IJMUIDEN VELSEN HEEMSKERK WIJK AAN ZEE BEVERWIJK Waarom Jodenvervolging in Duitschland? Vergadering der C. P. N. In Flora heeft de C. P. N. een protestver- 'gadering gehouden tegen de Jodenvervol ging in Duitschland. Spreker was de heer G. van Praag uit Amsterdam. De vergadering werd geopend door den heer P. Weij die het/ doel der vergadering naar voren bracht. De heer Van Praag die zijn rede hiermee aanving zeide, dat hij de aanwezigen niet wilde vergasten op de gruwelverhalen die er door de Jodenvervolging zijn gekomen. Hij wil meer den achtergrond hiervan bespreken. Hij wees op de sympathie, die overal voor de verdrukte Joden merkbaar is. Dit komt niet omdat men zooveel van de Joden houdt; de ellende, veroorzaakt door Italië in Abessynië, of de ellende in China of Spanje is niets min der erg dan de vervolging der Joden in Duitschland. Het medeleven met de Duitsche Joden vindt zijn oorsprong in het feit, dat dit vlak bij onze grenzen plaats vindt. Dit alleen is van een Nazi-regiem en niets anders te ver wachten. De pogroms in Duitschland. zijn niet het rechtstreeksche gevolg geweest van den moord op Von Rath, maar zij waren reeds voorbereid. Ofschoon men het ons wil ontnemen, aldus spreker, wij hebben als communisten het recht om hier over te spreken, evenals over alle onrecht, dat in de wereld geschiedt. Of schoon hij niet over de Duitsche gruwelen wil spreken, wil hij toch een uitzondering maken. Hoe in Duitschland „gewerkt" toonde spreker aan met een bericht uit de Haagsche Post. Men moet het Duitsche volk voor deze gru welen niet verantwoordelijk stellen. Spreker twijfelde er niet aan of eens komt ■de tijd, dat de Communisten deze barbaren zullen verdrijven, gelijk in Rusland ij schied. De Nazi's in ons land worden aan dag opgehitst en onder hen wordt het anti-semietisme aangekweekt. Hierbij waar schuwde spreker tegen het Nationale Dag blad. Hieruit kan men merken, hoe Mussert over de Joden denkt, hoe de Jodenhetze, door de N. S. B. stelselmatig wordt aangekweekt. Spreker twijfelde er niet aan dat, wanneer de N. S. B. hier aan d-e macht zou komen, de Joden hetzelfde lot zouden ondergaan als in Duitschland het geval is. Mussert maakt zich bezorgd hoe men de vervolgde Joden zal moeten helpen, waar hier zooveel werkloozen zijn, maar daarvoor be hoeft- hij niet bevreesd te zijn, gezien het millioen dat hiervoor bijeen is gebracht. Het is hier de opofferingsgezindheid der Hollan ders, die gesproken heeft. Dat Duitschland dit alles straffeloos kan doeii, weet spreker aan München. Hadden de mogendheden daar voet bij stuk gehouden, dan had dit den on dergang van het fascisme kunnen beteeke- nen. Spreker wees er ten slotte nogmaals op dat het niet het Duitsche volk is, dat deze ellende over de Joden heeft gebracht, maar het Naziregiem. Nadat op verzoek van den voorzitter een stille hulde was gebracht aan den aan het Ebrofront gesneuvelden communist G. Luit- zen werd de vergadering gesloten. Kennemer pluimvee kwam, zag en Vele bekroningen op „Ornis" Ie Amsterdam. Op de vierde Nationale Jubileum-ten toon stelling van de Pluimveevereeniging „Ornis" te Amsterdam in de concertzaal van het K.Z. Ge nootschap „Natura Artis Magistra" te Amster dam, werden door onderstaande leden van de Kennemer Pluimvee Vereeniging alhier weder fraaie successen behaald. S. de Vries met 4 inzendingen: 1'eerste pi\, 1 tweede sp„ 1 derde pr.; B. H. Vink met 4 Ten bate der vluchtelingen zal op 3 December a.s. over het geheele land een nationale inzameling worden gehouden. Op het bureau te Amsterdam is men bezig met het gereedmaken van een gedeelte der twee millioen speldjes, welke men op dien dag hoopt te verkoopen. Wie bouwt zijn eigen jacht? Nieuwe handleiding voor het vervaardigen van een scheepsmodel. De Vereeniging ter bevordering van het bou wen van Scheepsmodellen heeft opnieuw een handleiding doen samenstellen voor het ver vaardigen van een scheepsmodel. De keuze is thans, mede in verband met den uitslag eener ter zake ingestelde enquête, ge vallen op een modeljacht, dat groot genoeg is, om op onze binnenwateren aardige prestaties te kunnen leveren. Het scheepje is precies 1 M. lang en 19 c.M. breed. De totale hoogte van on derkant kiel tot top mast, is bijna VA M. Het zal gebouwd worden in den z.g. knikspantvorm. Het is een slank modern model, dat met het aardige torentuigje, zoowel den beginner als den meer ervaren bouwer, voldoening zal ge ven. - - r---, met inzendingen: 4 eerste.pr. en 5 eerepr.; J. Ver- zijlbergh met 7 inzendingen: 2 eerste pr., 2 tweede pr., 2 derde pr., 2 eerepr.; H. v. Riesen met 5 inzendingen: 1 eerste prv 2 derde pr., 1 eerepr.; A. Pirovano met 2 inzendingen: l eer ste pr., 1 derde pr., 1 eerepr.; C. P. Noppen met 2 inzendingen: 1 eerste pr.; A. K. Kreuzen Jr.' met 16 inzendingen: 8 eerste pr., 4 tweede pr 2 derde pr., 5 eerepr.; J. v. d. Kamine met 2 inzendingen: 1 tweede pr., l vierde pr.; Mevr. C. M. v. Huizen—Rubens met 2 inzendingen: 2 eerste pr., 2 eerepr.; P. C. v. Huizen met 3 inzendingen: 3 eerste pr., 2 eerepr.; H Groen met 8 inzendingen; 5 eerste pr., 1 tweede pr., 3 eerepr.; B. v. Dijk met 5 inzendingen: 3 eerste pr., 1 tweede pr., 1 eerepr.; A v Driel met 2 inzendingen: 2 derde pr. Om den meestertitel dammen den 1—1 2—0 1—1 2-0 Laros wint van Vos. Zaterdagavond is de wedstrijd om meestertitel te Amsterdam voortgezet. De uitslagen luiden als volgt; MertensJurg LarosVos StahlbergBrandhof CoprieHuisman De stand der deelnemers luidt: Coprie 9 p.", Stahlberg en Jurg 8 p., Laros 7 p., Mertens 6 p., Huisman 5 p., Vos 4 p., Brandhof 1 p. Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. Laros heeft theoretisch kans gelijk te komen op de tweede plaats met Jurg en Stahlberg, daar juist deze partij in remise kan eindigen; Laros moet dan winnen van Huisman. Zooals bekend is, plaatsen zich de twee bo vensten in den eindstrijd. OPDRACHTEN. Het wederopbouwen van het onlangs verbrande woon- en winkelhuis aan den Zee weg van den heer Th. van Eek is opgedragen aan den heer G. Bleeker alhier. Het verbou wen van het winkelhuis op den hoek van Trompstraat en Zeeweg, voor rekening van den heer G. van Telgen, is opgedragen aan den heer M. J. Rolvink alhier. Speeltuin vereeniging „In Veilige Haven". St. Nicolaasfeest en Ouderavond. Het St. Nicolaasfeest en de Ouderavond van de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" zullen gehouden worden op Zaterdag 10 De cember as. Het St. Nicolaasfeest wordt des middags ge houden in het Rex Theater, waar eenige aar dige films vertoond worden. De kinderen zul len in optocht van den speeltuin naar het theater trekken. De ouderavond zal in Flora gehouden wor den. In afwijking met het „jachtmodel", krijgt het „modeljacht" niet meer versiering dan strikt noodig is, hoewel er naar gestreefd wordt het zooveel mogelijk het aanzien van een echt jacht te geven. Immers aan een model, dat moet kun nen varen, dienen geheel andere eischen te wor den gesteld, dan aan een model, dat alleen als versiering dienst doet. Het eerste moet een ru were behandeling kunnen verdragen. De zei len moeten snel gereed kunnen worden ge maakt; het mag niet zoo teer zijn, dat het door het gebruik gemakkelijk beschadigd zou wor den; ook de proporties worden anders. Het mo del is berekend voor het leveren van goede zeil prestaties, terwijl een z.g. „show" model een schaalverkleining is van een echt jacht en dik wijls in het geheel niet zal kunnen zeilen. Het is lineair verkleind, wat ten gevolge heeft, dat de rompinhoud in de derde macht, het zeilop- pervlak in het quadraat van de schaal veran dert. Ook de kiel steekt veel dieper bij een pres tatiemodel. De tegenwoordige jachtbouwer, gaat er, in na volging van den vliegtuigbouwer, steeds meer toe over, zijn .constructies zoo licht en daarbij zoo sterk mogelijk te maken. Voor zoover dit lean (en hierbij is ook gedacht aan de beginnen de amateurs), is hiermede ook bij dit model re kening gehouden. Het geheele model, zal zeil klaar 3 K.G. wegen, waarvan de looden ballast onder aan de kiel ongeveer de helft uitmaakt. De mast is voor- en achteruit verstelbaar, waar door het scheepje bij elke windsterkte nauw keurig getrimd kan worden. In de handleiding is verder een automatische stuurinrichting beschreven, die zijn diensten moet bewijzen bij het varen met ruimen wind en voor den wind. Vissclierij in liet IJselincer. De geldelijke uitkomsten der visscherij waren minder goed dan in October van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave 223.046 (351.879) kg en f 87.675 (123.523). De aalvangsten met kuil- en kornetten waren niet groot, doch doordat flinke hoe veelheden nest werden medegevangen, leverde deze visscherij voor de meeste visschers nog loonende resultaten op. De aalvisscherij met hoekwant verliep in de omgeving van Enk huizen, in het Wagenpad en in het Zuidweste lijk gedeelte van het IJselmeer bevredigend, doch overal elders waren de vangsten gering. De resultaten der aalfuikenvisscherij waren niet gunstig; slechts enkele visschers langs den Meerdijk maakten goede vangsten. Langs den afsluitdijk werd weinig trekpaling gevan gen, terwijl bovendien de gevangen paling over het algemeen dun was. Het stormachtige weder in de eerste helft der maand bracht veel schade toe aan de fuiken. De prijs van kuil- en hoekaal was vrij laag, nl. 15 tot 20 cent per pond.; trekpaling bracht gemiddeld 30 cent per pond op. Op een enkele uitzonde ring na waren de vangsten met staande bot- netten gering. De visscherij op snoekbaars werd zoowel met sleep- als met staande netten uit geoefend. De vangsten waren zeer ongelijk, doch over het geheel genomen waren de re sultaten nog weinig bevredigend. De baars- visscherij met staande netten had geen gun stig verloop. Met de sleepnetten werd vaak veel brasem en voorn medegevangen, doch de prijs dezer vischsoorten was zeer laag. In de kuilnetten ving men nog steeds veel jonge spiering en pos. Instituut voor Middenstands- ontwikkeling. Leeraren en cursisten nemen afscheid. Voor den laatsten keer kwamen de vorige week in de Mulo-school te Velsen de cursisten bijeen, die met gunstig gevolg het examen hadden afgelegd voor het middenstandsdi ploma algemeene handelskennis. De voorzitter van het Schoolbestuur, de heer G. v. Telgen, opende de bijeenkomst, door namens het bestuur de geslaagden van harte geluk te wenschen. Hij memoreerde, dat de uitkomsten der examens hebben aan getoond, dat deze cursus aan de spits staat voor wat betreft het percentage geslaagden. Hij meende dan ook den leeraren, de heeren Wiedemeijer, Ballast en v. Popta een welge meend woord van dank niet te mogen onthou den voor de uitstekende wijze, waarop zij hun ongetwijfeld zware taak hebben opgevat. Dank zij de goede samenwerking tusschen bestuur, leeraren en cursisten is een prachtig resultaat verkregen. Hij hoopte, dat de cursisten veel nut zullen mogen hebben van de lessen en besloot met de opwekking, bij vrienden en kennissen den cursus aan te bevelen. De cursusleider, de heer Wiedemeijer, wenschte ook de geslaagden van harte geluk. Hij memoreerde de goede verstandhouding tusschen bestuur, leeraren en cursisten en wees ook op de prachtige resultaten op de exampns behaald. Dit'resultaat is alleen mo gelijk geweest, doordat de cursisten zich met ijver aan de studie hebben gezet en de lessen zoo trouw mogelijk hebben bezocht, waarvoor velen zich ongetwijfeld opofferingen hebben moeten getroosten. Hij hoopte, dat de cursis ten van de verkregen kennis een nuttig ge bruik zullen maken en wenschte hen het beste in hun verdere leven. De heer v. Popta releveerde de vele moeilijk heden die te overwinnen waren. Hij hoopte ook, dat de cursisten het geleerde in praktijk zullen brengen, spoorde hen aan zich als goe de middenstanders te gedragen en zich aan te sluiten bij hun standsorganisatie, waar toch alle middenstanders in thuishooren. De heer Ballast, hierna het woord nemend, verklaarde er in den beginne wel tegen opge zien te hebben, aan deze oudere praktijk- menschen les te geven. Door de goede har monie, die er heerschte, konden theorie en praktijk samengaan en is door den goeden wil en de noodige inspanning een zeer mooi re sultaat verkregen. Ook hij wenschte allen het beste op hun verder levenspad. Tenslotte verkreeg het woord de heer Kooyman, die namens de cursisten hartelijk dank bracht aan bestuur en leeraren voor het vele, dat zij in het belang der cursisten had den gedaan. Als bewijs van erkentelijkheid bood hij namens de cursisten aan de leeraren een vulpenhouder aan en hoopte, dat zij er een veelvuldig gebruik van zouden maken. De heer Wiedemeijer dankte namens de leeraren voor het zeer gewaardeerde geschenk dat hen dikwijls zal doen denken aan de pret tige lessen. Hij droeg eenige examenflitsen voor en spoorde de cursisten aan vrienden en kennissen attent te maken op het belang van den cursus voor de toekomstige midden standers (de nieuwe cursus begint 6 De cember). Daarna sloot de voorzitter de ge animeerde bijeenkomst. FEESTAVOND VAN DE V.AtRTAT De afdeeling IJmuiden van de VA.R.A. belegt Donderdag 15 December a.s. een feestavond ter viering van haar 10-jarig bestaan. Aan dezen avond werken mede de Arb. Mandoline club „Excelsior" en haar Hawaiïangroep, Wil lem van Cappellen, het accordeon-duo Theu- nissen, Nick Carson met cowboyliedjes en tap dansen en The Tilly's Band. GEMEENTE-AVOND. In het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstra at zal Woensdag 30 November een gemeente-avond plaats hebben, waarin verschillende belangen der Ned. Herv. ge meente van iJmuiden-Oost zullen worden besproken. AANBESTEDING. Op Dinsdag 13 December zal door de Genie worden aanbesteed het eenjarig onderhoud van de militaire gehouden en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. R.K. TOONEELVEREENIGING „KUNST KRING". In het nieuwe bestuur van de R.K. Tooneel vereeniging „Kunstkring" is tot voorzitter hei- kozen de heer A. Koene en tot leden de hee ren P. Lieshout, Jac. Gorter en C. Smit. Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Stavros passeer de in ballast van Gdynia naar Amsterdam om in één der droogdokken aldaar verschillende herstellingen uit te voeren. Met hetzelfde doel arriveerde het Britsche tankmotorschip „Ta- maha" van Grangemouth te Amsterdam. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Dion heeft van Caen een lading erts aangebracht voor de Hoogovens. Met een zelfde lading kwam het Zweedsche stoomschip Radmansö van Oxelö- sund hier binnen. Voorloopig gerepareerd. Het motorschip Hinde, dat in de sluis lig gend door een ander motorschip aangevaren werd, heeft met eigen kracht de beloopen aanvaringsschade voorloopig hersteld en is daarna ter afdoende reparatie naar een werf in Rotterdam vertrokken. Naar Nederland overgeschreven. Het stoomschip Aamazone van de K. N. S. M., dat in het register te Curacao was inge schreven, is nu overgeschreven in het Ne- derlandsehe schepenregister met Amsterdam als thuishaven. In het dok opgenomen. Plet motorschip Vida, da.t bij den strekdam alhier strandde en later vlotgebracht werd, is na aankomst te Amsterdam direct in het droogdok opgenomen voor onderzoek en even- tueele reparatie van den bodem. AANGEKOMEN. 27 November: Amstelkerk s.s. Hamburg Elise Marie s.s. New Castle IJstroom m.s. Leith Amstelstroom m.s. Huil Poseidon s.s. Hamburg 28 November: Sallana s.s. Hamburg Eemland s.s. Santos Dione s.s. Caen Express m.s. Rotterdam Theano s.s. Fowey Radmansö s.s. Oxelösund Bothnia m.s. Danzig Stavros s.s. Gdynia Cornel m.s. Londen Ousel s.s. Lverpool Rhein s.s. Hamburg Patria m.s. Londen VERTROKKEN. 28 November: Velocitas m.s. Gr. Yarmouth Jacht met vang- en treknetten op wilde ganzen en goudphivieren. Het Hoofd van plaatselijke politie brengt ter kennis van jachtaktehouders, dat door den Minister van Economische Zaken zijn inge trokken de beschikkingen, waarbij aan alle jachtaktehouders gedurende den tijd, dat de jacht op wilde ganzen .onderscheidenlijk op goudpluvieren is geopend, vergunning is ver leend op den door hen gebruikten grond of op grond in gebruik bij anderen, van wie zij daartoe toestemming hebben gekregen, wilde ganzen, onderscheidenlijk goudpluvieren te vangen door middel van vang- of treknetten, waarvan de vleugels een lengte hebben van meer dan tien meter, gemeten van stijggaren tot stijggaren, zooals het is bevestigd aan de bovenlijn en een breedte van meer dan twee meter, gemeten volgens de lengte der staven en waarvan de mazen een lengte hebben en een breedte hebben van meer dan drie centimeter Het Hoofd van plaatselijke politie, J. P. WEIJBURG. MANDOLINE CLUB O.K.K. Door den grooten bloei, de club telt thans ongeveer 50 leden, is het clublokaal veel te klein geworden. Daarom zullen nu de repetities worden gehouden in de Chr. School aan de Corverslaan, hoek van Langeveldstraat te Velsen (N.). Nieuwe leden kunnen zich opge ven eiken Donderdagavond van 710 uur in genoemde School of bij den heer Kok, Wijker- straatweg 78 Velsen (Noord). "Voor de Joodsehe v'uchtelin^- Aanbeveiingscomité uitgebreid In het aanbevelingscomité voor het vlüü» - genwerk hebben nog zitting genomen: n" Mr. J. O. Baron, advocaat en procureur verwijk. Be- Ds. J. D. van Calcar, Doopsgezind Dred;v Beverwijk. yaiKant W. Netelenbos, arts, Wijk aan Zee W. M. J. A. Vreugde, burgemeester Heemskerk. Van Op het Hoogovenbedrijf is onder het pers een inzameling georganiseerd ten bate vsufh61 comité, een voorbeeld dat wellicht in and bedrijven kan worden nagevolgd. ere Zooals men weet werkt het Comité thans het Nederlandsch Jeugdleidersinstituut, da^T gelden zal verdeelen onder de diverse ore saties ten behoeve van de vervolgden geloof en ras. De voorstelling in het Luxor-theater te R verwijk van 24 dezer bracht aan entree^u" op een batig saldo van i' 124.30 ten bate van ht Comité voor bijzondere Joodsehe belangen Gem. Arbeidsbeurs - Velsen Overzicht van Het aantal ingeschreven werkzoekenden op 26 November 1938 5 2 Totaal ingeschrevenen 2209 335 102 De totale werkloosheid bedroeg over de over eenkomstige week van 1937: 1997, 1936: 2547 1935: 2631,1934: 2349. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: oud heerenrijwiel draagmedaille 50 K.M. wandelen, bos sleutels' kinderschoentje, hondje, sleutel voor rijwiel- slot, rijwielbelastingmerk, damesregenpijp, kinderhandschoen, rozenkrans, damesporte- monnaie, jongenspet. Gevonden te IJmuiden (O.)twee bank biljetten, penning, portemonnaie, huissleutel, halsketting met hanger, handschoen, hand- rijwielpomp, sportkousen, portefeuille met in houd, actetasch met inhoud, 1 paar jongens schoenen, 1 paar sportkousen, muts, dames hoed, eend. Gevonden te Velsen (V.): damesregenjas met ceintuur, Samesportemonnaie, jongens- bril, ceintuur, kindermuts. Gevonden te Santpoort: pakje inh. stopgerei. Gevonden te Driehuis: kindermutsje, dames armbandhorloge. Waarbii Beroepen Ingeschre- Ged. werkl ven Bouwvakarbeiders 465 12 Metaalbewerkers 208 16 Houtbewerkers 19 1 Landarbeiders 40 Havenarbeiders 135 135 Visschers 170 6 Kantoorbedienden 43 ■éSa Losse arbeiders 738 142 Overige beroepen 284 23 Mannen boven de 18 j. 2102 335 Mannen onder de 18 j. 80 Vrouwen boven de 18 j. 15 Vrouwen onder de 18 j. 12 CHR. VROUWENBOND. De Chr. Vrouwenbond „Dorkas" houdt op Donderdag 1 Dec. en thee-avond met ver schillende verrassingen in het Vereenigings gebouw. Op dezen avond zal een verkoop worden gehouden van de vervaardigde hand werken. ST. RADBOUD-COMITé. De heeren van het Sint-Radboud-co- mité hebben dezer dagen een collecte ge houden waarvan de baten zullen worden be stemd tot het instandhouden van een R.K. Universiteit. De opbrengst was f 143,56, dit was f 15 hooger dan het vorig jaar. VOETBAL Door de 30 overwinning op Vitesse heeft A. D. O. thans, zooals we reeds mededeel ..en, den kop genomen in de afdeeling. De stand in West n A is thans: A. D. O. V. V. E. Lisse Vitesse D. E. M. D. S. S. H. B. S. M. Santpoort Teylingen O. I. V. Lisse—ADO 3—0 ADO 2Onze Gezellen 2 0—1 SDE a—ADO a terrein afgekeurd, ADO b—DEM b 1—1 DAMMEN Het tweede tiental van D. C. H. speelde haar competitie-wedstrjj d tegen St. Joseph 1 te Haarlem. Het werd 73 voor St. Joseph met vijf afgebroken partijen. MOOI SUCCES Bij den door A. A. V. te Amersfoort gehouden, veldloop over 3500 M. wist J. Koopman in klasse C onbedreigd als eerste aan te komen met een mooien tijd van 12 minuten 2 sec. 8 4 3 1 11 14-2 8 4 2 2 10 29-13 8 4 2 2 10 15—14 9 4 2 3 10 16-13 7 4 1 2 9 23-10 8 2 4 2 8 14-15 8 2 3 3 7 14-31 8 2 2 4 6 18—25 9 2 2 5 6 10-12 8 1 3 4 5 Kt—16 D.S.S.H.V.V.E. (2—4). Kort na den aftrap scoorde Snijders met een hard schot (0—1). De Haarlemmers weren zich dapper. De scheidsrechter gaf een strafschop aan V.V.E. Durge krijgt den bal voor het doel en scoort (0—2). Dan heeft de rechtsbuiten van de thuisclub het geluk, den bal in te schieten (1—2). Na de rust probeeren de Haarlemmers door te breken, doch V.V.E. verhindert dit. Snijders scoort met een kopbal (13). Het mag vervolgens den middenvoor van D.S.S.H. gelukken, den bal in het V.V.E.-doel te schieten (23). Nu ontstaat er van beide kamten een hard nekkige strijd, waarbij Zuiderduin het laatste doelpunt hard inschiet. (24). STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK. Een beeld voor de Cailsfabrieken te Denain, welke later door de politie werden ontruimd. FEESTVIERENDE ZANGERS. Op Zaterdag 3 December houdt de Hoog- ovenzangvereeniging „Door Zang tot Vriend schap", dirigent de heer L. Pielage, een feest avond in gebouw „Odeon".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2