijk niet bij de kleine staten, die buiten deze botsingen staan (zoolang er geen oorlog komt) maar bij Engeland en Frankrijk. De ervaring van Engeland en Frankrijk op bit punt is evenwel weinig bemoedigend. Tot busver is Hitier juist telkens gaan handelen als volkomen onwil tegenover zijn eischen en verlangens werd getoond. Een scherp-gestelde politiek tegenover hem schijnt telkens weer tot een conflict te moeten leiden. En daarom hn men de verslechtering van de verhou dingen niet zonder groote bezorgdheid waar nemen. Het wil mij nog steeds voorkomen dat de yraag hoe een Europeesche oorlog verhoed ton worden alle andere overheerscht. Het *il mij ook voorkomen dat het belang van den Europeesche vrede, en waarbij ons eigen volksbestaan nauw betrokken is, voor ons van oneindig grpoter belang is dan de vraag wie «f op eenig ©ogenblik in een dispuut tusschen groote mogendheden gelijk heeft, en wiens Prestige wordt geschaad als hij iets moet toe geven. Dit ter aanbeveling aan degenen, die zich zoo warm kunnen maken over prestiges van andere landenprestiges die toch jnaar alleen machtsuitingen zijn, die niet eens nun werkelijke kracht weergeven bovendien. Eaat ons maar liever verstandig zijn en ho- P?n dat er weer bijtijds een uitweg gevonden w°rdt in het conflict der grootmachten! Sep- tober heeft een duidelijke taal gesproken! P. Dit is de tijd van diep en naarstig denken, Aan het probleem Sint Nicolaas geschenken. Een keur van zeer actieve winkelzaken Doet wat zij kan om 't makkelijk te maken, Door groote advertenties in de kranten, Met elck wat wils voor piekerende klanten. De tijd vóór 't feest, waarvan de kindren droomen, Bij 't lied van; zie, de maan schijnt door de boomen. De tijd waarin ook weer de groote menschen, Als kindren gaarne komen met hun wenschen. Het is de tijd van prettige geheimen, Van grapjes uitdenken en versjes rijmen Waarin het woord, dat 't zalig is te geven, Een extra bron van vreugde brengt in 't leven. De tijd ook, om je even af te vragen, Waar gaat de Sint voorbij in deze dagen, Aan welk adres kan door den nood der tijden, Het feestbezoek van Sint dit jaar niet lijden. Kan 'k niet wat doen, om aan dat zorglijk leven, Weer eens een lichtstraal van de vreugd te geven? Dit is de tijd van diep en naarstig denken, Aan het probleem Sint Nicolaas geschenken, Wij moeten Sint, juist nu wij zorglijk leven, Het zijne geven en ook laten geven. P. GASUS. MODERNE HOEDEN. PERFECTE PASVORM ELZER'S HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78. (Aav. Ingez. Med.) Wie bij zijn ruime keuze en rustige bediening op prijs stelt, doet zijn inkoopen van het anti-kominternverdrag. Radiotoespraken van Von Ribbentrop, Ciano en Arita. Op den tweeden verjaardag van de onderteekening van het Duitsch-Ja- pansche anti-kominternpact heb ben de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribben trop, de Italiaansehe minister van buitenlandsche zaken, Ciano, en de Japansche minister van buitenland sche zaken,, Arita, radioredevoeringen uitgesproken. Von Ribbentrop zeide o.a.: De samenwerking tusschen de drie staten tegen de bolsjewis tische ontbinding heeft zich schitterend ge handhaafd, Noch in Spanje, noch in China, is het den kuiperijen van Moskou gelukt de boljewistische heerschappij op te richten. Tsjecho-Slowakije moést een verder uit gangspunt van de wereldrevolutie vormen, het geen door de vastbeslotenheid van Hitier, de solidariteit van de anti-bolsjewistische sta ten en vooral door de nauwe samenwerking van nationaal-socialisme en fascisme in den kiem verstikt is. De actie van de bolsje wistische propaganda toont zich in een nieuwe hetze tegen de autoritaire staten. Niets anders staat achter de nieuwe golf van opruiing tegen Duitschland in Amerika. Ciano zeide o.a.; Het jaar, dat thans eindi gen gaat, heeft zoowel in het Westen als in het Oosten de Italiaansch-Duitsch-Japan- sche solidariteit aan het werk gezien. Ik ben er van overtuigd, dat deze solidariteit zich ook in de toekomst steeds krachtiger en le vendiger zal ontwikkelen, tot een kracht, die de drie groote staten in dienst stelt van de civilisatie en de gerechtigheid. Ook buiten den anti-communistischen driehoek heeft de dynamische gedachte van het anti-komin ternpact haar uitwerking gehad. Zij dringt in steeds verdere lagen van de openbare we reldmeening in. Arita verklaarde o.a.: het anti-komintern pact vormt het belangrijkste richtsnoer voor de Japansche buitenlandsche politiek. Er be staat een sterke, machtige band tusschen de drie bloeiendste naties vanEuropa en Azië, Het afweerfront tegen de communistische in ternationale is in Europa vergroot. Ook in Oost-Azië ziet de de regeering van Tsjan; Kai Sjek, die zijn 400 millioen landslieden met zijn pro-communistische en anti-Japan sche politiek in uiterste nood gebracht heeft, haar einde naderen. De gemeenschappelijke strijd der drie staten is tot een politieke nood zaak geworden. Een ambtelijke lezing van voorvallen op het Station te Zevenaar. HOFROUW IN VERBAND MET HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN MAUD. De opperceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof ingevolge de bevelen van H.M. de Koningin wegens het overlijden van HM. Koningin Maud van Noorwegen,-den rouw zal aannemen voor den tijd van één week, in gaande 25 November 1938 en wel één week lichte rouw.. Wandelaar door acliteroprijdende auto gedood. Vrijdagavond om half acht is de twintig jarige wagenmaker I. Schotelbank, die met een vriend in het dorp te Zuidwoude (Dr.) liep te wandelen, door een hem achterop- rijdende personenauto uit Emmercompascum, die de lichten dempte voor tegemoetkomende fietsers, aangereden en op slag gedood. De auto had slechts matige vaart en de bestuur der heeft nog getracht een aanrijding te voor komen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Donker betreffende het niet toelaten in Nederland van een aantal op 23 November 1938 te Zevenaar aangekomen Joodsche vluchtelingen uit Duitsch land heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Het in de' eerste vraag gestelde is klaarblijke lijk ontleend aan een bericht, dat dezer dagen in meerdere bladen vrijwel gelijkluidend is op genomen en dat, evenals vele andere berichten over vluchtelingen gevallen van den laatsten tijd, een tendentieus karakter draagt. De werkelijkheid is anders. Volgens een onmiddellijk ingezonden ambtelijk rapport is in den avond van 23 November 1938 op het station te Zevenaar het navolgende voor gevallen. Op 23 dezer met den trein van 17.12 aankomst te Zevenaar, arriveerden 5 Joodsche Duitschers (dames en heeren), die voorgaven over België naar een Amerikaanschen staat te emigreeren. Zij werden afgehaald door 2 personen uit Am sterdam. De papieren, enz. waren in orde, be houdens dat het doorreisvisum voor België ont brak. Door den controleren den ambtenaar werd uit dien hoofde doorgang geweigerd. Bij de be trokkenen veroorzaakte df aanvankelijk groote opwinding. Speciaal één der dames (een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op, terwijl één der Duitschers zich op de knieën liet vallen. Nadat de chef van den doorlaatpost de zaak rustig uiteen had gezet, keerde spoedig de kalm te terug. In hun paspoorten werd de aanteeke- ning gesteld, dat zij naar Dusseldorf werden te ruggezonden, uitsluit d om aldaar het Belgische transit-visum te verkrijgen. Door een ter plaatse aanwezigen vertegenwo"—Urrer van bet Joodsche vluchtelingencomité werd voor het gezelschap telefonisch logies besproken in Emmerich. Rus tig en zonder verder protest is het gezelschap daarna doorgereisd. Ook de personen uit Am sterdam toonden zich van het juiste der ge volgde handelwijze overtuigd. Van het voorgevallene waren circa een tiental op het perron aanwezigen getuige. Te 18.42 arriveerden per. trein een aantal van 25 Duitsch-Joodsche vluchtelingen en te 19.42 een aantal van 11 allen uit Weenen. Onder deze 36 vluchtelingen bevonden zich drie vrouwe lijke, de andere waren mannen van leeftijden, varieerende tusschen 20 en 30 jaar, behalve een tweetal, die respectievelijk 50 en 54 jaar oud waren. Zij waren allen in het bezit van paspoor ten. Als doel van binnenkomst gaven zij op voornemens te zijn om verder te emigreeren, zonder dat ook maar één hunner in het bezit was van de daarvoor vereischte documenten. Vol gens ontvangen bericht stonden er in Emmerich op het station nog een 200-tal gereed. Bij aankomst van beid" +"a'neri waren op het perron geen personen uit Zevenaar aanwezig. Slechts waren uit Arnhem een tweetal auto's gekomen met menschen om hen af te halen, al- zoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevat tende een 8-tal personen. De vreem delingen vertoonden geen van allen sporen van mishandeling. Niemand van hen heeft zich op de knieën geworpen. Geen meisje is buiten be wustzijn geraakt. Niemand heeft het voorne men om zelfmoord te plegen geopperd. Er be stond dan ook voor de ambtenaren, volgens hun eigen verklaring, geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn. Van „terug drijven" is geen sprake geweest. Vanzelfsprekend „onder gelei de", zijn alle 36 vreemdelingen zonder eenig in cident kalm met den trein van 21.22 weder naar Emmerich teruggereisd. Het instituut der Vereeniging Natuurvrienden hield een excursie langs kasteelcn en opgravingen in Noord-Holland. Ook het slot Assumburg werd met een bezoek vereerd. Slotvoogd Geert Dils maakt zijn gasten attent op een kogel in den muur, die er tijdens het beleg van Alkmaar in geschoten is. CCCLXXX. Drie c'tjes, drie kruisjes en in het midden een L. Een mooi figuurtje, een figuurtje met symmetrie, maar ook een figuurtje, dat me een beetje aan het schrikken maakt Want het vertelt me, dat ik nu al 380 maal dit bescneidene hoekje in de IJmuider Cou rant heb verzorgd, dat we nu in het achtste jaar zijn dat ik m'n wekelijksch snufje naar de redactie zend, dat ik nu al bijna acht jaar lang en dat is het onprettigste nog niet één enkele maal een juichkreet heb kunnen slaken over wat er gebeurt rondom het plekje, waaraan ik mijn hart verpand heb, de Vis- schershaven, waaraan ik persoonlijk met zoo veel herinneringen, aangename en minder aangename, verbonden ben. Neen reden tot juichen is er in al die jaren niet geweest, want ik begon deze rubriek toen de crisis haar intrede reeds had gedaan, de crisis die een einde maakte aan de zeven min of meer vette jaren, die volgden op de jaren van den oorlog, die niemand, die ze meege maakt heeft, ooit zal vergeten. Op den oorlog volgden eenige moeilijke jaren, jaren van zoe ken en tasten, jaren die vooral voor den han del jaren waren van inspannenden arbeid, om nieuwe afzetgebieden te zoeken voor die, welke verloren waren gegaan. Met ontplooi ing van al hun energie slaagde de handel hierin wonderwel. De jaren 1921, 1922 en 1923 waren de jaren van overgang, maar in 1924, het eerste van de vette jaren, begon de perio de van herstel, een periode, die precies zeven jaren duurde. Er volgden twee jaren van overgang, 1931 en 1932 en daarop begonnen in 1933 met een staking en een omzet van nauwelijks 5V2 millioen, de zeven magere jaren; waarvan er nu bijna zes verloopen zijn. Zal 1939 het laatste magere jaar zijn? Met den aanvoer van versche haring was het deze week heelemaal mis, ook al tenge volge van het stormweer. Er waren ongeveer 8500 kisten, waaraan de exporteurs lang niet genoeg hadden. Die schepen, die het geluk hadden, wat haring aan de markt te kunnen brengen, maakten een mooie reis, want er werd zelfs tot 8 gulden voor de haring be taald. Er waren besommingen bij van f 1500 f 2000. De vooruitzichten voor de haring- visscherij lijken niet gunstig, want het is weer slecht weer geworden en met den barometer gaat het weer den verkeerden kant op Ook de trawlers klagen oyer slecht weer, maar ze hebben toch nog heel wat visch kunnen vangen. Er kwamen deze week 37 trawlers binnen; ondanks de groote vangsten was het met de besommingen maar zoo-zoo; die meer dan 3000 gld. wilden besommen moesten minstens 700 manden aanvoeren en doordat er nog al eenige boven deze hoeveelheid uit kwamen werden ook de drie mille nog al eenige malen gepasseerd. Ook door de Walrus, die met 1300 manden van de Barentszee terugkwam. Die had „zelfs' f 4340, maar ook dit was voor een reis van de verre visscherij veel te weinig. Dit reisje kost de Nederl. Visscherij Centrale dus weer de volle subsidie van f 2500. De Walrus zou vandaag weer gaan varen, maar niet weer naar de Barentszee. En nu hebben we Maandag de Alkmaar weer, die met 1500 kisten op de thuisreis is. Ongetwijfeld maakt deze de mooiste besom ming van het drietal der verre visscherij. Ik wed, dat het 7000 gld. wordt. PIETERMAN. NEEM DISTRIBUTIE HET BBSTE uit den aether, blllijkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK Romerkerkweg 87 - Telef. 3421 (Adv. ingez. Med.) Kindje verbrand. Vrijdagmiddag is het eenjarig dochtertje van de familie Oudevoshaar te Ootmarsum tijdens afwezigheid van de moeder, levend verbrand. Het kindje zat op een hobbelpaard en is met dit speelgoed te dicht bij de kachel gekomen. Hierdoor geraakte het waschgoed, dat daar te drogen hing, in brand, terwijl tegelijkertijd de kleertjes van het kind vlam vatten. Toen een buurvrouw, die de^ brandlucht had waargeno men, kwam toeloopen, was de kleine reeds in het vuur omgekomen. Het lijkje was geheel ver koold. Etlinografisch Museum der K. M. A. geopend. van den voormaligen hoofdcursus geopend. De minister-president deelde in zijn rede mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd aan kapitein Somer toe te kennen de eeremedaille in zilver, de zoogenaamde mu seummedaille, als erkenning voor kapitein Somer's verdiensten voor dit museum, (ap plaus) R.-K. Dam- en Schaakverceniging „Gezellig Samenzijn''. Donderdagavond speelde 't schaaktiental van G.S. zijn 2en competitiewedstrijd tegen D.O.S. te Zaandam. Ook nu weer trokken de G.S.'ers aan het kortste eind en leden evenals ver leden week in Castricum een 73 nederlaag. De gedetailleerde uitslag luidt: D.O.S.: Gez. Samenzijn: L. Zwan—R. Angermann A. GeitenbeekJ. de Beer J. van LuitY. Deden G. van ZiterenA. Klaver C. van DoornG. Haver A. W. de MooyP. Spanjaard J. Roodenburg—J. C. v. d. Bos J. ZwanH. van Geldorp P. v. d. Berg—G. van Rixel R. de Boer—G. Ouwerkerk Totaal 7—3 Door de vele wedstrijden ondervindt de onderlinge competitie nogal eenige stagnatie, in tegenstelling met de junioren-af deeling waar zij een vlot verloop heeft. De stand in de afdeeling Dammen is hier als volgt: i. gew. rem. verl. pnt. Door dr. H. Colïjn. De minister-president dr.. H. Cclijn, heeft Vrijdagmiddag in de voor dit doel feestelijk versierde ontspanningszaal der Koninklijke Militaire Academie het inwendig gerestaureer de ethnografische museum dier academie en R. Zoontjes A. Holt J. Sikkelenis W. Kramer J. Weber S. Stevens C. Slootmans J. Hirs S. Schelvisch W. v. d. Zwet 11 10 10 8 7 4 2 2 2 0

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1