HET NIEUWE AVONDBLAD De Boekenberg. Een ministeriëel leven aan een draad? Blik in soep in blik. Na een aanrijding overreden. Joodsche vluchtelingetjes in de hoofdstad. 24e JAARGANG No. 24 DINSDAG 29 NOVEMBER '38 DEP COUPANT ABONNEMENTEN per week 12Va ets., per maand 521/» cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100—, een lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—* vf-f j leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.aim- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ480.-- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Indien gij van zins zijt uw medemensch: familielid, vriend of gewoon maar kennis, in jaam van den Goeden Heilige eerstdaags met esn boek te begiftigen, en vooral indien gij verscheidene medemenschen deze weldaad fijt aandoen, wacht u thans een moeilijke iaat Zij is alweer moeilijker dan vóór vorige Sinterklazen. Want ieder jaar rijst de Boeken- 'oerg,.door de gezamenlijke Nederlandsche uitgevers opgehoopt, tot ontstellender hoogte get is een soort Mount Everest. Of moet ik zeggen: een rijstebrijberg? Een rijstebrijberg, waardoor- men zich heen moet werken om het Luilekkerland te verwerven van die schoone lectuur, die den begiftigde nu net precies past. die „zijn ziel verrukt en hart bekoort" zooals de oude en afgrijselijke vertaling van Let libretto der opera Faust het noemt. die het leven schooner en waardevoller doet zijn en hemander citaat, maar ik weet niet van wien„een kostbaren schat op zijn verderen levensweg meegeeft?" Het zal u niet licht vallen anderen dit geluk te bereiden. En dat heeft nu wel een goeden Lant, want cadeautjes geven moet niet te makkelijk wezen en de gave wordt des te s zij zorg en toewijding heeft Maar men kan alles overdrijven. Mij komt de omvang van den Boekenberg als bepaald overdreven voor. Ik zou wel eens een boek willen lezen waarin duidelijk verklaard wordt, waarom hij zoo mateloos groot moet zijn. Maar ik heb het niet kunnen vinden, het geen niet bewijst dat het er niet is. Vermoede lijk vindt het ontstaan van dezen Mount Everest zijn verklaring in de moderne econo mie, die zooals u weet overhoop ligt met de wetenschappelijke economie en tot alles in staat is. Bekende factoren zijn de volgende: de schrijver is een man die er zeer weinig geld aan verdient, de drukker is een man die er nauwelijks geld aan verdient, de uitgever is een man die leeft temidden van risico's en van wien alleen de fiscus weet hoeveel geld hij verdient, den boekhandelaar kan men onmo gelijk van onmatige winsten verdenken en hij zit ook vol risico's, de klant tenslotte is sinds 1929 steeds verder in inkomen achter- uitgesukkeld en wordt steeds zwaarder op zijn belastingbiljetten aangeslagen, de mooi-uitge- voerde boeken zijn niet of nauwelijks goedkoo- per geworden. Niettemin neemt het aantal uitgaven steeds maar toe. En ook de veelzijdigheid van de onderwerpen, in boeken behandeld, neemt toe Denkt u maar eens aan de populaire weten schap, van tuinbeplanting via wetenschap pelijke kinderopvoeding tot wat-maakt-gij- van-uw-leven, de parapsychologie en de boe hen van professor Huizinga, waarvan er een - In de schaduwen van Morgen het in dertijd tot „best seller" van het jaar bracht, alle damesromans met inbegrip van de ver talingen uit het Noorsch met stukken slaande En ais u nu al deze bekende factoren over ziet, verklaar dan eens de stugge groei van den berg! Een andere verklaring dan een gewel dige stijging van den durf der Nederlandsche uitgevers, deze groep koene mannen, schijnt nauwelijks te vinden. Intusschen moeten u en ik probeeren, de edelgesteenten uit den berg op te delven. Onze recensenten doen hun best ons ietwat te helpen. Maar zij zijn ook maar menschen. Hun taak is eigenlijk bovenmenschelijk. En wij moeten in vele gevallen wel met aankon digingen, of voorloopige aankondigingen, vol staan. Het kan niet anders. Wij zijn blij dat eenige juweelen reeds zijn herkend en als zoo danig aangeprezen. En voor het overige hoop ih dat u niet alleen op bekende namen zult af gaan maar ook onder de nieuwe, nog on bekende, soms jonge auteurs iets trachten te tinden. Want die moeten toch ook hun kans hijgen. En ik vrees dat die er niet "beter op ïordt...in den berg. R. P. Chauffeur in zijn cabine verbrijzeld. Maandagavond omstreeks half negen reed door tot dusverre onbekende oorzaak een vrachtauto, geladen met granieten palen on der de gemeente De Bilt tegen een rechts van don weg staanden boom. Door den hevigen 5(&ok schoof de lading naar voren en verbrij zelde de cabine, waarin de bestuurder, J. van 3- uit Hilversum, bekneld geraakTe. Zwaar ge wond werd de man uit de ernstig gehavende auto te voorschijn gehaald en in een zieken auto gebracht. Op weg naar een ziekenhuis te Utrecht is het slachtoffer aan zijn verwondin gen overleden. De Directie van het REX THEATERGroeneweg 95, IJ muiden-Oost, gevoelt zich verplicht mede te deelendat het een pertinente onwaarheid is, dat zij lid zijn of geweest zijn van een politieke partij of beweging De Directie van het Rex Theater Wed. A. DEKKER—1SOORDUIJ1S. C. DEKKER (Adv inqea. Meet.) ONZE POLITIE ZAL ZICH EERSTDAAGS NOG OVERWERKEN, omdat zij maar steeds aan het publiek uit legt, waarom je van Oost-West niet de Kalver- straat mag inrijden met de fiets. Want het publiek wil nog maar steeds niet begrijpen, dat het het buitengewoon drukke verkeer in bovengenoemde straat is. Maar nu tegen St. Nicolaas hoopt 90 van f ietsrijdend Velsen, IJmuiden en Driehuis, dat de Gemeenteraad deze maatregel zoo spoedig' mogelijk intrekt en men zoodoende den rechten weg naar de Firma GLAS, Kalverstraat 1121, of welk ander doel ook kan nemen. (Adv. Ingez. Med.) De R.K. fractie en onderwijs. Op een vergadering van den Frieschen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen, welke te Franeker is gehouden," heeft het Kamerlid dr. H. W. E. Moller, onderwijsspecialist der Katho lieke Tweede Kamerfractie, een rede gehouden, waarin hij o.m. gezegd heeft, dat de Katho lieke Kamerleden tot nu gezwegen hebben in de Kamer. Onderling hebben zij echter ernstig met elkaar gesproken. „Aan dezen minister doen wij geen voorstellen, omdat het nutteloos is. Deze week zult u kunnen constateeren, wat wij voornemens zijn te doen. Wanneer ik daar over thans iets mededeelde, zou dit de heele zaak kunnen doen mislukken". Dr. Moller heeft zich, zooals hij ook had ver klaard, niet nader over zijn plannen uitge laten. Slechts uit verschillende kwesties, welke ter algemeene kennis zijn gekomen, kan men een gissing maken omtrent deze plannen. Allereerst dan is door dr. Moller een amen dement ingediend om art. 41 van de begroo ting van Onderwijl met f 1 te verhoogen. Hier door wenscht men een principieele uitspraak te krijgen omtrent een subsidieering van de Kath. Handelshoogeschool te Tilburg. Dit amendement is door eenige anti-revolution- nairen mede-onderteekend. Dat is begrijpelijk, want als het amendement wordt aangenomen, dan staat principieel de weg open om ook b.v. subsidie t,e verwerven voor de Vrije Universi teit te Amsterdam. Vroeger is een soortgelijk amendement reeds door de Kamer verworpen, omdat er van Chr. Historische zijde verzet tegen kwam. Of het nu net zoo zal gaan, staat nog te bezien, maar is geenszins onwaarschijnlijk te achten. De regeering staat op het standpunt dat het niet de tijd is om in deze zaak een uit spraak te doen, omdat er toch in elk geval geen geld voor beschikbaar is. Een andere kwestie waarin de Katholie ken het niet eens zijn met het beleid van den minister van Onderwijs, is de leerlingenschaal. De Katholieken kunnen zich daarmede in het geheel niet vereenigen, doch de minister president heeft bij de algemeene beschouwin gen duidelijk verklaard, dat het kabinet er niet aan denkt den minister van Onderwijs om der wille van de leerlingenschaal alleen als zondenbok de politieke woestijn in te stu ren, of met andere woorden: als de minister van Onderwijs op het stuk van de leerlingen schaal een nederlaag lijdt, gaat het heele ka binet, dus ook de vier katholieke ministers, heen. Of nu van Katholieke zijde getracht wordt, alleen den minister van Onderwijs te treffen, en zoo dus een Kabinetscrisis te vermijden, is niet zeker. Wel zou men het misschien uit de uitlatingen van dr. Moller mogen afleiden. Dat er in de katholieke Kamerfractie zelf omtrent deze kwestie volkomen eensgezindheid bestaat, is nog niet te zeggen zoolang het parlementair debat daarover geen zekerheid heeft verschaft. Pater dr Beaufort heeft echter in een verga dering van de Kamercentrale Haarlem duide- ijk verklaard, dat men vanwege de leerlingen schaal aan het groote en goede werk van dit Kabinet geen einde mocht maken. En naast dit alles staat het voorstel van den heer Tilanus om surnumerair-onderwijzers te benoemen, misschien een poging om een con cessie ten aanzien van de leerlingenschaal te verkrijgen. Kantoorbediende gaf zich voor medicus uit. Groote bedragen van importfirma opgemaakt. „Het verwonderlijke in deze zaak" aldus de procureur-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof mr. J. U. Polman, „is, dat deze ver dachte niet alleen het personeel en directie van de firma, waarbij hij in dienst was, heeft doen gelooven, dat hij dokter was, ook de zusters in het ziekenhuis en ook de medici in Rotterdam zelf heeft hij in dien waan ge bracht". De verdachte in deze strafzaak, de 38-jarige J. C. J., door de Rotterdamsche Rechtbank we gens verduistering en oplichting tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, was als kantoor bediende in dienst gekomen bij een groote sinaasappel-import-firma to Rotterdam. Zoowel bij de twee directeuren -- van Spaansche nationaliteit als bij het per soneel van de firma, genoot hij groot ver trouwen. In enkele maanden promoveerde hij tot onderdirecteur en was practisch de leidende man in de firma. Bij één der directeuren, die aan een onge neeslijke ziekte leed. stond hij in een bij zonder goed blaadje, omdat hij zich uitgaf voor een dokter, die in Duitschland zijn titel had behaald, en als assistent van een be roemd professor in Berlijn, nog al het moge lijke zou kunnen doen om den directeur te redden. J. speelde zijn rol van dokter mees terlijk. Hij kocht speciale instrumenten en geneesmiddelen voor den zieken directeur, gaf hem inspuitingen en behandelde hem zelfs in het ziekenhuis, waar hij aan verpleegsters opdrachten gaf en. in witte jas gestoken, met andere medici confereerde. Hij had dan ook „plein pouvoir" om voor de ziekte van den directeur uit te geven wat hij noodig achtte en daar heeft hij een dankbaar gebruik van ge maakt. Duizenden guldens heeft hij opge nomen, en lang niet alleen om medicijnen en dergelijke te koopen. Zelf heeft hij voor een belangrijk gedeelte van dat geld geprofiteerd. Toen desondanks de toestand van den di recteur niet verbeterde, heeft men den profes sor uit Berlijn laten komen om een operatie te verrichten, doch ook dit mocht niet meer baten, de directeur overleed. Hierna moest verdachte andere middelen vinden om geld machtig te worden en nu had hij plotseling veel geld noodig om processen voor de firma te voeren. Groote bedragen werden nu uitgegeven voor grossen van vonnissen, telefoonkosten, voor deurwaarders etc. etc. Tenslotte ging men de uitgaven eens con- tróleeren en toen bleek, dat de bedragen, welke verdachte had opgegeven, allerminst klopten. J. werd gearresteerd en bekende, dat hij geen dokter was. Hij ontkende evenwel dat hij het geld ten eigen bate had aangewend. Wel had hij zoo beweerde hij niet alle onkosten op de juiste wijze geboekt, maar het geld had hij geheel in dienst van de firma en van den zieken directeur uitgegeven. Er werden Maandagochtend vijf getuigen gehoord, o.m. een mede-directeur, broer van den overleden directeur. Uit dit getuige-verhoor bleek, dat ver dachte zoowel op de employé's als op den di recteur een goeden indruk had gemaakt. Zijn optreden was zeer zelfbewust en vertrouwen wekkend. Het personeel had hem tot chef de bureau verkozen" en de kassier zag er geen bezwaar in, hem elk bedrag, dat hij wenschte, ter hand te'stellen. Ook de huisdokter, die den zieken directeur behandelde, kreeg geen argwaan en besprak met hem het geval. Verdachte gaf den huisdokter zelfs den raad zijn rekeningen niet te laag te stellen, want de firma, zoo zeide hij, kan het best lijden! Eisch bevestiging van het vonnis, nl. twee jaar gevangenisstraf. UIT DE STAATSCOURANT. Burgemeesters. Met ingang van T5 December 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Oud-Beverland r C Diepenhorst. De heer Diepenhorst is in 1885 in Strijeu geboren, is lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland en is wethouder der gemeente Strijen. (Een groep conservenfabrikanten is zeer misnoegdomdat de regee ring het inblikken van 6 millioen Liter tomatensoep bij drie fabrie ken heeft geplaatstzonder een algemeene inschrijving te openen en tevens omdat de overheid op deze wijze het vrije bedrijf becon curreert). Neen, zeggen die fabrikanten, Dat is zoo niet goed gedaan, Weten wij dan niet van wanten? Men is ons voorbijgegaan. Zooiets is niet goed regeeren, En het was niet gepasseerd, Als men vóór het conserveeren, Eerst wat had geconverseerd. Drie hebben den aap gekregen, Wij zijn erin gelogeerd, Daar men ook nog ons terdege In de soep beconcurreert. De gedachte is heel prachtig Van die soep, maar onze groep Zit intusschen maar onmachtig Zuchtend met en in de soep. Zij zit met gebakken peren Uit tomaten toebereid, Door dat soepje van de heeren Van de Haagsche overheid. Zooals hier met de tomaten, Een twee drie bekokstoofd werd, Zijn voor ons de resultaten Niet tomatensoep, maar Snert! P. GASUS. „VLISCO" OVERHEMDEN. NIEUWSTE DESSINS. ELZER'S HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) WAT ZAL IK HEM GEVEN? Een mooi HUISJASJE, effen met geruite kraag en met zijden koord afgebiesd 8.25 GROOTE KEUZE. JOH. M E IJ E R, KLEERMAKERIJ en HEEREN MODES Kennemerlaan 56 Telefoon 4455 (Geen filialen.) (Adv. Ingez. Med.) Met ingang van 15 December 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Valkenburg (Z.H.): A. C. de Wilde. De nieuwe burgemeester is in 1886 in Tho- len geboren en is thans secretaris van de ge meente Valkenburg. Noodlottig ongeluk in Baarn. Automobilist niet achterhaald. Een gelukkig zeldzaam verkeersongeluk heeft zich Maandagavond omstreeks half vijf op den rijksweg tusschen den provincialen weg BaarnHilversum en het paleis Soestdijk voor gedaan, hetgeen het leven heeft gekost aan een Amersfoortsch ingezetene, de heer Ber- voets. De heer B.. die een lichten motor bereed, waarmede hij zich in de rich ting Amsterdam begaf, bemerkte een voor hem rijdende bakfiets niet op en een aanrijding bleef niet uit. De heer B. kwam te vallen en bleef op den rijweg liggen. Een automobilist, die een man op den weg zag liggen, stopte terstond en beijverde zich om het drukke verkeer op te houden. Dit gelukte hem totdat een autobestuur der doorreed en over den op den weg liggenden motorrijder heen ging. Ge neeskundige hulp was dadelijk aan wezig. Per ziekenauto werd de heer B. naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het slachtoffer er ta melijk goed was afgekomen, doch bij nader onderzoek bleek hij ernstiger gewond te zijn dan men eerst meende. Een uur na overrij ding is de heer B. aan zijn verwondingen be zweken. De autobestuurder, die met zijn wa gen over den man heen is gegaan, is niet ach terhaald. De bestuurder van de aangereden bakfiets bleef ongedeerd'. Aanstelling van „Surnumerair onderwijzers" bepleit. Tegen een vergoeding van 60.per maand. De heer Tilanus heeft op de onderwijsbe- grooting een amendement ingediend tot aan stelling van surnumerair-onderwijzers. Voorgesteld wordt de omschrijving van 'ar tikel 117 als volgt te lezen: Bij voorschot uit te betalen vergoeding voor het jaar 1939 aan de gemeenten tengevolge van artikel 56 der Lager-Onderwijswet 1920; tegemoetkoming aan gemeenten wegens ver lies van rijksvergoeding; vergoeding, te be rekenen naar een salaris van 60 per maand, uit te betalen aan de gemeenten voor surnu merair-onderwijzers, beneden den leeftijd van 26 jaar, aangesteld aan openbare lagere scho len zoodra en zoolang gedurende het jaar 1938 een school met één voor rijksvergoeding in aanmerking komende leerkracht 37 leerlin. gen telt, een school met twee voor rijksver- goeding in aanmerking komende leerkrachten 77 leerlingen telt, een school met drie: 127, met vier: 177, met vijf: 227 leerlingen telt, en zoo verder voor scholen telkens met één van rijksvergoeding in aanmerking komende leer kracht meer en telkens met 50 leerlingen meer. Voorts wordt voorgesteld dezelfde redactie te volgen in art. 120 ten aanzien van de bij zondere lagere scholen. De voorsteller meent, dat door de voorge stelde aanvulling van de beide begrootings- artikelen althans voor het jaar 1939, en zoo lang het niet mogelijk is door wijziging van artikel 28 der lager onderwijswet 1920 meer onderwijzers ter beschikking te stellen, door aanstelling van een surnumerair-onderwijzer aan een school volgens in de ontwerpbegroo- tingsartikelen aangegeven normen, althans eenige verzachting van de ongetwijfeld be staande moeilijkheden wordt verkregen. Hij heeft den naam ^surnumerair-on derwij - zer" gekozen, omdat deze naam, zeker beter dan „kweekeling met akte", uitdrukt wat deze onderwijzers in feite zijn. Hij heeft ge meend te mogen voorstellen rijksvergoeding te verleenen voor een surnumeraire leer kracht,, tegen een salaris van 60 per maand, voor die scholen, die een zoodanig aantal leerlingen tellen, dat zij geacht kunnen wor den in moeilijkheden te geraken; Hij heeft daarbij zooveel mogelijk de bestaande schaal gevolgd, telkens iets blijvend beneden den in artikel 28 der wet aangegeven bovenkant van de schaal. Hij stelt voor de benoeming tot surnumerair onderwijzers alleen mogelijk te maken voor jonge aktebezitters. met een maximum leef tijd van 25 jaar. Uiteraard geldt dit voorstel - opgenomen in de begrooting voor 1939 - slechts één jaar. Voor 1940 kan het vraagstuk van de leerlingenschaal nader worden bezien. In de quarantaine inrichting ondergebracht. Met den trein, die om kwart voor twee In Amsterdam aankomt, zijn Maandagmiddag uit Oldenzaal in de hoofdstad gearriveerd acht-en-dertig Joodsche vluchtelingetjes uit Duitschland, wier leeftijden yarieeren tus schen 5 en 14 jaar. Deze kinderen, voor een groot percentage uit verwoeste weeshuizen afkomstig, werden op het station opgewacht door dr. H. Peeters, leider van den Gemeentelijken Gezondheids dienst en enkele leden van het vluchtelingen comité. In gemeenteautobussen zijn de kinde ren naar het quarantainestation op Zeeburg gebracht, welk gebouw sinds 1932 niet meer in gebruik is geweest, en dat na ruggespraak van rijk en gemeente weer opengesteld is, thans om als tijdelijk toevluchtsoord voor Joodsche kinderen uit Duitschland dienst te doen. Op het terrein staat een tiental barak ken. Sinds Donderdag j.l. is in de barakken 8 en 9, welke tot één zijn samengetrokken, en in 10 op volle kracht dag en nacht gewerkt om alles voor de ontvangst van de kinderen, die thans in kleine groepen tot ons land wor den toegelaten, in gereedheid te brengen. Voor tweehonderdvijftig kinderen is hier voorloopig plaats en op het oogenblik staan er honderd zestig bedjes gespreid In samenwerking tusschen rijk, gemeente en het Joodsche vluchtelingencomité, dat de algeheele kosten voor het onderhoud bestrijdt uit de momenteel toevloeiende fondsen, zijn de kinderen hier bijeen in de lange zalen waar naar zooveel mogelijk huiselijkheid gestreefd zal worden, onder streng medisch toezicht, waarvan de leiding bij dr. H. Peeters berust, terwijl aan het hoofd van de huishouding is geplaatst zuster F. de Vries, directrice van het Joodsche koloniehuis te Leur (N.B.), die met een staf van leidsters in ieder opzicht voor het wel en wee naar lichaam en ziel van de kleinen zal zorg dragen Tenslotte is van regeeringswege aan de lei ding van het kamp toegevoegd een rijksamb tenaar. De kinderen zullen in het quarantaine station Zeeburg dat reeds vaker toevluchts oord voor dakloozen is geweest een tijdelijk tehuis vinden, een doorgangshuis, vanwaar zij zoo goed mogelijk naar elders zullen worden ondergebracht om te worden opgevoed en voorbereid voor een nieuw leven ver van bet vaderland.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1